Búdky k domu: prehľad typov a majstrovských tried

Vrchlík je strecha umiestnená na podperách. Ide o neizolovanú stacionárnu konštrukciu určenú na ochranu miestnej oblasti pred zrážkami, lúčmi vychádzajúcimi zo slnka. Často sa používa na zaparkovanie auta, v lete môžete umiestniť pod neho stôl, usporiadať rekreačnú oblasť v tieni.

Výroba vrchlíka môže byť uskutočnená podľa rôznych schém. Líšia sa v strešnej konštrukcii, použitých materiáloch, spôsobe montáže (pripevnený, konzolový).

Typy dizajnov

Predĺženie domu musí byť funkčné, korešpondovať s exteriérom budovy. Správne navrhnutý baldachýn ochráni nielen pred dažďom, slnečným svetlom, ale bude aj krásnym doplnkom celkového dizajnu budovy. Existuje niekoľko typov strešnej konštrukcie, môže to byť:

 • Direct. Používa sa na oplotenie vozidiel pred dažďom. Môže byť inštalovaný na terasách, slúži ako dodatočná konštrukcia pre vstup do domu;
 • Šikmé. Podiel na odnoskatny, duo-pitch. Lietadlá sú vyrábané pod uhlom pre odtok vody, zostup snehu. Sklon sa nachádza na záveternej strane, čo znižuje možnosť rozbitia strechy;
 • Curly. Používajú sa kopule, klenuté, stanové, kompozične zložité štruktúry.

V závislosti od spôsobu konštrukcie sú prístrešky rozdelené na samostatnú, pripevnenú konzolovú konzolu. Podľa možnosti inštalácie a spôsobu pripojenia je možné ich rozdeliť na:

 • Referencie. Nainštalujte vertikálne alebo pod uhlom k stene na podpery. Majú inú veľkosť, sú vyrobené z akéhokoľvek materiálu: drevo, kov, kameň.
 • Konzoly. Pomocou špeciálnych príveskov je dizajn upevnený priamo na stenu. Na zníženie tlaku na fasádu domu používajte ľahké materiály na výrobu prístreškov, ktoré slúžia na ochranu okien a dverí pred zrážkami.


    

Materiály použité na konštrukciu vrchlíka

Výber stavebných materiálov pre konštrukciu nosných prvkov, podláh, je potrebné dodržiavať určité požiadavky. Typ rozšírenia musí zodpovedať všeobecnému charakteru konštrukcie. Výrobok musí byť trvanlivý, odolný voči mechanickému poškodeniu. Regály by mali byť vyrobené z materiálov odolných voči opotrebeniu, ktoré sú chránené proti korózii. Ak chcete znížiť zaťaženie podpery, vyberte ľahký povlak. Berie do úvahy skutočnosť, že šírka pásma slnečných lúčov.

Materiály pre rám a podpery

Rám je hlavným konštrukčným prvkom, nesie celé zaťaženie, pri jeho výrobe sa používajú trvanlivé materiály. Pozostáva zo samostatných častí, ktoré sú navzájom spojené (nosníky, podpery, priehradové nosníky, tyče). Hlavnými materiálmi pre tento rámec sú:

 1. Kov. Kostra je zostavená z kovu, pozinkovaných rúr, profilov. Spoje sú spojené zváraním, špeciálnymi nitmi. Rám môže mať zložitý tvar, obsahovať kovacie prvky. Inštaláciu kovových konštrukcií možno vykonať ručne, pri práci nevyžaduje veľa stavebných skúseností. Aby sa zabránilo korózii, ktorá je náchylná na kovové výrobky, sú pokryté vrstvou základného náteru a natreté. Medzi výhody takýchto základov možno identifikovať zvýšenú pevnosť, spoľahlivosť, dlhú životnosť, odolnosť voči vplyvom prostredia. Medzi nedostatky - náchylnosť k oxidácii, s nesprávnym spracovaním alebo jeho nedostatkom.
 2. Strom. Drevený box je postavený z guľatiny, baru. Naneste na latovacie lišty, obloženie, dosky. Materiál je ľahko ovládateľný, šetrný k životnému prostrediu, prírodný. Nevýhodou je slabá odolnosť surovín voči životnému prostrediu. Pri deformácii dreva môže absorbovať vlhkosť alebo praskliny. Strom je náchylný na hnilobu, horľavý, je živnou pôdou pre rôzne druhy hmyzu. Aby sa zabránilo negatívnym vplyvom, drevo je potiahnuté lakami, špeciálnymi roztokmi, natretými farbami.
 3. Kovaná podpora. Najdrahší typ rámu, porovnateľne hodnotný s podperami z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú zvárané špeciálnym zváraním - argónom. Kostra sa môže skladať výlučne z kovaných častí, môžu dopĺňať ďalšie návrhy. Vyznačuje sa trvanlivosťou, špeciálnym, jedinečným vzhľadom. Prvky môžu byť relatívne ľahké a zároveň majú dobrú flexibilitu.
 4. Kameň alebo tehla. Nájdete tu tehlové rámy, veľmi zriedka z kameňa. Takýto základ sa používa pre základnú konštrukciu. Je trvanlivý a odolný. Kamenné konštrukcie sú postavené veľmi dlho, avšak vlastnosti výrazne prevyšujú rôzne vlastnosti analógov.


    

Nie je potrebné stavať drevené búdky nad grilom, grilovanie, strom v blízkosti ohňa sa môže ohriať a deformovať, vznietiť.

Spôsoby upevnenia dreveného rámu

Haly, ktoré majú drevený skelet, môžu byť upevnené okrajom priamo na fasádu budovy a druhá môže byť umiestnená na nosných nosníkoch. Nie všetky konštrukcie sú pripevnené na stenu, môžu stáť len na nosných stĺpoch. Malé záclonové tyče možno namontovať priamo na stenu.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je opraviť protokoly nosníkov a nosníky. Môžu byť inštalované niekoľkými spôsobmi: na betón, upevniť na poter, betón, drevený podklad pomocou kovového oporného ložiska.

V prítomnosti nosného nosníka, umiestneného zvisle, sa na stenu konštrukcie nanesie označenie, na ktorom je podpera upevnená samoreznými skrutkami. Na posilnenie takejto konštrukcie je doplnená špeciálnymi trojuholníkovými konštrukciami, ktoré podporujú nosníky.

Upevnenie koľajníc na nosné stĺpiky sa vykonáva pomocou klincov, skrutiek, samorezných skrutiek, pozinkovaných plechov. Aj v regáloch sú na oboch stranách špeciálne drážky, ktoré sú pripevnené k nosným nosníkom. Rohy sú vystužené kovovými mostíkmi, rohmi.

Strešné materiály

Stavebný trh ponúka širokú škálu strešných krytín používaných pri stavbe prístreškov. Strechu je možné pokryť polykarbonátom, akrylovým sklom, kovom-plastom, inými listovými materiálmi. Každý typ kože má svoje vlastné vlastnosti. Ak to chcete urobiť, pozrite sa na najobľúbenejšie nátery:

Kovový profil

Kovový profil je ďalším názvom pre profesionálne podlahy, profesionálny list. Je to oceľový plech s pozinkovaným povlakom. Strešné krytiny sú pevnejšie, aby odolali zaťaženiu snehom, strešná krytina sa líši aj spôsobom spájania - dokovanie sa vykonáva s prekrytím. Strechy súkromného domu, letné domy, altány, terasy, garáže, hangáre, prístrešky sú dokonca pokryté kovovými profilmi, ktoré sa dokonca používajú ako oplotenie. Pri aplikácii profesionálnej podlahy získajte silný dizajn, ktorý neprechádza vlhkosťou a slnkom. Materiál je ľahký a lacný. Pri inštalácii sa vyžaduje rovný povrch. Neodporúča sa chodiť po ňom, pretože na ňom môžu byť zárezy. Ak sa počas inštalácie objavia praskliny, mali by byť natreté, inak sa plech začne hrdzavieť. Profesionálny plech sa líši aj pri nízkej zvukovej izolácii, tepelnej izolácii.

     

polykarbonát

Polykarbonát - dobrá voľba na pokrytie verandy, bazéna, prístavby. Materiál je trvanlivý, môže byť použitý vo všetkých klimatických zónach. Vyrába sa niekoľko druhov tejto suroviny, z ktorých každá má charakteristické rozdiely:

 • Bunka - najčastejšie. Rozlišuje bunkovú štruktúru rôznych veľkostí. Je pokrytá špeciálnou vrstvou fólie, ktorá je prilepená na prednú stranu a chráni ju pred slnečným žiarením;
 • Monolitický - zriedka používaný, vyžaduje zosilnený rám, ktorý výrazne zvyšuje náklady na budovu ako celok;
 • Profilované - vyrobené z monolitických plechov. Má zvýšenú odolnosť voči ohybu.

Polykarbonát - syntetické suroviny. Je ľahká, vysoká pevnosť, odolná voči zrážaniu. Materiál je transparentný, porovnateľný so sklom. Je zvukotesný, vďaka prítomnosti špeciálneho povlaku neprenáša ultrafialové svetlo. Medzi nevýhodami je možné rozlíšiť jeho expanziu pri zahrievaní a deštrukciu štruktúry vplyvom alkálií. Pri montáži musíte dodržiavať určité požiadavky: polykarbonátový plech je položený tak, aby bol ochranný film navrchu; upevnite skrutkami s povinnou zarážkou od okraja najmenej päť milimetrov. Vďaka nízkej hmotnosti výrobku je možné ho položiť na ľahký rám.

    

Kovové dlaždice

Kovová dlažba - je získaná tvarovaním plechu, ktorý je pokrytý ochrannými látkami a špeciálnymi základnými nátermi. Hlavne používaná oceľ, veľmi zriedka - meď, hliník (na požiadanie). Rôzne výrobky podľa typu ochranného farbiaceho náteru, ktorý sa skladá z: lesklého (PE), matného (MPE) polyesteru; plastisol (PVC); lesklý (PUR), matný (MatPUR) purálny; polydifluorid (PVF, PVDF).

Materiál je veľmi odolný, spoľahlivý. Na rozdiel od profesionálnej podlahy je odolný voči korózii, rôznym mechanickým poškodeniam. No izoluje zvuk, neprechádza teplo. Ľahko sa brúsi brúskou a v jej neprítomnosti môžete použiť bežné kovové nožnice. Umiestnené listy od spodného okraja s prekrytím na sebe.

    

Drevená mreža

Drevená mreža je dvojitá rám, s mriežkou dosiek pevne vnútri. Používa sa na vytváranie priečok, má dekoratívnu funkciu pre altány, terasy, verandy, terasy. Líši sa v spôsobe kríženia koľajníc, môže mať tvar pravouhlého, diagonálneho tkania.

Ak chcete vytvoriť mriežku pomocou rôznych druhov dreva - dub, borovica, breza, smrekovec, a ďalšie. Nezávislé prekrytie sa nepoužíva. Pre prístrešok je lepšie použiť materiály z dreva, ako sú testery, radlice, šindle, šindle, vreteno. Takéto stavby sa však budú líšiť pomerne vysokou cenou.


    

žena markíze

Markíza je baldachýn z tkaniny, ktorý sa nachádza nad oknom, balkón, vchod do domu, ktorý slúži ako ochrana pred slnečnými lúčmi. Vytvára tieň. Je to krytá clona. Tento povlak nevyžaduje vertikálne podpery, pretože je určený na montáž na stenu, s výnimkou pergol markíz.

V závislosti od ich umiestnenia sú markízy rozdelené na okná, balkón, terasovité, pergolické. Každý druh sa líši svojím dizajnom. Nevýhodou takýchto výrobkov je ich poťahovanie, pretože tkanina akejkoľvek pevnosti a spracovania na konci času vybledne. Niektoré konštrukcie majú veľkú hmotnosť, takže ich umiestnenie berie do úvahy pevnosť stavebného materiálu, na ktorom budú upevnené (penový blok, hrubá vrstva omietky nevydrží takéto zaťaženia).


    

plátno

Fabric. Pre šijacie a prístreškové priezory, prístrešky s použitím rôznych materiálových materiálov. Je potrebné, aby bola látka chránená nielen pred slnkom, ale aj chránená pred dažďom. Existuje niekoľko:

 • Tarp. Tradičný materiál. Odlišuje sa v trvanlivosti, malej cene, odolnosti voči vlhkosti. Štruktúry sú však ťažké, majú neatraktívny vzhľad;
 • Materiál na báze PVC. Má nízku hmotnosť, veľa farieb. Z nevýhod - je ľahko roztrhnutý, sa topí pri vysokých teplotách.


    

Materiály na podlahu pod vrchlíkom

Podlahy nachádzajúce sa na ulici (záhradný nábytok, veranda, podkrovie) nemajú kúrenie. Podlieha neustálym zmenám teploty. Preto, výber zodpovedne. Materiály musia spĺňať určité vlastnosti, ako je odolnosť voči vlhkosti, pevnosť, odolnosť voči opotrebeniu, odolnosť voči mrazu. Drevotrieskové dosky, linoleum nebude fungovať, ale existuje mnoho materiálov, ktoré spĺňajú požiadavky. Zvážte najčastejšie:

 • Drevené podlahy. Použité dosky z celých polien. Podlahu je možné položiť pred postavením vrchlíka alebo neskôr. Príprava podkladov pre podlahu závisí od toho. Nosné nosníky môžu byť položené priamo na zem, ale ak chcete, aby návrh slúžil dlhú dobu, musíte urobiť kvalitný základ. Môže to byť cementový poter, alebo podlomená sutina, naliata na agrofibre, ktorá zakrýva zem. Po položení prepravky na základňu sú lamely pribité;
 • Palubovky. Vyrába sa z masívneho dreva alebo WPC (kompozit polymér-drevo). Pokládka sa vykonáva aj na prepravkách. Doska má svoje výhody a nevýhody, ale WPC je odolná voči vlhkosti, odoláva výkyvom teploty, má dlhú životnosť, nebojí sa deformácií;
 • Dlažobné dosky. Spočiatku sa pripraví základ, ktorý sa skladá z vrstvy sutiny a piesok sa položí cez vrch, naleje sa vodou a vrazil sa. Podľa úrovne, ktorú predstavujú napnuté laná, ležia dlažobné dosky, lejú piesok v miestach zmrštenia. Podlahy sa vyznačujú vysokou pevnosťou, nebojí sa zrážok, sú neutrálne voči teplotným zmenám. Má mnoho tvarov a farieb;
 • Betónové podlahy. Pred naliatím sa položí vankúš sutín. Ak je potrebná zvýšená pevnosť, použije sa výstuž. Ako debnenie sa používajú hrany, dosky, plochá bridlica, preglejka. Pre majáky je vhodné použiť kovový profil. Po naliatí betónovej zmesi sa vyrovnáva, natiahne pravidlo nad majáky a nechá betón vyschnúť. Na povrchu môžete vytvárať prirodzené vzory.


    

Čo je potrebné zvážiť pri navrhovaní baldachýnu

Každá konštrukcia začína vytvorením výkresu. V tejto fáze sa uvažuje o návrhu budúcej konštrukcie, vypočítava sa jej veľkosť, zaťaženie základne a nosné nosníky, vypočíta sa požadovaný počet podpier. Poskytuje sklon povrchu náteru, prítomnosť odtoku Správne plánovanie zahŕňa splnenie určitých požiadaviek:

 • Výška previsu by mala byť viac ako dva metre;
 • Kostra konštrukcie by mala byť čo najjednoduchšia, nezaťažovať ju zbytočnými detailmi;
 • Je potrebné merať plochu zaberanú vrchlíkom;
 • Zvážte hrúbku nosných stien, dizajn hlavnej miestnosti, prítomnosť vetra, množstvo sezónnych zrážok;
 • Výber základu by mal byť založený na materiáloch rámu a krytu;
 • Je potrebné zabezpečiť ochranu jednotlivých prvkov pred nepriaznivými účinkami (používanie impregnácií, náterových látok, antiseptík, ochranných lakov);
 • Je potrebné brať do úvahy strešný materiál, jeho schopnosť prenášať svetlo, pod ním je možné inštalovať špeciálny textilný poťah, ktorý sa dá ľahko zložiť;
 • Pri výpočte dodatočného osvetlenia zvážte funkčný účel konštrukcie;
 • Zvážte prítomnosť fasádneho obkladu (obklady, dekoratívne omietky), vyberte farbu krytu verandy, baldachýnu.

Výber umiestnenia

Ochranná funkcia vrchlíka je veľmi dôležitá, ale dôležitá je aj jeho poloha a kompatibilita s konštrukciou konštrukcie. Ak je chata, vidiecky dom, tiež sa nachádza v meste, ešte nebol postavený, v tomto prípade baldachýn je inštalovaný oddelene od vztýčenej konštrukcie. Je dobré pripevniť konštrukciu na fasádu domu, priamo pri jeho stene.

Ak to veľkosť pozemku dovolí, potom sa uprednostňuje prístrešok s väčšou plochou, pod ktorým môžete umiestniť niekoľko áut. To dokonale vyrieši problém s príbuznými, ktorí prišli navštíviť auto, majú rodinu niekoľkých áut. Pri výbere strany fasády berie do úvahy veternú stranu, architektonické rozdiely domu, niekedy jeho dizajn neumožňuje inštalovať dizajn z prednej strany.


    

Podľa stavebných predpisov by vzdialenosť medzi vrchlíkom pripojeným k bočnej stene a koncovým bodom miesta mala byť viac ako tri metre.

Inštalácia vrchlíka s dreveným rámom vlastnými rukami

Takéto návrhy sa nachádzajú všade. Používajú sa v krajine, môžu byť pripojené k súkromnému domu, pozorovať aj na území tovární. Mnohí uprednostňujú také stavebné materiály ako drevo. Je to spôsobené jeho vlastnosťami. Len s ním pracuj. Aj pri veľkom výbere materiálov zostávajú drevené konštrukcie v trende.

Urobte drevené kôlne do domu vlastnými rukami. Vyžaduje si to vypracovanie plánu, nákup stavebných materiálov, nástroje na prácu, rozhodovanie o mieste a prípravu prípravných prác.

Potrebné nástroje a materiály

Po ukončení všetkých výpočtov, po rozhodnutí o množstve, môžete pristúpiť k nákupu chýbajúcich stavebných materiálov. Pri stavbe ručne vyrobených konštrukcií sa musia materiály odoberať s malou rezervou, čo zabráni nepríjemným situáciám pri nesprávnych výpočtoch. Ak chcete začať pracovať, budete potrebovať nasledujúce stavebné materiály:

 • Drevené podlahové nosníky, nosné podpery, lamely;
 • strešnej krytiny;
 • Drvený kameň, piesok, drevo, cement, geotextílie;
 • Upevňovacie prvky (rohy, skrutky, skrutky atď.).

Pre implementáciu zamestnanosti budú potrebné nástroje:

 • Búrka, lopatka;
 • Koleso, vozík;
 • Stará vaňa, miešačka na betón;
 • Kladivo, sekera, píla;
 • Vrták, skrutkovač, bulharský;
 • Ruleta, úroveň.

nadácie

Drevené rámy nevyžadujú silnú podporu. Pre neho fit ľahký základ. Použite stĺpcové, betónové. Obyčajne sa okolo budov vytvára slepá zóna. Preto je nosná podpera umiestnená v blízkosti steny pripevnená priamo k nej.

Профессионалы рекомендуют подготавливать площадки, но можно обойтись без них. Vytvorenie takýchto základov začína odstránením hornej vrstvy pôdy vo dvore - až do tridsiatich centimetrov. Povrch je ošetrený špeciálnymi roztokmi, ktoré neumožňujú pestovanie zvyškov koreňového systému rastlín, je pokrytý geotextíliou. Nad ním sa naleje vrstva piesku a drveného kameňa. Musia sa naplniť vodou, dobre vrazil.

Základ stĺpika je odlišný od betónu. Ak ho chcete vyplniť, musíte vykopať dieru, vyvŕtať otvor do hĺbky zamrznutia pôdy - až jeden meter. Kanalizačná plastová rúrka je vložená do prijatého prehĺbenia, je vyrovnaná na úrovni. Drevený nosník môže byť betónovaný v potrubí alebo pripevnený k poteru po vyschnutí základu. V prvom prípade je nosič impregnovaný lakami, antiseptikami, obalmi s ruberoidom zospodu a obalený filmom.

Do výkopu sa naleje betónový základ. Prehĺbte ho o pol metra a na šírku vykopávajte lopaty s bajonetom - do štyridsať centimetrov. Dno by malo byť pokryté vrstvou piesku, cez neho sa naleje drvený kameň. V prípade potreby vykonajte vystuženie. Na pripravený podklad sa naleje betón a súčasne sa položia nosné nosníky. Nadácia stojí, schne, stvrdne. Až potom môžete pristúpiť k ďalšej montáži dreveného rámu. Nosníky môžu byť upevnené na povrchu betónového poteru pomocou axiálneho ložiska.

rám

Je pripevnený na betónový základ, drevený podklad. K tomu použite pätu, roh. Aby sa vytvorila pevná konštrukcia, musia byť všetky prvky pripevnené k základni v pravom uhle, kolmo. Podperné nosníky môžu slúžiť ako základ pre iba jednu stranu rámu, v prípade, keď druhá dosadá priamo na fasádu, alebo na obidve strany, pri montáži nosných polien pri stene.

Typ strechy (jednoúrovňové, štítové, zakrivené) závisí od jej konštrukcie. Strecha kôlne - najbežnejšia, nie nákladná možnosť. V záverečnej fáze začínajú vytvárať prepravky, ktoré sa ukladajú na krovy, krovy.

Montáž na strechu

Povlak je pripojený k hotovej prepravke. Technológia stylingu pre každý materiál je iná. Napríklad profesionálny hárok, kovové dlaždice sú pripevnené skrutkami, bridlicou - špeciálnymi klincami, tkaninami - dostatočnou koľajnicovou a priemyselnou zošívačkou. Pri pripájaní materiálu by sa mal odstrániť mimo základnej zóny. Tieto akcie vytvoria dodatočný plot proti zrážkam.

Strecha nevyžaduje inštaláciu parotesnej zábrany, ako aj dodatočnú izoláciu. Môžete však položiť vrstvu hydroizolácie. Pri pripájaní iného krytu stačí dodržať pokyny výrobcu.

Podlahové inštalácie

Robiť podlahu sami nebude ťažké. Všetko začína základňou, na ktorú je možné položiť podlahový materiál. Drevený rám je vhodné kombinovať s rovnakou podlahovou krytinou. Zvážte možnosť položenia drevených podláh:

 • Na zakladanie podlahy je možné použiť drevené trámy, ktorých veľkosť je porovnateľná s plochou vrchlíka. Sú umiestnené na okraji montážnych regálov. Ak chcete zarovnať nosníky, môžete pod nimi položiť betónové bloky.
 • Pod betónovými podkladmi sa vyrábajú výplne, pod nimi sa nalievajú drvené kamene, aby sa získala rovina roviny použitého základu;
 • Po vyrovnaní povrchu prejdite na montážnu etapu oneskorenia a vytvorte prepravky, na ktorých bude podlaha namontovaná;
 • Na hotovú konštrukciu je možné pripevniť podlahové dosky. Sú položené s malou medzerou.
 • Pretože dosky nemajú vždy rovnakú výšku, sú brúsené;
 • V záverečnej fáze sa odporúča ošetrovať povrch lakmi, škvrnami alebo farbami.

Dekoratívny dizajn

Prakticky môže byť ozdobený aj praktický prístrešok. Dajte mu svoju chuť. Existuje mnoho možností dizajnu, napríklad:

 • Uzavretý baldachýn môžete vytvoriť tak, že na steny nainštalujete drevené mriežky;
 • Prekrytie ložiska podporuje divoch;
 • Rastlina okolo ampelnye odrôd rastlín, hrozno;
 • Štruktúru čiastočne polejte;
 • Vnútri nainštalujte dekoratívny krb;
 • Ozdobte kovanými výrobkami;
 • Ozdobte štruktúru svetlými farbami.


    

záver

Zostavte si základňu, postavte rám, zakryte krytinu zastrešenia - všetky úkony môžete vykonať vlastnými rukami. Prítomnosť obrovského výberu stavebných materiálov, ktoré výrobcovia ponúkajú, vám umožní vytvoriť priezor pre dom, baldachýn pre každý vkus. V prípade potreby môžete nastaviť rovný, zakrivený tvar strechy, použiť strom, profesionálne potrubie ako nosné podpery. Vytvorte potrebný dekor.

Zanechajte Svoj Komentár