Stalinova ríša v interiéri

Staliens - najobľúbenejší architektonický smer v 30. - 60. rokoch dvadsiateho storočia. Na rozdiel od ostatných obytných budov Stalinovho času (kasárne, dvojpodlažné jednopodlažné budovy, murované domy bez vybavenia) je k dispozícii plnohodnotný vodovod, kanalizácia, kúrenie, niekoľko samostatných miestností. Stalinský empírový štýl v interiéri moderných domov a bytov je útulný, slávnostný a relevantný dodnes.

História štýlu

Tento štýl vznikol v ZSSR v polovici 30. rokov 20. storočia. Pôvodne, empírový štýl je pompézny, majestátny architektonický smer, ktorý sa objavil vo Francúzsku od čias Napoleona prvého. V 30. rokoch 20. storočia sa v Sovietskom zväze začali stavať také nádherné monumentálne budovy, keď JV Stalin začal vládnuť krajine. V päťdesiatych rokoch minulého storočia bola takáto architektúra ostro kritizovaná, pretože ju považovali za neprijateľnú pre sovietskych ľudí za preťaženie a po Stalinovej smrti sa všetky projekty začali drasticky zjednodušovať, čím sa dekor obmedzil na maximum, na niektorých miestach sa zmenšila celková plocha, výška stropov. Veľké apartmány z väčšej časti boli uvedené pod "komunálne", v ktorom žil v rovnakom čase niekoľko rodín, pomocou spoločnej kuchyne a kúpeľne.

Charakteristické rysy štýlu

Štandardný apartmán "Stalinka" pozostáva z troch až piatich, menej často dvoch alebo šiestich až siedmich samostatných izieb, kuchyne, sedem až pätnásť metrov štvorcových, veľkej obývacej izby a priestrannej vstupnej haly. Jedna miestnosť bola postavená veľmi zriedka, a v "troch" dve izby boli niekedy priľahlé. Všetky izby majú stropy viac ako tri metre vysoké, okná sú napnuté vertikálne, smerom k jednej alebo dvom stranám, v niektorých miestach sú arkýřové okná. Typicky, takéto bývanie sa nachádza v "historickom" centre veľkého mesta - pohľad z okien otvorí zodpovedajúce.

Bytový dizajn doby Stalina zjednotil jednotlivé črty barokového a napoleonského impéria, novogotickú a art deco, klasicizmus a modernosť. Hrubé steny domov tejto éry boli vyrobené z červených alebo bielych tehál, iných nehorľavých materiálov a samotné budovy mali najmenej dve poschodia, množstvo štukových, skutočných stĺpov. Dvere sú tu tiež pomerne vysoké, často dvojkrídlové, steny sú zdobené profilovými rímsami a široké "veľké" schodiská sú pokryté kobercami.

Inými slovami, "Stalin" bol nazývaný "full-length apartments" alebo "full-size v domoch 50. rokov." Nielen obytné budovy, ale aj divadlá, rezidenčné budovy, stanice metra, športové zariadenia a univerzity boli navrhnuté luxusne a vo veľkom meradle. Budovy miest boli zoskupené do celých súborov, vtedajší architekti sa snažili využiť všetky úspechy stavebného a vizuálneho umenia. Princíp „čím viac, tým lepšie“, gigantomania a optimizmus konali všade.

Vlastnosti palety farieb

Farby interiéru prvej polovice 20. storočia sú veľmi skromné, takmer bez jasných farieb. Nábytok je zvolený prevažne tmavý, steny sú pastelové, koberce sú červenohnedé, dvere medzi miestnosťami sú biele, s viacfarebným zasklením.

Najvhodnejšie farebné kombinácie:

 • ľan s mahagónom;
 • achát šedý s terakotou;
 • močiar s lesnatým pomarančom;
 • starožitný blankyt s béžovo-červenou farbou;
 • levanduľa s tmavou mosadzou;
 • svetlé zlato s čokoládovo hnedou;
 • modrastozelená s bobrom;
 • ochranná modrá s ľahkým gaštanom;
 • horčica so sivým sivom;
 • smaragd s tehlou;
 • hnedo-oranžová s khaki;
 • koraly so smotanou;
 • krémovo žltá s fialovo-čiernou farbou;
 • púpava s opale zelenou;
 • okr so strieborno-ružovou farbou.

Dokonca aj monochromatický interiér pripúšťa prítomnosť jasných farebných akcentov - záclon, vankúšov, kobercov, obrazov na stenách.

Aké materiály použiť pri dokončovaní miestností

Materiály na konečnú úpravu sa používajú výlučne prirodzene:

 • kameň - väčšinou žula, mramor;
 • drevo - dub, borovica, smrek, čerešňa, hrab, orech, Karelská breza atď.;
 • kovy - bronz, mosadz, oceľ, striebro atď.;
 • kryštál;
 • keramika;
 • sadra.

Podlahy sú obyčajne rozmiestnené s parketami, umiestnené "rybie kosti", ale nie spoločné pre celý byt, ale pre každú izbu zvlášť. Steny sú zdobené štukovými panelmi, polovicami stĺpov, sadrokartónovými konzolami, cukríkmi, rohovými kusmi, textúrovanými výklenkami atď. Strop má štukový rúcho pre lustre, rovnaké zložité stropné rímsy a iné podobné dekorácie. Dvere sú vyrobené z dreva, preglejky, majú panely, rukoväte, natreté zlatým náterom, ozdobené volumetrickou rezbou. Vo farbe sa zhodujú s podlahovou krytinou alebo sú natreté bielou olejovou farbou.

Podlahy v kúpeľni, kuchyňa sú rozmiestnené s keramickou dlažbou, menej často s prírodným kameňom, väčšinou červenohnedými farbami, a steny so svetlou dlažbou bohatou výzdobou s kvetinovými ornamentmi majú úzky kontrast.

Výber nábytku

Zariadenie je vybrané luxusné, pevné, masívne, hlavne z prírodného dreva (dub, orech, ružové drevo) a kovu. Často lakovaná, zdobená objemovými rezbami, mozaikami. Jedná sa o diapozitívy s vyrezanými "korunkami", príborníky z konvexného tvaru, okrúhle alebo oválne jedálenské stoly, kožené kreslá a pohovky s vysokými chrbátmi, ťažké drevené stoličky s otočenými nohami, postele s guľôčkami alebo vrcholy v rohoch. Rezbárstvo je tu vítané ako vo forme komplexných basreliéfov, ako aj jednoduchý "geometrický". Prípustné sú platne štrbinové prvky z hodnotného dreva. Okrem prírodnej alebo umelej kože sa rôzne materiály používajú ako čalúnené materiály - obyčajné alebo s kvetinovými ornamentami.

osvetlenie

Hlavné osvetľovacie zariadenie tejto éry - luxusný krištáľový luster, ktorý sa nachádza v strede stropu. Tieto stavby boli neskôr vyrobené z plastu, čo výrazne ovplyvnilo vzhľad a trvanlivosť zariadenia. Samostatné zóny boli osvetlené podlahovými lampami, často s textilnými odtieňmi zdobenými kvetinovými ornamentami a strapcami. Nástenné svietniky, zvyčajne štylizované ako horáky, boli upevnené na bronzových tvarovaných konzolách nad kuchynským stolom, posteľou. Pracovisko bolo osvetlené stolovou lampou so zeleným odtieňom na pružnom podklade. V jasliach sa okrem hlavného svetla nachádzali malé nočné svetlá, ktoré boli súčasťou zásuvky, zdobené kameňom alebo plastom. V modernej dobe je dizajn doplnený LED podsvietením, ktoré s kompetentným prístupom vôbec nenarušuje základný štýl.

Výber textilu na dekoráciu okien

Okenné závesy sú vybrané husté, ťažké, vytvára slávnostnú atmosféru. Majú niekoľko vrstiev, veľký počet záhybov, strapce, kefy. V spálni, zatemňovacie závesy sú preferované chrániť spáč pred ranným slnečným svetlom, v kuchyni - kratšie, ľahšie. Vchody sú zdobené rovnakými závesmi ako okná, zviazané zlatými šnúrkami a snímačmi. Tkaniny sú preferované prírodné, monochromatické, pokojné farby alebo ostro kontrastované s farbou stien. Je žiaduce, aby záclony boli kombinované vo farbe s posteľnou prikrývkou, kobercami, inými vnútornými textíliami.

Ak je na jednej stene niekoľko okien, sú zdobené jedným spoločným závesom, ktorý pokrýva takmer celú stenu.

Príklady návrhu izby

Celková plocha dvojizbového apartmánu je asi 30 metrov, štvorizbový apartmán je asi 60 metrov a sedemizbový apartmán má až 160 "štvorcov". Čím viac izieb bolo, tým priestrannejšia bola každá izba.

Aké izby boli k dispozícii:

 • kuchyne;
 • jedna alebo viac spální;
 • office;
 • obývacia izba;
 • vaňa alebo sprcha;
 • head;
 • obývačka;
 • Sklad.

V týchto dňoch neboli žiadne šatne - šaty boli uložené v vstavaných skriniach, skladoch. Pre detské izby, špeciálny nábytok, s výnimkou lôžka pre kolísku, vôbec neexistoval - pre tieto účely boli vybrané najmenšie miestnosti, kde položili posteľ, jednoduchú skrinku, stôl so stoličkou, krabicu s hračkami, zavesili poličku na knihy.

Apartmány stalinistickej éry sú naplnené vysokými vstavanými skriňami, v ktorých sa nachádza väčšina vecí, takže v izbách je dostatok miesta na knihy a dekoratívne predmety.

Obývacia izba

Priestor obývacej izby Stalin je od 16 do 30 metrov štvorcových. Stropy, čiastočne steny bohato zdobené štukom, uprostred - viacvrstvový luster z krištáľu. Pozdĺž jednej zo stien je šatníková stena, v ktorej sú nevyhnutne mnohé hrubé knihy s úhľadnými "hrotmi" a v presklených častiach sú krásne keramické riady, čajový set pre šesť až dvanásť ľudí a veľa porcelánových figurín.

Hlavnou výzdobou obývacej izby je televízor, ktorý je umiestnený na stojane so štyrmi nožičkovými kužeľmi alebo nástennou konzolou zdobenou štukom. V strede jednej zo stien je podlaha alebo príveskové hodiny s bojom, bohato zdobené rezbami, na niekoľkých ďalších sú obrazy v duchu hrubého „sovietskeho realizmu“, zdobeného ťažkými rámami. Tu je bezpochyby pohovka pokrytá luxusným závesom, doplnená dvojicou stoličiek, vyrezávaným toaletným stolíkom. Všetky prvky nábytku sú kombinované vzorovaný koberec, ktorý zaberá väčšinu miestnosti. Dovolené sú aj fotografie, ktoré zobrazujú panorámu strednej polovice dvadsiateho storočia.

Ak je to možné, dodržiavajte princípy symetrie vzhľadom na kompozičné centrum miestnosti - krb, TV, pohovku, maľbu, atď.

kuchyne

Kuchyňa štýlu Stalin Empire má rozlohu od 7 do 15 metrov. Kuchynský apartmán ako taký zvyčajne chýba, je tu len nie príliš priestranná skriňa s riadom, stolová bielizeň, nízka okrúhla chladnička. Pracovná doska je vyrobená z prírodného kameňa alebo dubu, pod ňou sú umiestnené zásuvky, sekcie na striebro, rôzne kuchynské potreby. Niekoľko domácich spotrebičov je umiestnených na vodorovných plochách. Jedáleň je zariadená jedálenským stolom, pokrytým strapcovým obrusom a stoličky sú tiež potiahnuté odnímateľnými krytmi. Krištáľové vázy pre ovocie, črepníkové rastliny a lustre z ťažkých kovov sú prominentne vystavené.

spálne

Priemerná plocha ktorejkoľvek zo spální je asi deväť metrov. Jednolôžko alebo manželská posteľ sa nachádza v strede jednej zo stien, čelo postele je zdobené štukovými lištami, vedľa nej je jeden alebo dva nočné stolíky alebo vyrezávaný toaletný stolík so závesom vo farbe záclon. Police nad posteľou sú zdobené čiernobielymi fotografiami v drevených rámoch, malými sochami z medi alebo bronzu. Nachádza sa tu aj malá lesklá dvojdverová šatníková skriňa, ktorá je uzamknutá kľúčom, prinajmenšom - klenbou z tepaného železa, na uloženie oblečenia, rôznych "predmetov". Béžová a hnedá tapeta s pruhmi alebo s kvetinovými ornamentmi doplní vybraný štýl. Nezabudnite položiť koberec na podlahu, prípadne ho doplniť stenou.

Ak sa v miestnosti zdá stiesnené, v prednej časti okna majú veľké zrkadlo, ktoré odráža svetlo z okna, veľmi rozširuje priestor.

Knižnica vlády

To bolo veril, že každý číta v ZSSR, pretože tam bolo veľa kníh v každej rodine. Štúdia s pracovným stolom bola zvyčajne skombinovaná s knižnicou, ktorá tvorila stojan z masívneho dreva až po strop. Niekedy skryli povrchy všetkých stien a aby si z hornej poličky vzali tú správnu knihu, museli ste použiť rebrík alebo špeciálny drevený stojan s dvoma alebo tromi krokmi, pretože výška stropu bola často asi štyri metre.

V modernej verzii kníh môže byť o niečo menej, a stôl je nahradený počítačom. Na otvorených policiach majú sadry alebo bronzové figúrky, štylizované v tej dobe. Na stene visia mapa Sovietskeho zväzu, červená vlajka alebo obraz erbu.

Vstupná hala

Táto izba nie je o nič menej luxusná ako všetky ostatné. Na podlahe sa nachádzajú rybie parkety alebo skutočný mramor, na stenách sú tmavé vzorované tapety v kombinácii s drevenými panelmi, na strope je štuková lišta a lampová guľa. Z nábytku je tu vhodná vyrezávaná mreža, drevený nástenný alebo kovový podlahový vešiak, malý gauč v kombinácii s poličkou na inštaláciu domáceho telefónu. Koberec má tiež "tému".

Prvky dekorácie Stalin, doplnky

Dekoratívne prvky štýlu Stalinskej ríše sú celkom zvláštne - päťcípé hviezdy, kosák a kladivo, obrazy uší pšenice zviazané stuhou, vavrínové vence. Ide o trojrozmerné omietky alebo vyrezávané panely zobrazujúce obyčajných pracujúcich s extázou pracujúcich v prospech veľkej krajiny. Na policiach, stoloch, iných významných miestach sú bronzové, drevené, porcelánové figúrky alebo sochárske skupiny ideologickej orientácie. Tiež sú tu basreliéfy so levmi, ako aj inleje s obrázkami spoločensky významných udalostí.

záver

Stalinský interiérový štýl je jedinečným fenoménom sovietskej éry, ktorého ozveny vyzerajú organicky v modernej dobe, aj keď monumentálne starobylé stĺpy boli nahradené imitáciou peny, čiernobielymi televízormi s farebnými skrinkami z tekutých kryštálov so zrkadlovými skriňami z MDF. Kvalitný styling je možný v dnešných priestranných novostavbách s pomocou skutočných "historických" kusov nábytku, výzdoby a textilu, zachovaných zberateľmi z tých čias, alebo ich vhodnou imitáciou, ktorú vytvorili dizajnéri koncom XX.

Zanechajte Svoj Komentár