Decoupage svoj vlastný nábytok

Dekoratívna technika, ktorá vznikla v ranom stredoveku, získala popularitu v 17. storočí, keď Benátky boli v tom čase ešte nezávislé. Samotné slovo je požičané z francúzštiny. Rovnako ako každá práca, decoupage nábytku vám umožní vytvoriť umelecký obraz, a zručné prevedenie prípadu bude žiadny neatraktívny, nudný objekt neoddeliteľnou súčasťou výzdoby v dome.

Umenie môže robiť ktokoľvek. Ak to chcete urobiť, musíte vyzdvihnúť vec na oddelenie, prísť s grafom, pripraviť pracovné nástroje. Ale aby sa produkt stal skutočným majstrovským dielom, mali by ste pochopiť rôzne metódy, štylistickú orientáciu, vlastnosti dekorácie.

Výhody a nevýhody použitia decoupage na nábytok

Aktualizácia starých vecí, ako napríklad zdobenie nových vecí, sa zdá byť dosť náročnou úlohou. Majster by mal premýšľať o všetkých najmenších detailoch tak, aby predmetný predmet presne zapadal do existujúceho interiéru a nebol mu v rozpore. Jediným problémom je však výber vhodného obrázka. Preto hlavnú výhodu tejto techniky možno nazvať jej jednoduchosťou, ako aj:

 • práca bude vyžadovať minimálny súbor nástrojov a materiálov;
 • typ kreativity nevyžaduje špeciálne zručnosti, je k dispozícii všetkým;
 • malé náklady na decoupage karty, novinový papier, handričku;
 • rozpočtové úspory, nie je potrebný nákup nového nábytku;
 • vlastný výber, ktorý spĺňa osobné želania;
 • Je možné premeniť bežné každodenné veci na jedinečné, krásne produkty.

Medzi nedostatky tejto práce patria:

 • lepené materiály nie sú odolné voči mechanickému poškodeniu;
 • práca môže trvať veľa času;
 • povrch s hotovým obrazom nie je možné trieť tvrdými žínkami, pri čistení používajte detergenty;
 • Kvalita závisí od vybraných surovín.

    

Technika decoupage

Rôzne materiály použité v kreatívnom procese vám umožnia ozdobiť akýkoľvek povrch: drevo, sklo, kov. Využívanie rôznych techník poskytuje nekonečné možnosti na prejavenie fantázie. Medzi existujúce druhy decoupage patria: t

 1. Priamo (klasicky). Najbežnejší typ. Práca spočíva v natretí a natretí povrchu, nalepení obrazu pomocou dekoratívnych techník, nanesením vrchného náteru.
 2. Zvrátiť. Pomocou tejto metódy ozdobíme priehľadné plastové, sklenené predmety. Proces je rovnaký ako v prvom prípade, vykonáva sa len v opačnom poradí. Obraz sa prilepí na prednú stranu skla, potom sa vykonajú štandardné činnosti.
 3. Obklopujú. Robia sa nezávisle na hlavných obrázkoch kópií jednotlivých fragmentov, ktoré sa stanú objemnými. Použite aj 3D obrázky. V poslednej dobe, technika Sospeso Trasparente, ktorý môže byť nazývaný moderný. Navrhol taliansky maliar Monica Allegro. Ako základný materiál sa používa netoxický termoplast.
 4. Art. Imitácia prvotriednej maľby. Je rozdelená do troch poddruhov: dymová, krajinná, klasická. Pointa je, že papierová aplikácia a pozadie sa zmiešajú do jedného.
 5. Dekopatch (patchwork). Povrch objektu nie je čiastočne zdobený, ale úplne. Na prácu sa používa iný papier, ktorý je rozdelený na kusy rôznej veľkosti a po zakrytí celej roviny.

V decoupage používajte špeciálne dekoratívne efekty, ktoré vám umožnia dať obrázku iný vzhľad:

 1. Ošumělý. Zdá sa, že položka sa používa už dlho. Na vytvorenie efektu sa aplikuje vosk, ktorý sa aplikuje na obrázok.
 2. Craquelure. Vytváranie trhlín vo vrstve farby. Na tento účel sa používajú špeciálne laky.
 3. Patina. Tvorba umelých škvŕn.
 4. Tieňovanie. Farba sa aplikuje na povrch objektu suchou kefou, ktorá umožňuje skryť okraje obrázka.
 5. Tónovania. Spolu s tieňovaním vám umožní zvýrazniť obraz použitím viacfarebných škvŕn, iskier.
 6. Potala. Dekorácia obrazu, samotné lietadlo so zlatom, strieborné farby, listy dekoratívneho zlatého listu.

    

Stylistické smery decoupage

Typ a spôsob konštrukcie predmetu závisí od celkového vnútorného priestoru miestnosti. Použitá v práci musí zodpovedať existujúcemu dizajnu. Preto pri výbere materiálu, farby, orientácie v prvom rade venujú pozornosť ich kombinácii s dostupnými dekoratívnymi prvkami. Medzi populárne štýly zdobenia nábytku možno identifikovať:

 1. Provence. Jeden z prúdov country hudby. Vyznačuje sa dominanciou studeného bieleho gamutu, pastelových odtieňov, akoby sa vyhorel pod slnečnými lúčmi. Obraz sa vyznačuje farbou levandule a levandule, korenenými bylinami, hroznom na umelo starnúcich povrchoch.
 2. Victorian. Zmes gotiky, renesancie, baroka. Zvláštnu úlohu zohráva glazovanie. Primárne farby - svetlé, mäkké odtiene hnedej, bordovej, béžovej, ružovej. Ako obrazy používali veľké množstvo kvetov, prírodných motívov, voľne žijúcich živočíchov.
 3. Country. Pre rustikálny štýl charakterizovaný béžovou, hnedou, bielou, modrou. Charakterizované starými povrchovými objektmi. Výkres je vybraný v súlade s existujúcimi na čalúnení stoličiek, pohovkou alebo na obrus, záclony.
 4. Zchátralý šik. Charakterizované jemnými pastelovými tónmi. Používa obnovený starý nábytok zlatých odtieňov. Povrchy sú podobné starožitnostiam, vzor je rozmazaný s rozstrapkanými hranami.
 5. Jednoduché mesto. Pre prácu sú použité výstrižky z časopisov, novín, starých fotografií. Štýl veľkého mesta.
 6. Vojenské. Charakteristickým znakom je použitie vojenskej orientácie a vojenského vybavenia.
 7. Ethno. Najbežnejšie odrody: japonský, africký, indický štýl. Pri registrácii sa berú do úvahy kultúrne tradície tohto alebo ľudí.


    

Požadované materiály a nástroje

Dôležitým bodom v procese decoupage nábytku je príprava všetkého potrebného pre prácu. Pohodlie majstra bude závisieť od toho, ako aj od konečného výsledku. Pre kreativitu budú potrebné nasledujúce nástroje:

 • syntetické kefy;
 • špachtľa;
 • brúsny papier (hrubý, jemnozrnný);
 • Penové špongie;
 • Plastové platne na jedno použitie ako paleta;
 • pomocné nástroje.

materiály:

 • motív;
 • akrylový základný náter;
 • akrylové farby;
 • akrylový lak;
 • PVA lepidlo, lepidlo-lak pre decoupage.

Funkcia decoupage pre leštený nábytok

Väčšina majiteľov starého matného nábytku ho chce zmeniť. Aby sa však decoupage z lešteného výrobku, bude potrebné pripraviť jeho povrch, inak celý dekor bude jednoducho odlupovať a odlupovať v priebehu času. Práca s takýmito povrchmi je nasledovná:

 • Použitím hrubého brúsneho papiera sa náter obrúsi. Leštenie na úplné odstránenie nebude fungovať, stačí odstrániť všetok lesk.
 • Aby sa odstránili defekty a vyrovnali povrch, je potrebné ich prekryť vrstvou tmelu.
 • Pretože leštený výrobok nemá prirodzenú textúru, musí byť úplne natretý akrylovou farbou.
 • Po dokončení týchto krokov môžete pristúpiť k oddeleniu.

Leštený nábytok sa líši od drevených náprotivkov v jeho zložení, a to nedostatok dreva. Pod milimetrovou vrstvou laku môžete vidieť papier alebo list drevotrieskovej dosky.

Vlastnosti decoupage plastový nábytok

Plastový nábytok sám o sebe nie je veľmi krásny, ale s pomocou decoupage môže byť premenený na umelecké dielo. Plasty však musia byť najskôr pripravené tak, aby ozdoba trvala dlhý čas na povrchu vybraného výrobku.

Všetky prípravné opatrenia sú redukované na obvyklé odmasťovanie štruktúry kvapalinou obsahujúcou alkohol. Pri práci s lesklým náterom, klzkým plastom, by mal byť zdrsnený. Na tento účel sa používa jemnozrnný brúsny papier. Potom sa nanesie tenká vrstva omietkového základu, ktorá zabezpečí lepšiu priľnavosť k iným materiálom.

Ako pripraviť povrch nábytku

Pre začiatočníkov bude stačiť pripraviť povrchy na dekupáž podľa všeobecne prijímanej schémy. Po prvé, čistenie brúsneho papiera, potom základný náter, brúsenie a opätovné nanesenie pôdy na MDF. V závislosti od očakávaného konečného výsledku, počtu villi, môžu byť dodatočne odreté rôzne prvky dreva.

Ak má povrch drevotrieskovej dosky trhliny a preliačiny, mali by byť omietané tmelom. Dlaždice, plastové, jednoducho odmasťujú - utrite alkoholovým roztokom. Kovový stôl, sedacie stoličky by mali byť ošetrené roztokom octu, sódy, kyseliny citrónovej, aby sa zbavili hrdze.

Magisterské kurzy o renovácii nábytku

Dekor drevených, plastových povrchov vlastnými rukami je skvelou možnosťou, ako priniesť starý nábytok späť do života. S pomocou kreatívnych nápadov a minimálneho súboru materiálov a nástrojov môžete vytvoriť elegantný starožitný štýl jedálnička v štýle Provence, aktualizovať stôl a ďalšie užitočné manipulácie. Existuje mnoho zaujímavých majstrovských kurzov, ktoré naplnia dom skutočnými starožitnými dielami, naučia vás pracovať s obrúskami, čipkou, správne obnoviť a ovládať palce, skrine a police so špeciálnym lakom.

Decoupage jedálenský stôl farebné tapety

V prvom rade musíte rozhodnúť o type technológie a pripraviť stôl na dekoráciu. Aby decoupage vydržal dlhšie a bolo ľahšie ho aplikovať, odstráňte zvyšky farby z povrchov, očistite ich brúsnym papierom, prikryte ho tmelom. Vykonávame merania nábytku a odrezávame množstvo tapiet potrebných pre prácu.

Po ukončení prípravných prác aplikujeme časť tapety na povrch tabuľky. Predtým, ako začnete upevňovať obraz, musíte ho starostlivo vyhladiť, odstrániť všetky záhyby a hrbole. Lepidlo zmiešajte s vodou a potrite ho po celej ploche papierového prvku.

    

Hustý kus tapety by mal byť dobre navlhčený, preto by sa malo lepidlo aplikovať silno v niekoľkých vrstvách. Keď sa materiál stane poddajným, otočte ho a vyrovnajte záhyby valčekom. Nechajte na jeden deň vyschnúť. Po kardinálnej obnove zostáva pracovná doska v kuchyni natretá lakom. Ak sú hrany nerovnomerné, mali by byť brúsené.

Dekorácie na konferenčný stolík

Konferenčný stolík je možné ozdobiť niekoľkými technikami. Najobľúbenejšie je decoupage obrúsky. Špeciálne papierové výrobky je možné zakúpiť s rôznymi motívmi (ročník, tematické sviatky, zvieratá, príroda, veľké mestá atď.). Tiež to môžu byť výstrižky z novín, časopisov, máp, fotografií. Treba však poznamenať, že je ťažšie pracovať s hustým materiálom, pred fixáciou sa musí riediť. Dekorácia konferenčného stolíka v technike obrúskov prechádza niekoľkými fázami:

 1. Určené farebným rozsahom. Pre veľmi poškodené pracovné dosky je lepšie použiť svetlé odtiene.
 2. Pripravujeme nástroje a spotrebný materiál.
 3. Rozoberáme stôl, vyberieme stolovú dosku, odskrutkujeme nohy.
 4. Všetky drevené časti čistíme zo starého laku a natierame brúsnym papierom. Ak je stôl plastový, stačí ho odmasťovať alkoholom.
 5. Spracovávame trhliny a spoje s tmelom. Nechajte niekoľko hodín uschnúť.
 6. Vykonávame základné a lakovacie povrchy.
 7. Ozdobné karty alebo jednotlivé kúsky obrúskov položte na plátno a opatrne vyhladite pod tečúcou vodou.
 8. Pracovnú dosku namažte lepidlom a položte obrázky.

    

Obnova hrudných obrúskov

Veľmi populárny variant reštaurovania starožitného komoda v štýle šebby chic. Toto je súčasná dekorácia a starnutie. Jednoduchý decoupage s obrúsky môžu byť vykonávané na ľubovoľnom maľovanom povrchu, ale je lepšie, ak je biela, ružová, šalátová, modrá alebo béžová.

Pred prácou, kus nábytku musí byť pripravený - odstrániť laku a farby, pretože starý lesk, impregnácia nedovolí získať očakávaný efekt, výrazne znížiť životnosť interiéru. Vyčistený povrch sa musí natrieť.

Najprv musí byť maľovaná stará komoda. Môže to byť akrylová farba alebo farebná krieda. Skúsení majstri odporúčajú použiť druhú možnosť, pretože podľa ich názoru leží rovnomerne. Môžete pracovať so širokou kefou alebo valčekom.

    
    

Kým prádelník alebo nočný stolík schne, pripravíme obrúsky na dekupáž. Tenké obrázky možno nahradiť fotografiami, rôznymi výtlačkami na tlačiarni. Teraz vykonávame umelé starnutie. Použite kovovú škrabku na riad alebo brúsny papier na utieranie chaoticky. Potom prilepíme obrázky lepidlom a aplikujeme ich na strom. S malou kefkou s lepidlom vytlačíme vzduch a spevníme hrany. Keď sú všetky obrúsky prilepené, zostáva leštiť hrudník lakom.

Kuchynská súprava Decoupage

Urobte skutočný exkluzívny typický kuchynský set, môžete použiť kúsky zbytočnej tapety. Vyberte typ decoupage, určíme oblasť, ktorá sa má liečiť. Potrebujete masívny náter alebo môžete vykonať čiastočnú aplikáciu prvkov na fasády.

Práca začína prípravou povrchov. Zatiaľ čo pôda vyschne, myslíme na kompozíciu, dávame obrúsky požadovanú veľkosť a tvar. Pomocou špeciálnych nožníc môžete vytvoriť rovné čiary alebo odtrhnúť hrany. Obrázky nasiakneme lepidlom a nanesieme na povrch, ktorý sa má ozdobiť. Vyhlazte obrázok štetcom, odstráňte bubliny. Ak chcete aktualizovať, môžete použiť celú tapetu. Konečným náterom je lakovanie. Spevňujúci roztok by mal prejsť cez celú plochu fasády a nie len na obrázku.

Decoupage stolička

Stoličku môžete ozdobiť v akomkoľvek štýle. Hlavná vec je, že aktualizovaný dizajn zapadá do celkového interiéru miestnosti. To môže byť provence, vinobranie, novinové technológie alebo použitie tkaniny. Začnite prácu opatrným výberom farby. Nemala by sa líšiť od hlavného pozadia stien, náhlavnej súpravy alebo iného rozmerového nábytku. Teraz tlačiť obrúsky s vybraným vzorom.

Ak sú na stolici praskliny a otrepy, mali by byť odstránené a zarovnané brúsnym papierom. Ak sú obrázky priehľadné, môže byť výrobok natretý. Navlhčite utierky vodou, prikryte lepidlom a naneste na povrch. Ak je rozhodnuté použiť tapetu, mali by byť držané dlhšie v kvapaline, asi 1 minútu. Vytlačte vzduch valčekom alebo štetcom. Na konci sme lak.

Dosiahnuť čo najviac harmonické kombinácie je možné, ak budete vykonávať decoupage stolice s tapetou, ktorá pokrýva steny v miestnosti.

Použitie decoupage na výzdobu postele

Chystáte sa do detskej izby, do spálne pre dospelých, do prvého úchvatného lôžka, konkrétne do čela postele. Táto časť postele a bude najúspešnejší pre použitie dekor. Pre decoupage vhodné rôzne nápisy, kvety, vintage kresby. Posteľ dieťaťa bude zdobená rozprávkovými postavami, malými zvieratami, rybami, kúskami látky. Celý dekor by mal byť zvolený tak, aby zodpovedal základným farbám interiéru. Mali by ste tiež pochopiť, že všetky drevené povrchy postele sú pokryté leštením a bude sa musieť odstrániť. Ak si pri zdobení vypočujete nasledujúce odporúčania, môžete získať pôvodný efekt trenia:

 • Tmavší náter by mal byť aplikovaný na základný náter v spojoch, stranách, reliéfnom vzore;
 • Tieto plochy sa potom pretierajú parafínom a natierajú sa svetlým tónom;
 • Po vysušení sa horná vrstva čiastočne odstráni;
 • Povrch je pokrytý obrúskami a lakovaný.

Decoupage šatník nápady

Pre transformáciu skrine akejkoľvek veľkosti môžete použiť rôzne dostupné nástroje. Vhodné pre obrúsky, farebné obrázky, tapety a iné papierové prvky. Kus nábytku môže byť vo veku vzhľad pomocou techniky craquelure.

Servítky - najvhodnejší materiál pre dekupáž. Vďaka zriedenému papieru môžete dosiahnuť nenápadné prechody na spoločnom povrchu. Je lepšie si vybrať sofistikované, romantické obrazy v štýle Provence, vinobranie. Pastelové farby vytvoria nepredstaviteľnú atmosféru pohodlia a pokoja.

Decoupage tapety na veľký povrch skrine, police lepšie robiť začiatočníkov. Môžete úplne vložiť všetky detaily alebo použiť na rímsy fasád. Jedinou ťažkosťou je potreba odstraňovania zastaraných lakov. Okrem papiera, môžete použiť textilné prvky, korálky, flitre a ďalšie dekor.

Decoupage nábytok s látkou

Nový zaujímavý smer - nábytok decoupage s látkou. Pri práci môžete použiť akúkoľvek kombináciu, kombinovať rôzne motívy a farby. Vyžadujú sa všetky druhy zvyškov, lepidiel, lakov, špongií a kefiek.

Na vyčistený nábytok sa aplikuje obyčajné lepidlo PVA a textilné kusy sa ošetrujú špeciálnou lepiacou kompozíciou. Klapky sa aplikujú na povrch, stlačia sa špongiou. Ak je to okrúhle nohy, materiál musí byť skrútený v špirále. Keď sú všetky kusy prilepené, mali by byť dodatočne striekané lepidlom cez sprej. Konečným náterom je číry lak.

záver

Mnoho ľudí vníma nábytok ako trvalý a nepodlieha zmenám. Zriedkavo sa nakupujú s úmyslom ich dlhodobého používania. Но достаточно приложить умелые руки и немного фантазии, чтобы превратить обычные деревянные стулья, комоды и шкафы в настоящее произведение искусства.Dekoratívna decoupage technika sa neustále vylepšuje a aktualizuje novými nápadmi moderných majstrov. Pomocou zaujímavého koníčka je možné situáciu rýchlo a bez obmedzenia transformovať.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár