Ako urobiť hrniec z betónu vlastnými rukami

Vonkajšia dekoratívna váza dokonale zdôrazňuje zloženie architektonického súboru verejného využitia a môže sa stať neoddeliteľnou súčasťou krajinného dizajnu vidieckeho domu, letnej chaty. Výrobky, ktoré sú v mnohých krajinách široko rozšírené v 18-19 storočí, sú stále populárne. Nachádza sa v parkoch, v blízkosti budov mestskej správy, v kultúrnych komplexoch, pri vstupe do nákupných centier, aj v súkromných záhradách, priľahlých parcelách.

Starostlivosť o vzhľad svojho územia pre mnohých majiteľov je na prvom mieste. Chytanie zlepšenie, majitelia sa stretávajú s takým dekoratívnym prvkom ako hrniec. Najčastejšie sa uprednostňujú konkrétne možnosti, ktoré nevyžadujú osobnú starostlivosť, nie sú horšie ako kamenné, kovové konštrukcie, ale sú oveľa lacnejšie, môžete si ich vyrobiť vlastnými rukami.

Vlastnosti produktov a ich použitie

Kvetináče z betónu, predtým používané ako samostatné objekty malej architektúry, sa postupne začali využívať na úžitkové účely. Misky zároveň pôsobia ako dekor a slúžia ako nádoba na pestovanie rôznych rastlín. Vďaka týmto vlastnostiam dokonale dekorujú miestnu oblasť, zdôrazňujú rafinovanú chuť majiteľov.


    

Pouličné hrnce určené na pestovanie kvetov by mali byť vyrobené z materiálov, ktoré sú neutrálne voči atmosférickým javom a zároveň vyzerajú prirodzene. Tieto požiadavky plne spĺňa stavebná konštrukcia betónu, cementovej malty. Výrobky vyrobené z tejto suroviny sa vyznačujú funkčnosťou. S ich pomocou môžete vykonávať zónovanie územia, zdobenie súkromných nehnuteľností a vybavenie spoločných priestorov. Veľký dopyt po vázach z betónu je spôsobený ich vlastnosťami a výhodami:

 • Stavebný materiál sa nedeformuje vplyvom poveternostných podmienok, nebojí sa ohňa.
 • Roztok je veľmi plastický, kujný, má akýkoľvek tvar. Môžete z neho vytvoriť nezvyčajné štruktúry, ozdobiť ich v akomkoľvek štýle.
 • Toto je možnosť rozpočtu, vytvorenie kompozície nevyžaduje veľké výdavky.
 • Suroviny sú šetrné k životnému prostrediu. V cementových formách sa hojne pestuje široká škála rastlín, ako je sviňa, aubretia, heliotrop, levanduľa alebo iné.
 • V čase vzniku, môže byť dizajn daný prirodzené vzory, aplikovať pečiatkou vzor, ​​po vysušení, farba, aby maľovanie.


    

Tvar a veľkosť

Roztok betónu sa vyznačuje svojou plasticitou, takže váza môže mať takmer akýkoľvek tvar. Hlavná vec - dizajn by mal byť kombinovaný so všeobecným štýlom stránky, napríklad:

 • Angličtina. Výrobky majú hladké, zakrivené kontúry, nemajú ostrý a pravý uhol.
 • Country. Atribúty na prvý pohľad sa líšia v bez chuti, sú nedbanlivo. Sú vyrobené vo valcovom tvare, pripomínajú vedro, sud, umývadlo.
 • Maurská. Námestie modely sú stanovené, menej často kolo. Vonku čelia arabskej mozaike.
 • Classic. V strede kompozície sú kvetináče spolu so sochou, fontánkou. Sú vyrábané v rôznych variantoch. Štandardné možnosti majú dokonale okrúhlu základňu, s nohavičkou.


    

Výber veľkosti hrnca je ovplyvnený množstvom faktorov. V prvom rade sa berie do úvahy jeho účel, v závislosti od toho, či sú všetky dizajny rozdelené do miestnosti, ulice, dekoratívne. Pre druhú a tretiu možnosť sú charakteristické najväčšie parametre.

Pre pouličné stavby je dôležitá plocha pozemku. Na malom nádvorí by bolo nevhodné pozerať sa na veľké zloženie a naopak, malé predmety by boli na širokej ploche neviditeľné.

    

Tvar vázy sa volí nezávisle, môže zdôrazniť celkový vzhľad sekcie alebo vyniknúť a priťahovať k nej osobitnú pozornosť. Pre niektoré miesta ideálne vhodné výrobky vo forme prísnych geometrických tvarov, pre ostatné - majú nasekané, roztrhané, extravagantné bankovky. Parametre misky by mali byť primerané a úmerné polohe.

Kde a ako nainštalovať

Betónové misy je možné umiestniť na verejných aj súkromných miestach. Existuje mnoho možností. Vyzerajú skvele na námestiach a parkoch, v blízkosti kultúrnych inštitúcií a záhrad, parkovísk, vo vnútri kancelárskych priestorov, doma, na statku, v letných chatkách.

Obzvlášť dôležitá je veľkosť misy, závisí od jej hmotnosti, pohyblivosti. Tieto parametre ovplyvňujú jeho vzhľad a spôsob inštalácie. Existujú stacionárne a prenosné modely. Prvá možnosť sa vyznačuje dlhou základňou na jednom mieste. Masívne konštrukcie sú pomerne stabilné, niekedy sa na upevnenie používajú dodatočné upevnenie. Druhý typ sa líši menšou hmotnosťou, rozmermi. Pot sa používa celoročne alebo sezónne.

Môžete mať výrobky na rôznych úrovniach vzhľadom k podlahe, vo vertikálnej, horizontálnej polohe. Vzhľadom na tieto charakteristiky sú všetky modely váz rozdelené do týchto typov:

 1. Floor. Môže byť použitý ako plot, zónové objekty, dekoratívne prvky. V mieste inštalácie nie sú žiadne obmedzenia.
 2. Kolóna book opierky. Na stánku môžu byť inštalované hrnce, slúžiace výlučne na dekoratívne účely. Váza, ktorá má menšiu hmotnosť ako predmety inštalované na zemi. Často umiestnené produkty vyžadujú dodatočnú fixáciu.
 3. Vertikálne a stenové. Charakterizované najnižšou hmotnosťou. Môžu byť inštalované na sebe, pripevnené na povrchy kolmé na zem. Dobrá voľba v neprítomnosti veľkých priestorov. Ako bariéry sa používajú aj kompozície.
 4. Vo vnútri budov sa používajú okenné konštrukcie, ktoré sa montujú na parapety, odbočky.


    

Požadované materiály a nástroje

Na vytvorenie produktov bude potrebovať architektonický betón. Od obvyklých sa líši prítomnosťou rôznych minerálnych a anorganických prísad. Na prípravu zmesi potrebujete cement, piesok, drvený kameň, špeciálne nečistoty, vodu. Prísady hrajú dôležitú úlohu, dávajú betónovému roztoku plasticitu, plynulosť, s ich pomocou zvyšujú alebo znižujú dobu vytvrdzovania, zvyšujú odolnosť voči teplotným zmenám, znižujú absorpciu vody.

Zloženie väzbových zložiek zahŕňa rôzne látky. Napríklad sa do zmesi pridáva silikátový prach a rôzne popolky, aby sa dosiahla pevnosť, a používa sa aj jemnozrnný cement. Mobilita je regulovaná superplastifikátormi. Na prípravu zlúčeniny, ktorá nevyžaduje vibrácie na zmrštenie, sa používajú hyperplastifikátory.

Na získanie konečného produktu sa do zmesi zavedie určitá farba, farebné minerálne alebo organické pigmenty. Farby však znižujú pevnosť konštrukcie. V štádiu miešania môžete do kompozície pridať mramor, žula, kremeň a iné kamene.

Po rozhodnutí o materiáloch na prácu je potrebné pripraviť nástroje. Ich zoznam je malý. To bude vyžadovať:

 • schopnosť miešania roztoku;
 • Lopata, stierky, stierky;
 • rukavice;
 • farby, listy zo stromov, šablóny v prípade kreslenia vzoru na povrchu;
 • výstuže na prepichovanie betónu.

    

Ako pripraviť riešenie

Na výrobu dekoratívnych stavebných materiálov používa portlandský cement, pozostávajúci z cementového slinku, sadry, nečistôt. Súčasne sa zvolí jemnozrnná kompozícia, pričom tieto stupne nie sú nižšie ako M 400. Na zvýšenie pevnosti sa pridá výstužné vlákno. Na prípravu zmesi potrebujeme:

 • Portlandský cement M 500 - 1 diel;
 • kremičitý piesok - 3 časti;
 • jemné frakcie, sutiny - 3 diely;
 • C-3 kvapalné zmäkčovadlo - 0,5 až 0,7% hmotnostných suchého cementu;
 • sklolaminát - 0,6 kg / m³;
 • pigmentové farbivo - 3%;
 • čistená voda - 2 diely.

Postup krok za krokom je nasledovný:

 1. Suchý cement a piesok musia prejsť cez sito, potom pri rešpektovaní pomerov premiešajte obidve zložky.
 2. Do suchej zmesi sa pridávajú drvené mramorové triesky, polypropylén a farbivá, po ktorých sa všetko zmieša do homogénnej hmoty.
 3. Uprostred výslednej haldy sa vytvorí vybranie, do nej sa naleje čistá voda, zmäkčovadlo a roztok sa hnetie.

Ak chcete skontrolovať kvalitu betónu, stačí stlačiť výslednú hmotu v ruke. Ak voda v tomto prípade pôsobí, zmes sa zriedi pieskom, kvapalina sa premieša do voľnej štruktúry.

    

Výrobné metódy a materiály pre formy

Jednoduché kvetináče môžu byť vyrobené pomocou vzorov a foriem. Používajú sa hotové aj ručne vyrábané modely. S ich pomocou sa väčšinou vyrábajú jednoduché konštrukčné konštrukcie vo forme geometrických obrazcov. Ako ukážku môžete použiť akýkoľvek dostupný materiál:

 • vedrá, sudy, nádrže;
 • Lepenkové krabice;
 • Plastové, sklenené fľaše;
 • drevené dosky, starý nábytok, preglejky, dosky zo sololitu, drevotrieskové dosky;
 • kuchynské potreby;
 • plechovky na farby, handry, gumené rukavice, oblečenie;
 • hračky, obuv.


    

Ak chcete vytvoriť zložitejšie vázy, v podobe soch, vtákov, zvierat, rozprávkových postáv, potrebujete zručnosti sochára. Pri stavbe takýchto konštrukcií sa okrem vzorov v práci použili rámy z výstuže a kovového pletiva. Po naliatí malty majster pomocou stierky a špachtle upraví rozmery. Ak má kvetináč zložitú štruktúru, ktorá sa skladá z niekoľkých vrstiev, predchádzajúci z nich robí špeciálne drážky pre lepšie nastavenie. Ďalšia vrstva sa nanáša až po úplnom vysušení predchádzajúcej vrstvy.

Okrem týchto možností, môžete kopírovať hotové vázy, pomocou sklolaminátu vytvoriť formulár. Zvolený produkt je na oboch stranách pokrytý sklenenými vláknami. Priestor medzi vláknami je vyplnený epoxidovou živicou. Po úplnom vysušení sa materiál odreže. Môžete si tiež vytvoriť zaujímavé šablóny zo sklených vlákien. Využívanie týchto látok však bude vyžadovať finančné investície.

Krok Master Class

Kvetináče betónu môžu byť vytvorené rôznymi spôsobmi, ale princíp činnosti bude približne rovnaký. Spočíva vo výbere šablón a nalievaní roztoku do nich. Problémy môžu vzniknúť pri vytváraní modelov, ktoré vyžadujú zručnosti modelovania. Zvážte štandardné vázy výrobných technológií:

 1. Pripravíme pre prevádzku dva kontajnery s rôznymi parametrami, jeden musí vstúpiť do druhého, a vzdialenosť medzi ich stenami by mala byť aspoň 3 cm po celom obvode.
 2. Roztok sa premiesi. Ak bude mať výrobok zložitú štruktúru, výčnelky, malé prvky, urobíme z neho viac plastu, najviac tekutého. Na vytvorenie hladkých povrchov prinášame konzistenciu do hustejšieho stavu, takže výsledná hmota sa nerozšíri.
 3. Namažte vo veľkej nádobe alebo položte polyetylén na dno a boky. To umožní zmrazenie kompozície na odstránenie šablóny. Menšie - spracovávame vonku.
 4. Naplňte časť zmesi na dno väčšej nádoby. V závislosti od veľkosti konštrukcie vytvoríme hrúbku vrstvy. Pre malé misky stačí 3 cm.
 5. Ďalej vytvorte drenážne otvory. Za týmto účelom môžete do roztoku vložiť kovové rúrky, plastickým uzáverom z plastickej hmoty.
 6. Nainštalujte do menšej nádoby naplnenej sutinou alebo pieskom.
 7. Vyplňte kompozíciu v medzere medzi stenami foriem. Na odstránenie vzduchu je potrebné prepichnúť zmes tyčinkou alebo výstužou.
 8. Hladina s hladidlom.
 9. Predformu zakrývame fóliou a necháme niekoľko dní vyschnúť.
 10. Po vysušení sa vzorky odstránia.
 11. Ďalej navlhčíme betónovú konštrukciu vodou a opäť zakryjeme fóliou. Tento postup sa musí vykonať niekoľkokrát denne počas 10 dní. Bez týchto opatrení bude betón prasknúť.
 12. Po uplynutí nastaveného času môže byť výrobok inštalovaný na miesto, ktoré je na to určené, alebo v prípade potreby môže byť vopred natretý alebo dekorovaný.

    

Váza, sochárstvo

Kvetináč môže byť vyrobený vo forme rôznych tvarov. Zoberme si príklad vytvorenia krásnych labutí. Pre prácu potrebujete plastovú nádobu, drôt, obväz, stavebnú sieť, stierku, stierku. Master trieda bude vyzerať takto.

 1. Vezmeme plastovú fľašu s objemom 6 litrov. Odrežte bočný povrch. V kryte urobíme dieru. Kovová tyč s priemerom 8 mm, dĺžka jedného metra dáva charakteristický tvar. Vložíme ho do otvoru a upevníme ho do krku zlomenou tehlou a lepidlom na obklady. Zväzok menších drôtov vedie ku dnu. Naplňte fľašu dovnútra pieskom na hrany, aby sa pri aplikácii zmes nedeformovala.
 2. Roztok sa premiesi. Hustota. Nalejte na film. Zarovnávame ho, tvoríme základňu hrubú 4 cm.
 3. Na vrchu zmesi položte plastovú nádobu. Začneme ho obaľovať roztokom. Pre lepšiu priľnavosť použite mriežku na steny omietky.
 4. Pre krídla, vezmeme dve kovové obdĺžnikové mriežky, ktoré umiestnime na oboch stranách nádrže, nanesieme vrstvu malty.
 5. Sme tvoriť chvost, sme kabát zväzku s drôty.
 6. Robíme krk a hlavu. K tomu, po nanesení prvej vrstvy na kovovú tyč, ju zabalíme mriežkou, nanesieme ďalšiu vrstvu, zakryjeme ju obväzom zhora.
 7. Suchý blok sušte niekoľko dní.
 8. Zmiešajte omietku s vodou, zarovnajte celú štruktúru. Pomocou zručností sochára používame špachtle na napodobňovanie peria, dávame mu hlavu, tvoria zobák.
 9. V záverečnej fáze môže byť hrniec potiahnutý akrylovou farbou a niekoľkými vrstvami laku.

Z plastových nádob

Základný spôsob, ako vytvoriť kvetinové vázy. Práca bude vyžadovať dve rozdielne objemové kapacity. Roztok sa naleje na dno väčšieho priemeru táry a vyrovnáva sa. Ďalej sa v ňom vytvárajú drenážne otvory. Naplnený pieskom alebo inou hmotnosťou, menší kontajner je umiestnený dovnútra v strede. Medzera medzi stenami je naplnená zmesou. Po dennom sušení sa vzorky odstránia. Tvar povrchu použitej nádoby bude závisieť od vzhľadu nádoby. Môže mať vzor v tvare pruhov, vypuklých miest.

Z tkaniny

Modely z textilného materiálu vyzerajú originálne a zároveň veľmi jednoduché. Práca bude vyžadovať látku a vedro. Proces bude chvíľu trvať. Po prvé, roztok je hnetený, uterák alebo vrecko do nej spadne, je tam, kým nie je úplne namočený. Potom sa zavesí na vedro alebo umývadlo upevnené na podložke. Po trochu vytvrdnutí zmesi sa vytvoria okraje budúcej záhradnej misy. Môžu byť rezané, ohnuté.

Pomocou inej tkaniny môžete získať zaujímavú textúru hrnca. Povrch je hladký, drsný, s kopcami, reliéf. Betón môže byť impregnovaný rôznymi vecami, či už je to bunda, džínsy, deka, pytlovina alebo iné výrobky.


    

Neobvyklé nápady

Kvetináče môžu zdobiť rôzne oblasti, verejné aj súkromné. Pre každé miesto sa vyberie najvhodnejšie zobrazenie. Najneobvyklejšími možnosťami sú parky, architektonické súbory. Pre chaty sú stavebné priľahlé plochy vyhotovené v akejkoľvek forme. Existuje mnoho nápadov na ich vytvorenie. Pre prehľadnosť uvažujeme niekoľko zaujímavých modelov:

 • Imitácia rúk. Tento dizajn môže byť vyrobený z gumových rukavíc. Na to stačí, aby naplnili roztok a vysušili. Potom sa rukavice odstránia. Ak je to potrebné, hrniec je natretý.
 • Topánky. Zo starej topánky, namočenej v betóne, si môžete vybudovať sebestačný záhon, ktorý nepotrebuje ďalšiu dekoráciu.
 • Lopuch listy Výrobný proces je veľmi jednoduchý. Na ulici je kopec, hrb piesku. Na ňu je položený film, na ktorom je nanesený list lopúcha, ktorý je potiahnutý roztokom s hrúbkou do 2 cm a potom je potiahnutý polyetylénom až do úplného vyschnutia. O niekoľko dní neskôr, zdroj môže byť odstránený, farba misky v zelenej farbe.
 • Nákupný košík Recept je základný. Ako rám možno použiť samotný tkaný výrobok. Stačí ho namočiť do cementovej zmesi a natrieť farbou. Tento hrniec vyzerá nežne.
 • Kvetina. Je vyrobená z čipkovej tkaniny impregnovanej v betónovej kompozícii, ktorá sa pri sušení vytvára z handry. Po natretí misky.


    

Dekoratívny dizajn

Niektoré vázy nevyžadujú konečnú úpravu, iné nebudú robiť bez ďalšej dekorácie. Bowl dekorácie je tvorivý proces. Obliekanie sa vykonáva rôznymi spôsobmi. Výrobok môže byť napríklad natretý, posypaný viacfrakčným pieskom, aby sa povrch zdrsnil, aby sa zo škrupín vytvorili inklúzie.


    

Kvetináč môže byť natretý biely, potom bude vyzerať skvele v blízkosti fontány alebo sochy. Miska v zlatej farbe je všeobecne vhodná pre mnoho štýlov. Dobrým riešením pre návrh môže byť rozbité sklo, riad, mozaika. Je zaujímavé pozrieť sa na povrch extrudovanou textúrou prírodných listov.


    

záver

Kvetináč z betónu sa stane nádhernou výzdobou domu priľahlého miesta. Existuje mnoho možností pre zakúpené modely, ešte viac sa dá urobiť vlastnými rukami. Výrobky z betónu majú mnoho pozitívnych vlastností, nevyžadujú nepretržitú starostlivosť. Môžu byť použité v kompozícii s inými objektmi, aby sa prízvuk interiéru záhrady.

Zanechajte Svoj Komentár