Plátené záclony

Ľanová tkanina - jedna z mála, ktorá je ešte vyrobená z prírodných surovín. To je široko používaný pre oblečenie a interiérové ​​dekorácie. Spotrebitelia oceňujú túto tkaninu, ktorá príjemne „ochladzuje“ v horúčave a absorbuje prebytočnú vlhkosť, čím umožňuje telu „dýchať“. Materiál je ľahký, ale hustý. Látková tkanina má hrubú, výraznú textúru vlákien. Jedinečnosť materiálu spočíva v jeho univerzálnosti. Z nití, v závislosti na ich hrúbke, je možné splietať ako najtenšie tyly, tak husté požiarne hadice. Posteľné záclony - štýlová a veľmi krásna dekorácia. Poďme hovoriť o úžasné rastliny a dekoratívne tkaniny, ktorá je z neho.

O ľane: história, výroba a zaujímavé fakty

Priekopníkmi ľanu boli Indiáni. Takmer pred 10 000 rokmi sa tu najprv vyrobila bielizeň. Postupne nahradil "prírodný" materiál - zvieracie kože. Rastlina začala rásť všade. Jedinečný bielizeň tkaná v starovekom Egypte. Vzhľadom k neuveriteľnej ľahkosti látky v porovnaní s "dych dieťaťa". Pre jasnosť: 1 kg priadze pozostávala z vlákna s dĺžkou približne 240 km. Moderná guľa podobnej hmotnosti sa odvíja o 30-40 km. Ľanová tkanina dopadla tak tenká a beztiažová, že sa skladala v piatich vrstvách, je stále mierne priesvitná. Akýkoľvek kus oblečenia by mohol prejsť cez prsteň. V Egypte bola smrť tejto rastliny považovaná za skutočnú katastrofu. Obliečky v staroveku boli veľmi cenené. Náklady na plátno boli určené pomocou váh. Na jednu misu sa položila vec a zlato sa položilo na druhú podľa svojej hmotnosti. Do takýchto odevov sa obliekli len bohatí ľudia - väčšinou kňazi. Na mumifikáciu sa používa aj ľanová páska (obväzy). Sú dokonale zachované, o čom svedčia zistenia egyptológov. Niektorí kritici sú skeptickí, že obväzy boli impregnované balzamom, ktorý ich „konzervoval“, ale ľanová tkanina sama o sebe slúži už dlho. Predpokladá sa, že tajomstvo „beztiažneho“ materiálu sa nenávratne stratilo.


    
V Ríme, ľanu preferovali ženy. V Rusku sa pestovanie rastlín začalo neskoro - iba začiatkom XI storočia. Materiál tkaný len pre svoje potreby. Len v polovici XVIII storočia, Catherine II oficiálne povolenie na vývoz tkaniny. V Európe sa po dlhú dobu považovala bielizeň za množstvo bohatých rodín. Aj keď náklady na textil klesli v porovnaní s egyptskými cenami, stále zostali vysoké. Až po renesancii si aj tí chudobní mohli dovoliť také veci. Teraz sa ľan pestuje všade. V uplynulých rokoch, tam bol skutočný "boom" na prírodné tkaniny. Bavlna, aj keď nižšia v nákladoch, zjavne stratil ľanu v tejto súťaži. Ide o jedinečné vlastnosti hypoalergénnej fólie, ktorá je nielen príjemná pre pokožku, ale tiež sa stará o pálenie, svrbenie a iné príznaky podráždenia. Na výrobu textílií s použitím špeciálnych odrôd ľanu. Po prvé, rastlina je nasiaknutá, potom vysušená a dôkladne rozdrvená. Výsledné bloky surového ľanu sa posielajú do zvlákňovacej lisovne, kde sa z nich získava priadza.

Typy tkanív

V závislosti od účelu sa ľanové tkaniny klasifikujú do nasledujúcich typov: t

 • Bielizeň. Používajú sa na šitie spodného prádla a posteľnej bielizne. Materiál je spravidla bielený.
 • Froté. Tkaniny sa používajú na šitie uterákov.
 • Jedáleň. Bielené alebo farbené tkaniny používané na výrobu obrusov a obrúskov na stôl.
 • Oblečenie. Táto hmota môže byť monofónna alebo so vzorom na povrchu. Použite tkaninu na šitie. Veci môžu byť použité v lete iv zime. Okrem pocitu chladu v horúčave sa ľan dokonale zahrieva.
 • Použitá. Používa sa na výrobu malých šperkov (hlavne na odevy).
 • Dekoratívne. Tento typ tkaniny sa používa na výzdobu interiéru. Z dekoratívnej tkaniny sú vyrobené hlavne záclony, čalúnenie alebo obliečky na vankúše na dekoratívne vankúše.

Existuje aj klasifikácia podľa typu tkania:

 • Keprovej.
 • Plain.
 • Large-prišiel.
 • Melkouzorchatoe.
 • Prelamované.
 • Satin.

V závislosti od hustoty ľanovej tkaniny a spôsobu tkania nití sa materiál delí na podtypy:

 • Plátno. Používa sa na výrobu plátna na kreslenie.
 • Plachty a plachty. Používa sa na šijacie stany, plášte a nepremokavé špeciály. oblečenie. Materiál je tkaný z hrubých vlákien a impregnovaný špeciálnymi vodoodpudivými kompozíciami.
 • Juta. Šité tašky sú vyrobené z tejto hrubej odrody ľanovej tkaniny, ale materiál sa často používa na dekoráciu, pretože má špeciálnu textúru.
 • Baptiste. Ľahký materiál určený na šitie a prepracované spodné prádlo.
 • Damask. Hustá rôznorodosť ľanovej tkaniny, ktorá sa používa na šitie záclon a čalúnenia nábytku.
 • Krinolína. Silná podšívka.

Okrem vyššie uvedených typov, Kolomyanka, jemný ľan, ravaduk, rohože a kliešťa sú tiež nájdené. Všetko okrem posledného sa používa hlavne na šitie (od letných šiat až po pánske obleky).

Tiež našiel ľanový žĺtok. Ide o kombinovaný prírodno-syntetický materiál. Je to takmer 80% polyester a zvyšok tvorí ľan a spandex.

Výhody a nevýhody ľanových záclon

Materiál z ľanu má mnoho výhod:

 • Sila. Odolnosť proti opotrebeniu. Látková tkanina nie je tak ľahko utierateľná alebo roztrhnutá. Ak hovoríme o hustej hmote (pytlovina, plátno, kliešť), potom nie je možné v nej urobiť dieru bez ostrých predmetov.
 • Odolnosť voči chemickým prípravkom obsahujúcim kyseliny. Takéto fondy robia ľan mäkším.
 • Environmentálne šetrnosť a hypoalergénne. Ak použijete materiál na výrobu čalúnenia nábytku, potom na takejto stoličke alebo pohovke môže sedieť každá osoba, a to aj s problematickou alebo ultra citlivou pokožkou. Rovnaké pravidlo sa vzťahuje aj na bielizeň.
 • Priedušnosť. Materiál "dýcha".
 • Nízky peeling. Povrch materiálu nevytvára pelety. A bez ohľadu na to, koľko materiálu bolo využité.
 • Neprispieva k vzniku statickej elektriny, to znamená, že nie je elektrizovaná.

Nevýhody ľanových tkanín zahŕňajú:

 • Nízka elasticita. Materiál sa takmer nerozťahuje.
 • Nedostatočná odolnosť voči alkáliám. Pri vystavení týmto zlúčeninám stráca ľanová hmota pevnosť.
 • Niekoľko funkcií pri umývaní. Ľan sa nedá nazvať náladovou látkou, ale varenie aj bielej hmoty je zakázané. Namočiť pred umývaním je tiež nemožné.
 • Vyhorenie na slnku.
 • Vysoká cena

Ďalším vážnym problémom - vytvorenie "záhyby", ktoré sú typické pre ľan, vysoké drvenie. Hmota po žehlení „nedrží tvar“. Dosť párov trápnych pohybov a záclon bude vyzerať zmrštené. Tento nedostatok je obzvlášť akútny v odevoch. Bytový textil stačí jemne položiť na správne miesto a nedotýkajte sa ho bez potreby.

Rozmanitosť farebnej palety

Ľanové tkaniny majú širokú škálu farieb. Čoraz častejšie sú však tlmené tóny: horčica, khaki, sivá, olivová, fialová, modrá, béžová, broskyňová, smotanová, perlová. Jemné odtiene sú univerzálne a vyhovujú každému interiéru. Pokojné tóny vyzerajú skvele v klasickom prostredí. Okrem toho, ľanová tkanina sa považuje za neznačkujúcu, čo výrazne zvyšuje použitie záclon medzi umývaniami. Prírodné plátno je často zdobené kresbami. Typicky, toto kvetinové motívy a elegantné kreslí. Veľké výtlačky, napríklad svetlé kontrastné odtiene, sú tiež zriedkavé. Ľanový tyl je často zdobený výšivkou, ktorá je v súlade so vzorom záclon. K dispozícii sú tiež dvojfarebné závesy, v ktorých sú odtiene zvolené podľa princípu analógie. Táto možnosť pomôže prepojiť v jednej kompozícii rôzne farby používané v interiéri.


    

Aké štýly sa používajú v

Bielizeň záclony sú univerzálne. Výrazná textúra materiálu je ideálna pre ekologický štýl, krajinu, klasiku, modernosť. Najlepšou možnosťou by boli ľanové závesy pre škandinávsky trend, chváliť prirodzenosť a stručnosť. Materiál je dobre potiahnutý, takže záclony sú vhodné pre pevné interiéry zdobené v etnických (anglických, talianskych, holandských, nemeckých) štýloch. Jednoduché záclony z pytloviny v súlade s nenáročným rustikálnym prostredím ruskej chaty alebo výzdoby domu, stratené vo francúzskom vnútrozemí (Provence). Ľanové tkaniny nie sú kombinované s luxusnými štýlmi, ktoré vyžadujú bohatšiu hmotu. Napríklad záclony v štýle Empire, rokoko a barokové závesy budú vyzerať nevhodne.


    

Tipy na výber

Pri výbere ľanových závesov by ste mali počúvať rady profesionálnych dizajnérov a obyčajných ľudí, ktorí jedli psa o dizajne svojich domov:

 • Ľan sa dokonale kombinuje s bavlnou. Prírodné látky tvoria originálnu kombináciu viacerých vzorov.
 • Na záclony, ktoré nie sú tak pokrčené, by ste si mali vybrať ľanové tkaniny s prídavkom viskózy.
 • Ľanová tkanina, bohato zdobená čipkou, vhodná len pre etnické oblasti. Vyzerá zastaraný a je spojený s typickými interiérmi.
 • Najlepšie zo všetkých drsné textúry vyzerá na tenkú tkaninu. Priesvitné bielizeň záclony - povinný atribút morských a škandinávskych štýlov.
 • V spálni si nemôžete vybrať materiál, ktorý imituje prírodnú bielizeň. Ak sú zahrnuté syntetické vlákna, už to negatívne ovplyvní schopnosť látky „dýchať“ a jej vplyv na životné prostredie.
 • Ak sú záclony zdobené vzorom, potom sa musí nevyhnutne prekrývať s ornamentom na čalúnení nábytku alebo tapety.
 • Pre country štýl vyzdvihnúť jednoduché záclony z pytloviny, ktoré sú zdobené čipky podväzky. Tento atribút dekoru je ľahko vykonateľný ručne.


    

V moderných štýloch často používajú na podlahu stručné monofónne záclony, ktoré sa ľahko prispôsobia dreveným aj kovovým povrchom v interiéri.

Ako zavesiť

Posteľné závesy sú zvyčajne zavesené dvoma spôsobmi:

 • Na očiek.
 • Na opaskovú pásku.

Druhá možnosť vyzerá skromne, ale elegantne. Ak by mal dekor okien byť prízvuk, chytiť oko, je lepšie použiť štýlové kovové priechodky a rovnaké okapy. Neodporúča sa dopĺňať ľanové závesy gangom alebo lambrequínmi, čo je v rozpore s konceptom lakonicizmu, ktorý je podporovaný textúrovaným materiálom.

Určite dĺžku

Neexistujú žiadne normy pre závesy na bielizeň. Pre kuchyne tradične vybrať krátke záclony, ktoré sa dostanú do parapetu alebo batérie. V spálni, obývacej izbe, detskej izbe je lepšie používať dlhé závesy. Aby záclony vyzerali elegantne, ich dĺžka musí skončiť na nejakom vodorovnom povrchu: parapet, vykurovacie teleso, podlaha, stôl umiestnený proti oknu. Je nemožné, aby materiál „visel“. Príliš dlhé záclony nielenže sú špinavejšie rýchlejšie, ale tiež vyzerajú veľmi nedbanlivo.

Starostlivosť: ako umývať, žehliť a potrebovať škrob

Na pranie bielizne používajte tekuté prášky. Rozpustia sa lepšie vo vode. Na stroji zvoľte režim "šetrné pranie". Nemôžete variť ľanové tkaniny (dokonca biele). Odporúča sa škrob len tenké, priesvitné bielizeň záclony alebo tylu. Kompozíciu si môžete pripraviť sami: varte škrob vo vode, ochladzujte, rozpustite v miske a opláchnite závesy v ňom. Je ťažké uhasiť bielizeň. Zvlášť ťažké vyrovnať sa s veľkými plátnami. Zatiaľ čo jedna oblasť je vyhladená, druhá môže byť v tomto bode znova umytá. Neodporúčame pariaci materiál. V situácii s ľanom je to zbytočné. Žehlička sa musí silno zahrievať a opatrne vyhladiť. Ošetrená časť záclon sa musí jemne narovnať a pohybovať stranou, čo neumožňuje spadnúť na podlahu zo žehliacej dosky. Uľahčuje proces žehlenia predsušenia materiálu v limbu.

Prádlo záclony v interiéri

Pletené závesy sú ľahko integrované do interiéru každej miestnosti. Vyzerajú štýlovo a v drevenom súkromnom dome av modernom mestskom byte. Pre každú miestnosť sa v závislosti od štýlového rozhodnutia a funkčného účelu vyberie materiál určitej farby, hustoty a zloženia.

Obývacia izba

Luxusné dvojfarebné závesy na priechodkách zdôrazňujú jednoduchosť a prirodzenosť škandinávskeho interiéru obývačky. Kombinujte bielu farbu snehu a modrej, tyrkysovej, kráľovskej modrej farby ľadu. Toto rozhodnutie sa prekrýva s mäkkou "kožou" na podlahe v blízkosti pohovky, skleneným konferenčným stolíkom, nábytkom zo svetlého dreva a jednoduchou dekoráciou. Pre obývaciu izbu zdobenú v rustikálnom štýle sú vhodné svetlé závesy v odtieňoch hnedej s nenápadným kvetinovým vzorom. Sú zviazané na záclonovej stuhe a zdobené bielymi krajkovými podväzkami. Obraz plátna odráža tapetu v malom kvete, vzory na čalúnení čalúneného nábytku alebo dekoratívnych vankúšov. Kované predmety a drevené povrchy urobia kompozíciu úplnou. Roztomilá, naivná jednoduchosť vidieckeho štýlu v obývacej izbe je podčiarknutá kyticou na parapete.


    

spálne

Pre modernú spálňu, husté ľanové závesy z upokojujúcich odtieňov sú vybrané: tyrkysová, olivová, orech, koralové, žlté. Kontrasty v oddychovej miestnosti sú zbytočné. Ak chcete vizuálne pridať výšku spálne, použite kombinovanú techniku ​​upevnenia tylu a záclon. Vrchná tkanina je pripevnená priamo na rúrovitú rímsu a vnútorná je zavesená na krúžkoch. Záclony a tyl z ľanu, ale rôznych odtieňov a hustoty, tvoria jedinú kompozíciu. Záclony na podlahu s jednoduchými šnúrkami namiesto kvetinových podväzkov sa zmestia do minimalistických spální. Klasický interiér s prízvukom v hlave postele, zdobený veľkými kvetmi v tapete, bude klásť dôraz na obojstranné plátenné závesy. Z ulice, plátno má bielu farbu, a vnútri je namaľovaný v kontrastnom odtieni (olivový, brusnica, brusnica).


    

kuchyne

Pre kuchyňu je lepšie zvoliť si krátke záclony, ktoré "odpočívajú" proti chladiču alebo parapetu. Vzhľadom k tomu, záclony v tejto miestnosti bude absorbovať pachy a podstúpiť časté umývanie, je lepšie zvoliť bielizeň s pridaním viskózy. Ľahšie sa vyhladí. Medzi odtieňmi sa odporúča zvoliť teplé farby: hruška, titán, kukurica, marenovo, jantár, losos, cinabar, okr. Ak je kuchyňa v kombinácii s jedálňou, a jedáleň sa nachádza v arkýřovom okne, potom vyberte dlhé závesy na podlahu. Namiesto snímačov sú látky zdobené magnetickými sponami - tónovými brošňami. Originálne a stručné uchytenie môže byť nezávisle tkané z lán, popruhov alebo drôtov a perličiek. Vetvičky umelých rastlín so vzácnymi škvrnami pukov namiesto drapákov vytvoria v kuchyni náladu a sú ideálne pre hrubú textúru ľanu. Sladké a rustikálne zariadenie izby zvýrazňujú krátke záclony s malým kvetinovým vzorom. Sú navyše zdobené jednoduchým lambrequin bavlny v perking bunky. Farby sú vybrané na princípe analógie. Lambrequins sa neodporúča kombinovať s ľanovými závesmi, ale rustikálne zariadenie kuchyne musí experimentovať. Pre izbu zdobenú v námornom štýle sa vyberú závesy dvoch farieb: piesčito-žltá a morská tyrkysová. Oba odtiene sa často používajú v interiéroch plážového domu. Kompozíciu dopĺňajú tyrkysové dlaždice na kuchynskej zástere a zasnežený nábytok.


    

záver

Hoci ľan nikdy nebol zabudnutý, nedávno sa stal skutočne módnym materiálom vďaka popularizácii prirodzenosti a prirodzenosti. Materiál opäť potvrdzuje pravidlo o „dobre zabudnutom starom“. Ľanová tkanina dodáva interiéru čistú a ľahkú sviežosť. Používa sa nielen na šitie záclon. Obliečky na ozdobné vankúše, čalúnenie a poťahy na nábytok, prehozy, obrusy, obrúsky. uteráky - to všetko pomôže výstižne, ale krásne vyzdobiť izbu.

Zanechajte Svoj Komentár