Stropné panely: ako si vybrať

Strop - nielen časť miestnosti, ktorá ho ohraničuje zhora, zohráva dôležitú úlohu - určuje celkový vzhľad miestnosti, robí ho útulným. So správnym dizajnom môže vizuálne zväčšiť alebo zmenšiť priestor, rozdeliť ho na funkčné zóny. Nálada domácnosti, dojem hostí pri návšteve do značnej miery závisí od zvolenej dekorácie, ktorá môže stmavnúť a dať slávnostný pohľad do interiéru.

Strih stropu musí byť veľmi opatrný, pretože je vždy v nedohľadne a najmenšia chyba alebo vada bude zrejmá. Stavebný trh ponúka obrovský výber stavebných materiálov, ktorých použitie umožní, aby povrch zodpovedal akémukoľvek dizajnu. Zvlášť pozoruhodné stropné panely, ktoré zaberajú obrovský výklenok. Sú populárne, je to skvelá alternatíva k staromódny tapety, omietky, sadrokartónové dosky.

rysy

Použitie panelov na konečnú úpravu umožňuje rýchlo aktualizovať strop v dome alebo byte, pričom náklady spojené s opravami budú minimálne. Povrchová úprava je doska rôznych veľkostí. Podľa spôsobu pripútania sa dajú rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

 • Prvky sa montujú priamo na prekrytie. Spojenie s povrchom nastáva lepením dosiek. Takéto možnosti zahŕňajú penu, polystyrén, oddelené PVC pásy.
 • Inštalácia sa vykonáva na vopred pripravenom ráme, prepravke. Táto skupina zodpovedá hliníkovým, MDF, kovovým, plastovým panelom.

Stropy panelov sú všadeprítomné. To je vzhľadom k tomu, že pomocou stavebných materiálov, môže byť izba v potrebnom štýle, kombinovať typ prekrytia s vybranými podlahami a nástenné dekorácie, aby sa spojil s všeobecným vnútrom miestnosti.


Výhody a nevýhody

Dopyt po stropných obkladoch v dôsledku rôznych faktorov. Majú vynikajúce estetické vlastnosti, zdôrazňujú interiér miestnosti, vyrobené v rôznych štýloch. Používajú sa v každej miestnosti, či už ide o vstupnú halu, kuchyňu, obývaciu izbu, balkón alebo lodžiu. Medzi hlavné výhody tohto materiálu patria tieto vlastnosti:

 • nízke náklady;
 • jednoduchá inštalácia, vykonávanie práce v sile takmer všetkých, bez nutnosti nákupu špeciálnych nástrojov, na dokončenie vhodných stavebných nástrojov, ktoré sa nachádzajú v každom dome;
 • väčšina surovín používaných na výrobu výrobkov je odolná voči vlhkosti, čo umožňuje inštalovať konštrukcie v kúpeľni, WC, ostatných miestnostiach s vysokou vlhkosťou;
 • ideálne hladké povrchy sa vytvárajú pomocou panelov, pričom pod nimi sa dá ľahko skryť elektroinštalácia, inžinierska komunikácia;
 • povlak vám umožní zakryť akékoľvek chyby, ako sú trhliny, nepravidelnosti, spoje podláh;


 • ak je jeden z prvkov poškodený, dá sa ľahko vymeniť samostatne;
 • mnoho modelov sa vyznačuje vysokou tepelnou a zvukovou izoláciou;
 • väčšina materiálov sa ľahko čistí štandardnými prostriedkami;
 • výrobky sú charakterizované ako bezpečné, dokonca vyrobené z plastov, nevypúšťajú škodlivé látky;
 • Dosky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, čo umožňuje ich použitie v rôznych oblastiach oblasti;
 • Na výrobu sa používajú komponenty spomaľujúce horenie.

Stropné panely majú určité nevýhody. S ich pomocou nie je možné vytvárať komplexné štruktúry v niekoľkých úrovniach. Na veľkých plochách, náter nevyzerá atraktívne. Kvalita, resp. Životnosť, závisí od ceny. Povrchová úprava panelu je nestabilná voči mechanickému poškodeniu, slnečnému žiareniu, niektoré druhy sa po určitom čase začínajú rozpadať.

Materiály panelového panelu

Výrobky sú vyrobené z rôznych surovín, na ktorých závisí ich funkčnosť a vzhľad. Používa sa hlavne na výrobu MDF, skla, kovov, PVC, polystyrénovej peny, dreva, hliníka, drevovláknitých dosiek, sadrokartónu a iných komponentov. Hlavným účelom týchto štruktúr je dekorácia. Existujú však možnosti s teplom, zvukovoizolačnými vlastnosťami, panelmi, ohrievačmi, modelmi odolnými voči vlhkosti, ktoré sú určené pre mokré miestnosti.


Navrhovaný rozsah dosiek je pomerne veľký. Je veľmi ťažké určiť medzi takými odrodami. Koniec koncov, nielen vzhľad, ale aj spôsob pripevnenia závisí od materiálu. Napríklad závesné systémy Armstrong sú veľmi obľúbené pre kazetové stropy, ktoré sa používajú všade, môžu sa kombinovať s výrobkami iných výrobcov. Pozrime sa podrobnejšie na existujúce typy dosiek.

drevený

Prírodné zložky používané na obloženie sú vždy populárne. Dávajú miestnosti solídny vzhľad, zdôrazňujú rafinovaný vkus majiteľov domu. S pomocou tohto stavebného materiálu vytvorte veľmi prestížny interiér, ktorý zodpovedá ekologickému štýlu.

Jednou z hlavných možností dokončenia je drevená roštová doska (šindľová doska). Tento typ stavebného materiálu je každému známy, používa sa aj na výzdobu stien. Existuje široká škála modelov, ale všetci zdieľajú spôsob inštalácie. Všetky lamely sú namontované na drevenom alebo profilovom ráme.

Menej časté sú štvorcové dosky. Ich cena je vyššia ako pri stojanoch, inštalácia je zložitejšia, ale použitie takýchto prvkov dáva miestnosti jedinečný, originálny obraz, najmä vyrezávané modely.


Osobitnú pozornosť si zaslúžia bambusové a korkové panely, ktoré môžu poskytnúť exotickú miestnosť. Prvá možnosť je tkaná rohož z tenkých bambusových lamiel. Kork, aj keď má netradičný dizajn, nie je vhodný pre každý kláštor.

Drevo sa najlepšie používa v suchých miestnostiach. Ak chcete inštalovať takéto konštrukcie v kúpeľni, kuchyňa bude potrebovať ošetrenie špeciálnymi farbami, impregnácie, ktoré zvyšujú odolnosť dreva voči vlhkosti.

kov

Kovové panely sa používajú v miestnostiach, kde je potrebné zabezpečiť dobré vetranie, na zakrytie hasiaceho systému. Pre výrobu vysoko kvalitných výrobkov sa používa hlavne hliník, ako aj nízko nákladové varianty, ktorými sú tenkostenné oceľové plechy potiahnuté niklom alebo zinkom.

Rad kovových modelov je pomerne široký. Môžu mať matný, lesklý, zrkadlový, dekoratívny (kamenný, drevený) náter. Existujú možnosti s polymérnym farbením, originálnou textúrou, variáciami so zabudovanými infračervenými prvkami, ktoré môžu vykurovať priestor. S pomocou nich ticho šiť komunikáciu.

Kovové konštrukcie sú charakterizované žiaruvzdornými a vlhkosťou odolnými vlastnosťami. Vhodné pre kazetové a pásové nátery. Prvá metóda sa používa hlavne na verejných, komerčných, zábavných zariadeniach. Druhý z nich našiel svoje využitie v obytných priestoroch, v miestnostiach s vysokou vlhkosťou, hoci prítomnosť veľkého rozsahu umožňuje ich použitie takmer všade.

Reiki majú formu sponiek so zakrivenými hranami, ktoré sú pripevnené k špeciálnym vodítkom, vybavené háčikmi. Pretože kov neprepúšťa vzduch, medzi stropom a stenami je vždy vetrací otvor. Medzera je zakrytá špeciálnym soklom.

Panely z čadiča alebo sklolaminátu

Veľkou možnosťou pre opravu sú sklolaminátové dosky. Vyrobené sú z ultratenkých sklenených vlákien lepených polyesterovou živicou pod vplyvom vysokých teplôt, ktoré poskytujú hotovému výrobku vysokú pevnosť a rovnomernú štruktúru. Okrem toho tento materiál má také vlastnosti ako odolnosť voči vlhkosti, požiarna odolnosť, dobre udržiava teplo, je chemicky inertný, odolný voči nárazom. Okrem toho má dobré dekoratívne vlastnosti, ktoré umožňujú použitie sklolaminátu nielen v obytných budovách, ale aj v kanceláriách, kancelárskych budovách, verejných jedálňach, dokonca aj vo výrobných prevádzkach.

Čadičové panely (kamenná vlna) pozostávajú z 95% z kamenných vlákien, ktoré sú napnuté pod vplyvom vysokých teplôt, zvyšných 5% sú obsadené špeciálnymi spojivami. Použite hotové výrobky pri vytváraní domácich interiérov, v priemyselných, zdravotníckych zariadeniach. Tento stavebný materiál dokonale absorbuje zvuk, nehorí, ani sa neroztopí a čadičové vlákno neobsahuje organické látky, ktoré zabraňujú vzniku plesní na povrchu.

Plastové a polyuretánové panely

Materiál sa ľahko čistí od kontaminácie, navyše je inertný vo vode, takže najčastejšie sa takéto modely inštalujú v kúpeľni, chodbe, chodbe, lodžii. Menej bežne používané v kuchyni, vo vani. To je spôsobené tým, že plast pod vplyvom teploty vyššej ako 60 stupňov, začína topiť, uvoľňovanie toxických látok.

Keď sa zapáli, roztavený plast, musí sa uhasiť a ochladiť. Horúci materiál na pokožke môže spôsobiť ťažké popáleniny.

Všetky polymérne štruktúry je možné rozdeliť na dve veľké skupiny: latu, štvorec. Veľký dopyt po materiáloch súvisí s jeho vlastnosťami, ako napríklad:

 • pružnosť, plasticita môže mať akýkoľvek tvar;
 • produkty sú dostupné v rôznych farbách a textúrach;
 • náklady sú nízke, čo šetrí opravy;
 • vysoko kvalitné modely nevymiznú pod vplyvom slnečného žiarenia;
 • zhromaždenie pod silou, aby to urobil sám.


Hlavné nevýhody stavebných materiálov možno nazvať jeho nízkou mechanickou pevnosťou, ale vo výške nie je badateľný. Taktiež nevydrží vysoké teploty, čo obmedzuje jeho rozsah.

MDF panely

Používajú sa vo verejných budovách, kanceláriách, obchodných priestoroch. Dom sa využíva hlavne na chodbu, lodžiu, prinajmenšom - obývaciu izbu, spálňu. Môže byť inštalovaný na stenách aj na strope. Predstavujú drevovláknitú dosku získanú lisovaním pri vysokom tlaku a teplote drvených drevených triesok.

V závislosti od vzhľadu prednej strany sú všetky modely rozdelené na ploché a reliéfne. Prvé sú pokryté dyhou hodnotných drevín, polymérny film, druhý má trojrozmerný vzor. Lakovacie materiály sa používajú ako náter. K dispozícii sú verzie stojanov, štvorcov a listov.

Produkty sa vyznačujú nízkou cenou a jednoduchou inštaláciou, veľkým výberom farieb, prítomnosťou prírodného vzoru, dekoratívnym obrazom. Pri ich inštalácii sa nevyžaduje žiadna dodatočná príprava stien, pod ktorými môžete skryť elektroinštaláciu a inžiniersku komunikáciu.

Sklo a zrkadlové panely

Takéto stavby sa používajú v interiéri verejných a bytových priestorov. S ich pomocou môžete vizuálne rozšíriť priestor, vykonávať zónovanie. V tomto prípade majú nielen zrkadlá reflexné vlastnosti, môžu to byť plastové, polyuretánové dosky, na vrchole pokryté zrkadlovou fóliou, hliníkové lamely, upravené špeciálnou reflexnou vrstvou, ktorá je oveľa ľahšia ako sklo.

Analógy sklenených dlaždíc, aj keď majú nižšiu hmotnosť, ale nevyzerajú tak pevne. Sklenené panely, vďaka aplikácii amalgámu, nie sú horšie ako štandardné zrkadlo. Existuje široká škála takýchto povlakov, ktoré môžu byť vyrobené z kremičitanu alebo akrylového plexiskla. Súčasne môže mať zrkadlový strop matný povrch, umelecké maľovanie.


Cena takejto úpravy je veľmi vysoká. Dosky sa však vyznačujú dlhou životnosťou, odolnosťou voči vlhkosti a zmenám teploty. Pod nimi môžete umiestniť akékoľvek osvetľovacie zariadenia, dať miestnosti jedinečný, jedinečný dizajn.

Polystyrénové panely

Spomedzi širokej škály materiálov mnohí uprednostňujú penový polystyrén. To je druh peny. Surovina je špeciálnym spôsobom penená, vďaka čomu má výrobok nízku hmotnosť. Povlak má dobré estetické vlastnosti, má nízke náklady, môže byť použitý na realizáciu rôznych nápadov na dizajn. Výrobok je šetrný k životnému prostrediu, napriek tomu, že pod vplyvom vysokých teplôt produkuje toxické výpary.

Existuje niekoľko typov tohto stavebného materiálu. Líšia sa v spôsobe výroby. To môže byť extrudovaná dlaždica, ktorá sa vyrába mechanickým razením; extrudované - získané komplikovaným spôsobom pomocou špeciálnej jednotky (extrudéra); Vstrekovanie - vyrábané liatím surovín do formy.

Inštaláciu je možné vykonať lepením dosky priamo na strop. Ideálna voľba pre slabé prekrytia, ktoré nie sú schopné udržať značné zaťaženie. Pred začatím práce sa musí pripraviť povrch, aby sa odstránili chyby, praskliny, triesky. Odborníci odporúčajú lepenie stavebného materiálu od stredu miestnosti, čo je určené označením.

sadrokartón

Na usporiadanie stropu sa často používa obyčajný materiál. Pre inštaláciu vyžaduje silný rám, ktorý vydrží veľké zaťaženie. Látka je šetrná k životnému prostrediu, tvárná pri spracovaní, s ňou môžete vytvoriť hladký, krásny povrch.

Existuje mnoho typov tohto stavebného materiálu. Vyrábajú štandardné, odolné voči vlhkosti, ohňovzdorné, klenuté, akustické, iné modely. Hrúbka sa pohybuje od 6,5 mm do 12,5 mm. Neodporúča sa inštalovať hrubé dosky na strop. Je lepšie šiť obvyklé, úplné až 9,5 mm.

Pred inštaláciou by mal byť materiál otlozhatsya trochu na suchom mieste, aby sa z neho odparila nadmerná vlhkosť. Inštaláciu možno vykonať bez laty, ak máte dosť hladký drevený povrch. Všeobecne sa akceptuje montáž zavesených konštrukcií.


PVC panely

Jeden z najdostupnejších stavebných materiálov. PVC panely sa ľahko inštalujú a ľahko sa udržujú. Inštalácia pod silou vykonávať akúkoľvek osobu s minimálnymi stavebnými zručnosťami. Hotové výrobky sú veľmi ľahké, majú bunkovú štruktúru.

PVC dosky sú skutočným vyhľadávačom pre každého dizajnéra. Ich farebná paleta je rôznorodá, dokážu imitovať prírodné materiály. Z vyššie uvedeného je možné prelepiť termofilm, na laminovaný kryt, na ktorý sa aplikuje aj priamy lis. Podľa spôsobu spájania lamiel medzi sebou existujú tri hlavné skupiny: bezšvové, reliéfne, so skosením.

V tvare a veľkosti, všetky PVC panely môžu byť rozdelené do laty, steny, dlaždice, list. Inštaláciu je možné vykonať na drevenú alebo kovovú latu, dokonca aj na plastovom ráme. Inštalácia začína uhlom umiestneným na opačnej strane okna alebo dverí.


Spôsoby montáže

Strop môže byť ozdobený panelmi rôznych typov. Pred začatím práce je potrebné starostlivo naplánovať všetky vaše akcie. Treba poznamenať, že výrobky sa môžu líšiť hrúbkou, šírkou, vzhľadom prednej časti, znakom upevnenia. K stropu je možné pripojiť niekoľko spôsobov:

 • Kazetové odpruženie. Dekoratívne moduly a rôzne profily sa jednoducho a rýchlo montujú na vopred pripravené vodiace koľajnice;
 • Montáž na stojan. Inštalácia sa vykonáva na špeciálnom ráme. Profil regálu je prispôsobený veľkosti. Opierajte sa o stropné a zapínateľné pneumatiky;
 • Lepenie. Spôsob je vhodný pre ľahké polystyrénové, laminované, extrudované dosky. Pre upevnenie je lepšie zvoliť špeciálne formulácie, ale jednoduché PVA alebo Moment lepidlo bude robiť. Môžete vytvoriť efekt bezšvového stropu ošetrením spojov silikónovým tmelom;
 • Systém trnovej drážky. Pomocou uzamykacích spojovacích prvkov sú ľahko a bezpečne spojené, vytvárajú hladký povrch. Namontujte ich na drevenú prepravku. Inštalácia nevyžaduje zarovnanie stien. Spôsob upevnenia je vhodný pre plastové, MDF modely.

Dizajn a farby

Vďaka moderným materiálom je možné strop bez problémov aktualizovať. Najjednoduchším spôsobom je použitie stropných panelov. S ich pomocou môžete vytvoriť tak štandardný, ako aj nepredstaviteľný dizajn interiéru. Popri tradičných materiáloch - kov, plast, drevo, sklo, sa môžu použiť špeciálne odolné proti vlhkosti.

Vyzerá skvele na strop správne vybrané drevené obloženie stien. Z prírodného materiálu môžete vytvoriť ťažké kompozície, ktoré mu dávajú inú textúru a farbu. Pôvodne vyzerať korok, bambusové dosky, minerálne obloženie pilín. Takýto strop by bol vhodný v ekologickom interiéri.

Šedé kovové panely budú vyzerať dobre v interiéri high-tech, minimalizmu. Obľúbeným riešením je striedanie matných a lesklých dosiek. Maľovaný polymérový strečový povrch dopĺňa dom umenia. Najviac fantasy dizajn môže byť realizovaný pomocou návrhov z polyvinylchloridu. Produkty prenajímajú rôzne faktúry, kvety, formuláre. Zrkadlo, sklenené prvky plášť každej miestnosti. Populárna myšlienka dizajnu je trojrozmerný stropný dekor. Оригинально смотрится поверхность с устройством 3D элементов в виде волн, сот, различной растительностью.


Примеры применения в интерьере квартиры/дома

Klasické kazetové panely z prírodného dreva sú vždy štýlové. Dokonca aj lacný ekvivalent bude vyzerať krásne a šľachticky. Rack dokončovacie svetlo farby dokonale zapadajú do škandinávskeho štýlu, minimalizmu. Takýto interiér je vhodný pre malý byt alebo priestranný vidiecky dom.

Akrylátové dosky budú vyzerať dobre v každej miestnosti. Jedná sa o všestranný materiál pre spálňu, WC, kuchyňu, chodbu. Z ekonomického plastu, dreveného obloženia získate krásny, hladký strop aj na nerovnom povrchu. Povrchová úprava bielej peny sa naplní svetlom a uľahčí akúkoľvek miestnosť. Pomocou stropných panelov môžete vytvoriť povrch v obmedzenom, klasickom štýle alebo zostaviť komplexný viacúrovňový dizajn s dizajnérskym osvetlením.


Tipy na výber

Rozmanitosť typov a foriem panelov im sťažuje výber. V prvom rade je potrebné rozhodnúť o produkčnom materiáli. Mal by sa zmestiť do vnútorného priestoru miestnosti, na výzdobu stien, na podlahu. Pri dlhodobom dizajne by sa mal výber vykonať s prihliadnutím na vlastnosti každého typu:

 • Plastové dosky by mali byť hladké s jasnou geometrií, rovnomerným rozložením vzoru. Aby bola zaistená dostatočná pevnosť, musí byť prvok stlačený prstami s úsilím;
 • Drevené výrobky by nemali mať praskliny, triesky. Pre každý typ dreva sú povolené malé chyby, čo znižuje ich náklady. Je však lepšie používať prvky s jasným vzorom, bez otrepov, škrabancov, modrej;
 • Peny by mali byť zvolené len s hladkým, ostrým, identickým vzorom naprieč povrchom. Kvalitné dlaždice sa pri páde alebo trepaní nerozbijú.
 • 3D panely majú rôzne vlastnosti a funkcie. Prednosť pred týmto typom povrchovej úpravy by mala zohľadňovať účel miestnosti. Môže to byť prírodné modely, ohňovzdorné, odolné voči vlhkosti;
 • Hliníkové diely by mali mať minimálnu hrúbku 0,5 cm, ak sú tenšie, konštrukcia môže byť rýchlo deformovaná v počiatočnom štádiu prevádzky.


záver

Pri výbere stropnej krytiny pre domácnosť alebo kanceláriu by ste mali venovať osobitnú pozornosť panelom stropu. Stavebný trh ponúka obrovský výber materiálov, ktoré budú vynikajúcou alternatívou k bežnému bieleniu, maľovaniu. Vzhľadom k širokej palete dosiek, môžete vytvoriť jedinečný interiér, ktorý prinesie teplo a pohodlie do domu, bude vždy rozveseliť cestujúcich

Zanechajte Svoj Komentár