Obývacia izba v modrých tónoch: kombinácia odtieňov v interiéri

Modrá je medziľahlá farba medzi modrou a bielou farbou. Je to chladná, pokojná, elegantná farebná schéma, ktorá má viac ako sto rôznych odtieňov - od veľmi ľahkých až po veľmi bohaté. Interiér obývačky v modrých tónoch môže byť jednoduchý alebo luxusný, iskrivý s drahými kameňmi alebo jednoduchý povrch.

Psychologické vnímanie, farebné znaky

Táto farba je spojená s nevinnosťou a snom, altruizmom a lojalitou, spiritualitou a aristokraciou. Má upokojujúci, relaxačný účinok na osobu, má k odpočinku, spomaľuje zrýchlený pulz, zmierňuje nadmerné vzrušenie po náročnom pracovnom dni.
Vnútorná modrá farba vytvára dojem čistoty, chladu, sviežosti. Jeho svetlé odtiene sa preto prednostne používajú v priestranných izbách s veľkými oknami smerom na juh alebo juhovýchod. Vo viac úzkych izbách, s malými severnými alebo severozápadnými oknami, je povolená modrá, ale prijateľné sú len tie najjasnejšie možnosti v kombinácii s rôznymi teplými farbami.

     

Modrá v interiéri by nemala byť v prebytku - potom môže spôsobiť depresiu, depresívnu náladu.

     

Modré a iné farby - kombinácie

Svetlomodré odtiene by mali byť správne kombinované so všetkými ostatnými. Často sú k dispozícii nasledujúce možnosti:

 • sivohnedá s dahlia;
 • tyrkysová s bledožltou;
 • zaprášená modrá s červenohnedou;
 • azúrová s perlou;
 • svetlomodrá so sušienkou;
 • bledožltá modrá s fialovou;
 • modrasté striebro s bronzom;
 • fialová modrá s jarnou zelenou;
 • ultramarín s kamienkovou sivou;
 • schmalt s bielym mliekom;
 • kvet modrá s čokoládou;
 • nebeský so žltooranžovou;
 • turmolínová modrá so šafranom;
 • akvamarín s morušou;
 • mäta modrá s medom;
 • pacifik s jantárom;
 • tmavo modrá s okrom;
 • denim s fialovo-čiernou farbou;
 • pastelovo modrá so snehovo bielym;
 • indigo s pieskom;
 • v tvare zvončeka s ružovým;
 • šedo-modrá s béžovou farbou.


    

Interiér by nemal byť vyrobený v rovnakej farbe - vyzerá nudne, ale nemali by ste dovoliť nadmerné viacfarebné. Ideálne - jedna alebo dve základné farby, plus jedna pre malé farebné akcenty.


    

Populárne štýlové farebné smery

Návrh smerov pre modrý interiér, je mnoho:

 • klasické alebo neoklasické - prírodné materiály (drevo, prírodný kameň, keramika), symetrické usporiadanie nábytku, kontrastované s modrým pozadím. V neoklasicistickom štýle je zvolený funkčný nábytok, vyzdobený "pod klasikou";
 • Podkrovie - priestranný otvorený priestor, omietnuté alebo tehlové steny, nábytok "starožitný". Modrá farba tu zdôrazní chlad, zdanlivo neobývané miestnosti;
 • High-tech je množstvo šedého a modrastého kovu, sklenených povrchov a je zdôraznený moderný nábytok, ktorý je najvýraznejší, ak je sála kombinovaná s kuchyňou. Obrovský televízor v strede steny urobí interiér kompletným.
 • Japonský - skromný a minimalistický. Dekorácia je najjednoduchšia, na svetlomodrej podlahe je rákosová rohož, ako dekor vyberieme vysoké úzke akvárium s podivnými rybami, dekoratívnu fontánu, elegantné podlahové vázy;
 • Barokový - „bohatý“ vyrezávaný nábytok, čalúnený drahými tkaninami, luxusným a bohatým dekorom. Vitrážové okná v modro-modrom odtieni, ťažké záclony, početné obrazy v rámoch, sviečky v pozlátenom svietniku alebo ich imitácia sú vítané;
 • more - všetko, čo je akýmkoľvek spôsobom spojené s morom, je tu prijateľné. Photowall-papier s obrazom morských scenérií alebo podmorského sveta bude vyhovovať, pohovka štylizovaná ako parník, plachetnica z papier-mâché na polici;
 • Provence - modrá sa kombinuje hlavne s bielou, svetložltou. Krb, záclony v malom kvete, obrazy alebo fotografie zobrazujúce levandulové polia, kytice chrpy alebo zvončeky dokonale zapadnú do situácie;
 • minimalizmus - zavesený strop, maľované steny sú rovnakej farby, podlaha je tmavšia. Niekoľko kusov nábytku sa spája alebo kontrastuje so stenami;
 • Ríša - všetky steny svetlomodrej farby, podlahy a dvere sú tmavé, nábytok je usporiadaný prevažne uhlopriečne. Interiér izby je veľmi luxusný, elegantný, ušľachtilý. Na strop a steny veľa štuky so zlatom.


    

Povrchová dekorácia

Ako a čo táto miestnosť bude zdobená závisí na jeho oblasti, určenia. Pre obývaciu izbu, ktorá je kombinovaná s kuchynským priestorom, balkón, budete musieť usporiadať kompetentné územné plánovanie, vrátane použitia farieb.


Strop je najľahší, najlepšie snehobiely - takže miestnosť sa zdá byť vyššia a podlaha je tmavá, aby vizuálne vytvorila stabilnú oporu pre nohy, nábytok. Steny sú pokryté modrou tapetou: zvislé pruhy sú vhodné ako obrázok - ak chcete, aby sa miestnosť zvýšila alebo zvýšila horizontálne - aby sa zväčšila. Malý kvetinový ornament, zložité monogramy, imitácia kamienkov alebo tehál vyzerá veľmi dobre v tejto farbe. Dekoratívne omietky na troch stenách a foto tapetu - na jednej, najmä ak sú vyrobené podľa individuálnej objednávky, dá miestnosti jedinečný charakter.


    
Podlaha je pokrytá laminátom, svetlými doskami, linolea, vrátane svetlomodrej farby, natreté farbou. Podlahové keramické dlaždice so vzormi sa používajú zriedka - je príliš studená, dokonca aj s kobercom. Ak sa rozhodne vytvoriť pódium pre priestorové zónovanie, jeho farba je kontrastná s hlavnou podlahovou krytinou.

    

bytové zariadenie

S pomocou pohodlného nábytku je organizované miesto na spanie alebo denný odpočinok, práca alebo vaše obľúbené hobby. Hosťovský priestor sa usadí na gauči, vedľa stola, zvyčajne pred televízorom. Ak je izba v kombinácii s lodžiou, vyhrievaným balkónom, hostia sú tu prijatí. Keď je hala kombinovaná s kuchyňou, je oddelená barovým pultom alebo úzkym regálom.


Keď sú steny bledo modré, nábytok je hnedý, biely, žltý a naopak. Neodporúča sa vykonávať celú náhlavnú súpravu vo svetlomodrých tónoch. Vyzerá to dobre veľká pohovka čalúnená modravým kozhzamom, na tej istej stoličke, okenné závesy. Zvyšok nábytku je šatníková stena, jedálenský stôl a stôl, stoličky, žltohnedá, akejkoľvek farby dreva. Čiastočne alebo úplne sklené zariadenie dodá miestnosti vzdušnosť, ktorá je najdôležitejšia v malých miestnostiach, lesklé kovové povrchy, ktoré dobre odrážajú svetlo.


    

osvetlenie

Okrem centrálneho stropného svietidla je pre každú logickú zónu potrebné individuálne osvetlenie. Svetlo v oblasti "pohovky" časť miestnosti je nastaviteľný jas, bohaté osvetlenie je potrebné v oblasti plochy.
Čím bližšie je miestnosť, tým viac by mala byť pokrytá. Keď je svetlomodrá farba v miestnosti viac ako 50-70%, použijú sa lampy s teplým svetelným tokom, inak umožníme chladnejšie svetlo.


    
Ak má strop niekoľko úrovní, svetlá sú umiestnené na každom z nich alebo na jednom. LED pásik po obvode stropu bude vizuálne robiť miestnosť širšiu, vyššiu a umiestnenú pozdĺž základovej dosky vám umožní neupadnúť na rohy pri pohybe v miestnosti v noci.
Tvar, dizajn svietidiel je zvolený pre určitý štýl interiéru - viacstopový alebo úplne plochý luster na strope, vyrezávaná lampa na podlahu alebo lampa na koľajnici, svietidlo, štylizované petrolejové lampy alebo elegantné svetelné boxy so vzorom napodobňujúcim „okná v lete“. Keď je v miestnosti zrkadlo, je usporiadané tak, aby odrážané svetlo lampy neoslepilo divákov.

Ak je v obývacej izbe luxusný dekor, každý prvok je zvýraznený samostatne, aby naň upozornil.


    

Doplnky, dekor, textílie

Textilné materiály, interiérové ​​závesy v bledomodrých tónoch vyrába každá moderná spoločnosť, ale pod modrými stenami sa vyberú podlahové krytiny, koberce, závesy sú z teplých tónov - zlatá, svetložltá, čokoládová, oranžová. Mäkké vankúšiky kontrastujú s prikrývkami alebo sú vyrobené iba dva alebo tri tóny tmavšie, svetlejšie. Koberec do obývacej izby je výhodne dostatočne veľký - jeho hrany by nemali dosahovať steny asi 10-20 cm, čo umožní kombinovať nábytok s ním, ale vizuálne neznižuje priestor.


    
Výzdoba nie je veľmi potrebná, s výnimkou niektorých drahých interiérov, kde sa v tej istej miestnosti nachádza nielen niekoľko obrovských obrazov, zrkadiel v luxusných vyrezávaných patinovaných rámoch, ale aj bohatá štuková lišta, zložité rakety na každom závesi atď. pekné byť, len pár fotiek na rímse, niekoľko rôznych čačky na konferenčnom stolíku, jeden alebo dva hrnkové rastliny na parapete, suchá kytica v podlahe vázy.


    

záver

Svetlomodrá farebná schéma vyzerá skvele s oboma "susednými" farbami a diametrálne odlišne. Skutočný dizajn modernej haly v modrých tónoch je upokojujúci a osviežujúci. Táto farba dokonale ozdobí obývaciu izbu mestského bytu, súkromného domu.

Zanechajte Svoj Komentár