Zóna Mangalnaya pri chate

Kemping je zvyčajne sprevádzaný opekaním rýb, zeleniny alebo mäsa na otvorenom ohni. Žiadne korenie a originálne metódy varenia doma nedávajú jedlám jedinečnú chuť s náznakmi dymu z ohňa. Pre odpočinok sa zvyčajne používajú kompaktné prenosné koše. Dizajn sa dá ľahko rozobrať a hodiť do kufra auta. Majitelia prímestských oblastí majú možnosť zariadiť skutočnú mangalovú oblasť priamo v záhrade alebo v blízkosti domu. Pohodlné miesto na oddych, kde si môžete posedieť pri hlučnej spoločnosti a zároveň robiť voňavé jedlo. Znie to dobre, nie? Pozrime sa, aké sú mangalské zóny a ako si vybrať ideálnu možnosť pre konkrétnu prímestskú oblasť.

Spôsoby usporiadania mangálnej zóny

Zóna mangala pozostáva z plošiny na odpočinok a samotného krbu. V závislosti od typu stavby to môže byť:

 • Otvorené. Najčastejšie v kombinácii s platformou pre rekreáciu. Gril nie je oplotený. Táto možnosť je vhodná pre tých, ktorých rozpočet je veľmi obmedzený.
 • Polovica otvorená. Zóna je vybavená krytom na podperách, alebo naopak nemá strechu, ale je oplotená zo všetkých strán. Namiesto plných stien visia závesy, ktoré chránia pred vetrom a počasím. Zároveň pôsobia ako štýlová výzdoba.
 • Zamknuté. Je to kompletná, niekedy oddelená stavba (ako altánok). Hlavnou výhodou tohto typu je schopnosť organizovať zhromaždenia aj v zime, pretože miestnosť je čiastočne vykurovaná ohniskom, čo znamená, že spoločnosť v chlade nezmrzne.
  Celkovo existujú tri typy tŕňov, z ktorých každý zodpovedá jednému z vyššie uvedených typov stavieb:
 • Univerzálny (prenosný). Mobilná zóna mangalny, ktorá sa v prípade potreby ľahko presunie na iné miesto letnej chaty. Možnosť je vhodná ako dočasná pre pozemky, ktoré sú ešte vo výstavbe.
 • Patio. Uzatvorená terasa bez prístrešku na otvorenom priestranstve. Dopĺňa ho plot, múr domu, mreža, zelené výsadby (stromy, kríky). Štýlové terasy s čalúneným záhradným nábytkom vyzerajú veľmi lákavo, ale tento typ usporiadania nie je vhodný pre regióny s vrtošivými poveternostnými podmienkami. Dosť na dážď a všetko ostatné bude rozmaznané.
 • Veranda. V ňom je mangálna zóna chránená zo všetkých strán. V takomto rozšírení je postavený monumentálny krb s komínom, skôr ako kachle, postavený masívny nábytok. Veranda je stále považovaná za súčasť domu, takže jej interiér je v mnohých ohľadoch spoločný s obytnou časťou budovy.
  Mangalny zónu možno kombinovať. Často sa napríklad kombinuje s vaňou. Krb sa nachádza v blízkosti a jedálenský kút je postavený na širokej verande.


    

Kde umiestniť - vyberte si miesto

Miesto pre mangálnu zónu musí spĺňať niekoľko požiadaviek:

 • Požiarna bezpečnosť. Zdroj otvoreného ohňa by sa nemal nachádzať v blízkosti obytnej budovy alebo hospodárskych budov, preto by sa zóna mangalnaya mala nachádzať vo vzdialenosti od budov. Je potrebné dodržať odstup najmenej 10 m od drevených stavieb a najmenej 5 m od tehlových.
 • Ochrana pred vetrom Ak má predmestská oblasť výraznú úľavu, potom je pre mangálnu zónu lepšie zvoliť si dutú. Nie je to tak fúkané vetrom ako kopec. Ak je pozemok rovný, potom musí byť mangalova zóna chránená špeciálnym plotom. Nie je to príjemná táborák alebo večera pri stole v silnom vetre.
 • Použiteľnosť a funkčnosť. Zóna mangala by nemala byť umiestnená veľmi ďaleko od domu alebo letnej kuchyne, aby ste sa vždy mohli dostať k zdroju vody alebo kuchynskému riadu. Zároveň je príliš nežiaduca poloha tiež nežiaduca, pretože vôňa dymu môže preniknúť do obytnej budovy cez otvorené okná. Pred detským ihriskom by mali byť vybavené široké záhradné chodníky a osvetlenie, pretože väčšina stretnutí okolo ohňa začína po zotmení.
 • Krásna krajina. Ak je mangalnaya zóna vybavená aj jedálenským kútom, okolitá krajina by mala priniesť estetické potešenie. Preto je pre ňu lepšie nájsť útulné miesto na hranici miestnej oblasti a malebnej záhrady.


    

Rozhodovanie o projekte

Pri výbere projektu mangalnogo zóny, musíte sa rozhodnúť len jednu vec: rozhodnúť o svojom type. Z toho je už možné začať s výpočtom spotreby materiálov a hodnotením rozsahu práce. Pre otvorené plochy stačí umiestniť ohrievač na zem alebo špeciálnu podporu. Najprv si musíte vybrať otvorenú plochu v záhrade alebo na trávniku. Tento typ mangálnej zóny je považovaný za najpresnejší. Odpočinok s kebabom sa dá ľahko kombinovať s aktívnymi hrami alebo starostlivosťou o deti.

Pre uzavreté mangalské zóny bude potrebné viac času a úsilia. Tu budeme musieť položiť základ, položiť podpery, zabezpečiť vrchlík, postaviť aspoň jednu stenu ako ochranu pred vetrom. Práca sa vypláca sama za seba, pretože teraz spoločnosť nie je hrozné počasie a plány na víkend, nič sa nepokazí. Čo sa týka veľkosti lokality, vyberajú sa v závislosti od rozmerov pece, kapacity lokality a počtu ľudí, ktorí sa zhromaždia na zhromaždeniach. Pre pokojné rodinné večery stačí zóna 5-6 m2. Milovníci pozvať hostí a oslavovať každú dovolenku s hlučným davom takéhoto miesta určite nestačia.


    

Základ pre mangálnu zónu

Hmotnosť konvenčných kachlí a celkového stacionárneho grilu môže dosiahnuť niekoľko sto kilogramov. Samozrejme, takáto konštrukcia na otvorenom poli sa rýchlo zrúti a trhliny sa objavia v tehlovom krbe po zimovaní, preto je na to potrebný pevný, spoľahlivý základ. Odborníci odporúčajú použiť kombinovanú možnosť. Samostatný základ sa skladá z betónovej dosky (monolit) pod nístejom a stĺpikom alebo páskou na steny. Toto rozhodnutie je z dvoch dôvodov:

 • Úspor. Monolitický základ pre celú lokalitu bude stáť príliš veľa. Takéto výdavky sú jednoducho nevhodné.
 • Nerovné zaťaženie počas prevádzky.

Rozmery betónovej dosky by mali byť väčšie ako samotné ohnisko. Monolit by mal vyčnievať najmenej 5 cm za okraje pece.

Voľba ohňa

Mangals k nám prišli z Kaukazu. Doslovne, názov sa prekladá ako "box uhlia", ktorý presne odráža účel štruktúry. Vnútri grilovania ohňa je zapálený, a po spálení dreva varí mäso, zeleninu alebo ryby na uhlie. Kusy výrobkov navlečených na špeciálne ihly - špíz. Aby sa jedlo nelepilo, pravidelne sa otáča. Pre pôvodnú dochuť a viac šťavnatosti je mäso posypané alkoholom, citrónovou šťavou, sójovou omáčkou. Braziers sú klasifikované podľa mobility štruktúry:

 • Skladací. Predstavujeme kovový box na nohách. Jeho steny môžu byť odstránené (upevnené na špeciálnych drážkach), zložené do krytu a vziať so sebou do prírody.
 • Portable. Tieto kožušiny nerozumejú, ale sú ľahké a kompaktné, takže dizajn môže byť prenesený do ktoréhokoľvek rohu stránky.
 • Pokoja. Rozmerová konštrukcia z tehál, kameňa, kovu alebo kombinácie týchto materiálov. Vybavený pevným základom, pretože má veľkú hmotnosť.

Samostatne si môžete všimnúť elektromangály. Sú vybavené špeciálnym mechanizmom, ktorý automaticky otáča špajdľ, čím zabezpečuje rovnomerné opekanie výrobku bez ľudského zásahu. Gril je skôr ako kompaktná rúra alebo gril. Samozrejme, že v ňom mäso a zelenina nemajú rovnakú chuť "s dymom". Konštrukcia grilu je trochu odlišná od konštrukcie. Vo vnútri boxu sú dve mreže: uhlie leží na dne a mäso a ryby sú položené na vrchole. Grilovanie je rozdelené do nasledovných typov:

 • Prenosné (skladacie). Pekáč je vybavený odnímateľným grilom. Pri montáži sa zariadenie umiestni do špeciálneho obalu. Vhodné pre výlety.
 • Mobile. Predstavujú vozík na kolieskach, ktorý môže byť "navinutý" na mieste. Návrh nerozumie. Nižšie je podnos, na ktorý môžete dať dosky, panvice, alebo dať palivové drevo, a na vrchole štyroch stĺpov namontované ohnisko.
 • Kotol. Klasická americká verzia s klenutým vekom. Pohodlné, pretože teplo je uložené vo vnútri dlhšie, takže môžete piecť celé vtáky alebo veľké kúsky mäsa, ktoré nie sú pečené na otvorenom drevenom uhlí.
 • Pokoja. Je vyrobená z kameňa alebo tehál a je vybavená kuchynským kútom a jedálenským kútom.

Tiež tam sú jednorazové koše a elektrický gril. Pre trvalé miesto odpočinku na mieste nie sú vhodné.

Pre grilovačov, ktorí majú iba grily, je problém ľahko vyriešený zakúpením špeciálneho grilu alebo „klieští“ - nástrojov s rukoväťou a dvoch listov sieťoviny, medzi ktorými sú výrobky upnuté.

    

Usporiadanie lokality

Odpočinok na "holej zemi" je atraktívny len pre výletné pikniky. Okrem základu musí byť miesto pokryté ochranným materiálom, ktorý zabezpečí jednoduché používanie. Na tieto účely sa používajú tehly, kameň, dlažbové dosky, parkety na ulici alebo palubovky. Môžete zakryť z toho istého materiálu, ktorý bol použitý na kladenie záhradných chodníkov.


    

Dlažobné dosky alebo kameň

Dlažobné dosky, vďaka rôznorodosti tvarov, textúr a odtieňov, vám umožňujú vytvoriť originálny dizajn mangálnej zóny a organicky ju zapracovať do súboru krajiny. Materiál sa nebojí mrazu, slnka a dokonca ani vhodný na zdobenie terasy alebo otvorených plôch, pretože švy umožňujú priechod vody, čím sa zabraňuje tvorbe kaluží. Začnú pracovať s prípravou na mieste: odstráňte vrstvu bahna, odstráňte odpadky, nastavte kolíky na každej strane zóny a vytiahnite na ne lano. Pôda je starostlivo vyrovnaná. V "jamách" je krajina plná a prebytok je odstránený z "kopcov". Potom sa podložka opatrne poduší. Ak je pôda príliš voľná, potom by mala byť navlhčená vodou. Čím lepšia je podložka, tým menšie bude zmršťovanie dlaždíc. Potom zo sutín a piesku vytvorte drenážny vankúš. Aby sa povrch ľahšie vyrovnal, potrubia sa ukladajú do stohov vnútri obrysu miesta. Medzery medzi nimi sú pokryté pieskom, ktorého vrstva je starostlivo vyrovnaná. Samotná dlažba môže byť položená ako na drvený kameň, tak na pieskovo-cementovú maltu.

Práca musí začať od okrajov. Prvý riadok sa rozprestiera na napnutom lane "od seba". Ak dlaždica nezapadá do okrajov priľahlého miesta alebo obrubníka, potom sa oreže pomocou brúsky. Uložený materiál je vyrovnaný pomocou palice a roviny. Po ukončení práce sa švy posypú pieskom a zmes sa naleje vodou. Po vyschnutí kompozície sa prepíše kremenným pieskom. Pokládka kameňa je sprevádzaná stavbou drenáže. Prírodný materiál má množstvo povrchových nepravidelností, v ktorých sa môže akumulovať voda. Upchatý podklad na voľných pôdach je pokrytý betónovým poterom. Kamene sú upevnené na mieste špeciálnym stavebným lepidlom alebo cementovou maltou.


    

Záhradné podlahy alebo palubovky

Záhradné parkety alebo palubovky - drevené moduly štvorcového tvaru, pozostávajúce z malých koľajníc, ktoré sú položené na rovnej ploche. Materiál sa líši od terasy len vo forme. Používa sa na zdobenie terás, verand, záhradných chveniek, oddychových plôch. Terasy sú pevné a odolné, nebojí sa mrazu a kontaktu s vlhkosťou. Neodporúča sa používať ako podlahová krytina vo vlhkých suterénoch a kúpeľoch. Terasa je vyrobená z modrej smrekovca alebo tropického dreva. Technológia spracovania materiálu zahŕňa úpravu pary vo vákuu a impregnáciu špeciálnymi ochrannými látkami. Po tomto postupe sa z dosiek odstráni vlhkosť a získajú nové vlastnosti.

Záhradné parkety nepraskne, nedeformuje sa, po daždi nenakvapí. Terasy sa nebojí plesne, majú esteticky atraktívny vzhľad a ľahko sa montujú / demontujú. Moduly záhradných parkiet sa položia na pripravenú základňu sutín, podkopanej pôdy, štrku alebo betónu. Neodporúča sa používať pieskový vankúš, pretože časom sa povlak začne ustupovať. Základňa je opatrne vyrovnaná. Na zemi položiť špeciálnu tkaninu, ktorá zabráni klíčeniu trávy a burín. Moduly sú vzájomne prepojené zámkovými uzávermi. Terasová doska sa drží inak. Po prvé, oneskorenia sa nastavujú na plochej základni, ktorej frekvencia umiestnenia závisí od dĺžky koľajníc. Potom sú namontované na vrchu dosky. Upevňujú sa na guľatinu samoreznými skrutkami, po ktorých sa spájajú metódou spojovacej drážky.


    

Usporiadanie vrchlíka a podpery pre neho

Podpery môžu byť vyrobené z drevených trámov, kovových tyčí alebo môžu byť zložené z tehál alebo kameňa. Najnovšie možnosti sú vhodnejšie pre monumentálne budovy, ktoré stoja viac ako jeden rok. Haly môžu byť tvrdé a mäkké. Do prvej kategórie patria bridlice, kovové profily, medené plechy, obklady. Tieto materiály sú umiestnené na vopred pripravenom strešnom väzníku. Konštrukcia strechy má zvýšenú pevnosť. Mäkké povlaky zahŕňajú akýkoľvek materiál s flexibilitou. Na ráme sa aplikujú fixáciou.

Existujú tri typy mäkkých povlakov:

 • Na báze bitúmenu;
 • Na báze bitúmen-polymér;
 • Polyméry.

V rozpočtových projektoch používajte všestranný a lacný materiál - polykarbonát. V úlohe jej hlavného „konkurenta“ sú plachty a iné nepremokavé tkaniny.

    

Územné pravidlá

Priestrannú zónu mangalny treba rozdeliť na samostatné nástupištia. Spravidla sú len dvaja z nich:

 • Oblasť varenia. Zahŕňa pracovný povrch a krb.
 • Jedáleň a detské ihrisko.

Najčastejšie sú vymedzené podmienene pomocou nábytku. Stačí napríklad dať jedálenský stôl so stoličkami alebo širokú pohovku, aby sa platforma rozdelila do dvoch sektorov. V ostatných prípadoch môžete použiť dekoratívne "sieťové" priečky, zhromaždené z drevených lamiel.

    

Aký nábytok si vybrať

Ak mangánska zóna nemá baldachýn a nachádza sa priamo pod otvoreným nebom, potom je lepšie ju vybaviť ľahkým záhradným nábytkom. Za nepriaznivého počasia ho môžete rýchlo zozbierať a ukryť v najbližšej farmárskej budove. Pre vnútorné platformy vhodný masívny drevený nábytok. Štandardná sada musí obsahovať jedálenský stôl, lavice alebo stoličky. Pre väčšie pohodlie môžete interiér doplniť o ležadlo alebo hojdaciu sieť.


    

osvetlenie

Pretože väčšina stretnutí kebabu končí okolo polnoci, musí byť priestor na grilovanie vybavený dobrým osvetlením, ktoré sa získa kombináciou hlavných svetelných zdrojov a dekoratívneho osvetlenia. Pre mangalskú zónu si môžete vybrať LED lampy v podobe reflektorov alebo pásov, svetiel (na stĺpoch alebo príveskoch), nástenných svietidiel, upevnených na podperách uzavretého priestoru. Stropné svietidlá sú upevnené v monumentálnych budovách so silným baldachýnom. Ak chcete ušetriť elektrinu, môžete si vybrať svetlá alebo reflektory, ktoré bežia na solárnych batériách. Zároveň sa oplatí poistiť obvyklé zariadenia, ktoré sú pripojené k napájaniu, pretože úsporné lampy majú obmedzenú dobu prevádzky a počas zlého počasia sa nemusia vôbec zapínať.


    

Stylistický dizajn

Na výzdobu terasy sú vhodné talianske, grécke a španielske etnické štýly. Vyznačujú sa prítomnosťou kameňa vo výzdobe, ľahkých drevených priečok lamiel, kompaktného nábytku, hladkých textílií a exotických kvetov v kvetináčoch. V modernom interiéri mangálnej zóny prevládajú kovové povrchy a sklo. Ak k nim pridáte murivo a bodové dekoratívne osvetlenie, doplnené jednoduchým, ale štýlovým nábytkom, dostanete podkrovie. Mangal oblasti v kombinácii s vaňou sú vyrobené v tradičnom ruskom štýle s vyrezávanými prvkami, rozmerovými stolmi a lavičkami z masívneho dreva s drsnými povrchmi. Pre smery krajiny vo výzdobe a výzdobe dreva, kované predmety, kockované textílie s tematikou ornament. Ľahkosť dekorácie v štýle Provence je zdôraznená nábytkom, ktorý vyzeral spôsobom, maľoval vo svetlých farbách, malé sochy, chaotické zelené výsadby v kvetináčoch a bytový textil, ktoré zdobia platformu pre odpočinok.


    

záver

Väčšina obyvateľov mesta sa snaží získať aspoň malý pozemok mimo mesta na letnú zábavu na čerstvom vzduchu, ďaleko od zhonu. Starostlivosť o záhradu a záhradu sa podieľa na levom podiele voľného času, ale po náročnom dni je obzvlášť príjemné odmeniť sa pár hodín odpočinku s rodinou alebo priateľmi pri horiacom krbe s dobrými pokrmami v ohni. Mangalská zóna je príjemným doplnkom letnej chaty, ktorá sa dá jednoducho postaviť vlastnými rukami, takže by ste nemali váhať pred jej založením.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár