Hydrangea záhrada: výsadba a starostlivosť o kvety

Podľa botanickej klasifikácie patrí hortenzie k rodine rovnakého mena. Teraz tieto kvety hojne kvitnú v záhradách a majestátne sedia v kvetináčoch na okenných parapetoch, pri pohľade z okien. V Európe sa hortenzie objavili pred viac ako šiestimi storočiami. Exotická rastlina bola prinesená v rôznych časoch zo Severnej Ameriky a Ázie do Francúzska a Anglicka. Ako každá zvedavosť, stálo to veľa peňazí a dopĺňalo zbierky len bohatých ľudí. V Európe pôvodne hortenzie reprezentovali iba dve farby: purpurová a biela. Následne sa vďaka práci chovateľov objavili kvetenstvo nových farieb. Hoci hortenzie rastú vo veľkých oblastiach Severnej a Južnej Ameriky, Ďalekého východu Ruska a Ázie, najrozšírenejšia kvetina bola v Číne a Japonsku.

Do krajiny vychádzajúceho slnka, dostal meno adzai, ktorý sa prekladá z kanji, ako "fialová slnko kvet". Najviac svieža húsenica hortenzie sa dá vidieť v starom japonskom meste, jednom z bývalých hlavných miest krajiny - Kamakura. Okrem sochy Budhu a početných šintoistických chrámov je tu Meigetsu-in alebo Adzayay-dera, čo sa prekladá ako „Hortense Temple“. Komplex existuje od roku 1160 a počas tejto doby budovy starostlivo obklopené jasnými modrými mrakmi hortenzie kvetenstvo odrôd princeznej. Na začiatku leta sa chrám mení na obrovskú voňavú záhradu, ktorá láka turistov na seba. Teraz získať takú veľkoleposť pre váš domov je ľahké. Poďme sa dozvedieť o rozmaroch záhrady hortenzie, o jej kultivácii a druhovej klasifikácii.

Vlastnosti hortenzie

Presný vek hortenzie ešte nebol stanovený. Vedci niekedy dávajú fantastické čísla desiatky miliónov rokov. Dôvody pre takéto tvrdenia sú: nezávislé vykopávky na rôznych kontinentoch ukázali, že semená rastlín sa zachovali v hrúbke Zeme od čias Cenozoika. Prvým botanikom, ktorý predstavil širokej verejnosti hortenzie, bol John Bartram. Nadšenec, ktorý sa sám učil, zorganizoval v roku 1732 výpravu do Appalachia, kde objavil viac ako jeden nový typ rastliny, ktorý bol predtým pre vedu neznámy. Medzi nimi bol strom hortenzie. Bola to jej prvá priniesla do Starého sveta z Nového. Európsky názov "hortenzie" dal závodu francúzsky botanik a prírodovedec Philibert Commerson. Pochádza z latinského "hortus", čo znamená "záhrada". Následne bola v neskoršej klasifikácii hortenzie premenovaná na „hortenzie“, čo v gréčtine znamená „plavidlo s vodou“. V konvenčnej múdrosti, nový názov kvetu bol kvôli špeciálnej forme semenných strukov, ktoré sa podobali malým džbánom. Hoci sa oficiálny názov zmenil av učebniciach, hydrangea sa nazýva inak, samotný názov, ktorý zavolala spoločnosť Commerson, sa používal v každodennom živote.

Tam je legenda, že botanik vymenoval exotickú kvetinu po jeho milovanej, pretože v tých časoch, dievčatá boli často nazývané Hortensia.

Kvôli veľkému počtu „vyzývateľov“, ktorí by mohli vzbudiť dušu Commersona, však nemohol byť vypočítaný skutočný inšpirátor menom Hortense. Druhým rodiskom kvetu je Japonsko. V tejto krajine bolo prakticky nemožné získať vzácne druhy a vyviezť ich v stredoveku. Od roku 1639 je pre cudzincov uzavretý. Nadšenci sa museli dostať von, vymýšľajúc originálne spôsoby vyvážania rastlín. Botanik Karl Thunberg a lekár Philip von Siebolz objavili ďalšie dve odrody pre zvyšok sveta: hortenzie veľkolistých a paniky. Ten dokonca zaplatil za svoju činnosť pár rokov strávených v japonských žalároch. Potom lekári vyslali z krajiny bez práva na návrat, ale stále držal cenné výhonky a priviezol ich do Holandska. Súčasne bol z Číny zavedený ďalší kultivar, ktorý bol na počesť zakladateľa Kew Gardens v Anglicku, kde bol prvýkrát zasadený.

Furor, vyrobený novinkou, už po niekoľkých rokoch prišiel k ničomu, a kvet bol nespravodlivo zabudnutý. Je pravda, že zabudnutie netrvalo dlho (v porovnaní s vekom rastliny), len pár desaťročí, a dnes môžeme pozorovať nový boom pre krásne hortenzie, ktorá poteší okázalosť kvetenstvo a rôzne farby.

Ihneď po objavení sa v Starom svete, prvá dávka kvetov vypredané v súkromných zbierkach a súkromné ​​skleníky. Len pár výhonkov bolo v Belgicku. V tejto krajine, dokonca aj v stredoveku, mesto Ghent prekvitalo (obrazne aj doslovne). Následne získal nevypovedaný status "City of Flowers". Niekoľko súkromných fariem vyrábalo niekoľko storočí najneobvyklejšie exotické rastliny pre Európu, ktoré sa následne predávali. Obchod šiel do kopca, ako veľké skleníky a zimné záhrady, s ktorými bohatí zdobili svoje kaštieľa, sa stali módnymi. K dnešnému dňu, každých päť rokov, sa v Ghente koná Gents Florals Festival of Flowers. Pestovanie hortenzie "v priemyselnom meradle" tu začalo na začiatku minulého storočia. Kvetinárstvo bolo rozdelené medzi niekoľko miestnych rodín. Hoci v skleníkoch rastú hlavne druhy zelených rastlín, opakovane získali najvyššie ocenenia na rôznych súťažiach a festivaloch.


Svieži zhluky kvetenstvo, ponorený do zelených listov, naozaj hodný pozornosti záhradkárov. Okrem luxusného vzhľadu má kvet aj charakter a prakticky nevykazuje rozmary. Jediná vec, že ​​hortenzie doslova nemôže žiť bez, je hojné zalievanie. Rastlina miluje vodu, ale má komplikovanejší vzťah so slnkom: poteší kvety, rastie aj v tienistej zóne záhrady. Vysoké kríky môžu plniť úlohu zaistenia na mieste. Rôznorodosť farieb a dokonca aj rôzne odtiene kvetenstvo na rovnakom kríku, vám umožní priniesť nové farby do krajiny palety a nastaviť náladu.

Druhy a odrody

Rod Hortensia spája niekoľko desiatok druhov. Neexistuje žiadny konsenzus medzi pitomcami, pokiaľ ide o ich presný počet. Ako obvykle, vo vedeckej komunite, spory nezmiznú: niektoré druhy, ktoré vyžadujú, aby sa zlúčili do jedného, ​​a iné naopak - rozdelené na základe významných rozdielov medzi rastlinami. Hortensia rastie nielen vo forme kríkov, ale aj stromov a dokonca lian. Zvážte desať najlepších druhov, ktoré sa stali najobľúbenejšími medzi záhradkármi.

Rozsiahle alebo záhradné hortenzie

Veľkoplodý alebo záhradný hortenzie je ker, ktorý môže dosiahnuť výšku až 4 m. Má široké listy s ostrými hrotmi, ktoré veľkoryso pokrývajú vetvy. Ružové kvety sa zbierajú v kvetenstvách-latkách. V pestovaných odrodách sa stále nachádzala modrá a biela farba. Na rozdiel od iných druhov rodu Hortensia, táto rastlina miluje slnko a môže byť zasadená v miestach so slabým polomerom. Je to tento druh, napriek "záhrady" meno, je aktívne zasadil v kvetináčoch a zasadil na parapety. Preferuje stredne až slabo kyslé pôdy. V závislosti od ich kyslosti môže zmeniť farbu kvetenstvo. Na udržanie rastliny, ktorá bola zasadená v alkalickej pôde, odborníci odporúčajú zalievanie s roztokom obsahujúcim soli. Má nízku odolnosť voči mrazu, preto rastie v otvorenom teréne len na juhu Ruska. V ostatných regiónoch sa pestuje v uzavretých skleníkoch a zimných záhradách. Zvýšenie mrazuvzdornosti rastliny je možné len za pomoci správnej starostlivosti a bohatého zalievania v lete. Kvetenstvo vznikne na minuloročných výhonkoch, preto je ich zachovanie hlavnou úlohou záhradníka. Ak sa však riskujú a sadia hortenzie v otvorenom teréne v strednom pruhu, potom na zimu musí byť krík bezpečne zakrytý. Môžete použiť rovnaké materiály ako pre jemné záhradné ruže. Rastie rýchlo, dobre sa reprodukuje rezaním.

Hydrangea paniculata

Hydrangea paniculata - kríky a stromy, ktoré môžu rásť až do výšky 10 m. Tento druh sme už spomínali, pôvodne z Ázie. Prirodzený rozsah panikulačnej hortenzie je Čína, Japonsko a ruský Ďaleký východ. Hoci koruna okrasných stromov je dostatočne široká, ich korene nekryjú hlboko, len 0,5-1 m hlboko v zemi. Preferuje voľné lesné pôdy.

Prevažne rastie na okrajoch a radoch. Kvetenstvo, na rozdiel od záhradnej hortenzie, má tvar pyramíd a môže dosahovať až 25 cm v priemere, listy stromov sú pretiahnuté, husto pokrývajú vetvy. Biele kvety kvitnú koncom júna a vyblednú koncom októbra. Zaujímavé je, že úrodné kvetenstvo, ktoré sa nachádza uprostred strapca, spadne čoskoro, a neplodné, rámovanie "pyramídy", čiastočne narovnal časom a držať až do prvého mrazu. Hortensia paniculata veľmi rýchlo rastie, ak k tomu prispievajú klimatické podmienky. Dobre sa množia rezaním. Ak zasadíte hortenzie so semenom, prvé kvitnutie možno pozorovať až vo štvrtom roku rastu.

Rastlina preferuje kyslú alebo neutrálnu pôdu. Negatívne reaguje na nečistoty vo forme popola, kriedy, vápna. Ak chcete pestovať strom, dvakrát v lete, hortenzie odstraňuje púčiky na bočné výhonky.

Hortensia Bretschneider alebo groundcover

Hortensia Bretshneider dostala svoje meno na počesť ruského botanika a geografa. Kríky môžu mať korunu s priemerom do 3 m a rozťahovať sa do výšky 4 m, ako aj hortenzie veľkého. V stredných zemepisných šírkach Ruska môže zamrznúť. Kvitne počas leta a začiatkom jesene. Má široký, veľmi veľký (najväčší v rode) listy mierne pretiahnutého tvaru s charakteristickými "zárezmi" pozdĺž obrysu. Kvety sú tiež veľké, zhromaždené v typické pre väčšinu typov kefy, ale menej svieži ako tie hortenzie pre záhradu alebo paniculata. Má povrchný koreňový systém.

Kvetenstvo na začiatku kvitnutia bielej, potom stmavnúť a zbohatnúť fialovej. Listy, ktoré pôvodne mali mliečne zelený odtieň, následne tmavnú a do septembra tmavnú. Preferuje kyslú alebo neutrálnu pôdu. Rovnako ako zvyšok tohto druhu, rád hojné zalievanie, ale rastie zle v tieni. Rastlina musí byť kŕmená kompozíciami bohatými na železo a horčík. Prerezávanie sa vykonáva na jar pred prietokom miazgy. Slabé výhonky sa odstránia do dobre vyvinutého uzla. Ak sa vynechal okamih prerezávania a prietok miazgy už začal, potom sa slabé a mrazené výhonky môžu odstrániť po uvoľnení listov. Vyzerá skvele v mixborders a ako živý plot. Žije dobre s trvalkami.

Kvetenstvo hortenzie bretschneidera si po sušení udržuje svoj tvar, preto sa často používa ako zložka suchých kytíc alebo dekoratívnych kompozícií.

Hydratovaná alebo prenasledovaná hortenzie

Stemmy alebo lezenie hortenzie je unikátny tkaný vzhľad, ktorý nemá trup. Ak porovnáte rastlinu s ostatnými členmi rodu, kvet je extrémne nenáročný. Všetko, čo potrebuje, je hojné zalievanie a voľný priestor pre divoký rast. Má široké listy a biele kvetenstvo, zhromaždené v bujných štetcoch. Hortensia je striedavo mrazuvzdorná, ale mladé výhonky sú lepšie pokryté počas prvých pár rokov na zimu.

Je klasifikovaný do niekoľkých odrôd: cordifolia, petiolaris, Miranda, vinutie vinutia. Preferuje penumbra. Ideálne pre fasády domov, verandy, verandy, altány, pergoly a terasy. S ľahkosťou môže nahradiť hrozno, chmeľ, plamienok alebo brečtan. Zasadené do pôdy. Často sa stáva cieľom pre hmyzích škodcov. Má slabo rozvinutý povrchový koreňový systém. Vyžaduje systematické kŕmenie (najmä v prvých rokoch). Dobre množené štepením a pomocou vetiev. Odrezky sú odrezané uprostred jari a vetvy sú jednoducho upustené v blízkosti kríkov v predtým kŕmenej pôde.

Hydrangea ashy alebo sivá

Hortenzie ashen dostal svoje meno kvôli šedej farbe listov na zadnej strane. Má veľké kefky biele kvetenstvo. Kultivary môžu byť modré alebo ružové. Vlasť popola hortenzie je Severná Amerika. V našej krajine, rastlina nedostala širokú popularitu, aj keď jeho obdobie kvitnutia trvá takmer tri mesiace (od júla do septembra). Preferuje mierne kyslé a neutrálne pôdy. Netoleruje nečistoty z vápna alebo príliš hustú pôdu, mokrade. Miluje bohaté zavlažovanie, čiastočný tieň.

Kríky môžu dosiahnuť výšku 2 m. Majú širokú korunu. Vyžadujú pravidelné prerezávanie, bez ktorého sa zanedbávajú a zanedbávajú. Počas prerezávania tvoria najsilnejšie vetvy, ktoré sa stanú "kostrou" kríka. Následne sa výhonky orezajú okamžite po napučaní pukov, po ktorých sa rastliny kŕmia. Mladé kríky by mali byť chránené na zimu.

Hydrangea Tree

Strom hortenzie je rozšírená v rozsiahlej Severnej Amerike. Kríky rastú do výšky 3 m. Listy sú široké a kvetenstvo sa zhromažďuje v bujných bielych kefách. Rastlina je vytrvalá a môže prežiť krátke suché obdobie. Uprednostňuje dobre navlhčenú pôdu. Slabým bodom hortenzie stromov je citlivosť na prievan.

V záhrade je pre ňu lepšie nájsť pokojné miesto v tieni, obklopené prírodnými bariérami, ktoré neumožnia vietor. Doba kvitnutia siaha od polovice júla do októbra. V ruskom podnebí môže zamrznúť. Každý rok na konci jari je potrebné prerezávať výhonky takmer do koreňa. V budúcnosti ich možno použiť ako odrezky. Na zlepšenie zdravia hortenzií sa odporúča, aby sa voda zaliala slabým roztokom manganistanu draselného pozdĺž kmeňa.

Hydrofóbny dub

Hortenzie je dubovo-listová, popol, pochádza z južných oblastí Severnej Ameriky. Tento druh nie je odolný, preto sa v našich zemepisných šírkach nepestuje v otvorených oblastiach, ale je ideálny pre uzavretý skleník. Má luxusné pyramídové zhluky kvetenstvo a veľké listy s ozubenými lalokmi podobnými hroznu. Na jeseň sa lístie stáva purpurovo fialovým.

Kvetenstvo bolo pôvodne biele, bližšie ku koncu kvitnutia, ružovo. Preferuje mierne kyslú pôdu. Alkalická výsadba je povolená, ale so zavedením správnej kyslej výživy. Netoleruje ani krátke suché obdobia. Vyžaduje pravidelné, hojné zalievanie. Uprednostňuje predkolenie so svetelným, rozptýleným svetlom. Doubolistické hortenzie sa musia hnojiť dvakrát ročne: skoro na jar a bezprostredne pred kvitnutím. V zime musia kríky zakrývať.

Môžete použiť lapnik. Kroviny s výškou väčšou ako 1 m musia byť viazané na podpery tak, aby snehová pokrývka svojou hmotnosťou nezlomila vetvičky.

Sálavé hortenzie

Tento druh pochádza aj zo Severnej Ameriky. Má nízku odolnosť voči mrazu, takže sa nevyrába v otvorenom teréne v strednom Rusku. Krov dosahuje výšku 2 m. Má nádhernú kefu kvetenstvo, maľoval biely. Listy sú veľké, s charakteristickými malými zárezmi a predĺženým hrotom. Obal vetvy nerovnomerne. Doba kvitnutia je pomerne krátka (júl - august). V porovnaní s ostatnými zástupcami tohto druhu sa sálavá hortenzie môže pochváliť najrýchlejšími rýchlosťami rastu.

V Rusku sa zakladá iba v južných regiónoch. Pre zimu je potrebné pokryť nielen pozemnú časť rastliny, ale aj koreňový systém. Proces pestovania hortenzie žiarivej zo semien je veľmi pracný. Pôda sa pripravuje na jeseň. Mladé výhonky budú následne pravidelne kŕmené, chránené pred nočnými mrazmi. Výsadba sadeníc je omnoho jednoduchšia: stačí im sľúbiť, zalievať ich usadenou vodou a veľkoryso ich nakŕmiť. Miluje penumbru a mierne kyslú pôdu.

Hortensia serrate

Hortensia serrate - svieži ker, dosahujúci výšku 1,5 m. Listy sú malé, s ostrým hrotom. Na začiatku kvitnutia majú bohatý, hustý zelený odtieň. Kvetenstvo zhromaždené vo voľnej kefke. Môže meniť farbu v závislosti od kyslosti pôdy. V slabo kyslých pôdach, úrodné jadro kvety majú hlboký modrý odtieň, a neplodné pozdĺž okrajov sú modré s bielym okrajom. Tiež našiel krásnu fialovú farbu. Pred kvitnutím, sterilné kvety na okrajoch kefy ružovej. Doba kvitnutia trvá od júla do septembra. Ak klíma nie je vhodná pre závod alebo nedostala náležitú starostlivosť, potom sa toto obdobie skráti na august. Najobľúbenejšie odrody serrata hydrangea je Blue Bird. Kvetenstvo "Blue Birds" má nezvyčajnú modrofialovo-fialovú farbu. Podobne ako väčšina členov rodu, aj serrate hydrangea preferuje mierne kyslé pôdy, miesta s rozptýleným svetlom a hojné zalievanie.

Pri pestovaní v otvorenom teréne v strednom Rusku musí byť rastlina pokrytá zimou. V južných regiónoch sa nevyžaduje dodatočné otepľovanie, ale za predpokladu absencie náhlych zmien teploty. Помимо черенкования, гортензия пильчатая хорошо размножается делением. Куст полностью выкапывают из грунта и разделяют на две части с условием, что на каждой остаются почки возобновления.

Гортензия Саржента

Гортензия Саржента - роскошный, высокий кустарник родом из Китая. Bol pomenovaný po vynikajúcom americkom botanikovi, ktorý sa stal prvým riaditeľom botanickej záhrady na Harvardskej univerzite. Krov môže dosiahnuť výšku až 4 m. Má tuhé vetvičky pokryté klinmi. Listy sú veľké, zamatovo mierne pretiahnuté. Kvety sa zbierajú v kvetenstvách vo forme plochých dáždnikov. Úrodné majú bohaté lila, a sterilné na okrajoch - snehobielej farby. Druh má krátke obdobie kvitnutia od začiatku júla do začiatku augusta.

V strednom Rusku, ovocie boxy nemajú čas dozrieť. Nezávisle pestovanie hortenzie zo semien je takmer nemožné, preto sa pestuje vegetatívne (odrezky a vrstvenie). Pre zimné kríky starostlivo prístav. Podzemná časť rastliny veľmi často zamrzne, ale s náležitou starostlivosťou sa rýchlo obnoví. Preferuje kyslú a mierne kyslú pôdu. Vyžaduje hojné zalievanie, ako iné druhy hortenzie.

Vlastnosti pestovania a starostlivosti o hortenzie v otvorenom teréne

Ako sme už uviedli, tento závod nemožno pripísať kategórii vrtošivej. Napríklad, ak ju porovnáte s kráľovnou kvetov - ruže, ktorá prudko reaguje na akúkoľvek zmenu klímy alebo v rozvrhu starostlivosti, potom hortenzie je jemná a nenáročná dáma. Nepravidelné zavlažovanie je jediná vec, s ktorou nebude za žiadnych okolností tolerovaná. Niekoľko druhov hortenzie je schopných odolať krátkodobému suchu, ale toto je skôr výnimka z pravidla. Rovnako ako u iných záhradných kvetov, starostlivosť oň musí byť vykonávaná podľa určitých pravidiel, ktoré spoznáme ďalej.

Výber lokality, príprava pôdy a výsadba kríkov

Na jar sa odporúča sadiť hortenzie. Pôdu je možné pripraviť na jeseň, dobre ju uvoľniť a pridať hnojivo. Pretože vo všetkých typoch hortenzie (dokonca stromov) je koreňový systém povrchný, to znamená, že procesy nepreniknú hlboko do pôdy, radšej sa natiahnu do strán, je tam dosť jamy 0,7 m hlboké, miesto by malo byť spoľahlivo chránené pred vetrom. Priame slnečné svetlo spôsobí, že ker vyschne, takže je lepšie vybrať si peru. Možno rastie vysoký strom so širokou korunou. Rozptýlené svetlo, ktoré prenikne do listov, je najlepšou voľbou pre hortenzie.

Rastlina preferuje voľnú, kyslú alebo mierne kyslú pôdu. V vyťaženom otvore musíte naplniť rašelinu a hnojivo. Jeho šírka by mala byť dvojnásobná ako veľkosť koreňového systému sadenice. Odstráni sa z nádoby, dôkladne sa pretrepe a prekryje sa zeminou zmiešanou s kompostom. Hlbok pôdy s sadenicami by mal mierne stúpať nad zem. Pôda je vrazená, napojená a mulčovaná.

Polievanie, kŕmenie a mulčovanie

Do dospelých kríkov sa naraz naleje až 50 litrov vody. Ak je pôda okolo hortenzie mulčovaná, objemy sa môžu znížiť. Počas leta musí byť zem okolo kríka uvoľnená (až do hĺbky 5 cm) aspoň trikrát až štyrikrát. Počas obdobia kvitnutia by sa vyblednuté výhonky mali včas odstrániť. Top dressing Bush sa vykonáva dvakrát ročne: na jar a po ukončení kvitnutia. Na tieto účely kupujte špeciálne prípravky, ktoré sú vyvážené pre hortenzie. Je lepšie mulčovať pôdu ihličkami alebo nasekanou kôrou.

Pravidlá orezania

Počas prvých štyroch rokov (pred prvým kvitnutím) sa hortenzie vo všeobecnosti neodrezávajú. V piatom roku skoro na jar, hneď po napučaní pukov, vetvičky sú orezané asi o tretinu. Je potrebné opustiť tri až šesť púčikov. Pre hortenzie, dub-listnaté prerezávanie nemôže byť vykonané vôbec, ako to kvitne na minuloročné výhonky.

Čo robiť, ak chcete zmeniť farbu kvetenstva

Farba hortenzie kvetenstvo môže byť zmenená osobne. Už sme spomínali túto zvláštnosť kvetu: rastlina reaguje ostro na zmeny kyslosti pôdy, čo sa prejavuje zmenou odtieňov okvetných lístkov. Na dočasné prefarbenie v modrej farbe postačuje voda hortenzie so slabým roztokom mangánu. Kvetenstvo sa vráti do bieleho bezprostredne po ukončení zavlažovania. Na získanie modrého odtieňa je puzdro napojené slabým roztokom kamenca alebo síranu hlinitého. Roztok s nízkou koncentráciou modrého vitriolu zmení farbu na purpurovú.

V skutočnosti, farba nie je zmenená okvetnými lístkami sami, ale ich žily, to znamená, že tieň nefunguje tak, aby bol jednotný.

Príprava na zimu

Pôda okolo kríka je potrebné spud a zamulchirovat. Potom odrezať vyblednuté výhonky a nižšie letáky. Prerezávanie posledne uvedeného prispieva k lignifikácii kmeňa, to znamená k tvorbe prirodzenej ochrany pred mrazom. Panicle a groundcover hortenzie nemôže pokryť na zimu. Tieto dva druhy sú považované za najviac mrazuvzdorné. Zvyšok sa bude musieť ďalej ohrievať. Môžete použiť lapnik alebo netkaný materiál. Ak je krík vysoký, potom je viazaný na podperu tak, aby sa vetvy nezlomili pod hmotnosťou snehu. Postup zakrytia sa vykonáva začiatkom októbra bezprostredne po prvých plachých mrazy. Veľmi mladé kríky len zaspať so zmesou pôdy a spadaného lístia.

Boj proti chorobám hortenzie a škodcom

Hydrangea je dosť odolná voči chorobám, ale s nesprávnou starostlivosťou alebo nevhodnými podmienkami sa môže začať strácať. Dve hlavné riziká pre kvetina sú chloróza a plesňové ochorenia (biela, šedá hniloba). Prvé ochorenie sa vyvíja s nedostatkom železa. Ak výhonky vyschnú, listy sa zožltnú a stočia sa, a kvetenstvo sa zdeformuje, potom je čas kŕmiť krík roztokom obsahujúcim železo. Biela hniloba a sivá hniloba sú plesňové ochorenia, ktoré najprv postihujú koreňový systém. Prvý príznak infekcie - charakteristický chmýří na kmeni a vetvičkách. Liečiť ochorenie špeciálnymi fungicídmi. Poškodené vetvičky sú prerezané.

Menej často, hortenzie ovplyvňuje septoria. Prvé príznaky ochorenia - výskyt čiernych škvŕn na listoch. V bežiacej forme, štrajk a vetvičky. Ak čas nezastaví vývoj choroby, potom rastlina, ktorá stratila listy, zomrie. Septoria lieči lieky obsahujúce meď. Mäkká rosa sa tiež objavuje v škvrnách na listoch, ale je svetlošedá. Ak je toto ochorenie postihnuté, nebude schopný prežiť zimu. Múčnatka sa ošetruje špeciálnymi fungicídmi.

Chovateľské metódy

Existujú štyri spôsoby chovu hortenzie:

  • Rezne.
  • Rozdelenie kríkov.
  • Kĺže.
  • Semená.

Posledná možnosť je časovo najnáročnejšia a je vhodná len pre profesionálnych záhradníkov, ktorí v tomto remesle „jedli psa“. Začiatočník by mal venovať pozornosť prvým trom spôsobom. Rozdelenie kríka, o ktorom sme už písali vyššie, je jednoduché: rastlina je opatrne vykopaná a rozdelená na dve časti. Na každej strane s koreňmi musia zostať obnovovacie puky. Potom sa umiestnia do dvoch rôznych jamiek. Rezanie je najobľúbenejším spôsobom reprodukcie rastlín. Z procesu upínania dospelých puzdier. Najkvalitnejšie získané odrezky z bočných vetiev. Rez sa musí vykonať pod uzlom alebo pod obličkami. Rezne sú zviazané, odrezať zbytočné listy, pričom jeden alebo dva listy na každom s púčiky.

Spodný lúč ošetrený rastovým promótorom. Sú zasadené v odvodnenej pôde pod uhlom. Zakorenené odrezky zvyčajne za mesiac pri teplotách 15-25 stupňov. Rezanie sa vykonáva v polovici leta. Pre reprodukciu otvodki, bočné vetvy materskej Bush ohnúť nadol na zem a pripnul, prikopat v plytkých dierach. Predtým na vetvičkách je potrebné urobiť rezy, ktoré sú vložené do zápasu. Takéto poškodenie tkaniva prispeje k urýchleniu tvorby koreňov. Pripnuté výhonky posypané zmesou rašeliny a pôdy. Musia byť pravidelne zavlažované. Po vytvorení kompletného koreňového systému môže byť rastlina oddelená od matky a presadená na iné miesto.

Čo zasadiť vedľa hortenzie - vyberte partnerov a partnerov

Hydrangeas sú perfektne kombinované s lila krovinami. Veľké kvetenstvo rastlín v harmónii so sebou, s dôrazom na okázalosť a dokonca aj mierne slávnosti dizajnu. Malé kvety spirea a chubushnik sú ďalšou možnosťou pre štetce hortenzie. Vzhľadom k tomu, všetky druhy sú vlhko-milujúci, môžu byť vysadené kríky v blízkosti nádrže. V tejto zóne sú kombinované s húsenicami bergénie a astilbe. Ďalšou možnosťou pre skupinovú výsadbu je kombinácia s inými kríkmi v živom plote (zimostráz, skalník, jalovec). Môžete experimentovať a zasadiť hortenzie vedľa kvetov "kráľovskej krvi": ľalie alebo ruže. Pre vlniace sa druhy je ako sused vhodný plamienok alebo brečtan.


 

Hortensia v krajinnom dizajne záhrady a prímestskej oblasti

Hydrangea, vďaka svojej nenáročnosti, bohatosti foriem a farieb, sa stala populárnou v krajinnom dizajne. A aká iná kvetina si môžete zmeniť farbu podľa nálady alebo palety dizajnu stránky? Často sa nachádza v mixborders, skalky, dekoratívne kompozície, a ako živý plot. Hydrangea je vhodná ako pre skupiny, tak aj pre jednotlivé plantáže. Univerzálnosť, krása, dlhé obdobie kvitnutia, jednoduchosť starostlivosti - to sú vlastnosti, za ktoré tento krajinári oceňujú krajinári.


Hydrangea a štýly

Hydrangea je univerzálna. Môže byť integrované do akéhokoľvek štýlového rozhodnutia. Môžete zničiť sprisahanie s kvetmi len vtedy, ak majú neupravený, neudržiavaný vzhľad. Hortensia je ideálny pre japonský etnický štýl. V minimalistickom dizajne bola vždy vítaným hosťom. Svieža kvetenstvo dopĺňa rozmanitosť záhrady, zdobené v krajine, moderný, naturgardin, etnický štýl. Osobitnú pozornosť si zasluhuje posledná skupina smerov. Hortensia sa organicky spája tak v chaotických, sviežich výsadbách maurského štýlu, ako aj v obmedzených, prísnych anglických kompozitných súboroch.


Tvorba záhonov s hortenzie

Nízke, úhľadne zdobené hortenzie kríky sú vhodné pre upratané záhony v blízkosti domu a pozdĺž ciest. Vysoké stánky sa stanú centrom voľného zloženia, rabatky, mixborderu alebo pásového živého oplotenia. Vzhľadom k tomu, hortenzie je trvalka, lôžko nepretržitého kvitnutia by mala byť chránená nízkymi ihličnatými rastlinami, ktoré zdôraznia farebnosť "jadra" kompozície. Miesto pre kvetinový záhon je očistené od burín, vykopané a oplodnené. Kombinovať zložky kompozície, ktoré potrebujete v odtieňoch a výške. Ak je kvetinový záhonu priľahlý k plotu alebo inej prekážke, to znamená, že je jednostranný, potom sa vysádzajú prvé vysoké rastliny, postupne sa presúvajú k tým, ktoré sú nižšie. Ak sa kvetinová záhrada nachádza v centre (napríklad medzi záhradnými chodníkmi), potom sú v strede umiestnené vysoké kvety.

záver

Hortensia - úžasná kvetina s dlhou históriou. Hoci sme už dávno prestali byť považovaní za exotickí, rastlina stále dobýva srdcia záhradkárov kombináciou jednoduchosti a sofistikovanosti. Ak ste práve začína pracovať v záhrade, máte málo skúseností v pestovaní zelene, potom nenáročný hortenzie bude dobrou voľbou pre prvý experiment.

Zanechajte Svoj Komentár