Ako si vyrobiť šatňu vlastnými rukami

Mnohí majitelia domov v štádiu návrhu poskytujú šatňu. V malej miestnosti pre celosezónne veci si môžete uložiť rôzne oblečenie, topánky, doplnky v hotovom formulári na vyskúšanie a výber harmonickej kombinácie. Multifunkčný nábytok je postavený na princípoch ergonómie, ktorá umožňuje, aby šatňa zapadla aj do najmenšieho bytu. Pre svoje usporiadanie dosť 2m ².

Výhody šatne

V malej miestnosti sú dobre umiestnené predmety oblečenia, ktoré boli predtým uložené v skriniach a komoda. Vďaka kompaktnému usporiadaniu, prítomnosti pohodlných políc pozdĺž stien a vešiakov môžete okamžite vyzdvihnúť zodpovedajúce predmety. Ak to dovolí priestor, je tu inštalovaná žehliaca doska, montážna doska, zrkadlo, stôl na drobnosti. Takáto organizácia skladovania vecí pre domácnosť má mnoho výhod:

 • Zjednodušené triedenie a skladovanie odevov;
 • Vďaka otvorenému regálu môžete vidieť všetky prvky naraz;
 • Rýchle vyhľadávanie požadovanej položky;
 • Schopnosť meniť oblečenie bez opustenia šatne;
 • Mobilita políc a zásuviek sa môže pohybovať v závislosti od ročného obdobia;
 • Možnosť použitia ako sklad, uskladnenie vysávača, kufrov;
 • Úspora miesta v spálni, chodbe, obývacej izbe;
 • Ušetrite čas a čas. Zostavte si vlastné ruky na projekt šatni je oveľa lacnejšie ako nákup niekoľkých zásuviek a posuvných skríň.

Možnosti ubytovania

Každý má dosť vecí na to, aby zorganizoval jediné miesto na ich uloženie. Môže ísť o obdĺžnikovú miestnosť alebo priestrannú dizajnovú miestnosť. Existuje mnoho výhodných možností ubytovania.

Ak chcete vybrať najvhodnejšie miesto, musíte najprv určiť počet vecí. Je potrebné zamyslieť sa nad touto oblasťou - či sa tam skladujú šaty všetkých členov rodiny, posteľná bielizeň, kúpeľňové doplnky. Mali by ste tiež zvážiť typ konštrukcie, možnosť elektrickej energie, vetranie, potreba dverí.

V spálni

Šatník v spálni môže existovať v niekoľkých verziách. Častejšie sa nachádzajú vo veľkých nástenných skrinkách, ktoré oddeľujú priečky. V malých miestnostiach je skladovací priestor jednoducho oddelený posuvnými konštrukciami zo sadrokartónu a preglejky.


Skriňa dokonale zapadne do celkového dizajnu spálne, ak si vyberiete správne miesto. Prvým krokom je plánovanie umiestnenia veľkého nábytku, postelí, skríň, stolov. Priestor úzkych podlhovastých miestností môžete vyrovnať zónovaním a oplotením miesta na spanie. V tomto prípade sa skladovací priestor nachádza na hlavnom území. V štvorcových izbách môžete postaviť šatník vedľa postele, na ďalšej stene bez okna.

Dizajn šatne v spálni by mal byť ľahký a estetický. Závažnosť veľkých konštrukcií a masívnych priečok môže byť vyhladená dekoratívnymi prvkami. Sklenené a zrkadlové dvere budú krásne a praktické. Skvelá možnosť do spálne je otvorený šatník. Veci sú vždy v nedohľadne, čo vám umožní rýchlo naplánovať obrázok. Ak je potrebné skryť, použite pohyblivú priehradku.

Zo špajze

Chcú optimalizovať priestor, majitelia štandardných bytov často prevádzajú sklad do šatne. V tomto prípade závisí dizajn a umiestnenie úložného priestoru na pôvodnom usporiadaní. Proces premeny zahŕňa demontáž starých políc a inštaláciu nových. Je ľahké premeniť malú úložnú miestnosť na funkčnú, pohodlnú miestnosť, v ktorej je umiestnených niekoľko políc a vešiakov. Tam je miesto nielen pre oblečenie, ale aj pre domáce potreby, ktoré vytvárajú vizuálne rušenie v interiéri.


Pre usporiadanie špajze môžete použiť akýkoľvek dostupný materiál. Pred začatím práce je potrebné zhodnotiť celkový stav miestnosti, spevniť steny, zdvihnúť strop a obnoviť podlahu. Je lepšie, aby nové police a regály z sadrokartónu, ktoré predtým premýšľal o návrhu systému. Ako dekor je možné použiť farby a laky, lepiacu fóliu, ľahkú dyhu.

Ak je stará skladovacia miestnosť umiestnená na konci chodby, môžete jednoducho vybrať dvere a ponechať tri steny. Je vhodné umiestniť skriňu s plytkými policami a niekoľko barov pre vešiaky na bokoch vo výklenku. Spíž pri predných dverách v blízkosti kuchyne musí byť zakrytý dverami alebo závesom, aby sa zabránilo vniknutiu cudzích pachov a zbytočného vzhľadu.

Na chodbe

Šatník v chodbe je nepravdepodobné, aby sa veľký, takže je potrebné zvážiť jeho funkčnosť a kapacitu. Nezabudnite mať šatníkovú skriňu, zásuvky, otvorené a zatvorené police. Treba poznamenať, že trvalo používané a sezónne predmety budú uložené v takejto skrini. Oblečenie pre voľný čas by malo byť umiestnené na otvorených policiach, v plastových nádobách. Pre položky, ktoré sa používajú zriedka, by malo byť miesto pod stropom.


Voľba vhodného miesta pre veľkú šatníkovú skriňu je ovplyvnená dispozičným riešením bytu, zvláštnosťou výzdoby chodby. Vzhľad a typ konštrukcie je prispôsobený týmto parametrom. Majitelia bytov na chodbách radšej montujú stavby nasledovného typu:

 • S otvorenými policami. Táto možnosť opticky rozširuje priestor;
 • S uzavretými päticami a zásuvkami. Odstraňuje prašnosť vecí, nie je potrebné baliť topánky a oblečenie;
 • S výklopnými dverami. Dobre sa hodí do klasických interiérov. Nevhodné pre úzke chodby;
 • S dverami oddelenia. Skvelý spôsob, ako ušetriť miesto. Dvere je možné pripevniť k nábytkovej skrinke alebo stropu.

Pre pohodlie skladovania obuvi a doplnkov môžete pridať drevený stavebný obal z preglejky. Úzký a vysoký kúsok nábytku nezaberie veľa priestoru na chodbe, dobre zapadne do celkového interiéru miestnosti. Vonkajší povrch môže byť ozdobený zrkadlom, háčikmi.

Z výklenku

Aj v najmenšom byte môžete vytvoriť šatňu. Skvelá možnosť je vybaviť pohodlné a štýlové skladovanie oblečenia vo výklenku. Jednoduchý dizajn môže byť vyrobený nezávisle od masívneho dreva, sadrokartónu, plastových panelov. Ktorýkoľvek z týchto materiálov odolá očakávanému zaťaženiu, je dobre odolný voči mechanickému poškodeniu.

Skriňa z výklenku môže byť uzavretá a otvorená. Posuvné dvere sú zdobené zrkadlami, akýmikoľvek prvkami odrážajúcimi svetlo. Vzhľadom k tejto malej miestnosti sa zdá priestrannejšie. Dvere modelov hojdania sú lepšie vybavené váhovým doplnkom zvnútra. Otvorenú skrinku možno zavesiť na dizajnérsku oponu.


V podkroví

Ťažká, masívna šatníková skriňa sa sotva dá považovať za hodnú výzdobu interiéru. Prišli nahradiť jednoduchý, ľahký dizajn. Originálne šatne je možné umiestniť na najneobvyklejšom mieste, napríklad v podkroví. Odvážne rozhodnutie vyžaduje investovanie značných finančných prostriedkov. Technicky prepracovaná šatňa má svoje výhody aj nevýhody. Pozitívne body zahŕňajú:

 • Schopnosť umiestniť veľký šatníkový systém;
 • Obrovský priestor na realizáciu najneobvyklejších projektov;
 • Izba sa nachádza ďaleko od spální a obývačky, čo jej dáva osobitnú osobnosť;
 • Môžete vytvoriť zaujímavú rekreačnú oblasť pridaním originálneho interiéru do miestnosti;
 • Vynikajúce osvetlenie vďaka výhodnej polohe, dobrá úspora energie.

Bohužiaľ, existuje veľa nevýhod takejto myšlienky. To je zložitosť izolácie, vysoké náklady na kladenie rúrok. V nevykurovanej miestnosti je nepohodlné vyskúšať si oblečenie, pokles teploty, vysoká vlhkosť negatívne ovplyvní ich kvalitu. Je nevyhnutné neustále monitorovať celistvosť strešnej krytiny, inak náhly únik zničí celú skriňu. Hlavnou nevýhodou takéhoto komplexu v podkroví je značná vzdialenosť od vchodu. Pre často používané oblečenie, obuv, je lepšie poskytnúť miesto bližšie k vchodu.


Pod schodmi

Takéto usporiadanie šatne je praktické a pohodlné. Možnosť je vhodná pre súkromné ​​domy niekoľkých poschodí. Pomocou rôznych modulárnych systémov môžete dosiahnuť úžasné výsledky a vytvoriť originálny sklad pre rôzne textílie, doplnky, domáce spotrebiče. Pre pohodlie pri ukladaní oblečenia môžete v šatni pod schodmi použiť jeden z nasledujúcich systémov:

 1. Voľne stojace. Drevené dosky a police sú zostavené do jednej konštrukcie. Otvorený, uzavretý šatník bude vyzerať dobre v klasickom interiéri;
 2. Mesh. Ľahko inštalovateľné voštiny vytvárajú pocit ľahkosti a mobility. Bunky zvyčajne zostávajú otvorené, čo rozširuje priestor;
 3. Rám. Vešiaky a police sú pripevnené na špeciálne nosníky a profily. Inštalácia sa vyznačuje spoľahlivosťou a jednoduchou inštaláciou;
 4. Panel. Je vytvorený z paralelných panelov pripevnených k stene. Medzi regálmi a priehradkami nie sú žiadne obmedzenia. Tento šatník bude vyzerať dobre v štýle minimalizmu.

V mnohých súkromných domoch nad jedným poschodím sa nachádza komora pod schodmi. Táto nepopísateľná miestnosť môže byť ľahko premenená na užitočné skladovanie oblečenia. Pri práci by sa mali dodržiavať podmienky všeobecného štýlu a želania neutrality.


Materiály a šatňa

Jednoduchý skriňový komplex možno zostaviť z rôznych materiálov. Najčastejšie sa používajú drevené dosky, plast, kov. Dokončovací materiál sa volí na základe umiestnenia miestnosti, celkového interiéru. Je možné vyzdobiť miestnosť na uskladnenie oblečenia so sklenenou tkaninou, šindľom, keramickými obkladačkami, ozdobným kameňom a inými predmetmi. V poliach a regáloch je potrebné vopred namontovať montážne a bočné otvory pre montáž svietidiel.

Na uľahčenie používania sú skrine naplnené najrôznejšími zariadeniami na uskladnenie oblečenia a iných potrebných predmetov. Vďaka jednoduchým zariadeniam sa zjednodušuje frekvencia a proces čistenia, vždy môžete rýchlo nájsť potrebnú vec. Pohodlné plnenie umožní udržať šaty a kostýmy vždy pripravené na montáž. Najfunkčnejšie modely obsahujú nasledujúci obsah:

 • Otvorené police;
 • zásuvky;
 • Štandardné, vysoké tyče;
 • Škatule a košíky;
 • Moduly pre topánky, galoshnitsy;
 • Vešiaky na remienky;
 • Zrkadlo, osvetlenie, stôl, stolička.


Každý plniaci systém má svoje výhody a nevýhody, takže môžete dosiahnuť maximálny komfort len ​​dodržiavaním zásad ergonómie.

Šatníkové projekty

Umiestnenie skriňového komplexu v miestnosti by malo byť presne vypočítané, pretože dizajn, ktorého účelom je úspora miesta, by nemal zaberať jeden extra centimeter. Vďaka zónovaniu sa hodia všetky letné oblečenie, topánky, objemné bundy a kožušiny. Pre každý typ a veľkosť skrine je iný spôsob vymedzenia priestoru. Ak chcete úspešne vytvoriť svoj vlastný kútik pre pohodlné ukladanie, musíte sa oboznámiť so štandardnými projektmi šatníkových skríň:

 • Rohové usporiadanie. Môžete usporiadať v každej miestnosti domu, bytu. Hlavnou výhodou modelu je možnosť umiestniť veľké množstvo vecí bez toho, aby sa stratil priestor, čo blokuje zbytočné rohy. Skrine môžu byť zabudované alebo umiestnené ako samostatné kúsky nábytku. Modely sú naplnené policami, závesmi na strop;
 • Rovnobežné. Líši sa vo funkčnosti a jednoduchosti projektu. Môžete zostaviť model s rámovou skrinkou a priečkami. Ideálne pre dlhé, široké chodby, iné miestnosti tohto typu;
 • Lineárne. Vyzerá to ako obyčajný šatník. Môžete ju usporiadať pozdĺž akejkoľvek steny. Vzhľadom na predĺženú štruktúru má obmedzenia umiestnenie ďalších položiek (žehliaca doska, stôl). Môžete sa pohybovať len pozdĺž úzkej chodby;
 • U-tvaru. Priestrannú izbu tvorí nadbytočný priestor. Môžete ho naplniť regálmi rôznych veľkostí, vešiaky, veľké koše a zásuvky. Takáto skriňa je oddelená tradičnou priečkou, vnútornými dverami.


Štýlový a farebný dizajn

Izby, skrine na skladovanie odevov sa líšia nielen veľkosťou, dizajnom, ale aj štýlovým, farebným prevedením. Môžete okamžite kúpiť vhodné materiály pre dekoratívne a dekoratívne predmety alebo vytvoriť originálnu šatňu pre špeciálny projekt.

Šatník v štýle starej klasiky vyzerá veľkolepý a šľachtický. Ušľachtilý náter je vytvorený špeciálnymi technikami natierania dreva. Tradičný hnedý, prírodný béžový odtieň bude robiť. Provence nábytok je plný jednoduchosti, hravosť, kvetinové ornamenty. Vhodné tóny sú žlté, zelené, ružové. Moderná skriňa dokonale zapadne do každého moderného dizajnu a neoklasic bude v súlade so všetkými klasickými interiérmi.

Komplexy na skladovanie oblečenia v orientálnom štýle sú zdobené textilom, prírodným drevom. Môžete použiť iba prirodzené tlmené odtiene. Skrine v štýle boiserie zdôrazňujú ich jednoduchosť a praktickosť. Farba konštrukcie, ktorá zodpovedá stenám, pomôže skryť akýkoľvek nedostatok povrchu.


Fázy samoorganizačnej šatne

Pred začatím práce je nevyhnutné vypracovať podrobný návrhový diagram a predvídať možné problémy počas inštalácie. Hotový projekt by mal obsahovať podrobné informácie s charakteristikami miestnosti, použitým materiálom, presnými výpočtami. Tiež vopred by mali byť pripravené spojovacie materiály, nástroje, dekoratívne, spotrebný materiál. Hotový rám šatne nebude dostatočne funkčný bez prídavných zariadení a povrchových úprav. Všetky fázy samoorganizácie by mali byť jasne rozdelené.

plánovanie

Rozhodli sme sa vytvoriť útulnú a pohodlnú šatňu, v prvom rade je potrebné posúdiť dôležitosť nového dizajnu a starostlivo naplánovať vaše akcie. Hlavným kritériom pre výber veľkosti a umiestnenia je počet ľudí, ktorí ho budú používať. Mali by ste tiež zvážiť potrebu umiestnenia v skrini domácich spotrebičov, sezónnych položiek.

V ďalšom štádiu plánovania je potrebné odhadnúť objem už triedených vecí, určiť miesto pre každú skupinu. To pomôže zabezpečiť potrebný počet závesov, tyčí, zásuviek, košov. Zvážte dĺžku najdlhšieho oblečenia, ktoré sa bude skladovať v predĺženom stave. Plniace zariadenie je potrebné naplánovať s určitou rezervou.

Záverečná fáza - vytvorenie kresby. Je potrebné zohľadniť všetky uvedené body. Pre lepšiu prehľadnosť môžete vytvoriť rozvrhnutie šatníka v špeciálnom počítačovom programe alebo ho jednoducho prilepiť z kartónu. Tým sa vytvoria ďalšie príležitosti pre manévre, umožnia meniť objekty na miestach.

osvetlenie

Priestranná skriňa na uskladnenie oblečenia a obuvi potrebuje vysoko kvalitné osvetlenie viac ako iné miestnosti, pretože väčšina z týchto projektov nemá okná. V svetlej šatni je ľahšie navigovať, hľadať správne veci, farbu svetlých tričiek, nohavíc a šiat nie je skreslená, čo vám umožní bezpečne vytvárať dokonalé obrazy bez toho, aby ste opustili miestnosť.


Miestne, všeobecne použiteľné osvetľovacie zariadenia sú namontované na montážnom stupni rámu. Ak to oblasť dovolí, v centre si môžete zariadiť krásny luster, pokryje celý priestor elegantným svetlom. Na napodobňovanie slnečných lúčov sa používajú biele lampy.

Okrem všeobecného osvetlenia by mali byť hlavné oblasti zvýraznené svetlom. Zariadenia pre sekciu vrchného oblečenia sú namontované samostatne. Mali by byť vo výške najmenej 150 cm, z výšky 50 cm sa rozsvieti bar s tričkami a tričkami, pre spodnú časť skrinky, oblasť obuvi, sa na základnú dosku používa špeciálne svetlo. Samostatná rotačná stojanová lampa by mala byť umiestnená v šatni.

ventilácia

Oplotená časť obývacej izby, vyhradená pre šatňu, nebude sebestačná bez toho, aby sa do nej inštalovala ventilácia. Takéto opatrenie pomôže udržať veci, nedovolí im, aby sa stali vlhké, zabráni vzniku húb a plesní. Typy a spôsob inštalácie budú závisieť od umiestnenia špajze. K dispozícii sú nasledujúce možnosti:

 • Izba s oknom. Najlepšie z možností. Podmienky sú takmer pripravené. Ak je rám vyrobený z dreva, prúdi cez prirodzené medzery vzduch a na jeho odstránenie sa namontuje špeciálna mriežka namontovaná na paralelnej stene. Pre plastový rám je situácia iná. Okno bude musieť zostať otvorené alebo inštalovať konštrukcie s režimom mikroventilácie, okenným ventilom, ventilátorom.
 • Izba bez okna, ktorej jedna zo stien je tiež vonkajšia. V tomto prípade sa prúdenie vzduchu cez trhliny nebude fungovať. Robiť prácu vlastnými rukami bude o niečo ťažšie ako v predchádzajúcom prípade. Problém možno vyriešiť nasledovne: vyvŕtajte dieru do vonkajšej steny, namontujte ventil; alebo zariadiť kapotu inštaláciou špeciálneho ventilátora do otvoru, čo je možné, ak je prúd vzduchu zo susedných miestností.

 • Выделенное пространство, в котором не только нет окна, но и вокруг расположены другие комнаты. Это самый сложный вариант, но решаемый. Práca môže byť vykonaná niekoľkými spôsobmi. V stene môžete urobiť dieru, ktorá ohraničuje miestnosť oknom, ktoré umožní usporiadať prietok vzduchu, odtok - cez prietokovú mriežku. Ak je vedľa nej kuchyňa alebo kúpeľňa s digestorom, potom sa vŕta aj diera, aby sa odstránil vzduch. Najlepší spôsob je usporiadať vzduchovod, zamaskovať ho pod stropom.

Dvere pre šatňu - myslíme nad vchodom

Hlavným účelom dverí v šatni - aby sa zabránilo rýchlej kontaminácii vecí, vytvára svetlý dekoratívny prvok. Pri výbere plátna z rôznorodého návrhu je potrebné brať do úvahy jeho rozmery, spôsob otvárania, materiál, hmotnosť, prevedenie. Pre štýlovú šatníkovú skriňu existuje niekoľko možností:

 • Dvere kupé. Jedna alebo dve plachty sa pohybujú pozdĺž špeciálneho vodidla;
 • Skladací. Pozostáva z niekoľkých panelov, ktoré sa pripájajú po zatvorení;
 • SLR. Bežné dvere sú zdobené pieskovaným vzorom, reflexným povrchom;
 • Posuvné. Vybavená jednou hornou koľajnicou;
 • Vráta. Rôzne posuvné listy typu kazety;
 • Vetrané. Prezentované vo forme paralelných prepojok typu louvered. Môže byť mobilný, nehybný;
 • Skrytý. Akýkoľvek variant dizajnu je voči stenám úplne neviditeľný;
 • Valcované záclony, portiéry. Ideálne pre výklenky, malé skrinky.


Inštalácia skladovacích systémov

Samoinštalácia šetrí peniaze. Vlastnosti a zložitosť inštalácie závisia od typu konštrukcie, jej veľkosti a hmotnosti. Zvyčajne sa montáž začína upevnením nosných nosníkov, z ktorých hlavná je namontovaná horizontálne. Budú slúžiť ako základ pre ďalšie prvky. Pre prácu by ste mali pripraviť ceruzku, skrutky, vŕtačku.

Police, tyče a rošty sú zavesené na nosnej koľajnici, berúc do úvahy priestor na oblečenie. Pre montáž regálov budú potrebné lamely rôznych veľkostí, nôh alebo kolies. Zostavenie sieťového modulu poskytuje fázovanú inštaláciu. Výška buniek môže byť prispôsobená veľkosti boxov, košov.

Doplnkové vybavenie šatne

Ideálna skladovacia miestnosť môže byť len samostatný, uzavretý. Zásuvky a regály by mali zaberať všetky steny. V tomto prípade je voľný priestor v strede naplnený užitočným nábytkom a spotrebičmi. To môže byť stôl a dve stoličky, žehliaca doska, pohodlné pohovky, rôzne zrkadlá.

Ak to umožňuje šatníková skriňa, môže byť lavica umiestnená v strede miestnosti. Je to ľahký, pohyblivý dizajn, vytvorený pre pohodlie a pohodlie. Môže sa tiež použiť ako vypínacia doska na dosiahnutie horných políc. Skrinky sú vybavené pohodlnými zrkadlami, policami na topánky a zberačmi.


záver

Konštrukcia štýlovej šatne výrazne uvoľní priestor všetkých miestností od objemného šatníka, málo používaných vecí. Stavbu sadrokartónu možno vykonať ručne v čo najkratšom čase. Manuálna práca umožní vybrať si vhodný štýl, veľkosť. Skriňa môže byť akýmkoľvek spôsobom ozdobená alebo úplne neviditeľná.

Zanechajte Svoj Komentár