Obnovenie stola robíme vlastnými rukami

Uvoľnenie nôh, poškodenie stola v kuchyni alebo v obývačke nie je nezvyčajné. Postupom času sa upevňovacie prvky oslabujú a v dôsledku náhodného mechanického poškodenia sa povrch môže prasknúť, odštiepiť alebo odierať. Vrátiť atraktívnosť a integritu nábytku, vykonať vysoko kvalitné reštaurovanie stola vlastnými rukami. Nižšie, v podrobných dielňach, sme opísali, ako obnoviť plastové, drevené (lakované alebo maľované) a sklenený stôl. Po preštudovaní presných inštrukcií, môžete ľahko vykonávať prácu a okrem toho je zaujímavé vyzdobiť starý stôl, aby mu nový vzhľad. Na reštaurovanie nie sú potrebné špeciálne nástroje: takmer všetky sa nachádzajú v arzenále moderného majiteľa. Ale pre reštaurovanie a dekoráciu, budete musieť vybrať špeciálne materiály a kompozície samostatne.

Spôsoby reštaurovania

Ak chcete určiť najlepšiu možnosť pre obnovu tabuľky pomôže oboznámiť s modernými metódami jeho opravy, rovnako ako získané po spracovaní formulára. Krycie produkty môžu byť nasledovné:

 1. Použitie bežných kefiek (na vytvorenie dokonale hladkého povrchu alebo vytvorenie hladkého prechodu z jednej farby na druhú zmiešaním farieb priamo na stolovej doske s malou kefkou).
 2. Prostredníctvom sietí, tylu, šablón (pre vzory a štylizované miesta na povrchu).
 3. Kompozície Craquelone (umožňuje starožitný štýl, aby povrch mal vzhľad prasknutého laku).

Môžete tiež prilepiť stoly s rôznymi typmi fólií, vykonať lepenie papierovými materiálmi. Všetky uvažované možnosti sú viac aplikovateľné na drevený nábytok, ale niektoré z nich sú vhodné aj na reštaurovanie plastových výrobkov.

Hlavné fázy reštaurovania dreveného stola

Obnova prírodného dreveného stola vyžaduje starostlivý prístup ku každej etape obnovy. Iba týmto spôsobom bude možné robiť prácu s vlastnými rukami správne a vrátiť nábytok do jeho pôvodného vzhľadu (alebo dokonca urobiť to lepšie). Priama obnova sa vykonáva podľa nasledujúcej schémy:

 1. Výber potrebných materiálov a nástrojov (bude oveľa jednoduchšie pracovať so všetkým, čo je pripravené ako kúpiť potrebné materiály počas procesu reštaurovania).
 2. Primárna oprava celej konštrukcie (táto etapa sa týka obnovenia integrity výrobku: napríklad pre jedálenský stôl, práca bude na opravu rámu, na písanie, na opravu rámu, políc, krabíc).
 3. Odstránenie starého krytu, obnovenie dreva.
 4. Primárne spracovanie a dekor nábytku.
 5. Poslednou fázou je pomocná ochrana vytvoreného interiéru.

Všetky vyššie uvedené kroky budú vhodné pre menšie škody na starých tabuľkách. Ak sa na povrchu stola objavili veľké praskliny alebo sa okraje poľa začali rozpadávať a rozpadávať, práca bude trvať oveľa dlhšie a nemusí priniesť požadovaný výsledok.

Požadované materiály a nástroje

Ak chcete bezpečne a správne obnoviť starú tabuľku, budete musieť pripraviť nasledujúce nástroje a materiály:

 1. Ochranné prostriedky (ochranné okuliare, masky, rukavice).
 2. Brúsny papier (malý + hrubý) alebo brúska (s brúsnymi a brúsnymi krúžkami).
 3. Maliarske nástroje (kefy, valčeky).
 4. Ochranné prostriedky na drevo (kvalitná impregnácia na ochranu stromu pred vlhkosťou, rozpadom, škodcami, modrými).
 5. Farbiace a pomocné prostriedky (vybrané farby na maľovanie dreveného nábytku alebo škvŕn, základný náter, lak).
 6. Upevňovacie prvky a nástroje na opravu starého stola (skrutkovač, skrutkovač, skrutky a skrutky, tekuté klince, lepidlo na nábytok).

Povrchová úprava môže byť vykonaná nielen lakom, ale aj voskom. Výhodou tohto zloženia je jednoduchosť regenerácie: miesto s poškriabaním stačí znovu spracovať voskom.

Predbežná oprava

Primárna oprava zahŕňa obnovenie pevnosti celej štruktúry stola. Preto je potrebné začať obnovu s definíciou problémových oblastí. Napríklad stôl s uvoľnenými nohami by sa mal odstrániť, kontrolovať upevňovacie body (štiepané pozdĺž závitu sa považujú za častú príčinu). Ak je to potrebné, poškodené miesta musia prilepiť lepidlo na nábytok. Ak je problém sušenie lepidla, ktoré boli zlepené oddelené časti (napríklad v oblasti hmoždiniek spájajúcich nohy a polici konferenčného stolíka), potom by ste mali odstrániť staré lepidlo a dať časti na tekuté nechty. V prípade transformácie jedálenských stolov môže byť potrebné obnoviť mechanizmus nastavenia výšky stola. Zvyčajne je problém so zlým mechanizmom pohybu riešený jednoduchým čistením častí a ich mazaním.

Odstránenie starého krytu

Keď bola vykonaná primárna oprava a nábytok bol obnovený na pôvodnú pevnosť a spoľahlivosť, môžete pokračovať v odstraňovaní starého náteru. Prácu možno vykonať niekoľkými spôsobmi:

 • Mechanical.

V tomto prípade sa čistenie starého laku a náteru vykonáva brúsnym brúsnym papierom alebo brúskou. Spočiatku sa vykonáva hrubé čistenie: veľký alebo stredne zrnitý brúsny papier, odlupujúce sa laky a farby sa čistia. Potom sa vykoná jemný brúsny papier s presnejším odstránením zvyškov. Hlavnou vecou nie je preháňať prácu a neodstraňovať vrchnú vrstvu dreva.

 • Chemical.

Existujú špeciálne prípravky určené na odstránenie starého laku a farby z dreva. Aplikujú sa štetcom na nábytok. Potom sa po 20-30 minútach odstránia štetcom (už spolu s erodovaným starým náterom).

Odstráňte prach z vyčisteného dreva a spracujte ho antiseptickou impregnáciou. Impregnácia sušenia je zvyčajne asi 24 hodín. Tieto práce by sa mali vykonávať tak pre nábytok z prírodného dreva, ako aj pre výrobky z drevotrieskovej dosky MDF.

    
    
    

Utesnite praskliny a triesky

S cieľom kvalitatívne opraviť stôl, a nie len osviežiť, mali by ste sa postarať o správne zbaviť čipy a praskliny. Pre prácu potrebujete kefku, drevený tmel (pokiaľ možno čo najbližšie k farbe dreva), jemný brúsny papier. Nasledujúca hlavná trieda pomôže správne vykonať prácu:

 1. Odstráňte prach z poškodených oblastí (triesky a praskliny). Ak sa predbežné ošetrenie uskutočnilo s antiseptikom, potom sa tejto práci možno vyhnúť.
 2. Mäkkou gumovou stierkou „zavrite“ štiepaný a popraskaný tmel na drevo. Je potrebné investovať kompozíciu čo najhlbšie, aby sa úplne uzavreli vytvorené priehlbiny.
 3. Opatrne odstráňte prebytočný tmel: opravte rovný povrch.
 4. Po vysušení, tmel na ošetrených plochách abrazívny brúsny papier.


    
    
    

Príprava na konečnú úpravu: základný náter

Pred zdobením obnoveného stola a jeho zdobením by mal byť povrch natretý základným náterom. Táto požiadavka sa vzťahuje na stolovú dosku a na samotný rám. Vyžaduje šelak, akrylový alebo alkydový základný náter: sú vhodné na natieranie dreva. Priame naplnenie sa vykonáva nasledovne:

 1. Na povrch stola sa nanesie malé množstvo primeru (ošetrenie sa najskôr vykonáva v oblastiach), distribuuje sa gumovou stierkou. Odporúča sa rozložiť kompozíciu čo najšetrnejšie, aby sa dosiahla rovnomerná vrstva. Po zakrytí jednotlivých úsekov je potrebné vyrovnať všetky prechody tak, aby neboli žiadne rozdiely.
 2. Po vysušení sa prvá vrstva (zvyčajne trvá 1 až 6 hodín) nanesie druhá vrstva a počká sa, až zaschne.
 3. Na vrchu vysušeného základného náteru sa vykonáva brúsenie na vyhladenie povrchu a odstránenie rozdielov.


    

Spôsoby, ako dodať konečný dekor

Je neobvyklé maľovať alebo zdobiť stôl bez účasti špecialistov - vlastnými rukami. Takáto práca môže byť vykonaná rôznymi spôsobmi:

 • konvenčné farbenie;

Vedie sa pomocou farby na drevo a štetcom. Kompozícia je rovnomerne rozdelená na všetky povrchy.

 • sfarbenie tvarovaných valcov;

Na maľovanie budete potrebovať farbu na drevo a valček, na ktorého povrchu sú trojrozmerné vzory. Nanášanie farby sa vykonáva jedným pohybom, potom sa valec prestaví na svoju šírku.

 • decoupage;

Na povrch stola sa nanesie lepidlo na lepenie, pripravené papierové prvky sa prilepia (pevné pláty alebo vyrezané prvky).

 • farbenie cez tyl;

Žehlený tyl je položený na vrch pripraveného povrchu (jednoducho natretý alebo natretý bielym). Striekacia farba sa strieka zhora. Tyl sa opatrne odstráni, aby sa zabránilo rozmazaniu obrazu.

 • farbenie šablón;

Šablóna je vyrobená z kartónu (alebo je pripravená na kúpu). Šablóna sa aplikuje na stôl a cez strihovú šablónu sa namaľuje doska stola. Populárna možnosť zvýraznenia obvodu, rohov alebo stredu tabuľky.

 • viacfarebné sfarbenie.

Používa sa niekoľko farieb s podobnými farbami (napríklad od svetlých po tmavé). Farby rôznych farieb sa nanášajú do širokých pásov. Potom medzi nimi jemne urobili štetcom hladký prechod.

Konečný lak alebo vosk

Oprava výsledku dekorácie a dodatočne chráni stôl pred poškodením, vlhkosť pomôže jeho konečnú úpravu - lak alebo vosk. Moderné laky majú pomerne dobrú odolnosť voči opotrebeniu, môžu sa použiť na konferenčné stolíky (ktoré sa používajú zriedka) a na kuchynské stoly (prevádzkované denne). Vosk poskytuje najspoľahlivejšiu ochranu, preto sa viac používa na spracovanie stolov v kuchyni. Farba sa nanáša štetcom v 1 vrstve. Doba sušenia kompozície závisí od jej vlastností a vlastností (úplné vysušenie môže trvať 18 až 36 hodín). Vosková pasta sa aplikuje tamponom alebo silnou kefou. Tekutý vosk sa rozdeľuje štetcom po celom povrchu stola (stolová doska, nohy). Tuhý vosk sa pred aplikáciou roztaví, potom sa rozotrie s kefou („treje“ do povrchu). Ale majte na pamäti, že tuhý vosk môže obsahovať chemické prísady.

Aký materiál vložil

Ak maľba stola po rekonštrukcii nie je vhodná, mali by ste venovať pozornosť moderným spôsobom lepenia nábytku. Patrí medzi ne:

 • Vkladanie filmu.

Film sa odlúpne z papierového podkladu a nanesie (prilepí na stôl). Je potrebné postupne oddeľovať fóliu a dodatočne žehliť jej lepené časti (napríklad gumovou stierkou), aby sa odstránili bubliny. Na okraji stola môžete film navyše vyfúknuť fénom pre lepšiu fixáciu a tiež žehliť.

 • Dekor stolný škótske.

Ozdobnú pásku rôznych farieb je možné prilepiť na stolovú dosku s prúžkami, tvoriť štvorce. Na vrchu môžete dodatočne prilepiť priehľadnú fóliu (napríklad vyššie) pre spoľahlivú ochranu lepiacej pásky pred poškodením a odlupovaním.

 • Prilepenie samolepiek stola.

Bežné samolepky vo forme vzorov, zvierat, kvetov alebo výrobkov sú ideálne pre dekoráciu stola. Mali by sa prilepiť na predtým odmasťovaný povrch stola. Ďalšie ochranné nálepky nie sú potrebné: sú celkom dobré držať, a ak je to potrebné, možno ľahko odstrániť.

Spôsoby, ako obnoviť sklenený stôl

Sklenený stôl, aj pri veľmi starostlivej prevádzke, môže byť pokrytý škrabancami, "odieraním". Zvlášť ak je zahrnutý do skupiny obedov a používa sa denne. S vlastnou silou, s miernym poškodením dosky stola, je možné obnoviť povrch skla pomocou týchto zlúčenín:

 • bezfarebný (číry) lak: vďaka penetrácii do trhlín sa povrch trochu zmenšuje, ale je dočasným riešením a vyžaduje veľmi opatrnú aplikáciu;
 • GOI pasta: umožňuje vám zbaviť sa drobných škrabancov, pred použitím sa zahreje podľa návodu na obale a potom sa čistým kruhovým pohybom vtiera do poškodených oblastí;
 • sóda: zriedená do kašovitého stavu a podobným spôsobom, ako je GOI pasta, rozotretá do poškodených častí;
 • Zubná pasta (nie gél): S jeho pomocou je stolová doska leštená, vďaka čomu sklo vracia lesk a mikroškrabky a odreniny zmiznú.

V prítomnosti veľkých triesok a prasklín sa odporúča úplne vymeniť dosku sami alebo ju odovzdať odborníkom na opravu. Odlúpnutý rám sa ľahko obnoví opatrným odstránením vysušeného lepidla a použitím novej lepiacej kompozície. Ak je stolová doska priskrutkovaná k rámu, skrutky by sa mali nahradiť novými.

Ako upgradovať plastový stôl

Väčšina plastového nábytku časom stráca svoju pôvodnú príťažlivosť, aj keď sa používa v domácnosti (nie balkón alebo dacha). Napríklad v dôsledku menšieho mechanického poškodenia môže byť pokrytý poškriabaním, odieraním. Ale neustály vstup slnečného svetla môže spôsobiť plameň vyhorenia, jeho žltnutie. Existujú dva spôsoby aktualizácie týchto tabuliek:

 • Maľovanie.

Najlepšia voľba pre produkty s hladkými doskami. Povrch plastu sa najskôr ošetrí brúsnym brúsnym papierom, potom sa odmastí, pokryje základným náterom. Posledným krokom bude náter výrobku striekaním.

 • Decoupage.

Najlepšie riešenie pre stoly s tvarovanými výčnelkami alebo priehlbinami. Spočiatku sa pomocou jemného brúsneho papiera vyčistí celá doska stola a rám. Potom sa odmastí. Vybrané pre zdobenie obrúsky (alebo papier, tenké noviny) sú prilepené na decoupage lepidlo. Po zaschnutí lepidla je výrobok potiahnutý čírym lakom.

Nápady na aktualizáciu konferenčného stolíka

Ak chcete aktualizovať vzhľad konferenčného stolíka, nie je vôbec potrebné ho úplne prekresliť. Jednoducho si môžete vybrať jednotlivé časti alebo zdôrazniť jeho tvar. Medzi najzaujímavejšie možnosti patria:

 • Vkladanie vlastnej nálepky.

Pod veľkosťou pravouhlého stola si môžete objednať nálepku s obrázkom kazety (pre okrúhlu je možné s vinylovým záznamom, pre oválny - s rezanou hruškou alebo melónom). Prilepte na vyčistený obraz povrchu.

 • Farbenie škvrny.

Odroda morilok vám umožní úplne zmeniť farbu dreva, urobiť z neho jasnejší alebo tmavší alebo úplne zosvetliť. Ak chcete pridať taký dekor pomôže farbenie pod patinou vyčnievajúcich prvkov, vyrezávané dekorácie. Pre prácu sa odporúča vziať zlatú alebo bronzovú farbu.

 • Dekor Craquelure.

Zmena antického stola úplne zmení jeho vzhľad. Spočiatku by mal byť natretý farbou, ktorá pomôže zvýrazniť pruhy. Zdobenie s "praskliny" nie je nutné. Stačí použiť craquelure lak, ktorý zabezpečí vzhľad týchto trhlín.

Ako upgradovať stolný počítač

Samostatné aktualizácie stola a zdobenie s jeho dekor umožňuje dať aj veľmi starý stôl originálny dizajnér vzhľad. Medzi najzaujímavejšie možnosti takéhoto dizajnu patria:

 • Kladenie mozaiky.

Mozaika je položená na vyčistenom povrchu, na špeciálnom riešení, čím sa vytvárajú vzory alebo abstraktný vzor. Potom sa prepíšu švy medzi mozaikou.

 • V dekore je keramická dlažba.

Pre veľké stoly môžete použiť nielen malú mozaiku, ale aj veľké dlaždice. Práca sa vykonáva v podobnom vzore, ale hotový dekor bude mať určitý vzor (alebo bude monotónny).

 • "Obrázok" pod sklom (pre obdĺžnikové a štvorcové pracovné dosky).

Pozdĺž obvodu stola je prilepený alebo prilepený rám z dreva. Piesok sa naleje do rámu a škrupiny sú rozložené (ďalšia možnosť - fotografie a písmená). Sklo je umiestnené na vrchu rámu.

záver

Renovácia nábytku do-it-yourself nie je ľahká úloha, ale stále je to dosiahnuteľná úloha. Preto skôr, ako vyhodíte starý stôl, premýšľajte o možnosti jeho obnovy. Dokonca aj ošuntený lakovaný knižný stôl môže byť opravený a neobvyklý na ozdobenie. Pripravený nábytok môže byť natretý rôznymi farbami, lakovaný (pod leskom) alebo natretý matovacou hmotou. Aktualizovaná tabuľka môže byť tiež prelepená filmami a nálepkami. Existuje mnoho spôsobov, ako ozdobiť výrobky, stačí zvoliť vhodný stupeň zložitosti, založený na vlastnostiach jeho implementácie. Môžete aktualizovať nielen drevené, ale aj plastové, sklenené stoly. Vyššie sme opísali spôsoby, ako obnoviť takéto výrobky pomocou jednoduchých materiálov a nástrojov. Dodržiavaním podrobných pokynov a užitočných rád môžete ľahko „priniesť späť do života“ aj veľmi starý a na prvý pohľad tabuľku, ktorú nemožno obnoviť.

Zanechajte Svoj Komentár