Umývajte sa nad práčkou: montážne funkcie

Náhly ľudský boj za každý meter štvorcový v byte niekedy vedie k veľmi neobvyklým myšlienkam. Symbiózu umývadla s práčkou možno pripísať aj kategórii kreatívnych riešení. Človeku na ulici sa môže zdať, že tento vibračný technik a kúpeľňové armatúry sa počas práce nedajú kombinovať a kombinácia sa už v praxi viac ako raz testovala. Ukázalo sa, že tento pár spieval veľmi dobre. Samozrejme, s menšími zmenami: je potrebné špeciálne umývadlo a práčka nebude vyhovovať každému. Ide však o malé veci, ktoré nie sú v rozpore s realizáciou odvážnej myšlienky. Takže sa učíme, ako správne umiestniť umývadlo nad práčku, a to by sa malo zvážiť, ak plánujete to urobiť sami.

rysy

Ak chcete skombinovať s práčkou, potrebujete špeciálne ploché umývadlo. V každodennom živote sa nazýva "sink-lily". Tento produkt nie je v skratke, takže si ho môžete kúpiť v takmer každej veľkej klampiarskej dielni. Stroj potrebuje aj špecifickú - jeho výška by nemala prekročiť 0,7 m, pričom všeobecne uznávaná norma je 0,85 m. Pre bežného človeka je umývadlo považované za pohodlné, ktoré sa nachádza vo vzdialenosti 0,8 m od podlahy. 0,1 m je „okraj“ k výške samotného plášťa a ďalších 3 cm (minimálna vzdialenosť medzi spotrebičom a nádobou). Pri inštalácii umývadla je k dispozícii „priezor“, ktorý visí najmenej 5 cm nad strojom. “Táto lišta chráni jednotku pred vniknutím kvapôčok vody. Počas inštalácie musí stroj kontrolovať kvalitu izolácie vodičov, pretože riziko, že sa na ne dostane voda, zostáva vysoké. Ak je priamo pod drezom kanalizačná rúra, jej minimálna šírka by mala byť 0,58 m. Ak nie je potrubie, potom sa kritérium prípustnej šírky zníži na 0,5 m. Nezabudnite na ich nedostupnosť v prípade, keď je potrebné znovu upevniť spoje, ktoré sú premiestnené v dôsledku vibrácií stroja počas prevádzky.


    
    

Výhody a nevýhody

Ak umiestnite umývadlo nad práčku, majitelia získajú pekné "bonusy":

 • Úspora miesta. Toto je najdôležitejšia výhoda takéhoto rozhodnutia. Pračky, napriek tendencii znižovať veľkosť, stále zaberajú veľa miesta v kúpeľni a vo vzácnych prípadoch v kuchyniach. V malých miestnostiach a kombinovaných kúpeľniach je pre nich všeobecne ťažké urobiť roh. Umiestnením zariadenia pod drez môžete uvoľniť miesto. Štandardné police, ktoré obyčajne zaberajú skrinku s umývadlom, môžu byť inštalované v uvoľnenej zóne (a skladovací systém môže byť umiestnený niekoľkokrát väčší ako ten, ktorý bol pôvodne umiestnený pod umývadlom).
 • Pretože neštandardné riešenie získava na popularite, väčšina obchodov predáva špeciálne umývadlá, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre symbiózu s práčkou. Rozsah modelov nie je zlý, takže je tu na výber.
  Zoznam nedostatkov sa takmer zhoduje so zoznamom výhod vnútorného riešenia, takže ho možno bezpečne zaradiť medzi „50/50“:
 • Vyčnievajúce rohy stroja narúšajú voľný pohyb v blízkosti umývadla. Spočiatku môžu domácnosti dokonca pohmoždiť a "vyskúšať" ich ostrosť svojimi malými prstami nezvyklými. Postupom času si rodina na tento drez zvykne.
 • Časté blokovania. Konštrukcia odtoku bude neštandardná. V tradičnej verzii voda tečie po vertikálnom odtoku. Tu sa bude hromadiť v horizontálnom potrubí, čo prispeje k jeho stagnácii.

Medzi „formálne“ nevýhody patrí potreba nákupu špeciálneho sifónu, ktorý nie je v štandardných súpravách. V záujme tohto detailu, budete musieť poraziť prah nie jeden inštalatérsky obchod.

    
    

Druhy a vlastnosti výberu umývadiel

Ako je uvedené vyššie, pre kombináciu s práčkou vhodné iba umývadlá, lekná. Tento typ umývadiel je rozdelený do rôznych typov v závislosti od tvaru, veľkosti a výrobných materiálov. Existujú modely s otvorom pod mixérom a bez neho. V druhom prípade môže byť inštalačný prípravok namontovaný na stenu, čím sa uvoľní umývadlo na umiestnenie pohárov na zubnú kefku a misky na mydlo.


    
    

materiály

Umývadlá sú vyrobené z tých istých materiálov ako ostatné modely umývadiel:

 • Hrnčiarstva. Na výrobu umývadiel používajte dva druhy materiálu: porcelán a kameninu. V porovnaní s kovom majú obidve hmotnosť. Na rozdiel od fajáns, porcelán je drahší, má ušľachtilú belosť, menej porézny a zriedka pokrytý malými trhlinami na hornej vrstve glazúry s dlhým použitím.
 • Glass. Štýlové, moderné riešenie vhodné do kúpeľní navrhnutých v high-tech štýloch, techno, futurizme, avantgarde. Sklo je dokonale kombinované s chrómovými povrchmi. Na rozdiel od keramiky, materiál váži menej. Výrobcovia ponúkajú rôzne farebné riešenia: od jednofarebných škrupín až po originálne modely s ombre a rozvodmi. Sklo je trvanlivý, odolný materiál. Bojí sa však detergentov s abrazívnym účinkom a vyžaduje denné čistenie, pretože na povrchu sú viditeľné škvrny a stopy vysušených kvapiek vody. Sklenený drez stojí oveľa viac ako keramické umývadlo.
 • Kov. V porovnaní s kamenným a keramickým materiálom je svetlo. Je trvanlivý a pri starostlivom používaní (pravidelné čistenie kompozíciami bez abrazívneho účinku) si zachová svoj pôvodný vzhľad aj po rokoch prevádzky. Pri vŕtaní technických dier nie je možné poškodiť a prasknúť materiál. Nevýhody kovových výleviek zahŕňajú len zvýšený hluk tečúcej vody, ktorý sa nevyskytuje, keď sa prúd zráža s keramikou alebo kameňom.
 • Kameňa. Prírodný kameň na výrobu leknín sa používa zriedka. Zo všetkých druhov materiálov má najpôsobivejšiu váhu, čo spôsobuje ťažkosti pri inštalácii umývadla (potrebujeme veľmi spoľahlivé upevnenie). Avšak kameň je ekologický materiál, nebojí sa absolútne ničoho a ideálne kombinuje s populárnym ekologickým štýlom. Umelý analóg je lacnejší, vizuálne sa prakticky nelíši od originálu, ale môže sa zlomiť, ak sa drez počas inštalácie upustí.

Veľmi zriedka sa na domácom trhu vyskytujú výlevky z plastov a dreva. Prvá z nich ešte nedosiahla našu krajinu a nekorenila sa v miestnych inštalatérskych predajniach, ale získava si popularitu v zahraničí. Drevené drezy sú považované za exkluzívne, čo nie je veľmi trvanlivé, ale určite ohromí hostí farebnými a nezvyčajnými.

    
    

Tvar a veľkosť

Škrupiny lekná sú k dispozícii v piatich variantoch foriem:

 • Polkruhové a okrúhle;
 • štvorec;
 • obdĺžnikový;
 • roh;
 • Neštandardné formuláre.

Posledná možnosť sa nachádza v kolekcii dizajnérov drahých inštalatérov. Takýto exkluzívny nie je vhodný pre rozpočtové možnosti. Čo sa týka veľkosti, lekná sú k dispozícii v mnohých variáciách, medzi ktorými sú tieto modely:

 • Mini alebo Compact. Jeho rozmery sú len 50x64 cm, obdĺžnikové umývadlo je kompaktne umiestnené v každom rohu kúpeľne.
 • Light. Rozmery 60x61cm. Model sa vyznačuje prítomnosťou ofsetového odtoku a neprítomnosťou otvoru pre miešač.
 • Luxe Svetlo. Od jednoduchej verzie sa líši len o 1 cm, rozmery modelu sú 60x62 cm.
 • Bolero. Rozmery tohto uhlového modelu kruhového tvaru sú 60x64 cm.

Tiež existujú modely s eufonickými menami "Deal", "Uni", "Victoria", "Elegant". Líšia sa nielen veľkosťou, ale aj tvarom. Väčšina modelov je k dispozícii len v jednej variante (podľa materiálu výroby).

    
    

drez

Škrupiny lekná môžu mať horizontálny a vertikálny drenážny systém. Ten sa považuje za pohodlnejší, pretože voda pod tlakom sa pohybuje rýchlejšie, čo znižuje riziko blokovania. „Lekno“ s podložkou môže mať iba horizontálny odtok. Táto vlastnosť je spôsobená zvýšeným nebezpečenstvom kontaktu s elektrickým prúdom. Voda pôjde pomaly, periodicky stagnuje v dreze a umyje si ruky dlhý čas bez zatvorenia kohútika, bohužiaľ to nebude fungovať. Existujú neštandardné modely (zvyčajne uhlové), v ktorých je odtok umiestnený na boku.

Vlastnosti výberu práčok

Výška stroja by mala byť 0,7 m. Kombinácia je zvolená na základe jednoduchého použitia umývadla. Ak je stroj vyšší, nie je na škodu inštalovať umývadlo, ale nebude veľmi pohodlné umývať si ruky a umyť si tvár priemerným rastom. Neexistuje žiadny nedostatok práčok s výškou 0,7 m, rovnako ako lily misku. Mnohé známe spoločnosti vyrábajú takéto výrobky, ale stále musia niečo obetovať: nemajú veľkú kapacitu. Do bubna nie je možné vložiť viac ako 3,5 kg bielizne. Ak sa veci hromadia veľa, proces umývania sa bude musieť opakovať mnohokrát, čo nie je veľmi vhodné pre veľké rodiny.


    

Fázy samoinštalácie

Nezávislá inštalácia umývadla a inštalácia práčky je rozdelená do niekoľkých etáp:

 • Počiatočná fáza. Merania vedenia.
 • Značkovacie otvory pre upevňovacie prvky. Montážne konzoly.
 • Upevnenie misy umývadla.
 • Inštalácia mixéra.
 • Inštalácia sifónu. Skontrolujte fungovanie systému prívodu vody.
 • Príprava miesta pre práčku, jej montáž.
 • Pripojenie zariadenia.

A teraz budeme podrobnejšie zvažovať každú z fáz.

Základné pravidlá inštalácie

Pred pokračovaním v inštalácii si pozorne prečítajte návod na montáž umývadla. Výrobcovia zvyčajne jasne a ľahko vysvetliť všetky fázy práce tak, aby kupujúci (najmä neskúsení) nie sú stratené v hojnosti neznámych detailov. Konkrétne pre prípad spájania umývadla a práčky počas inštalácie sa odporúča dodržiavať jednoduché pravidlá. Zachránia majstra pred problémami po dokončení práce:

 • Predtým, ako niečo vŕtať alebo otáčať, odmerať desaťkrát, a až potom pokračovať na "rezanie". Toto zlaté pravidlo sa vzťahuje na všetky opravy.
 • Vzdialenosť medzi umývadlom umývadla a vekom práčky by mala byť najmenej 3 cm.
 • Ak sa jedna batéria používa na umývadlo a kúpeľňu, potom je potrebné skontrolovať možnosť voľného pohybu batérie z jednej sanitárnej jednotky do druhej.
 • Počas inštalácie práčky je lepšie pripojiť kanalizačné potrubie priamo na kanalizáciu. Ak to nie je možné, potom je odtok pripojený k potrubiu na sifóne, ktorý je zakúpený vopred.
 • Neexistujú žiadne jasné pravidlá pre inštaláciu miešačky: môže byť vložená buď pred montážou na stenu alebo po. Tu sa majster vyberá presne tak, ako je to pre neho výhodnejšie a všetky spory sa automaticky stanú neopodstatnenými.

A teraz budeme podrobnejšie uvažovať o etapách práce na inštalácii inštalačných a písacích strojov.

Montážne konzoly

Konzoly sú súčasťou štandardného doplnkového príslušenstva k umývadlu. Ak sú pre vodné lekcie vhodné staré pomôcky, ktoré boli predtým použité na predchádzajúce umývadlo, neponáhľajte ich rozobrať. Sekundárna prevádzka neovplyvní spoľahlivosť konštrukcie, ak boli diely vyrobené s vysokou kvalitou. Proces inštalácie umývadla na konzoly sa výrazne nelíši od podobného postupu pre závesné misy. Inštalácia nových svietidiel by mala začať s označením na povrchu steny pomocou úrovne. Potom sa misa drezom „vyskúšajte“ na určenom mieste. Zapamätajte si výšku práčky a vzdialenosť medzi horným krytom a spodnou časťou umývadla. Ak je všetko rovnaké a merania boli vykonané správne, potom môžete začať vŕtanie otvorov pre skrutky. Potom začnite upevňovať konzoly na stenu. Skrutky dotiahnite, kým sa nezastavia. Toto sa vykoná po úplnom upevnení škrupiny k stene.

Inštalácia drezov

Po prvé, umývadlo je nainštalované na konzolách, drží ho rukou a vyznačuje otvory na upevnenie na stenu. Potom vyvŕtajte otvory. Ucpali vložky a upevňovacie skrutky. Zadná strana umývadla je potretá tesniacim prostriedkom a namontovaná na konzoly. Prostriedok zabraňuje prenikaniu vlhkosti medzi drezom a stenou, po ktorom nasleduje vzhľad formy. Inštalácia je ukončená úplnou fixáciou misy na stenu zaskrutkovaním špeciálneho háku (tiež pripojeného k súprave) a utiahnutím skrutiek konzoly na doraz.

Namiesto tesniacej hmoty môžete upevniť plastový pásik. Taktiež účinne chráni steny pred vlhkosťou. Lamely sa voľne predávajú v inštalatérskych predajniach.

Inštalácia miešača

Ďalší krok je úplne venovaný inštalácii mixéra. Najprv musíte zostaviť do jedného uzla. Pri rôznych modeloch môže byť tento proces vykonávaný s použitím rôznych algoritmov, pre viac informácií pozri návod. Počas prevádzky sa bežne používajú tesnenia, tesniaci krúžok pre výtok, výčnelky. Potom je mixer upevnený na dreze. Pripojovacie hadice sú zaskrutkované do otvoru na montážnej doske a pod miešačom je umiestnený tesniaci krúžok. Upevnite zariadenie pomocou upínacej matice. Utiahnite ho, aby nedošlo k jeho nadmernému utiahnutiu. Inak môže napríklad keramický drez jednoducho prasknúť. Po nainštalovaní mixéra je možné ho pripojiť k prívodu vody pomocou pružných spojov, ktoré sú upevnené maticami. Počas prevádzky sa musí použiť páska Fum. Po nainštalovaní sifónu je potrebné skontrolovať prevádzku miešačky. Ak sú netesnosti, znamená to, že tesnosť spojov bola porušená a budú musieť byť znovu upevnené.

Pripojenie a inštalácia práčky

Čo sa týka inštalácie a pripojenia práčky, v tomto konkrétnom prípade sa spôsoby nelíšia od podobných manipulácií s konvenčnými jednotkami, ktoré nie sú umiestnené pod umývadlom. Hlavnou vecou je zvážiť, že zariadenie by malo stáť na úplne rovnom povrchu. Ak existuje jednoduchá zaujatosť, musí byť kompenzovaná. Aby stroj pri práci nevykazoval zázraky mobility a hbitosti, môžete pod ňu položiť špeciálnu fixačnú pogumovanú podložku. V opačnom prípade sa musíte riadiť pokynmi výrobcu, ktoré sú nevyhnutne pripojené k technike.

Zaujímavé nápady v interiéri

Umývadlo v kombinácii s práčkou do jedného funkčného prvku interiéru je samo o sebe považované za originálny a neštandardný nápad. A táto možnosť sa používa nielen v kúpeľniach, ale aj v kuchyniach. V kulinárskej zóne je technika navyše maskovaná fasádou náhlavnej súpravy. Vzhľadom na rastúcu popularitu symbiózy umývadla a práčky, nie je to tak dávno, na trhu sa začali objavovať špeciálne modely práčok, ku ktorým už bola pripojená umývadlová miska. V niektorých variantoch sú doplnené úzkou bočnou skrinkou pre domáce chemikálie. Na "kit" organicky prepojil interiér kúpeľne, práčka je inštalovaná v otvorenej "skrinke", ktorej vrchol je korunovaný stolom s protiľahlým umývadlom. Samotný prvok zariadenia je pokrytý dlažbou v tóne keramickej dlažby, ktorá je vybavená sprchovacím kútom alebo vaňou. Niektorí dizajnéri v snahe zdôrazniť tento dizajnový prvok dokonca vytvoria „chodník“ na podlahe miestnosti. Je vyrobená z keramických dlaždíc rôznej farby (odlišných od odtieňa dlažby použitej vo zvyšku podlahy), ktorá podobne ako „vedie“ osobu od vchodu do práčky a umývadla.


    

Drezová doska

Drez s pracovnou doskou je považovaný za bezpečnejší variant. Zospodu je vytvorený veľký priestor, ktorý poskytuje možnosť umiestnenia práčky. Z bezpečnostných dôvodov je inštalovaný pod stolom a miesto pod umývadlom, ktoré sa nachádza vedľa dverí, je naplnené policami, držiakmi uterákov (veľmi originálny nápad) alebo skrinkou uzavretého typu. Možnosť má len jednu veľkú nevýhodu - vysoké náklady.

Inštalácia umývadla do pultu

Ďalšia originálna možnosť - nadzemné výlevky, ktorých misy sú doslova nainštalované na pult, a nie sú do nej namontované. Jedná sa o veľmi populárne riešenie dizajnu, ktoré sa stalo módnym paralelne s popularizáciou ekologického štýlu a originálnych umývadiel vyrobených z kameňa a dreva. Najpozoruhodnejšie modely z týchto materiálov. Všeobecne platí, že rozhodnutie môže byť nazývané "dobre zabudnuté staré", ako sa dizajnéri vrátili k základom: k veľmi misy, ktoré boli použité už dávno, dokonca pred vynálezom inštalatérske práce. Nadzemné mušle môžu byť rôznych tvarov (štvorcové, obdĺžnikové, polkruhové), ale najobľúbenejšie sú okrúhle a oválne misy. Hladké čiary podčiarkujú ich originalitu a zjemňujú závažnosť. Riešenie je vhodné nielen pre vyššie uvedený eko-smer, ale aj pre vysokoprúdový, škandinávsky štýl, modernosť a dokonca klasiku. Отличительной чертой накладных раковин считается отсутствие отверстия под смеситель. Монтаж чаши не отличается повышенной сложностью. Со стиральными машинками модель легко комбинируется.Zoznam stupňov pre inštaláciu zariadenia bude musieť byť doplnený o ďalší krok pre kapitána - zaistenie pracovnej dosky, ktorá bude predchádzať inštalácii samotnej misy.

záver

Práčka pod umývadlom je najlepšou voľbou pre malé apartmány. V interiéri kúpeľne alebo kuchyne vyzerá podobné riešenie celkom čerstvé a nezvyčajné. Ak je zloženie misy a technológie pridať zrkadlo, skladovací systém, pár držiakov na uteráky alebo úzka polica z dreva, správne vybrané v farbe a textúre, potom sa táto symbióza naplní harmóniou a stane sa vrcholom dizajnu miestnosti.

Zanechajte Svoj Komentár