Hi-tech obývacia izba: možnosti dizajnu

Zvýšená popularita high-tech symbolizuje víťazstvo lakonicizmu a jednoduchosti v interiéroch nad zložitými kompozíciami a honosným luxusom. Štýl, ktorý sa stal nezávislým smerom, oddeleným od konštruktivizmu, sa zmenil na akýsi most do budúcnosti, prepojenie medzi trendmi minulého storočia a zásadne novými pojmami futurizmu. Teraz tento trend v popularite môže len argumentovať s podkrovím. Rovnaký moderný a výnimočný dizajn. Ak chcete vytvoriť dizajn obývacej izby v high-tech štýle, musíte sa zoznámiť s hlavnými črtami smeru, správne vybrať dokončovacie materiály, nábytok a dekor.

High-tech: hlavné vlastnosti a charakteristiky

História high-tech začala v architektúre v 70-tych rokoch minulého storočia a potom sa plynule zmenila na dizajn. Smer, na rozdiel od línie klasických štýlov, začal byť technikou považovaný za predmet dekoru a harmonicky zapadal do požehnaní digitálnych technológií do životného prostredia. High-tech je úzko spojený s podkrovím a minimalizmom. Všetky tri štýly majú určité podobnosti, čo nie je prekvapujúce, pretože koncepcie trendov spĺňajú požiadavky moderného človeka. High-tech je vhodnejšie pre dizajn luxusných súkromných domov.

V malých typických apartmánoch je pomerne ťažké odrážať hlavné črty štýlu, hoci farebná schéma rozšíri hranice priestorov, zatiaľ čo moderné materiály okamžite zvýšia stav obydlia. High-tech je charakterizovaná nasledujúcimi návrhovými pravidlami:

 • Vo farbách prevládajú kombinácie biela, čierna a sivá. Do interiéru je možné vniesť odtiene hnedej, ale v malých množstvách a zvýrazňujúce tóny (fialová, žltá, modrá, zelená, červená).
 • Spočiatku, koncept high-tech nebol miesto pre dekoráciu. Tieto časti boli odrezané ako zbytočné. Výzdoba zdobí len izbu, ale nevykonáva žiadne praktické funkcie. Avšak, izby, bez roztomilé čačky, vyzeral príliš nepríjemné a "zima". Preto prinajmenšom začali pridávať minimum dekoratívnych prvkov, ktoré sú úspešne kombinované s technológiou, ktorá hrá úlohu akcentov.
 • Interiéry využívajú moderné drahé materiály. Použitie lesklých povrchov je vítané. Prítomnosť kovu a skla sa považuje za povinnú.
 • Použitý nábytok nie je príliš masívny, ale hranatý. Iba jednoduchá geometria v najlepších tradíciách minimalizmu. Interiérový nábytok je vzácny, pretože štýl je voľný priestor. K zloženiu sa často pridávajú zavesené modely.

Izby, zariadené v high-tech štýle, sú zaplavené umelým svetlom, ktoré sa hrá s dôrazom na lesklé povrchy nábytku a povrchových materiálov.

Stojí za zmienku, že high-tech prináša do popredia textúru a tvar a zanecháva farby ako pozadie. Tento štýl vám umožní vybaviť moderné, nie bez komfortu ubytovania, ktoré konzervatívci a prívrženci tradície môžu byť považované za "bez života".

   

Hoci voľné priestory sú charakteristické pre hi-tech, myšlienka kombinovaných priestorov je často stelesnená v štýle. Kombinované izby sú ľahko rozdelené do zón kombináciou farieb, textúr a podmienených hraníc od svietidiel.

Materiály a metódy konečnej úpravy

Pre konečnú úpravu vyberte moderné materiály. V interiéri by malo prevládať sklo, kov (hliník, oceľ, chróm) a plast. Je prijateľné používať imitáciu, hoci nie je zvyčajné šetriť peniaze na hi-tech. Napríklad, tapeta je vybraná metalizovaná, ktorá sa podobá povrchu ocele, zdobená ľahkým, nenápadným ornamentom. Strop a podlaha majú spravidla lesklé povrchy s miernym zrkadlovým efektom. Na výzdobu obytných miestností v high-tech štýle sa často používajú materiály, ktoré sa používajú na usporiadanie kancelárií. Táto nuancia by sa mala brať do úvahy, aby sa miestnosť nenapĺňala „oficiálnou atmosférou“.

Paul

Na zdobenie podlahy vyberte parkety, laminát, keramiku alebo vinylové dlaždice a oveľa menej - kameň. Druhá možnosť je vhodnejšia pre kúpeľňu alebo kuchyňu. Populárna je aj samonivelačná podlaha, ktorá môže konkurovať betónu pevnosťou. Hlavná vec je, že podlaha bola monotónna, bez obrázkov. Z farieb sa dáva prednosť odtieňom hnedej (drevo) alebo nekompromisnej trojici: bielej, čiernej, šedej. Na pódium môže byť umiestnená hlavná skupina nábytku - pohovka a stôl. Osvetlenie je zabudované do jeho prahovej hodnoty.

 

steny

Steny v obývacej izbe v štýle high-tech potiahnuté textúrou alebo hladké omietky, matné farby, tapety pasta, opláštené akrylové alebo PVC panely. Tento smer sa vyznačuje kombináciou rôznych farieb a textúr. V miestnosti sa nevyhnutne rozlišuje jedna akcentačná stena, ktorá je prelepená fotografickými tapetami, maľovanými, ozdobenými dekorom vo forme panelov, obrazov, neobvyklých kompozícií. Mimochodom, tieto zahŕňajú "ortuťové gule". Tento prvok sa častejšie používa vo futurizme, ale tiež vhodný pre high-tech. Dekor sa skladá zo skupiny zjednodušených "guličiek" z farebnej ocele. Sú upevnené na stenách, stropoch (vo forme dodatkov k svetelným zdrojom). Niektorí dizajnéri idú ďalej a zdobia celú akcentovú plochu 3D tapetami, ktoré napodobňujú veľa loptičiek, ako napríklad v peniacej čiapke. Tento krok vám umožňuje zjemniť uhlovosť nábytku a celkovú závažnosť situácie. V obývacej izbe sa prízvuková stena spravidla stáva tou, na ktorej sa nachádza televízor alebo domáce kino, čo je vhodnejšie pre high-tech štýl.

 

strop

Medzi moderné dokončovacie materiály si vyberte natiahnuté alebo zavesené stropy, sadrokartónové rámy. S týmto môžete vytvoriť zložitú štruktúru s niekoľkými úrovňami, a v dekoratívnych "kroky" je ľahké vybaviť výklenky pre reflektory. Stretch stropy sú vybrané s lesklým aj matným povrchom. Prípustné použitie obrazov s jednoduchým geometrickým vzorom. Avšak, obraz je pomerne ťažké vyzdvihnúť, pretože by nemal rozptyľovať od zvyšku situácie. „Komplexný“ strop bude vyzerať originálne, pričom povrch závesnej časti je biely, matný, ale základ je zdobený tmavým drevom alebo kovom.

Farebná paleta

High-tech je založený na "troch pilieroch" farby: šedej, čiernej, bielej. Pridávajú sa hnedé, čo je charakteristické pre drevené povrchy. Z jeho odtieňa vyberte béžovú, krémovú, okrovú, orechovú, tmavú čokoládu, sépia. Napriek tomu poznámky prirodzenosti pomáhajú urobiť kompozíciu úplnou a vdýchnuť do nej život. Ak sa v palete farieb musíte pridať nový tón vo veľkých množstvách, potom vyberte jeho vyblednutú verziu. Napríklad, svetložltá, ktorá hraničí so svetlohnedým môže byť použitá vo farebnom riešení pre dekoráciu na stenu. Nezabudnite zahrnúť do kompozície jasné ťahy akcentov. Sú vyrobené z kontrastných farieb a okamžite priťahujú pozornosť. Takéto jasné detaily by nemali byť zoskupené. Sú roztrúsené po obvode miestnosti, aby nenarušili vyváženie farieb.

 

Akcent môže byť:

 • Vínovej.
 • Modro.
 • Turquoise.
 • Žlto.
 • Zelene.
 • Orange.
 • Red.
 • Fialové.
 • Orgován.

Pomerne často sú pre úlohu prízvukových tónov zvolené „kyslé“ variácie zelenej, žltej a oranžovej farby. V podsvietení môžu byť prítomné rovnaké farby.

Vybavenie a nábytok

V tradičných obývacích izbách sa často inštalujú krby. Tento prvok je považovaný za klasický detail, bez ktorého by v minulosti žiadna hala nemohla robiť. V malých bytoch je objemný krb nahradený moderným, kompaktným bio-modelom. Vstavané možnosti budú vyzerať štýlovo, pričom samotná jednotka je vyrobená z kovu a ochranné dvere sú vyrobené z tvrdeného skla. V obývacej izbe si vyberte ergonomický, prehľadný nábytok. Dostatočne obdĺžniková alebo polkruhová pohovka, nízky konferenčný stolík, pár kreatívnych stoličiek alebo gauč, náprotivok, paštéta. Čalúnenie si vyberá kožu. Drahý materiál bude klásť dôraz na eleganciu moderného prostredia.

Televízor je pripevnený priamo na stenu. Ak je potrebné zabezpečiť úložný priestor, nezodpovedá obvyklým high-tech regálom. Vyberte si jednoduché skrine obdĺžnikového a štvorcového tvaru s lesklými fasádami, ktoré sú náhodne zavesené na stenách. Z dna je kompozícia doplnená nízkym podlhovastým stojanom. Ak potrebujete umiestniť knižnicu do miestnosti, je potrebné kreatívne pristupovať aj na výber miest na ukladanie kníh. Pri regáloch zo skla alebo kovu s vysokým prietokom prúdu, ktoré sú uzavreté v okrúhlej krabici, zavesené vo forme krokov vedúcich k stropu, sa zhromažďujú v komplexnom obraze "pixelov".

osvetlenie

Osvetlenie je dôležitým detailom v high-tech štýle. Na strope a nad nábytkom okolo miestnosti sú nainštalované skryté výklenky pre zapustené bodové svetlá a halogénové žiarovky. Tradičný stropný luster, ktorý sa nachádza presne v strede miestnosti, bude musieť byť opustený. High-tech víta neobvyklé, kreatívne možnosti dizajnu. Traťové alebo reťazové systémy sú umiestnené na strope, čo navyše pomáha modelovať priestor. Aj obývacia izba je zdobená kovovými podhľadmi, do ktorých sú zapustené silné lampy. Neodporúčame používať množstvo mäkkého svetla. Je povolené len kombinovanie difúzneho prietoku so smerovým prúdením. Tak sa rozsvieti každý roh miestnosti a miestna oblasť je vybavená pracovným svetlom.

High-tech studené, takže osvetlenie sa musí zhodovať. Pred vážením miestnosti po celej ploche žiarovkami a lampami je potrebné brať do úvahy usporiadanie nábytku a účinok reflexných povrchov, z ktorých v obývacej izbe bude veľa. Profesionálni dizajnéri odporúčajú kreslenie plánu na papier, aby bolo ľahšie navigovať.

Pre high-tech vybrať lampy, lustre, svietidlá na dvoch princípoch: jednoduchosť a originalitu konfigurácie. Takéto zariadenia s ľahkosťou budú prúdiť do podkrovia, minimalizmu a futurizmu.


 

Príslušenstvo a dekor

Výzdoba v obývacej izbe je minimálna. Na stenu môžete zavesiť modulárny obraz alebo skupinu panelov, futuristické basreliéfy, "plynulé" hodinky, ako na plátne Salvadora Dalího. Mimochodom, surrealistické a abstraktné detaily nielen doplnia interiér, ale aj ukázať hosťom, že majitelia domu oceňujú vysoké umenie. Pohovka je zdobená niekoľkými vankúšmi. Monofónne striedanie s prízvukom. Štýlová lampa na vysokej, zakrivenej nohe je umiestnená priamo nad pohovkou alebo gaučom, aby bolo čítanie pohodlné. V high-tech, môžete pridať poznámky eko-štýl, dostanete mierne eklektický interiér. Napríklad „strom“ zo skla alebo plastu vo vani na podlahe alebo dlhé obdĺžnikové nádoby namiesto obyčajných kvetináčov s ovsenými klíčkami nahradí izbové rastliny, ale zároveň oživia atmosféru.

Na rozdiel od podkrovia, v high-tech, komunikácia je maskovaná za krabicami s metalizovaným povrchom. Okná sú uzavreté obyčajnými závesmi na podlahu. Štvorcový koberec s krátkym zdriemnutím (aj bez obrázkov) sa rozprestiera v blízkosti pohovky pod konferenčným stolíkom.

Jeden z pôvodných dizajnérskych nápadov je považovaný za "ruský" prvok v hi-tech - kmeňoch skutočných brehov. "Rastú" z úzkeho, dlhého výklenku v blízkosti steny za pohovkou. Odpočívajúci "breza" v strope, kde hviezdou všetky reflektory sú reflektory.

záver

High-tech nie je tak lakomý s emóciami, ako sa môže zdať mnohým. Sú prítomné dekorácie v prostredí, ale kvôli malému počtu sa vyberajú opatrnejšie a opatrnejšie. Tento štýl zapracoval módne trendy nového storočia špičkovej technológie, vďaka čomu sa interiéry stali pohodlnými pre modernú generáciu. Ľudia v „starej škole“ môžu nájsť takúto výzdobu bez života a pohodlia. A pre tých, ktorí bežia do rytmu so šialeným rytmom života, veľké priestory, ľahké umelé svetlo a relaxačné farby sa stanú vítaným dúškom slobody a relaxácie.

Zanechajte Svoj Komentár