Možnosti prestavby Chruščov: 1, 2, 3 a 4-izb

Každý sa chce obklopiť krásnym, pohodlným interiérom, ktorý je pre neho vhodný. Aby sa vrátil domov, mal by byť útulný a pohodlný. Naše túžby sa však nie vždy zhodujú s našimi schopnosťami. V posledných rokoch je móda tzv. Otvorených priestorov. Hoci trend v štúdiu bol diktovaný potrebou rozpočtu ubytovanie, kombinované izby sa stal zvláštnym vrcholom štýlových bytov. Mnohé trendy v dizajne (škandinávske, loftové, minimalistické) naraz zachytili tieto myšlienky a teraz na každom kroku existujú stovky možností zónovania kombinovaných priestorov. Avšak, nie každý má to šťastie, aby sa stal vlastníkom bývania v novej budove, kde takmer každý byt má individuálne dispozičné riešenie a je ľahké vybrať si možnosť pre seba. Panelové a murované päťpodlažné budovy budovy Chruščova majú nenápadný vzhľad nielen vonku. Typické byty v takýchto domoch sú si navzájom podobné, ako dvojčatá. Čo by mohlo byť horšie v čase, keď sa hodnotí predovšetkým osobnosť a autorský dizajn? Zostáva len reorganizovať priestor vlastnými rukami ako súčasť zmien povolených zákonom pre vlastníkov bytov. Poďme hovoriť o vlastnostiach prestavby Chruščova a zvážiť rad hotových riešení.

Čo môže a nemôže byť v prestavbe?

Väčšina opravárenských prác bude musieť byť koordinovaná s inšpektorátom bývania. Zoznam transformácií, ktoré nemožno vykonať nezávisle, zahŕňa:

 • Vonkajšie práce na fasáde, ktoré môžu ovplyvniť architektonický vzhľad celého domu. Toto pravidlo platí najmä pre tie byty, ktoré sa nachádzajú v budovách historickej hodnoty. Výnimkou z tohto pravidla je inštalácia externých jednotiek split systémov (klimatizačných zariadení).
 • Akékoľvek možnosti pre reorganizáciu podlahy. Napríklad tzv. Podlahové vykurovanie.
 • Prevod alebo vytvorenie nových kúpeľní, WC.
 • Akékoľvek práce s plynovými zariadeniami, ktoré zahŕňajú dodatočné komunikačné systémy. V tomto prípade sa sporák v kuchyni môže pohybovať.
 • Demontáž, čiastočné demolácie, vytvorenie nových dverí na nosných stenách.
  Tiež stojí za to byť pripravení na to, že tieto možnosti reorganizácie bytu v Chruščove nebudú nikdy schválené:
 • Usporiadanie verand alebo balkónov v apartmánoch, ktoré sa nachádzajú v druhom poschodí a nad.
 • Inštalácia regulátorov alebo osobných "prepínačov" na inžinierskych sieťach, ktoré sa považujú za všeobecné.
 • Transfer vykurovacieho zariadenia mimo bytu na balkón alebo lodžiu.
 • Kombinácia kuchyne s ostatnými izbami v štúdiu, ak je plynový sporák. Podľa noriem, v tých bytoch, kde sa plyn nachádza, sa vyžaduje prítomnosť vnútorných dverí. Pevne uzavretá miestnosť môže zachrániť život nájomníkov počas úniku.

    

Tiež nemôžete vykonávať opravy v byte, čo je oficiálne považované za núdzové. Aj keď vo všeobecnosti stojí za to uvažovať o realizovateľnosti takýchto akcií. Práca, ktorá by mohla oslabiť štruktúru domu alebo zhoršiť životné podmienky vlastníkov bytov alebo ich susedov, nebude schválená. Nie všetko je však také zlé. Existuje množstvo opráv, na ktoré sa schválenie vôbec nevyžaduje:

 • Vykonávanie kozmetických opráv.
 • Zmena technického vybavenia (aj v údajovom liste) podobného nového.
 • Demontáž vstavaného nábytku, ktorého prítomnosť nie je uvedená v technickom pase bytu.
 • Výmena dokončovacích materiálov.
 • Pohyblivé plynové a vykurovacie zariadenia, ak nevyžaduje položenie novej komunikácie.
 • Dokončovacie balkóny a lodžie.

Existuje aj zoznam prác, ktoré možno vykonať bez koordinácie, ale s oznámením (dokonca aj po tom, čo je to relevantné) príslušných orgánov:

 • Zasklenie balkónov a lodžií.
 • Pohyblivé vybavenie v kuchyni alebo kúpeľni, ale bez zmeny rozmerov týchto izieb.
 • Odstránenie dverí v oporných stenách.
 • Inštalácia priečok, ak nedávajú ďalšiu záťaž na podlahu.
 • Zmena konfigurácie vestibulov alebo ich eliminácia.
 • Usporiadanie nových otvorov v závesových stenách.
 • Demolácia alebo čiastočná demontáž závesových stien.

V posledných dvoch prípadoch sa pravidlo nevzťahuje na steny v interiéri.

    

Kde zmieriť prestavbu?

Sanácia musí byť vykonaná podľa zákona. Ak vlastník vykonáva opravy sám s viacerými zásadnými zmenami bez toho, aby o tom informoval príslušné orgány, stáva sa porušovateľom. Je dôležité si uvedomiť, že demontáž alebo výmena nosných stien znižuje pevnosť konštrukcie celého domu, čo môže viesť k jeho zničeniu. Najprv je potrebné pripraviť návrh prestavby a zostaviť balík potrebných dokumentov. Plán budúcich zmien objednaných v projekčných kanceláriách. Balík dokumentov obsahuje:

 • Vyhlásenie.
 • Rekonštrukcia projektu.
 • Dokumenty preukazujúce vlastníctvo bytu ("Zelenka"). Tieto údaje sa nevyžadujú, ak sa údaje nachádzajú v Rosreestre.
 • Osvedčenie o registrácii bytu (k dispozícii na BTI). Pre obyvateľov Moskvy je tento dokument nepovinný, pretože je uložený v miestnej kontrole bývania v elektronickej forme.

    

Ak nájomníci majú sociálnu zmluvu na svojich rukách, a byt nie je v osobnom vlastníctve, potom je potrebný súhlas všetkých členov rodiny k plánovaniu. Pre tých, ktorí žijú v domoch, ktoré sú uznávané ako architektonické pamiatky, bude potrebný písomný súhlas orgánov, ktoré tieto budovy chránia a chránia. Balík dokumentov prešiel na kontrolu bývania. Inšpekcia rozhodne do 45 dní. Okrem tohto termínu sa pridáva ďalších 3 až 5 pracovných dní, až kým sa dokument nedostane do MFC, pretože mnohé sa vzťahujú na takéto centrá. Táto organizácia sa tiež zaoberá prijímaním dokumentov tohto druhu a posiela ich na kontrolu. Ak žiadateľ dostane zamietnutie, rozhodnutie je nevyhnutne podporené odôvodnením. Môže byť napadnutý na súde. Ak sa získa povolenie, vlastník bytu na vlastnú päsť vykoná opravu a vyzve komisiu na podpis zákona o prestavbe. Vykonávajú sa nové merania bytu a na jeho technickom osvedčení sa vykonajú zmeny.

V mnohých Chruščov a Brežnevka umožňujú niekoľko projektov na prestavbu, ale v obmedzenom množstve. To znamená, že ak sa sused z vyššie uvedeného rozhodol reorganizovať svoj byt a bolo mu udelené povolenie na to, potom je šanca, že dohoda o podobných zmenách vo vašom byte bude znížená. Opakovania rovnakého typu oslabujú dizajn. Preto je dôležité byť prvý.

    

Rekonštrukcia jednoizbový Chruščov

Existuje niekoľko možností pre zmenu odnushek Chruščov. Typické apartmány majú zvyčajne malú vstupnú halu, z ktorej vedie chodba s dverami do kuchyne, kúpeľne a veľká izba, ktorá slúži ako spálňa a predsieň. V týchto bytoch veľmi úzko. Život mladej rodiny s dieťaťom sa mení na utrpenie. V prvom prípade je stena oddeľujúca kuchyňu a miestnosť demontovaná. Ukazuje sa, malé štúdio. Teraz ich vstupná hala vedie k dvom dverám: do kúpeľne a do kombinovaných izieb. Vzhľadom k tomu, že v malých bytoch sa každý meter počíta, môžete ušetriť na objemnom nábytku usporiadaním šatne v bývalej obývacej izbe - spálni, vedľa chodby cez stenu. V ďalšom uskutočnení je tiež odstránená stena medzi kuchyňou a obývacou izbou, ale chodba spája kombinovaný priestor a nie je oddelená dverami. Ukazuje sa, že ide o koridor zložitého tvaru. Pre posteľ prideliť malú miestnosť. Možnosť je zakotvená len v rohových bytoch. V takomto prípade je k dispozícii ďalšie okno, ktoré poskytne spálni prirodzené svetlo.


    

Zmena dvojmiestneho Chruščova

Typické dispozície bytov v Chruščovských domoch, ktoré dokonca dostali svoje individuálne „populárne“ mená, sa vo väčšine prípadov považujú za zastarané a nepohodlné. V porovnaní s rôznymi možnosťami umiestnenia izieb v nových budovách naozaj strácajú veľa. Táto štatistika bývania sa však považuje za najpredávanejšiu z dôvodu nízkych nákladov. Preto sa dopyt po rekonštrukčných projektoch pre zastarané byty neznižuje.


    

Kniha

Chruščov "kniha" dostal svoje meno kvôli vonkajšej podobnosti dispozície bytu s otvoreným foliom. Priestory v dvojizbovom puzdre sú usporiadané v rade a prepojené dverami. Jedna miestnosť sa stáva pasážou. Zvyčajne sa používa ako sála. Na každej strane je spálňa a kuchyňa s kúpeľňou a chodbou. Spravidla je k takýmto apartmánom pripojený balkón alebo lodžia (zvyčajne sa nachádza v hale). Tento typ rozloženia je považovaný za najnešťastnejší. Zmeniť niečo v knihe je veľmi problematické. Jediná vec, na ktorú sa majitelia môžu spoľahnúť, je čiastočná demolácia stien medzi chodbou a chodbou. Dvere do obývacej izby a spálne vedú k rozšírenej chodbe, ktorá zanecháva v kuchyni správu nedotknutú. Doteraz boli odstránené existujúce vchody z haly. Tak sa zbavia chodby a izolujú každú miestnosť, ale zároveň darujú malú časť haly. Tiež spĺňa ďalšie, viac časovo náročné možnosti. Medzi kuchyňou a obývacou izbou zbúrajú stenu, kombinujúc v štúdiu dva priestory a zároveň sa zmenšuje priestor haly, ako v predchádzajúcej verzii. V tomto malom rohu je vhodné vybaviť špajzu alebo šatňu.

    

električka

Chruščov "električka" (ako láskyplne nazývaný tento typ bytu ľuďmi) ​​má uhlové umiestnenie od konca budovy. Malá vstupná hala vedie do kuchyne, kúpeľne a jednej z izieb dvojizbového bytu, ktorý je zasa vstupnou halou a komunikuje s druhou izbou. Dizajnéri navrhujú, aby sa v „električkách“ nerobili veľké zmeny. Kuchyňa a kúpeľňa nie sú ovplyvnené vôbec, ale zbavujú sa vstupnej miestnosti. Jeho zábery sa mierne znížia, ale objavia sa dve izolované miestnosti. Zmeny vykonané zvýšením plochy chodby. Jednoducho sa rozprestiera na zastávke a do miestností sa privedú dva východy. Ukazuje sa, dlhá chodba, v ktorej je ľahké vybaviť spíž alebo šatňa, čím sa uvoľní izby. Nové usporiadanie je nejasne pripomínajúce dvojizbový "motýľ" s jediným rozdielom, že v strede nie je kuchyňa. Či už rozdelíme chodbu na dve časti (vstupná hala + priechodná plocha s dverami), majitelia sa sami rozhodnú.


    

Mini vylepąenie

Mini uluchshchenka sa prakticky nelíši od štandardných bytov v deväťpodlažných budovách, s jednou výnimkou - malá veľkosť kuchyne (5,5 m2). To je táto chyba, že väčšina majiteľov sa snaží opraviť. Spravidla sa v týchto apartmánoch nachádza sklad a samostatná kúpeľňa. Pre zvýšenie úžitkovej plochy kuchyne je nutné presunúť kúpeľňu a WC, a to v areáli bývalého skladu. Môžete tiež kombinovať kúpeľňu. Ak má mini-master balkón alebo lodžiu, môžete ich skombinovať s obývacou izbou ako s kanceláriou alebo s kuchyňou a využiť ju ako jedálenský kút.


    

dieťaťa uvoľnený bunda

Ďalším populárnym typom plánovania pre dvojizbové byty je tričko. Okná v takomto puzdre sú z rôznych strán. Izby sú trochu pripomínajúce rukávy košele, prepojené „trupom“ vo forme kuchyne alebo chodby. Mladé rodiny s dieťaťom zvyčajne zdieľajú priestor, namiesto toho, aby ho skombinovali. Vo veľkej miestnosti, ktorá sa používa ako obývacia izba, položte priečku. Ukazuje sa teda, že je to malá škôlka. Priehradka je vhodnejšia ako stena z tehál alebo sadrokartónu v tých miestnostiach, kde je len jedno okno. Aby nedošlo k opusteniu jedného z priestorov bez prirodzeného osvetlenia, oddelenie je najlepšie vykonať s nábytkom alebo posuvnými dverami. V ostatných prípadoch je kuchyňa spojená s obývacou izbou, niekedy k nej pridáva aj chodbu. Druhý prípad je vhodnejší pre "bakalárske" bývanie pre jednu osobu. Kombináciu s obývacou izbou vykonávajú rodiny, ktoré radi prijímajú veľké skupiny hostí. Je to oveľa pohodlnejšie variť večeru a nastaviť stôl, bez toho, aby ste boli rozptyľovaní od konverzácie.


    

Rekonštrukcia trojizbového Chruščova

Hlavnou nevýhodou trojizbový Chruščov - malá oblasť kúpeľne a WC. Apartmány sú prestavané hlavne kvôli zvýšeniu záťaže v kúpeľni. Kúpeľňa a WC sú spojené pridaním priestoru bývalej chodby, ktorá bola predtým súčasťou chodby a viedla do kuchyne. Budeme musieť znovu dokončiť už kombinovanú kúpeľňu, pretože dodatočná plocha nemá potrebnú hydroizoláciu. Dvere vedúce do kuchyne sú vyrobené v ďalšej miestnosti, ktorá bola predtým izolovaná. Teraz bude táto miestnosť prechádzať. Možnosť kombinácie dvoch priestorov je však povolená, pretože to nespôsobí vážne poškodenie treshky. V kombinovanej miestnosti je vybavená kuchyňa a obývacia izba oddelená barom.


    

Zmeny štvormiestneho Chruščova

Štyri izby Chruščov sú pomerne zriedkavé. Môžu byť právom považovaní za "luxus". Najobľúbenejším variantom reorganizácie priestorov je transfer kuchyne do predchádzajúceho obytného priestoru. Dá sa rozdeliť na dve kompaktné zóny: jedáleň a varenie. Prvá je spojená s pomerne priestrannou obývacou izbou a druhá je kompletne vykonaná do chodby. Izba, predtým používaná ako kuchyňa, je premenená na kanceláriu. Žiaľ, podľa pravidiel je zakázané umiestňovať obývacie izby pod kuchyne susedov. Toto ustanovenie sa nevzťahuje len na majiteľov bytov na horných poschodiach. V ďalšom uskutočnení je kuchyňa spojená so susednou miestnosťou. V kombinovanom priestore je spravidla vybavená luxusná hala, jedálenský kút a kuchynský kútik. V takejto miestnosti môžete bezpečne položiť krb alebo malé domáce kino na spoločný odpočinok s priateľmi. Ďalším obľúbeným variantom prestavby je zväčšenie zástavby kúpeľne, čo je dané priestorom nebytových priestorov. Obvykle "byť roztrhané" dať chodbu alebo chodbu. V ojedinelých prípadoch použite kuchynský kútik, ale naplní sa kombináciou týchto priestorov so susednou miestnosťou.


    

záver

Mnohé série Chruščov (50 rokov) sa pripravujú na demoláciu, pretože budovy vyčerpali svoje bezpečnostné rezervy a už nie sú vhodné na použitie. Existuje však niekoľko domov (80. rokov), ktoré stále stoja viac ako jeden rok, a preto nájomníci majú zmeniť byty až príliš skoro na to, aby sa mohli počítať. Nie každý má možnosť kúpiť luxusné apartmány, ktoré by spĺňali všetky požiadavky. Preto existuje len jeden spôsob, ako von - zlepšiť existujúce bývanie, prerobiť to vlastným spôsobom, kombinovať alebo oddelené miestnosti pre zvýšenie pohodlia bytu.

Pozrite si video: NOVOSTAVBA 4 izb. mezonet, 2 terasy, balkón, BA III. Rača, Kadnárova (Február 2020).

Zanechajte Svoj Komentár