Krásne okrasné kríky na záhrade

Nie je možné vytvoriť úplnú harmóniu krajiny dachy bez okrasných kríkov. Vďaka tomu je prirodzený obraz úplný, jasný a atraktívny. S pomocou nízkych rastlín je možné rozlíšiť určitú zónu, je výhodné zdôrazniť dekoratívne prvky. Unikátna atmosféra vytvorí stálezelené druhy. Všade nájdu miesto na živom plote pozdĺž tratí. Ohromujúce pozadie pre vytrvalé kvety vytvoria kríky rôznych veľkostí a tvarov.

Druhy okrasných kríkov

Okrasné kríky možno rozdeliť do troch skupín, z ktorých každá je rozdelená do podskupín. K zoskupeniu rastlín dochádza vo veľkosti, schopnosť udržiavať, stráca listy v určitých obdobiach roka, trvanie kvitnutia, metódy pestovania a ďalšie faktory. Rastliny na záhradný dizajn môžu byť nasledovné: t

 • Krásne kvitnúce. Najpočetnejšia skupina. Zástupcovia druhov úspešne rastú v strednom pruhu v dôsledku studeného odporu. Trvalky si zachovávajú atraktívny vzhľad počas celej sezóny. Pred výsadbou by sa mala pôda kontrolovať, pretože zloženie pôdy výrazne ovplyvňuje trvanie kvitnutia;
 • Dekoratívne listové. Hlavná krása leží v listoch. Môžu mať nezvyčajný tvar, farbu, veľkosť. Stužené výhonky tvoria niekoľko podobných vetiev zo samotnej pôdy. Väčšina zástupcov je listnatá, ale sú tu evergreeny. Rastlinné samostatne alebo vytvoriť zelené kompozície;
 • Ihličnany. Takmer všetci zástupcovia milujú kyslú pôdu. Skupina zahŕňa ako svetlo-milujúci a tieň-milujúci kríky. Mnohé ihličnany pomaly rastú, zle tolerujú stojatú vodu a sucho.


Výhody a nevýhody kríkov v dizajne lokality

Ozdobné poddimenzované zelené sú široko používané na vytvorenie dizajnu. Ak sa krajinotvorba vykonáva prvýkrát, mala by sa vykonávať podľa niektorých pravidiel. Hlavná farba je zelená. Žlté, biele, červené listy môžu byť prítomné ako nápadné akcenty. Hlavné výhody kríkov sú nasledovné:

 • Trvanlivosť. Omráčené rastliny, dosahujúce maximálnu ozdobu, zostanú po dlhú dobu nezmenené;
 • Minimálna starostlivosť. Pre väčšinu druhov postačuje pravidelné kŕmenie a zrážky;
 • Čistý vzhľad. Prítomnosť kríkov na mieste robí toto územie slávnostným, ušľachtilým;
 • Ochrana pred zvedavými očami a prievanom. Hustá koruna veľkých, rýchlo rastúcich trvaliek vytvára osamelé prostredie;
 • Záhrada nestráca svoje kúzlo ani v zime.


Kríky na mieste - spojenie medzi stromami a nízko rastúcimi bylinkami. Ich hlavnou úlohou je vytvoriť hladký vizuálny prechod. Ale nie vždy je takýto prístup prospešný. Nasledujúce faktory ovplyvňujú neochotu krajinotvorby najmä z týchto zariadení:

 • Potreba výberu kontrastov vo forme listov, korún, siluety;
 • Povinná kombinácia štýlu s domom a prístavbami;
 • Potreba dodržiavať kompozitné prostriedky - pomer stupnice, hmotnosti a iných vecí;
 • Obmedzené použitie farebných akcentov.

Ako umiestniť kríky v krajine a na záhrade - vyberte si miesto

Pred výsadbou sadeníc v zemi je potrebné starostlivo naplánovať ich činnosť - vybrať správne miesto, spôsob výsadby, zabezpečiť možný rast. Na letnej chate na dekoratívne účely môžete použiť nasledujúce metódy:

 • Solitsernaya pristátie. Vhodné pre kríky s krásnymi listami, korunky, ktoré nepotrebujú spoločnosť na vytvorenie efektu;
 • Skupinové pristátie. Jednoduché kombinácie umožňujú prítomnosť iba jedného typu rastliny, zmiešanej - dvoch alebo viacerých;
 • Hedge. Nachádza sa na okraji pozemku, samostatná zóna.


Pri výsadbe kríkov v záhrade zvážte prípustnú vzdialenosť medzi sadenicami a ovocnými stromami. Vysoké druhy počas rastu nebudú zakrývať poddimenzované. Výber odrôd rastlín závisí od plánovaného štýlu. Môže to byť pravidelná záhradná záhrada, rôzne kompozície.

Dekoratívne kvitnúce kríky

Väčšina záhradkárov používa takéto rastliny na účely zónovania, čím vytvára živý plot. Odrody, ktoré kvitnú po celú sezónu, budú pôvodnou výzdobou lokality. Okrem estetického potešenia z úchvatných výhľadov si môžete vychutnať rafinovanú arómu. Okrasné kríky sa používajú v zmiešaných výsadbách, mixborderoch. Krásne kvety a ohromujúci zápach bude stáť na mieste po celú dobu, ak zasadíte rôzne typy rastlín so striedajúcimi sa obdobia kvetu.

Jasmine alebo Chubushnik

Záhradný jazmín je krásna, voňavá rastlina, ktorá môže rásť až 30 rokov bez akejkoľvek špeciálnej starostlivosti a transplantácií. Chubushnik má vysokú mrazuvzdornosť, rýchlo zvyšuje mrazené vetvy a samo-opravy. Opadavé plodiny môžu mať rôzne tvary, typ kvitnutia a celkový vzhľad. Najobľúbenejšie a najkrajšie odrody sú nasledovné:

 • Ľadovec. Výška až 1,5 metra. Kvety sú veľké a voňavé. Okvetné lístky trvajú dlho po odkvitnutí;
 • Výsadkári. Flexibilné dlhé výhonky pokryté malými kvetmi vo forme zvonov. Má šikmý tvar kvôli závažnosti farby;
 • Perly. Výška až 1,3 metra. Líši najväčšie biele kvety (7 cm);
 • Mont blanc Výška až 1 meter. Trpasličí krík je pokrytý veľkými listami, biele kefky sa zbierajú v štetcoch.

orgován

Nenáročná rastlina v rodine olív je skvelá v kvitnutí, má ohromujúcu arómu. V závislosti od odrody, môže tvoriť svieže kríky alebo zostať osamelý, ako keď zasadil. Každý typ lila má svoje vlastné charakteristiky. Kvety v kvetenstvách môžu byť maľované v bielej, fialovej, ružovej, fialovej, fialovej.

Listnatý multi-ker môže dosiahnuť 8 metrov na výšku. Lístie začína kvitnúť skoro a trvá až do prvého mrazu. Pri zabezpečení najpriaznivejších podmienok je životnosť lila až 100 rokov.

Forsythia

Hlavnou črtou a výhodou je skoršie kvitnutie. Bush sa skoro na jar, dlho predtým, ako sa objavia listy, pokryje malými žltými kvetmi. Dosahuje výšku 3 metre. Doba kvitnutia trvá tri týždne. Na mieste, kde bola kvetina, potom sa objavia listy, ktoré bližšie k jeseň získajú fialový odtieň. Namiesto kvetenstiev sa vytvárajú boxy, ktoré sú naplnené okrídlenými semenami.

Svetlé poslovia jari budú ozdobou každej stránky. Niektoré odrody sú schopné rásť a kvitnúť v drsných podmienkach strednej šírky, Sibíri. Populárne typy forsythia: európske, stredné, ovoid. Pred výsadbou jasný Bush, musíte zvážiť, že rastlina je svetlo-vyžaduje, preferuje vápenatej pôdy. Bude vyzerať najpôsobivejšie, ak je umiestnený na pozadí ihličnatých rastlín.

Budley David

Exotický okrasný ker má viac ako 100 druhov. Väčšina z nich rastie len v teplých klimatických pásmach, ale existujú aj mrazuvzdorné odrody. Záhradníci sú priťahovaní neobvyklým tvarom koruny, stonky, veľkým množstvom listov. Najčastejšie sa rastlina používa na vytvorenie živého plota alebo výsadby ako pásomnice.

Vyčnievajúce stopky sa skladajú z lila malých kvetov, pripomínajú zhluky šeříkov. Ich dĺžka je až 40 cm, ker začína kvitnúť v polovici leta a pokračuje až do októbra. Rýchlo rastúca rastlina v priebehu niekoľkých mesiacov na vytvorenie koruny 60 cm, vyháňanie mnohých dlhých stopiek, produkujúcich silnú medovú arómu.

metla

Krov má asi 50 odrôd. Môže byť ihličnatá alebo listnatá, s šíriacou sa, našuchorenou korunkou. Rastie dobre v suchej, ľahkej pôde - piesčitej, piesočnatej. Dospelý závod vo výške môže dosiahnuť 3 metre. Jasne zelené hladké stonky sú pokryté malými trojlistými listami.

Koncom mája rastie metla a stále poteší tých, ktorí sú s ňou krásou až do konca júla. Podlhovasté kvety sa zbierajú v kefke, môžu byť biele, ružové, žlté. Niektoré odrody majú úžasnú arómu. Plody pripomínajú fazuľu, obsahujú malé sploštené semená.

Nezneužívajte metlu v oblasti, zasadte ho do prednej záhrady, vedľa okien. Krov je jedovatý, obsahuje alkaloidy, môže sťažiť dýchanie. Každá práca s ním by sa mala vykonávať v rukaviciach.

Strom pivonka

Umelo vychovaný vzhľad je cenený pre svoje dekoratívne vlastnosti. Trvácny listnatý ker má lignifikované, vzpriamené stonky. Bush hemisférický tvar dáva ročný nárast. Strom pivonka kvitne po celú sezónu, v závislosti na odrode, väčšinou v máji. Toto obdobie je 2 týždne. Kvety sú veľké (20 cm), môžu mať dvojité hladké okvetné lístky. Na jednom puzdre sa zmestí až 80 kvetov.

Miesto na záhrade pre strom pivonka by mala byť slnečná a chránená pred ponormi. Toto je nemilujúca rastlina, takže nisín so stagnáciou vody nebude fungovať. Je dobre tolerované nie kritické mrazy, môžu prežiť studené bez prístrešia. Najlepšia pôda je neutrálna, napríklad hlinitá.

alpská ruža

"Ružový strom" môže byť vždyzelený, listnatý. Patrí do rodiny vresovcov. Tento ker si vyberá mnoho záhradkárov pre výzdobu pozemku, pretože má luxusné dlhé kvitnutie. Rastlina nepresahuje 2 metre na výšku, môže mať rozvetvenú, sférickú, eliptickú korunku. Listy sú tmavo zelené v tvare oválu alebo kruhu. Na jeseň sú pokryté fialovou farbou. Kvety sa zbierajú v kvetenstvách 5-10 kusov, môžu byť červené, ružové a biele.

Je lepšie zasadiť závod na zvýšenom teréne, aby sa eliminovala stagnujúca vlhkosť. Zástupcovia druhov netolerujú horiace slnko, vietor. Radšej im pritenyat vysoké stromy. Pôda pre rododendrony je vhodná kyslá, priedušná. No je spolu s ihličnatými kríkmi a smrekovcom. Susedia s plytkým koreňovým systémom (breza, vŕba, lipa) by mali byť vylúčení.


Dekoratívne listnaté kríky pre záhradu

Nielen krásne kvitnúce kríky lákajú milovníkov záhrad, ale aj pôvodný tvar a farbu listov. Takéto rastliny vytvoria správne akcenty, ak sa použijú s mierou. Hlavná farba by mala byť zelená. Kontrastné kombinácie by sa nemali používať, pretože burgundské, zlaté, červené tvary nachádzajúce sa v rekreačnej oblasti budú len otravné. Je vhodné pestovať kríky so sivými, striebornými hranami. Rôzne odtiene pomáhajú úspešne modelovať priestor.

Červený japonský javor

Listnaté okrasné kríky pochádzajú z Japonska. To môže byť ako mini-Bush, a high-kvalitné plnohodnotný strom, až 10 metrov vysoká. Rastie veľmi pomaly. V lete sú veľké laločnaté listy zelenej farby, na jeseň sa menia na ohnivú červenú. Javorová koruna je veľká a šíri sa.

Pestovanie červeného javora bez akýchkoľvek problémov bude dosiahnuté len v južných zemepisných šírkach. Sadenice vyžadujú starostlivú prípravu. V chladných oblastiach môžete využiť veľkú kapacitu, ktorá sa v zime privedie do tepla. Rastlina sa bude cítiť dobre v polostrove av odvodnenej pôde. Japonský javor je veľmi milujúci, je potrebné ho aspoň raz týždenne poskytnúť veľké množstvo vody.

Rowanberry ryabinolistny

Úspešne aplikované na vytvorenie zabezpečovacieho nástroja. Krásny, nenáročný terén dostal svoj názov pre podobnosť listov s tým istým stromom. Majú kopijovitú formu. Krík je vytvorený z rôznych vzpriamených výhonkov až do výšky 3 metrov. Listy pri kvitnutí majú ružovú farbu, v lete sa stanú smaragdovými, na konci sezóny - červená.

Kvet dobre rastie na akomkoľvek mieste, v tieni alebo slnečnom. Úrodná hlinka je preferovanou pôdou pre rýchly rozvoj. Jedinou podmienkou je vlhkosť pôdy. Zber netoleruje sucho. V zime sa krík nezohrieva, pretože dobre znáša mráz.

Euonymus

Široko používané v okrasných záhradkárstve. Môže existovať skupina, jedno pristátie, živý plot. Husto rozvetvené výhonky s malými listami vytvárajú krásnu guľovitú korunku. V lete zeleň tmavo zelená, na jeseň sa stáva jasne červená. Malé plody sa zbierajú v racemoch, ktoré sa zverejňujú bezprostredne po nasadení listov. Svetlé girlandy na pozadí stále zelené listy vyzerajú veľmi originálne.

Umiestnenie sa volí v závislosti od typu zariadenia. Euonymus nemôže stáť v stagnácii vody, náročnej na pôdu. S prídavkom vápna by mal byť neutrálny alebo slabo alkalický.

Zelené jablko list

Skvelá dekorácia do záhrady. Niektoré z jeho druhov podliehajú ochrane v chránených oblastiach. Okrasný ker rastie do výšky maximálne 3 metre, môže rásť do šírky až 4 metre. Listy sú veľké, v textúre pripomínajú podnož. Kvôli sviežej korune rôznych odtieňov, rastlina nestráca svoju dekoratívnosť, veľkolepý vzhľad počas celého vegetačného obdobia. V júni sa objavujú konvexné kvetenstvo korymbosy a zostávajú 3 týždne.

Ventilátor nie je absolútne náladový, má vysokú mrazuvzdornosť. S náležitou starostlivosťou začína kvitnúť a prinášať ovocie 4. rok po výsadbe. Rastlina sa cíti zle v vápenatých pôdach, so stagnujúcou vlhkosťou.

Zimné mrazuvzdorné, kvitnúce kríky

Umožňujú vám vychutnať si krásne kvety a pôvodnú formu listov. Krásna kvetinová záhrada pre nestabilnú klímu môže byť vytvorená z rôznych druhov mrazuvzdorných druhov. Organicky sa zmestia do akéhokoľvek dizajnu lokality. Tak, že farba rastliny bola vždy jasná a nasýtená, pred nákupom sadenice by mali vybrať správne miesto pre konkrétnu odrodu.

Derain biela

Rastlina je schopná ozdobiť akúkoľvek záhradnú kompozíciu kedykoľvek počas roka. Listy sú veľké a objemné s niekoľkými oblúkovými žilami, upevnené na dlhých stopkách. Pobočky kríky pružné, hnedé, červené, čierne. Drevo je husté a odolné. Výška zariadenia - do 3 metrov. Bohaté kvitnutie začína v prvom mesiaci leta. Na jeseň biely trávnik opäť kvitne. Klapky s hrubým koncom sa skladajú z malých bielych kvetov. Ovocie je kôstka.

Všetky odrody bieleho trávnika sa vyznačujú dobrou zimnou odolnosťou, odolnosťou voči suchu, nenáročným na zloženie pôdy. Cítiť sa skvele v tieni, čiastočný tieň. Môžu byť zasadené bezpečne pozdĺž stien, plotov. Pestré druhy sú vhodnejšie na výsadbu na slnku, aby listy nestratili pôvodné sfarbenie.

spirea

V závislosti od druhu môžu byť špirály rôznych tvarov a farieb. Niektoré odrody sa môžu meniť farbu niekoľkokrát ročne. Rozsiahlu skupinu možno rozdeliť takto:

 • Jarné kvitnutia. Okrem skorého kvitnutia majú tieto špirály výlučne biele kvety a približné odtiene. Kvitnú na minuloročných výhonkoch. Pre rastliny charakterizované silným odnožovaním. Populárne odrody - šedá spirea, Nipponskaya, Argut, Vangutta.
 • Letnetsvetuschie. Staré výhonky vysychajú, takže sa kvetenstvo vytvára na nových mladých vetvičkách. Vo väčšine odrôd spiraea ružová, ale niekedy červená, fialová. Populárne odrody sú Japonci, Bouwald, Billard.


hortenzie

Krov patrí do triedy dvojklíčnolistých, má veľmi svetlé farby. Listy rastlín sú veľké, oválne so špičkou špičkou, ľahká venácia. Miloval ho mnoho letných obyvateľov kvôli dlhému a krásnemu kvitnutiu. Jeho gama môže byť veľmi rôznorodá. Tam sú hortenzie s ružovými, bielymi, modrými kvetmi. Sú formované do sférických kvetenstiev. Kríky široké, môžu rásť až do výšky 3 metrov.

Hydrangea môže byť zasadená na jar a na jeseň. Rastlina preferuje tieňované miesta. Keď zasiahne slnečné svetlo, rast sa okamžite spomalí, kvety stmavnú. Musia byť napojené dažďom alebo oddelenou vodou. Pretože koreňový systém je veľmi citlivý, teplota vody by nemala byť nižšia ako 15 stupňov.


Strakatý ker

Krík má vždy elegantný, nečistý vzhľad. Potentilla je odolná voči nízkym teplotám, agresívnym médiám a mnohým škodcom. Trvácna rastlina môže žiť až 30 rokov. Ticho prežíva na rôznych typoch pôdy - v čiernej pôde, pieskovisku, na kamienkoch, kameňoch. Rozvetvený ker môže dosiahnuť výšku 1,5 metra. Mladé vetvy sú pokryté krátkymi spodnými a malými vyrezávanými listami, husté hnedé kôry na dospelých jedincoch.

Kvetiny potentily sa začínajú otvárať v polovici leta a zostávajú na konáre až do neskorej jesene. V závislosti od odrody môžu byť žlté, biele, ružové. Žltá potentila viac mrazuvzdorná. Vyzerá skvele v záhrade a mimo dvora vo forme krátkeho obrubníka, živého plotu.

Okrasné kríky pre priemernú zimnú odolnosť

Rastliny z tejto skupiny nie sú odolné voči mrazu, ale počas chladenia nevyžadujú špeciálne krytie. Pre väčšinu druhov je postačujúce sneženie. Kríky majú atraktívny exteriér počas celej sezóny.

sumach

Krov má veľkú širokú korunu, ktorú tvoria husto vysadené oválne listy. Môže dosiahnuť výšku 5 metrov. Скумпия относится к долгожителям. Помимо декоративных целей, ее выращивают в промышленных масштабах для получения естественного красителя для шелка, кожи, шерсти. Молодые побеги начинают ветвиться от самой земли. Со временем они покрываются серой, красной корой.

V máji v júni vlaňajšie výhonky sú pokryté žltými púčikmi vo forme latky. Fleece pedicels, ktoré po odkvitnutí pokrývajú celý ker s belavým mrakom, dávajú kríku špeciálny dekoratívny efekt. Sumpium dobre rastie v akejkoľvek pôde, dokonca aj kamenisté.

Kerria japončina

Jednoduché pestovanie kríkov - najlepšie v jeho prispôsobivosti. Pri registrácii záhrady je japonský kerriya schopný stať sa najjasnejším reprezentantom, ktorý vytvára pozadie. Dokonca aj nováčik záhradník bude pokojne vyrovnať s nenáročný závod. Priemerná výška kultúry - 2 metre, je regulovaná orezaním, tvarovaním.

Kompaktný krík má tenké zelené výhonky, ktoré v priebehu času ohýbajú pyramídovú korunku. Kerria sa zdá byť našuchorená kedykoľvek počas roka. Hlavné výhody rastliny - kompaktné, skoré, dvojité kvitnutie.

Henomely (japonské kdoule)

Exotické kríky majú pôsobivú veľkosť. Jeho vetvy sú husto pokryté smaragdovými listami a malými tŕňmi na zemských výhonkoch. Pružné vetvy na jar sú pokryté mnohými malými kvetmi bielej, červenej, ružovej farby. Vymeňte ich žltozelené ovocie.

Rastlina nie je absolútne náladová, má vysokú redukčnú schopnosť. Chaenomely sa môžu bezpečne vykonávať po dlhú dobu bez zavlažovania. Rastie na jednom mieste a prináša ovocie viac ako 50 rokov.

Neokázalé kríky dávať: fotografie a mená krásnych rastlín

Pri výbere okrasných kríkov treba dávať pozor nielen na nádheru koruny a na obdobie kvitnutia. Veľmi dôležité sú vlastnosti, komplexnosť starostlivosti. Čím menej práce je potrebné na jej pestovanie, tým cennejšie je zariadenie pre letných obyvateľov. Nenáročná a zároveň veľmi veľkolepá kultúra je obrovská.

pámelník

Zástupca rodiny zimolezov je schopný rásť v najviac zatienených oblastiach a pustých pôdach. Zaujímavý vzhľad krovo spojených bielych bobúľ, ktoré pretrvávajú po dlhú dobu, dokonca aj po páde všetkých listov. Žltozelené vetvy tvoria polguľovitú korunku, visia dole na zem. Populárne odrody sú čínske, ružové, Sheno, Dorenboza.

kalina

Woody kvitnúce ker z rodiny adox. Ak je na mieste aspoň jeden Bush kalina, jeho krása neopustí po celý rok. Zvlášť zaujímavá je rastlina na začiatku leta počas obdobia kvitnutia. Kvety môžu byť biele, svetlo žlté, ružové. Listy bežných typov veľkých vrcholov, na dekoratívnych stupňoch - oválne.

Môžete zasadiť kalina na tmavom mieste. Nie je náladová k pôde. Rastlina sa bude cítiť skvele v plote, za stodolou. Hlavná vec - blízkosť k zdroju vody.

Ak nie je dostatok miesta na pozemku, a chcete ubytovať svieži Bush, môžete ľahko urobiť štíhly strom z neho.

vres

Druhé meno pre divokú ružu je divoká ruža. Vytrvalý ker sa môže pochváliť nielen krásnymi kvetmi, ale aj svetlými plodmi naplnenými vitamínmi. Aby rastlina rýchlo rástla a niesla ovocie, musí byť riadne napojená, nakrájaná a kŕmená. Pri výbere odrody na pestovanie v krajine je lepšie uprednostniť druhy s najvyšším obsahom vitamínov:

 • Rose sa pokrčila;
 • Môže šípka;
 • echinated;
 • Rose Webb.

shadberry

Berry ker nie je vhodný pre každú záhradu. Starostlivosť o neho má svoje vlastné charakteristiky. Rastlina má širokú korunu, vytvorenú z tenkých konárov. Mladé vetvy sivej sa stávajú staršie. Púčiky kvitnú trochu, až 2 týždne. Sú nahradené zhlukmi bobúľ. V závislosti od odrody môže byť modrá, červená, ružová. Plodenie nastáva po 4 rokoch. Nie všetky plody sú vhodné pre potraviny.

Po zakorenení na jednom mieste je irga schopná rásť 15 rokov. Je odolná voči suchu, studenej rastline. Potrebuje priame slnečné svetlo. Kríky vyzerajú skvele ako živý plot.

hloh

Kríky sú rastliny, ktoré kombinujú neuveriteľnú odolnosť s zrážkami, teplotou a vynikajúcimi dekoratívnymi vlastnosťami. Hloh má obrovské množstvo druhov, rôzny tvar listov, farbu, veľkosť.

Ide hlavne o vysoké kríky. Oválny korunkový výhonok, husto pokrytý pichľavkami. Rastlina má veľkolepý vzhľad počas vegetačného obdobia. To vám prinášajú veľké plody rôznych farieb a pôvabných listov.

Pre hawthorn je lepšie vziať najviac osvetlené miesto na mieste. Dobre rastú v alkalickej, mierne vlhkej pôde. Je nežiaduce umiestniť kríky vedľa jabĺk a hrušiek, pretože rastliny majú spoločné choroby a škodcov.

Shade-milujúci kríky

Niektoré prímestské oblasti dostávajú menej slnečného svetla. Zvláštnosti tejto oblasti, blízkosť borovicového lesa, malá veľkosť, prítomnosť vysokých plotov a budov môže vytvoriť takéto nepríjemné chvíle. Je možné vytvoriť krásne, originálne prostredie za akýchkoľvek podmienok, stačí vysadiť tieňovo priaznivé celoročné rastliny.

Weigel

Patrí do rodiny zimolezov. Existuje len 15 známych druhov weigela. Dekoratívne kvitnúce kríky za priaznivých podmienok môžu dvakrát do roka kvitnúť. Prvý kvet na konci mája, druhý v auguste. Malé kvety v tvare lievika alebo zvonu visia samostatne alebo sa zbierajú do kvetenstva. Môžu byť rôznych odtieňov. Počas kvitnutia sa farba môže meniť a postupne sa nasýti.

Zasadené weigela pod slnkom, a pod prelamované koruny vysokých stromov. Vietor, prievan, nížinné oblasti majú negatívny vplyv na rastlinu. Pôda pre kríky by mala byť ľahká, výživná, schopná zadržať vlhkosť. Výsadba jamy môžu byť rozložené s rašelinou, trávnikom a listovým humusom.

chumáčkovitý

Pri výbere takej rastliny na zdobenie stránky počas obdobia kvitnutia, bude mať záhradník nádherný výhľad. Tekuté fialovo-fialové kefy šíria vôňu po celom okrese. Listy krovia majú antibiotické vlastnosti, uvoľňujú sa do ovzdušia fytoncidy, ktoré potláčajú rozvoj niektorých vírusových ochorení.

Wisteria je treelike viniča rodiny strukovín. Rýchlo rastúce výhonky dokážu vystúpiť až na 10 metrov. Skutočná hodnota popínavých rastlín je kopulovitá, svieža kvetenstvo. Ich maximálna dĺžka je 80 cm, kvety na nich kvitnú skoro na jar, dokonca ešte predtým, ako sa objavia listy. Existuje celkom 10 odrôd rastlín.


Je lepšie zasadiť vinič blízko verandy, pred vchodom na terasu. Vistárie by mali byť vždy viditeľné, neustále monitorovať ich vývoj a včas ho opravovať. Silné výhonky rýchlo rastú a môžu poškodiť susedné rastliny.

Deutz

Listnatý ker môže rásť až do výšky 4 metrov. Patrí do rodiny hortenzií. Hlavným rysom akcie je schopnosť stonky rast po zranení a omrzliny, kvitnúť v roku výsadby. Krov s skladací, štíhly korunky bude účinne robiť všetky stránky zelenej.

Veľa kvetov na dlhú dobu pokrýva akciu na jar av lete. Je skvelé pre zdobenie rekreačnej oblasti. Je zasadený pri bazéne, vedľa letnej kuchyne, terasy. Život Bush - 25 rokov. Každý rok jej výhonky rastú o 25 cm, rastúce z podzemkov. Rastlina bude pohodlná vo vlhkej pôde v tienených oblastiach.

Ovocné kry

Takéto rastliny budú prezentovať nielen estetické potešenie, ale aj možnosť vychutnať si chutné, zdravé bobule, ak je aspoň jeden zo zástupcov veľkej skupiny prítomný aj v najmenšej letnej chate. Je možné vyzdvihnúť vhodné trvalky zo súboru ich typov. S náležitou starostlivosťou budú zdrojom vynikajúcej úrody.

ríbezle

Krov z rodiny egrešov. V závislosti od druhu sa jeho výška môže pohybovať od 0,5 do 5 metrov. Jeho koreňový systém je veľmi silný, ide hlboko do zeme, viac ako 1 meter. Výhonky sú rovné a dlhé, mierne pokryté dole.

Listy ríbezlí pozostávajú z niekoľkých čepelí, majú zaoblený, podlhovastý tvar. Môžu byť hladké alebo s klky. Lístie okrasných kríkov má nezvyčajný odtieň - fialová, oranžová, červená, žltá, môže sa v priebehu sezóny líšiť.

Kvitnutie závisí od rozsahu. Väčšinou začína v máji. Ríbezle bobule môžu byť okrúhle alebo predĺžené. Stupeň ovplyvňuje farbu a chuť. Obľúbené čierne ríbezle, červená, biela. Je lepšie zasadiť si do otvorenej oblasti ker, ktorý miluje vlhkosť, s maximálnym osvetlením.

malina

Estetický pôžitok z zarastených pichľavých kríkov možno získať len málo, ale chuť bobúľ týmto nedostatkom úplne kompenzuje. Aby malina mohla niesť ovocie, je potrebné zvoliť správnu odrodu, miesto na pestovanie rastlín, aby sa zabezpečila náležitá starostlivosť

Existuje veľa odrôd malín. Každoročne chovatelia vyvíjajú druhy, ktoré sú odolnejšie voči škodcom a chorobám. Všetky sa líšia v zrelosti, farbe, tvare a veľkosti bobúľ. Rozlišovacie schopnosti sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • Tradičné odrody. Rastú za akýchkoľvek podmienok, rýchlo sa množia koreňové výhonky. Celková úroda nie je vždy bohatá, bobule sú malé. Medzi ne patrí Volnitsa, Meteor, Kirzhach;
 • Sklonená. Dajte dve alebo viac plodín za sezónu, ovocie až do mrazu. Zástupcovia zahŕňajú odrodu Atlant, Apricot Raspberry, Bryansk Miracle;
 • Veľké ovocie. Bobule sú veľmi veľké, kríky dávajú rekordné výnosy s vynikajúcou chuťou. Najlepší predstavitelia odrody s vetviacimi výhonkami - obrie Ruby, bohatý, Patricia.

mandle

Krov s kôstkovým ovocím patrí k rodu sliviek. Mandle sa často nazývajú orechy, pretože majú jedlé semená. Dĺžka závodu môže dosiahnuť 10 metrov. Koreňový systém ide 5 metrov hlboko do zeme. Počas kvitnutia ker pokrytý bielymi, ružovými kvetmi obklopené pestíkmi a tyčinkami. Kvitnutie pred uvoľnením listov a pádov uprostred jari. Začiatkom jesene začnú praskliny opadávať. Bobule sa z ovocia odstránia a sušia.

Voľba odrôd mandlí je ovplyvnená klimatickými podmienkami, možnosťou samoopelenia. Kríky dobre rastú a prinášajú ovocie v osvetlených oblastiach v vápenatých pôdach. Ak je klíma suchá, zavlažovanie je nevyhnutné.

Mandle sú často zasadené v okrasných oblastiach, kvôli jeho krásne skoré kvitnutie. Rastliny sa používajú na vytvorenie uličiek a tieňovania, správne tvarovanej korunky.

zimolez

Plody tohto krovia dozrievajú začiatkom leta, pred väčšinou milovaného ovocia. Zimolez toleruje mráz. Korene, konáre, puky nezmrznú ani pri -50 stupňoch. Vo výške, ker rastie na 2 metre. Svieža koruna poskytuje množstvo výhonkov. Koreňový systém rastie najmenej 1 meter na šírku a hĺbku. Pri pristávaní vedľa iných kultúr by sa táto vlastnosť mala zohľadniť.

Zimolez môže rásť až 20 rokov na jednom mieste, toleruje transplantáty v každom veku. Kríže slnko milujúce, preferuje úrodné hliny. Netoleruje príliš vlhkú pôdu. Ak je miesto sa nachádza v blízkosti močiarov, bude dobré odvodnenie bude potrebné pre zimolez.

Rakytník

Nízky listový ker s tŕňmi z rodu Lokhovy preferuje kamienkové, piesčité pôdy. Na dacha môže byť zasadená ako dekor a pre bobule. Plody rakytníka sú mierne pretiahnuté, majú jasne oranžovú, žltú farbu. Rastlina nevyžaduje osobitnú starostlivosť, okrem povinného prerezávania, ktoré je nevyhnutné na vytvorenie zdravej, krásnej korunky.

Kultúry sa vyznačujú vysokou zimnou odolnosťou. Pri nákupe sadeníc je lepšie uprednostniť odrody miestneho výberu. Koreňový systém netoleruje blízkosť podzemnej vody. Krov nemá rád transplantácie, takže je dôležité zvoliť si trvalé miesto. Mal by byť na južnej strane, čo možno najslnečnejší, skrytý pred vetrom.

Kríky na živý plot

Obľúbenou metódou pre krajinárov na vytvorenie maximálneho pohodlia je použitie živého plota z kríkov. Prenesie pozornosť z ťažkého plotu, ozdobí celý dvor. Husté rastliny budú vynikajúcou náhradou akéhokoľvek plotu. Pred nákupom sadeníc na výsadbu je potrebné určiť odrodu a druh zelene. Je potrebné poznamenať, že každý typ ker má svoje vlastné vlastnosti, tvar, stupeň rastu.

dráč

V dizajne záhrady možno použiť niekoľko typov takýchto kríkov. Ich odlišujúcim znakom je výška - 0,3 - 3 metre, farba listov je zlatá, zelená, fialová, s bodkami. Všetky odrody kvitnú žlté kvety, zhromaždené v kefke.

Dráč nemá rád tieňovanie, preto je krovi pridelené miesto v živom plote na otvorenom priestranstve alebo na slnečnej strane plota. Dajte rastline estetickejší vzhľad tým, že vytvorí korunku. Mnohé kmene rastú vertikálne smerom nahor, takže by mali byť narezané do kruhu. Z dráča je ľahké vytvoriť rôzne geometrické tvary - stĺpec, guľa, pyramída.

Okrem dizajnérskych techník terénnych úprav sa dráč používa na výrobu užitočných plodov. Listy, kôra, korene sú pridelené liečivé vlastnosti.

drieň

Rastlina má krovitý tvar, dosahuje výšku 4 metre. Pobočky rozľahlého drieňa sú umiestnené takmer vodorovne, pokryté veľmi tmavou kôrou. Lístie je svetlé, lesklé, má správny tvar. Plody sú veľké, hruškovité s šťavnatou, chutnou buničinou. Červené bobule osprchovali drieň zo samotného podzemku.

Kríky kvitnú neobvykle veľkolepé - svieže žlté dáždniky. Prvé kvety sa tvoria veľmi skoro, dokonca ešte pred objavením listov. Vzhľadom na svoju silnú imunitu sa kornely dobre zakorenia za akýchkoľvek nepriaznivých podmienok. Životnosť je až 250 rokov.

krušpán

Evergreen je rozšírený na všetkých kontinentoch. Existuje mnoho typov záhrad, ktoré sa líšia tvarom listov, veľkosťou dospelého stromu. Tiež tam sú pestré kríky, ale nemajú koreň dobre v strednom pruhu, nevydržia chladné počasie.

Boxwood je jedným z najviac tieňovo tolerantných kríkov. Majú minimálne požiadavky na svetlo a vlhkosť, ale vyžadujú dostatočné teplo. Ide o klasický závod na výstavbu živých plotov, osamelý dekor a tvorbu kompozícií. Zostáva, aby správne orezať boxwood, a to sa stane skutočnou unikátnou výzdobou pre dvor.

trnka

Ovocie okrasné kríky sú často používané ako živé ploty. Hustá koruna s mnohými tŕňmi vytvára skutočnú nepriechodnú bariéru na prekonanie. Ťah patrí do rodu sliviek, má vysokú rastovú aktivitu, je schopný tolerovať prerezávanie v každom období.

Listy tŕňa sú eliptické, zrnité, s zubatými okrajmi. Kvitnutie sa vyskytuje koncom jari, vysoko závislé od poveternostných podmienok. Čím teplejšie, tým rýchlejšie sa objavia biele jednotlivé kvety. Plody sú okrúhle, modré s voskovým povlakom. Chuť bobúľ je kyslá a kyslá.

vtáčí zob

Okrasné kríky sú nepostrádateľné pri navrhovaní krajiny. Privet - rozvetvená, husto listnatá rastlina, ktorá pokojne prenáša kučeravé ostrihanie v každom ročnom období, má minimálne nároky na pôdu.

Listy ker sú malé, kožovité, zachovať prirodzenú farbu celej sezóny. Výška kríka, v závislosti od druhu, sa pohybuje v rozmedzí od 1,5 m do 3 m.

Sviečky kvitnú začiatkom leta bielymi a voňavými kvetmi, ktoré sa zhromažďujú vo voľnom kvetenstve. O mesiac neskôr sú nahradené čiernymi lesklými plodmi a zostávajú na kríkoch až do neskorej jesene. Listy a bobule sú veľmi jedovaté pre zvieratá a ľudí, pretože obsahujú terpenoidné glykozidy.

thuja

V rodine Tui zjednotil obrovskú skupinu rastlín, ktoré sú obzvlášť dekoratívne. V krajinnom dizajne hrá významnú úlohu ker. Stálezelené kríky cyprus rodina vytrvalý, nevyžadujú komplexnú starostlivosť. Najpozoruhodnejšia koruna sú tieto typy:

 • pyramidálne;
 • Belokonchikovye;
 • Pyramidalis kompaktný;
 • Žltá stuha;
 • columna;
 • smaragd;
 • stĺpovitý;
 • sférický;
 • Zlatá.

Ihličnaté kríky

Zmesi takýchto rastlín patria medzi najvýhodnejšie a navonok atraktívne. Rôzne ihličnaté kríky umožňujú vytvárať zaujímavé kompozície s prvkami rôznych tvarov a veľkostí. Stálezelené postele čistia vzduch, zdobia miesto. Vytrvalé, voňavé ihly dokonale cítia v podmienkach záhrady. Bohatá zelená farba poskytuje celoročnú atraktivitu. Namiesto padlých ihiel rastie nový.

mikroflóry

Krov je už dlho kultivovaný v kultúre, uvedený v Červenej knihe Ruska. Mikrobiota patrí do čeľade Cypress, má jemný elegantný kryt. V lete je jeho farba nasýtená zelená, na jeseň av zime je hnedá a červenkastá.

Plíživý ker rastie do maximálnej výšky 0,5 metra. Pobočky sú mierne zdvihnuté, hladko padajú dolu. Tenké, ploché ihly pevne priliehajú ku zemi. Kryt charakter mikrobióny umožňuje, aby sa používa na úpätí viac vysokých rastlín, v popredí kompozícií v tvorbe krajiny design.

jalovec

Выносливое, морозостойкое растение идеально подойдет для современного ландшафта. Дизайнеры включают можжевельник в базовую тройку, наряду с елями и соснами. Такие кустарники могут похвастаться куда большей вариативностью.

Silné korene jalovca sú hlboko zakopané pod zemou, čo výrazne komplikuje transplantáciu dospelých rastlín. Výška kríka, v závislosti na druhu môže byť 10-15 cm a 10 m. Pobočky borievky sú tenké a dlhé, kučeravé, môžu tvoriť rôzne vzory.

tis

Malý trvanlivý krík tis je známy pre jeho nenáročný. Niektoré exempláre rastú už 1500 rokov. Všetky časti rastliny, vrátane kmeňa, listy obsahujú toxické zlúčeniny. Dikátový tis by mal byť zasadený do páru, aby sa vykonalo opelenie. Po tom, na kríky objaví vaječník jasne červených bobúľ.

Kmeň rastliny pokrýva sivohnedú kôru. Ihly sú ploché a mäkké, zelenej farby. Hlavnou výhodou tisu - schopnosť zvýšiť hrúbku výhonkov, obnoviť postihnuté vetvy po prerezávaní.

Jedľa balsamico Nana

Trpaslík vankúš ker má husté šíriace sa vetvy. Koruna Nana je zaoblená kužeľovitá, mierne zaoblená od stredu po dno. Priemer jedle balsamico zriedka presahuje 2,5 metra.

Ker rastie pomaly, najmä v počiatočných štádiách. Mladé výhonky sú zelené, pokryté dlhými vlasmi, po niekoľkých rokoch sa stávajú holými, červenohnedými. Jedľa netoleruje zhutnené, piesčité pôdy. Použite závod na výzdobu popredí mixborder, pre alpské šmýkačky, skalnaté záhrady.

Starostlivosť o kríky a kŕmenie

Väčšina kríkov na záhrade je dosť odolná. Sú schopní rásť s nedostatkom pozornosti, neopatrnej starostlivosti. Aby sa však dosiahla maximálna farba, jasné zdravé listy, dobrá úroda, musia zabezpečiť čo najprijateľnejšie podmienky rastu:

 • Zalievanie. Bohaté a časté zvlhčovanie je potrebné len pre nekotované rastliny, exempláre v záhonoch a nádobách;
 • Top dressing. Aplikácia komplexných hnojív podľa harmonogramu je nevyhnutná aj v tých najpriaznivejších pôdach;
 • Kontrola burín. Eliminovať rast rôznych byliniek môže, ak správne usporiadané kríky počas výsadby. Keď sa ich koreňový systém zavrie, burina jednoducho nemá kde rásť.
 • Mulčovanie. Humus z listov, kôry, sekanej trávy sa používa ako hnojivo pre všetky druhy okrasných kríkov.

záver

Ani jeden moderný záhradný pozemok nebude robiť bez kvalitných terénnych úprav. Dekoratívne kríky rôznych odtieňov a veľkostí prinesú svetelným dotykom celkovú prírodnú kompozíciu. Prítomnosť aj malé kvitnúce Bush bude rekreačnej oblasti elegantné a slávnostné.

Zanechajte Svoj Komentár