12 jednoduchých pravidiel interiérového dizajnu

Moderné množstvo, rôzne dizajnové štýly vám umožní krásne, pôvodne, pohodlne zariadiť izbu v súlade s ich preferenciami. Existuje široká škála možností - zdá sa, že voľba je obmedzená iba fantáziou. Ale v skutočnosti existujú určité pravidlá interiérového dizajnu, pozorujúc, že ​​je ľahké vytvoriť izbu, sálu, byt, dom vašich snov.

Prečo sa musíte riadiť pravidlami vytvárania interiéru

Registrácia každej miestnosti sa uskutočňuje predovšetkým pre pohodlie ľudí, pohodlný odpočinok, produktívna práca. Len pred niekoľkými desaťročiami ľudia žili, pracovali v stiesnených, studených, s nedostatočným osvetlením a len veľmi málo ľudí uvažovalo o správnom farebnom dizajne. Nábytok, najmä v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, nemal veľa na výber - existovalo len niekoľko modelov kreslenia každej položky na predaj a výroba na objednávku bola k dispozícii pomerne málo. Dekor bol získaný podľa princípu „čím viac, tým lepšie“ - prítomnosť v dome mnohých obrazov, figúr, plagátov, zložitých jedál bola považovaná za symbol bohatstva, ale vytvorila neuveriteľnú tesnosť.

Dnešný čas diktuje iné pravidlá. Stručne povedané, apartmán by mal byť:

  • teplé, ale nie dusno;
  • krásne, ale nie preplnené;
  • svetlo, ale nie príliš svetlé;
  • aby sa zmestili všetko, čo potrebujete, ale každý člen rodiny by mal mať súkromný kútik.

    

Základné pravidlá, tipy

Hlavné zákony týkajúce sa dizajnu sú založené na princípoch harmónie, „zlatého rezu“, integrity, kompetentnej kombinácie farieb, praktickosti, ekologickej šetrnosti finálnych materiálov. Do úvahy sa berie účel miestnosti - pre prácu, spánok, príjem potravy, vek a počet obyvateľov - deti, páry, staršie osoby. Na základe uvedeného sa vyberie nábytok, osvetlenie, dekor, textílie. Štýl interiéru závisí od oblasti a konfigurácie miestnosti, výšky stropov, prítomnosti alebo neprítomnosti okien, balkónov, otvorenej komunikácie, umiestnenia vstupných dverí. Dôležitá je aj okupácia majiteľov, ich záľuby, práca, preferovaný typ rekreácie - od nej závisí počet skladovacích priestorov, voľné priestory, zónovanie bytu a domu.


    

Pravidlo 1: Účel, funkčnosť miestnosti

Jedným z hlavných bodov je účel konkrétnej miestnosti. Dôležitý je spôsob dňa, vek, pohlavie, zamestnanie každého člena rodiny. Spálňa dospelých je vyrobená úplne inak ako detská izba a obývacia izba alebo kuchyňa veľkej rodiny sa veľmi líši od miestnosti jednej osoby. Musíte začať s plánovaním - musíte premýšľať o tom, aké izby sú vôbec potrebné, či je možné vybaviť šatňu, kanceláriu, oddelenú spálňu pre každé dieťa. Možno budete tiež musieť kombinovať niektoré oblasti - kuchyňa s jedálňou, spálňa s kanceláriou, balkón s obývacou izbou, alebo usporiadať teraz úplne módne úplne "otvorený priestor", to je štúdio.

Pre prehľadnosť je potrebné urobiť podrobný plán s uvedením všetkých dôležitých prvkov - okien, dverí, priečok, nábytku atď.

    

Pravidlo 2: Výraznosť, estetika - výber farieb, textúr

Vnútorné sfarbenie vytvára náladu v miestnosti. Pokojné tóny relaxovať, nastaviť na odpočinok, svetlé tóny, nastaviť pracovnú náladu, ale nemali by byť použité v spálňach, kúpeľniach, nadmerne zneužívané v hale. Neutrálne, čiernobiele farby vyzerajú nudne, pretože potrebujú nejaké kontrasty. Treba mať na pamäti, že rozsiahle priestory s vysokými stropmi, niekoľko veľkých okien orientovaných na juh alebo juhovýchod, sú zdobené tmavými, studenými farbami. Úzke, úzke izby s nízkym alebo stredným stropom, s jedným malým oknom, ktoré sa pozerá na sever, severozápad, sú natreté a zlepené materiálmi svetlých, teplých farieb. Takže obmedzený priestor sa stane vizuálne priestranným, príliš priestranná plocha sa stáva pohodlnejšou.

Textúra často závisí od zvoleného štýlu interiéru - môže byť hladká alebo má výraznú drsnosť. Je žiaduce, aby farba alebo textúra kombinovali väčšinu položiek v miestnosti.

    

Pravidlo 3: Použite čiernu

Čierna farebná schéma je prísna a lakonická, odvážna a tajomná. Ide dobre s ostatnými farbami a vytvára jasné kontrasty. Nemali by sa však zneužiť - množstvo tmavých tónov, najmä v stiesnených priestoroch, vytvára tmavý, utláčajúci dojem, zužuje priestor. V drahých, ušľachtilých interiéroch sa používajú pevné materiály v čiernej farbe - drevo, kameň, kovy, tónované sklo a tkaniny - zamat, hodváb, polyester, žakár, vlna atď.

Neodporúča sa používať čierne v kaviarňach, reštauráciách, reštauráciách, pretože je schopný znížiť chuť do jedla.

    

Pravidlo 4: Kompetentný výber dokončovacích materiálov

Materiály sa používajú prírodné, umelé, ich kombinácia. Bohaté štuky, vyrezávaná dekorovaná dekorácia, množstvo oblúkov, nízkofunkčné výčnelky, výrazne redukujú miestnosť, pretože sa používajú s extrémnou opatrnosťou. Moderné interiéry sa snažia o praktickosť - jednoduchšie, lacnejšie, tým lepšie. Jedná sa o omietnuté steny, miesto tapety, ktoré musia byť lepené takmer ročne, ľahko umývateľné dlaždice alebo husté linoleum, namiesto zložitých parkiet, ktoré musia byť starostlivo sledované, stretch fólie alebo zavesený strop, ktorý nevyžaduje bielenie, skrýva zbytočné drôty.

Materiály sú vyberané v závislosti od účelu izieb: v spálni, obývacia izba nie je používaný kameň, keramika - sú príliš studené, a koberec bude mať pravdu. Pre škôlku sú potrebné iba prírodné, ekologicky nezávadné materiály. V kúpeľni, predsieni, kuchynskej miestnosti, obklady sú vybrané dobre očistené od znečistenia, nebojí sa vody - umývateľné tapety, žula, atď.

    

Pravidlo 5: Správne osvetlenie

Dobre zvolené osvetlenie je jedným z najdôležitejších momentov interiérového dizajnu. S pomocou svetla, môžete nielen nepoznateľné zmeniť konfiguráciu, vzhľad priestoru, ale tiež výrazne rozšíriť. V každej miestnosti sa odporúča použiť niekoľko typov svietidiel - centrálny stropný luster, lampu s nastaviteľným jasom v každej logickej zóne, dekoratívne LED osvetlenie pozdĺž soklov, rímsy a jednotlivé kusy nábytku. Môžete použiť akékoľvek - krištáľové lustre alebo nástenné svietidlá, stojanové lampy alebo bodové svietidlá, stolné lampy alebo sviečky.

Neignorujte pouličné osvetlenie - neporiadok do okna, silne "curling" to vo dne nie je žiaduce. Pri písaní, čítaní, práci na počítači by svetlo pre pravákov malo padnúť vľavo, pre ľavákov - vpravo. Okolo postele je osvetlenie aplikované rozptýlené, detská izba je úplne osvetlená.

Pomocou zrkadiel je ľahké vytvoriť dojem, že je veľa svetla a miestnosť je dostatočne veľká. Hlavnou vecou je namontovať ich tak, aby lampy, ktoré sa v nich odrážajú, neublížili očiam.

    

Pravidlo 6: Udržiavame rovnováhu, proporcionalitu

Profesionálni dizajnéri odporúčajú dodržiavať proporcie "zlatého rezu" - najväčšie položky by sa mali vzťahovať na priemery ako 1 až 0,62, rovnako ako priemery menších. To znamená, že veľkosť pohovky bude približne 0,62 veľkosti steny skrine, konferenčného stolíka - až 0,62 pohovky, podlahy vane s palmou - asi 0,62 zo stola, atď.

Vo všeobecnosti je interiér vyrobený symetricky - to je dôležité pri dodržaní akéhokoľvek klasického štýlu alebo zdôrazňovaní asymetrických. Existuje tretia možnosť - vytvoriť symetriu v strede miestnosti, krb, posteľ, okná, zrkadlá a potom ju mierne rušiť s kontrastnou nuanciou.
Farebné kombinácie sú tiež priamo závislé na týchto pomeroch. Odporúča sa použiť maximálne tri farby a hlavný bude mať až 60-65% celkového dizajnu, ďalších 30-35% a až 5-10% - malé farebné kontrasty.

Ak chcete upraviť tvar miestnosti, použijú sa pruhy, čiary - vertikálne „zdvihnú“ strop, čím sa miestnosť zvýši, vodorovné z nich urobia povrch dlhší.

Pravidlo 7: Výber funkčného, ​​spoľahlivého nábytku

Dobrý nábytok - pohodlné, bezpečné, krásne. Vyberá sa pre určitý interiérový štýl - mnohé firmy predávajú nábytok v celých sériách: „do spálne“, „do obývačky“, „do kúpeľne“ atď. Keď si dohodnete, vyberie sa centrum kompozície, z ktorých zvyšok „tancuje“. Nie je žiaduce inštalovať nábytok v blízkosti stien - zvyčajne nechávajú aspoň 15-20 cm, aby sa odstránili prachy bez ťažkostí, aby sa zvinuté objekty. Takýto interiér vyzerá objemnejšie - ak to priestor dovolí, časť nábytku je umiestnená v strede. Čím menšia je miestnosť, tým je situácia menšia - transparentné predmety zo skla, plast dodá miestnosti vzdušnosť. Aby sa interiér nevyzeral nudne, sú vybrané prvky rôznych foriem, ale nadmerne objemný, vyrezávaný, „palácový“ nábytok je vhodný len pre priestranné izby.

Moderný výrobca ponúka obrovský výber vstavaného, ​​kabrioletového, modulárneho nábytku - skrine-skriňa, rozkladacia pohovka, ľahko sa transformuje na miesto na spanie alebo pohovku s dvojicou stoličiek, pufs, podkrovie, kuchynský set s ďalšími posuvnými pracovnými plochami alebo sklopný barový pult. Je dôležité, aby ste v byte zorganizovali dostatočný počet skladovacích priestorov - väčšina vecí by nemala byť viditeľná ani nikde.

Medzi objektmi musí byť dostatok priestoru na voľný pohyb - čím viac obyvateľov má v byte, tým širší sa tento priestor stáva.

    

Pravidlo 8: Voľba, úloha textilu v interiéri

Textilné závesy, aby priestor útulný, obývateľný. Veľký koberec, ktorý sa nedostane k stene, zjednotí hlavné zariadenie okolo neho, záclony, ktoré zodpovedajú farbe stien, mierne rozšíria miestnosť, kontrastné vytvoria potrebný prízvuk. Posteľné obliečky sú navrhnuté tak, aby chránili posteľnú bielizeň pred nečistotami, tylom - obyvateľmi pred zvedavými očami, bez prekážok denného svetla. Vankúše sú vyberané v rovnakej farbe s obrusmi, záclonami alebo látkovými sito. Čipky, markízy, markízy, záclony s volánikmi, obrusy so strapcami sa používajú v interiéri baroka, ríše, rokoka, gotiky a high-tech či japonského štýlu sú zdobené obyčajnými nábytkovými poťahmi, bez všetkého navyše, čalúnené kožou, koženkou.

Pravidlo 9: Pre pohodlie, sviežosť, nezabudnite na rastliny.

Človek, bez ohľadu na to, kde žil, sa vždy snaží byť bližšie k prírode. Dokonca aj malý kvet v kvetináči je schopný zlepšiť zloženie vzduchu, naplniť miestnosť príjemnou vôňou počas kvitnutia a niektoré druhy sa môžu zbaviť nepríjemného hmyzu a dokonca liečiť. Ak je v miestnosti prázdny roh, ktorý nie je jasný, čo je obsadené, je tu umiestnená veľká živá rastlina - palma, fikus, veľký kaktus, aloe, nephrolepis, akákoľvek ozdobná liána. V hlbinách miestnosti sa na severných oknách nachádzajú rastliny, ktoré sú odolné voči tieňom, na južnej strane sú svetlomodivé kaktusy a iné sukulenty.

Rastliny sú vyberané pre rôzne štýly interiérov:

  • v klasickom vzhľadu begonia, brečtan, cisus, gumové rastliny, fialky;
  • pre provence fit cyclamen, prvosienka, zvončeka, myrty;
  • pre japonský - portulacaria, akbou, jalovec, kamélie;
  • pre loft - sanceviera, kaktus Cereus, strom thuja;
  • pre minimalizmus - lithopy, veľkoplošné fikusy, určité druhy aloe.

Pre každú rastlinu, ktorá vyzerá dobre, je potrebná starostlivosť, podmienky zodpovedajúce jej potrebám - primeraná vlhkosť vzduchu, zalievanie, zloženie pôdy, svetlo.

    

Pravidlo 10: Dodržiavajte "pravidlo troch"

Skladby nepárneho počtu predmetov vyzerajú oveľa výnosnejšie ako tie, ktoré sú k dispozícii. Princípom je, že položky nábytku a dekoru sú zoskupené do troch častí - symetricky, v jednom rade, náhodne, „podľa výšky“. Takže môžete mať homogénne objekty rôznych veľkostí alebo odlišné, ale podobné veľkosti. Napríklad tri stoličky v rade, dve stoličky s konferenčným stolíkom, tri vázy alebo svietniky, ktoré sa líšia výškou, zloženie veľkého zrkadla a dva obrazy na oboch stranách, tri vankúše na pohovke.

Tri časti nie sú nevyhnutne urobené: akékoľvek nepárne číslo bude robiť - päť, sedem, deväť atď.

    

Pravidlo 11: Záverečné dodatky - výber doplnkov, dekoratívne predmety

Dekor, doplnky nepotrebujú príliš veľa - dve alebo tri pohovky, obraz na stenu v ráme, pár rodinných fotografií, niekoľko sošiek na rímse, svetlý organizátor na stene v chodbe, kaktus na parapete. Nemali by ste príliš preplniť svoj dom, zbaviť sa všetkého, čo je v čase zbytočné - zbierky hračiek z láskavejších prekvapení z 90. rokov, figúrky získané počas ciest, ide do mezaninu alebo sa distribuujú susedným deťom. Hromada zažltnutých obrusov alebo zvyškov služby, zaprášená v „stene“, sa dáva ľuďom v núdzi prostredníctvom špeciálnych internetových stránok. Banda kozmetických nádob, drog a faktu, že „to by sa mohlo hodiť“, ale v poslednom roku sa to neuskutočnilo, je odhodené. Niečo najcennejšie pre srdce je stále vľavo.

Motley, viacfarebné, malé dekorácie sú usporiadané, zavesené na monofónnom pozadí, vytvárajúc potrebné akcenty.

    

Pravidlo 12: Kompetentné zmiešavanie štýlov

Dizajnéri radia, aby sa celý byt, dom v každom jednotlivom štýle, dopĺňali samostatnými prvkami požičanými z iných štýlov - v každej miestnosti sa používajú inak. Napríklad, minimalizmus, hi-tech, loft v priemernom mestskom obydlí je veľmi ťažké vytvoriť, najmä ak je interiér plánovaný pre rodinu s deťmi a domácimi miláčikmi. Vyššie popísané štýly, ktoré vo svojej čistej forme vyzerajú úplne neobývané, sú nevyhnutne doplnené otvorenými policami, skladovacími boxmi na hračky, bicyklami, skútre na chodbe, spacími domami pre mačky, psami, pohodlnými zábradliami pre pohyb starších starých rodičov. Na drahé, luxusné štýly (barok, ríša), zvyčajne len náznak je vo forme luxusného nábytku, jednotlivých doplnkov.


    

záver

Vytvorte kompetentné usporiadanie bytu, domu, s vedomím základných zásad dizajnu interiéru, každý môže ľahko sám. Obliekanie sa vykonáva podľa zvoleného štýlu miestnosti, zvykov, životného štýlu majiteľov. Správne zariadený byt je útulný a priestranný, svetlý a naplnený vzduchom, má všetko, čo potrebujete a neobsahuje príliš veľa. Pohodlný bytový interiér sa líši od obrázkov v lesklých časopisoch - to nie je umelecká galéria, nie výstavná sieň, ale predovšetkým miesto pre pohodlný život.

Zanechajte Svoj Komentár