Tampóny na oknách: vyrezávané, drevené, klasické

Úhľadnosť dizajnu a vytvorenie určitého štýlu fasády domu do značnej miery závisí od detailov. Napríklad inštalácia vyrezávaného dreveného obloženia na okná zvýrazní rustikálny štýl. Inštalácia "prísnych" plastových alebo kovových rámov však prispeje k modernému vzhľadu exteriéru. To je dôvod, prečo pred výberom takýchto položiek by ste si mali pozorne prečítať ich sortiment, vlastnosti a vlastnosti materiálov, z ktorých sú vyrobené.

Okrem toho by ste mali zvážiť podmienky inštalácie a pomocnú ochranu rámu okna na rôznych budovách (tehla, kameň, drevo). Po preštudovaní týchto informácií môžete ľahko nájsť správne vybavenie pre náklady, kvalitu a jednoduchosť inštalácie. Okrem toho, s pomocou našej krok-za-krokom master triedy, budete môcť samostatne urobiť originálne preplatenie na okná vášho domu.

Funkcia a klasifikácia plató

Hlavnou funkciou okenných rámov je ochrana priestoru v blízkosti okna a samotná fasáda, steny domu. S ich pomocou môžete skryť montážny materiál použitý na upevnenie okenného bloku. Tiež platbands môžu byť skryté a technologické medzery okolo okna. Zatvorené pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi (zrážky, pouličný prach) budú otvory trvať oveľa dlhšie. Okrem toho bude upozornené na zamrznutie okna v oblasti otvárania. Dôležitá je aj estetická príťažlivosť fasád a miestností, v ktorých sa takéto prvky používajú. Pokiaľ ide o klasifikáciu platní, vykonáva sa s ohľadom na umiestnenie prvkov

 • Exteriéru.

Nachádza sa na fasáde, hlavne plní ochrannú funkciu, ale zároveň prispieva k zvýrazneniu štýlu exteriéru.


  

 • Vnútorné.

Hlavným účelom prvkov je vytvoriť čistý prechod okennej jednotky na svahy, skryť technologické medzery a vytvoriť štýl interiéru.

Výroba materiálov

Moderné výrobcovia vyrábajú platbands z rôznych materiálov: drevo a jeho odvodené suroviny, kov, plast. Hotové výrobky sú prirodzene pozoruhodné svojou trvanlivosťou, vzhľadom a praktickosťou. Modely, ktoré sú lacné a vyžadujú minimálnu údržbu, zahŕňajú plastové a kovové platne. Očistite ich len z prachu z ulice utieraním vlhkou handričkou. Drevené platničky potrebujú pravidelné farbenie, impregnáciu antiseptikami. Frekvencia impregnácie závisí od stability zvoleného zloženia a požiadaviek výrobcu (mnohé spoločnosti odporúčajú opakované spracovanie po 3-5-8 rokoch). Frekvencia zmeny vrstiev laku závisí od trvanlivosti použitých kompozícií a ich životnosti. Pokiaľ ide o hotovosť MDF, je určená výhradne pre interiérové ​​práce.

Na špeciálny typ materiálov možno pripísať fasádnemu štuku. Je pravda, že vo väčšine prípadov sa používa na obnovu starých budov a je pomerne drahé.

drevo

Kvalita a trvanlivosť drevených puzdier priamo závisí od použitého stromu a jeho vlastností. Na výrobu takýchto prvkov sa často používajú:

 • tvrdé drevo (dub, buk, jaseň): majú maximálnu odolnosť voči nepriaznivým účinkom, ale je veľmi ťažké ich vyrezať;
 • mäkké listy (jelša, osika, lipa): ľahko spracovateľné, preto sa používajú hlavne na výrobu vyrezávaných platničiek, ale potrebujú vysoko kvalitnú ochranu pred vlhkosťou;
 • ihličnany (borovica, smrek): sú prístupné, po dlhú dobu s náležitou ochranou si zachovávajú svoj pôvodný stav;
 • ovocie (čerešňa, jablko): vyznačujú sa vynikajúcou mäkkosťou a jednoduchosťou strihania, prvky z nich sa používajú ako ozdoba doštičiek.


 

Podľa typov drevených rámov sú rozdelené na štandardné (s alebo bez skosenia, so zaoblením) a vyrezávané. Prvé z nich majú nepatrnú hrúbku a sú najčastejšie vyrábané priamo (alebo s minimálnym ohybom). Na vyrezávaných modeloch sú vyrezané kučeravé drážky vo forme vzorov.

plastický

Plastové rámy - perfektný rám pre plastové okná. Môžu byť tiež inštalované pre rámovanie drevených, natretých v bielej alebo svetlosivej farbe, vzorov okien. Výhodou tohto typu výrobku sú nízke náklady a jednoduchosť starostlivosti. Na rozdiel od analógov vyrobených z dreva nevyžadujú trvalú ochranu pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi. Okrem toho sú oveľa lacnejšie ako kovové náprotivky. Nevýhodou takýchto rámov je malý výber tvarov a odtieňov. Ale so správnym výberom farebnej schémy bude získaný snímok vhodný na zobrazenie na pozadí kameňa alebo bielej tehly a na pozadí vlečky. Montáž plastových platničiek je možné vykonávať vo vnútri aj zvonku. Takéto výrobky sú minimálne vystavené teplotným výkyvom a vďaka vysokokvalitným farbám, ktoré sa používajú pri ich výrobe, nezmiznú na slnku.


MDF

Moderné MDF platne priťahujú najnižšiu cenu. Ich rozsah je zároveň široký: ako základ môžu byť použité priame aj zaoblené prvky. Vrchná časť je pokrytá špeciálnym filmom, ktorý umožňuje štylizovať neobvyklé rámy. Okrem monochromatického dizajnu môžete ľahko nájsť MDF obloženie s imitáciou dreva, kameňa a kovových povrchov. Jedinou nevýhodou takýchto výrobkov je neschopnosť použitia vonku. Aj pri krátkom vniknutí vlhkosti sa základňa (MDF) rýchlo stane nepoužiteľnou a bude vyžadovať výmenu. Takéto rámy môžu byť použité len pre vnútorné okná alebo dvere. Odporúča sa však ich inštalácia so špeciálnou starostlivosťou v kúpeľniach s nedostatočným vetraním (alebo s nízkou spotrebou). Nevyžadujú osobitnú starostlivosť: stačí odstrániť prach alebo utrieť mierne navlhčenou špongiou.


kov

Kovové počítadlá sú univerzálnym a lacným riešením pre všetky budovy. Vo väčšine prípadov sa používajú na úpravu administratívnych budov a dodatočnú ochranu okenných otvorov. Je však tiež dobre doplnená oknami v súkromnom dome z tehál alebo kameňa. Takéto výrobky sa odporúčajú inštalovať okrem kovových plastových okien: drevené rámy budú vyzerať nevhodné. Kovoobrábanie je pozinkované pásy, potiahnuté náterom odolným proti opotrebeniu. Preto kovový rám bude trvať mnoho rokov bez nutnosti periodického spracovania. Pozrite sa skvele na pozadí neštandardné fasádne dekorácie: obklady, kovové a PVC panely, obloženie stien. Zdôraznite závažnosť a modernosť exteriérového dizajnu.


Zariadenia platbands

Pre zariadenia na výber hotovosti existujú dve možnosti v závislosti od funkcií a dizajnu okna s rámcami:

 • Zo 4 strán.

V tomto uskutočnení sú rámy umiestnené v spodnej, hornej a bočnej časti rámu. Pri niektorých budovách môže byť spoločný spodný a horný lem priľahlých okien (umiestnený na rovnakej stene v krátkej vzdialenosti od seba). V tomto prípade sú tieto prvky namontované na prvom mieste a bočné pokladničné upevňovače sú nainštalované po presnom nasadení.

 • Z 3 strán.


  

Tento spôsob rámovania sa používa v prípade inštalácie externého parapetu (odlivu). Predbežná potreba presných výpočtov veľkosti a tvaru zavedeného parapetu. Potom namontujte bočné diely a ich montáž. Vrchný lem je nainštalovaný ako posledný.

Spôsoby upevnenia platní

Možnosti upevnenia platní na oknách závisia od materiálu samotných rámov, typu rámu a dokonca aj typu fasády budovy. Pri inštalácii je potrebné zohľadniť tieto požiadavky:

 1. Minimálne poškodenie upevňovacieho prvku platne: miesta montáže upevňovacích prvkov sú vopred vyznačené.
 2. Zachovanie estetickej príťažlivosti preplatenia po inštalácii: odporúča sa zvoliť spôsob inštalácie, pri ktorom sa vzhľad platničiek minimálne zmení.
 3. Dodatočná ochrana (zatváranie) upevňovacích prvkov po inštalácii pokladnice: viac sa týka samorezných skrutiek, ktorých uzávery, v závislosti od materiálu skrine, sa môžu trieť špeciálnou voskovou ceruzkou alebo uzatvoriť plastovými zátkami (táto možnosť sa vzťahuje aj na dverové koliesko).


Inštalácia plastových a kovových platní

Najjednoduchšia inštalácia je pre kovové platne, pretože nevyžaduje dlhú montáž dielov. Rám je narezaný podľa veľkosti otvoru okna a je nastavený pomocou skrutiek. Hmoždinky pod upevňovacími prvkami sú predmontované v tehlovej alebo kamennej stene. Na hornom a dolnom obložení pre spoľahlivé upevnenie malého okna bude dostatok 3 samorezných skrutiek, pre bočné - 3-4. Plastové preplatenie je tiež veľmi jednoduché, ale vyžaduje najpresnejšie označenie oblastí, kde budú upevňovacie prvky umiestnené. Inštalácia skrutiek, ktoré budú umiestnené pod skriňou, sa vykonáva v samotnom ráme alebo v dobore (kryt v dome z masívneho dreva), ak existuje. Predtým na skrutky sú umiestnené na vsuvke. Po nanesení platní (dutých pásikov so špeciálnymi drážkami pod vsuvkami vo vnútri) sa na upevňovacie prvky aplikujú a zaklopia. Vsuvka teda dobre sedí a zapadne na svoje miesto. Podľa tejto schémy sa montáž platní vykonáva ako zvonka, tak aj vnútri budovy - aby sa vytvoril čistý prechod na svahy.


Vlastnosti montáže drevených platní

Inštalácia akéhokoľvek typu dreveného obloženia by mala byť vykonaná s maximálnym možným ukrytím. Preto sa pred inštaláciou takýchto prvkov odporúča starostlivo zvážiť spôsob inštalácie a pripraviť sa na jej realizáciu. Okrem toho musíte zvážiť nasledujúce pravidlá inštalácie:

 1. Predbežne skontrolujte presnosť spojovacích prvkov a samotnú inštaláciu, aby ste dosiahli úroveň.
 2. Po priamej montáži prvkov je potrebné drevo ošetriť impregnáciou, antiseptickým lakom alebo farbou. Tým sa zabráni zničeniu štruktúry stromu v dôsledku negatívnych účinkov vlhkosti, teploty. Ak sa takéto spracovanie vykonáva pred upevnením platní, potom je jednoducho nemožné zaručiť bezpečnosť dreva v miestach upevňovacích prostriedkov.
 3. Berte do úvahy pri výbere montáže mäkkosť dreva, z ktorého sú vyrobené. Ak je mäkká hornina minimálne ovplyvnená klincami, tvrdá hornina môže byť v budúcnosti prasknutá v mieste upevňovacích prvkov.


Jednoduchá forma pogonazh

Inštalácia jednoduchých drevených platní začína montážou dielov (v prípade potreby sú jednotlivé prvky osadené, hrany sú rezané v uhle 45 stupňov). Ďalšiu inštaláciu je možné vykonať nasledovne:

 1. Skryté alebo cez hroty (shkantami). V prvom variante sú pre hmoždinku pripravené zadné strany platní. V miestach ich pripevnenia (často v puzdre) sa zberajú podobné otvory a v nich sa inštaluje škanty. Potom rámy len "plnené" okolo okna. V druhom uskutočnení budú tieto hroty viditeľné a otvor na puzdre bude cez.
 2. Malé klince alebo skrutky na strome. Dosky sú pribité okolo obvodu rámu (na puzdre), takže použité držiaky sú prakticky neviditeľné. V jednom rade je potrebné mať upínacie prípravky (aby sa zachovala atraktivita hotovosti).

Montáž vyrezaných platbands

Inštalácia vyrezaných platničiek nie je zložitá, ak boli spočiatku vykonané presnými meraniami okenného otvoru, ktorý bude orámovaný. Je potrebné mať na pamäti, že vzory na ráme musia presne zodpovedať. Po poslednom "montáži" skrine sú namontované. Na upevnenie sa často používajú dokončovacie klince (s malými hlavami). Sú neviditeľné na zmontovanom ráme, preto sú ideálne pre dekoratívne prvky. Okrem toho môžete oddelené časti hotovosti prepojiť pomocou hrotov (shkantov). Vyžadujú inštaláciu ťažkých a dokonca objemných drevených rámov. S malou váhou platbands potreba používať shkantov jednoducho zmizne.

Je lepšie dokončiť dokončovanie nechtov na nízko viditeľných rámovacích plochách, aby sa zachovala atraktívna vonkajšia úprava.

Ako upevniť čalúnenie na stenu guľatiny

V prípade, že je možné bez problémov pripevniť k dreveným obkladom akékoľvek druhy platní, potom pri stavbe zrubových stavieb vyžaduje montáž okenného rámu špeciálny výcvik. Pre zvlnenú stenu fasády je možné inštaláciu vykonať jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • vyrovnávanie stien;

Spočiatku sa rezanie guľatiny vykonáva tak, aby sa získalo relatívne ploché miesto s menšími vybraniami. Môžete ich vyrovnať tmelom. Veľkosť sekcií pozdĺž obvodu okna by mala byť rovnaká ako veľkosť zvolených pásov alebo by mala byť doslova o 1-2 cm väčšia (pre objemové a obrazové rámy).

 • použitie pomocného lúča.

V tomto uskutočnení sa k plášťu priblížia kusy dreva, ktoré budú slúžiť ako základ pre montáž platní. Tvarované štrbiny môžu byť tesnené alebo vyfukované montážnou penou a tmelom.


 

Tipy na zabránenie prúdeniu vlhkosti pod obložením

Okrem toho, použitie nasledujúcich prvkov pomôže chrániť nielen okná, ale aj obloženie panelov pred vniknutím vlhkosti a zrážok (a ich prúdenie pod rámom):

 • drevené a kovové prístrešky;

Pôsobia ako doplnok horného obloženia, sú usporiadané pod uhlom a zaisťujú, že voda nebeží po okne, ale priamo pred ním. Uhol sklonu sa môže rovnať uhlu sklonu strechy. Namontované priezory priamo nad horným páskovaním v blízkosti steny. Okrem toho spoj medzi stenou a hornou časťou priezoru môže byť utesnený tesniacim prostriedkom (pre vonkajšie práce). Drevené clony sú založené na vrchných konzolách. Kov jednoducho "visí" nad ním.

 • umiestnenie spodného čalúnenia pod uhlom.

Spodné potrubie na podperách, umiestnené pod uhlom, zabezpečí rýchle odvádzanie vody zo spodnej časti rámu. Toto riešenie sa často používa pre drevené okná.


Tvorba platbands vlastnými rukami

Ak chcete urobiť jednoduché a vyrezávané platbands vlastnými rukami, je možné aj pre obyčajného majiteľa: nie je nutné byť majstrom stolárstva na výrobu takýchto výrobkov. Aby však boli hotové pokladne naozaj kvalitné a elegantné, mali by ste pre prácu vybrať mäkké drevo (lipa alebo osika). Jednoduché platbands sú vyrobené ľahko. K tomu je potrebné zakúpiť hrubú dosku so šírkou 10-15 cm, ďalej ju musíte rozrezať na veľkosť okna, berúc do úvahy potrebu znížiť hrany bočných prvkov, horný a dolný lem v uhle 45 stupňov. Bočné časti môžete zaokrúhliť pomocou brusnice (zaoblené dláto). Vykonávanie vyrezávaných platničiek sa vykonáva v nasledovnej hlavnej triede:

 1. Vhodná konštrukcia sa vyberie a vytlačí na kartón.
 2. Šablóna je vyrezaná z kartónu, kresba je prevedená (v plnej veľkosti!) Do prírodného dreva.
 3. Jigsaw rezané ďalšie časti vzoru. Dláta (alebo brusnice) sú vyrobené v tvare vybrania, ak sú potrebné.
 4. Drevo je ošetrené impregnáciou, pokryté farbou a lakom.


 

Ak chcete, aby platbands v ruskom štýle pomôže pri výrobe nielen vzorované, ale aj maľované dekor. Farba by sa mala aplikovať na drevo ošetrené antiseptikom. Okrem toho môžete hotový výrobok lakovať.

záver

Elegantné a krásne čalúnenie nie je len najlepší spôsob, ako ochrániť rámy pred vlhkosťou a dažďom, ale tiež vám umožní dokončenie štýlu fasád. Krabičky z rôznych materiálov môžu byť doplnené priezormi, aby sa zabránilo vniknutiu vody do okien a stekaniu vody pod stenami pod oknami. Môžu byť však doplnené aj praktickejšou štýlovou výzdobou. Napríklad drevené žalúzie inštalované spolu s drevenými platňami zabezpečia úplné uzavretie miestnosti pred slnečnými lúčmi. Kované mreže však ešte viac zvýšia bezpečnosť obyvateľov a chránia dom pred prenikaním zlodejov. Pri výbere vhodných obkladových panelov je potrebné zohľadniť materiály, z ktorých sú inštalované okná a fasáda. Mali by ste tiež zvážiť celkový štýl budovy. Preto si vybrať vhodnú možnosť preplatiť za každú budovu nie je ťažké.

Zanechajte Svoj Komentár