Živé rastliny

Živý plot - druh hranice, rámovanie určitej oblasti, vyrobené výsadbou lezenie, strom, ker rastliny. Rozdeľuje chalupu, záhradné parcely, poľnohospodársku pôdu, prideľuje samostatné malé zóny v miestnej oblasti. Na vytvorenie živých plotov sa použilo obrovské množstvo druhov vegetácie - dekoratívne, krásne kvitnúce a používané v potravinách, liečebné účely.

Zabezpečovacie funkcie

Živý plot nie je len krásny, multifunkčný plot, ale aj originálny prvok krajinného dizajnu, ktorý má harmonicky dopĺňať existujúce architektonické súbory. Takáto výsadba bola používaná človekom mnoho storočí a neustále sa zlepšujú metódy starostlivosti o ne.

Živý plot nielenže vyzerá dobre, je pýchou majiteľa, ale tiež dokonale čistí vzduch od jedovatých látok, ktoré sú nevyhnutne prítomné vo vzduchu v blízkosti veľkých miest, dáva tieň, ktorý je dôležitý pre ľudí aj zvieratá, zabraňuje erózii, erózii pôdy, presušenie. Kučeravé druhy umožňujú "lezenie" na starom holom plote, pôvodne maskujúcom, čo dáva estetický vzhľad.

V minulosti sa ovocné rastliny používané na ľudskú výživu vysádzali ako živé prekážky, ale plodina s veľmi hustou výsadbou je pomerne malá.


Vlastnosti živých plotov

Miesto pristátia je zvolený vonkajší obvod lokality alebo malá oblasť, ktorú chcete urobiť čo najviac súkromnými.

Výška konštrukcie môže byť celkom odlišná:

 • výška pri obrubníku - menej ako 0,5 metra;
 • nízke - 0,6-1,0 m;
 • priemer - 1,1-1,5 metra;
 • vysoká - viac ako 1,6 metra.

Najobľúbenejšie sú kombinované bariéry, na ktorých vytvorenie sa používajú rastliny niekoľkých druhov, ktoré sa značne líšia výškou.

Existuje aj niekoľko typov vykládok:

 • evergreeny - vyzerajú krásne po celý rok, takmer nezmenené;
 • listnaté - stratiť lístie na jeseň, vyzerať dobre v lete;
 • kvitnúce - majú maximálny dekoratívny efekt počas obdobia kvitnutia;
 • kučeravé - schopné skĺznuť, držať sa akejkoľvek podpory.


Na zariadení sa rozlišujú živé ploty:

 • jednodruhové - pozostávajú z vegetácie jedného druhu;
 • mreže - pozostávajú zo stromov rastúcich v rade, ktorých vetvy sú prepletené;
 • kombinované - sú komplexným viacúrovňovým pristátím.

Podľa metód starostlivosti rozlišovať voľne rastúce fit a lisované. Tieto vyžadujú neustále strihanie, čo im dáva určitý geometrický tvar.

Výhody, nevýhody zabezpečenia

„Živé“ oplotenie má množstvo pozitívnych a negatívnych vlastností, ktoré by sa mali zvážiť pred plánovaním vytvorenia tohto typu zelene.

Hlavné výhody:

 • živý plot môže zadržiavať vodu v zemi. Chráni pôdu pred odvodňovaním vetrom, sneh v tejto oblasti sa taví o niečo pomalšie, pretože vlhkosť je viac absorbovaná zeminou;
 • oplotenie chráni osoby v okolí pred pouličným prachom, filtruje škodlivé výfukové plyny z vozidiel;
 • plodiny, mladé rastliny sú mechanicky chránené pred vetrom - ich listy trpia menej rozbitím stoniek, listov, fúkania kvetov, plodov;
 • v horúcom období takéto prekážky bránia rýchlemu šíreniu požiarov na poliach, ak sa vyskytujú na mieste;
 • živý plot chráni pred studeným vetrom, zabraňuje úletom snehu na koľajniciach;
 • dobytok nájde pod ním sporiaci tieň, ochranu pred poveternostnými vplyvmi;
 • Tu sa vtáky často usádzajú, ničia škodcov škodcov poľnohospodárskej vegetácie;
 • drevo, rastlinné zvyšky vyplývajúce z riedenia plota slúžia ako palivo pre sporák, krb, slúžia na výrobu remesiel, rôznych potrieb domácnosti.


Existujú však aj negatívne stránky:

 • dekoratívny živý plot zaberá významnú časť úžitkovej plochy lokality, ktorú možno použiť na pestovanie rastlinných plodín;
 • vysoká bariéra zakrýva nižšie plantáže, odoberá niektoré živiny z pôdy;
 • Existujú nevyhnutné problémy s kopaním pôdy - v blízkosti živých plotov, spracovanie sa robí tak starostlivo, ako je to len možné, aby nedošlo k poškodeniu koreňov;
 • ak sa sneh na takýchto miestach včas nevyčistí, časť výsevu sa zmáča a hnije;
 • sú potrebné ďalšie spôsoby odstraňovania plodín a odpadu z lokality;
 • Okrem užitočných živých plotov sa usadzujú škodlivé vtáky, ktoré ničia plodiny, poškodzujú plodiny a hlodavce;
 • problematické je aj dobré striedanie plodín.

Premyslená geometria pristátí oslobodzuje majiteľa od mnohých problematických momentov, pričom zdôrazňuje krásu existujúcej krajiny.


Výber rastlín: rýchlorastúce stromy, kríky pre zelený plot

Na vytvorenie živých plotov sa používa mnoho druhov rýchlorastúcich stromov a kríkov, ako napríklad thuja, dráč, javor, trnky, smreky, zimolez, vres, horský popol, lila, habr, irga, brečtan, moruša a mnoho ďalších.

dráč

Z dráča sa ukazuje, krásna, spoľahlivá, hrubá a pichľavá stena, cez ktorú sa ani mačka nebude plaziť. Vďaka hustému, hlbokému koreňovému systému sa často používa na spevnenie svahov. Dráč sa aktívne rozširuje, pretože je dôležité odstrániť všetky prebytočné sadenice ihneď po zistení, často je poškodené múčnatkou, hrdzou a preto je potrebná prevencia chorôb. Hlavné druhy: Amur, obyčajný, Thunberg dráč. Plody väčšiny druhov sú jedlé.


brčál

Brčál - kučeravé stálezelené kríky. S ním, dostať "zelené steny" výška viac ako jeden a pol metra. Rastlina je pozoruhodná svojou úžasnou vitalitou - nebojí sa mrazu, cíti sa skvele aj na živinách chudobných na živiny, dobre znáša obdobie sucha a je schopná rásť na slnečných miestach av tieni. Ak chcete vytvoriť živý plot, bude potrebné mreže, v prvom roku života, by mali byť sadenice na ktoré sa vzťahuje na zimu tak, aby mladé korene nezamrznú.

Euonymus

Euonymus má mnoho odrôd, ale najčastejšie sa používajú lezecké druhy. Rastlina je jedovatá, čo by sa malo zvážiť, ak sú v rodine malé deti. Pri výsadbe by sa mali používať gumové rukavice. Na slnečnej strane sú vysadené pestré druhy euonymu, odrody s bielym, žltým lístím - v tieni, pretože listy môžu vyblednúť. Sadenice koreň, pokryté fóliou, vytvoriť plot bude vyžadovať podporu, prerezávanie sa vykonáva v neskorej zime - skoro na jar. Populárne odrody: Forchunov euonymus - harlequin, blondy.


vtáčí zob

Žijúci plot zo zverok alebo "wolfberry" kombinuje krásu a funkčnosť, pričom je blízkym príbuzným lila. Rastie rýchlo, najmä po prerezávaní, vytvára nepriechodné húštiny až do výšky troch metrov. Z privetu často tvoria nielen steny, ale aj celé sochárske kompozície najbizarnejších foriem. Rastliny sa vysádzajú čo najbližšie k sebe, najlepšie na dobre osvetlenom mieste zo všetkých strán, na pôdach, ktoré majú dobrú drenáž. Pred výsadbou v priekope položte hnoj, ďalšie organické.

hloh

Hawthorn je listnatý ker, ktorý má veľa kmeňov, vynikajúcu medovú rastlinu s jedlým ovocím. Je nenáročný - dobre znáša mrazy, dlhotrvajúce sucho a tieň. Hlohové drevo je veľmi plastové, čo mu umožňuje vytvárať všetky druhy figúr zo svojich vetiev. V lete je rastlina pokrytá zelenými listami, ktoré na jeseň získavajú červenooranžový odtieň, plody mnohých druhov sa používajú v potravinách, sú surovinami pre lieky. Bežné druhy: obyčajné, čierne, odnopestichny, sibírske.

vres

Heather je nízky, medovo-nesený ker s úzkymi listami zelenej, striebornej, červeno-oranžovej farebnej schémy. Rastlina kvitne začiatkom augusta, ale kvety samotné zostávajú suché až do zimy. Heather je schopný rásť v najchudobnejších pôdach, ale pre bujné kvitnutie, udržiavanie vysokej dekoratívnosti, je žiaduce hnojiť zem. Táto rastlina je nízka, pretože sa používa len na vytváranie hraníc, odporúča sa ju zasadiť skoro na jar, možno ju pestovať s sadenicami, vrstvením, oddeľovaním odnoží alebo zo semien.

Hydrangea Tree

Hydrangea je vhodná na tvorbu stredných a nízkych obytných stien. Rastlina preferuje úrodnú pôdu, má veľké listy, kvetenstvo. Strom hortenzie je zasadená vo veku asi dva roky, vyžaduje pravidelné zavlažovanie, najmä v období sucha, a časté hnojenie počas pučania. Prerezávanie sa vykonáva aj niekoľkokrát v lete a raz za dva alebo tri roky - riedenie, odstraňovanie najstarších výhonkov. Sušené kvetenstvo možno rezať alebo ponechať ako dekoráciu zimnej záhrady.


Deutz

Deytsiya - kvitnúce, ale takmer bez zápachu. Plot z neho vychádza veľmi elegantne, ale vysoko - až tri alebo štyri metre. Deytsiya nenáročný - dokonale toleruje znečistený mestský vzduch, ale hojné kvitnutie bude len vo voľnej, výživnej pôde, na dobre osvetlenom mieste. Rastlina sa bojí chladu, ale rýchlo obnovená s čiastočným zmrazením. Všetky odrody sú vhodné pre živé steny, ale najmä Deutzia Lemoine, hrubé, elegantné, menej často - Amur, malé farby. Záložka produkovať na jar, výsadba každej rastliny v samostatnej jamy.

fešný

Smrek je veľmi populárna ihličnatá rastlina na záhradný plot. Výšky sú rozmanité - používajú sa ako poddimenzované odrody, ako aj obyčajné odrody. Oni sú zvyčajne zasadené na severnej strane chrániť záhradu pred studeným vetrom, takmer bez tieňovania. Smrek rastie pomaly, ale vždy vyzerá sviežo. Jeho odtiene - zelená, modrá, zlatistá, ak zasadíte tieto rastliny v určitom poradí, dostanete úžasne krásnu kompozíciu. Smrekový plot dobre chráni pred zvedavými očami, s vysokou kvalitou, včasným prerezávaním, vyzerá esteticky po celý rok.

shadberry

Irga je rastlina patriaca do podrodiny jabloní, ale jej plody sú bobule. Korene irgi hlboko prenikajú do pôdy, pretože sucho nie je pre ňu hrozné. Niektoré druhy majú výraznú mrazuvzdornosť, kvitnú hojne, veľmi krásne. Bobule irgi majú chuť škorice a samotná rastlina v dôsledku koreňových procesov tvorí v druhom alebo treťom roku hustú stenu. Výsadba sa vykonáva v neskorej jesene alebo na jar, prvýkrát vyžaduje hojné zalievanie, a neskôr - podväzok, pretože vetvy sú často ohnuté pod váhou zrelých bobúľ.

Zimolez Capricole

Zimolezová odroda Kaprifol dokonale odoláva mrazu, dosahuje výšku viac ako päť metrov, je to bohatá rastlina medu. Rastlina sa cíti dobre na mokrých pôdach, slnečných miestach, má husté listy a chutné plody. Sadenice sa najprv pestujú doma v kvetináčoch, vysadených na jar alebo na jeseň v otvorenom teréne. Pri vylodení by ste mali inštalovať silné opory pre živý plot - sú vyrobené z dreva alebo kovov, živý plot môže tiež spočívať na spoločnom plote. Pre hotový plot je potrebná starostlivá starostlivosť - pravidelné strihanie do tvaru, zalievanie, hnojenie.

vŕba

Žijúci vŕbový plot vyzerá veľmi elegantne, strom rastie rýchlo a vytvára vysoko kvalitnú stenu za tri roky. Vŕba je mrazuvzdorná, je v nej asi 600 druhov, ale najčastejšie sa používajú ako cesmína, striebro, Babylonian, fialová, Hakuro Nishiki. Výsadba prebieha od skorej jari do neskorej jesene, slnečné miesta sú vhodnejšie, hnojivo nie je potrebné, ale hojné zavlažovanie je dôležité v prvom roku života. Sadenice sú umiestnené pod sklonom 45 stupňov, upevnené podperami, tyčami. Krútenie, viazanie krížom, odporúča sa jeden rok po výsadbe.

Campsis veľký kvet

Campsis alebo trubka kvety - trvalka kvitnúce listnaté viniča. Rastlina je nenáročná, mrazuvzdorná, ale miluje teplo a svetlo, kvitne od júna do konca septembra. Campsis rastie extrémne rýchlo, pretože je dôležité, aby ste ho včas skrátili, poslali výhonky správnym smerom, odstránili staré vetvy a uvoľnili priestor pre nové. Rastlina sa často používa v zmiešaných výsadbách, výsadba v popredí ďalšie nízko rastúce trvalky, ktoré pokrývajú základ viníc. Počas prvého roka rastie viac ako meter.

skalník

Cotoneaster je rozdelený do dvoch odrôd: listnatých a ihličnatých. Najčastejšie pestovaný skalník je lesklý - je zasadený v čiastočnom tieni, na piesočnatej pôde, v ktorej nie je stagnujúca vlhkosť. Rastlina sa používa na vytvorenie stien s výškou 1-1,8 m, hraníc a ostrovov, do výšky 60-80 cm, odporúča sa zasadiť skalník do jedného alebo dvoch radov. Výsadba exemplárov s otvorenými koreňmi sa vyskytuje na jar, pred puknutím alebo po páde listov tesne pred mrazom. Sadené rastliny s uzavretým koreňovým systémom môžu byť od skorej jari do konca leta.


Cypress Lawson

Lawsonov cyprus patrí do cypřišovej rodiny, má šupinaté ihly, padajúce výhonky, korunku v tvare kužeľa, rozvinutý systém koreňov. Stálezelená rastlina sa dokonale prispôsobuje nepriaznivým mestským podmienkam, chudobným pôdam, ale so silnými mrazmi, mladé výhonky často vymrznú, pretože v strednom pruhu by mali byť pokryté lapnikom. Cypress sa odporúča často, hojne napojená, uvoľniť pôdu, včas na prerezávanie. Rastlina je vhodná pre vysoké steny, zmiešané výsadby.

Kupressciparis Leyland

Leyland kupressiparis má stálezelenú korunku v tvare kužeľa so závesnými výhonkami. Rastlina môže dosiahnuť viac ako 27 metrov na výšku, koruna môže rásť až päť na šírku. Sadenice sa pestujú v kvetináčoch a keď sa ich korene dostatočne rozvinú, vysadia sa v otvorenom teréne. Kupressotsiparis rastie dobre v tieni, mladé stromy vyžadujú časté zavlažovanie, viac dospelých dostatok dažďa. Počas sezóny takýto živý plot pridáva viac ako meter na výšku, pretože je potrebné prerezávanie.

vavrín

Veľmi krásne prekážky sa získavajú z višňovej višne - vyzerá to ako fíkus a vavrín. Všetky druhy, okrem liečiv, rastú veľmi pomaly, pretože sa často používajú. Rastlina je vysoko odolná voči mrazu, tieni, ale vyžaduje veľa vody, ktorej dlhá neprítomnosť prestáva kvitnúť, prinášajú ovocie. Prvé prerezávanie sa vykonáva na konci leta, v druhom roku života na výsadbu, po - dvakrát ročne. Niektoré druhy poskytujú jedlé plody, takmer nie sú poškodené parazitmi, chorobami. Lavrovishnya je nielen strihaný, ale aj ohýbaný, skrútený okolo podpery, mriežky.

Lopatka je krovinatá

Potentilný krík alebo "Kurilský čaj" je vhodný nielen na vytvorenie záhradných dekorácií, ale aj na prípravu čajovej infúzie. Rastlina je veľmi húževnatá, nenáročná, mrazuvzdorná, až jeden a pol metra. Ak je ker správne kosený, zostane veľmi dekoratívny po celý rok. Populárne odrody: kobold, goldfinger, deydaun, princezná. Rastlina preferuje ľahkú, úrodnú pôdu, výsadba v krajine sa vykonáva, keď sú sadenice dva roky staré, povrch pôdy je mulched s pilinami. Sanitárne prerezávanie sa vykonáva na jar.

mahonia

Magonia tvorí nízky drobivý plot, krásne kvety, dávajúce veľa lahodných plodov, je voňavá rastlina medu. V lete sú jej listy zelené a v zime sa stávajú červeno-hnedými. Ker rastie pomaly, nenáročný, mrazuvzdorný, odolný voči suchu, nebojí sa škodcov. V živých plotoch sa najčastejšie spája s vyššími alebo nižšími rastlinami. Pristátie sa prednostne vykonáva v tieni, prerezávanie sa vykonáva na jar, ale nie nevyhnutne ročne. Druh: japonský, dutý, plíživý.

jalovec

Stálezelené borievky vytvárajú nádherné prekážky, ktoré so sebou prinášajú na miesto skutočnú lesnú vôňu. Je skvelý pre ostrihané živé ploty, ktoré sa dobre kombinujú s tvrdým drevom. Najbežnejšie typy: čínske, šupinaté, kozácke, obyčajné, panenské. Rôzne plemená rastú od jedného a pol do 25 metrov, ich ihly sú zelené alebo modrasté. Najčastejšie sa jalovec používa na zdobenie veľkých plôch, je nenáročný, ale nadmerná stagnácia vody môže zničiť sadenice. Pristátie sa vykonáva na jar alebo na jeseň.


cezmína

Z holly to dopadá na pichľavé, nepriechodné, stálezelené stavby. Rastlina má tmavé lesklé listy, krásne bobule, dobre rastie v čiastočnom tieni a na slnku. Pristátie sa uskutočňuje v apríli alebo v októbri, živý plot dosiahne „dospelú“ veľkosť v štvrtom alebo piatom roku života. Väčšina odrôd holly nie je vhodná pre nadmerne chladné oblasti, pretože sú ľahko zmrazené. Tento druh živého plota pomaly rastie, je poškodený prednými pamiatkami, raz za rok ho odrezávajú.

Jedľa balzamu

Rastlina má kužeľovitý tvar, mäkké ihly s príjemnou vôňou dosahujú výšku 23 metrov alebo viac bez rezania. Формирование изгороди производится из саженцев в возрасте не менее пяти-семи лет, предпочтительно в апреле либо сентябре. Землю вокруг молодого ствола обильно присыпают опилками, накрывают лапником, так как в первый год после посадки пихты часто вымерзают. Высаживать лучше в полутени, выбирая хорошо дренированную, удобренную почву, желательно вблизи любых водоемов, но застоя воды пихта бальзамическая не переносит.

Плющ садовый

Záhradný brečtan oplotenie je najviac nenáročný dizajn, a to aj začínajúci záhradník bude môcť pestovať bez problémov. Rastlina vyžaduje úkryt v extrémnom chlade, je zle ovplyvnená vetrom. Vylodenie prebieha v jarnom období, najlepšie v nadmorskej výške. Prvý rok brečtanu rastie pomaly, o niečo rýchlejšie. Časté zalievanie brečtanu nie je potrebné - v horúcom období, stačí raz týždenne, v období dažďov ho vôbec nemôžete zalievať. Ivy je vhodné kresliť škaredé záhradné budovy - ploty, prístrešky, altány, atď

Physocarpus

Najbežnejšou odrodou je kalich. Je to listnatý ker až do výšky troch metrov, je svieži, veľmi objemný, má zubaté listy a načechrané voňavé kvetenstvo. Kvitnutie, rodenie začína v závode v priebehu štyroch rokov. Aby bola farba listov jednotná, je bamboopol zasadený v slnečných oblastiach, ďaleko od ovocných stromov. Pôda je preferovaná ľahká, voľná, dobre odvodnená, pristátie sa vykonáva v máji. Rastlina je dobre prispôsobená znečistenému vzduchu veľkých miest, kvalitatívne ju filtruje.

žeriav

Na vytvorenie živých plotov sa používa plač, černoplodý horský popol. Rastlina je nenáročná, dokonale toleruje mráz a sucho, jej plody sú jedlé. Rowan množený odrezky, zasadil na jar v dobre osvetlenom mieste. Strih sa robí dvakrát alebo viackrát v prvom roku, v ďalšom - menej často to bude trvať aspoň tri až štyri roky, kým sa vytvorí plot. Pred výsadbou sa odporúča dobre hnojiť pôdu, zamýšľané obrysy budúceho plota - upevniť rám tyčiniek tak, aby tvar vychádzal správne.

orgován

Lilac je všestranná voľba pre vytváranie živých plotov, rýchlo rastie v jarnom a letnom období, zdobenie záhrady v bielych, ružových, fialových, modrých alebo fialových kvetín. Pôda pre šeřík je vhodnejšia ako dobre odvodnená, trpasličí odrody sú vysadené silno, väčšie - o niečo menej. Čím staršia rastlina je, tým je životaschopnejšia - sadenice staršie ako dva roky sa nakupujú na výsadbu. Prvý ostrih je vyrobený dva roky po výsadbe, vykonáva sa skoro na jar alebo po odkvitnutí. Pôda okolo mladých exemplárov posypaných pilinami ku koreňom nie je zmrazená.

pámelník

Snowberry je nenáročná rastlina s malými bielymi nejedlými plodmi, visiacimi na vetvičkách aj v zime. Niektoré druhy majú červené alebo čierne bobule, ale v strednom pruhu sú zriedkavé. Snowberry sa odporúča ako neformovaný živý plot, dosahujúci výšku 1,6 m. Často sa používa v zmiešaných výsadbách s jarabinami, ruží. Výsadba sa vykonáva v kvetináčoch, pretože v otvorenom teréne budú výhonky musieť čakať dlho, tri roky rastlina dosiahne výšku jedného metra. Akýkoľvek druh pôdy, dokonca aj vápenatej, kamenistej pôdy bude vhodný pre snežný pás.

spirea

Spirea, existuje asi 90 rôznych druhov, kvitne krásne na jar, bez toho, aby to spôsobilo veľa problémov. Výška hotového plota - cca 1,5 m, je hrubá, pre väčšinu zvierat nepriechodná. Pôda pre spirea je prijateľná pre každého a padajúce odrody ani nepotrebujú prerezávanie. Existujú aj druhy, ktoré zachovávajú pestrofarebné listy po celý rok. Populárne druhy: japonský, argut, frobelis, bomald, lúčny priemer. Kladenie plota sa odporúča v októbri, v pôde slatiny, pôvodne vyžaduje hojné zalievanie.


krušpán

Boxwood alebo buksus vhodný na pestovanie plotov a na striktné geometrické tvary. Je ľahké sa oň starať, môže žiť až 500 rokov. Mrazuvzdorné typy majú zelené listy, termofilné - pestré. Pre pristátie v krajine, vhodné kópie vo veku 3-7 rokov, sú zasadené v priekope, od začiatku mája do októbra, maximálne mesiac pred nástupom chladného počasia. Zalievanie je potrebné len počas obdobia sucha, účes je vyrobený od jari do neskorej jesene každých 5-6 týždňov. Na získanie obdĺžnikového plotu potreboval drevený rám. Je dôležité vedieť, že všetky časti jačmeňa sú veľmi jedovaté, pretože deti naň nemôžu chodiť.


Thuja Brabant a Smaragd

Thuja je stálezelený strom, ktorý sa aktívne používa v krajinnom dizajne. Nepriepustné vysoké oplotenie dokonale chráni pred prachom, cudzími inváziami a nadmerným hlukom. Nízko rastúce odrody sa používajú na usporiadanie hraníc. Thuja Brabant na zimu sa stáva hnedo-hnedou, ale opacita plotu zároveň zachováva, pre sezónu strom dodáva až 40 cm na výšku. Odporúčaný vek sadeníc na vytvorenie plota je viac ako tri roky. Thuja Smaragd je celoročne zelený, má kužeľovitý tvar, ale pomaly rastie. Oplotenie má ohnutý horný okraj, ktorý ďalej komplikuje nežiaduci prienik do priestoru. Mladé rastliny vyžadujú hojné zalievanie, viac dospelých tiež nechcú presušiť.

Forsythia

Na jeseň sa vytvára živý plot, zeleň je veľmi vytrvalá, kvitne v oslnivej žltej, oveľa skôr ako v iných, pred objavením sa prvého lístia. Forsythia preferuje slnečné oblasti, kde nie sú žiadne silné vetry, prievan. Ak chcete vytvoriť ploty vybrané odrody s najviac hustou korunou. Rastlina vyzerá dobre v zmiešaných výsadbách, je hnojená pre svieži kvitnúce dvakrát ročne. Zalievanie je potrebné najmä v suchých obdobiach, prerezávanie - podľa potreby, ale mrazené, staré vetvy sú odrezané nevyhnutne.

chubushnik

Chubushnik alebo záhradný jazmín - neuveriteľne voňavá rastlina, počas kvitnutia vyžaruje sladkú, omamnú vôňu. Chubushnik ploty sú elegantné, ale svieži, dosahuje 2,7 metra, kvety bielej a krémovej farby. Odporúča sa pristáť na slnečných miestach s úrodnou pôdou, ktorá by nemala byť zaplavená. Tvorba výsadby je možná od dvoch do troch rokov starých sadeníc alebo odrezkov, na jeseň alebo na jar. Omladzujúce prerezávanie je potrebné každé dva roky - potom kvitnutie bude čo najsvetlejšie, riedenie je potrebné na jar, ročné dodatočné kŕmenie pred začiatkom vegetačného obdobia.

moruše

Zo všetkých druhov moruše sa najčastejšie používa biely alebo čierny na vytvorenie živých múrov, ale celkovo je ich tam približne 18. Je odolný voči chladu, môže žiť až 200 rokov, má rozľahlú korunu, neuveriteľne chutné plody bielej alebo čierno-fialovej farby. Výsadba je vhodnejšia na dobre odvodnených hlinitých pôdach, prednostne na južnej strane, pôda musí byť mulčovaná tak, aby nemrzla korene. Sanitárne prerezávanie sa vykonáva v zime, tvarovanie sa vykonáva na jeden a pol metra shtamb. Pre hojné plodenie je potrebné ročné hnojivo.

vres

Šípka vyjde veľmi pichľavý, vonia chutne v období kvitnutia, po dávaní užitočných, jedlých plodov. Návrhári často používajú "divoké" psa ruže - to je viac nenáročný. Obľúbené odrody: vrásčitá, sivá, škótska ruža, voňavá. Výsadba je tvorená trojročnými sadenicami s rozvinutými koreňmi, ale je prípustné aj použitie odrezkov. Tak, aby koreňový systém nerastie po celom mieste, je obmedzený na kúsky bridlice, vykopané do hĺbky 50-60 cm, mladé exempláre sú napojené každé štyri dni, dospelí iba v suchu, každé jar sa vyrába hnojivo.

Lezecké rastliny pre živé ploty

Kučeravá ročná vegetácia pre živé ploty má jednu hlavnú nevýhodu - je potrebné ju každoročne presádzať, aby sa podporovali, aby bol dizajn vyrovnaný. Trvalky prinášajú menej ťažkostí. Nebude schopná ochrániť miesto pred vniknutím zvonku a skryť ho pred zvedavými očami. Na vytvorenie takejto prekážky sa používa sladký hrášok, zimolez, popínavé rastliny, Kobeya, žerucha, ipomey bindweed atď. Hlavnou výhodou výsadby: dekoratívny vzhľad sa javí veľmi rýchlo - za pár mesiacov to vyzerá krásne na mráz. Listnaté vinice vrhajú svoju „výbavu“ koncom jesene, prebudia sa skoro na jar.

Vytvorenie mrežového plota

Plot na mreži, palmetta, kordón - samostatný typ lisovaného živého plotu, ktorý vyžaduje pravidelné prerezávanie. Šírka konštrukcie nepresahuje 10-25 cm, je vhodné to urobiť pozdĺž vonkajších plotov, murovaných alebo drevených stien, kovaných podpier, ktoré sú súčasťou záhradného dizajnu.

Najvhodnejšie rastliny pre stavbu mreží sú vŕba, malina, jilm, hloh, citrónka, jablone, atď. Takáto "plochá záhrada" zaberá minimálny priestor a môže byť vo výške od 25-60 cm do skutočnej "živej steny". dva metre vysoké.

Pestovanie plotového mreže je pomerne ťažké a získa sa prijateľný vzhľad aspoň v treťom alebo piatom roku života. Na výsadbu sa používajú stromy a kríky nízko rastúcich odrôd, najprijateľnejšou metódou umiestnenia je uhlopriečka, ok. Rastliny sa fixujú na mriežke, ich výhonky sa krížia na viacerých miestach, navzájom sa spájajú pomocou štepenia. Vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinami s takýmto pristátím - 20-30 cm, každý z nich, po dostatočnom zakorenení, odrezaný 10-15 cm nad úrovňou zeme. V nasledujúcom roku, keď sa na reze objaví niekoľko výhonkov, dva z nich zostanú rásť a zvyšok sa odstráni. Keď vyrastú, sú krížené a spojené s procesmi "susedov", rezanie cez miesto obliekania. V nasledujúcom roku zostanú opäť dva najsilnejšie úniky, takže sa opakujú ďalšie dva alebo tri roky, až kým konštrukcia nedosiahne požadovanú výšku.

Ak je kôra odrezaná vo väzobných miestach, pričom sa vetvy rastlín navzájom pritlačia, narastú spolu a vytvoria jeden rastlinný organizmus, ktorý má mnoho koreňových systémov, ktoré sú čo najviac odolné voči vonkajším vplyvom.

Ako zasadiť

Spôsob pestovania živých plotov závisí od toho, aký efekt chcete dosiahnuť, veľkosti, typu sadeníc. Veľké, takmer dospelé, sú umiestnené v samostatných štvorcových jamách, malých - v jednom spoločnom výkopu. Rozmery pre jednoradové výsadby sú 45-65 cm, dvojradové sú 70-85 cm, trojradové sú nad 90 cm, ak sú umiestnené v dvoch alebo troch radoch, sadenice sú usporiadané v rozloženom vzore diagonálne od seba.

Vzdialenosti medzi zariadeniami v každom riadku:

 • vysoký - 1-2 metre, pristátie výhradne po jednom rade;
 • srednerosly - 0,5-0,9 m, medzi radmi - 0,5 m;
 • zakrivené - 0,4-0,6 m, medzi radmi - 0,4 m;
 • trpaslík (pre hranice) - 0,2-0,3 m, medzi radmi - 0,35 m.

Pre usporiadanie nádherne kvitnúcich výsadieb sa používa zimolez, kalina, dogróza, hortenzie, chubushnik, šeřík a ďalšie. Čím je pôda úrodnejšia, riedka výsadba (viac ako 1-1,5 m medzi rastlinami), tým väčšie kvety budú rásť, tým väčšie bude ich kvitnutie, prinesú ovocie.

Vynikajúce pichľavé bariéry sa získavajú z mnohých druhov ihličnanov, ruží, egrešov, trnkov, atď.

Ihličnaté ploty pristávajú takto:

 • voľne rastúce živé ploty - smrek vysadený vo vzdialenosti dvoch až troch metrov od seba, je žiaduce používať už veľké, jeden a pol až dva metre. Tui zasadil cez každý meter, jalovec - 0,8 m.
 • strihané - pri použití smreka sa vysádzajú vo vzdialenosti jedného metra medzi jednotlivými vzorkami, 50 cm - medzi radmi. Pre thuja, nechajte 70 cm medzi jednotlivými stromami, riadky.

Po výsadbe je nutné, aby bola zem stále mokrá, korene nevyschnú. Pre toto mulčovanie je hotové.

Starostlivosť, starostlivosť o vzhľad

Aby bol živý plot čo najkrajší a najspoľahlivejší, vyžaduje neustálu starostlivosť - včasné zalievanie, rezanie, odstraňovanie sušených častí, kontrolu škodcov a chorôb. Požadovaný tvar je daný, keď sú rastliny v ňom ešte mladé. Orezávanie sa vykonáva v zime prvýkrát, na konci leta - druhá. Ihličnatý strom prerezaný koncom jesene, skoro na jar.

Počas ostrihania sa zvyšuje rast výhonkov, koruna sa stáva silnejšou. Orezanie plotu v závislosti od rýchlosti rastu jeho zložiek, jeden až štyrikrát ročne. Každé nové prerezávanie sa vyrába čo najbližšie k predchádzajúcemu - takto sa dosahuje vysoká hustota puzdra, ktorá sa s časom neprejaví, nedeformuje sa počas silného sneženia.


Nadmerne oplotený živý plot sa najprv odreže na jednej strane a o rok neskôr na strane druhej. Zároveň je oplodnený, napojený, mulčovaný. Všetky druhy prerezávania sú na vzoroch, vysoký strih, stojaci na lavičke, schodoch.

Moderný chemický priemysel ponúka množstvo liekov aplikovaných po prerezávaní, ktoré potláčajú rast nových mladých výhonkov.

záver

Živé oplotenie, pestované vlastnými rukami v krajine, zdobí miesto, pričom sa dobre vyrovná s ochranným účelom. Rýchlo rastúce letničky a stálezelené trvalky vytvárajú jedinečný prvok krajinného dizajnu, ktorý chráni zeleninu pred vetrom, pôdou - pred stratou vlhkosti. Existuje veľa možností na vytvorenie dekoratívnych zónových pristátí, aby sa mohli pestovať a pestovať, ale výsledky presahujú všetky očakávania.

Zanechajte Svoj Komentár