Typy striech pre súkromný dom

Inštalácia strechy je konečnou fázou výstavby. Existuje asi tucet hlavných a viac ako sto ďalších podtypov strechy. Konfigurácia domu často obmedzuje majiteľa pri výbere. Ak však môžete, mali by ste venovať pozornosť otázke vizuálneho dizajnu strechy. Neobvyklá strecha môže vyzdobiť vidiecky dom, chalupu alebo chalupu. Na vypracovanie podpornej štruktúry je potrebné zahrnúť odborníkov v oblasti stavebníctva a dizajnu, ako aj skúsených pracovníkov, ktorí sa dokážu vyrovnať s úlohou akejkoľvek zložitosti. Všetky rozhodnutia musia byť racionálne. Je potrebné splniť rozpočet, vziať do úvahy klimatické vlastnosti, premýšľať o úlohe podkrovnej miestnosti, starať sa o spoľahlivosť a vzhľad. Pre strechu sú dôležité vlastnosti ako tesnosť, trvanlivosť, stabilita a funkčnosť.

Klasifikácia a varianty striech súkromných domov

Predtým, ako si vyberiete z rôznych materiálov a foriem implementácie, stojí za to sa zoznámiť s odlišnosťami štruktúry striech a ich funkčnými vlastnosťami. Medzi hlavné kritériá, ktoré tvoria klasifikáciu striech, patrí typ a celkový návrh konštrukcie, sklonu a konečných materiálov. Strecha je podkrovná a bescherdnoy, plochá a šikmá. Ploché strechy sa nelíšia v rôznorodosti, ale druhý typ je rozdelený do mnohých podtypov, ako je kužeľ, kopula, bedra, manzard, viacjazyčný, bedrový, štítový a jednostranný. Je potrebné podrobne preskúmať účel, výhody a nevýhody každého z nich. V prvom rade zohľadnite životnosť, náklady a výkon. Veľké množstvo domov s krásnymi dizajnérskymi strechami je postavených ročne na svete, takže stojí za to použiť fantáziu v procese dizajnu.


Pri navrhovaní strešnej schémy pre budovu komplexnej geometrie je potrebné oddeliť hlavné a priľahlé časti strechy.

Jednolôžkový bar

Strecha súkromného domu s jedným svahom vyzerá veľmi jednoducho. Tento typ stavby sa používa len zriedka, ale dá sa vidieť v jednoduchých vidieckych domoch. Nevýhodou takéhoto usporiadania je jednostranný typ drenážneho systému - má oveľa väčšie zaťaženie ako bilaterálne alebo iné typy. Vzhľad strechy s jednostranným svahom nie je najvýraznejší. Takéto usporiadanie môže byť považované za optimálne riešenie pre usporiadanie rôznych rozšírení malých rozmerov. Tak upravte garáže a penzióny. Tí, ktorí chcú namontovať takúto strechu, by mali premýšľať o odtoku vody. Hlavným kritériom je jeho výkonnosť. S hmotami snehu takáto konštrukcia zvláda veľmi dobre. Strecha v prístreškoch je vhodná v chladnom podnebí, ako aj v tých oblastiach, kde nie je veľa zrážok.


štít

Tento typ strechy môže mať:

 • Závesné alebo šikmé krokvy.
 • Rôzne odkvapové previsy.
 • Nerovnomerné uhly naklonenia.

Konštrukcia sedlovej strechy pozostáva z nosných nosníkov a strešného materiálu, ktorý je pripevnený k prepravke. Krovový systém je spravidla vyrobený z tyčí, spojených kovovými časťami. Horná časť strechy tvorí hrebeň. Nachádza sa presne v strede alebo bližšie k nejakému okraju. Jeden z poddruhov sedlovej strechy je viacúhlý (uhly sklonu na oboch stranách nie sú rovnaké). Dizajn takejto strechy vyzerá originálne, ale dizajn má výrazný mínus - priestor podkrovia sa používa iracionálne. Rozbitá strecha nielenže odstraňuje takýto problém, ale je tiež postavená špeciálne pre podkrovný priestor. Záhyby rampy vytvárajú dodatočný objem pre podkrovie. Estetika je ďalšou výhodou rozbitej sedlovej strechy. Symetrický tvar zodpovedá tvaru rovnoramenného trojuholníka.


 

strecha

Tento typ strechy sa nevzťahuje priamo na štít, pretože môže byť aj konzola alebo zlomená. Hlavným znakom je rozdelenie svahu na ploché (horné) a strmé časti (umiestnené nižšie). Zvyčajná dvojpodlažná manzardová strecha má obdĺžnikové krokvy ležiace rovnobežne s ňou. Strmá časť svahu dokonale zvláda zaťaženie v podobe snehu. Mansardová strecha môže tiež odkazovať na zlomené. Charakteristickým znakom posledne uvedeného je reprezentatívny vzhľad. Ohyby sa vykonávajú smerom von alebo dovnútra. Často sú kombinované: vyniká strecha neobvyklého tvaru s mnohými vnútornými a vonkajšími zlomeninami. Strešná strecha strechy kombinuje vlastnosti štítov a svahov. Jeho časti môžu vyčnievať za steny budovy niekoľko metrov, vytvárajúc tak v sebe veľa priestoru. Sú tu aj zmiešané podkrovné štruktúry. Tento typ zahŕňa charakteristiky troch predchádzajúcich a ďalších funkcií.


 

těžkomyslný

Ďalší bežný typ strešnej krytiny. Strecha bedra sa skladá zo štyroch ramp. Koniec (nazývajú sa boky) má trojuholníkový vzhľad. Zaberajú priestor od konca hrebeňa po odkvap. Ostatné dva svahy majú lichobežníkový tvar. Praktickosť je daná vlastnosťou konštrukcie. Predovšetkým ide o odstránenie zrážok. Technológia realizácie je však oveľa zložitejšia. Pre jeho výstavbu bude potrebovať tím skúsených staviteľov. Jedným zo slabín je, že na úrovni podkrovia nebudú žiadne štíty a na zlepšenie osvetlenia bude potrebné urobiť viac vikierov. Tým sa zvýši zložitosť procesu navrhovania, vrátane výpočtu rozstupu krovu. Napriek tomu, že tento dizajn zvláda zrážky, je často používaný v suchých tropických oblastiach.


 

Hip strecha je užitočná, ak potrebujete dokončiť:

 • dom s verandou;
 • podlhovastá budova;
 • Dom v tvare L.

poluvalmovaya

Strecha tohto typu obsahuje prvky klasického dua-pitch a hip. Dizajn nemá žiadne ostré rohy a jednou z jeho hlavných funkcií je ochrana pred silným vetrom. V regiónoch so zasneženými zimami sa takéto strechy vyrábajú s malými strechami a strmšími svahmi. Ak v mieste domu nie je ťažké sneženie, potom by mali byť haly veľké a svahy relatívne ploché. Typická štvor-sklonená polovica sklopná strecha má odrezanú koncovú rampu. Voľné miesto je utesnené oknom (vrátane pevnej) alebo stenou. Avšak poloklopná strecha môže kombinovať prvky štítu. V tomto prípade sú ešte štyri povrchové prvky. Na rozdiel od predchádzajúcej verzie, bočné svahy nemajú spodnú časť a predné majú tvar, ktorý sa na diaľku podobá lichobežníku, ale so šiestimi rohmi. S týmto dizajnom sa ukáže ako väčšie podkrovie.

stan

Táto strecha chetyrehskatnaya, skladajúca sa z identických trojuholníkových úsekov. Mali by byť rovnoramenné. Rampy sa pripájajú presne v strede. Vzhľadom k prísnej geometrii tohto náteru nie je vhodný pre všetky domácnosti. Názov pochádza zo slova "stan" - obdĺžnikového mobilného domu. Stanová strecha sa tiež nazýva pyramídová. Môže byť inštalovaný na domoch so základňou v tvare štvorca alebo pravidelného štvoruholníka (nie vo všetkých prípadoch). Presahy takejto strechy sú v rovnakej výške. Napriek jednoduchému vzhľadu je inštalácia tohto typu strechy technicky náročná. Výhody bedrovej strechy sú jej vlastnosťou rýchleho otepľovania a odolnosti voči silným vetrom. Hlavnou nevýhodou je prítomnosť mnohých zlúčenín v konštrukcii nosníka, čo robí proces výstavby zložitejším a zdĺhavejším.

Iné nevýhody:

 • Významné plytvanie strešnými krytinami.
 • Malé množstvo priestoru pod podkrovím.
 • Nákladné.

Mnogoschiptsovaya

Vyznačuje sa veľkou variabilitou prevedenia na základe počtu, tvaru, umiestnenia a veľkosti štítov (klieští). Jeho prepadnuté rohy vyžadujú veľmi opatrný, presný a presný povrch. Na križovatkách ramp na viacvrstvovej streche je veľké množstvo údolia. Je postavený na objektoch s komplexnou dispozíciou, neobvyklými architektonickými formami, poschodovými podkrovnými priestormi a podkrovím. Na konci budú padať zrážky a roztopiť vodu. Tam je zvyčajne nahromadené snehu, takže by mali byť vyrobené trvanlivé a čo najtesnejšie. Zvýšenie únosnosti môže transformovať endo z najzraniteľnejších prvkov strešnej konštrukcie na tie najfunkčnejšie. Jednou z hlavných výhod strechy s viacerými strechami je rovnováha krovu. Hlavným problémom je zložitosť jeho inštalácie.

klenutá

Takzvaná strecha je okrúhla, polguľovitá alebo valcovitá. Oblúk je zvyčajne vyrobený z kameňa alebo tehly. Vyžadujú sa špeciálne systémy krokiev, pretože vo výzdobe krivočiareho štandardného štandardu budú nevhodné. Ako materiál nosných konštrukcií sa používajú zakrivené kovové formy a zaoblené drevené rámy z lepeného dreva. Vyžaduje sa špeciálne objednávanie. Pevnosť by mala byť hlavnou kvalitou valcových nosníkov. Niekedy sa používajú mriežkové krovy s komplexným vzorom. To bude mať vplyv na konečnú cenu. Náklady na projektovanie a inštaláciu sú oveľa vyššie ako na strechy s priamymi tvarmi. Z tohto dôvodu nie je valcová strecha široko využívaná. Na konečnú úpravu valcovaných materiálov z polymérneho bitúmenu, zloženého kovového povlaku; v niektorých prípadoch to bude mať pásový opar.

 

Napriek tomu, že samotná inštalácia klenutej strechy je oveľa drahšia, spotreba materiálov môže byť malá.

kule

Strecha je tvorená štyrmi kosoštvorcovými svahmi, sploštenými na jednom mieste v strede. Vhodné pre štvorcové budovy. Diamantová strecha montovaná na malé chaty, vidiecke domy. Ak chcete, môžete vytvoriť veľký vysoký podkrovie. Strecha diamantov sa najčastejšie objavuje na jednoposchodových budovách. Najčastejším poddruhom diamantovej strechy je strecha Sudeikin. Jeho dizajn sa skladá zo štyroch trojuholníkových svahov (boky) v hornej polovici a rovnakého počtu priľahlých trojuholníkových svahov smerujúcich nahor. Táto budova bude mať štyri štíty. Ako nosníkový systém používa špeciálny dizajn tyčí vo forme osemuholníkového kupole. Klasická diamantová strecha G. Sudeikina zabezpečuje prítomnosť centrálneho piliera. Strechu však môžete namontovať aj bez nej.

Ako zvoliť sklon strechy

Pre následné umiestnenie dekoratívnych prvkov (pôvodné vikýre a komíny, nezvyčajné fasády) sú strechy inštalované s veľkým sklonom, v niektorých miestach takmer vertikálne. Táto konfigurácia môže byť použitá na usporiadanie plnohodnotnej podlahy s rôznymi konštrukčnými riešeniami. Malý svah lepšie chráni pred vetrom, pretože kontaktná plocha bude väčšia. To však neplatí pre strechy s veľmi malým sklonom. Dažďová voda a sneh z nízkej strechy klesajú pomalšie, čo môže viesť k úniku. Povlak s miernym sklonom vyžaduje dôkladnejšiu starostlivosť. Nie je potrebné čistiť rampy s uhlom sklonu 45 ° a vyššie. Strecha s veľkým sklonom (od 45 °) sa považuje za "samočistiacu". Relatívne plochá strecha - najekonomickejšia možnosť, ale priestor v podkroví bude malý. Tento problém je možné vyriešiť zvýšením výšky stien posledného podlažia vo fáze návrhu.

Prvky strešnej konštrukcie

Strecha obsahuje rôzne prvky. Všetky typy striech pozostávajú zo svahov - povrchov, ktoré majú určitý sklon. Toto je niekoľko nezávislých komponentov, ktoré sú tesne vedľa seba, menej často - jedna. Kôň sa nazýva horná línia rovnobežná s horizontom, kde je spojených niekoľko korčúľ. Rovnaký názov môže mať hrebene a hrebene. Na mnohých strechách je taká položka ako Endova. To je vnútorný roh na križovatke dvoch svahov. Endova - hlavný uzol strešnej konštrukcie. Presahy majú dva typy. Oves - umiestnený na boku povrchu strechy, vyčnievajúci za steny budovy; Štít - časť strechy, visiaca nad štítom (štít) budovy. Obe možnosti môžu mať striktnú priamočiaru formu alebo sa môžu vykonávať originálnym spôsobom. Základom pre výstavbu strechy je krov systém - nosná konštrukcia krokiev, vzpier, regálov a priečnikov.

Formy budovy kotviska

Návrhy krokví sú vybavené iným spôsobom. Konštrukcia haly zabezpečuje prítomnosť dvoch radov regálov alebo stien ako podpery pre nohy krokví. Jedna stena by mala byť vyššia. Štruktúra štítu vykonáva nosnú funkciu na strechách pozostávajúcich z dvoch pravouhlých šikmých povrchov. V drvivej väčšine prípadov nohy takéhoto systému spočívajú na dvoch identických nosných stenách boxu v dome. Hip podložky sú určené pre štyri šikmé povrchy. Krokvy vytvárajú dva lichobežníkové a rovnaké trojuholníkové základne. Spoliehajú sa na dlhé a koncové steny. Systém strechy bedra je podopretý rovnakými stenami. Zlomené (mansardové) krovy sú inštalované podobným spôsobom, ako je to v prípade štítových systémov, no nohy krovu sú umiestnené v dvoch úrovniach.

Systém podláh môže obsahovať tieto prvky:

 • bojovať;
 • hrebeň hrebeňa;
 • bežať;
 • rack;
 • mauerlat;
 • traky;
 • ležať

Systém poklesu

Tento dizajn má silnú podporu pod spodnou a hornou pätou. Výroba a inštalácia sa uskutočňuje podobným spôsobom ako v prípade jednopodlažnej strechy. Posuvné systémy sú postavené nad skrinkami s vnútornou opornou stenou. Je potrebné ako nosná konštrukcia pre hrebeň. Funkcia stien môže vykonávať rady stĺpcov alebo regálov. V jednoduchej päťmetrovej nadstavbe sa vrcholy krokiev opierajú o nosník. Pôstny život zohráva úlohu podpory pre beh. Konštrukčnú pevnosť zabezpečujú vzpery. Systémy s veľkými rozpätiami sú vybavené ďalšími jazdami a bojmi. Tieto zaisťujú stabilitu konštrukcie. Šikmý systém môže používať jeden z dvoch typov podpory. Keď sa jeden z nich dá otočiť a existujú dva stupne voľnosti. Druhá možnosť poskytuje iba jeden stupeň voľnosti.

Závesný systém

Tento typ konštrukcie má len spodnú podporu. Vráťte sa nahor. Rámové prvky sú vytvorené vo forme trojuholníka, ktorý odstraňuje potrebu mauerátu. Jeho úloha sa vykonáva dotiahnutím (základňa). Používa sa na kompenzáciu šírenia hmoty systému, náteru a snehu na streche. Konfigurácia zavesenia je použiteľná pre malé boxy bez nosného prvku pre hrebeňový nosník. Ak chcete dokončiť veľké rozpätie, konštrukcia je vybavená väzbami, vzperami a vreteníkom. Použitie dvoch prídavných podpier umožňuje pokryť vzdialenosť až 15 metrov. Zaväzovacie systémy na zabránenie horizontálnym zaťaženiam. Vytvárajú napätie, ktoré sa neprenáša na steny budovy. Vrchné krokvy je možné upevniť na koniec alebo položiť na beh.

Voľba strechy v závislosti od svahu

Ploché strechy sú pokryté viacvrstvovými valcovanými materiálmi, bitúmenom. Ak je sklon väčší ako 5 °, potom vo dekorácii môžete použiť trojvrstvové valcované materiály, ktoré nemajú ochranu. Ak je sklon väčší ako 10 °, odporúča sa aplikovať bitúmenovú hydroizoláciu hrubozrnnou vrstvou. Pri vyklopení viac ako 15 ° položte strešné plechy tvaru vlny. Výkonnosť materiálov môže byť bitulin, ondulin, evroshifer, bridlica azbestový cement. Dlažobné kamene z hliny sa používajú so sklonom 20 °. Pozinkovaná oceľ, meď, kovové šindle, kovové profily a oceľové plechy sa ukladajú v uhle sklonu viac ako 30 °. Skladacia oceľ sa používa na svahoch od 18 ° do 25 °, niekedy od 8 °. Ak je strecha strmá (od 50 °), sú vhodné bridlicové a azbestocementové dlaždice, ako aj prírodné obklady dlaždíc. Pri dokončovaní striech naklonených pod uhlom 80 ° sa používajú triesky a šindle.


 

Ponúka strechy

Priestory sa môžu výrazne líšiť v konfigurácii. Jedným z hlavných znakov manzardovej strechy je prítomnosť ohybov smerom von, ale aj vnútorné zlomeniny. Zlomenú strechu možno vidieť na budovách malej veľkosti. Ide o sofistikovanú verziu sedlovej strechy s dekoratívnym účelom. Strecha by mala byť v ideálnom prípade sklonená na 40 °. Sklon je vytvorený na záveternej strane budovy. Podkrovie pod jednoduchou symetrickou strechou má zvyčajne dosť veľký "hluchý" priestor v blízkosti kĺbov strechy so stenami. Odporúčaný uhol sklonu strechy je 45 °. Dobrým riešením je vytvoriť manzardovú podlahu s asymetrickými rampami. Budú môcť pojať vysoké objekty. Hlavným problémom je zložitosť výpočtov v dizajne. Strechy pre strešné strechy je potrebné urobiť s veľkým uhlom sklonu. V strede podkrovnej miestnosti bude dostatok miesta na uloženie vysokých objemných predmetov.

В регионах, где бывает ураганный ветер, односкатную крышу лучше размещать с наветренной стороны, а опорную конструкцию - укреплять диагональными связками.

Утепление и гидроизоляция

Выбор материала для гидроизоляции зависит от климатических условий. Наиболее часто используют рубероид. Это очень крепкий материал. Его преимущество заключается в длительном сроке эксплуатации. V poslednej dobe sa stalo populárnym použitie hydroizolačných fólií na ochranu strešných vrstiev z vody s možnosťou jej odparovania. Tepelná izolácia sa vykonáva v dôsledku vnútornej dekorácie priestoru medzi nohami nosníkovej konštrukcie. To sa vykonáva pred konečným obkladom miestnosti. Sklolaminát, sklo alebo minerálna vlna sa volia ako izolačný materiál. Sklenená vata sa vyrába vo forme dosiek a kotúčov. Odporúča sa zvoliť platne. Sú odolnejšie, menej deformované a ich izolačné vlastnosti sú približne rovnaké. Na izoláciu strechy je možné použiť aj penové dosky.

Parametre izolačných materiálov:

 • priepustnosť vzduchu;
 • stlačiteľnosť;
 • priepustnosť pary;
 • pevnosť v tlaku;
 • hustota;
 • tepelná vodivosť.

Návrh strechy a farebné riešenia

Za posledných 15-20 rokov sa stali populárne ploché strechy. Toto uskutočnenie umožňuje posunúť dôraz na hlavnú časť budovy. Domy s plochou strechou môžu mať nezvyčajný a geometricky komplexný tvar v duchu moderných štýlov ako je minimalizmus, biotechnológia, hi-tech a avantgarda. Šikmá strecha je rôznorodejšia. Šikmé strechy sú relevantné pri rôznych projektoch stavieb. Strecha kôlne vyzerá krásne s priehľadnými stenami. Polygrainová strecha môže byť navrhnutá v jedinečnom francúzskom štýle alebo v štýle tradičnej ruskej architektúry. Farebná schéma sa volí v závislosti od farby samotnej budovy. Strecha je tmavšia, takže výber odtieňov je často obmedzený na tmavé, studené a zmiešané tóny. Strecha pôvodného tvaru vyzerá najlepšie v modrej, modrastej, čiernej a šedej farbe.

záver

Proces inštalácie strechy začína návrhom. V tomto štádiu sa počítajú rôzne parametre, zohľadňujú sa všetky želania. Veľa závisí od konštrukcie rámu. Optimálna poloha a veľkosť podkrovných okien je určená pred začiatkom jej výstavby. Po inštalácii krovu systém začína hlavnú časť práce. Konštrukcia bude potiahnutá zodpovedajúcou konfiguráciou. Strešné krytiny by mali byť vyrobené z odolných a odolných materiálov. Hlavnými kritériami pre ich výber sú ukazovatele ako sklon svahov, veternosť územia, množstvo a typ zrážok v regióne. Za posledných niekoľko desaťročí sa objavilo mnoho kvalitných funkčných materiálov pre konečnú úpravu. Po dokončení vonkajšieho usporiadania strechy by mala byť zapojená do výberu izolácie, hydroizolácie a izolácie pary.

Zanechajte Svoj Komentár