Ako zavesiť obrázok na stenu

História maľby začala pred niekoľkými tisícročiami. Dokonca aj primitívni ľudia sa snažili vyzdobiť svoje domovy v jaskyniach jednoduchou skalnou maľbou. Bola bezvýrazná a "plochá". Primitívna maľba natoľko ozdobila steny ako zaznamenané udalosti, ktoré nastali. A mnohé z "záznamov" naozaj dosiahli potomkov, čím sa otvoril závoj tajomstiev spôsobu života prvých ľudí. Ako prešli roky, náboženské kulty obsadili väčšiu časť života obyčajného človeka. Ľudia začali vizualizovať božstvá prostredníctvom maľby, ale "maľby" boli stále bez objemu. Prelom v tomto ohľade urobili starí Gréci. Gréci objavili jemné umenie chiaroscura a obrazy získali objem, blížili sa k hyperrealizmu (stali sa realistickejšími).

Začal otvárať špecializované školy pre maliarov. Najtalentovanejší majstri najímali študentov, ktorým boli odovzdané cenné poznatky o technikách tvorby kresieb. Tam bolo obrovské množstvo obrazových štýlov, ktoré naďalej množia. Nakoniec, po tom, čo boli ľudia naplnení realizmom, sa ľudia opäť obrátili na primitivizmus (abstrakciu, surrealizmus), v skutočnosti sa vracali ku svojim koreňom. Takéto "cyklické", túžba opakovať sa nachádza nielen v maľbe, ale aj v mnohých iných oblastiach umenia. Hoci väčšina si môže dovoliť len lacné obrazy neznámych umelcov, tento dizajnový prvok a štýlová výzdoba miestnosti je spojená s luxusom a vysokým stavom. Obrazy sú najlepšou alternatívou k matným holým stenám alebo zastaralým kobercom. Nestačí len kúpiť si vhodný obrázok, ale stále musí byť riadne zavesený. Ak si vyberiete zlé miesto pre dekor, výšku, prostredie, potom celý dekoratívny efekt dekorácie zmizne. Poďme sa zoznámiť s radami profesionálnych dizajnérov o tom, ako zavesiť obrázok. Zvážte sériu dielní na upevnenie dekoru na stenu bez použitia klincov.

Ako vysoko visieť

Prvá otázka, ktorá musí byť vyriešená okamžite po nákupe: v akej výške zavesiť obrázok, aby ho bolo možné podrobne zvážiť? Odporúča sa stavať na farebnom zložení a vlastnostiach obrazu sprisahania. Obrázky s veľkými objektmi v bohatých, jasných farbách sú zavesené buď na úrovni očí alebo tesne nad touto podmienkou. Ako určiť jeho umiestnenie? Zo steny musíte ísť pár krokov a označiť čiaru na stene, kde oko padá z tejto vzdialenosti v osobe s priemernou výškou. Potom musíte určiť podmienený stred obrazu. Napríklad v krajinách to bude pás horizontu. Tu je, a mal by ležať v oblasti pádu rýchleho pohľadu.

Pozemky s perspektívou, abstraktnými prvkami alebo malými predmetmi (napríklad zväzok kvetov) by mali byť umiestnené presne na úrovni úrovne očí. Ak ich zavesíte o niečo vyššie, potom sa dekor môže „stratiť“ v interiéri. Pri plánovaní horizontálneho umiestnenia viacerých obrazov rôznych veľkostí sa ich výška vypočíta individuálne. Mimochodom, takýto krok pomôže vizuálne zväčšiť miestnosť. Horizontálny stred každého obrazu by sa mal zhodovať s podmienkou „úroveň očí“. Je nesprávne zamerať sa na umiestnenie rámov v jednom rade v dolnej alebo hornej časti. Skupina vertikálnych obrazov vizuálne robí strop vyššie. Optimálny počet obrázkov sa považuje za trojicu. Centrálny obraz sa nachádza v úrovni očí. Jej príbeh môže byť neutrálny. Dva a ďalšie obrázky sú zavesené pod úrovňou očí, resp. Nad úrovňou očí. Ak chcete zabrániť strate obrázkov, mali by ste vybrať farebné a živé scény.


    

podsvietenie

Všetci videli dekoratívne osvetlenie obrazov v múzeách a galériách. Smerové prúdy svetla zaostrujú obraz, zastavujú a detailne sa naň pozerajú. V obývacích izbách sa odporúča používať prirodzené svetlo, pretože slnečné svetlo pomáha každému sprisahaniu úplne sa otvoriť. Dekoratívne osvetlenie je potrebné len v dvoch prípadoch:

 • Na sklenenom ochrannom povrchu maľby sa odohráva oslnenie, čo sťažuje prezeranie deja.
 • Tento prvok dekorácie by mal byť centrom vnútorného zloženia. Možno z dôvodu neutrality grafu alebo pastelových farieb sa v nastavení mierne stratí.

Ako podsvietenie je lepšie použiť LED žiarovky. Vydržia dlhú dobu a počas nepretržitej práce sa nezohrievajú. Skupina žiaroviek v kovovom "ráme" proti tehlovej loftovej stene bude vyzerať štýlovo a neobvykle. Každý obrázok.

    

Orientácia a uhol sklonu

Ako bolo uvedené vyššie, horizontálne obrazy vizuálne rozširujú hranice stien. Pracujú dobre spolu so širokými kusmi nábytku: na zadnej strane pohovky alebo na posteli, komoda, stôl, nočný stolík. Vertikálne maľby naopak stenčujú steny, ktoré sa rozprestierajú pozdĺž bežnej línie od podlahy k stropu. Nemusia sa nevyhnutne viazať na prvky nábytku. Zvyčajne skupiny takýchto dekoratívnych predmetov zdobia výčnelky alebo krátke steny chodieb, miestnosti nepravidelného tvaru, boky na oboch stranách širokých dverí. Neobvyklý vzhľad modulárnych obrázkov, skladajúci sa z niekoľkých vertikálnych častí, tvoriacich jedinú kompozíciu (diptychs, triptychs, polyptychs). Mali by sa posudzovať iba v súhrne, tj ako jedno veľké horizontálne plátno, rozdelené do sekcií.

Uhol sklonu je ďalšia dôležitá nuancia, ktorá môže ovplyvniť vnímanie obrazu. Reguluje sa napnutím lana upevňovača. Obrazy umiestnené pod a v úrovni očí by mali ležať v rovnakej rovine so stenou, to znamená, že nemajú žiadny uhol. Ak je obraz zavesený vyššie, potom ho možno mierne nakloniť, aby sa plátno „rozpadlo“ na diváka. Na určenie optimálnej hodnoty budete musieť experimentovať s uhlom sklonu. Obraz by nemal "tlačiť" na osobu, len jemne prilákať jeho pozornosť.

    

Ako zoskupiť obrázky

V jednej skupine kombinujte maľby podobné farbe a štýlu. Môžete ísť naproti a dať dohromady kontrastné plátna. Takýto kombinovaný dekor určite pritiahne pozornosť. Ak potrebujete skombinovať jeden veľký obrázok a niekoľko malých plátien, potom bude správne umiestniť veľký objekt do stredu a obklopiť ho malým dekorom. Keď majú obrazy rovnakú veľkosť, sú zavesené v jednom rade v rovnakej vzdialenosti od seba. Existujú aj mimoriadne možnosti: umiestnenie obrázkov pozdĺž diagonálnej čiary. Ukazuje sa, že je to "rebrík" obrazov. Toto usporiadanie je veľmi obľúbené pre modulárne maľby. "Cut" obraz zdôrazňuje kreativitu interiéru. A umiestnenie na uhlopriečke vyzerá najlepšie s modulárnymi obrázkami, ktorých časti majú rôzne veľkosti. Napríklad v strede dvoch obdĺžnikových plachiet usporiadaných vertikálne, doplnených dvoma štvorcovými obrazmi.

Pred zavesením skupiny obrazov na stenu by mali byť položené na podlahe. Vypočítajte vzdialenosť od častí kompozície, skúste, ako sa kombinujú.

    

Výber maľby podľa pozemku a farby

Okrem veľkosti a tvaru sú obrázky vybrané aj podľa zloženia farieb, grafu. Je potrebné zamerať sa na štýl a funkčnosť miestnosti. Neutrálne tiché scény sú vhodné do spálne: krajiny, aranžovanie kvetov, zátišie. V obývacej izbe a štúdiu si môžete vyzdvihnúť skupinu portrétov alebo reprodukcií známych plátien, bitky, diela morských maliarov. Neutrálne scény sú tiež vhodné v hale, ale vyrobené v jasnejších farbách. Pre kuchyňu sú relevantné všetky obrázky s kulinárskymi témami, krajinomaľby a maľby pre domácnosť. Môžete venovať pozornosť práci majstrov hyperrealizmu. Napríklad obrazy Pedra Camposa sú pozoruhodné svojou podobnosťou s originálom. Najčastejšie čerpá poháre sódy, cukríky, balenie sladkostí, ovocia a zeleniny do priehľadných tašiek. Toto plátno bude luxusným a neobvyklým doplnkom jedného z moderných štýlov. Pre chodbu sú dôležité takmer všetky žánre: krajina, portrét, zvieracia, architektonická, maľba pre domácnosť. Obrazy na chodbe by mali byť vyberané striktne podľa štýlu bytu. Nesmieme zabúdať, že vstupná hala je "tvárou" domu. Mali by ste sa tiež rozhodnúť pre účely, na ktoré sa plátna používajú. Obrazy v interiéri môžu vykonávať nasledujúce funkcie:

 • Kombinácia konštrukčných kompozícií alebo zón.
 • Potvrdenie vysokého rodinného bohatstva, ak je obraz drahý a možno ho považovať za luxusný tovar.
 • Vytvorenie útulnej atmosféry a osobitnej nálady.
 • Skreslenie vnímania priestoru.
 • Dôraz na dizajnový štýl.
 • Dáva vnútornú individualitu.
 • Maskovacie chyby steny (napríklad nerovný povrch alebo diera).

Farebná schéma obrazu je ďalšou dôležitou vlastnosťou, ktorú je potrebné venovať pri výbere plátna pre konkrétnu miestnosť. Pre spálne sa pozemky v modrej, žltej, fialovej, ružovej, broskyňovej farbe. Pre obývaciu izbu a predsieň sa hodí viac kontrastných farebných kombinácií: červená, modrá, fialová, bylinná zelená. Pre kuchyňu je lepšie zvoliť teplé odtiene žltej a hnedej, stimulujúce chuť k jedlu.

    

Spôsob upevnenia v závislosti od materiálu steny

Výber upevňovacích prvkov pre obraz závisí od materiálu steny:

 • Na drevené povrchy používajte bežné klince a kladivo. Vyberte si miesto, a riadiť montáž do steny. Pre veľké maľby používajte klince 5 cm dlhé, čo postačuje na akékoľvek zaťaženie.
 • Na vŕtanie betónových stien pomocou vŕtacieho kladiva alebo príklepovej vŕtačky. Pomocou nástroja sa vytvorí otvor, do ktorého sa umiestni plastová hmoždinka. Potom sa do neho zaskrutkuje skrutka alebo špeciálny háčik na obrazy a fotografie.
 • Murované steny, ako betón, je potrebné vŕtať, ale tento materiál môže prasknúť v dôsledku malého otvoru. Pred zasunutím hmoždinky musíte vŕtaný otvor vyplniť cementovou maltou.
 • Sádrokartónové steny sú na tomto zozname najzraniteľnejšie. Nemôžu visieť veľké, ťažké obrazy, pretože materiál nie je určený pre vážne zaťaženie. Sádrokartónová stena môže byť tiež vŕtaná a vložená do otvoru špeciálnym hmoždinkou, vybavenou rozperkami. Miesto pre otvor je lepšie zvoliť na ráme regálu. Ľahko sa nájde poklepaním na stenu. Regál bude reagovať s tupým zvukom.
 • Na stene prevzdušneného betónu pod svetlým obrazom môžete klinec viesť pod uhlom. Ak je plátno ťažké, potom použite vŕtačku a hmoždinky.

Ak je otvor na upevnenie obrazu "uvoľnený", môže byť spevnený penovým materiálom.

    

Spôsoby montáže bez klincov

Zavesenie maľby na klinec je zastaraná prax. Nielen samotné plátna sa stávajú dekoratívnym prvkom miestnosti, ale aj ich upevňovacími systémami, ktorých zložitosť môže ohromiť predstavivosť. Existuje mnoho spôsobov zavesenia obrázkov na stenu: lepiaca páska, sponky na papier, špendlíky, háčiky, suchý zips, stropné lišty, dosky na konzolách. Takmer všetky z nich nezanechávajú na povrchu stopy a nepoškodzujú vzhľad povrchu škaredými dierami, takže sú vhodné v prípade, že „registrácia“ obrazu nie je konštantná a je možné „presunúť“ sa na iné miesto. Zvážte workshopy pre najpopulárnejšie spôsoby.


    

Obojstranná páska

Obojstranná páska je vhodná pre svetlé obrazy, ktoré sú zavesené na tapetách alebo sadrokartónových stenách. Lano v montážnom systéme nie je potrebné. Z lepiacej pásky sa odrežú dva malé štvorčeky a prilepia sa na konce rámu. Potom odstráňte ochrannú fóliu z druhej strany suchého zipsu a stlačte obraz na stenu. Je potrebné aplikovať presne na zvolené miesto, pretože odtrhnutie držiaka bez poškodenia povrchu už nebude fungovať.

Zatlačte kolíky

Tlačidlá sú vhodné pre malé maľby s nízkou hmotnosťou. Sú vhodné na použitie na upevnenie skupiny látok. Tlačidlo sa aplikuje na stenu a jemne naň poklepáva kladivom, čím sa nastavuje hĺbka otvoru. Pod svahom môžete streliť kopec. Neodporúčame používať tlačidlá s farebnými plastovými klobúkami. Z úderu kladiva sa zvyčajne delia na dve. Najlepšie je vziať si bežné kovové gombíky s okrúhlymi klobúkami.

Spona na papier

Spony sa používajú na zavesenie obrazov na steny pokryté tapetou. Upevňovací prvok po odstránení nezanecháva žiadne stopy. Najprv musíte vybrať miesto pod obrázkom. Tam, kde sa bude montovať držiak, urobte dva rezy pomocou kancelárskeho noža pod uhlom 90 stupňov. Získajte "kríž". Okraje tapety sa mierne otvárajú a uvoľňujú povrch steny. Teraz musíte mierne ohnúť jeden z kovových okrajov klipu a dať ho do rezu. Všetky nalejte lepidlo a položte tapetu na miesto, zakrývajúc miesto pripojenia. Spony na papier sú vhodné na zavesenie obrázkov s hmotnosťou najviac 1 - 1,5 kg.

Šijacie špendlíky

Zo šijacích kolíkov sa ukazuje pomerne silné a spoľahlivé zapínanie. Na rozdiel od klincov alebo skrutiek nechávajú v stene len malú dieru. Kolík musí byť kladený do povrchu kladivom pod uhlom. Práca by mala byť opatrná, pretože hrot sa môže ohnúť. Očko alebo pätka na konci špendlíka, ak narážajú, uhryznú pomocou klieští.

Dekoratívna stuha

Pomocou dekoratívnej pásky môžete vertikálne zavesiť skupinu obrazov. Najprv je potrebné upevniť kolík bez ucha tesne nad umiestnením kompozície. Dekoratívna páska je zložená na polovicu a zviazaná k úchytu. Vľavo sú dva chvosty. Obrázky budú pripojené k nim lepidlom. Miesto kravatu na kolík v stene môže byť zdobený úhľadný luku.

Spider Hook

Háčiky, pavúky volajú špeciálny druh držiakov, ktoré možno zakúpiť v každom železiarstve. Predstavujú malý detail so štyrmi nohami. Háčik sa aplikuje na povrch a zatĺča špicaté konce do steny. Sú tak tenké, že otvory nezanechávajú takmer žiadne stopy. Na "háčik" zavesiť slučku obrazu. Zariadenie môže odolať zaťaženiu až 2 kg.

Systémy suchého zipsu

Systém velcro "Command" pozostáva z dvoch "upevňovacích prvkov". Jeden je nalepený na stenu a druhý na rám obrazu. Potom sa suchý zips spojí, čím sa zabezpečí bezpečné uchytenie pásov s hmotnosťou do 1,35 kg. Pohodlie "Command" je schopnosť "rozopnúť" pripojenie a nahradiť jeden obrázok na iný. Štandardné balenie obsahuje tri suché zipsy. Môžu visieť nielen obrazy, ale aj hodinky, fotografie a svetelné zrkadlá. Systém upevnenia Kreps pozostáva z plastového háčika a lepiacej pásky. Po odstránení nezanecháva žiadne stopy na povrchu. Najskôr odstráňte pásku z lepiacej pásky a zaistite ju na zadnej strane háčika. Potom odstráňte druhú ochrannú fóliu. Háčik je pritlačený k stene. Môžete zavesiť obrázok. Ak chcete odstrániť držiak, musíte vytiahnuť špeciálny "jazyk" a pomaly ho vytiahnuť z háčika. Páska sa jemne odlepí od povrchu. Systémy Kreps môžu byť rôzne: pre plagáty, obrázky s očkami alebo lanami, súpravy pre ťažké plátna.

Odvádza železnicu

Závesná tyč - nezvyčajný spôsob montáže obrázkov. Konzoly sú pripevnené k stropu alebo k jeho okraju so stenou. Zavesia koľajnicu. Háčiky sú pripojené k nemu, s lanami, nite a reťaze zviazané na ne. Na nich visia obrázky. Pohodlné zapínanie dizajn je schopnosť pohybovať plátno podľa vlastného uváženia. Môžete tiež nastaviť výšku obrazu, experimentovať s dĺžkou lana alebo reťaze. Obvykle je odkvapová lišta doplnená dekoratívnym osvetlením, ktoré zdôrazňuje kreativitu konštrukcie. Obrázky na takomto montážnom systéme možno ľahko nahradiť obrazmi s inými predmetmi. Dizajn je vhodný pre tých, ktorí radi pravidelne robia zmeny v interiéri miestnosti.

Víno korok

S pomocou korku na víno a skrutky môžete vytvoriť úhľadný držiak na obrázok pod uhlom. Možnosť je vhodná pre betónové alebo tehlové steny, ak napríklad nemáte k dispozícii vŕtačku alebo dierovač. Korok je narezaný na kruhy s hrúbkou 1,5-2 cm, na jednej strane sú potreté lepidlom a pritlačené na stenu. Keď je kompozícia suchá, zaskrutkujte do korkovej skrutky. Hustý materiál drží niť dokonale. Teraz môžete na skrutku zavesiť obrázok. Pre montážny systém sú vhodné klasické aj silikónové zátky.

Doska pre maľby

Dosky sa používajú hlavne na zavesenie skupiny obrazov. Upevňovací systém je umiestnený v krátkej vzdialenosti od steny, upevnený na konzolách. Ako základ si môžete vziať pole dreva, drevotrieskových dosiek alebo MDF. Povrch materiálu je lakovaný alebo natretý farbou vhodnou do interiéru. Hrubé hrany MDF alebo drevotrieskovej dosky sú pokryté špeciálnou dýhovou páskou na rezy. Obrázky sú upevnené na doske klincami alebo špeciálnymi skrutkami do dreva. Možnosť je vhodná pre veľkú skupinu obrazov, ktoré by neskôr zanechali na stene celý rozptyl otvorov. Дополняют необычную систему крепления декоративной подсветкой. Лампочки размещают между доской и стеной. Мягкий, рассеянный свет сделает этот элемент интерьера изюминкой дизайна помещения.

Жидкие гвозди и клей

Различные клеящие составы обеспечат надежное крепление даже для тяжелой картины. Можно использовать так называемые жидкие гвозди или специальный полимерный клей. Aby sa kompozícia lepšie "schmatla", miesta jej aplikácie na ráme sú odmastené. Povrch steny sa tiež vyčistí a vysuší. Kompozícia sa aplikuje na zadnú stranu rámu na niekoľkých miestach. Čím ťažšie je plátno, tým viac kontaktov musí byť vytvorených. Po tom, obraz je aplikovaný na stenu a dobre stlačený. Je lepšie držať plátno niekoľko minút, aby lepidlo zložilo čas.

záver

Správne vybraté a umiestnené v obraze miestnosti sa stanú jeho ťažiskom. Nie je potrebné zvoliť veľké plátna. Ak je obraz v súlade so situáciou, potom aj malý obrázok pritiahne pohľad hostí. Ďalšia možnosť použitia maľby v dome - nástenné maľby. Nepotrebuje rámy ani montážne systémy. Kreslenie sa aplikuje priamo na stenu. Nie je potrebné brať do úvahy len obrázok ako luxusnú položku. Mala by byť zvolená „sama“. Potom bude dekoratívny prvok zdôrazniť jemnú chuť majiteľa domu a odhaliť niektoré aspekty jeho charakteru rovnako, ako si želá.

Zanechajte Svoj Komentár