Vyberte výšku stola: písanie, stolovanie, počítač

Tabuľky sa líšia výškou a účelom. Existujú modely na sedenie na stoličkách, na podlahe, na státie. Optimálna výška výrobku závisí od týchto ukazovateľov, ako aj od výšky a veľkosti osoby. Pre deti je vhodné, aby si kúpili stôl „pre rast“, aby nemuseli opakovať nákup každé dva až tri roky. Môžete si tiež zakúpiť nastaviteľný model. Hlavným problémom pri výbere vhodnej tabuľky pre celú rodinu môže byť práve rozdiel vo výške. Problémy môžu vyriešiť stoličky s nastaviteľnou výškou. Je však potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že je jednoduchšie pre ľudí prispôsobiť sa nízkemu stolu ako príliš vysokému stolu. Umiestnenie je tiež dôležité: nábytok v rôznych výškach je vybraný v obývacej izbe, v kuchyni av iných miestnostiach. Odporúča sa kúpiť najuniverzálnejšie modely tak, aby slúžili čo najdlhšie, bez ohľadu na záťaž a iné nuansy.

Pravidlá výberu

Pri kúpe stola na prvom mieste je potrebné venovať pozornosť ukazovateľu výšky. Existuje niekoľko odporúčaní pre tento parameter. Neexistujú však žiadne univerzálne normy pre všetky výrobky, všetko závisí od ich účelu. Pred nákupom by ste sa mali poradiť s predávajúcim o výške nábytku a informovať ho o vlastných parametroch. Ak je stôl určený na použitie so stoličkami, potom by mal byť pohodlný, aby sa vaše lakte na povrchu. Na predaj nájdete nábytok s nastaviteľnou výškou. Je určený pre deti základnej školy a predškolského veku. Odporúča sa kúpiť nábytok, ktorý zabezpečí pohodlné a správne držanie tela. Ak je jedálenský stôl určený pre obývaciu izbu, potom je lepšie vziať model vyššie, aby bolo ľahšie hádzať nohy. Ak nevenujete dostatočnú pozornosť voľbe výšky, môžete mať zdravotné problémy:

 • zakrivenie chrbtice;
 • bolesti kĺbov;
 • rozmazané videnie.

Výška závisí od miesta určenia

Tabuľky sú časopis, masáž, písanie, kuchyňa, jedáleň, počítač. Niektoré sú určené na sedenie, zatiaľ čo iné sú určené na prácu počas státia. Jedálenský stôl je vybraný v závislosti od výšky osoby a výšky stoličiek. Pre pracovný kuchynský stôl, výška 87-97 cm bude pohodlná pre ľudí vo výške 155 - 200 cm na výšku.To je najlepšia voľba, vzhľadom na rozdiel v rastových charakteristikách, ale ak vezmete do úvahy priemerné číslo, potom stôl s výškou 84 - 85 cm bude vyhovovať najširšej kategórii , Konferenčný stolík je ideálne o niekoľko centimetrov vyšší ako sedadlá pohoviek a kresiel. Písomne ​​sa väčšinou uklonili. Sú pohodlnejšie písať, pokiaľ ide o niekoľko hodín nepretržitej práce. Deti vo veku základných škôl (vo veku 7-11 rokov) sa odporúča, aby si kúpili len takéto stoly.

Kuchynský stôl

Kľúčovým parametrom pre výber ideálnej výšky pracovnej plochy je rast. Ak je toto číslo menšie ako jeden a pol metra, potom výška stola je zvolená v rozsahu 75-80 cm, stoly o 5 cm vyššie, 80-85 cm od zeme, vhodné pre osoby s výškou 150-160 cm, väčšina ľudí má výšku 160 až 180 cm. Väčšina výrobcov sa zameriava na takéto antropometrické indikátory a vyrába kuchynské stoly vo výške od 85 do 92 cm, pre mužov i ženy bude vhodné pracovať na takomto povrchu. Pre tých, ktorí sú nad 180, ale pod 195 cm, bude nábytok so stolom na úrovni 95-100 cm robiť.U vysokých ľudí od 195-200 cm a viac, optimálne riešenie je vydať špeciálnu objednávku. Keďže členovia rodiny majú inú výšku, potom musíte vypočítať priemernú sadzbu a kúpiť tabuľku pre tieto parametre, ale s rezervou v prospech toho, kto trávi viac času v kuchyni.

Pri výbere pracovnej plochy na varenie môže byť falošný dojem, že jeho výška je ideálna, takže musíte poznať presnú hodnotu.

Jedálenský stôl

Môže byť umiestnená:

 • v kuchyni;
 • v obývacej izbe;
 • na letnej terase.

Výška tohto kusu nábytku môže byť pohodlná pre každého, pretože pri sedení nie je výškový rozdiel taký výrazný. V sede je dôležité, aby boli kolená pohodlné, telo sa opieralo a nohy mohli byť aspoň mierne natiahnuté. Odporúča sa vybrať medzi stolmi s výškou cca 70-75 cm, čo je ideálne pre priemernú výšku. Existuje jednoduchý vzorec pre určenie preferovanej veľkosti jedálenského stola: Vaša vlastná výška v centimetroch sa vynásobí štandardnou výškou položiek (75), po ktorej sa výsledok vydelí výškou, na ktorú sú výrobcovia orientovaní (165). Pre osobu s priemernou výškou (170) bude konečný výsledok 77,3 cm, pričom pri výbere jedálenského stola sa dáva prednosť nižšiemu ukazovateľu pre pohodlné používanie ľuďmi nižšej výšky. Malé deti sú vybrané špeciálne sedadlá.

Písací stôl

Vybrané individuálne parametre pre deti a dospelých. Nábytok pre dospelých by mal byť kombinovaný s jeho výškou a stavbou. Pre dieťa je lepšie kúpiť stôl s nastaviteľnou výškou. Povrch týchto výrobkov je šikmý. Ide predovšetkým o detské stoly. V dvadsiatom storočí vyvinuli odborníci štandardy, ktorých dodržiavanie je nevyhnutné na udržanie zdravia chrbtice. S výškou 175-183 cm, ideálna výška stola je 70-80 cm, pre ľudí s krátkym vzrastom (150-160 cm) sa odporúča nízky stôl (do 600 mm). Pre vysoké (190-200 cm) vhodný nábytok vo výške od 850 do 900 mm. Manažérsky stôl musí mať zásuvky a pod nohami musí mať dostatok miesta. Okrem toho budete potrebovať zatiahnuteľný povrch klávesnice. Štandardná výška berie do úvahy všetky tieto faktory a je 75 cm, ak je však osoba vyššia ako 190-195 centimetrov, bude potrebná špeciálna objednávka.

Počítačový stôl

Moderné ľudia za tým trávia veľa času. Ak je stôl príliš nízky, budete sa musieť ohnúť, a ak je príliš vysoký, preťažíte krk. Odporúča sa vybrať nábytok na základe základných pravidiel pre udržanie zdravého držania tela. Chrbát by mal byť rovný s miernym ohybom dopredu a ramená by mali byť narovnané. Lakte by mali zostať vo vzduchu a zvyšok predlaktia na povrchu. Ideálna výška pre stolovú dosku je 5-7 cm pod solárnym plexom. Nohy správne držia na podlahe v rovnej polohe bez zdvíhania. Kolená musia byť ohnuté v uhle 90 °. Musíte sa pozrieť na obrazovku zhora nadol. Počítačový stôl so správnou konfiguráciou zabezpečuje dodržiavanie všetkých týchto kritérií. Týmto spôsobom sa predchádza chorobám pohybového aparátu a zvyšuje sa pohodlie a efektivita práce. Štandardná výška bude vyhovovať prevažnej väčšine ľudí, a len veľmi nízka alebo vysoká potreba robiť špeciálne objednávky.

Konferenčný stolík

Ak chcete nájsť perfektnú možnosť, musíte merať výšku sedadiel, vedľa ktorého bude umiestnený tento kus nábytku. Neexistujú jasné pravidlá týkajúce sa ideálnych parametrov konferenčného stolíka. Odporúča sa kúpiť stôl o niečo vyššie ako sedadlá, ale niektorí moderní dizajnéri s tým nesúhlasia a trvajú na tom, že môže zodpovedať len ich výške alebo byť nižšie. Existujú štátne normy s úplne odlišnými kritériami. Podľa nich je výrobca povinný urobiť výšku tak, aby výrobok mohol odolať zamýšľanému zaťaženiu. Slávny architekt Le Corbusier upozornil na také faktory, ako je jednoduchosť používania v sede. Ďalšie technické pravidlo odporúča zachovať pomer medzi výškou a veľkosťou dosky stola: veľký povrch zodpovedá nízkej opore a naopak.

V poslednej dobe sú populárne transformačné konferenčné stolíky, ktorých nastaviteľná výška ponecháva kupujúcemu niekoľko možností na ich použitie.

Masážny stôl

Pri masáži musíte vytvoriť príjemné prostredie pre zamestnanca. Výška stola ovplyvňuje nárazovú silu a tým aj kvalitu služby. Štandardný výškový indikátor je v rozsahu od 70 do 80 cm, je určený pre maséra s priemernou výškou - 170-180 cm, pri výbere tabuľky by ste mali vychádzať z priemerného ukazovateľa vztiahnutého k postaveniu a výške, ale ak sú vysoké pracovníkmi (od 185 cm), odporúča sa nákup výškovo nastaviteľných modelov. Stoly na masáž sú relatívne nízke - od 55 do 90 cm, čím väčší je nastaviteľný rozsah, tým lepšie. Srdcom stolov s nastaviteľnou výškou je elektrický alebo hydraulický systém. Sprievodca bude schopný nastaviť parametre na vlastnú päsť: tabuľka by nemala byť vyššia ako dolný bod päty zníženej ruky, ale tiež nie nižšia ako konečky prstov dlane.

Tabuľka pre deti predškolského veku

Táto kategória zahŕňa deti vo veku od 3 do 7 rokov:

 • deti v predškolskom veku (3 - 4 roky);
 • stredná skupina (4-5 rokov);
 • deti predškolského veku (5-7 rokov).

Zvyčajne hrajú na podlahe, ale malý stôl pomôže pripraviť sa na podmienky vyučovania v školách. Ako deti rastú rýchlo, je potrebné kúpiť vzorky s nastaviteľnou výškou stola. Stôl by mal mať sklon a malý stojan, aby si dieťa mohlo s tabletom kresliť a hrať. Výška všetkých detských stolíkov je približne medzi 37 a 60 cm. Tento „koridor“ zodpovedá výške 80-140 cm, vo väčšine prípadov rodičia kupujú stoly pre staršie deti v predškolskom veku, teda 5-7 rokov. Optimálne umiestnenie stola bude 48 cm od podlahy a stolička - 28 cm, je dôležité, aby sa dieťa vyvíja správne, inak bude z tabuľky len škoda. Musíte merať všetko sami, pretože neexistujú žiadne špeciálne modely pre predškolákov na predaj, ale len pre určité vekové hranice.

Školský stôl

Pod parametrami školákov sa hodia stoly so stolami na úrovni 53-75 cm od podlahy. Existujú dva typy stolov: stoly, stoly a všestrannejší nábytok s ďalšími sekciami. Prvý typ má šikmú dosku. Takýto nábytok je určený pre nižšie triedy. Má nastaviteľnú výšku. Niektoré úpravy tiež menia sklon stola. Univerzálne kupujú deti od 10 do 11 rokov, ale nízke modely nájdete vo veku 7 rokov. Niektoré z nich môžu tiež zvýšiť výšku. Na predaj je mnoho stolov s doplnkami: sekcie, police a zásuvky. Predávajú sa modely s funkciou "odbočenia" od písacieho stola k pracovníkovi, ako aj špeciálne ortopedické modely. Dospievajúci vo veku od 13 do 15 rokov môžu prísť so stolom pre dospelého. Spolu s ním je potrebné použiť stoličku s nastaviteľnou výškou. Nohy by sa však mali úplne dotýkať podlahy.

Výber stola a stoličky pre rast detí

Ak je výška menšia ako 80 centimetrov, musíte si kúpiť výrobky so stolovými doskami vo vzdialenosti 34 cm a sedadlámi 17 cm od podlahy. Pre deti nad 80 a pod 90 cm sú stoly a stoličky vysoké 38 a 20 cm. Ak je výška viac ako 90 cm, ale menej ako meter, potom 43 cm pre stôl a 24 cm pre stoličku sú ideálne ukazovatele. Ak je dieťa nad metrom a menej ako 115 cm, potom mu vyhovuje 28 cm stolička a 48 cm stôl. Ak má dieťa výšku 115-119 centimetrov, potrebuje stolovú dosku 52-54 cm od podlahy a sedadlo nad 30 a menej ako 32 cm, s výškou 120-129 cm je potrebné zakúpiť stoly s výškou 52-54 cm a stoličky so sedačkami 32-35 cm od podlahy. Ak je rýchlosť rastu medzi 130 a 139 cm, potrebujete stôl a stoličku s výškou 60-62 a 36-38 cm. Chlapci vo veku od 14 rokov by si mali kúpiť tabuľku už pri dospelých parametroch - pre rast 165-177 cm.

Výškovo nastaviteľné stoly

Tiež sa nazývajú mechanické. Takéto modely pomáhajú šetriť peniaze. Sú určené na niekoľko účelov. Po prvé, školáci a deti v predškolskom veku ich môžu už niekoľko rokov robiť. Okrem toho sa tabuľky „pre dospelých“ upravia v závislosti od rastu a potrieb. Mechanický nábytok môže mať nohy v tvare X, s ktorými sa dá ľahko nastaviť výška. Niektoré modely sú vybavené teleskopickým mechanizmom: pre zmenu výšky zvislých podpier je potrebné držať dosku na oboch stranách. Toto je menej výhodná možnosť. Existujú aj elektronické a zasúvateľné mechanizmy. Pomocou niektorého z týchto zariadení, môžete nielen nastaviť výšku od podlahy, ale aj zmeniť vzhľad alebo sadu funkcií, napríklad premeniť konferenčný stolík na jedálenský stôl. Všetky výrobky majú malý mínus - maximálne zaťaženie je obmedzené na 30-45 kilogramov.
Navyše oveľa viac. Medzi nimi sú:

 1. Praktickosť. Môžu byť použité v rôznych miestnostiach a na rôzne účely.
 2. Úspora miesta vďaka kompaktnosti výrobku.
 3. Komfort a všestrannosť. Tabuľka môže byť prispôsobená podľa vášho uváženia.

záver

Tabuľky majú zvyčajne štandardnú výšku vzhľadom na priemernú výšku. Povrch pre prácu v stoji, spravidla vyšší. Existujú však výnimky: masážny stôl môže byť nastavený a pomerne nízky - asi 55 cm od podlahy. Výška pracovného kuchynského povrchu a jedálenského stola sa volí v závislosti od parametrov spodnej osoby. V tomto prípade sú písané, počítačové a desktopy vybrané na základe potrieb vysokej osoby. Výškovo nastaviteľné stoličky kompenzujú nepríjemnosti. Štandardná výška kancelárskych stolov je 75 cm, čo platí aj pre iný nábytok určený pre stoličky. Zvláštna pozornosť by sa však mala venovať výberu detského stola. Pre efektívnu a rýchlu prácu potrebuje dieťa pohodlný stôl s rôznymi zariadeniami. Ortopedické stoličky pomôžu udržať držanie tela.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár