Ako rozdeliť miestnosť na dve zóny: nápady a riešenia

Rozdelenie miestnosti do zón - táto problematika sa často obáva majiteľov štúdií a apartmánov s voľným usporiadaním. Tento problém je relevantný aj pre apartmány s jednou spálňou, kde jedna miestnosť, ktorá je len taká, plní niekoľko funkcií. Úloha je zložitá, ak je miestnosť malá a udržiavaná v rovnakom štýle. Návrhári sa však domnievajú, že aj v tomto prípade je možné vytvoriť interiér, ktorý harmonicky kombinuje niekoľko pracovných funkcií (spálňa-obývacia izba, spálňa-štúdia, atď.) Bez nákladnej prestavby. Odpoveď na otázku, ako rozdeliť miestnosť do dvoch zón, dostanete čítaním tohto článku.

Vlastnosti miestnosti rozdelenej do zón

Rozdelenie na dve časti je nevyhnutným opatrením, keď je priestor vzácny. Správne oddelenie miestnosti vám umožní vytvoriť interiér, kde je nedostatok priestoru takmer nevšimnutý.

Najpohodlnejší spôsob, ako tento problém vyriešiť pri prechode na nový byt. Priestor, ktorý ešte nie je preplnený vnútornými predmetmi, je dizajnérom vnímaný ako prázdne plátno, na ktorom je možné maľovať čokoľvek. Napodiv, ale aj v malom odnushku existuje veľa nadbytočných prvkov. Napríklad, ak zničíte kapitálové rozdelenie medzi izbou a balkónom, miestnosť bude oveľa priestrannejšia. Prirodzene, balkón musí byť predohriaty.

V tomto prípade sa miestnosť s balkónom nestane úložným priestorom pre zbytočné veci. Tu si môžete vybaviť kanceláriu alebo miniatúrnu jedáleň. Na vymedzenie balkóna z miestnosti po demolácii priečky možno vykonať so skrinkou alebo podlahou s rozdeleným podlažím.

Skvelá možnosť pre zónové izby - výklenky. Tu si môžete vybaviť posteľ alebo kompletnú šatňu, čo šetrí peniaze na nákup šatníkov.

Voľba špecifickej metódy rozdelenia miestnosti na funkčné zóny je určená týmito faktormi: t

 • Priestor izby;
 • Funkčný účel a scenár využívania pridelených priestorov;
 • Umiestnenie dverí;
 • Počet okien.

    

Nápady a možnosti rozdelenia miestnosti do zón

Zvážte najčastejšie spôsoby prideľovania funkčných oblastí v miestnosti.

septa

Oddelenie veľkej miestnosti s oddielom je jednou z najbežnejších myšlienok. Nie je potrebné stavať veľkú murovanú budovu. Existuje oveľa viac "ľahkých" možností.

Stacionárny oddiel

Konštrukcia sadrokartónu na kovovom podklade, preglejke alebo OSB - jedno z najobľúbenejších riešení. Pre malú miestnosť však nie je najlepšia voľba. A bez toho nie je príliš priestranná izba rozdelená na dve veľmi malé časti. Samozrejme, funkčnosť oboch zón bude trpieť týmto. Je nežiaduce použiť túto možnosť v štúdio apartmány, pretože hlavnou výhodou týchto priestorov je, že neexistujú žiadne ďalšie steny. Delenie "jej" vzácny priestor, a výsledok necháva veľa byť požadovaný.

Túto metódu možno použiť, ak je miestnosť dostatočne priestranná. Odporúča sa inštalovať oddiel tak, aby v každej zóne bolo aspoň jedno okno. V opačnom prípade jedna z častí nemá prirodzené svetlo. Aby sa tomu zabránilo, stena nie je vyrobená zo sadrokartónu, ale z matného alebo farebného skla. Miestnosti zostávajú izolované a rieši sa aj problém s používaním prirodzeného svetla. Ak je „miestnosť“, ktorá zostáva tmavá, určená pre šatňu alebo pracovisko, môžete použiť iba umelé osvetlenie. Umiestnenie osvetlenia v každom jednotlivom prípade.

Aby sa minimalizovala strata priestoru, umožňujú klenuté a polooblúkové štruktúry. Hlavnou výhodou tejto konštrukcie je, že priestor stien a podlahy zostáva voľný. Oblúky sa často vyrábajú tak, aby sa do nich dali umiestniť rôzne veci. Ukazuje sa, že nejaký mezanín.

Posuvná dekoratívna priehradka

Zvláštnosťou posuvnej konštrukcie je, že sa „stena“ pohybuje pozdĺž dvoch vodidiel umiestnených na podlahe a strope. Materiály, ktoré sa používajú na blokovanie zón:

 • Wood;
 • sadrokartónové dosky;
 • plastu;
 • Sklo s vysokou pevnosťou.

Medzi hlavné výhody tejto metódy patrí ľahkosť, mobilita, minimálny obsadený priestor. Pri vizuálnej a zvukovej izolácii je však táto možnosť výrazne nižšia ako pri stacionárnych konštrukciách.

    

Dekoratívne plátno

Použitie dekoratívnych obrazoviek je opodstatnené, ak potrebujete priestor na krátku dobu rozdeliť na časti. Pomocou obrazovky sa môžete oddeliť od zvyšku pracovnej plochy, detskej postele alebo miesta určeného na výmenu oblečenia. Obrazovku si môžete kúpiť alebo vyrobiť sami. Pre rám pomocou kovového profilu alebo pásov z dreva. Povrchová úprava je zvyčajne vyrobená z tkaniny. Ak chcete získať skladací dizajn, použite špeciálne slučky.

Váha obrazovky je spravidla malá, takže sa podľa potreby môže pohybovať, skladať a reštartovať. Krásne vyrobený výrobok nesie len funkčnú záťaž, ale slúži aj ako dekorácia interiéru.

Výhody použitia obrazoviek sú nasledovné:

 • Minimálne náklady na vytvorenie dizajnu vlastnými rukami alebo nákup hotového výrobku.
 • Mobility. Obrazovka sa dá presunúť z jedného miesta na druhé bez veľkého úsilia.
 • Rôzne konštrukčné riešenia. To umožňuje použitie obrazoviek v miestnostiach navrhnutých v rôznych štýloch.
 • Možnosť zvýšenia funkčnosti výrobku tým, že ho vybavíte vreckami a policami.
 • Výber veľkosti a počtu snímok.

Samostatná skladacia a odnokranny obrazovka. Ten vytvára efekt malej pohyblivej steny.

Sklenené priečky

Ak sa doposiaľ sklenené priečky používali len v elegantných dizajnérskych interiéroch, dnes je táto možnosť veľmi obľúbená. Po prvé, kvôli pohodliu. Sklenený výrobok slúži nielen ako prepážka, ale je aj sebestačným dekoratívnym prvkom. Ich hlavnými výhodami sú:

 • Kompaktnosť. Profilová falošná stena je veľmi úzka, takže nezaberá veľa miesta.
 • Bezpečnosť. Rozlišovať priestory s použitím vysokopevnostného skla, ktoré sa nerozbije na fragmenty, a preto nie je traumatické. Sklo navyše neobsahuje škodlivé látky, a preto sa považuje za ekologický materiál.
 • Odolnosť materiálu voči vlhkosti. To umožňuje použitie materiálu v miestnostiach s vysokou vlhkosťou (napr. Na oddelenie kúpeľne a kúpeľne).
 • Estetika. Použitie rôznych okuliarov: matné, vitráže, s fotografickou tlačou umožňuje vytvárať jedinečné interiéry.

Mínus sklenených výrobkov je zložitosť dopravy a prepravy, kvôli zvýšenej krehkosti materiálu.

Voľba konštrukcie priečok závisí od štýlu miestnosti. Napríklad, pre interiéry "high-tech" alebo "minimalizmus" sú najvhodnejšie obrazovky na kovový rám alebo celosklenené. Pre klasický štýl používajte kombináciu skla s prírodným drevom. Vitrážové okná sa používajú hlavne v obývacích izbách, jedálňach alebo v kuchyniach. Originálne riešenie je radiálne. Jeho použitie je nasledovné:

 • Izolácia ostrovného priestoru v kuchyni;
 • Oddelenie medzi šatníkovou skriňou a spálňou;
 • Použitie prázdneho rohu.

    

Použitie záclon na rozdelenie do zón

Zónovanie miestnosti pomocou záclon dáva miestnosti mimoriadny komfort. Okrem toho ide o rozpočtové riešenie, ktoré nevyžaduje drahé opravy. Záclony sa spravidla používajú na oddelenie priestoru na spanie alebo jednotlivých pracovísk. Oddelte kuchynský kútik so záclonami, pretože textílie sa rýchlo znečistia a absorbujú pachy.
Pre zónu miestnosti týmto spôsobom budete potrebovať:

 • záclony;
 • Rímsy na strope;
 • Vodiace koľajnice;
 • Príslušenstvo;
 • Drapáky.

Je žiaduce používať trvanlivé a husté textílie v kombinácii s tenšími priesvitnými tkaninami. Ako drapáky používajte pásku alebo skrútenú šnúru. Odtiene tkanín by mali byť zvolené tak, aby sa prekrývali s farebnou škálou iných prvkov interiéru. Dobrá myšlienka je použitie roliet, japonských alebo rímskych roliet, žalúzií. Často je súkromná zóna oddelená podobou starého baldachýnu. To vám umožní priniesť báječné, palácové poznámky do moderného interiéru.

Záclony nemusia byť textilné. Exotické predmety vyrobené z mušlí alebo bambusu vyzerajú krásne a nezvyčajné. Jednoduchšie, ale veľkolepé variácie - použitie záclon ich korálkov alebo mušelínu. Záclony pomáhajú vizuálne vyhladiť nedostatky rozloženia.

Zónovanie nábytku

Nábytok, správne usporiadaný v miestnosti, pomáha rozdeliť miestnosti do samostatných zón. Takže barové pulty úspešne oddelia kuchyňu od obývačky.

šatník

Zónu je možné vybaviť šatníkovou skriňou alebo knižnicou zo súpravy nábytku. Prípadne si môžete objednať nábytok na požadovanú veľkosť. Požiadavky na rozdeľovacie skrine sú nasledovné:

 • Stabilita konštrukcie.
 • Pohodlný systém otvárania dverí. Pre šetrenie voľného miesta používajte posuvné dvere. Dvere malej šatníkovej skrine môžu byť sklopné.

Výhody použitia skríň na zónovanie zahŕňajú:

 • Oddelenie priechodnej miestnosti so samostatným efektom miestnosti.
 • Doplnková funkcia (ako úložný systém).
 • Realizácia rôznych konštrukčných riešení zdobením zadnej steny skrine.

Avšak použitie klasickej skrine ako priečky má aj negatívne strany. Napríklad, toto je potreba ozdobiť zadnú stenu, ktorá spravidla nevyzerá veľmi atraktívne (skrinka je určená pre inštaláciu v blízkosti steny). Ako dekoratívny prvok je vhodné použiť zrkadlo, ktoré umožňuje vizuálne rozšíriť príslušnú zónu. Okrem toho, ťažkopádne stavby neporiadok miestnosti.

police

Použitie regálov je obľúbeným spôsobom zonovania medzi západnými dizajnérmi. Vizuálne, stojan nevyzerá ako oddiel, ale vykonáva určitú funkciu. To môže byť umiestnené knihy, interiér dekorácie, fotografie, izbové rastliny. Neobvyklý nábytok pomáha vyhladiť rozdiely medzi zónami.

Výhody otvorených diskových oddielov zahŕňajú:

 • Efektívne oddelenie miestnosti do dvoch miestností bez nutnosti inštalácie pevnej priečky.
 • Večerné veci (knihy, suveníry, hračky).
 • Priehľadnosť a v dôsledku toho aj nedostatok efektu neporiadku. Dáva možnosť využiť prirodzené svetlo pre obe lokality.
 • Všestrannosť, možnosť použitia pre všetky interiéry a v každej miestnosti: obývacia izba, chodba alebo kuchyňa.
 • Cenovo dostupné náklady na výstavbu (hotový nábytok a materiály pre vlastnú výrobu regálu).
 • Jednoduchosť starostlivosti, spoľahlivosť, trvanlivosť.
 • Mobility. Ak vybavíte konštrukciu kolesami, improvizovaná stena sa dá ľahko presunúť z jedného miesta na druhé.

Medzi nedostatky možno konštatovať nestabilitu konštrukcie (musí byť dodatočne pripevnená k podlahe a stropu). Zvlášť platí, ak rodina má deti a (alebo) domáce zvieratá. Okrem toho sa otvorené police rýchlo znečistia, takže ich často musíte utierať.

Existujú také typy regálových oddielov:

 • Transformátor. Sekcie môžu byť inštalované rôznymi spôsobmi.
 • So zatvorenými zásuvkami.
 • Police nainštalované "rebrík".
 • Mobilný dizajn s kolieskami. Používa sa najmä v malých bytoch a na krátkodobé oddelenie miestností.
 • Valec - otočný nábytok.
 • Dizajn mriežky. Umožňuje oddeliť chodbu od izby.
 • Rack-podstavec.
 • Dizajn so sklenenými vložkami. Výhodná voľba pre rodiny s deťmi, ktorá vám umožní ovládať dieťa bez toho, aby zasahovala do osobného priestoru.

    

Pohovky, komody a iný nízky nábytok

Takéto možnosti s nízkym nábytkom sú možné:

 • Televízny stojan, ktorý sa nachádza v strede miestnosti. Televízne zariadenie vybavené špeciálnym držiakom sa dá otáčať v rôznych smeroch.
 • Pohovky inštalované na lícovej strane. Na jednej strane je to rekreačná oblasť, na druhej strane jedáleň alebo posteľ. Obzvlášť vhodná je podobná kombinácia v obdĺžnikovej miestnosti. Ak to priestor dovolí, miestnosť môžete rozdeliť na gauč s nepravidelným tvarom.
 • Kombinácia pohovky s otvoreným regálom pomáha efektívne zónovať miestnosť bez použitia ťažkých konštrukcií.


    

Separácia pomocou farby

Použitie rôznych farieb je dobrou voľbou pre malé byty, napríklad Chruščov. Priestor je tak malý, že aj ten najkompaktnejší oddiel vytvára dojem, že je preplnený. Riešením problému je vizuálne zónovanie. Takéto možnosti sú možné:

 • Tapeta (alebo farba) rôznych tónov a (alebo) textúr.
 • Kombinácia fototapety s monotónnymi dokončovacími materiálmi.
 • Použite rôzne kombinácie prírodného alebo umelého kameňa, dekoratívne omietky alebo dlaždice.

Táto metóda je k dispozícii vo fáze opravy bytu. So všetkou zdanlivou jednoduchosťou predstavuje farebný rozdiel mnoho ťažkostí. Hlavným problémom je samozrejme harmónia medzi farbami. Ak chcete, aby vybrané zóny nevyvolávali dojem izolácie, je vhodné použiť príslušenstvo. Jedálenský kút je napríklad žltý a obývacia izba je modrá. Vankúše v žltej farbe, obrázok alebo lampa pod slnečným tienidlom pomôžu spojiť dve zóny dohromady. Podobne, v jedálni môžete použiť modré riady alebo luster nebeských odtieňov.

Niekedy sa zónové členenie používa v spojení s inými spôsobmi rozdelenia miestnosti.

Rôzne osvetlenie v zónach

Svietidlá zohrávajú kľúčovú úlohu v rozdelení priestorov do funkčných zón. Miestnosť delená kusmi nábytku alebo priečkami, ktorá má len jedno svietidlo, vyzerá dosť smiešne. Preto sú povinným príslušenstvom pre zónový obytný priestor podlahové lampy, nástenné a stropné svietidlá.

Princípom je, že každá časť má svoje vlastné, samostatné osvetlenie. Vo všeobecnosti je to jednoduché: stačí dodať každej zóne vlastné svietidlo s príveskom alebo stojanovou lampou. Uvádzame niekoľko konkrétnych príkladov:

 • Závesná lampa nad jedálenským stolom, zvýrazňujúca jedálenský kút.
 • Akcentačné osvetlenie: svietidlá na nábytok a maľby, stolné lampy pre pracovné plochy a stojanové lampy - pre rekreačné oblasti.
 • Zvýraznenie prírodných výklenkov alebo stropov s LED svetlami.

Separácia rôznymi materiálmi na konečnú úpravu

Toto riešenie je skvelé pre malý byt, kde jednoducho nie je miesto pre ďalší nábytok. Najmä často používajú rôzne podlahové krytiny. Hranica medzi funkčnými zónami je prechod medzi materiálmi. Môže sa použiť na zónovanie a rôzne obklady stien. Napríklad kombinovať sfarbenie stien a tapety. Možné je použitie dekoratívnych omietok, tekutých tapiet a iných materiálov.

Populárne izby vyžadujú zón

Zvážte najčastejšie kombinácie funkčných oblastí v rôznych miestnostiach.

Obývacia izba - spálňa

Často sa stáva, že jedna miestnosť súčasne slúži ako sála a spálňa. Hlavným kritériom pri výbere spôsobu vymedzovania zón je dostupný nábytok. Ak napríklad posteľ slúži ako pohovka, potom môžete použiť priečku s oblúkom, viacúrovňové podlahy a stropy, ako aj rôzne farebné schémy.

    

Ak sa posteľ používa ako posteľ, potom je potrebné pevnejšie vymedzenie:

 • Stacionárny oddiel. Nie je nutné stavať sadrokartónové alebo preglejkové konštrukcie z jednej steny do druhej. Stačí skryť miesto na spanie.
 • Posuvný systém.
 • Záclona tyč a záclony.

Vynikajúcim riešením, aj keď trochu pracným, je výstavba pódia. Okrem vymedzenia zón je funkčným detailom interiéru. Najbežnejšou možnosťou je vybaviť ju zásuvkami, aby sa do nej zmestili posteľné prádlo, detské hračky a veci sezónneho použitia. Ešte originálnejším riešením je extra výsuvná posteľ.

    

Dospelá spálňa - deti

Možnosť rozdelenia spálne na „dospelé“ a „detské“ časti tiež nie je nezvyčajná. Voľba konkrétnej možnosti závisí od veku a pohlavia detí. Napríklad, ak sú deti malé, potom môžete oddeliť jednu zónu od druhej pomocou štruktúry sadrokartónu s výklenkami alebo policami. Takýto oddiel nebude vyzerať príliš ťažkopádne. Na policiach môžete umiestniť hračky, knihy, dekor. Výhodou tejto možnosti je zachovanie osobného priestoru a schopnosť kontroly.

Ovplyvnite výber rozhodnutia a stupeň príbuznosti medzi dospelým a dieťaťom. Napríklad, ak je babička a dospievajúci chlapec umiestnený v tej istej miestnosti, odporúča sa použiť uzavretý oddiel vyrobený zo zvukovo izolačného materiálu.

    

Kuchyňa - obývacia izba

Oddelenie kuchyne a obývačky dáva maximálny priestor pre predstavivosť. To všetko závisí od vkusu vlastníkov. Исключение из этого правила - матерчатые ширмы и шторы, поскольку текстиль буквально консервирует запахи еды.Jeden z najúspešnejších spôsobov zónovania - pomocou nábytku.

 • Barový pult - krásny a štýlový nábytok, určený na vykonávanie viacerých funkcií.
 • Pre veľkú miestnosť - kuchynský ostrov.
 • Jedálenský stôl. Slúži tiež na oddelenie a zjednotenie kuchyne a obývačky.


    

Spálňa - štúdia

Kancelária v spálni je možné vybrať pomocou stojana. Tá slúži nielen na územné členenie, ale aj na umiestnenie obchodných listov a kancelárskych potrieb. Možná a kombinovaná možnosť. Zo strany spálne slúži nábytok ako šatníková skriňa, miesto na umiestnenie TV alebo dekoratívneho krbu. Existujú aj iné nápady:

 • Použitie cloniek alebo záclon nebude rušiť priestor a v prípade potreby kombinovať obidve časti. Výhody tejto metódy - rýchlosť implementácie a minimálne náklady, a mínus - v nedostatku zvukovej izolácie.
 • Na rozlíšenie medzi spálňou a kanceláriou môžete použiť posuvnú konštrukciu z dreva alebo skla.
 • Na zvýraznenie skrine v spálni môžete použiť rôzne podlahové krytiny. Napríklad koberec pre spálňu a laminát pre kanceláriu. Jednoduchšia možnosť je laminát rôznych farieb alebo malý nadýchaný koberec v priestore na spanie.
 • Oddelenie farieb tiež pôsobí impozantne. Dekorácia domácej kancelárie je ľahšia, priestor na spanie je orezaný materiálmi o niekoľko tónov tmavší. To vám umožní pracovať produktívne, bez toho, aby ste sa rozptyľovali.
 • Skvelým nápadom pre malú spálňu je usporiadanie pracovného priestoru na mieste, kde zvyčajne stojí nočný stolík. Funkčnosť kancelárskeho priestoru tým nebude trpieť a priestor sa zachráni.
 • Čo sa týka dizajnu oboch zón, môže to byť rovnaké a odlišné. Ak chcete zvýrazniť zóny, môžete použiť svetlé a rôzne farby (textúry) povrchových materiálov. Pracovná plocha je zvyčajne umiestnená v blízkosti okna, aby sa maximalizovalo používanie prirodzeného svetla.
 • Použite pod kancelársky izolovaným balkónom (ak je priečka demontovaná).
 • Umiestnenie skrine do prirodzeného výklenku miestnosti.


    

záver

Ako vidíte, existuje mnoho spôsobov, ako zónovať miestnosti. Všetky varianty opísané vo výrobku môžu byť použité ako sólo, tak v kombinácii. Napríklad kombinujte vysoko nadmorskú výšku s použitím viacfarebných povrchových materiálov a rôznych svetelných zdrojov. Alebo zahrňte sklenené prvky do priečky zo sadrokartónu. Hlavná vec je zamerať sa na to, kedy je zónovanie izieb vlastné chuťové preferencie a finančné možnosti. V tomto dizajne sa fantázia neustále vyvíja a originálne interiérové ​​riešenia už dlho nechodia.

Zanechajte Svoj Komentár