DIY vankúše: návod, ako šiť

Spočiatku, vankúše boli vynájdené nie pre pohodlie počas spánku, ale kvôli zachovaniu zložitých, zložitých účesov. Prvé exempláre týchto zariadení sa zachovali v hroboch egyptských pyramíd a prežili do našich dní v ich pôvodnej podobe. Vo východných krajinách (Čína, Japonsko) boli špeciálne vankúše z kameňa alebo porcelánu nazývané „vankúše“, ktoré boli tiež umiestnené pod krkom kvôli účesom. O akejkoľvek pohode a reči nejde. Pevné "vankúše" vykonávali výlučne podpornú funkciu pre hlavu. Prispôsobiť sa spať na takýchto zariadeniach, to vzalo zvyk vyvinutý v priebehu rokov. Tieto mäkké vankúše, ktoré sú známe všetkým z nás, boli vynájdené v starovekom Grécku. Väčšina bohatých občanov tejto krajiny sa snažila vytvoriť pohodlné podmienky pre rekreáciu. Keďže strávili väčšinu svojho života v posteli, mäkké matrace a vankúše sa stali nepostrádateľným atribútom zábavy. Napchali ich dole, perie, aromatické byliny.

História si pamätá mnoho precedensov, keď sa vankúš stal vražednou zbraňou, ale tento dekoratívny predmet nielenže odniesol, ale aj zachránil životy. Napríklad v jednom z podobenstiev o Budhovi sa hovorí o tom, ako ho obliekol vankúš, naplnený vonnými listami, na ktorých zaspal a zachránil ho pred fyzickou únavou. Zo starovekého Grécka sa vankúše presunuli do starovekého Ríma. Aj keď na začiatku boli veľmi skeptickí, neskôr sa tento atribút pre spánok stal povinným aj pre armádu, zatvrdnutý drsným vonkajším životom. Dostal posvätný význam: vec, ktorá chráni sen človeka. Mnohé dievčenské šťastie je spojené s vankúšmi. Smrekové vetvičky, hrebene, vetvičky boli umiestnené pod nimi v nádeji, že to bude „viesť“ k snu zasnúbených. Tašky levandule a sušené paliny, skryté v vankúšoch, by mali normalizovať spánok a odvrátiť zlých duchov. Na to, aby sa ublížil človeku, stačilo v jeho obliečke na vankúš šiť špeciálne pripravený magický atribút. Tieto presvedčenie sú stále zachované, aj keď digitálny vek odmieta mystickú zložku. O niekoľko storočí sa vankúš stáva dôležitou súčasťou textilnej výzdoby. Niektoré sú určené len pre posteľ, zatiaľ čo iné zdobia dom. Budeme hovoriť o tom, ako šiť vankúše vlastnými rukami a čo je potrebné pre túto prácu.

Účel a typy vankúšov

V závislosti od miesta určenia sú vankúše rozdelené do dvoch typov:

 • Dekoratívne. Ich hlavnou funkciou je dekorácia interiéru. Tieto vankúše môžu byť tvrdé a nepohodlné, ale nie sú také dôležité, pretože vždy vyzerajú krásne a štýlovo.
 • Spať. Pohodlné vankúše, ktoré sú zdobené len farebnými vankúšmi. Sú určené len na spanie a väčšinu času sú pokryté závojom na posteli alebo skryté vo výklenkoch na uloženie posteľnej bielizne.

     

V závislosti od umiestnenia vankúšov sú rozdelené do troch typov:

 • Sofa. Hoci názov hovorí sám za seba, takéto vankúše môžu ozdobiť nielen pohovky, ale aj kreslá, stoličky, pohovky a ležadlá.
 • Spásanie. Teraz je tento typ vzácny. Podložky pod nohy boli populárne v stredoveku. Potom majitelia kamenných hradov, ktorí sa báli chytiť studenú nohu v kontakte so studenou podlahou, si objednali špeciálne vankúšiky.
 • Floor. Vankúše sa skladajú priamo na podlahu. To je skvelá náhrada za stoličky a stoličky. Tradícia sedieť na podlahe k nám prišla z východu. Napríklad v Turecku, z nich vztýčili celé "lôžka" pre hostí. V Japonsku nie je zvykom používať stoličky. Avšak, Japonci sú tak zvyknutí sedieť na zložených kolenách, že vankúše, ktoré v skutočnosti nie sú potrebné. Ale pre tých, ktorí sa snažia integrovať do svojho životného štýlu, bude vankúš na podlahu spásou z necitlivých nôh.


    

Samostatne stojí za zmienku kučeravé podložky, ktoré sa zvyčajne označujú ako skupina detí. Sú tvarované rôznymi zvieratami, kreslené postavičky, písmená abecedy. Sú zdobené kresbami a nápismi. Napríklad pre malých chlapcov šijú vankúše vo forme automobilov alebo robotov a dievčatá sú vyberané jemnejšie možnosti: šteniatka, žirafy, mačky, psy, mäkké kukly. Môžete spať na týchto hračkách, ale väčšinu času zdobia miestnosť a používajú sa na hry. V závislosti od technológie šitia existuje niekoľko ďalších typov:

 • Prešívaná. Vankúše z týchto vankúšov sú zdobené hrubými švami, ktoré prechádzajú a spájajú tri vrstvy: dve plátna a vatovú izoláciu v strede. Môžu pôsobiť ako dekorácie a používať len na spánok. V spálni, teplá deka je zvyčajne pripojený k vankúšom.
 • Modulárne alebo sekčné. Spodné a horné časti takýchto vankúšov sú spojené špeciálnou vložkou. Vďaka tomu vyzerajú objemnejšie.
 • Turkish. Ich obliečky na vankúše sú bohato zdobené strapcami a rohmi - so strapcami.

    

Tvar vankúša

Klasická „európska“ forma vankúša sa považuje za štvorcovú alebo obdĺžnikovú. Takéto veci malej veľkosti sa nazývajú kačice. Druhý najobľúbenejší orientálny vzhľad sú valce. Tieto vankúše sú tvarované ako valce a používajú sa nielen ako opierky hlavy, ale aj ako lakťové opierky. Sú dosť tvrdé a napchaté. Za východné sú považované aj okrúhle vankúše. Sú veľmi zriedka používané na spanie, ale sú ideálne pre zdobenie pohoviek a mäkké sedenie na stoličkách. Zvyčajne sú zdobené mnohými záhybmi a zložitosťou tkaniny. Všetky ostatné formy patria do skupiny kučeravých vankúšov. Medzi najobľúbenejšie patria vankúše v tvare písmen a sŕdc. Posledných pár rokov existoval skutočný boom. Chlpaté srdce s typickými nápismi "láska", naplnené penovou gumou, sa predávali v takmer každom obchode s domácim textilným tovarom.

    

Druhy tkanín

Obal alebo obliečka na vankúš (ak sa používa na spanie) je hlavná časť, „tvár“ mäkkého vankúša. Je spravidla vyrobený z odolnej tkaniny, ktorá bude stáť mnoho umývaní a bude trvať viac ako jeden rok. Pre domáce vankúše často používať šrot materiály: zo starých odevov (tričká, džínsy), deky alebo patchwork patchwork.
Hoci v posledných rokoch, syntetické tkaniny a zachytil textilný trh, je lepšie zvoliť prirodzené:

 • Silk. Jemný, ale príjemný materiál. Starostlivosť o hodvábne kryty je veľmi zložitá, ale ideálne kombinované s luxusným klasickým vzhľadom.
 • Ľan. Hrubá textúra ľanu je vhodná pre podtypy country hudby. Materiál je ľahko pokrčený. To je jeho hlavnou nevýhodou, ale je hypoalergénna, príjemná na dotyk. V letnom horúčave, ľan dodá pocit chladu a v zime sa zahreje.
 • Bavlna. Lacný prírodný materiál, ktorý sa ľahko ošetruje. Pokiaľ ide o štýl, bavlnené poťahy sa ľahko integrujú do takmer každého interiéru.
 • Vlna. Kryty môžu vyzerať trochu drsne, ale materiál vás zahreje aj v chladných zimách. Je príjemné spať na takých vankúšoch.

Pri výbere tkaniny na obálku je dôležité dodržiavať pravidlá jej kompatibility s výplňou:

 • Pre "voľné" obaly potrebujete husté látkové obliečky na vankúše.
 • Pre jemnú plnku (labuť dole) vyberte tú istú jemnú tkaninu, ktorá vám umožní cítiť náplň.

Medzi populárne možnosti pre textílie pre obliečky na vankúš možno identifikovať fleece, plsť, teak, žakár, satén, percale, cambric, kepr, tapisérie.

Jedným z najlacnejších a krátkodobých materiálov je polyester. Táto syntetická tkanina nie je vhodná pre šijacie kryty. Rýchlo prepíše a stratí formu. Neodporúčame používať staré polyesterové tričká na šitie obliečok na vankúše.

Druhy plnky

Ďalšia otázka, ktorá stojí pred tými, ktorí chcú urobiť vankúš vlastnými rukami, ako ho naplniť? Prírodné plnivá zahŕňajú labuť dole, brko, konské vlásie, ovčiu a ťaviu vlnu a dokonca pohánkové šupky. Tieto typy plnív vyžadujú osobitnú starostlivosť. Kvôli vysokým nákladom sa nakupujú hlavne pre tie vankúše, ktoré sa použijú na spanie. Dekoratívne väčšinou plnené syntetickými plnidlami:

 • Syntapon. Vedúci medzi syntetickými obalmi. Nahradil penovú gumu, na rozdiel od toho dýcha vďaka špeciálnej vláknitej štruktúre. Sinteponový výplň je jednoduchý, nespôsobuje alergiu a je jednoduchý na odchod.
 • Hollofayber. Takmer beztiažový materiál, ktorý presakuje vlhkosť a pachy. Výplne Holofiber sú ideálne pre vankúše v kuchyni.
 • Latexové plnivo. Je vyrobený z penovej gumy. Plnivo si dobre drží tvar, preto sa častejšie používa na plnenie špeciálnych ortopedických vankúšov pre ľudí s problémovým zdravím.

Tiež je tu samostatný typ výplne - pohodlie. Materiál je malý guľôčok, ktorý po stlačení rýchlo obnoví svoj tvar.

Ako šiť vankúš vlastnými rukami

Šitie vankúša možno rozdeliť do niekoľkých etáp:

 • Výber materiálov a nástrojov (nožnice, ihly, vložka alebo krieda, nit, šijací centimeter).
 • Vzor.
 • Priamo zošívacie prvky.
 • Plnka.
 • Konečné prešitie otvoru, ktorým prešlo plnivo. Spojenie na zips.
 • Vytvorenie krytu a jeho dekorácie.

Nasledujúca podrobná hlavná trieda pomôže pochopiť algoritmus práce.

vzor

Začnite šiť so vzorom. V podstate ide o schému, „šablónu“, podľa ktorej budete musieť ďalej pracovať. Zvyčajne sú vzory prezentované v hotovej forme v špecializovaných časopisoch alebo na miestach pre ženy. Bude to dosť ťažké kresliť kresbu pre vankúš zložitého tvaru (zvieratá, písmená), ale pre jednoduché vankúše alebo valce je to celkom možné. Hlavnou vecou, ​​na ktorú by sme nemali zabúdať, sú „zásoby“ látky, ktorá bude zabalená do vnútra a spracovaná overlockom, čo zabráni ich delaminácii na vlákna. Štandardná veľkosť obdĺžnikového vankúša je 70x50 cm, ak nie sú žiadne plány na výrobu obliečok na vankúše, potom je ľahké kúpiť hotový obal na takýto model v každom textilnom obchode. Z morskej strany tkaniny dal značky po meraní. Potom vystrihnite vzor. Pre vankúše zložitých tvarov sa používa vopred pripravená šablóna grafického papiera, ktorá je upevnená kolíkmi. Môžete rozrezať veľký kus látky do dvoch a šiť dohromady alebo rezať obdĺžnik, zložiť ho na polovicu a dostať spolu s pripojením strán. To bude dopadať na jeden šev menej.

Ak chcete začiatočníkovi uľahčiť prácu, najprv sa na hárku papiera vytvorí náčrt hotového výrobku a predbežný nákres vzoru. S konečným výsledkom pred vašimi očami bude ľahšie navigovať sa.


    

šitie

Detaily budúceho vankúša sú zošité z morskej strany. Steh by mal ísť rovno pozdĺž vopred dohodnutej čiary. Je lepšie použiť šijací stroj, pretože linka bude presnejšia a odolnejšia. Ak sa práca vykonáva ručne, steh sa urobí čo najmenším. Až potom bude vankúš silný. Tri (dve, ak jedna tkanina), boky šijú úplne a štvrtá len polovica. Otvor je potrebný na odskrutkovanie vankúša a jeho vyplnenie tesnením. Niektorí na štvrtej strane okamžite zošívajú zips. Zapínanie je naozaj pohodlné, ale musíte vybrať modely s malými posuvníkmi a malými zubami na stužkách. Príliš veľké časti zipsu môžu "cítiť" cez puzdro a spôsobiť nepríjemné pocity. Okraje látky z vnútornej strany musia byť ošetrené. Je lepšie používať overlock.

obal

Plnenie vankúša syntetickou podložkou je jednoduchý proces, ktorý nie je v prípade prirodzeného dolu. Zvyčajne sa "vylieva" zo starých krytov na nové. Ak si vezmete do ruky „kocku“ chmýří, potom sa môže zdať, že nie je nič zložité pri triedení. Avšak, pár pohybov je dosť a biela, ľahká chmýří lietať po celej miestnosti, a snaží sa dostať do úst alebo nosa. Len "naliať" chmýří nemôže. Nie je to vata, ktorá si zachováva svoj tvar a je ľahko utláčaná. V starom prípade urobte dieru, ktorá je prišitá do nového vankúša. Pooh jemne "ted", rozdrvený a pohyboval rukou. Tento proces bude trvať viac ako jednu hodinu, takže musíte byť trpezliví. Tí, ktorí si kúpili chmýří v obchode, by nemali ani rozbiť obal, ale pôsobiť rovnakým spôsobom ako liatie z jednej nádoby do druhej.

Ako šiť vankúš?

Inverzný otvor je zvyčajne prešitý skrytým švom. Stehy by mali byť malé, čisté. Uzol je zviazaný zvnútra a ihla sa vytiahne na prednú stranu. Okraje látky sú zabalené a puzdro je zložené plocho pozdĺž švu stroja, ktorý sa skončil v strede. Je to dôležité, pretože rozdiel bude zrejmý. Ak chcete, aby linka vyzerala ešte krajšie, je duplikovaná, ale prepichnutie ihly je odstupňované vzhľadom na predchádzajúce. Potom bude šev silnejší a bude vyzerať úhľadnejšie. Vzhľadom k tomu, že vankúš nebude vystavený v múzeu ako exponát, a väčšinu času strávi v obliečke na vankúš, štvrtá strana „mimo tváre“ môže byť jednoducho šitá strojom. Hlavná vec je, že linka ide čo najbližšie k okraju. Ak je tkanina zvolená pestrá, potom niť vybraná v tieni na nej nebude vôbec viditeľná.

Obliečka na vankúš

Keď je dokončená práca na šitie samotného vankúša, môžete prejsť na najkreatívnejšiu časť, výber konštrukcie obliečky na vankúš. Najprv je potrebné zvoliť si dizajn podľa štylistického rozhodnutia miestnosti, v ktorej sa táto ozdobná položka ozdobí. Pre klasiku je lepšie používať luxusné, drahé tkaniny s elegantnou výšivkou zo zlatých alebo strieborných nití. Pre moderné štýly sú vhodné modely jednoduchého strihu zo stručných materiálov, pretože tu by sa mal klásť dôraz na tvar a farbu. Pre orientálne interiéry vytvárajú pestré vankúše s mnohými strapcami a strapcami. Obliečky s volánikmi, volánkami, nášivkami, čipkou, jednoduchou výšivkou zdobia miestnosť pre dieťa. Vankúše zdobené flitrami, špendlíky, luky a dokonca aj kožušinou sú vhodné do moderných dievčenských izieb. Pre rustikálne interiéry použite pletené poťahy, zdobené gombíkmi, kvetmi zo stužiek.

      

Možnosti dekorácie vankúša

Zdobenie je najkreatívnejšou časťou procesu. Tu môžete plne vyjadriť svoju fantáziu a vytvoriť tak lakonické možnosti pre striktné interiéry, ako aj nešikovné riešenia pre originálne zariadenie. Na dekoráciu puzdra budú vhodné vhodné materiály a špeciálne zakúpené doplnky. Pozrime sa podrobnejšie na populárne metódy zdobenia vankúšov a analyzujeme ich krok za krokom.

Výber farby

Po prvé, musíte sa rozhodnúť pre farebné riešenie. Kryty môžu byť monofónne, pestré alebo kombinujúce stredný počet odtieňov (dva alebo tri), vybrané podľa princípov analógie (ombré efekt) alebo kontrastu. Posledná možnosť je ľahko implementovateľná v modulových krytoch, z ktorých dve časti nie sú šité, ale sú spojené vložkou. Odtieň sa musí zvoliť na základe vlastností farebného riešenia miestnosti všeobecne a najmä nábytku. Ak by sa textilný dekor stal jasným prízvukom na pokojnej palete interiéru, potom farby sú chytľavé: červená, oranžová, žltá, zelená. Lesklé zlaté, bronzové, strieborné kryty, ktoré sú pokryté pevnými radmi flitrov, budú štýlové a originálne. Ak vankúš je len neutrálny dotyk, potom farba je tiež pokojná: biela, šedá, modrá, ružová, hnedá, pastelové farby. Pre vonkajšiu výzdobu (terasa, altánok, záhradná lavička) vyberte viac prírodných farieb. Napríklad, s jesennou krajinou dokonale pokrýva kryty fialových a hnedých odtieňov s farebnou gradáciou. Sú doplnené kockovaným kobercom, malebne rozloženým na lavičke a teraz je útulné miesto pod otvoreným nebom pripravené čítať knihu nad šálkou horúceho čaju.


    

Patchworková technológia

Patchworková technika alebo patchwork, ako sa niekedy nazýva, vám umožňuje vytvoriť neobvyklý dekor zo starých vecí. Tieto obliečky na vankúše budú vyzerať doma ako doma, ale len v interiéri v štýle krajiny. Práca bude vyžadovať kúsky tkaniny rôznych farieb, zdobené ornamenty a obrazy. Sú narezané na malé štvorce rovnakej veľkosti, ktoré sa vypočítajú z parametrov budúceho obliečky na vankúš a odhadovaného počtu segmentov. Potom sa tieto kusy navzájom šijú a vytvárajú pásy. Sú tiež prepojené, čo vedie k hotovému plátnu.

V technike patchworku nie je možné rozložiť celú obliečku na vankúš, ale len jej samostatnú časť. Napríklad kombinácia kúskov látky s rôznou farbou kockovaného vzoru na jednej polovici bude organicky kombinovaná s výšivkou na jednofarebnom vrecovine pre druhú.

nášivka

Aplikačná technika je šitie jednotlivých kusov látky na plátno takým spôsobom, že výsledkom je obraz. Spôsob zdobenia je trochu podobný skladaniu puzzle. Master má veľký počet častí, ktoré je potrebné dať dohromady. Aplikácia je:

 • Plochá. Ide o jednoduchú techniku, pri ktorej sa na topánku nanesú kúsky látky a úplne sa zošijú.
 • Hlasitosti. Komplexnejšia technika, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou konvexných prvkov. К примеру, на платье балерины выступают воланы, рюши и бантики с ленточками. Иногда, чтобы получить дополнительный объем, под кусочек ткани подкладывают мягкий наполнитель.

При работе с тканью встречается "обратная" аппликация. На чехле наволочки по шаблону вырезают деталь. Края нужно обязательно прострочить. Je to žiaduce na stroji. Potom je podobný detail vyrezaný z kusu inej látky a zošitý z nesprávnej strany. Pracujte najlepšie s vopred pripravenou šablónou.

Potlač tkanín

Tlač na tkaninu je možné objednať v špecializovaných obchodoch, ktoré pomocou špeciálneho zariadenia presne prenesú obraz do materiálu. Vankúš si však môžete zariadiť sami. Môžete sa pokúsiť preniesť obrázok pomocou horúceho železa z bežnej fotografie, ale výsledok bude matný a krátkodobý. Je oveľa jednoduchšie pracovať so sadou značiek alebo farieb v plechovkách a šablónoch. Obrázky sú spravidla vybrané stručne, pretože iba hlavný umelec môže zobraziť komplexné farebné prechody. Látka musí byť rozprestretá na rovnej vodorovnej ploche. Pre spoľahlivosť je lepšie upevniť pomocou kolíkov alebo sploštiť pozdĺž okrajov s niečím ťažkým. Plocha, ktorá by mala zostať neporušená, je izolovaná maskovacou páskou alebo lepiacou fóliou. Teraz aplikujte šablónu a upevnite ju. Môžete začať sfarbenie obrázka.

čipka

Kryty s čipkou vyzerajú veľmi jemne a dojemne. Táto "ženská" možnosť je skvelá pre Shabby chic, Provence, a organicky sa spája do detských izieb pre novorodencov. Tenká čipka je spravidla ozdobená iba samostatnou časťou krytu: pásikom v strede, z jednej strany alebo párovými prelamovanými stuhami, ktoré „uprostred“ upravujú elegantný vzor uprostred. Vďaka špeciálnemu zušľachťovaniu takejto dekorácie je kombinovaná s prípadmi pastelových odtieňov. Kontrast je vhodný pre obliečky na dvojité obliečky. Sú šité zo spodnej monochromatickej vrstvy bežnej tkaniny a hornej čipky. Môžete ručne zviazať takú časť s háčikom a špeciálnou priadzou.

Pletené obliečky na vankúš

Pletené obliečky na vankúše prinášajú do interiéru teplo a pohodlie. Práca bude vyžadovať priadzu (asi 500 gramov na obálke strednej veľkosti), gombíky, pletacie ihlice alebo háčik. Nesmieme zabúdať, že prírodné priadze silne "sadnú" po umytí. Na vankúš nie je príliš malý na vankúš, je lepšie použiť zmiešané priadze. Technika na pletenie. Niektorí uprednostňujú lakonické "vrkoče" a "hrbole", ktoré sú obyčajne zdobené domácimi svetrami, zatiaľ čo iní dávajú prednosť komplexným vzorom "pavučin" a opäť technike patchwork, ale v trochu odlišnej maske. Obliečka na vankúš môže byť zošitá z oddelene spojených (zvyčajne háčkovaných) kúskov priadze rôznych farieb. Na zakrytie nepoužívajte zipsy a gombíky, ktoré sú organicky kombinované s priadzou.

výšivka

Kryt môže byť ozdobený pevnou výšivkou alebo ozdobený len časťou. Pre prvý variant sú vhodné vyšívacie techniky (nit) s krížikom a semi-krížom (gobelín). Je potrebné pracovať buď s vreckom alebo s obvyklou tkaninou, na ktorej je plátno pevné. Po dokončení vyšívania sa dávkuje niťou. Výšivka so stuhami, ženilkou alebo prácou v technike „saténového stehu“ je vhodná na čiastočnú dekoráciu.

Používame staré oblečenie

Nádherné obliečky na vankúše sú vyrobené zo starých džínsov, košele a svetre. V posledných dvoch prípadoch sú rukávy a spodná časť odrezané na odeve, pričom zostáva len golier a prsný kus látky. Rezanie košele alebo sveter pozdĺž švu nie je nutné. Druhá časť bude na zadnej strane prípadu. Zostavené košele sú potom z oboch strán zošité. Zips je prišitý na dno. Vrchná časť, na ktorej je golier, je navyše ozdobená kusom látky, ktorá bola predtým odrezaná zospodu, aby zakryla prázdny krk. Tento detail môže byť šitý na zadnej strane košele a jednoducho vyhladený, pretože šev na prednej strane nebude vyzerať veľmi esteticky. Do vrecka na hrudi môžete vložiť vreckovku. Džíny šité kryty na rovnakom princípe, len odrezať obe nohy.

    

Látkové maľovanie

Látkové maľovanie je čoraz viac zdobené odevmi (hlavne saká a tričká). Je to skvelá náhrada za tlač fotografií. Okrem toho, kresba nebude razenie, to môže byť "prevzaté z hlavy." Pre začiatočníkov je lepšie kúpiť špeciálne šablóny. V každom prípade bude šablóna potrebná, pretože je ťažké pracovať na chybách s takýmto obrazom. To nie je ceruzka, ktorá sa dá ľahko vymazať pomocou gumy. Kefové pohyby musia byť presné. Tkaniny natreté akrylovými farbami. V obchodoch pre umelcov sú prezentované v širokom spektre. Rôzne kompozície sú vhodné pre určité typy tkanív (husté, jemné). Pred prácou by mal byť materiál namočený v studenej vode najmenej 1 hodinu a umyť. Potom sa hmota vysuší a položí na rovný povrch. Pod látkou určite dajte film, aby ste nepokazili stôl. Je lepšie pracovať s prírodnými kefami rôznych veľkostí, takže je vhodné maľovať veľké aj malé časti. Zvyčajne začínajú od hornej časti obrázku, aby ste nebrali ručnú kresbu Po nakreslení obrázka sa fixuje teplým železom.

taburet

Oddychy - špeciálny typ poťahov, ktorých povrch je zdobený vzorom záhybov. Textúra obliečok na vankúše sa zdá byť veľmi zložitá. V skutočnosti, dokonca aj nováčik zvládne prácu. Hlavnou vecou v procese vytvárania puffov sú prípravné práce. Ak chcete získať krásny symetrický vzor, ​​musíte správne označiť na kus látky body, na ktorých sa bude zhromažďovať a upevňovať vlákno. Značenie sa aplikuje zozadu a z prednej strany. V druhom prípade sú miesta látky maskované korálkami alebo gombíkmi. Schémy „mriežok“ šlukov možno nájsť v odborných časopisoch alebo na World Wide Web.

Vankúš dekorácie

Pre návrh vankúšov použite celý "arzenál" ihiel:

 • Luky a stuhy. Krásne kombinované s výšivkou, prelamované a vyzerajú dobre ako stručná dekorácia pre obyčajné kryty.
 • Tlačidlá. Sú kombinované s viskóznou, aplikáciou, maľbou a potiahnutím. Originálne obrazy vzhľadu aplikované s akrylovými farbami, kde sú akcentové zóny vyplnené šitými tlačidlami.
 • Fringe. Je neoddeliteľnou súčasťou tureckých vankúšov. Spravidla sa šije pozdĺž obrysu krytu a kombinuje sa so strapcami.
 • Volánky, volánky. V kombinácii s výšivkou a čipkou.
 • Flitre. Používajú sa rovnakým spôsobom ako tlačidlá na zvýraznenie zvýrazňujúcich zón. Z flitrov môžete vytvoriť celý obrázok. Na výrobu súvislých tkanín budú vyžadovať detaily rôznych farieb a vyšívacieho vzoru.
 • Korálky, korálky. Používa sa na vyšívanie.


     

Okrem vyššie uvedených ozdôb sa používajú aj kabošony, kovové vložky, zipsy, spony, ozdobné reťaze.

Vo forme zvierat a hračiek

Kryty vo forme malých zvierat sú šité pod podobnými vankúšmi. Pre prácu môžete použiť rovnakú šablónu. Látka je vybraná pod farbou zvieraťa. Napríklad, zebra je ľahké nájsť pruhované hmoty. "Predátorské" výtlačky (leopard, tiger, lev) sú stále populárne. Ak nie je po ruke vhodný materiál, potom je možné pomocou laku získať vzory kože žirafy alebo krokodílej kože. Pre zvieratá, ktoré sú jednoduchšie (nadýchané králiky, medvede, psy, mačky), používajú mäkký plyš a príjemný pocit na dotyk. Oči zvieraťa je možné kúpiť v hotovej forme alebo nahradiť gombíkmi, veľkými korálkami, cabochons.

"Miesta"

Sedadlá sú umiestnené na pevných stoličkách a stoličkách. Líšia sa od bežných modelov v hrúbke. "Sedadlá" sú skôr sploštené "palacinky". Veľké množstvo z nich nie je potrebné dávať. Sedadlá sú vyplnené penovou gumou alebo výplňovým polyesterom. Kryty sú šité z odolných prírodných tkanín, ktoré v živote nie sú horšie ako čalúnenie nábytku. Nesmieme zabúdať, že takýto vankúš bude nosiť niekoľkokrát rýchlejšie ako obvykle. Ani nepotrebuje žiadne ďalšie dekorácie, pretože tlačidlá a zložité vzory korálkov budú nepohodlné sedieť. Sedadlá sú obyčajne oblečené v prešívaných obaloch, ktoré im dodávajú mäkkosť vďaka vnútornej vrstve.

Vo forme písmen

"Abecedné" vankúše sa vyrábajú na rovnakom princípe ako výrobky vo forme zvierat. Vzory sa dajú ľahko nájsť na internete. Táto výzdoba sa viac hodí do moderných interiérov obývacích izieb, spální a detských izieb. Táto druhá možnosť je obzvlášť dôležitá, pretože dieťa od útleho veku môže byť odnášané učením vo forme hry. Malé písmená-vankúše šiť z plsti. Trojrozmerné modely, v ktorých sú predné a bočné steny zošité z materiálov rôznych farieb, budú vyzerať štýlovo. Získajte akýsi 3D efekt.

Vankúš pre tehotné ženy

Vankúše pre tehotné ženy majú spravidla tvar podlhovastej podkovy. Je pre nich vhodné spať na ženách s už veľkými žalúdkami, pretože telo je ako keby obalené mäkkým výplňou a úplne sa uvoľní. V tomto prípade je možné vankúš rozšíriť tak, ako chcete. V normálnom stave je to dlhý valec. Pre výrobu takýchto častí bude vyžadovať veľa hypoalergénnych výplní a dobrý strih z prírodnej tkaniny, príjemné pre telo. Veľkosti sa vyberajú individuálne, na základe vlastností ženského tela.

Na záhradný nábytok

Vankúše záhradného nábytku sú vyrábané na rovnakom princípe ako rohože. Ich hlavným účelom je vyrobiť mäkšie tužšie stoličky a lavice. Obvykle sú zošité z dvoch modulov. Zvršok je určený na zjemnenie chrbta a spodnej časti sedačky. Plnivo by malo dokonale držať tvar. Látka si vyberá hustú, odolnú voči vyblednutiu a opotrebeniu.

Zanechajte Svoj Komentár