Skriňa na lodžiu

Problém preplnených balkónov je známy mnohým. Prečo sa delíme so starými vecami s takýmito ťažkosťami? Faktom je, že teoreticky môže byť nejaký objekt vždy vhodný. Bohužiaľ, najčastejšie len teoreticky. Pokračujeme v ukladaní a prenose vecí, ktoré sú drahé nášmu srdcu - nevyhnutné a nie veľmi užitočné a hlúpe. Pomerne nadobudnutý majetok musí byť niekde uskladnený. Tak sa hromadí na balkónoch, kde je niekedy usporiadané chaoticky. Hromady vecí jedia veľa miesta. Ale na vyriešenie problému je celkom jednoduché - stačí správne usporiadať všetky tieto položky a skriňa sa vyrovná s touto úlohou najlepšie zo všetkých.

Vlastnosti a výhody

Inštalácia šatníka na lodžiu, vyložíme priestor na maximum, odstránime z očí všetko, čo je zbytočné a čím je jeho dizajn priestrannejší, tým lepšie. Skriňa môže byť vyrobená v plnej výške a šírke balkóna, a tam bude veľa priestoru pre optimálnu organizáciu vecí. Nábytok je vyrobený do individuálnych veľkostí a optimálne zapadá do pripraveného priestoru.

Skladovací systém umiestnený na lodžii umožňuje:

 • uvoľniť priestor bytu z objemného nábytku;
 • ergonomicky organizovať veci na malom námestí;
 • Netrávte peniaze na drahý šatník - jednoduchý a sofistikovaný model je ideálny pre balkón;
 • skryť potrebné, ale zriedka používané veci - korčule, štafle, vianočný stromček;
 • premeniť neprehľadnú lodžiu na štýlovú a upratanú izbu.


    

Typy a funkčnosť skriniek

So všetkými rozličnými skrinkami, ktoré možno umiestniť na balkón, rozlišujeme dva hlavné typy:

 • detached - štruktúra, ktorá nie je viazaná na jedno miesto. V prípade potreby sa dá presunúť, nasadiť, prevážať s novým bytom. To by mohlo byť šatník, ktorý slúžil na státie v jednej z miestností, alebo bol kúpený špeciálne pre balkón;
 • vstavaná - takáto skrinka je vyrobená presne podľa veľkosti výklenku, ktorý je pre ňu vyhradený. Stačí si len objednať dvere, pretože steny, podlaha a strop budú slúžiť ako balkón. Vďaka tomu sa výrazne zníži hmotnosť hotovej konštrukcie. Vyplnenie vstavanej skrine môže byť veľmi odlišné - rôzne police, koše, zásuvky.

Rohový úložný systém dokonale zapadne do balkónového priestoru. To vám umožní používať ďalšie, niekedy veľmi potrebné centimetre a zároveň nebude vyzerať ťažkopádne. Rohová skrinka "na strop" pomôže efektívne využiť priestor a ubytovať veľa vecí.


    

Systémy otvárania dverí - výhody a nevýhody

Možnosti dverí pre balkónové skrine môžu byť veľmi odlišné - od hojdačky až po akordeóny. Ich výber závisí od vlastností miestnosti, dizajnu nábytku a preferencií majiteľa.

kĺzanie

Posuvné dvere šetria priestor, pretože pri otvorení sa navzájom posúvajú. Táto možnosť je jednoducho nevyhnutná, ak je skrinka umiestnená za vyčnievajúcim parapetom alebo inou prekážkou. Priestor pred skrinkou so sklopnými dverami musí zostať voľný, zatiaľ čo pre posuvný systém nie je potrebné. Jedinou nevýhodou je, že dvere s kupé sa nedajú otvoriť súčasne. Preto bude vždy k dispozícii len polovica skrine.

    

Roleta

Výklenok so zníženou železnou oponou je skvelou voľbou pre balkón. Žalúzie ako dvere budú vhodné ako v bežnom skladovacom systéme, tak aj v rohu. Priestor na otváranie dverí nie je potrebný, ale je prístup k celému obsahu skrinky. Inštalácia netrvá dlho. Rolety šetria miesto, ľahko sa umývajú a nevyblednú. Hliníkový záves zablokuje cestu k jasnému slnku, vlhkosti a prachu. Monochromatický svetelný záves opticky rozšíri priestor, a ak sa to zdá príliš nudné, môžete naň dať obrázok - airbrushing. Nevýhodou takýchto dverí je, že na otvorenie alebo zatvorenie skrine je potrebné sklopiť sa. Ďalšie mínus žalúzie v ich nízkej funkčnosti. Háčiky, závesy, police, zrkadlá nie je možné umiestniť na ich povrch, či už vo vnútri skrine alebo mimo nej. Ale na balkóne môžete robiť bez zrkadiel, a pridať ďalšie organizátorov na bočné a zadné steny.


    

Dvere harmonika

Táto možnosť si zachováva hlavnú výhodu otočných dverí - pri plnom otvorení je jasne viditeľná celá vnútorná výplň - neexistujú žiadne „mŕtve zóny“. Skladacie dvere môžu zároveň efektívne ušetriť miesto. "Akordeóny" nespočívajú na parapete, sú kompaktné, ľahko sa otvárajú. Bohužiaľ, tieto dvere nie sú veľmi spoľahlivé a trvanlivé. Je to spôsobené veľkým počtom pripojení. Lamely takýchto dverí sú zvyčajne vyrobené z plastu alebo skla a to nie je veľmi spoľahlivá možnosť. Nedostatočná priľnavosť látok k dizajnu skrinky vedie k prenikaniu prachu. Preto je nutné inštalovať kefové tesnenia.


    

Policové skrine bez dverí

Ak obsah nie je nevyhnutne skrytý za hluchými dverami, je možné ich odmietnuť. Toto riešenie zníži vaše náklady a umožní prístup k veciam pohodlným a efektívnym. Stojan je vhodný pre kvety, pre sadenice - pretože potrebujú len slnečné lúče. Na presklenom balkóne môžu byť otvorené police naplnené knihami, ozdobnými doplnkami, súpravami na vyšívanie. Alebo navrhnite stojan tak, aby sa jedna z políc zmenila na stôl alebo pohodlnú mini-pohovku.


    

Tvar a veľkosť skrine

Tvar skrinky závisí od:

 • želania vlastníkov;
 • miesta, kde bude umiestnený - v koncovej časti, v rohu, pozdĺž steny;
 • jeho účel - funkčnosť skrinky môže byť iná - plnohodnotná šatníková skriňa na vykurovanom balkóne, pracovný kútik s počítačovým stolom, stojan s mnohými policami na uloženie konzervačných alebo pracovných nástrojov, improvizovaná chladnička.

Na uchytenie na plytké skrine s častými policami. Na takýchto regáloch je veľmi výhodné umiestniť banky. Ak sa chystáte na polotovary na dlhú dobu, musíte organizovať ochranu pred slnkom a vybaviť skladovací systém dverami.

Pre veľké objekty - sane, lyže, zimné pneumatiky, potrebujete priestrannú šatníkovú skriňu s dostatočnou hĺbkou, dosahujúcou strop.

Rozmery závisia od typu konštrukcie - výška vstavanej skrine sa zhoduje s výškou samotného balkóna a je zvyčajne 2500-2700 mm. Hĺbka skrine musí byť najmenej 520 mm a jej výška - minimálne 1800 mm. Pre spodné zásuvky by sa malo ponechať 400 až 700 mm. Šírka police musí byť najmenej 400 mm. Úzke skrinky s menšími policami sú nepraktické. Ak nie je skrinka určená na oblečenie, postačuje hĺbka 350 až 450 mm. Ak sa dizajn nezmestí ani na túto veľkosť na balkón, je lepšie nainštalovať stojan bez dverí.


    

materiály

Ak sa chystáte vybaviť skriňu na lodžiu, musíte sa najprv rozhodnúť pre materiál, s ohľadom na očakávanú záťaž. Vzhľad, trvanlivosť a jednoduchosť použitia výrobku závisí od voľby.

plastický

Plastové výrobky sú odolné a praktické. Priťahujú svojou odolnosťou voči vlhkosti, tepelnou odolnosťou - neboja sa dažďa, tepla alebo mrazu. Nízka hmotnosť konštrukcie umožňuje jednoduché zdvíhanie výrobku na miesto a jednoduchú montáž. Cenovo dostupná hodnota robí z plastových skriniek prístupné pre rôzne segmenty obyvateľstva. Bohatá paleta farieb vám umožní vybrať si ideálnu voľbu pre dizajn obloženia balkóna.
Z minusov - nízky stupeň odolnosti voči mechanickému namáhaniu, vyhorenie na slnku. Plastové skrine s kovovým profilom - spoľahlivejšia možnosť. Skladajú sa z hliníkového rámu a plastových klapiek. Plastové police vydržia zaťaženie až 40 kg.


    

Dvere kovovo-plastovej skrine izolujú vnútorný priestor pred vonkajšími vplyvmi, pretože sú tesne uzavreté. Preto vlhkosť a prach vo vnútri konštrukcie neprenikne.

drevo

Hlavnou výhodou skriniek z masívneho dreva je šetrnosť k životnému prostrediu. Z nich sa neuvoľňujú žiadne toxické látky. Táto skriňa dokonale zapadne do interiéru s dreveným obložením.

Silné stránky drevených konštrukcií

 • vysoká nosnosť - nie je možné sa obávať, že polica zo stromu sa pod ťažkým predmetom zrúti;
 • trvanlivosť - bude slúžiť verne mnoho rokov;
 • skvelý vzhľad - prírodné drevo vyzerá drahšie, dodáva interiéru teplo a pohodlie.

Avšak drevený nábytok má svoje nevýhody. Drevo je horľavý materiál, ktorý musí byť ošetrený impregnáciou horenia. Z výkyvov vlhkosti môže viesť. Nadmerné teplo spôsobí praskliny. Materiál musí byť ošetrený antibakteriálnymi prostriedkami, ktoré chránia pred výskytom lariev kôry.


    

lisované

Podšívka je praktický materiál, ktorý dokáže obliecť existujúce konštrukcie z dreva, sadrokartónu, drevotrieskovej dosky. Môže byť použitý ako hlavný materiál pre skrinku. V tomto prípade je rám najskôr zostavený z drevenej tyče alebo kovového profilu, ktorý je potom opláštený šindľom.

Pri výrobe obloženia sa používa prírodné drevo borovice, smreka, dubu, olše, ako aj drahšie druhy - palisander, mahagón. Podšívka z cenovo dostupného cenového rozpätia je ideálna pre balkónový šatník.

Materiál sa líši podľa triedy - jeho kvalita závisí od neho. V tomto ohľade rozlišujú triedu Extra, ako aj triedy A, B a C.


    

Pri výbere obloženia pre skrinku by ste nemali dávať prednosť nízko kvalitnej triede materiálu C.

Tento druh lamiel nie je vhodný pre tento druh úloh.
Podšívka má všetky výhody a nevýhody prírodného dreva, ale má svoje vlastné charakteristiky:

 • pri výrobe sa lamely ošetrujú antibakteriálnymi činidlami a potiahnu špeciálnymi lakmi, ktoré im umožnia odolať chovateľom stromov, vlhkosti a slnečnému žiareniu;
 • Systém spojov na pero a drážku umožňuje rýchle opláštenie povrchu.

MDF

Skriňa z MDF je trvanlivý a estetický výrobok s vynikajúcimi výkonovými vlastnosťami. Je možné vyrobiť všetky steny a dvere skrinky z drevotrieskových dosiek alebo vybaviť vstavanú konštrukciu dvierkami MDF.

Typy panelov MDF:

 • laminované - potiahnuté PVC fóliou. Môže byť matný, lesklý, má akúkoľvek farbu a tlač;
 • dyhované - dyhované prírodným drevom cenných druhov;
 • lakované - vopred natreté povrchy sú natreté farbou v niekoľkých vrstvách.

Používajú sa aj drevotrieskové dosky, preglejky, nábytkové dosky a OSB.


    

Štýl a farba skrine

Aby sa nenarušila harmónia už existujúceho interiéru, nábytok by sa mal vyberať v rovnakom štýle av kombinovaných tónoch.

Možnosti štýlu na zdobenie balkóna:

 • Škandinávsky - množstvo svetlých odtieňov, jednoduchých tvarov a prírodných materiálov;
 • loftové alebo betónové steny, prírodné drevo, prítomnosť priemyselných doplnkov;
 • Provence - jemnosť a pohodlie jemných farieb a kvetinových výtlačkov v kombinácii s umelo starnúcim doplnkom.

Na balkóne je lepšie opustiť ozdobené formy moderného a okázalého baroka. Voľba štýlu však závisí výlučne od preferencií majiteľa.


    

Kde inštalovať skriňu

Umiestnenie závisí od konštrukcie skrine a jej účelu. Vzhľadom k tomu, balkón je úzka obdĺžniková izba, je logické umiestniť nábytok na jednej z krátkych stien. Tým je možné mierne predĺžiť tvar balkóna a využiť nevyužitý priestor. Ak nie je možné umiestniť jednu veľkú skrinku na prednú stranu, môžete zavesiť dve - jednu nad druhú.

Ďalšou možnosťou je vybudovať rohovú konštrukciu. Šikmé dvere umožnia ponechať neobsadený priestor vedľa zasklenia a svetlo bude voľne vstupovať do miestnosti.

Úzka skrinka môže byť umiestnená pod parapetom pozdĺž celej strany. V zime sa používa namiesto chladničky.

Podobné systémy sú umiestnené pod oknom. Budú obzvlášť dôležité v lete. Môžete použiť horný kryt namiesto parapetu pestovať kvety a zeleninu.
Ak to rozmery lodžie umožňujú, šatníková skriňa môže byť umiestnená pozdĺž dlhej steny. Hlavná vec je, že nezasahuje do pohybu a dá sa ľahko otvoriť. Ideálny systém s posuvnými dverami.


    

Kompletná zostava a vybavenie skrine

Aby bol priestor vo vnútri výrobku čo najefektívnejšie, je potrebné jeho obsah správne vybrať. Aké návrhy pomôžu pohodlne umiestniť veci, využijú sa malé komory?

 1. Police - vodorovné plochy rôznych veľkostí, umiestnené v rôznych výškach. Ich veľkosť je zvolená v závislosti od toho, čo bude uložené v tejto skrini. Ak je určený na ochranu, budete potrebovať police rôznych výšok.
 2. Kovové koše vám umožňujú usporiadať malé predmety, ktoré by zaberali príliš veľa miesta na polici. Okrem toho, cez steny sú dobre vetrané, čo zabraňuje tvorbe vlhkosti a plesní.
 3. Zásuvky - dizajny rôznych veľkostí. Môžu byť umiestnené vo vnútri skrine za spoločnými dverami alebo majú vlastnú fasádu. Veľmi užitočné pre ukladanie drobných predmetov, nástrojov, rôznych domácich zariadení, zeleniny - v prípade, že kuchyňa nie je dosť miesta.
 4. Prúty - ak je šatníková skriňa použitá ako šatňa, bude v nej umiestnený šatník na šaty.
 5. Mezaniny - vybavené v hornej časti skrine na skladovanie zriedkavo používaných vecí.


    

Ak máte v pláne uložiť sušič bielizne, vysávač, mopy, rybárske prúty, lyže v skrini, mali by ste sa radšej vzdať plnenia a urobiť aspoň jednu časť skrine bez políc.

Objekty ako je žehliaca doska a sušička môžu byť postavené priamo do skrine, čím sa vybavia pohodlným priestorom na sušenie a žehlenie.

V prípade potreby môžete pracovisko na balkóne vybaviť jedným z políc skrine ako stôl. To je vynikajúci spôsob, ako v podmienkach nedostatku voľného miesta v byte. Na horných policiach sa pohodlne umiestnia knihy a priečinky dokumentov. Dno vhodné na umiestnenie kancelárskeho vybavenia.


    

Ako to urobiť sám

Samoobslužná skriňa bude stáť menej ako pripravená a umožní vziať do úvahy všetky želania majiteľa.

Požadované materiály a nástroje

Vytvorenie skrine bude vyžadovať:

 • drevený nosník 40 až 40 mm. Je potrebný na výrobu rámu;
 • namiesto tyče môžete použiť kovový profil;
 • Kovové montážne uhly;
 • kovanie pre upevňovacie prvky - skrutky, hmoždinky, klince;
 • ručná kotúčová píla;
 • elektrická vŕtačka s dierovačom, skrutkovačom, skrutkovačmi rôznych veľkostí;
 • úroveň, stavebné námestie, pravítko.

Výrobné kroky

 1. Určite účel skrine - čo to bude? Skladovanie pre polotovary, domáce spotrebiče, zriedka používané veci alebo šatníková skriňa? Na základe toho vyberieme rozmery budúcej štruktúry.
 2. Vyberte si miesto na inštaláciu - na konci, v rohu, pozdĺž steny.
 3. Vykonávame merania dĺžky, šírky, výšky.
 4. Vyhotovíme výkres požadovanej skrine. Systém berie do úvahy všetky prvky a obsah.
 5. Vykonávame značenie na inštaláciu budúceho rámca. Pravidelne kontrolujte jeho správnosť pomocou úrovne. Ak je skrinka má byť postavená na celej výške balkóna, potom sme sa najprv značky na strope, a potom preniesť do podlahy.
 6. Robíme rám. Tyče požadovanej dĺžky pripravíme pomocou píly. Najprv upevníme stropný a podlahový nosník, potom upevníme vertikálne. Ďalej nainštalujte vodorovné tyče ako základ pre budúce police.
 7. Poličky pripevníme na rám. Na tento účel používame dosky alebo MDF.
 8. Vyrábame dvere. Staviame rám dverí a opláštíme ho doskami, drevenou alebo plastovou podšívkou.
 9. Nainštalujte dvere. Pre krídlové dvere používajte bežné alebo nábytkové pánty.

    

Ak plánujete vyrobiť šatníkovú skriňu s posuvnými panelmi, musíte si zakúpiť sprievodcu pre inštaláciu na podlahu a strop a kolieska, ktoré sú pripevnené na krídlo dverí.

Skriňa na balkóne nie je luxus, ale pohodlné a praktické miesto na uloženie, ktoré môžete ľahko vybaviť vlastnými rukami.

Pozrite si video: Skříňka na balkón (Február 2020).

Zanechajte Svoj Komentár