LED svetlá

Najnovšie boli žiarovky použité na osvetlenie obytných, priemyselných, obchodných priestorov a ulíc. Potom sa začali nahrádzať žiarivkovým osvetlením. Popularita LED svietidiel a svietidiel sa neustále zvyšuje vďaka ich technickým vlastnostiam a dlhej životnosti. Široká škála rôznych typov svietidiel LED umožňuje ich inštaláciu na mnohých miestach, čo pomáha znížiť spotrebu energie.

Všeobecné vlastnosti LED svietidiel

LED diódy sa prvýkrát začali pred viac ako 50 rokmi predávať. Odvtedy sa ich vlastnosti neustále zlepšujú a teraz sú k dispozícii zariadenia, ktoré dokážu dobre osvetliť priestor, spotrebovať minimálne množstvo elektrickej energie a sú šetrné k životnému prostrediu. Dopyt po takejto technológii osvetlenia sa neustále zvyšuje, dnes sú LED diódy považované za najsľubnejšie zdroje osvetlenia.

LED svietidlo je zariadenie, ktoré ako zdroj svetla používa LED diódu emitujúcu svetlo.

Väčšina iných typov svietidiel používa reflektory na vytvorenie požadovaného svetelného lúča. V LED svietidlách je každá dióda vybavená optikou objektívu. Svietidlá LED sú vyrobené z hliníka alebo iného materiálu, ktorý umožňuje odstrániť prebytočné teplo z LED. Pre pouličné osvetlenie sa vyrábajú svietidlá, ktoré sú odolné voči silným nárazom vetra, mokrým zrážkam a nízkym teplotám.

Výhody a nevýhody

LED svietidlá majú širokú škálu výhod:

 1. Ziskovosť pri nákladoch na elektrickú energiu;
 2. Dlhá životnosť;
 3. Bezpečnosť životného prostredia;
 4. Odolnosť voči fyzickému nárazu, poškodeniu;
 5. Široká škála farebných spektier;
 6. Dlhá záručná doba.

LED lampy spotrebujú 6-krát menej elektriny ako žiarovky a 2-krát menej ako žiarivky. Ak svietidlo LED zostane 6 hodín denne, jeho práca bude stačiť na 4 až 5 rokov. LED diódy majú oveľa dlhšiu životnosť ako iné zdroje umelého osvetlenia. LED zariadenia neobsahujú škodlivé látky, na rozdiel od luminiscenčných látok, v ktorých sú nebezpečné zlúčeniny ortuti. Teleso svietidla je vyrobené z odolných materiálov, lampy sú chránené pred možným mechanickým poškodením.

Rôzne modely LED osvetľovacích zariadení môžu šíriť studený alebo teplý typ žiarenia. Výrobcovia vydávajú záruku až 3 roky, čo je nespornou výhodou pre zákazníkov, ktorí chcú minúť peniaze na osvetlenie LED.

Hlavné typy svietidiel a rozsah použitia

Modely zariadení sú klasifikované podľa niekoľkých kritérií, berúc do úvahy úroveň výkonu svetelného žiarenia, odolnosť voči teplotným extrémom, stupeň pevnosti. LED svetlá majú kapacitu 3 až 280 wattov a ešte viac. To vám umožní vybrať si najlepšiu možnosť pre osvetlenie rôznych miestností a objektov. Množstvo svetelného žiarenia sa meria v lúmenoch, označených ako "lm". Vlastnosti každého modelu udávajú minimálnu a maximálnu prípustnú teplotu vzduchu, stupeň ochrany pred prachom a vlhkosťou. V závislosti od teploty farby môžu jednotlivé modely svietidiel vydávať teplé alebo studené svetlo.

Klasifikácia podľa typu zariadenia:

 • zabudovaný;
 • nad hlavou.


Zapustené svietidlá inštalované v sadrokartónových, plastových, napínacích a zavesených konštrukciách. Nadzemné modely sú jednoducho umiestnené na stenách, stropoch alebo v univerzálnych verziách.

Klasifikácia lokality:

 • strop;
 • nástenné;
 • poschodie, stôl.

Stropné zariadenia sa veľmi ľahko inštalujú. Všetko, čo potrebujete, je nôž, skrutkovač, indikátor a skrutkovač. Stropné svetlá sú ideálne pre miestnosti s nízkymi stropmi. Stropné svietidlá majú dobrý výkon a dokonale rozptýlené svetlo v celom priestore miestnosti. Nástenné zariadenia majú dramatickejší a pozoruhodnejší dizajn ako stropné. Často sa používajú ako bodové a dodatočné osvetlenie. Vonkajšie modely LED svietidiel vyrobené vo forme krásnych stojacích lampičiek s elegantnými a jemnými detailmi. V podlahových a stolových zariadeniach je pohyblivý mechanizmus, vďaka ktorému môžete nastaviť smer rozptylu svetla.

 

Typy krytov:

 • point;
 • reflektory;
 • páska;
 • kaskádové;
 • LED panely alebo tehly.

LED reflektory sú inštalované v interiéroch bytov, domov a kancelárií. Umožňujú vizuálne zväčšiť výšku a plochu miestnosti. Reflektory sa častejšie používajú na osvetlenie fasád, výkladov, značení, ulíc a rôznych reklamných štruktúr. LED pásik je flexibilná doska, na ktorej sú rovnomerne rozmiestnené LED diódy. Tieto zariadenia sa používajú na veľkolepé osvetlenie interiérov, nábytku, osvetlenia reklamných štruktúr a ako doplnok k krajinnému dizajnu. Kaskádové modely sú vhodné na inštaláciu v miestnostiach s vysokými stropmi a ako spôsob rozdelenia priestoru.


 

LED panely a tehly sú pomerne veľké zariadenia, ktoré sa používajú na osvetlenie priemyselných priestorov, veľkých nákupných a zábavných centier, športových komplexov, kancelárií, tried, skladov a ulíc. Vo väčšine prípadov sú puzdrá vyrobené z hliníka, nehrdzavejúcej ocele alebo plastu. Ďalej podrobnejšie zvážte typy LED svietidiel podľa typu ich cieľa.

lineárne

Lineárne LED svietidlá sú navrhnuté ako tenké, podlhovasté lampy, ktoré sa môžu použiť ako primárny alebo sekundárny zdroj svetla. Môžu byť ľahko inštalované na rovný povrch stien, stropov, nábytku. Inštalácia sa vykonáva pomocou špeciálnych úchytiek alebo magnetov, ktoré sú upevnené na kovovom podstavci. Pri práci lineárnych lámp sa podobajú dlhým žeraviacim tyčiam, môžu byť usporiadané, ako sa vám páči, môžu byť vložené alebo nad hlavou. Vďaka originálnemu lineárnemu dizajnu puzdra môžete realizovať množstvo zaujímavých dizajnérskych nápadov na veľkolepé osvetlenie interiéru.

Lineárne svetlá môžu byť senzorické alebo modulárne. Úroveň osvetlenia zmyslových modelov sa vykonáva s ľahkým dotykom rúk. Modulárne lampy sú vzájomne prepojené, takže je možné vytvoriť originálny osvetľovací systém. Lineárne konštrukcie s LED svetelným zdrojom sú umiestnené v každej obytnej miestnosti. Niektoré modely sú odolné voči vlhkosti, takže sa dajú použiť na osvetlenie kúpeľne a ulice. Sú tiež inštalované v kanceláriách, supermarketoch, vzdelávacích inštitúciách, majú pomerne širokú škálu aplikácií.

zapustená

Pri inštalácii vstavaných svietidiel, úplne alebo čiastočne skrytých pod povrchom stropu, steny, podlahy, nábytku. Podľa typu konštrukcie sú zariadenia rozdelené na panel alebo modulárne, bodové, štandardné alebo nábytkové. Môžu vytvoriť difúzne alebo smerové svetlo. Panel, modulárne svietidlá vyrobené vo forme štvorcových alebo obdĺžnikových krabíc s priehľadným plastovým krytom. Takéto zariadenia majú priemyselný vzhľad, takže sa často nachádzajú na verejných miestach. Vyžarujú smerové svetlo, takže miestnosť je rovnomerne osvetlená, musíte nainštalovať niekoľko panelových panelov s diódami LED.

Reflektory sú inak nazývané svetlomety. Vo väčšine prípadov sa nakupujú pre obytné priestory. Štandardné modely sú inštalované v konštrukcii sadrokartónu, vhodné pre zavesené a zavesené stropy. Reflektory s trvanlivejším puzdrom, môžu byť vložené do podláh a dokonca aj do ulice. Určité modely sa používajú na osvetlenie nábytkových súprav. Môžete si kúpiť nábytok so vstavaným LED osvetlením, alebo si kúpiť špeciálne svietidlá samostatne. Pre montáž zapustených svietidiel sa zmestia rôzne podklady, do ktorých môžete prehĺbiť telo prístroja.

Nástenné

Nástenné svietidlá môžu byť zapustené alebo nad hlavou. Nástenné osvetľovacie zariadenia sú k dispozícii v širokej škále rôznych foriem a konštrukčných riešení. Pre obývaciu izbu namontujte zariadenie s okrúhlymi alebo štvorcovými odtieňmi, ktoré sú kombinované so všeobecným dizajnom interiéru. V detskej izbe je lepšie zvoliť spotrebiče s trvanlivými, uzavretými odtieňmi. Na predaj nájdete zaujímavé štýlové riešenia, ktoré ozdobia dizajn miestnosti a ako dieťa. Pre rekreačnú oblasť vhodnejšie lampy s mäkkou žiarou, a pre hrací priestor je zvoliť jasnejšie zdroje.

   

V chodbe bude stačiť umiestniť na steny niekoľko malých reflektorov. V kúpeľni si musíte vybrať modely, ktoré sú odolné voči vlhkosti. Pomocou LED nástenných svietidiel si môžete vybrať pracovnú a jedálenskú časť v kuchyni. Nad písacím stolom v kancelárii je možné vytvoriť tieňové osvetlenie s niekoľkými reflektormi. Zariadenia so vstavaným snímačom pohybu pomôžu znížiť náklady na energiu.

priemysel

Priemyselné LED svietidlá sú široko používané pre osvetlenie priemyselných, skladových a maloobchodných zariadení. Univerzálnosť priemyselných zariadení umožňuje ich inštaláciu vo vzdelávacích, administratívnych, zdravotníckych zariadeniach a používa sa ako pouličné osvetlenie. Takéto zdroje umelého svetla tolerujú nepriaznivé klimatické podmienky, vysokú vlhkosť, vysoké vibrácie a vystavenie chemickým výparom. LED diódy sú uzavreté v odolných, hermetických, ohňovzdorných puzdrách, ktoré je možné pripevniť na strop alebo namontovať na zavesené inštalácie. Vďaka takýmto zariadeniam bolo možné vytvoriť optimálnu úroveň intenzity svetla a inteligentné systémy osvetlenia vo výrobe. LED zariadenia neobsahujú škodlivé látky a nevyžarujú ultrafialové svetlo, takže sú pre ľudí absolútne bezpečné. Môžu byť inštalované vnútri a mimo rôznych budov.

kancelária

Pri práci v kanceláriách ľudia trávia veľa času. Preto je dôležité zabezpečiť optimálne osvetlenie, ktoré pozitívne ovplyvní výkonnosť personálu. LED svietidlá rozprestierajú svetlo, ktoré neotvára oči, keď sú zapnuté, okamžite sa rozsvietia a neblikajú. Vo väčšine prípadov sú LED panely inštalované v kanceláriách vo forme obdĺžnika, štvorcových alebo lineárnych lámp. Tiež zariadenia môžu byť návrhár, ktoré sú špeciálne vybrané pre určitý štýl interiéru. Zdroje elektrického osvetlenia sú inštalované na stropoch, stenách, podlahách a stoloch v závislosti od parametrov miestnosti.

pouličné

LED zariadenia na pouličné osvetlenie majú zvýšenú odolnosť voči nepriaznivým poveternostným podmienkam, mechanickému poškodeniu a spoľahlivej ochrane pred prachom, vlhkosťou a vibráciami. Technické charakteristiky umožňujú ich inštaláciu pozdĺž ciest, ciest, stĺpov, fasád budov, reklamných stánkov a výkladov. S ich pomocou, v noci, sú osvetlené architektonické štruktúry a územia v blízkosti priemyselných, administratívnych, obchodných a zdravotníckych zariadení. LED svetelné zdroje sú inštalované v blízkosti vchodov bytových domov, na nádvoriach súkromných domov a chalúp.

Prípravky na bývanie a komunálne služby

V bytových a verejných službách sú LED svietidlá inštalované na schodiskách, schodiskách, pivniciach a podkroviach. Niektoré modely sú vybavené dodatočnou ochranou proti vandalizmu, lampy sú pokryté kovovými mriežkami alebo nárazuvzdornými odtieňmi. Veľmi populárne sú zariadenia s pohybovými senzormi, ktoré sú zapnuté len vtedy, keď je niekto na schodisku. Existujú zariadenia, ktoré môžu byť nakonfigurované na určité časové obdobie práce. Napríklad, keď sa svetlá rozsvietia, keď sa objekt pohybuje, ale iba od 19:00 do 6:00. To môže výrazne znížiť náklady na energiu a predĺžiť životnosť zariadení pre osvetľovacie zariadenia.

svetlomet

LED reflektory sú široko používané pre nočné osvetlenie moderných miest. Zariadenia vytvárajú jasné, intenzívne, smerové svetlo a zároveň spotrebujú minimum energie. Kryt vonkajších svetlometov je vyrobený zo zliatin hliníka a pokrytý ochranným povlakom proti tvorbe korózie. Zariadenie má reflektor, ktorý poskytuje jednotný svetelný tok s určitými uhlami rozptylu. V takýchto zariadeniach existuje dodatočná ochrana proti skratu. Miesta, na ktorých sú vodiče spojené, sú uzavreté špeciálnymi ochrannými rúrkami a izolačnými svorkami a vedenie je dvojito izolované. LED bodové svietidlá majú širokú škálu aplikácií v osvetľovacích priestoroch a objektoch.

krajina

V noci môže záhrada vyzerať báječne, vďaka dobre organizovanému systému osvetlenia. V krajinnom dizajne pomocou LED svietidiel sa vytvárajú krásne svetelné efekty pozdĺž chodníkov, schodišťových zostupov, v blízkosti stromov, kríkov, kvetinových záhonov, dekoratívnych sôch, fontán, bazénov, rybníkov, altánkov a samostatne stojacich budov. Dizajn krajiniek LED je pomerne stručný a jednoduchý. Krásny vizuálny efekt sa nedosiahne vďaka dekoratívnym vlastnostiam svietidiel, ale vďaka úspešnému usporiadaniu niekoľkých svetelných zdrojov. Na osvetlenie priestoru môžu byť použité zapustené svetlá alebo na konzoly, ako aj vonkajšie reflektory. V niektorých prípadoch budú pouličné LED svietidlá účinným doplnkom krajinného dizajnu.

   

Pre bazény, fontány a nádrže

Predtým, bazény, umelé rybníky, vodopády a fontány, v tme, len osvetlené vonku. Teraz je možné organizovať podmorské osvetlenie. Na tento účel sa vyrábajú špeciálne vodotesné lampy a LED pásky rôznych farieb. Pre inštaláciu pod vodou sú vhodné modely s najvyšším stupňom energetickej ochrany - IP 68. Pre podvodné osvetlenie je možné použiť nadzemné alebo zapustené zariadenia s uzavretým krytom. Čím hlbšie vodotesné lampy sú umiestnené, tým vyššia by mala byť úroveň ich výkonu. Napríklad na dekoratívne osvetlenie bazéna bude stačiť nainštalovať LED pásky na steny, mierne pod hladinou vody. A pre hlboké rybníky sa hodia lampy s výkonom 15 až 20 wattov. Špeciálne ovládače umožňujú nastaviť farbu a intenzitu osvetlenia.

Výber podľa technických parametrov

Výber žiaroviek, ktoré potrebujete venovať pozornosť úrovni výkonu, ktorý je označený ako W, tým vyššia je výkon, tým viac elektrickej energie bude spotrebovaná. Jas sa meria v lúmenoch, čím vyšší je jeho výkon, tým jasnejší bude svetelný tok. Svetelný výkon môže byť určený označením Lm / W, údaje budú udávať, koľko elektriny zariadenie spotrebuje pri určitej úrovni jasu. Pre rôzne teploty svetla existujú aj špeciálne označenia. Napríklad, ak popis zariadenia označuje 3000 K, potom sa bude distribuovať teplé, žlté svetlo, 4000 K - stredné, neutrálne, 5000 K, 6000 K, 7000 K - studená, biela. Uhol rozptýlenia LED svietidiel sa pohybuje od 30 ° do 360 °, čo umožňuje vytvoriť úzky lúč svetla alebo široký, pokrývajúci väčšinu priestoru.

Typ svietidla sa musí zhodovať s držiakom lampy. Ak chcete nainštalovať stmievač na nastavenie intenzity osvetlenia, musíte sa uistiť, že použité svetlá majú na obale špeciálnu značku, ktorá označuje kompatibilitu so stmievačom. Radiátory sa používajú na odstránenie tepla tak, aby sa lampa neprehrievala. Radiátory sú vyrobené z plastu, hliníka, keramiky alebo kompozitu. Mnohí výrobcovia uvádzajú veľmi dlhú pracovnú dobu LED svietidiel do 50 000 hodín, teda 15 rokov. Takéto ukazovatele nie vždy zodpovedajú realite. Preto pri výbere najlepšie riadenej záručnej doby prevádzky.

záver

LED lampy sú skvelou alternatívou k iným zdrojom umelého osvetlenia. Až donedávna boli ich náklady veľmi vysoké, dnes je ich cena dostupná pre väčšinu kupujúcich. Ak vezmete do úvahy úspory v spotrebe elektrickej energie, LED osvetlenie sa vyplatí v krátkom čase. Široká škála LED zariadení umožňuje ich použitie kdekoľvek. При покупке желательно отдавать предпочтение надежным производителям, так как дешевые китайские приборы быстро выходят из строя. При помощи светодиодных светильников, лент, фонарей и прожекторов можно создать невероятно эффектное освещение и воплотить самые интересные задумки.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár