Kombinácia farieb: pravidlá a tabuľka

Každá farebná schéma má silný psychologický účinok na emocionálny stav osoby, ktorá ho zvažuje. Preto pri výbere správnej škály farieb sa to berie do úvahy ako prvé. Rôzne kombinácie farieb v interiéri obydlia vzrušujú alebo upokojujú, zvyšujú náladu alebo vytvárajú lyrickú náladu. Rôzne odtiene viditeľné pre oko umožňujú vybrať si medzi nimi tých, v ktorých prostredí je najpohodlnejšie žiť a pracovať.

Pojem farba, jej klasifikácia, charakteristika na povrchu

Farba označuje vlastnosť objektu, pričom lietadlo selektívne odráža lúče svetla. Podľa základnej štandardnej klasifikácie sú rozdelené na chromatické a achromatické, teplé a studené, matné a nasýtené.

Chromatické - všetky viditeľné farby farebného kolieska, od červenej po fialovú, plus hnedá (hlavná farba je modrá, žltá, červená, zmiešaná - fialová, oranžová, zelená). Achromatické - neutrálne, to znamená odtiene čiernej, sivej, bielej, rôzne stupne nasýtenia.

    

Čiernobiela farebná škála je veľmi dôležitá, pretože je kombinovaná s inými odtieňmi. Snehobiely kontrast dobre kontrastuje s tmavými tónmi, "oživuje", rozjasňuje, rozširuje priestor, vytvára objem v kompozíciách s kvetinovými, geometrickými prvkami. Čierny má opačný efekt - vizuálne znižuje, zužuje vnútorný priestor, ale zvyšuje jas teplých farieb - žltej, červenej, oranžovej. Táto „tmavá“ farba kontrastuje so svetložltou, ružovou, béžovou a bledo modrou farbou, ktorá na pozadí vyzerá bohatšie. Disharmonious kombinácie (červená s modrou, fialová so zelenou) sú často neutralizované hranicami, vytvára medzi nimi biely, šedý, čierny pruh.

Teplé tóny sú umiestnené na farebnom kole, od žltej po červeno-fialovú. Studená - od fialovo-modrej po zelenožltú. Bledé svetlo nazývané tie, v ktorých je veľké množstvo bielych farieb, tmavé obsahujú veľa čiernej farby. Nasýtené, svetlé - to sú hlavne „čisté“ tóny, v ktorých čierna a biela prakticky chýba. Tupé zmiešané s odtieňmi šedej, ďalšie farby.

    

Farby: kombinačné pravidlá, ich vplyv na osobu, atmosféra v miestnosti

Farba okolitého priestoru, interiér, má významný vplyv nielen na náladu, ale aj na zdravotný stav - o tom svedčia vedci študujúci psychológiu ľudí, na ktorých normálna fyziológia priamo závisí. Účinok určitej kombinácie pociťuje osoba ako pohodlie alebo nepohodlie v určitom priestore.

    

Vplyv každej farby je odlišný:

červenáStimuluje, dodáva energiu, zvyšuje teplotu, tlak, srdcovú frekvenciu.
oranžovýPrispôsobuje sa pre ľahkú komunikáciu, ale môže sa obávať.
žltýPovzbudzuje, disponuje optimizmom, absenciou.
zelenáUpokojuje unavené oči, je užitočná pri meditácii a má uzavretosť sama o sebe.
modrýOdstraňuje napätie, vytvára romantickú náladu.
modrýRelaxuje, znižuje srdcovú frekvenciu, prispôsobuje sa odpočinku.
nachovýInšpirujúca, ale schopná spôsobiť úzkosť.
šedáMusí byť presná, meraná, melanchólia.
čiernaPomáha zamerať sa, ale dokáže inšpirovať túžbu.
bielaPrispôsobuje sa pozitívnemu, ľahkému, ale jasnému spôsobuje únavu.
hnedýVytvára pohodlie, pokoj v duši, dôveru.

Je dôležité vziať do úvahy, že ľudia s rôznym temperamentom, rôznym pohlavím, vekom, rovnakou farbou ovplyvňujú odlišne, takže keď navrhujete interiér, mali by sa riadiť predovšetkým vlastnými pocitmi.

    

Stylistické smery, ich farby

Každý štýl interiéru použitý v moderných apartmánoch, súkromných domoch, zodpovedá určitej farbe:

klasickýDrevené, ružové a biele, tmavo zelené, sépia, tmavo hnedé, strieborné.
modernýŽelezo-sivá, limetková, červená, vínová, cyklámenová ružová, mäta.
High-techOceľ, hliník-biela, achát šedá, modro-čierna, asfaltová, priehľadná biela.
antickýSnehobiela, olivová, slonovinová, tmavohnedá, kanárik, fialová.
minimalizmusMliečne biela, taupe, transport čierna, zeleno-béžová.
barokoCitrónová žltá, zlatá, bronzová, medová, bielo-biela, jablková.
Country hudbaŠedo-zelená, béžová, červeno-vínová, bledo karmínová, drevená zelená.
podkrovieTehla červená, železo šedá, mosadz, kamienok, bistrovy.
thaiHnedočervená, melónová žltá, smaragdová, granátová, gaštanová.
japonskýRužovo-biela, oranžovo-oranžová, vŕbovo hnedá, borovica.
romantickýFialová, indigo, bledo modrá, amarant-ružová, fialová, vistárie.


    

Farebné koliesko Itten, pravidlá pre jeho použitie

Spektrál sa nazýva farbami dúhy, ktorú možno jednoznačne identifikovať len pomocou špeciálnych zariadení. Na základe spektra dvanásťfarebného kruhu Ittenovej sú k dispozícii tri hlavné farby (modrá, červená, žltá), tri menšie tóny (oranžová, zelená, fialová) a ďalšie medzi nimi sú prechodné, vytvorené, ak zmiešate hlavné v rôznych pomeroch.

Ďalšie farby vytvárajú páry s hlavnými farbami (fialovo-žltá, modro-oranžová, zeleno-červená), ktoré sú oproti sebe: ak ich dáte dokopy, každý z nich sa stane čo najjasnejším, ak sa zmieša, vyskočí špinavo sivá farba.

Doplnková alebo kontrastná kombinácia

Každá kompozícia je založená na princípoch kontrastov alebo nuansy. Kontrast je získaný z komplementárnych tónov, efekt bude silnejší, ak sa prvky opakujú na viacerých miestach. Maximálny kontrast sa dosiahne pri kombinácii sýtej farby s bledými farbami. Tento dizajn je dokonale čitateľný v akejkoľvek vzdialenosti, používa sa v dizajne interiérov, dizajnérskych krajinkách.

Zdokonalené zloženie zahŕňa použitie odtieňov usporiadaných v sérii, jeden po druhom - od fialovej po modrú, od červenej po oranžovú, od žltej po zelenú. Doplnková kombinácia v interiéri dodáva energiám, energii tým, ktorí o tom premýšľajú, ale nadmerné nepokoje nasýtených farieb rýchlo naťahujú oči.

    

Triáda - kombinácia 3 farieb

Trojfarebná kompozícia je vo väčšine prípadov postavená na farebnom trojuholníku - červená - žltá - modrá, trochu menej - fialová - oranžová - zelená. Keď sú všetky tri farby príliš svetlé, dizajn vyzerá agresívne, dynamicky, čo je prijateľné pre obývačku, detskú herňu, ale nie je vhodné do spálne. Preto, aby sa vytvorili harmonické interiéry, odporúča sa, aby jedna alebo niekoľko farieb bola stlmená, svetlá.

Existuje koncepcia analógovej triády - kombinácia troch tónov, ktoré sú na farebnom kolese veľmi blízko - žltej - žltozelenej - zelenej, červenooranžovej - červenej - červenofialovej a ďalších.

Podobná kombinácia - použitie 2-5 farieb

S takýmto usporiadaním sa tóny zvyčajne prijímajú spolu, najčastejšie dva alebo tri, menej často štyri alebo päť. Ak chcete vytvoriť pokojný dizajn, všetky alebo takmer všetky z nich budú tlmené - je dôležité, aby nedošlo k preťaženiu interiéru s nadmerným viacfarebným, nie aby bol farebný. Je dôležité zvoliť správne percento: jedna alebo dve hlavné farby budú mať až 60-65% dizajnu, jeden alebo dva ďalšie - asi 30%, zvyšok - menšie akcenty.

Samostatná doplnková kombinácia

V kontrastnom alebo oddelene komplementárnom triplete sa používajú nielen opačné farby, ale jeden hlavný a dva umiestnené vedľa kontrastného. Zelená - červeno-fialová - červeno-oranžová, modrá - žltooranžová - oranžovo-červená, atď. Tu si musíte vopred vybrať, ktorá farba bude použitá ako základ, aby ste zvážili rôzne možnosti.


    

Tetrad - kombinácia 4 farieb

S výberom štyroch farieb pre výzdobu miestnosti, jeden z nich bude hlavné, dva - ďalšie, ďalšie - prízvuk. Povolená možnosť: jedna hlavná farebná schéma, jedna ďalšia, dve - pre menšie akcenty. Graficky tvoria obdĺžnik na dvanásťfarebnom kruhu, možnosť je oranžovo-žltá, oranžovo-červená, zeleno-modrá, fialovo-modrá.

námestie

Používajú sa štyri tóny, ktoré sú umiestnené v rovnakej vzdialenosti od seba, to znamená v „vzdialenosti“ dvoch „buniek“ farebného kolesa. Príklad: žlto-zelená, modrá, fialovo-červená, oranžová, iná možnosť je fialová, červeno-oranžová, žltá, zeleno-modrá. Ak je hlavná farebná schéma, ktorá bude najviac v interiéri, je veľmi svetlá, potom sa ďalšia stane matná, prízvuk, ktorý nebude viac ako 10 percent - mierne nasýtený.

Jednotlivé farby

Pre jednotlivé farby existuje mnoho vynikajúcich kombinácií, najobľúbenejšie možnosti sú:

bielafialovo-čierna, modrá, tmavo ružová
červenás jasne žltá, čučoriedka, snehobiela, červená
béžovýs hnedou, čiernou, červenou
šedás modrou, fuchsiovou, fialovou, čiernou
ružovýs tyrkysovou, strieborno-šedou, mäta
hnedýso smotanou, purpurovou, citrónovou, zlatou
oranžovýs čiernou a hnedou, smaragdovo zelenou, malinovou
žltýmodrá, fialová, čierna a sivá, svetlohnedá
zelenás hnedou, svetlozelenou, mliečne bielou
modrýso sivými, mäkkými ružovými, bledozelenými
modrýso žltou, žiarivo oranžovou, bielou, marhuľovou
nachovýs olivovou, zlatožltou, tmavozelenou
čiernas červenooranžovým, pieskovým, antracitovým sivým

Každá farba je vybraným spoločníkom, v závislosti na tom, akú náladu plánujete vytvoriť v interiéri - veselá alebo pokojná, relaxačná alebo zneužitá na prácu, fyzická aktivita.

    

Kombinácia farieb v interiéri kuchyne

Farebnosť kuchynskej miestnosti závisí od zvoleného štýlu - nábytok musí byť v súlade s tapetou, podlahou s vnútornými dverami a farbou riadu so závesmi. Nie je možné robiť žiadne kontrasty - ak sú steny zdobené v pastelových farbách, sú slúchadlá jasné.

Keď je všetok nábytok vyrobený z dreva alebo "pod stromom", napríklad bielený dub, stenové panely, dekoratívne omietky, obkladačky v mäkkej modrej, ružovej, jarnej zelenej, šedo-hnedé tóny sú pre ňu vybrané. Táto možnosť je typická pre izby v štýle moderného, ​​neoklasického. Pre populárny high-tech štýl sa vyznačuje kombináciou malého počtu svetlých farieb so šedou, oceľovou, striebornou. Vhodná tmavo zelená, baklažán, svetlooranžová, nevädza. Tmavo hnedý nábytok, ktorý sa hodí do bielej tehlovej kuchynskej zástery, svetlých olivových omietkových stien alebo obyčajných špinavých fialových tapiet bude vhodný pre interiér podkrovia.

Dizajnéri neodporúčajú miešanie viac ako dvoch alebo troch farieb v interiéri jednej miestnosti, ale pre pohodlné zónovanie sú prípustné menšie akcenty.

    

Pravidlá farebného dizajnu kuchyne interiéru

Pri výbere konkrétnej kuchyne zvážte:

 • Kompatibilita vybraných odtieňov závisí od typu dokončovacieho materiálu, jeho textúra - obklady sa výrazne líšia v odtieni od keramických dlaždíc, aj keď sa tieň nazýva rovnaký, a textúrovaná omietka nebude vyzerať ako lesklá umývateľná tapeta;
 • použitím kontrastov je miestnosť rozdelená na zóny - pracovné, na jedenie, odpočinok atď.
 • ozdoby, hladké alebo prerušované čiary, maľovanie pomocou šablón, sa používa na "revitalizáciu" monochromatickej miestnosti;
 • nábytok sa odporúča vybrať dve až tri farby tmavšie ako steny, ale mierne ľahšie ako podlaha.

Ak chcete vytvoriť nezabudnuteľný, chytľavý dizajn, sú prijímané jasné farby, ale príliš veľa farieb, zlé kombinácie vyzerajú bez chuti. Kontrastné prízvukové detaily dokážu vytvoriť pôsobivý interiér - šedo-modrá miestnosť je krásne zatienená modro-čiernym modrozeleným doplnkom oranžovej, čiernej a bielej - šťavnatej šarlátovej farby. Kuchyne vyzerajú dobre, kde sa žltá súprava nachádza na fialovom pozadí, broskyňa - na nebesky modrej, červenej - na asfaltovo šedej.

Brilantné, lesklé povrchy opticky rozširujú miestnosť, zdôrazňujú hĺbku každej farebnej schémy, matnú - vytvárajú tichšiu, útulnú atmosféru.

    

Farby, kombinácie v obývacej izbe

Farebnosť haly závisí od jej oblasti - svetlé farby ju urobia vzdušnou a blízka miestnosť bude priestranná. Tmavé, nasýtené farby pomôžu presne zónu priestor, aby sa veľké oblasti pohodlné. Účel miestnosti nie je o nič menej dôležitý - ak budú len pokojné rodinné stretnutia, vyberú sa pokojné tóny, ktoré prispievajú k meranej komunikácii. Keď sa pravidelne konajú hlučné mládežnícke večierky, prázdniny s mnohými hosťami, interiér je plánovaný na vzdorovanie.

Zóna pre hostí je navrhnutá v šedo-fialovej škále, pracovná plocha v olivovo zelených tónoch, červeno-zlaté kombinácie dodajú jedálenskému priestoru slávnosť. Čierne a modré kombinácie sú vhodné pre veľmi priestrannú obývaciu izbu, ale to nebolo príliš tmavé, ponuré, miesto akcenty bielej, svetlo žltej farebnej schémy. Ak je v hale plánované usporiadanie lôžka, je usporiadané v najpokojnejších tónoch - béžová s wenge, levanduľa so smaragdom, horčica so svetlým grafitom.

Akcentom bude moderná alebo tradičná maľba v jasných farbách v kombinácii s pohovkou, kreslami, záclonami, kobercami všetkých odtieňov pastelu. Strop je vhodnejší ako biely - pri použití inej farebnej schémy je podlaha spolu so soklami stále aspoň trochu tmavšia, aby sa vytvorila stabilita pre celkovú kompozíciu.

V miestnosti, kde je veľa nábytku, by sa malo upustiť od nadmerného kvitnutia, ktoré by sa malo obmedziť na maximálne tri farby.

    

Úspešné farebné kombinácie pre spálňu

Farebnosť v spálni je zvolená v závislosti od pohlavia, veku obyvateľov objektu, funkčného účelu priestoru. V miestnosti ženy, hlavná je ružová alebo broskyňová, v mužskej - svetlo modrá, sivá, pre manželský pár červená, biele tóny - symbol nehy a vášne.

Často používané možnosti:

 • smaragdovo zelená s tyrkysovou;
 • kremenná sivá s indigom;
 • červenohnedá s modrou farbou;
 • pieskovo béžová s modrou farbou;
 • bledozelená s karmínovo-ružovou farbou;
 • morušový šeřík s horčicovou žltou;
 • oranžová s čiernou a hnedou;
 • mäkký koralový béžový;
 • citrónová žltá so striebornou šedou.

Tmavé odtiene sa prakticky nepoužívajú pre detskú spálňu, kvôli schopnosti znížiť kognitívne, mentálne schopnosti, spôsobiť letargiu. Je žiaduce, aby bolo dieťa obklopené mnohými rôznymi odtieňmi.

    

záver

Voľba vhodnej palety pre kuchyňu, spálňu, predsieň, detskú izbu, chodbu závisí od osobných preferencií, chuti, harmónie ľudí, ktorí tam žijú. Rôzne farebné schémy, tabuľky s podrobným popisom: čo, s čím, prečo je lepšie kombinovať, možno nájsť na internete, populárnych dizajnérskych časopisoch. Moderný výber prírodných, umelých, kombinovaných materiálov vám umožní vytvoriť v každej miestnosti najjemnejší, romantický alebo živý, nezabudnuteľný interiér.

Zanechajte Svoj Komentár