Vnútorná dlaň: typy a starostlivosť

Palm - starobylá rodina rastlín. Jeho rôzne druhy sa zapustili do tropov, subtropov a rovníkových lesov. Sú to kokosové, olivové, broskyňové, zázvorové, dátumové a iné palmy. Medzi plodmi, ktoré na nich rastú, sú kokosové orechy, dátumy, kamenné plody, sereno. Celkovo má rodina viac ako 3000 jednotlivých druhov. O každom z nich nájdete podrobný popis. Palmy sú najznámejšie rastliny na svete, zatiaľ čo ich biotopy môžu byť obmedzené nielen teplými regiónmi, ale aj niekoľkými ostrovmi. Sú dobre prispôsobené divokej prírode a získavajú konkurenciu z mnohých rastlín. Jednou z úžasných vlastností dlane je vytrvalosť v neobvyklých podmienkach. Niektoré poddruhy ľahko odolávajú silným mrazom a iným nepriaznivým faktorom. Palmy môžu rásť v interiéri v rôznych klimatických podmienkach a nevyžadujú si starostlivú údržbu. Môžete pestovať bez záhradnícke skúsenosti.

Výhody zdobenia interiéru s palmami

Krásny vzhľad je hlavnou kvalitou dekoratívnych palmových stromov. Vyznačuje sa množstvom veľkostí a tvarov. Tieto rastliny sú rýchle a pomaly rastú. Nízka rýchlosť dozrievania umožňuje určitý čas pestovať veľkú palmu doma a predtým, ako dosiahne veľkosť, ktorá je známa prírodnému prostrediu, zasadiť ju na iné miesto. Tempo vývoja navyše závisí od starostlivosti a množstva prijatého slnečného svetla. Každý jednotlivý poddruh má niektoré schopnosti, ktoré zjednodušujú voľbu pre tých, ktorí si chcú kúpiť túto rastlinu. Môžete si vybrať krásny a nenáročný palmový strom: hladký alebo pichľavý, rýchlo rastúci, ak potrebujete veľké zariadenie na krátku dobu, alebo pomaly rastúce, ak je prioritou dlhodobá prítomnosť dlane v interiéri. Niektoré druhy trpaslíkov sú chované človekom.

Populárne druhy

Niektoré palmy sú trochu pripomínajúce kefu (ak vezmete do úvahy ventilátorový pohľad na ich listy). Názov sa doslovne prekladá ako „dlaň“. Odrody tejto rastliny sa líšia svojím rastom, tvarom listov a stonkou, hustotou dosiek. Lístie môže byť ako ventilátor, dáždnik, papraď, drak, alebo byť svieži a objemný. Palmy majú jeden alebo viac kmeňov, a preto sú jednoradové a huňaté. Postupom času ich možno upraviť. Niekoľko stoniek krovinovej palmy sa dokáže v procese vývoja zjednotiť do jedného. V závislosti od typu listov sú palmy klasifikované ako feathery a fan. Prvý typ je charakterizovaný paralelným usporiadaním dosiek pripojených k centrálnej žile. Charakteristickým znakom ventilátorových dlaní je pripojenie všetkých listov k stopke na jednom mieste.


   

Obľúbené druhy zahŕňajú:

 • dlaň;
 • ropalostilis;
 • Iscariot;
 • Gouveia;
 • Rapis.

Braheya

Je to palmový fanúšik rastúci na juhozápadnom pobreží Spojených štátov av Mexiku; pomenovaný podľa vedca Tycha Braheho. Hlaveň sa pri základni roztiahne a má priemer až pol metra. Na ňom zostávajú jazvy z mŕtvych listov. Listy samotné majú veľmi tvrdé špičaté konce. Tento druh je dobre kombinovaný s inými rastlinami, takže sa nachádza v rôznych záhradách a skleníkoch. Poddruh sa líši veľkosťou, čo umožňuje ich pestovanie na rôzne účely. Počas kvitnutia sa objavujú mnohé kvetenstvo. Semená - asi 2 cm veľké, majú okrúhly tvar. Brachea rýchlo rastie a vyžaduje pozornú starostlivosť. Voda potrebuje veľa. Je však vhodnejšie, aby dostala vodu často, bez toho, aby bola počas zavlažovania vystavená nadmernej vlhkosti. Svetlé lúče slnka pre palmy sú škodlivé, zatiaľ čo vydrží až do + 8 ° C.

Butia

Táto palma tiež patrí do rodiny Palm. Listy sa vyznačujú pružnou štruktúrou a výška sa pohybuje od niekoľkých desiatok centimetrov do 10 metrov. Interiér kultivuje pohľad na kapitolu Butea. Za prirodzených podmienok môže jeho kmeň dosiahnuť dĺžku 6 metrov. Tento názov slúžil capitate v blízkosti koreňa. Listy butiku sú tvrdé, klenuté, dlhé stopky. Skladajú sa z desiatok xiphoidných lalokov s voľným umiestnením. Predná časť má zelenú farbu s odtieňmi šedej farby. Zadná strana listov rovnakej farby, ale bledá. Stonky sú skrútené plsťou (u mladých) alebo tŕňmi (u dospelých jedincov). Ako dlaň rastie, dolné listy zomierajú a odpadávajú. To vysvetľuje zvláštnosť vzhľadu kmeňa. Rastlina kvitne koncom jari a júna. Koncom októbra - začiatkom septembra dozrievajú jedlé plody.

Táto rastlina je bežná v týchto krajinách:

 • Brazília;
 • Paraguaj;
 • Argentína.

Washingtonia

Oblasť distribúcie v prírode - suché oblasti juhozápadného USA. Najznámejšie sú dva druhy tejto rastliny - robusta a philifer. Druhý poddruh sa tiež nazýva stonka dlaní. Toto meno dostal kvôli "bradovi", ktorý sa tvorí u dospelých jedincov z padlých listov. V prírodnom prostredí tieto vlákna obklopujú strom a úplne skrývajú kmeň. Prvé poddruhy sú častejšie v Mexiku, sú menšie ako americká odroda. Washington má veľké palmátové listy. Pre rast potrebujú teplé, osvetlené miesto, bez priameho slnečného svetla. V zime potrebujete menej vody ako v lete. Nadmerný vplyv na vzhľad tejto dlane. Washington je nenáročný, ale mŕtve časti musia byť okamžite odstránené. Vo veku 5 rokov, táto palma potrebuje viac priestoru a záhradníci musia hľadať priestrannejšie miesto.

Gioforba

Hyophorbe, tiež nazývaný palmová fľaša, rastie v ostrovných regiónoch Indického oceánu. V prirodzených podmienkach výška nepresahuje sedem metrov. Hyoforba má upchávku v strede kmeňa. On sám je hladký, bez jaziev a iných útvarov. Cirrusové prvky dávajú fanúšikom reprezentatívnu palmu. Hyophorb vyžaduje starostlivú starostlivosť. Teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod +16 ° C. Neodporúča sa umiestňovať ho v blízkosti okien na južnej strane. Gioforba by mala byť napojená včas a listy by mali byť utreté od prachu (ale nie počas zimovania). Táto palma pomaly rastie a ak ochorie, proces zotavenia bude tiež dlhý. Zhoršenie bude signalizované vysušeným lístím. Aby ste tomu zabránili, musíte monitorovať vlhkosť v miestnosti. Vedľa hiofora si môžete dať nádobu s vodou alebo akvárium.

Gouveia

Govay (Kentia) - jeden z poddruhov cirrusových paliem. Toto je endemická rastlina Lord Howe, ktorá sa nenašla inde. Existujú tri populárne typy tejto palmy: Forster, veľký-rodený, Belmore. Výška v prírodnom prostredí dosahuje 15 metrov a dĺžka lístia je do 5. Govay má širokú zametaciu korunu. Povrch kmeňa je tvorený prstencom vo forme jaziev z mŕtvych listov. Starostlivosť o rastlinu nie je zložitá. Všetko, čo je potrebné, je kontrola pôdnej vlhkosti. Táto palma je často zdobená krajinářské záhradnícke zariadenia, kancelárie, obchodné centrá. Govay nevyžaduje osobitnú starostlivosť: môže zostať dlhú dobu bez vlhkosti a mimo svetla. Odborníci však odporúčajú dobre vetrať priestory a nefajčiť vedľa nej. Zvyčajná teplota, pri ktorej divoký Govi ​​rastie, je + 20 ... +25 ° С. Minimálna teplota, ktorú vydrží - +10 ° C.

Iškariotský

Nachádza sa kariotiká v Indii, Indočíne a ďalších oblastiach južnej Ázie. Rod zahŕňa viac ako 10 rôznych druhov. Šťava z tejto rastliny je surovinou na výrobu cukru a vína. Listy Cariota majú zlom a ich okraje - špeciálny roztrhaný tvar. Sú trochu pripomínajúce rybie chvosty. Na jar av lete, rastlina potrebuje veľa vody, ale je potrebné sledovať stav pôdy tak, aby nedošlo k hromadeniu kvapaliny. S dobrou starostlivosťou bude rýchlo rásť. Ak je to žiaduce, rýchlosť vývoja môže byť spomalená: na to budete potrebovať menej a menej vody. Vonkajší stav karioty signalizuje, aké chyby sa robia pri pestovaní. Ak je množstvo spotrebovanej vlhkosti nedostatočné, listy budú žltnúť. Stmavnutie lístia indikuje účinok nízkej teploty. Ak sú na vozidle slabé bodky, znamená to, že svetlo je príliš silné.

Hlavné poddruhy karioty:

 • pálenie;
 • mäkká.

Livistona

Rastie v mnohých regiónoch. Toto je Južná Ázia, Austrália, Malajské ostrovy, Polynézia. Pôda pre rastliny sú brehy riek a bažinových lesných oblastí. Napriek tomu, že liviston listy majú konfiguráciu ventilátora, dosky nie sú úplne rezané, ale iba tri štvrtiny. Na kmeni rastliny sú stopy stoniek mŕtvych listov. V prírode, výška je viac ako 20 metrov, a dekoratívne livistons rast k ľudskému rastu. Táto dlaň rastie ako na výšku, tak na šírku. Hlavné poddruhy livistons sú čínske a južné. Prvý sa vyvíja pomalšie, ale nevyžaduje si veľkú pozornosť. Je odtieň tolerantný, ale pre správny vývoj potrebuje dostatok voľného miesta. Livistons southern má nádherný vzhľad. Má hustý kmeň a dlhé stopky s ostrými tŕňmi.

Rapis

Táto rastlina vyzerá ako krík. Nezvyšuje sa ani v prirodzenom prostredí, má tenký kmeň. Listy sú tiež veľmi tenké a tvrdé. Rastlina dobre zvláda nízku vlhkosť a nízke svetelné podmienky. Jednou z vlastností rapisu je mrazuvzdornosť - odoláva teplotám -8 ° C. Optimálny teplotný rozsah je medzi +15 ° C a +20 ° C. Táto palma je dobre kombinovaná s vnútorným priestorom miestnosti a nevyžaduje veľké náklady na jej pestovanie. Na starostlivosť o ňu nie je potrebné byť skúseným záhradníkom. V lete sa môže palma držať vo vonkajšom prostredí, v tieni. Rastlina rastie lepšie, ak ju vodu s filtrovanou vodou, ale nemôžete kontrolovať vlhkosť v miestnosti. Zem na pristátie by mala byť voľná a kyslá. Poddruhy rapisu sú vizuálne veľmi podobné.

Odrody tejto dlane:

 • subtilis;
 • humilis;
 • vyniká.

Ropalostilis

Populárna palmová palma je ropalotilis. Tyč má niekoľko druhov. Príroda v prírode je ostrov Norfolk a Nový Zéland. Na rozdiel od mnohých druhov palmových stromov používaných na dekoratívne účely, ropalostylis musí byť opatrný a venovať mu viac času na starostlivosť. Jeho stonka je pokrytá kruhovými jazvami z spadaného lístia, stopky sú vynechané. Listy majú zelenošedú farbu. Dolné časti lístia sú mierne nadol. Sú umiestnené čo najbližšie k sebe, čo umožňuje použitie ropalostylis v interiéri malých miestností. Má výstupok v kmeni, podobne ako noha. Nedá sa to dotknúť, inak môže rastlina zomrieť. Počas obdobia kvitnutia je táto projekcia ako vtáčia chvost. Zalievanie a kŕmenie ropalostilos často potrebujú. Zo všetkých odrôd je najznámejšia roopalistilis Bauer.

Sabal

Sabal je alternatívou k datlovke a hameropsu. To môže byť považovaný za jeden z najkrajších palmy. Sabal fanúšikovia majú krásnu farbu, ale nie je príliš populárny medzi záhradníkmi. Listy sú spočiatku rovné, ale s vekom postupne stráca svoju integritu. Dosky sú hlboko narezané a dobre premiešané so stopkami. Sabal je známy pre svoje liečivé vlastnosti. Zo svojho dreva a výťažkov tvoria oleje a lieky, ktoré sú v niektorých krajinách všeobecne známe. Trpaslík Sabal je jedným z mnohých druhov tohto rodu. Môže byť zvolená ako okrasná rastlina vďaka svojej trvanlivosti a jednoduchosti doma. Najprv pomaly rastie a začína sa intenzívne vyvíjať po mnohých rokoch. V tomto je odlišný od všetkých ostatných členov rodiny Palmovovcov.

trahikarpus

Je distribuovaný v subtropických oblastiach planéty. To je jeden z najviac vytrvalých druhov palmy. Rastlina zvláda teploty do -10 ° C, ale nerastie v otvorenom priestore. Trachicarpus sa nachádza v zimných záhradách a veľkých lobby. Táto dlaň pomaly rastie. Ak existuje takáto príležitosť, potom v lete by sa mal trachycarpus presunúť bližšie k čerstvému ​​vzduchu. Rast dlaní vyžaduje pohodlné podmienky - teplota vzduchu je +18 ... +25 ° C, ale ak je teplota v miestnosti o niečo vyššia alebo nižšia, potom nie je potrebné ju upravovať ani prenášať. Vnútorné priestory s trachycarpus by nemali stagnovať vzduchom. Ak má nepríjemný zápach, musí byť okamžite odvzdušnený. V zime by sa mal trachycarpus presunúť na chladnejšie miesto. Počas zimovania by teplota okolo palmy nemala prekročiť +16 ° C.

Dátum dlane

Phoenix (dátum, dlaň) je zvolený vzhľadom na to, že sa ľahko pestuje z kameňa. Počas dňa by mala rastlina dostať čo najviac rozptýlených svetiel, čo platí pre všetky ročné obdobia. Phenicia zle toleruje stagnujúci vzduch. Horná časť dlane musí byť nasmerovaná zo zdroja svetla do centrálnej časti miestnosti. To je potrebné, aby rastlina rástla rovnomerne. Nedovoľte, aby stagnujúca tekutina v pôde - to môže viesť k hnitiu. Zalievanie by sa malo znížiť, ak sa na listoch objavia hnedé škvrny. Ak dátumová palma začala tmavnúť rovnomerne, potom je potrebné zmeniť pôdu na čerstvú. Listy sú veľmi citlivé: ak je zem suchá, môžu spadnúť. Ich pôvodná podoba sa neobnoví. Pre komplexnú starostlivosť by mali byť palmy napojené mäkkou vodou: sneh alebo dážď, v závislosti od ročného obdobia.

Chamaedorea

Rastie v lesoch, ktoré dostávajú veľa dažďa. Hamedorea sa tiež nazýva bambusová dlaň. Za prirodzených podmienok je rastlina dobre chránená pred takýmito nepriaznivými faktormi, ako je popálenie slnka alebo silný studený vietor. To nezasahuje do jeho kultivácie v podmienkach miestnosti s nízkou vlhkosťou. Hamedorea môže mať jeden alebo niekoľko kmeňov, to znamená, že majú krovité odnože. Niektorí ľudia sa mýlia, berúc do úvahy, že niekoľko stoniek rastúcich v blízkosti sú samostatné rastliny. Avšak Hamedorea s jedným valcom môže byť zasadená v tesnej blízkosti. Koruna rastliny je veľmi svieža a hustá. Pre túto dlaň je nebezpečný hmyz, ako je roztoč, takže musíte pozorne sledovať jeho zdravie. Štyri druhy sa pestujú v kvetinárstve.

Poddruh Hamedorei:

 • podlhovasté;
 • jedna farba;
 • pôvabná;
 • vysoká.

hamerops

Táto palma rastie v stredomorskom regióne. Humperops sa vyvíjajú pomaly a jeho maximálna výška je 5 metrov. Rod je reprezentovaný iba jedným druhom - humilis. Pre rastliny vhodné piesčité a skalnaté pôdy. Lístie je veľmi tvrdé a pevne k sebe, má špinavú zelenú farbu. Kmene, spravidla niekoľko. Hamerops toleruje jasné svetlo a náhle zmeny teploty. V prírode sa často vyskytuje v miestach, kde sa dostáva veľké množstvo slnečného svetla. Miestnosť, v ktorej dozrievajú húsenice, musí byť pravidelne vetraná. Môžete udržiavať závod na slnečnej strane miestnosti. To je jeho rozdiel od drvivej väčšiny dekoratívnych palmových stromov. Hamerops je potrebné kŕmiť minerálnymi hnojivami 2 krát mesačne počas teplej sezóny.

Pravidlá starostlivosti

Najlepšie miesto na pestovanie palmových druhov je skleník. Palmy nachádzajúce sa v takejto miestnosti dostávajú veľa rozptýlených slnečných lúčov z rôznych strán. Ich vzhľad bude lepší ako v bežnej miestnosti. Ale vzhľadom na neokázalosť týchto rastlín, vytvorenie podobných podmienok v byte alebo dome bude dávať rovnaký výsledok. V prvom rade je potrebné pozrieť sa na stav listov. Ak sa ich vzhľad zmenil, potom to s najväčšou pravdepodobnosťou znamená zhoršenie zdravia palmy. Doma ich listy môžu odpadnúť a rásť. Až tri listy môžu rásť v priebehu roka a odpadnúť - viac ako štyri. Palma tak môže zostať bez lístia a zahynúť. Niektoré druhy sú od určitého času vo všeobecnosti neschopné pestovať ich. Nezamieňajte si prirodzený proces vypadávania listov v dôsledku rastu dlaní a chorôb v dôsledku nedostatočnej starostlivosti.

Aby ste sa vyhli nedorozumeniam a náležitej starostlivosti o vašu dlaň, musíte si vypočuť názor skúsených záhradkárov.

svetlý

Na slnku sa odporúča umiestniť len niektoré ozdobné palmy. Zvyčajne by mali byť mimo priamych lúčov. Nadbytok svetla na stav rastliny sa môže dramaticky zhoršiť. Aj tento faktor vyvoláva rýchly rast, čo môže viesť k tomu, že dlaň bude musieť byť presunutá na iné miesto. V ideálnom prípade by rastliny mali dostať rozptýlené svetlo. Iba niekoľko palmy sú odolné voči tieňom. Ak je závod prevedený na ulicu, potom je potrebné zvoliť si miesto, kde bude stále v čiastočnom tieni. Vzhľadom k tomu, že väčšina palmových stromov je milujúcich, sú najlepšie umiestnené na bočných stranách okna a spoľahlivo chránia vrch koruny pred priamymi lúčmi. Než si vyberiete miesto pre hrniec, musíte vedieť, na ktorej strane sú okná otočené. Neodporúča sa umiestňovať palmy na južnú, juhozápadnú a juhovýchodnú stranu. Эта рекомендация не касается самых светолюбивых пальм.

Температурный режим

Несмотря на то, что в естественной среде обитания пальмовые растут при высоких температурах летом и в прохладном/жарком климате зимой, домашний уход предусматривает содержание при температуре не выше +25 °С. Причина в том, что даже в природе пальмы стремятся к защищенным от солнца местам. V lete by mali byť rastliny v teplejšom prostredí av zime by mali byť prepravované na chladné miesto (verandy, nádvoria). Termofilné dlane by mali prezimovať pri + 13 ... +16 ° С a odolné voči chladu - pri teplotách od +8 ° C do +11 ° C. Nezabudnite na pomer teploty a vlhkosti. V interiéri s vysokou vlhkosťou sa v závislosti od teploty zvýši pocit tepla a chladu. Ak je naopak miestnosť príliš suchá, tieto podmienky budú vnímané rovnakým spôsobom.

Vlhkosť a zalievanie

Palmovo - hydrofilné rastliny. Ich umiestnenie v prírodnom prostredí je priamo závislé od dostupnosti zdroja vlhkosti. Ale takmer všetky druhy, vrátane palmy, rastúce v suchých oblastiach Zeme, môžu zostať bez vody po dlhú dobu. Pre plný rozvoj je potrebné udržiavať vlhkosť na úrovni 70% a vyššiu, pokiaľ to typ miestnosti umožňuje. V blízkosti rastliny môžete umiestniť nádobu s vodou. Je potrebné opatrne zalievať palmové stromy, aby nevyvolávali zhoršenie stavu koreňov. V lete by malo byť zalievanie hojnejšie a častejšie, najmä v horúcom počasí. V zime by sa pôda mala udržiavať mierne vlhká, ale nie mokrá. Ak je v zemi veľké množstvo vody alebo vytvorí zhluky, stav palmy sa môže prudko zhoršiť. Je potrebné vodu zalievať vodou dobrej kvality, ale môže to byť nebezpečné na destilovanú vodu. Listy niektorých druhov sa odporúča udržiavať suché a utierať čo najjednoduchšie. Pre zalievanie potrebujeme studenú vodu s teplotou nie nižšou ako +20 ° C.

Ako rásť

Doma môžete robiť a reprodukovať palmy. Okrasné palmy sa musia pestovať siatím čerstvých semien av niektorých prípadoch potomkami. Pre klíčenie je teplota +25 ... +35 ° C. Zasiať ich v kvetináčoch s pilinami, machom a pieskom. Na dno je umiestnená drenážna vrstva s časticami dreveného uhlia. Semená klíčia v týždni alebo niekoľkých mesiacoch (závisí od druhu). Uskutočnenie transplantácie je potrebné pred začiatkom aktívneho rastu na jar. Je potrebné prekladať mladé palmy každý rok, staré každých pár rokov. Počas týchto manipulácií by mali byť opatrní s koreňmi. Nádoba by sa mala vybrať na základe veľkosti a tvaru podzemku. Ak sa korene zdvihnú zo zeme, mali by ste si vybrať vysoký hrniec. Pre zrýchlený vývoj v jarnom a letnom období sa odporúča použiť vrchný obväz vo forme organických hnojív.

Väčšina dlaní netoleruje transplantačný proces, takže by sa to malo robiť rýchlo a čo najmenej.

záver

Palmy sa prakticky nevyskytujú v miernom klimatickom pásme a chladnejších oblastiach planéty. Napriek tomu môžu byť pripisované najprispôsobivejším druhom voľne žijúcich živočíchov. Môžu sa líšiť odolnosťou proti chladu, mrazu a prachu, mnohí sú schopní odolávať suchému alebo vlhkému podnebiu, nepriaznivým poveternostným javom. Tieto rastliny sa stali populárne v zdobenie kvôli ich reprezentatívny vzhľad. Dekoratívne palma pôsobí ako kľúčový prvok interiéru, dobre kombinovaný s inými rastlinami. Môžu byť videné v mnohých inštitúciách a záhradách po celom svete, vrátane regiónov s prevahou chladného obdobia roka. Pestovanie v obytnej zóne nevyžaduje veľké výdavky a netrvá dlho. Všetko, čo je potrebné, je poznať základné pravidlá starostlivosti o okrasné palmy.

Zanechajte Svoj Komentár