Obývacia izba v Provence: 75 fotografií nápadov

Krajina sa spája pod spoločným názvom skupiny trendov dedín, medzi ktoré patrí aj Provence. Susedí s takými farebnými „príbuznými“ ako ruský, španielsky, taliansky, americký štýl. Provence je len jedným zo smerov, ktoré sú geograficky zviazané s miestom narodenia - južným regiónom Francúzska. V skutočnosti, tento jednoduchý, výrazný štýl s etnickými prvkami zasiahne svetlé miesto na pozadí jeho "susedov", a naďalej priťahujú všetkých nových obdivovateľov, ktorí sa podarilo oceniť jeho ľahkosť a nenáročnosť. Čo je tajomstvom takejto popularity? Vo svete, kde sú ľudia zvyknutí oslovovať materiálne hodnoty, vzpierať sa, okrádať svoje bohatstvo alebo napodobňovať svoju prítomnosť, dávať prach do očí „luxusu“, chýba mu stručnosť, jednoduchosť a pohodlie. Provence sa stáva oázou morálneho odpočinku od nekonečnej rasy, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou moderného života. Smer je charakterizovaný špeciálnym svetlom, teplou atmosférou, ktorú je ťažké nájsť v high-tech chrómovanom chladnom alebo loftovom nájazde industrializácie. Ako ťažké je zariadiť obývaciu izbu v štýle Provence? Je táto možnosť vhodná na opravu rozpočtu a je možné túto úlohu plniť aj bez účasti externých majstrov? V článku odpovieme na tieto a mnohé ďalšie otázky.

História vzhľadu štýlu

Provence štýl dostal svoje očarujúce meno, pretože terén, v ktorom bol vytvorený. Teraz je táto historická oblasť na juhu Francúzska súčasťou veľkého regiónu (Alpes-Côte d'Azur-Provence). Jeho hlavné mesto - Aix-en-Provence je považované za jedno z najstarších francúzskych miest. Obrysy regiónu vznikli prirodzenými hranicami: Stredozemným morom, alpskými svahmi a malebnou riekou Rodan, ktorá nesie svoje vody až do Švajčiarska. Región je plný svetlých krajin, ktoré ohromujú turistov svojou jednoduchou krásou a rustikálnym šarmom. Teplé podnebie, pobrežie, zasnežené vrcholky Álp na obzore, početné dediny a pamiatky, dláždené ulice, nízke kamenné ploty, elegantné námestia, koberce z levanduľového poľa a špeciálne pohodlie pohostinného dvora - to všetko toto veľkoleposti podmanilo viac ako jedno srdce, ktoré sa pozeralo na jasné svetlo Provence , Kvôli miešaniu kultúr môžete naraziť na náhrobky Rímskej ríše, na zrúcaniny nádherných katedrál, hradieb, vzorov starovekej architektúry a monumentálnych hradov stredovekých šľachticov. Je to práve tento región, ktorý "ochutnal" tradičnú francúzsku kuchyňu s bylinkami, ktorá získala nové tóny pôvodnej chuti, ktorá sa stala známou ďaleko za hranicami krajiny. Miestni obyvatelia pestujú korenie priamo na záhradách pri domoch: okrem praktických dôvodov zdobia krajinu aj malé postele.

Niet divu, že pohostinný kútik Francúzska sa stal Mekkou pre turistov a tých, ktorí chcú mať len peknú dovolenku. Takže aký štýl by sa mohol objaviť pod teplým vetrom medzi pohoriami a panorámami zátok, kde vody Stredozemného mora po mnoho storočí hádžu kamenné útesy? Neobvyklá, inšpirujúca, malebná, krásna a jednoduchá rustikálnym spôsobom, útulná, teplá, s jemnou vôňou korenia, ponorená do zelene a bohatými kvetenstvami - to je jediný spôsob, ako opísať pravú Provensálsku. Je úplne bez domýšľavosti pre luxus, nie je zvykom šokovať verejnosť a živo demonštrovať svoje bohatstvo. V outback aj časových tokov inak - život spomaľuje jeho priebeh. Provence inšpirovala umelcov, básnikov, spisovateľov, architektov a hudobníkov. Tu je zámok If, za múrmi ktorého Edmond Dantès, bazilika Notre-Dame-de-la Garde („strážca“ Marcela), starobylé „pápežské“ mesto Avignon, perla azúrového pobrežia Nice, levandulová plošina Valensole, na stránkach Dumasovho románu Verdon rokliny a "mŕtve mesto" Les Baux de Provence, vytesané do skál. Na týchto územiach žili Kelti, Rimania, Galové, Gréci, germánske kmene (Franks a Visigoths), Arabi. V dávnych dobách bola Provence dokonca suverénnym kráľovstvom, ktoré sa neskôr stalo súčasťou Svätej ríše rímskej a potom Francúzska. V tomto regióne sa v priebehu mnohých storočí konala kolosálna zmes kultúr, ktorá sa odrazila v interiéroch miestnych domov. Začiatok štýlu Provence je považovaný za koniec XVI. - začiatku XVII storočia, kedy konečne našiel jasné formy, predovšetkým v miestnej architektúre. To sa zmenilo na plnohodnotný dizajnový smer ako protiváha komplexného, ​​ozdobeného baroka, ktorý bol v tom čase "vyznávaný" na severe Francúzska. Hoci Provence existovala predtým, ale nemala jasné kánony v dizajne a oficiálnom štatúte „štýlu“ francúzskeho zázemia, jednej z odrôd country hudby.

    

Charakteristické vlastnosti a štýl

Pre Provence sú charakteristické nasledujúce vlastnosti, ktorými sa dá tento štýl ľahko definovať:

 • Množstvo bielych a pastelových farieb vo farbe.
 • Veľa zelene: korenené bylinky, tkáčske rastliny (chmeľ, brečtan, hrozno), malé kvety.
 • Staromódny nábytok, ktorý prešiel reštaurovaním, ale zachoval si svoju históriu aj pod vrstvou farby.
 • Prútené stoličky a stoly, ktoré možno ľahko použiť v dome aj na dvore.
 • Široké panoramatické okná, ktoré umožňujú prístup do nádhernej krajiny vonku.
 • Množstvo dekoratívnych prvkov, ručne vyrobené (tzv. Ručne vyrábané), malé sochy, maľby s vidieckou krajinou.
 • Kvetinová potlač, hravá bunka a pásik, typický pre krajiny v textilnom priemysle (čalúnenie nábytku, záclony, obrusy, koberce).
 • Prevalencia dreva, prírodného kameňa alebo tehál, kovov (mosadz, meď) v povrchovej úprave.
 • Bavlna a ľan sú dva hlavné textilné materiály. Ak používate inú tkaninu, potom to musí byť prirodzené. Provence netoleruje syntetiku.
 • Masívne lustre, kované svietniky a lampy.

Dekor je dôležitou súčasťou štýlu Provence. Nemusí to byť lakomý. Obrázky, vázy, zrkadlá, hrnce s čerstvými kvetmi, prútené košíky, koberce, obliečky na vankúše pre vankúše vyrobené ručne sú ideálne pre obývaciu izbu. Skutočným centrom príťažlivosti obývacej izby v centre Provence bude krb so zväzkom palivového dreva v tepanom železnom kovaní a keramická polica pre krásne maličkosti.

    

Územná - vesmírna organizácia

Klasické usporiadanie každej miestnosti, či už je to spálňa alebo kuchyňa, sa vykonáva podľa jednoduchého princípu: voľný priestor v strede a vyplnený na okrajoch. Moderné interiéry štúdiových apartmánov a kombinovaných priestorov sa už dávno od týchto kánonov vzdialili. Aktívne využívajú pôvodné možnosti na oddelenie priestoru. V obývacej izbe v štýle Provence platia absolútne všetky metódy zón:

 • Samotné oddelenie oboch zón kombinovanej miestnosti s použitím nábytku, dekoratívnych zásteníc, klasických oblúkov, textilných záclon.
 • Podmienené zónovanie farbou, svetlom alebo použitím rôznych výtlačkov / vzorov na povrchu povrchových materiálov.

Miestnosť je možné vymedziť pomocou párových prvkov dekoru. Na tieto účely napríklad namontujte dve masívne podlahové vázy alebo vane s tkacími zariadeniami. Mimochodom, „živá stena“ dekoratívneho cinča, cissusu, brečtanu, filodendronu (vnútorné hrozno) alebo monsteras dokonale zapadá do interiéru každej miestnosti v štýle Provence.

    

Farebné riešenia a výtlačky

Vezmite si inšpiráciu výberom základov interiéru palety, môžete sledovať jarné kvitnúce prírody. Základom farebnej škály Provence je biela a svetlá odtiene lila (levanduľa), zelená (listy rastlín), hnedá (strom), modrá (voda a obloha), žltá (slnko). Môžete bezpečne používať svetlé farby všetkých farieb, je nemožné ich „vynechať“.

Biela obývacia izba

Ak je miestnosť malá, potom sa môžete uchýliť k možnosti win-win a urobiť hlavnú farbu bielu. Symbolizuje čistotu, čistotu a priaznivý účinok na osobu. Samozrejme, že "sterilná" belosť na výzdobu obývacej izby nebude fungovať, v každom prípade bude musieť byť zriedená párom iných odtieňov. Vzhľadom k tomu, biela je neutrálna v prírode, je úspešne kombinovaná s jasnými a pastelovými farbami. Ako súčasť štýlu Provence je lepšie použiť hnedú - prirodzenú farbu dreva a vytvoriť interiér s efektom ombre: farebná gradácia od bielej po hnedú s použitím prechodných tónov. Z rôznych odtieňov stačí vybrať štyri alebo päť, ktoré spolu vytvoria jemnú, ľahkú kompozíciu. Ak chcete dodať interiéru vzdušnosť, môžete použiť niekoľko akcentov nebesky modrej alebo pistáciovej, olivovej farby.

Obývacia izba v pastelových farbách

Pastelové farby - základ Provence štýlu. Aké farby patria do tejto skupiny? Hlavnou charakteristikou pastelových tónov je ich tlmenie, ale v žiadnom prípade nezmizne. Ak kreslíte paralelu s akvarelmi, farba na palete nie je riedená vodou, po ktorej stráca svoju sýtosť, ale robí ju menej jasnou pridaním bielej. Ak sa mlieko pridáva do bujnej modrej oblohy alebo do zelených listov, dostanete jeden z pastelových odtieňov. Medzi najobľúbenejšie tóny tejto skupiny patria hnedé deriváty: smotana, béžová, káva s mliekom, vanilka, terakota, okr, zlatohnedá, čokoláda, ľan, perla a slonovina. Ak chcete vytvoriť kompozíciu v štýle Provence tiež fit ružové, modré nebo bledo, svetlo fialová, broskyňa, svetložltá. Pri zostavovaní farebnej kompozície je dôležitý len princíp kombinácie odtieňov a ich počtu. Neodporúča sa používať viac ako sedem alebo osem pastelových farieb. Najlepšie je uchýliť sa ku kombinačnému algoritmu analogicky: jedna primárna farba a dve alebo tri jeho „bledé“ deriváty s rôznym stupňom saturácie.

Odtiene všetkých ôsmich farieb (farby dúhy a purpurovej farby, ako spojovací článok kruhu Itten medzi červenou a fialovou) a dokonca sivé, čo nie je nič viac ako čierno-biele bielenie, sa považujú za skupinu pastelových odtieňov.

Odtiene modrej a levandule

Levandulová farba a odtiene modrej sú svetlé farby, ktorých šťavnatosť musí byť vyvážená bielym, šedým alebo pastelovo neutrálnym, blízkym príbuzným hlavného kruhu v kruhu Itten. Napríklad, snehobiely nábytok vyzerá skvele na pozadí tapety v modrom kvete a organicky sa kombinuje s levanduľovými závesmi, kobercami, obrusmi alebo čalúneným nábytkom.

Odtiene zelenej a olivovej

Odtiene zelenej môžu byť prítomné v obývacej izbe výlučne v izbových rastlinách, ale tieto tóny budú skvelým základom pre farebné kompozície. Ak chcete dokončiť v štýle Provence, mali by ste zvoliť tlmené variácie: malachit, olivový, viridian, khaki, horčica, jadeit, smaragd. Menšie tóny sú pridané do kompozície v malých porciách: mäta, pistácie, jarná zelená, chartreuse, vápno. Zelený odtieň biely, pastelové odtiene hnedej (prirodzená kombinácia kmeňa stromu a jeho koruny) a sivej.

Jasné farby v štýle

Provence je naplnená optimizmom a teplom, je jednoducho nemožné vytvoriť takú atmosféru bez jasných tónov. Šťavnaté farby by mali byť starostlivo pridané do interiéru, rovnomerne ich rozmiestnené po miestnosti. Najlepšie je použiť nasýtené farby v dekore a textíliách: koberce, záclony, čalúnenie, vankúše, prehozy, vázy, šperkovnice, koše. Ako akcenty môžete mať fialové, žlté, modré, zelené, fialové.

Povrchová úprava a materiály

Provence štýl neakceptuje imitáciu. Výzdoba by mala byť použitá iba prírodné materiály. Samozrejme, môžete urobiť výnimky pre mestské byty, kde napríklad podmienky neumožňujú opláštiť steny prírodným kameňom, ale imitácia musí byť najvyššej kvality, teda vizuálne nerozoznateľnej od originálu. Aj keď interiér v štýle Provence vyzerá dosť jednoducho, pred nákupom materiálov budete musieť pripraviť peňaženku na seriózne testy, pretože v tomto prípade to nebude fungovať lacno.


    

steny

Na steny vhodné na bežné omietky. Je nenápadne vyrovnaný, aby sa vytvorili ľahké povrchové nepravidelnosti. Sadra môže byť kombinovaná s tehál alebo kameňa. Je lepšie nechať posledný pre dokončenie tých častí steny, ktoré sú umiestnené pod 1 m. Inak, príliš ťažké murivo bude dávať extra zaťaženie na povrchu. Takáto výzdoba v priestore krbu bude vyzerať luxusne. Tapeta je tiež skvelou voľbou pre obývaciu izbu Provence. Mali by ste si vybrať materiál so vzorom v malom kvete. Je možné kombinovať niekoľko vzorov alebo striedavé pruhy v kvete s kockovanou alebo pruhovanou tapetou. V vidieckych domoch je možné použiť zaoblené drevo alebo guľatinu, z ktorej je stavba dokončená. Ich povrch je pokrytý špeciálnymi zlúčeninami, ktoré ušetria materiál a predĺžia jeho životnosť. Pozrite sa na dobré možnosti kombinácie: drevené steny a povrchy, pokryté tapetou alebo pokryté omietkou.


    

Paul

Pri výrobe podlahy budete musieť zabudnúť na také cenovo dostupné a lacné materiály ako je koberec a linoleum. Drahý samonivelačný náter tiež nie je kombinovaný s rustikálnym štýlom Provence. Najlepším riešením by bol strom, najlepšie vo forme dosiek. Drevené podlahy s ľahkými odierkami - akési časové pečiatky sú vítané. V rekreačnej oblasti v blízkosti stoličiek a pohovky, môžete položiť koberec s krátkym zdriemnuť.


    

strop

Strop by mal byť biely a nemal priťahovať príliš veľkú pozornosť na seba, pretože hlavný prízvuk povrchu - masívny luster viac ako kompenzuje túto monotónnosť a nenápadnosť. Je lepšie použiť obyčajnú omietku. Ako sme už spomínali, Alpy rámujú túto oblasť Francúzska zo západu, preto v štýle sú svetelné tóny chaty - smer charakteristický pre horské dediny. Jedným z charakteristických znakov tohto štýlu je použitie masívnych drevených trámov s hrubo opracovanými povrchmi. Predtým boli neoddeliteľnou súčasťou dizajnu, neskôr sa však zmenili na dekoratívny prvok. Strop v štýle Provence môže byť doplnený o ľahké drevené trámy, zatiaľ čo tmavé drevo sa používa hlavne v chate. Ak chcete zdôrazniť farbu obývacej izby, ich povrch môže byť natretý v tieni hlavného tónu. V vidieckych domoch, kde sú stropy vysoké, môže drevo dokončiť celý povrch.


    

osvetlenie

Dekoratívne osvetlenie, ktoré je tak populárne v moderných štýloch, nie je vhodné pre Provence. Svetlo by malo byť mäkké a čo najprirodzenejšie. Masívny stropný luster - musí mať položku v štýle francúzskeho zázemia. Modely zdobené kovanými prvkami a kryštálom sú vítané. Možno to je jediný prvok luxusu, ktorý sa zachoval v štýle Provence, ako relikvie klasicizmu, od rozkvetu tohto obdobia. Miestne osvetlenie reprezentujú nástenné svietidlá, stolové a podlahové lampy. Sú zdobené kovaním, látkovými odtieňmi v malom kvete. Okrem hlavného osvetlenia môžete použiť aj masívne kovové svietniky s vysokými voskovými sviečkami.


    

Nábytok do obývacej izby

Čalúnený nábytok je vybraný zo stromu čalúnený kvetinovým vzorom, kockovaný alebo pruhovaný. Rekreačná oblasť je navrhnutá podľa klasickej schémy: v centre je konferenčný stolík z dreva s výkovkami, obklopený pohovkou a stoličkami. V blízkosti jednej zo stien položte otvorený stojan na knihy a malú výzdobu s výklenkom pre televízor. Mimochodom, ak existuje možnosť, je lepšie skryť toto dieťa storočia vysokých technológií za dverami, ako v rustikálnom interiéri to nevyzerá vždy vhodné. Môžete použiť starý nábytok, ktorý sa obnovuje: maľovať, vytvárať umelé odery, zdobiť maľbou a decoupage. Kované doplnky, dekoratívne monogramy, vyrezávané vzory na fasádach sú vítané. Nábytok na vysokých, ohnutých nohách bude vyzerať štýlovo.

Môžete ísť na komodu alebo konferenčný stolík nie v obchode s nábytkom, ale na tzv. Blší trh, kde sa predáva starý nábytok a dekor. Vždy je tu šanca, že nájdete skvelý starožitný kus alebo kreslo, gauč, ktorý nemá žiadnu hodnotu, ale je zahalený v jeho histórii. Veci s časovou pečiatkou sú v provence vysoko cenené.

    

Možnosti systému Windows

Okná by si mali zachovať svoju otvorenosť, to znamená, že nemôžu byť uzavreté hustými tkaninami záclon a zbavujú obývaciu izbu prirodzeného svetla. Vo francúzskom vnútrozemí sú domy vybavené panoramatickými oknami, ktoré vedú priamo na dvor do altánku alebo na terasu s fontánou. V mestských bytoch (najmä chruščovské domy) sa dá o takomto luxusu len snívať. Pre Provence sa hodia rímske, francúzske a veľmi podobné rakúskym závesom. Ak sú okná dostatočne veľké, môže byť vrch zdobený lambrequinom. Для узких маленьких окошек больше подходят простые современные портьеры на люверсах или шторы-плиссе. Если владельцам хочется добавить изюминку в оформление окон, то можно использовать стильные модели Color Block с эффектом омбре, в которых ткань окрашена в несколько оттенков, плавно перетекающих друг в друга. Бамбуковые, панельные, японские шторы и жалюзи для прованса не подойдут.Ak ich pridáte do interiéru, stane sa eklektickejším.

Dekor a doplnky

Aj na úsvite štýlu Provence si obyvatelia francúzskych dedín vyrobili vlastný nábytok a výzdobu. Ak sa pred zariaďovaním stali výsledkom tvrdej práce, proces ich tvorby sa zmenil na radosť a užitočný koníček. Príjemným bonusom pre remeselný priemysel bude zníženie nákladov na opravy presne taká suma, ktorá by musela vynaložiť na nákup ručne vyrobených predmetov. V interiéri v štýle Provence používa množstvo dekorácie. Nie hromadia, ale mierne umiestnenie šperkov, ktoré dodáva špeciálny šarm dizajnu. Obliečky na vankúše, záclony, tienidlá, obrusy, šitie vlastných rúk. Teplý šál alebo prikrývka, ktoré budú umelecky spúšťané s úhľadnými záhybmi z pohovky alebo kresla, môžu byť pletené z hrubých nití. Koše na uloženie drobných predmetov z vŕbových vetvičiek. Vázy, kvetináče, boxy zdobia mozaiku ryhovačov keramických fragmentov, sulfátový papier, vrece a motúzy. Obraz v oválnom ráme vyšívanom gobelínovým prešitím bude štýlovým doplnkom k krbovej rímse.


    

Obývacia izba s krbom v vidieckom dome

Prítomnosť krbu v obývacej izbe v štýle Provence robí interiér útulným a dodáva k nemu „teplé“ poznámky. Krb je vždy spojený s meraným životom dediny. Krb môže byť z tehál alebo kameňa. Je doplnená o štýlové kované železné guľatiny a ozdobné stojany na vysokých nohách so širokými kovovými doskami. Na nich v obzvlášť slávnostných prípadoch umiestnite sviečky. Ak je miestnosť dostatočne veľká, môžete nainštalovať voľne stojaci krb. Pre populárnejšie modely sú steny zdobené skupinou obrazov v rôznych tvaroch, maľovaných tanieroch, malých poličkách na bokoch s knihami a malým dekorom. Ak chcete určiť oddelené miesto odpočinku pre praskanie horiaceho dreva, môžete položiť nízku pohovku, pohovku alebo stoličku s farebným čalúnením na zakrivené nohy pri krbe.


    

Obývacia izba v Chruščove

Sála v Chruščove sa spravidla nelíši vo veľkosti. Pre obývaciu izbu vyberte kompaktný nábytok a kombinujte štýl Provence s princípmi minimalizmu. Úloha je náročná, ale realizovateľná. Je lepšie odmietnuť centrálne umiestnenie skupiny nábytku (pohovka / kreslá / konferenčný stolík). Pohovka sa opierala o jednu zo stien, ale naopak umiestnila stojan s výklenkom pod televízor. Je lepšie použiť kompaktný konferenčný stolík na kolieskach, ktorý je v prípade potreby možné presunúť na iné miesto. V dizajne malých miestností dodržiavajte pastelové farby v kombinácii s bielou. Namiesto viacvrstvových rímskych alebo rakúskych závesov sú na oknách zavesené lakonické závesy.

Kuchyňa-obývacia izba v štúdiovom apartmáne

V kombinovanej verzii obývacej izby je zvyčajne kombinovaná s kuchyňou a jedálňou. Rozdelenie zón je možné vykonať s použitím nábytku (stačí otočiť pohovku späť do kuchyne), dekor, farbu a textúru dokončovacích materiálov. Dekoratívne okenné mrežové priečky z kovových alebo drevených lamiel natretých svetlými farbami vyhovujú Provence. Kuchynská časť je zdobená dekoráciami typickými pre rustikálne interiéry: zväzky cibule, maľované riady, slamené a vrecovité dosky, prútené košíky na skladovanie zeleniny. Vo výzdobe je lepšie použiť dlaždice. Z populárneho barového pultu, ktorý pomáha kombinovať priestory v moderných apartmánoch, je lepšie odmietnuť v prospech tradičného jedálenského stola so skupinou drevených stoličiek. Ak je miestnosť dostatočne veľká, môžete sa uchýliť k polostrova, ktoré bude v interiéri Provence vhodné.

záver

Provence pohltila storočia staré tradície zdobenia dedinských domov na juhu Francúzska. Nešťastný, nešťastný život vnútrozemia je veľmi odlišný od bláznivého mestského tempa a magnet priťahuje unavených a vyčerpaných obyvateľov „konkrétnej džungle“. Obnovenie kúta tejto útulnej oázy doma nie je také ťažké, sme o tom presvedčení. Nezáleží na tom, ktoré apartmány sú k dispozícii: vidiecky dom, súkromná chata, stiesnený alebo priestranný apartmán. Ľahký, teplý vietor Côte d'Azur s prímesou alpskej sviežosti, vôňou levanduľových polí a náznakom korenia sa môže preniknúť do každého obydlia, všetko, čo potrebujete, je chcieť.

Zanechajte Svoj Komentár