Skladacie stoly so zapínaním na stenu

V malých bytoch s cieľom ušetriť drahocenný priestor často používajú kompaktný, skladací nábytok. Do tejto kategórie patria aj skladacie stoly. Skladajú sa zo stola a zdvíhacieho mechanizmu, ktorý ho drží v horizontálnej polohe. Nohy pri takomto stole zvyčajne nie sú, hoci existujú modely s inou, kompletnejšou súpravou. Kus nábytku je pripevnený na stenu alebo na akýkoľvek zvislý povrch (niekedy zahrnutý v dizajne regálov alebo multifunkčných skriniek). Skladacie stoly sú ergonomické, kompaktné a pohodlné na používanie. V zníženej polohe nezaberá stolová doska veľa miesta. Poďme sa porozprávať o tom, ktoré modely skladacích stolov ponúkané výrobcami a ako zapadajú do interiéru.

Výhody a nevýhody skladacích stolov

Skladacie tabuľky majú niekoľko výhod naraz:

 • Kompaktný a úsporný priestor. V zloženom stave je takmer neviditeľný. Voľné miesto môžete použiť podľa vlastného uváženia. Samozrejme, že miesto pre rozsah stola nemôže byť obsadené inými, masívny nábytok.
 • Ergonómia.
 • Univerzálnosť. Skladacie stoly môžu byť použité ako pracovisko, jedálenský kút, žehliaca doska.
 • Bezpečnosť, jednoduchosť a jednoduchosť použitia. Dokonca aj dieťa môže zvládnuť algoritmus zdvíhacieho mechanizmu. Všetko, čo je potrebné na uvedenie stola do horizontálnej polohy, je zvýšiť (alebo znížiť, ako v niektorých modeloch) a opraviť.

Rôzne modely vám umožňujú vybrať si dokonalý kus nábytku pre konkrétny interiér. Sú najobľúbenejšie v štúdiách a malých apartmánoch. Nevýhodou je len malá kapacita skladacieho stola. Takéto konštrukcie majú spravidla malé stoly, čo je spôsobené vlastnosťami zdvíhacieho mechanizmu a môžu pojať maximálne 4-5 osôb. Je tiež potrebné zvážiť, že hostia môžu byť ubytovaní pri večeri, napríklad len z troch strán, pretože štvrtý, priľahlý k stene, sa stane "mŕtvou zónou". Vzhľadom k tomu, že väčšina skladacích stolov je statická, nedajú sa premiestniť ani presunúť na iné miesto, kde je tento nábytok v súčasnosti potrebný.


    

model

Výrobcovia nábytku ponúkajú širokú škálu stolov, ktoré sa líšia vo forme stolových dosiek, typov konštrukcií, rozmerov, montážnych prvkov, prítomnosti alebo neprítomnosti niektorých komponentov (napríklad nôh), materiálov na realizáciu. Okrem toho sa modely líšia svojím dizajnom: farbou a textúrou povrchu stola. Tam sú drahé možnosti z prírodných materiálov (masívne drevo alebo sklo) a viac rozpočtových tie napodobňovanie prírodného kameňa alebo vzácnych drevín (najčastejšie plastové alebo dyhované povrchy). Niektoré stoly sú doplnené ozdobnými vložkami z iných materiálov, rezbou, vložkou, nábytkovým kovaním.


    

tvar

Skladacie stoly sú k dispozícii so štyrmi formami stolových dosiek:

 • Square. Ideálne pre malú trojčlennú rodinu.
 • Obdĺžnikový. Stolík modelu je priestrannejší a môže byť použitý aj pre skromné ​​hostiny. Takéto skladacie stoly sú upevnené ako cez stenu, tak pozdĺž.
 • Polkruhový. Dosky tejto formy majú malú kapacitu, takže sa používajú len zriedka. Aj keď táto možnosť vyzerá originálne a zapadá do klasických interiérov a moderného vybavenia.
 • Okrúhly a oválny. Najvzácnejšie variácie. Vyzerá to štýlovo a neobvykle, ale málokedy sa používa kvôli svojej malej kapacite. Možnosť je optimálna ako toaletný stolík v spálni alebo na pracovisku pre jednu osobu.

V priestoroch komplexnej konfigurácie možno použiť tabuľky neštandardných foriem. Zvyčajne sú na objednávku.

    

Typ konštrukcie

Podľa typu dizajnu sú skladacie stoly rozdelené do nasledovných typov:

 • Transformátory. Môžu to byť steny a steny. Hlavným znakom dizajnu je jeho univerzálnosť. V prípade potreby sa môže premeniť na kompaktné pracovisko, vymeniť stôl alebo plnohodnotný jedálenský kút.
 • Skladací stôl. Zjednodušená verzia transformátora, ktorá nemá žiadne ďalšie funkcie. Stôl, keď je zložený, má vertikálnu polohu, ale zároveň zostáva na stene statický kus, takže model nie je kompletne zmontovaný. Môže byť na stenu a na stenu. Živým príkladom druhej možnosti je tabuľková kniha. Stal sa prvým prototypom skladacieho stola, ktorý poznal každý človek, pôvodom zo sovietskeho detstva. Bola to vysoká "rakva" s dvomi stolmi na oboch stranách úzkej dosky v strede. "Krídla" v obvyklom čase sú v zníženom stave. Keď potrebujete položiť stôl na dovolenku, sú zdvíhané a upevnené v horizontálnej polohe. Tento kus nábytku skutočne zachránil veľké jedlá, pretože jeho plocha v rozšírenom stave niekoľkokrát vzrástla. V čase, keď sa model nevyklopil, bola jeho úzka statická stolová doska použitá ako polica. V zmontovanom mieste zaberá „kniha“ veľmi málo miesta, ale stále stráca na skladacích stoloch namontovaných do steny.
 • Skladací. Najjednoduchší a najobľúbenejší model. Stôl je upevnený na ľubovoľnom zvislom povrchu, či už na stene alebo na prednej strane skrine. Okrem stolovej dosky sú takéto modely spravidla doplnené aj množstvom políc. Ak je stôl umiestnený v kuchyni, potom sú naplnené riadom. Keď sa model používa na prácu, do políc sa vkladajú knihy a perá. Konštrukcia je určená pre ťažké bremená. Jej nohy, spravidla chýbajú, takže upevnenie na stenu by malo byť spoľahlivé, takže stôl nespadá pod nohy majiteľov. Stôl sa nevysunie, ale nakloní sa dozadu. To je jeho hlavný rozdiel od modelu skladania.
 • Pohyblivý skladací stôl. Model je v mnohých ohľadoch podobný predchádzajúcemu modelu, ale je pozoruhodný mobilitou. Stolík sa pohybuje pozdĺž koľajnice namontovanej v stene. Taký skladací stôl je vhodný pre malé apartmány s neštandardným usporiadaním.
 • Pozastavené. Tabuľky, ktoré nemajú nohy. Sú kompaktné, pretože nie sú určené pre ťažké bremená.
 • Skladací barový pult. Rozlišuje úzku, predĺženú dosku stola. Ideálne pre malé kuchyne. Je pevná, rovnako ako klasický bar. Často sú doplnené rovnakými vysokými stoličkami.

Aj keď transformátory, skladacie stoly a spadajú do kategórie skladania, v klasických modeloch, stoly sa počas rozbaľovania znižujú a nie sú zdvíhané, ako sa to deje v dvoch vyššie opísaných prípadoch.

    

materiál

Pre skladacie stoly používajte rôzne materiály:

 • Drevotrieskové dosky alebo MDF. Relatívne lacná drevotriesková doska a drevovláknitá doska sú ideálne ako možnosť rozpočtu. Ľahko sa strihajú a dávajú do stola rôzne formy. Rezy sú spracované špeciálnou dýhovou páskou. Povrchová štruktúra môže napodobňovať drevo rôznych druhov, vrátane vzácnych. Bohužiaľ, materiál má krátku životnosť. Táto nuance bola "kompenzácia" za nízke náklady. Neodporúča sa umiestňovať modely z MDF a drevotrieskových dosiek do miestností s vysokou vlhkosťou a silne preťaženými doskami, pretože majú nízku odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Najlepšia možnosť ako písaný alebo počítačový stôl v kancelárii alebo škôlke študenta.
 • Glass. Začali sa používať pri výrobe skladacích stolov pomerne nedávno. Pre stolové dosky používajte iba ťažké tvrdené sklo, ktoré neguje nebezpečenstvo pre osobu, aj keď je stále rozbité alebo prasknuté. Materiál je drahý, ťažký a „chladný“ s hmatovým kontaktom, ktorý sa nie každému páči. Sklo dosky vyzerajú luxusne, takže sú ideálne pre rad moderných štýlov. Niektoré "high-tech" modely sú doplnené kovovými vložkami.
 • Masívne drevo. Ekologická, odolná a spoľahlivá možnosť. V cenovom rozpätí zaujímajú modely postavenie medzi sklom a MDF / drevotrieskovými doskami. Sú ťažké, ale odolné voči mechanickému poškodeniu. Exkluzívne modely z autorských zbierok sú zdobené zložitými vyrezávanými vzormi. Možnosť je vhodná do spálne, kuchyne, obývačky, kancelárie a ako prebaľovací pult v detskej izbe.
 • PVC. Plastová doska dosiahla vrcholy stola. Medzi výhody materiálu patrí jeho nízka hmotnosť a jednoduchá starostlivosť. Plast sa nebojí vlhkosti a nečistôt, ale nie je vysoko odolný voči mechanickému poškodeniu. Možnosť je ideálna pre kúpeľne, kuchyne, balkóny.

Vo výnimočných prípadoch sú nerezové dosky vyrobené špeciálne pre kuchyne.

    

veľkosť

Rozmery stola - hlavná charakteristika, z ktorej odrazila pri výbere skladacieho stola. Parametre sú vypočítané na základe štvorcovej miestnosti a počtu ľudí, ktorí ju budú používať súčasne. Ak sa stôl stane pracoviskom, jeho dĺžka by mala byť najmenej 1,2 ma šírka 0,8 m. Ide o optimálne parametre stola pre jednu osobu. Výška stola by sa mala pohybovať od 0,7 do 0,75 m od podlahy. Pre jedálenský stôl sú ceny trochu odlišné:

 • Okrúhle stoly. Pre bežné modely, ktoré sedia na 5-6 ľuďoch, by mal byť priemer 1,2-1,35 m. Pri skladacích stoloch je situácia trochu odlišná, pretože jedna strana sa opiera o stenu alebo o iný zvislý povrch a dá tam večeru nebude fungovať. Modely s priemerom 1,2-1,35 m určené pre 4-5 osôb.
 • Oválne modely. Pre tieto tabuľky nie je možné uviesť presné čísla, pretože užitočná plocha stola priamo závisí od typu pripevnenia: pozdĺž steny alebo naprieč. V druhom prípade sa získajú priestrannejšie dosky.
 • Obdĺžnikové tabuľky. Situácia je rovnaká ako u oválu.

Pre osobu, ktorá sa stravuje, je v priemere potrebná osoba s šírkou večere 0,4 ma dĺžkou 0,6 m. Šírka tu znamená vzdialenosť od okraja dosky stola a jej stredu.

    

Ako sa pripraviť

Jednoduchý model skladacieho stola je možné postaviť vlastnými rukami. Zvážte krok za krokom master triedy na výrobu skladacieho nábytku na príklade najprístupnejšieho materiálu - drevotrieskovej dosky. Je ideálny pre začínajúcich tesárov, pretože sa ľahko kosí a v prípade zlyhania to nebude škoda za vynaložené peniaze. Vrch stola nášho stola sa zdvihne, pretože takýto dizajn je spoľahlivejší ako sklopný (závesný). Model bude doplnený o nohy, ktoré zabezpečia jeho stabilitu počas prevádzky. Je potrebné začať pracovať s vykonávaním meraní a zostavovaním výkresu.

    

Požadované materiály a nástroje

Na prácu bude potrebné:

 • Drevotrieskové dosky. Môže byť nahradená listom z MDF alebo hrubej preglejky.
 • Dýhová páska na spracovanie rezaného okraja stola.
 • Drevené tyče pre nohy.
 • Skrutkovač.
 • Vrták.
 • Ruleta, ceruzka, štvorec, úroveň.
 • Skladačky.

Vzhľadom k tomu, že uvažujeme proces výroby skladacieho stola na príklade primitívneho modelu, tento zoznam možno rozšíriť o materiály pre ďalšie komponenty pôvodného modelu a nástrojov.

Príslušenstvo pre stoly

Skladacie stoly sú vybavené nasledujúcimi komponentmi:

 • Loop. Pre rôzne modely používajte "motýle", otočné a klavírové varianty.
 • Stacionárny základný pásik. Poskytuje spoľahlivé spojenie povrchu so stolom. Existujú prvky rôznych foriem. Môžete si kúpiť hotový kovový bar alebo si ho vyrobiť z dreva.
 • Kotviace skrutky, s ktorými bude stolová doska upevnená na zvislom povrchu.
 • 2 konzoly so svorkami na nohy.

Pri výrobe originálnych modelov sa používa doplnkové príslušenstvo: ozdobné kovanie (pánty, páky, rukoväte), vodiace lišty pre posuvné prvky stola a mobilné pracovné dosky, ktoré sa pohybujú pozdĺž steny. Dva ďalšie dôležité prvky komplexných štruktúr:

 • Konzoly pre dosky. Základ mechanizmu zdvíhania krycej konštrukcie. Máme záujem o posuvné alebo skladacie konzoly, ktoré nastavia dosku do pohybu.
 • Lapače. Vyžaduje sa na zaistenie stola v horizontálnej polohe. Je lepšie kúpiť špeciálne klipy s ochranou proti nárazu. Zabránia mechanickému poškodeniu stola, keď sa šikmo skláňa nadol.

V našom prípade ich nahradíme obyčajnými nohami, ktoré budú bezpečne držať stolík v horizontálnej polohe.

Ako upevniť dosku

Z listu drevotrieskovej dosky odrežte dosku požadovaného tvaru. Náčrt je vytvorený priamo na povrchu ceruzkou pomocou štvorca, páskou. Jej hrany sú zdobené dyhovou páskou. Na zadnej strane stola vytvorte značky pre nohy a slučky, ktoré sú pripevnené k povrchu. Potom je slučka priskrutkovaná k základni. Potom umiestnite na stenu, aby bol stôl označený. Na vyrovnanie základne je umiestnená presne vodorovne, musíte použiť úroveň. Teraz, aby zips v stene, aby otvory s vŕtačkou. Potom sa tyč upevní kotviacimi skrutkami alebo hmoždinkami.

Aby bolo možné správne určiť výšku stola, je lepšie si vziať stoličku, sadnúť si na ňu a predstaviť stôl pred vami, položiť na ňu ruky. Po pár „optimálnych“ tvaroch je výsledná hodnota vyznačená na zvislom povrchu.

Zaujímavé nápady v interiéri

Skladacie stoly môžu byť doplnené úzkymi závesnými policami, ktoré sú sklopené stolom v zloženom stave. Niektorí dizajnéri položili na zadnú stranu obraz, čím zakryli celú konštrukciu pod dekorom miestnosti. Aby sa vnútorný prvok spojil s povrchovou úpravou steny, jeho farba je prispôsobená tónu zvislého povrchu. Niektoré skladacie stoly sú dokonca vložené do nábytku. Predtým sa táto technika používala na usporiadanie mini-baru v slúchadlách. Úlohu stola vykonávali dvere, ktoré sa namiesto obvyklého ohnutia zložili dole. Vo vnútornom výklenku sa skrýva alkohol a poháre. Vo veľmi stiesnených bytoch sa dizajnéri uchylujú k mimoriadnym riešeniam a upevňujú nielen skladacie stoly na stenu, ale aj sklopné stoličky, visiace na hákoch tesne nad dizajnom. Táto kompozícia vyzerá celkom odvážne a nezvyčajné, ale keď sa zloží, vôbec sa to neuskutoční.

Ďalšou hospodárnou možnosťou je použitie rovnakých sklopných stoličiek, ktorých sedadlá sú umiestnené po stranách stola. V niektorých modeloch sa namiesto klasických nôh používajú obdĺžnikové moduly, ktoré sú vo vnútri duté, čo predstavuje rámovú podperu, ktorá je po zložení upevnená od okraja stola. Možnosť je vhodná pre malé rodiny dvoch ľudí, pretože „noha“ otáča inú stranu stola do mŕtvej zóny, čo neumožňuje tretej osobe sadnúť si. Ďalší kreatívny model, keď sa zloží visí na stene a pôsobí ako zrkadlo. Reflexná plocha sa nachádza na zadnej strane stola a zložené nohy slúžia ako drevený rám. Pred použitím je stôl odstránený zo steny, položený a položený na správne miesto. Príjemným bonusom takéhoto prvku je jeho mobilita. Na rovnakom princípe sú tiež dokončené ďalšie modely, ktoré nie sú doplnené zrkadlom, ale napríklad obrázkom alebo fotografiou autora.


    

záver

Skladacie stoly - ideálne pre malé apartmány a štúdiové apartmány. Vzhľadom k tomu, priestor je teraz najviac oceňujú, ako nábytok pomáha obrátiť aj stiesnené obydlia do priestranného domu, v ktorom je, kde sa otočiť, a to nielen pre majiteľov, ale aj pre hostí. Bohužiaľ, nie každý si môže dovoliť veľký byt, takže musíte „dostať ho von“ pomocou multifunkčného kompaktného nábytku, ktorý sa zmení na plnohodnotný interiérový prvok, ktorý dokáže uspokojiť potreby majiteľov v pracovných, stravovacích, barových alebo kozmetických priestoroch. area.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár