DIY záhradné postele: krásne a praktické možnosti

Majitelia chát a vidieckych domov dychtia, aby ich životy boli nezávislé od záležitostí záhrady, ale zároveň chcú získať veľkú úrodu. Práca v krajine tradičným spôsobom trvá veľa času a výsledok nie vždy zodpovedá očakávaniam. V malej oblasti s nedostatkom priestoru môžete umiestniť pôvodné postele, čo prináša veľa výhod pre pestovanie rôznych plodín. Tento prístup zvýši výnos na neúrodnej pôde, vytvorí zaujímavý dizajn.

Kde umiestniť postele - výber miesta

Výnos je ovplyvnený mnohými faktormi - kvalitou pôdy, časom výsadby, včasným obrábaním pôdy a tak ďalej. Okrem hlavných bodov, rast plodín závisí na zvolenom mieste na mieste, kompatibilita zeleniny.

Zároveň je potrebné zvoliť miesto pre lôžko súčasne s plánovaním vývoja lokality. Záhrada by mala byť umiestnená v osvetlenom priestore, ktorý je vybavený zavlažovaním. Mali by ste tiež vziať do úvahy zvláštnosti pôdy, klimatické podmienky v regióne, reliéf. Na malých pozemkoch je vhodné umiestniť vysoké postele s trvalými rastlinami. Ak ich urobíte mobilnými, kultúra môže byť vyčistená na zimu v teplom, okrem zamrznutia.

Kultúry by mali byť umiestnené v súlade s ich pôdnymi požiadavkami. Kapusta, zemiaky, uhorky a cesnak by sa mali pestovať v oddelenej oblasti s konštantnou pozemnou výživou. Mrkva, cibuľa, repa, paprika sú menej náročné na pôdu. Takže zelenina dosť jednoduché každodenné zalievanie. Záhradné lôžka nepotrebujú extra starostlivosť. Môžu byť umiestnené na tienistom mieste.

Druhy postelí

Vedenie záhrady je veľmi jednoduché. Je potrebné začať ju zlepšovať rozdelením do samostatných zón - lôžok. To uľahčí starostlivosť o rastliny, umožní udržanie striedania plodín. Miesto pestovania plodín môže byť stacionárne alebo dočasné. V nepriaznivých podmienkach, v suchých klimatických podmienkach, na malých plochách sa môžu používať tieto typy lôžok: t

 • Vysoká. Pôda vo vyvýšených lôžkach nad zemou je lepšie zahrievaná zohrievaním stien konštrukcie. Úroda nezávisí od kvality pôdy na pozemku a minimalizácia kontroly burín. Zelenina môže byť zasadená skôr niekoľko týždňov. Zrenie sa urýchľuje vďaka špeciálnemu drenážnemu systému. Pôda vysokých lôžok nezmrzne, chránená pred eróziou počas dažďa.

 • Vertikálne. Aplikujte na malé plochy. Výška kaskádových štruktúr nie je obmedzená. Kompaktné postele dopĺňajú krajinný dizajn súkromného domu, skryjú nedostatky nevzhľadných budov. Je možné starať sa o kultúry vo vertikálnej štruktúre bez fyzického nepohodlia. Postele sú umiestnené vo vhodnej výške. Rastliny sú menej choré, nie sú napadnuté škodcami.
 • Francúzsky. Krásne postele pravidelného tvaru s obrubníkmi z dreva, dosiek, tehál. Konštrukcie sa môžu zdvíhať alebo na úrovni zeme. V strede kompozície je zvyčajne označená malá ulica socha, fontána. Odchádzajúce trate rozdeľujú územie na symetrické záhony, obdĺžnikové plochy.
 • Angličtina. Záhradníci zriediť akékoľvek pestovanie plodín s jasnými kvetmi. Ploty sú levanduľové kríky, rôzne zelené. Táto možnosť nie je vhodná pre všetky kultúry. Výsadba na domácom lôžku je lepšia len trvalka kvetov.


 

 • Lazy. Najpohodlnejšie kompaktné konštrukcie, šírka nie viac ako 2 metre. Po obvode je inštalovaný box. Výška konštrukcie a materiálov sa môže meniť v závislosti od typu plodín. V zime si môžete v skleníku vytvoriť viacvrstvové postele. Budete musieť nainštalovať paletu, tyče a natiahnuť film. Ploty zabraňujú erózii pôdy, rastu burín.
 • Clever. Pri nízkych nákladoch môžete získať veľkú úrodu. Metóda pestovania plodín je absencia ročného kopania pôdy. Na zemi sa rozprestierajú domáce postele s nárazníkmi vo dvore, organický kompost a kompost. Organické látky udržiavajú teplo po dlhú dobu, poskytujú rastlinám základné živiny.
 • Teple. Viacvrstvové postele naplnené heterogénnou organickou hmotou. Palivo, drenážna vrstva sa nachádza v spodnej časti. Je lemovaná vetvami, stromom. Následné vrstvy sú vyrobené z vlhkého papiera a trávy. Aby sa zachovala práca mikroorganizmov, kŕmenie pôdy kvetinovým záhonom musí byť neustále napojené.


Výhody vysokých postelí

Hlavnou výhodou je vysoký výťažok. V každej konkrétnej kultúre si môžete vyzdvihnúť špeciálnu zmes pôdy. Lôžka sú rýchlo vykurované kvôli vyvýšenej polohe a prítomnosti oplotenia. Ochrana môže byť vyrobená z ľubovoľných dostupných materiálov: tehla, plastové fľaše, tkaný ratan, dosky. Dekoratívne oplotenie s prírodnými rastlinami je tiež povolené.

Je možné zriadiť postele na ktorejkoľvek časti záhrady alebo zeleninovej záhrady, dokonca aj na kamenistých plochách. Kedykoľvek môžete vytvoriť skleníkový efekt. Oplotená pôda obsahuje menej škodcov, patogénov. Substitúciu je možné vykonať kedykoľvek. Vysoké postele sú veľmi vhodné na výsadbu trvaliek, napríklad jahôd.

Optimálna veľkosť a tvar lôžok

Dobre upravené krásne postele nielen zvyšujú výnosy, ale aj estetický priestor. Vysoké stavby by mali byť vhodnými formami na obrábanie pôdy. Ich šírka by nemala presiahnuť 2 metre, inak sa vyskytnú problémy s pleťou v strede postele. To bude najúčinnejšie vo výške 15-50 centimetrov. Ak je hlavná pôda úrodná, postačuje výška 20 cm, na neprijateľnej pôde pre poľnohospodárstvo je lôžko zvýšené o 30 cm, varianty kompostu môžu dosiahnuť výšku 50 cm, čo umožňuje vyhnúť sa nakloneniu v úzkych otvoroch pri obrobení pôdy.

Na vysokom vidieckom lôžku by mal byť dostatok miesta pre rastliny, ktoré sú zasadené v dvoch radoch. Toto usporiadanie poskytuje dostatok vzduchu a svetla pre všetky plodiny. Dĺžka záhonu môže byť ľubovoľná, obmedzenia sú tvorené iba samotnou plochou lokality, možnosťou zavlažovania.

   

Materiály na oplotenie a ich vlastnosti

Táto metóda je veľmi populárna a zaručuje bohatú úrodu. Využitím uzavretých štruktúr sa vyrieši mnoho problémov spojených s pomalým rozvojom plodín. Na vyvýšenom lôžku môžete vytvoriť individuálne podmienky pre každú rastlinu.

Krabica je zvyčajne vyrobená z odolných trvanlivých materiálov podľa predbežného projektu. Dno je lemované kovovou sieťovinou alebo plastovými lištami podľa pokynov. To minimalizuje útoky hlodavcov. Je ľahké postaviť vyvýšené lôžko vlastnými rukami. Ak chcete vytvoriť vysoký dizajn s úrodnou krajinou, môžete použiť drevo, kameň, kov, plast.

 

drevo

Drevo má slabý kontakt s vlhkosťou, takže nebude trvať dlho ako plot pre záhradu. Aby sme pre budúci rok nemuseli budovať novú štruktúru, je potrebné okamžite vybrať správny materiál. Najlepšia voľba - dubové dosky. Pred začatím práce musia byť liečení antiseptickým roztokom. Po vysušení sa vykoná rezanie a rám sa pripraví.

Vysoké lôžko inštalujte len v suchej pôde. Na zvolenom mieste sú pripravené dosky upevnené skrutkami alebo klincami, čím sa nastaví požadovaná výška výrobku. Stred a rohy môžu byť spevnené tyčami - to výrazne zvýši pevnosť konštrukcie. Po prehlbovaní všetkých strán do zeme je štruktúra na úrovni úrovne. Musí byť dokonale rovný, inak sa bude hromadiť vlhkosť na jednom mieste, čo povedie k poškodeniu dreva a plodín.


    

palubovky

Nový high-tech materiál má dlhú životnosť. Dosky zo zmesi drevnej múky a plastu sa používajú na stavbu akýchkoľvek vlhko odolných konštrukcií v prímestskej stavbe. Lôžka obloženia môžu byť ovplyvnené akýmikoľvek environmentálnymi faktormi. Materiál ľahko znáša vysokú vlhkosť, teplo, mráz. Jeho geometrický tvar sa nemení a mikroorganizmy oň nemajú záujem. Terasová doska sa predáva vo veľkom sortimente, rôznych dĺžok, farieb, s montážnym príslušenstvom a bez neho.

Je možné zbierať lôžka z polymérneho kompozitu akejkoľvek veľkosti. Ľahko sa rozrezáva píla. Pre pripojenie pomocou inštalačných oneskorení. Všetky diely sú spojené pozinkovanými skrutkami a umiestnené v zemi. Zarovnanie je najlepšie vykonať diagonálne. Na zvýšenie tuhosti by mala byť vnútorná strana konštrukcie vybavená dodatočnými stĺpikmi v krokoch po 1 metri.

   

Na upevnenie konštrukcie lepšie pozinkované skrutky, a nie čierne. Pre uľahčenie procesu montáže môžete predvŕtať otvory pre upevňovacie prvky.

Kameň a tehla

Správne zvolený materiál vo farbe, veľkosť zapadá do akejkoľvek krajiny. Obyčajné obdĺžnikové postele, oválne, špirálovité budovy môžu byť vyrobené z prírodného kameňa alebo tehly. Prírodné suroviny sa nerozpadajú a nerozpadajú sa. Z nevýhod možno konštatovať veľkú váhu konštrukcie. Niekoľko rokov po inštalácii sa začne zaťažovať do zeme. Kamenný plot rozobraný, zalejeme zeminou a znovu postavíme.

Dekoratívne čalúnené vysoké postele môžu byť akékoľvek prírodné plemeno. Vhodný pieskovec, čadič, kamienky, žula, vápenec. Na pripravenom podklade sa dlažobné kocky rozprestierajú v niekoľkých úrovniach, upevňujú cementovú maltu mimo štruktúry. Vonkajšia strana by mala zachovať účinok "suchého muriva". Spodok záhradných lôžok by mal byť pokrytý polyetylénom, krytinou a pokrytý zeminou. Vysoké postele z tehál sú plnohodnotnými stenami na cementovej malte. Kapitálová štruktúra na prechod na iné miesto nebude fungovať.


   

plastický

Takýto dizajn je možné zakúpiť v hotovej forme alebo zostaviť sami. Ľahké plastové nárazníky sú praktické a trvanlivé, majú nízke náklady. Polykarbonátové zábradlie si zachováva 100% vlhkosť v pôde pri zalievaní. Materiál v mnohých smeroch vynikajúci kameň, drevo a kov.

Plast pre záhradné lôžka pri zahrievaní nevypúšťa do pôdy toxické látky. Nepriťahuje hmyz a malé hlodavce. Nebojí sa korózie, hnilobou. Môžete si vybrať rôzne typy postelí z nasledujúcich materiálov:

 • Záhradný dizajnér. Sada plastových dielov so špeciálnymi úchytkami umožňuje vytvoriť plot akéhokoľvek tvaru, farby a veľkosti;

 • Obruba pásky. V napnutom stave má polymérny plot formu strany. Môže mať rôzne šírky (0,1 m - 0,5 m). Môže sa použiť na výrobu bežných a viacvrstvových kvetinových záhonov. Nevýhodou je, že nevydrží veľkú hmotnosť pôdy;
 • Plastová sieťovina. Používa sa na oplotenie kvetinových záhonov, nízkych postelí. Často sa používa ako dodatočná bariéra;
 • PVC panely. Dizajn je zostavený pomocou rohových úchytiek. Ak chcete vytvoriť vysoké postele, musíte nastaviť panely na seba.

kov

Kovová posteľ je rýchla a jednoduchá na montáž. To môže byť odstránený pre zimovanie v stodole, na jar, aby na nové miesto. Obrubník má nízku hmotnosť, možnosť pripojenia na dĺžku a výšku. Vysoké postele môžu byť vyrobené z kovu, malé ploty akéhokoľvek tvaru. Ak je to žiaduce, môžu byť natreté v akejkoľvek farbe.


    

Posteľ môžete oplotiť vlastnými rukami s profilovaným plechom, železnou krytinou. Tiež, bez problémov, to bude dopadať na zinkovú konštrukciu akéhokoľvek materiálu. Praktický a krásny produkt môžete vytvoriť krok za krokom vykonaním nasledujúcej hlavnej triedy:

 1. Určite veľkosť konštrukcie (plochá, odstupňovaná);
 2. Pripravujeme hranaté regály z baru;
 3. Vyrábame rámovú konštrukciu dosiek;
 4. Vystrihnite kovové kusy požadovanej veľkosti, pripevnite k rámu;
 5. Zakrytie otrepov dreveným puzdrom.

Plech by mal byť rezaný iba nožnicami. Použitie brúsky na urýchlenie procesu je nemožné. Vďaka prehriatiu stráca polymérna vrstva svoje ochranné vlastnosti. Rez bude rýchlo hrdzavý.

betón

Výber miesta pre investičnú výstavbu musí byť opatrný. Vysoké betónové lôžka nie je možné preniesť na iné miesto bez narušenia konštrukcie. Betónové ploty majú podobné vlastnosti ako výrobky z tehál a kameňa.

V prvom rade pripravujeme drevené debnenie. Šírka formy na odlievanie by mala byť najmenej 15 cm, mala by mať pevne na všetkých miestach podkladu. Vyrovnaný formulár je naplnený roztokom, umiestnime armatúru. Po úplnom vysušení sa debnenie odstráni a lôžko sa zakryje zeminou.


Vinič a prúty

Pre takéto postele budú potrebovať najjednoduchšie a lacnejšie materiály. Ona nesie viac dekoratívne sľub ako praktické. Pôvodná verzia, bohužiaľ, nie je trvanlivá. Je možné urobiť plot z ohybových tyčí lineárnych alebo okrúhlych.

Materiálová príprava predpokladá namáčanie tyčiniek vo vode na jeden deň. Potom rozdeľte drevené kolíky po obvode lôžok, čím získate požadovaný tvar. Malé konáre sú umiestnené v strede konštrukcie - budú odvodnené, veľké a rovnomerné väzby medzi kolíkmi. Strany lôžok na vnútornej strane by mali byť pokryté agrofibre, s výnimkou erupcie pôdy cez trhliny.


 

bridlice

Postele sú ľahké a mobilné. Materiál sa nezhoršuje vo vlhkom prostredí a pokles teploty. V prípade potreby je možné poškodené predmety ľahko vymeniť. Lacné vlnité listy možno zakúpiť v každom železiarstve. Postele bridlice môžu mať iný tvar, harmonicky zapadajú do celkového dizajnu lokality. Medzi nedostatky možno konštatovať negatívny vplyv na pôdu azbestového cementu, absorpciu vlhkosti počas prehrievania.

Ploty pre lôžka môžete vyrobiť z plochých bridlicových alebo vlnitých plechov. Veľké listy priskrutkované s kovovými rohmi. Potom sa návrh umiestni do pripraveného výkopu, naleje sa do zeme, podvrtne.


Jemne nasekané vlnité dosky môžu byť inštalované pozdĺž alebo naprieč. Sú umiestnené prekryté v pripravenom, zvlhčenom výkope a posypané pôdou. Na oboch stranách zosilnené kolíkmi.

Skladby medzi lôžkami

Každý záhradník sa snaží využiť všetky nástroje a príležitosti, aby poskytol stránke estetický vzhľad a zvýšil výnos. Pohyb po zemi medzi lôžkami nie je veľmi vhodný, najmä s pracovným zariadením a po daždi. Preto usporiadanie koľají zohráva dôležitú úlohu v dizajne rustikálnej záhrady. Okrem fyzického pohodlia nie je potrebné ničenie. Svojimi rukami môžete robiť nasledujúce skladby:

 • Drevené palubovky;
 • Trvalé chodníky zo sutín, rozbité tehly;
 • Stuhy zo starých kobercov.


Vlastnými rukami zakladáme vysoké lôžko z dreva

Väčšina záhradníkov radšej robiť vysoké postele z dreva. Prírodný materiál by mal byť široký a hustý, najmä ak je rám viacúrovňový. Pre zeleninové plodiny sa veľké konštrukcie vyrábajú pozdĺžnym polohovaním dreva. Krásne kvety sú zasadené v lôžkach z baru, nastaveného vertikálne, vo forme konope. Akékoľvek lôžko z dreva by malo byť čalúnené vo vnútri izolačného kontaktu s pôdnym materiálom (železo, film, agroplášť).


 

Výber, označovanie a príprava staveniska

Pred výstavbou lôžok z dreva je dôležité zvoliť správne miesto. Mal by byť na priamom slnečnom svetle najmenej 6 hodín denne, najlepšie ráno. Ak bude konštrukcia stáť na svahu, potom je lepšie umiestniť ju cez svah. Vyvýšené lôžka, od 50 cm, vyžadujú určitú námahu pri stavbe, ktorá je kompenzovaná ľahkou starostlivosťou, neustále priaznivou optimálnou teplotou pre plodiny.

Umiestnenie budúcich lôžok by malo byť naplánované a označené kolíkmi. Hranice môžu byť určené vytiahnutím šnúry alebo vlasca medzi nimi. Tento spôsob označovania je vhodný pre obrysy akéhokoľvek tvaru. Povrch musí byť dokonale rovný. V prípade potreby odstráňte vrstvu pôdy. Príprava staveniska pred montážou je odstránenie burín. Je tiež potrebné vykopať pôdu, urobiť hnojivo.

Spracovanie a montáž rámu

Orezané a pripravené tyče pre rám musia byť zo všetkých strán pokryté antiseptickou impregnáciou a vysychajúcim olejom. Spodná časť, ktorá je v kontakte s vlhkou zeminou, by sa mala znovu nasiaknuť použitým olejom. Všetky detaily dizajnu by mali byť ponechané na slnku a pripravené až do úplného vyschnutia.

Sušené tyčinky sú zrazené v pároch na požadovanú veľkosť, spojené s tyčami. Výška krátkych a dlhých výrobkov by sa mala rovnať výške lôžka. Štruktúry pochybnej spoľahlivosti by sa mali posilniť na niekoľkých miestach priečnymi tyčami. Rohové lišty by mali vyčnievať najmenej 10 cm, rám z vonkajšej strany môžete ozdobiť krásnymi lakovanými doskami.

Plniace lôžka

V prázdnej drevenej krabici je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky pre rýchly rast rastlín. Spodná vrstva je pokrytá stavebnou sieťovinou. To chráni korene rastlín pred hlodavcami. Teplé viacvrstvové postele sú naplnené určitou technológiou. Heterogénne organické látky sa striedajú vo vrstvách takto:

 1. novinového papiera;
 2. Плотный картон;
 3. Щепки кустарников, маленькие бревна;
 4. Измельченные ветки;
 5. Листья;
 6. Компост;
 7. Плодородная земля.

На влажных участках нелишним будет дренажный слой. Его помещают на самое дно каркаса перед газетной бумагой и прочим будущим перегноем. Na drenáž sa používa drvený kameň, drevná kôra, ílovité úlomky, expandovaná hlina.

Ako sa starať o vysoké postele

Vyvýšené postele nevyžadujú častú údržbu. V priaznivom prostredí, rastliny prakticky nie sú chorí, a rast burín je minimalizovaný. Stačí len raz ročne obnoviť ornicu a kompost na jar, aby sa na jeseň zberala úrodná úroda. Na zachovanie vlhkosti musia byť horné lôžka mulčované.

Po zbere musí byť pôda uvoľnená. Môžete použiť vidle alebo lopatu. Na konci sezóny môže byť pôda pokrytá fóliou alebo slamou, rastlinným odpadom. To ho zachráni pred mrazom a poveternostnými vplyvmi. Na začiatku jari môže byť vysoké lôžko použité ako skleník. Cibuľa, reďkovky, uhorky sa v tomto okamihu dobre zapustia.

záver

Na dosiahnutie skorej dobrej úrody v miernom podnebí nie je ľahké. Najlepším riešením je pestovanie plodín vo vysoko teplých lôžkach. Akýkoľvek materiál bude vhodný na ich vytvorenie. Živiny viacvrstvovej konštrukcie môžu urýchliť rast väčšiny plodín počas 5 rokov.

Zanechajte Svoj Komentár