Koberec starých vecí vlastnými rukami

Koberce niekoľko stoviek až tisícok rokov boli vytvorené výlučne ručne. Aj teraz, keď existujú všetky možnosti automatizácie tohto procesu, takáto výzdoba je stále relevantná. Môžete si urobiť koberec s vlastnými rukami z takmer čokoľvek - vlákna, handry, pančuchy, kúsky džínsov, plastové čiapky, staré tričká, morské kamienky. Je dôležité, aby koberec zodpovedal celkovému štýlu miestnosti, organicky kombinovanému s inými predmetmi.

Vlastnosti, výhody

Vytvorenie domáceho koberca je jednoduchý spôsob sebavyjadrenia pomocou vyšívania. Originálny výrobok vyrobený ručne, ozdobí akýkoľvek interiér, prekvapí hostí. Výrobné náklady sú vo väčšine prípadov minimalizované - najdrahší bude svetelný dekor, na ktorý musíte kúpiť pár metrov LED pásky. Urobiť koberec zo všetkých druhov dopravných zápch, krytov, bude len nútiť k návšteve niekoľkých priateľov po sviatkoch s cieľom zbierať vhodnejšie suroviny. Textúrovaný predmet, okrem dekoratívnych, je schopný vytvoriť ľahký masážny efekt.

Hotový koberec sa umiestni na podlahu tak, aby bol teplý na chodenie, sedenie na ňom, zavesenie na stenu, vytvorenie praktického dekoru s vreckami organizátora.

Materiály, ich vlastnosti pre domáce koberec

Použité materiály závisia výlučne od predstavivosti a praktických zručností majstra, napríklad:

 • farbené priadze;
 • polymérové ​​vlákna, sisal;
 • jutové lano alebo konope;
 • opasky z kože, koženky, textilu;
 • kúsky uterákov, džínsy;
 • nylonové pančuchy;
 • pletené tričká, narezané na pruhy;
 • Etikety na odevy;
 • zvyšky umelej kožušiny;
 • Zátky zo šampanského, vína;
 • čiapky z plastových fliaš;
 • more, riečne kamienky;
 • čiapky z plechoviek na pivo;
 • LED pásik;
 • farebné náplasti;
 • Plastové tašky;
 • Plastové fľaše, tiež narezané na pásy;
 • drevo rezané, lakované;
 • skutočný mach

Každý z materiálov má svoje výhody:

 • zvyšky všetkých druhov textílií zo starých košieľ, nohavíc, pančuchových nohavíc oplývajú v každom dome - zvyčajne sú odhodené a tkanie koberca dá tomuto odpadu nový život;
 • pletacie priadze, ktorých malé guľôčky nevyhnutne zostávajú pri výrobe rôznych výrobkov, sa tiež pravdepodobne nezmestia - len na malom koberci;
 • z viečok, ktoré môžu byť odovzdané iba na chudobný cent do miesta prijímania plastov alebo na vytvorenie originálneho výrobku pre kúpeľňu, chodbu;
 • hladké kamienky, približne rovnakej veľkosti, vhodné aj na posteľnú bielizeň v sprche, pôvodná rohož v byte, súkromný zámok;
 • pletené z farebných nití výrobkov kladených na podlahu v detskej izbe - deti vhodné hrať na ne;
 • zátky z vína neabsorbujú vlhkosť, plesne a huby nezačnú na nich, materiál je príjemný na dotyk.

Nápady, workshopy pre vyšívanie

Spôsoby výroby koberčekov sú veľmi rôznorodé: lepenie častí na pevnom podklade (kartón, linoleum, guma), prešívanie, vzájomné preplňovanie farebných kúskov, háčkovanie alebo na prstoch, vyšívanie, tkanie na ráme, mini-stroj, patchwork technika.
Rôzne koberce sú vhodné pre rôzne štýly interiéru:

 • Škandinávsky - z bielych, béžových bambusových bôbov alebo veľkých pletení v jasných farbách;
 • boho - vyrobené z farebných kúskov s použitím patchworkovej techniky alebo tkaných z pletených vrkočov;
 • ekologický - pletený z ľanového vlákna, konopného lana, vyrobený pomocou makramelovej techniky;
 • hi-tech - vlákno, do ktorého je prelínaná stuha LED;
 • krajina - tkaná na ráme, obruč, zvyčajne kockovaná;
 • podkrovie z pásov, kožených kusov, zapínaných niťou alebo zošívačkou;
 • Barok - koberec je tkaný, pletený z nití, bohato zdobený strapcami, kvetmi zo stuh atď.

Výrobok pre mokré miestnosti, ako aj škôlka, je vyrobený protišmykovou úpravou.

Kožená opasok

Malý koberec vyrobený z pásov je veľmi odolný voči opotrebeniu, trvanlivý, najmä ak sú popruhy kožené. Taká vec dokonale zapadá do štýlu podkrovia, retro, priemyselné alebo dokonca klasické. Pre prácu budete potrebovať aspoň 9-12 opaskov, šnúrku alebo punč na kožené výrobky, motúzy alebo trvanlivé nite.

Spony musia byť odstránené, opasky musia byť orezané tak, aby boli rovnako dlhé. Pozdĺž okrajov dlhých strán sú otvory vytvorené každé tri až štyri centimetre, pričom krížom cez ne prechádza šnúra, ktorá spolu spája časti. Na želanie sú popruhy upevnené konštrukčnou zošívačkou s trakmi.

    

Pásy je možné tiež prilepiť na textilný podklad, gumu, narezať na štvorce, splietať, upevniť len po obvode. Ak sa časti držia na štvorcoch preglejky, drevovláknitej dosky, bude tu pôvodná podobnosť "kožených parkiet".

Koberec s nap

Na výrobu bude potrebovať textilné alebo plastové pletivo, narezané na úzke pásy pleteniny alebo farebné priadze, nožnice. Z nití, textílií, dajte dĺžku 6-10 cm, každý z nich je navlečený cez sieť, zviazaný do uzla tak, že oba konce sú na tej istej strane. Čím častejšie je vlákno navlečené, tým viac chlpatý koberec vyjde. V prítomnosti kúskov rôznych farieb, na koberci zobrazujú nápisy, vytvárať celé obrázky rôznych predmetov, zložitých vzorov, symbolov, hieroglyfov, počiatočných písmen.

    

K dispozícii je ďalšia možnosť, pre ktorú budete potrebovať niekoľko desiatok metrov nakúpených alebo ručne vyrobených strapcov. Ten je prišitý na hustú tkaninu požadovanej veľkosti, začínajúc od okraja budúceho koberca.

Froté uteráky

Koberec vyrobený z froté uterákov nakrájaných na stuhy vyjde mäkký, príjemný na dotyk - často sa vkladá do kúpeľne, v detskej izbe, zdobený romantickým interiérom. Pre výrobu potrebujete dva až štyri uteráky, froté šaty, nožnice, nite, ihly, špendlíky. V priebehu práce sú uteráky rozrezané na pásy, široké 5-7 cm, takže pásy sú dlhé, postupne sa zvyšujú vzájomným prešívaním. Celkovo sa vyžaduje, aby sa vyrobili tri stuhy, z ktorých je dlhý prameň tkaný, ktorý je zo spredu skrútený v špirále, upevnený nenápadnými stehmi.
Tip: namiesto uterákov môžete použiť akýkoľvek úplet.

Klapka s obručou

Veľký plastový obruč, pôvodne navrhnutý pre gymnastiku, je najvhodnejší na vytvorenie okrúhlej patchworkovej koberec. Pre štvorcové, obdĺžnikové výrobky použite drevený rám. Namiesto obruče sa niekedy používa kruh vlnitej lepenky.

Najprv by ste mali triediť staré farebné úplety - natiahnuté tričká, tesné legíny, tepláky a ďalšie. Úzke stuhy sú natiahnuté na základňu, prechádzajúc navzájom v tvare kríža v strede od miesta, kde sa uskutočňuje tkanie. Vezmite ho jednou dlhou stuhou, vykonáva sa zospodu, potom z hornej časti základových prvkov, ktoré môžu byť tiež vyrobené z povrazu, povrazu a šnúry z ľanu. Na konci práce sú osnovné nite strihané, zviazané uzlami.

Držanie troch alebo štyroch alebo viacerých takýchto okrúhlych vecí spolu je jednoduché získať jedinečnú cestu pre dlhú chodbu. Je dôležité, aby "nite" základne neboli príliš napnuté, aby sa konečný výrobok nedeformoval.

prútený Braid

Pigtail je tkaný z kordu, polymérového vlákna, pletenej pásky, narezaného na prúžky plastových vrecúšok. Druhá možnosť je najvhodnejšia pre kuchyňu, dielňu, zdobí chudobný štýl interiéru. Pre prácu opletené opletenie z troch alebo štyroch stužiek, z ktorých každá sa čas od času zvyšuje, upevňuje závitom v predchádzajúcom rade s ďalším. Táto vec je okrúhla alebo oválna. Na vytvorenie štvorca, obdĺžnika, je vrkoč položený v rovných radoch od okraja k okraju.

Obvod hotového koberca je zdobený pletenou čipkou, strapcami.

    
    

Pompom Rugs

Pre nadýchaný koberec z bambuľiek potrebujete vhodnú stavebnú sieť alebo kus pytloviny. Táto položka nie je veľmi praktická, ale neuveriteľne krásna. Najlepšie sa hodí do útulnej spálne, detskej izby, obývačky. Po prvé, musíte urobiť veľa farebných bambuliek - pre tento účel sú dva identické bagely vyrezané z kartónu, po ich zložení sú zabalené do nití, ktoré sú potom rezané pozdĺž vonkajšieho okraja, viazané v strede.

Ďalšie mriežky, ktoré budú vyžadovať niekoľko stoviek, sú prišité na rošt, textilné plátno. Po práci je zlá strana s uzlami pokrytá handričkou. K produktu vyšiel textúrovaný, bambuky robiť inú veľkosť, ale najviac bujný. Forma takéhoto koberca je prakticky vyrobená: napodobenina medveďa, leoparda, kože zebry vyzerá veľmi originálne.

Pletené textilné koberčeky

Na pletenie, vlnu, bavlnu, akrylovú priadzu, pletacie ihlice alebo hák vhodnej hrúbky sú vhodné. Výrobok, vyrobený pomocou pletacích ihiel, je vyrobený s podväzkovým stehom, zdobený textúrami vrkôčiky, zdobia škandinávske, klasické, rustikálne, modernistické interiéry. Táto podložka vytvára pocit pohodlia, tepla, čo je obzvlášť dôležité v zime.

Vyzerá to zaujímavý predmet z pletenie na ihly alebo kruhové pletacie písacie stroje "rukávy". Ich dĺžka, šírka je zvolená v závislosti od odhadovanej veľkosti koberca. Detaily sú navzájom spojené plátnovou väzbou, zviazanou so spoločným obdĺžnikovým "rámom".

Prelamované koberec-hviezda, koberec-kvet, viac ako čipky obrúsok, vykonávať háčkovanie. Pôvodný nápad - koberec zo súboru homogénnych pletených detailov. V tomto prípade chcete spojiť niekoľko desiatok štvorcov, kruhov, kosoštvorcov a následne ich spojiť. Druhá možnosť, zložená z objemových kvetov-ruží, je schopná vyzdobiť luxusné interiéry barokového, gotického a empírového štýlu.

Na pletenie nepremokavé koberce použité polymérové ​​tašky, uzavreté farbou.

Staré džínsy koberec

Šiť koberec v technike patchwork, džínsy potrebujú veľa. Všetko je potrebné rozrezať na štvorce, obdĺžniky, šesťuholníky rovnakej veľkosti, spojiť pomocou ručného alebo strojového stehu. Vynikne jedinečný slnečný koberec, ak vystrihnete z kusov džínsov vo forme sektorov - v závislosti od veľkosti "slnka", bude vyžadovať šesť až dvanásť kusov. V strede je našitý kruh.

Vyzerá to zaujímavým podlahovým dekorom päťuholníkových denimových vreciek, opaskov, z ktorých nie je potrebné ani odstraňovať náplasťové štítky. Môžete tiež znížiť celý denim do tenké stuhy, jednoducho a rýchlo háčkovanie koberec. Z džínsov je ľahké vytvoriť chlpatý koberec, výrobok vytvorený pomocou plátnovej väzby, ako aj v zmiešanej technike.

Ďalší spôsob, ako vytvoriť koberec: origami rohy sú rezané zo štvorcov rezané z džínsy, upevnené riadok po riadku pomocou vlákien. Prvý rad je textilný kruh.

    
    

Ak máte v pláne urobiť dekoráciu na stenu, je našitá vreckami na džínsy, v ktorých sú uložené všetky drobnosti - ceruzky, perá, hrebene, vlásenky, malé hračky.

Z kapronových pančúch

Koberec s uzlami pomocou makrame techniky je vyrobený zo starých pančúch, farebných kapronových pančuchových nohavíc, ktoré sú narezané na široké pásy alebo sú úplne použité. Pre prácu budete potrebovať najmenej desať kapronových objektov, ktoré sú rozložené v rade, upevnené lepiacou páskou. Ďalej je na každom páse viazaný jednoduchý uzol, alebo pásy sú spojené v pároch plochými uzlami. Tkanie pokračuje až do dosiahnutia požadovanej veľkosti.

    

Vyzerá to zaujímavý výrobok z pytloviny, ďalšia hustá textília, ozdobená copánkami, popruhmi, kvetmi farebných pančuchových nohavíc, šitá samostatne. Taký koberec z medúzy nemusí mať základňu, stohovanie, upevnené asymetrickými slučkami. Dokonca aj z pančucháče ľahko dostať pletené, pletenie, cievky.

Víno zátky na výrobu kobercov

Víno zátky sú jedinečným materiálom. Praktický koberec je vďaka určitým vlastnostiam vhodný pre mokré priestory WC, kúpeľne, kuchyne, záhradného altánku, vonkajšieho priestoru. Je príjemné chodiť na takomto koberci naboso, opúšťať sprchu, vystupovať z postele - výrobok je na dotyk teplý.

Ak chcete vytvoriť veci, ktoré potrebujete:

 • 100-200 čisté, celé dopravné zápchy;
 • ostrý nôž;
 • board;
 • šmirgľový papier;
 • gumový základ;
 • PVA lepidlo.

Zátky sa umyjú v mydlovej vode s bielidlom, ktoré sa nechá uschnúť. Potom sa každá trubica rozreže na dve polovice, ak sú časti vyrezané nerovnomerne, sú leštené brúsnym papierom. Po nalepení zátky na základe vhodnej veľkosti - v radoch, striedavo, v špirále atď. Výrobok sa vyrába vo forme kruhu, oválneho, štvorhranného, ​​sušeného na slnku.

    

Na predmet šiel vodotesný, je ošetrený tesniacimi materiálmi.

Džíny štítky

Šitie tohto koberca, ktorý je schopný vyzdobiť retro interiér, miestnosť v štýle pop artu, podkrovie, vyžaduje obrovské množstvo pruhov - minimálne 50, alebo dokonca 150 kusov. Štítky sú prišité na hrubú tkaninu (ručne alebo na šijací stroj), nalepené na gumovom podklade, pripevnené zošívačkou. Upevnenie dielov je prípustné vo forme "muriva", "rybie kosti", v špirále, od seba.

Sea Pebble Rug

Morské alebo riečne kamienky - hladké kamienky, pomôžu vytvoriť skutočnú prirodzenú atmosféru, zdobia byt v ekologickom štýle. Je príjemné, je užitočné chodiť naboso, najmä pre ľudí s plochým chodom, iné problémy chodidla.

Z kamienkov rôznych farieb, veľkostí, rozložených najrôznejších vzorov, nápisov. Na výrobu bude vyžadovať dostatočné množstvo plochých kamienkov, lepidiel, základ gumy, textilu, korku, atď. Je dôležité vyzdvihnúť všetky detaily v tvare, veľkosti, tak, aby nemali veľké medzery.

    

Ak sa na pláži nedajú zozbierať vhodné kamienky, zakúpia sa v obchode.

Podsvietený koberec

Žiariaca nočná rohož je najpôsobivejším kusom pre domácnosť. Je vyrobená z hrubej priadze alebo šnúry, ktorá je zabalená do špirálovej LED pásky. Práca sa vykonáva pomocou hrubého háčika, relatívne tenkých, výhodne svetlých vlákien. Dlhý "chvost" takéhoto koberca môže ísť ďalej, stohovať po obvode miestnosti, alebo vytvárať vzor na stene.

Pletenie je vyrobené zo stredu, s jednoduchými háčikmi, z ktorých sa hodí len 8 až 15 radov. Kábel LED (bude potrebovať aspoň 4-9 metrov), pridaný v druhom a treťom rade.

    
    

LED prvok by mal byť uzavretý, či už jednofarebný alebo viacfarebný.

Moss koberec

Tento koberec bude vhodný pre otvorené priestory v záhrade, príliš vlhké miestnosti. Je to jedinečný spôsob, ako vytvoriť doma malý kútik prírody - najviac šetrný k životnému prostrediu, príjemný z hľadiska hmatových pocitov. Zakúpený základ sa skladá z latexu, má veľa buniek, z ktorých každý je umiestnený kus živého machu, ktorý musí byť pravidelne striekaný vodou.

Z penovej gumy alebo syntetického zimovaru, pre detskú škôlku

Tvorba rozvijacích rohoží je náročná práca, ale výsledok bude jedinečný. Na jeho realizáciu je potrebná penová guma, pletenina, niť, ihly, nožnice. Detaily, ktoré pripomínajú prvky z hry Tetris, sú vyrezané z penovej gumy a na každom z nich je prišitý prípad vhodného tvaru. Všetky časti sú vyrobené tak, že v "zmontovanej" forme sa produkt nerozpadá na svoje komponenty.

Ďalším spôsobom je vyrezať veľký list z tkaniny, pripomínajúci javor, breza, jitrocel, obaliť ho krytom vhodného tvaru, prešitím, vyšívaním "žily". Tento koberec pripomína prikrývku postavy.

    

Aby bolo viac zaujímavé pre dieťa, vtipné tváre, rukoväte-nohy-nohy sú vyšívané na každej "tehla".

záver

Okrúhly alebo štvorcový, pletený, tkaný alebo "kamenný" domáci koberec je najjednoduchší spôsob, ako vyzdobiť svoj domov s minimálnymi výdavkami na prácu a financie. Objekt je malý, usadzuje sa pri lôžku, miesta na odpočinok počas dňa alebo zaberá prakticky celú miestnosť s rozlohou až niekoľko desiatok metrov. Krok za krokom majstrovské triedy so vzormi, diagrammi, podrobnými popismi ručne vyrábaných podlahových výrobkov akejkoľvek veľkosti, tvaru, ľahko dostupných na webových stránkach pre šitie, domácu ekonomiku, ako aj na stránkach príslušných publikácií

Zanechajte Svoj Komentár