Dizajn šatne

Každý sa rozhodne, ktoré izby sú potrebné ako prvé. Niekto odstráni chodbu a šatník, zatiaľ čo iní naopak vytvárajú technické priestory na uskladnenie oblečenia, kde tam spočiatku nie sú. Ak existuje veľa osobných vecí, potom je lepšie ich zozbierať na jednom mieste, kde môžete urobiť montáž a objednanie. Množstvo oblečenia sa bude zvyšovať len s časom, a aby ste nemuseli vyhadzovať niektoré z vašich vecí, budete musieť nájsť veľký priestor, v ktorom sa všetko zmestí do rezervy. V nových budovách majú takmer všetky apartmány šatne a niektoré dokonca majú vstavané nábytkové prvky. Skriňa nie je mimo miesta vo veľkom štvorizbovom apartmáne av blízkom jednoizbovom apartmáne. Je to dobré miesto na realizáciu nápadov na dizajn. Široká šatňa s nábytkom s prísnymi formami a bohatým osvetlením bude vyzerať štýlovo, moderne a nákladne.

Výhody a nevýhody šatne

Akékoľvek usporiadanie má klady a zápory. Moderné osoby ocenia komfort predovšetkým, takže mať šatník v plánovaní bytu bude užitočné. Ak presuniete všetky veci do jednej miestnosti - veľa miesta sa uvoľní na iné účely. Tam bude možnosť ušetriť na nákup skrine. V šatníku je ľahšie triediť a umiestňovať oblečenie tak, aby sa nekrčil a necítil dobre. V miestnosti je miesto pre rôzne šatníkové systémy. Ďalším plusom je, že dvere môžu byť zamknuté kľúčom. Hlavnou nevýhodou šatní je neschopnosť využiť tento priestor pre iné miestnosti. Ešte jeden mínus - veci všetkých nájomníkov budú v jednom spolu, niekedy zmiešané. Nebudú môcť zostaviť naraz. Mnohí dávajú prednosť tomu, aby boli všetky veci po ruke, takže nepotrebujú šatňu.


    

Medzi ďalšie výhody patrí:

 • univerzálnosť;
 • schopnosť zohľadniť individuálne charakteristiky a želania;
 • flexibilita v dizajne.

Základné požiadavky na šatne

Miestnosť by mala byť suchá. Je žiaduce, aby bola izba ohraničená spálňou alebo chodbou. Ak v byte nie je šatňa, ale je tu túžba to urobiť, potom si musíte vybrať pozemok bez okien. Výnimku možno urobiť, ak je miestnosť veľká. V interiéri je inštalovaných niekoľko výkonných umelých svetelných zdrojov. Tam sú spory o materiál pre nábytkové prvky. Niektoré odporúčajú drevo, iné syntetické materiály. Je dôležité, aby oblečenie neabsorbovalo cudzie pachy a materiály boli šetrné k životnému prostrediu. Minimálna požadovaná plocha pre túto miestnosť - 2m2. Rozmery sekcií sa volia podľa dĺžky a šírky vrchného ošatenia. Police na topánky sú vyrobené so sklonom 45 °. Odporúča sa inštalovať aspoň dve zrkadlá. V šatníku umiestnite vybavenie potrebné na starostlivosť o odev.

Oblasť a umiestnenie

Je žiaduce, aby plocha nebola menšia ako 2 m2. V tomto prípade bude vhodné, aby boli dvaja ľudia súčasne a pohybovali sa v šatni. V moderných apartmánoch pod šatníkom vyniká 3 m2. m. A ak je bývanie veľké alebo má ďalšie vybavenie - 4 m2. m a viac. Šatňa môže ohraničiť chodbu alebo hladko do nej. Optimálnym miestom na umiestnenie šatne je spálňa.

Avšak, ak potrebujete, aby sa veľká plocha pod šatník, potom vyberte obývacia izba ako jeho umiestnenie. Šatníkové izby sú najpôsobivejšie. Sú to miestnosti, v ktorých sú umiestnené všetky odevy a obuv, ako aj osobné veci a pracovný stôl so všetkým potrebným vybavením. Keď prestavba chodby zvyčajne vyčistiť, a na jeho mieste sa objaví šatníková miestnosť.


    

zónovania

Šatne, ktoré sú súčasťou jediného priestoru ateliéru, nemusia byť izolované alebo oddelené malými sklenenými alebo drevenými priečkami. Niekedy šatňa vydáva závesy. Vnútri miestnosti je rozdelená na hornú, strednú a dolnú časť. Spodná zóna je vyhradená pre topánky. Na podlahe a na niektorých policiach položte topánky - rôzne doplnky (opasky, tašky, atď.). Výška spodnej časti sa pohybuje od 70-90 cm, ďalšia zóna končí na úrovni 1,8 m od podlahy. Mali by tu byť bary s kostýmmi, vrchným oblečením a šatami. Rezy s hĺbkou menšou ako 0,5 m nie sú vhodné pre veľký šatník. V hornej časti sú dve subzóny: spodné, kde sú veci (klobúky, uteráky) na úrovni zdvihnutého ramena a horné, v ktorom sú umiestnené boxy na topánky, vankúše a kufre.


    

ventilácia

Usporiadanie umelého vetrania by sa malo riešiť vo fáze projektovania. Do šatne je privádzaný výfukový kanál. Budete potrebovať nainštalovať ventilátor na jeho vstupné a stenové ventily na ovládanie prietoku vzduchu. Ak to nebolo poskytnuté, potom budete potrebovať nástenný ionizátor. V stene, ktorá hraničí s ulicou, môžete vytvoriť otvor pre vzduchovú pištoľ. Prirodzené vetranie je možné organizovať v každej miestnosti - s oknom alebo bez okna. Čerstvý vzduch sa dostane dovnútra cez mikroskopické štrbiny v otváraní okien a už sa zahrieva hore. S hermetickým dizajnom s použitím okenných ventilátorov.

Skriňa bez okien poskytuje veľkú medzeru medzi dverami a podlahou a ideálne aj pod stropom. Tento otvor je tiež užitočný pre vedenie výfukového potrubia alebo prívodu vzduchu ventilátorom.

osvetlenie

V malých šatniach nie je žiadne okno. Ale vo veľkých šatniach je jeho prítomnosť nevyhnutnosťou, inak bude potrebné použiť veľké množstvo osvetľovacích zariadení. Priame slnečné svetlo môže zničiť oblečenie, tak v šatniach s oknom nainštalovať žalúzie, rolety a opaľovacie fólie. LED okenné lampy sú namontované v bezokienkových skriniach: na strope, stenách, horných a dolných plochách políc, v rohoch modulárneho dizajnu. V samotnom nábytku môžu byť zabudované svetlá. V niekoľkých z nich sú umiestnené steny.

    

Reflektory sa používajú na rovnomerné rozptyl svetla. Vonkajšie zrkadlo môže zlepšiť svetlo. V blízkosti umiestnite podlahovú lampu. Aby ste získali viac okolitého svetla do šatne, môžete odstrániť časť steny a vytvoriť priehľadnú priehradku.

Odporúčané dokončovacie materiály

Steny sú obložené plastovými alebo drevenými panelmi. Výhodou prvej je dostupnosť, jednoduchá inštalácia, veľký počet farebných variácií, štruktúra a tvar, jednoduchosť starostlivosti. Drevené panely sú odolné, praktické, atraktívne vyzerajúce, šetrné k životnému prostrediu. Podlaha by mala byť teplá, pretože bude musieť ísť naboso. Doska nebude fungovať, namiesto toho je podlaha pokrytá parketami, linolea alebo laminátu (33 tried a vyššie). Ak je šatňa sa nachádza v podkroví v súkromnom dome, potom PVC panely pre šikmý povrch bude robiť. Ak je šatňa je veľká a vysoká, potom môžete použiť sadrokartónové dosky vo výzdobe. Zároveň, v každom šatníku jednostupňový stropný kryt sadrokartónových dosiek so žiarovkami s bodmi po obvode alebo okolo modulov vyzerá dobre.

Na dokončenie zvislých povrchov sa používajú aj nasledujúce materiály:

 • ekologická koža;
 • PVC fólia;
 • keramické obklady;
 • sklenená tapeta;
 • MDF;
 • farby na vodnej báze.

Možnosti rozloženia

V súčasnosti v apartmánoch vytvárajú veľké plochy pre pomocné technické priestory. Návrhári prichádzajú s novými neobvyklými riešeniami na zlepšenie ergonómie a estetiky. Hlavné typy plánovania sú hranaté, v tvare písmena U a lineárne. V závislosti od dizajnu šatne sú k dispozícii možnosti na uloženie rôznych zariadení, domácich potrieb a systémov na umiestnenie oblečenia a obuvi. V šatníkovom boxe bude možné skladovať náradie na prácu, riad a iné nádoby, športové potreby.

Geometrické riešenie sa stáva populárnym, v ktorom sú stojany umiestnené rovnobežne so stenami a potom prepojené v rohu miestnosti (dispozícia v tvare L). Z otvoreného priestoru je možné zorganizovať šatňu s päť stenami, okrem dvoch stien aj ďalšie tri priečky.


    

Lineárne usporiadanie

Vyrába sa vo forme skrine pozdĺž dlhého vertikálneho povrchu haly, spálne, detskej izby alebo veľkej podlhovastej chodby. Vo vnútri takejto steny musíte správne distribuovať osobné veci. Ak venujete tomuto procesu veľa času, budete môcť skryť takmer všetky odevy a predmety pre domácnosť. Nie je nutné zbierať príliš dlhé šatníkové moduly. To zabráni experimentom so situáciou, komplikuje vyhľadávanie nových položiek, pretože bude ťažšie zapamätať si presne, kde sa nachádzajú. Výber a vyhľadávanie oblečenia bude trvať dlho. Ušetrí sa však pri čistení vnútri skrine - ľahšie sa to vykoná.

S lineárnym usporiadaním vyzerajú otvorené aj uzavreté konštrukcie so skriňou a posuvnými systémami rovnako dobre. Lineárny dizajn je jednoduchý, preto sa odporúča, aby bol čo najuniverzálnejší.

    

Paralelné usporiadanie

Zaujímavou variantou šatne je paralelné usporiadanie (police sú umiestnené oproti sebe). Táto konfigurácia je vhodná pre priechodné priestory, ktoré spájajú spálňu s obývacou izbou, kúpeľňou alebo WC. Minimálna prípustná vzdialenosť medzi skriňovými nábytkovými prvkami je 80 cm a šírka celej chodby je 160 cm, ak je chodba v byte široká a dlhá, potom je vhodné ju znovu vybaviť do šatníka. Pre jednoizbový apartmán nemá toto riešenie inú možnosť. Obyvatelia budú môcť distribuovať svoje oblečenie na rôznych stranách alebo sa rozdeliť takým spôsobom pánskeho a dámskeho oblečenia. Veci budú vždy na viditeľnom mieste. Toto usporiadanie vám umožní skryť vady stien, použiť veľké sady šatníkového nábytku. Paralelná skriňa pomôže obyvateľom rýchlejšie sa zhromaždiť; byť organizovanejšie.

    

Usporiadanie v tvare U

Takýto plán šatne je jedným z najúspešnejších riešení v interiéri. Tvar takejto miestnosti je zvyčajne pravouhlý. Prvky tohto skriňového systému sú vyhotovené vo forme písmena „P“, to znamená, že zaberajú tri strany, rovnakú alebo rôznu dĺžku. Ak chcete zvýšiť úroveň pohodlia a pohodlie v byte, pod šatňou je pridelenie priestoru pozdĺž koncovej steny. Priestor pre podlahové zrkadlo nemusí stačiť, avšak stena sa ľahko zmestí medzi časti dizajnu šatne. V takejto miestnosti rýchlo nájsť správne veci. Tento typ šatníka je praktický; vyzerá výhodne oproti ostatným. Dizajn v tvare U vyžaduje značné množstvo priestoru, pre malé byty to môže byť problém. Ak má obydlie komplexnú geometrickú štruktúru, potom je lepšie urobiť malé šatníky tvaru U.


    

Šatník tohto typu môže rozdeliť priestor na mužské a ženské zóny.

Rohové usporiadanie

Skriňa môže byť umiestnená v rohu miestnosti alebo funkčnom priestore. Pre kompaktné byty je to najziskovejšia možnosť. Rohová šatňa je vybavená prevažne v spálňach. Ak je v spálni asi 20m2. m, to bude stačiť 4 námestie. mv technickej oblasti ubytovať všetky oblečenie, obuv, doplnky a rôzne doplnky, rovnako ako objemný šatníkový modul. Je potrebné, aby sa predné dvere harmonicky pozerali na celú túto konštrukciu, vrátane políc a šatníkovej skrine. Materiály sa musia kombinovať. Jedným z poddruhov uhlového usporiadania je lichobežník. Pre svoje usporiadanie budete musieť nainštalovať výklenky do sadrokartónu. Trapézové usporiadanie umožňuje umiestnenie skrine alebo modulárnej konštrukcie pozdĺž jednej steny. Takže vybaviť detské izby a ihrisko. Trojuholníková šatňa uprostred jednej z izieb môže slúžiť ako samostatná zóna.


    

Štýl a farby

Klasika bude vyzerať pevná a drahá. Náročné formy v kombinácii s bohatým osvetlením umiestnia akcenty. Prísny moderný štýl je vhodný pre každého - od mladých až po starších. Používajú sa moderné materiály a široká paleta farieb. Stylistika "Provence" zahŕňa použitie teplých pastelových farieb. Kreatívni ľudia budú s týmto dizajnom spokojní, rovnako ako tí, ktorí uprednostňujú mier a pohodlie. Loft štýl je funkčné a zároveň dizajnérske riešenie. Toto je "priemyselný prúd" v pôvabe. Obliekanie v takomto štýle by sa malo skladať z kovových políc a políc. Šatne v štýle boiserie sú tvorené panelmi pripojenými k samotným stenám. Zvyšné časti sú na ne upevnené (iba horizontálne).


    

Bude to trvať veľa miesta, takže toto riešenie je relevantné pre priestranné apartmány so širokou šatňou.

Ďalšie zaujímavé štýly:

 • eco-style;
 • minimalizmus;
 • Scandinavian;
 • Asian;
 • high-tech


    

Skladovacie zariadenie a potrebný nábytok

Žiadne moderné šatne nemôže robiť bez topánok police. Samotné regály sú vyberané v súlade so základnými parametrami. Šírka vrchu by mala byť väčšia ako dno. 45-65 cm je dosť pre horné police šatníkovej skrine, 30-40 cm pre spodné police, ich hrúbka sa líši v závislosti od materiálu a štýlu prevedenia. Ak chcete plne vybaviť šatňu, budete potrebovať: rôzne vešiaky, vrátane posuvných, moduly pre topánky, špeciálne sekcie, ramienka na pásy a príslušenstvo pre kravaty. Je dôležité, aby sa v skrini nachádzali bežné zatvorené zásuvky. Sú potrebné na ochranu niektorých vecí pred prachom. Musíte šetrne šetriť miesto bez poškodenia funkcií. Na ošetrovanie odevov, nádob s neutralizátormi nepríjemných pachov, ako aj žehliacich dosiek a iných zariadení budú potrebné špeciálne sekcie.

Ďalšie vybavenie je možné zabezpečiť pomocou:

 • Vešiaky neobvyklého tvaru;
 • organizátorov pre malé veci.

Vlastnosti usporiadania podľa pohlavia

Charakteristickým znakom ženskej šatne je zameranie na vizuálny aspekt a prítomnosť veľkého množstva prídavných zariadení, pričom mužským aspektom je jednoduchosť, pohodlie a funkčnosť. Žena bude potrebovať vysoké sekcie na šaty. Budú vyhovovať ako dvoj-, tak aj trojvrstvových skriňových systémov. Muži si musia vybrať medzi striktnými priamymi dizajnovými štýlmi s achromatickými alebo zmiešanými farbami a minimom jasných sýtych farieb. Pre dámske šatne sú vhodnejšie tie smery, ako je shebby chic, glamour a Provence.

Dámska šatňa obsahuje viac priehradiek, pretože pre ženy je viac príslušenstva. Pánska šatňa zvyčajne obsahuje sekciu s oblekmi "pod záľubou". Ženy budú potrebovať kútik so žehličkou, žehliacou doskou a košíkom. V klasickej verzii sa dámska šatníková skriňa nachádza vedľa spálne alebo detskej izby a pánska - v blízkosti obývačky alebo kancelárie.


    

Šatňa zo špajze

Šatňa to dokáže sám. Základom môže byť malá špajza "Chruščov". Pred začatím opravy sa skontroluje stav skladu, vyhotovia sa výkresy. To pomôže urobiť rozhodnutie o prestavbe alebo posilnení stien. Ak nemusíte nič meniť, stačí umiestniť regály a police vyrobené v miestnosti. Potom prejdite na usporiadanie a dizajn. Ešte pred inštaláciou všetkých návrhov, musíte bieliť steny (alebo lepidlo na tapety), aby sa osvetlenie, ak chcete opraviť zavesený strop zo sadrokartónu. Spálne možno zmeniť iným spôsobom. Namiesto šatníkových častí je vytvorená priestranná šatníková skriňa. Bude potrebné rozhodnúť, čo robiť s dverami skladu. Je ponechaný rovnaký, to znamená, swing, alebo urobiť nový - posuvné. Ďalšou možnosťou je miestnosť bez dverí. Šatníková skriňa - šatníková skriňa robia z ergonómie a funkčnosti čo najviac ergonomické.

Nemali by ste robiť pochybné manipulácie s dverami, stropom alebo stenami - v prípade potreby zavolajte majiteľovi nábytku.

Šatňa v spálni s priečkou

Alternatívne môžete vyrobiť sklenenú priečku s posuvnými alebo sklopnými dverami. Ďalším zaujímavým riešením je plot lemovaný zrkadlom a parketami. Neobvyklé a štýlové bude vyzerať ako šatňa so vstavanými posuvnými dverami. V hornej časti hluchého oddielu je možné vykonať niekoľko transoms. Vyzerá to zaujímavým plotom, ktorý sa vyrába vo forme dverného šatníka. Šatník s mobilnými priečkami je tiež rôznorodý. Normálna šatňa zdobí oponu pre vchod. Je lepšie, aby bola polovica otvorená. Obrazovka pomôže oddeliť obdĺžnikový priestor od zvyšku miestnosti. Roh v tvare štvorca je vytvorený pomocou dvoch závesov. Najoriginálnejšou a najkrajšou možnosťou je šatňa za improvizovanou "stenou" vo forme opony. A ak je stena stacionárna, potom jej strany môžu byť umiestnené záclony.

záver

Šatník je dôležitou technickou miestnosťou. Ak ju použijete na maximum, potom sa zmení funkčná hodnota ostatných miestností. Budú tu ďalšie príležitosti na zdobenie obývacej izby, spálne a detskej izby. Гардеробную комнату можно использовать как кладовую. Очень удобно, когда раздевалка является функциональной зоной, например, соединена с другими комнатами или отделена небольшой перегородкой.Niektorí ľudia radi používajú šatníky na uskladnenie oblečenia a obuvi, ale modulárny systém je ergonomickejší a praktickejší. Vedľa vecí držať všetky druhy príslušenstva na starostlivosť. Uvoľnené miesto v rôznych častiach bytu slúži na umiestnenie iných osobných vecí, ako aj umeleckých predmetov. V procese skriňového dizajnu musíte použiť fantáziu. Vhodné bude veľa štýlov.

Pozrite si video: Fantaskist hem: Jak na šatní skříně? (Február 2020).

Zanechajte Svoj Komentár