Domové plánovanie: moderné nápady a možnosti

Mať vlastný kútik je jasným a duchovným snom každého človeka. Niekto si kúpi hotovú budovu alebo byt, iní získajú pozemok, vykonajú dispozičné riešenie domu, získajú stavebné povolenie. Stavba nového kaštieľa alebo chaty, aj keď spojené s dočasnými ťažkosťami a nepríjemnosťami, ale výsledok stojí za to.

Dokončená konštrukcia bude zodpovedať myšlienkam, vkusu a želaniam jej majiteľa. Sauna, garáž, letná kuchyňa, detské ihrisko, altánok, záhony, ďalšie funkčné, dekoratívne prvky sa nachádzajú v blízkosti útulného, ​​teplého, veľkého alebo kompaktného domu vo dvore. Komfort, pohodlie samotného bývania do značnej miery závisí od správne navrhnutého projektu.

Vlastnosti plánovania v dizajne

Stavba krásneho dreveného alebo murovaného domu je realizovaná na základe schváleného projektu, ktorý zahŕňa aj jeho plánovanie. Pri zostavovaní plánu sa často zohľadňujú len aktuálne potreby, ktoré sa môžu z času na čas meniť. Je dôležité pochopiť a pamätať si, že zariadenie bude fungovať viac ako jeden, dva roky alebo dokonca desaťročie. Postupom času sa rodina môže zvýšiť, objavia sa nové plány, potreby, túžby, v priebehu rokov sa fyzické schopnosti majiteľov zmenia.

Pri vývoji systému je potrebné dodržiavať nielen existujúce normy a normy, ale aj brať do úvahy funkčnosť priestorov, ich racionálne, optimálne umiestnenie, aby sa v určitom štádiu života nemal byť výberom sklamaný. Ak je napríklad dôležité, aby dieťa umiestnilo detskú izbu so vstupom zo spálne rodičov, potom, ako vyrastie, takáto dispozícia sa stane neprijateľnou pre všetky domácnosti.

Pohodlie bývania nie je ovplyvnené veľkosťou budovy, ale overenou polohou interiéru. Každý člen rodiny by mal mať vlastný samostatný kútik, kde by mohol robiť svoju obľúbenú, zaujímavú prácu bez toho, aby rušil ostatných. Preto pred obrátením sa na architekta, aby sa ready-made projektu, vypracovať náčrtok sami, je potrebné zhromaždiť rodinné rady, vziať do úvahy každý názor.

V riadne naplánovanom dome, po vstupe z ulice, vstúpite do chodby, nasleduje obývacia izba.

Optimálna plocha domu

Súkromný dom, najmä vidiecky dom, si môžete postaviť priestranný a pohodlný, zatiaľ čo výdavky takmer rovnaké množstvo ako kúpu bytu. V závislosti od želania vlastníkov, disponibilného rozpočtu, počtu osôb s trvalým pobytom, veľkosti izieb, oblasti budúcej štruktúry. Tu môžete umiestniť samostatnú spálňu pre každého člena rodiny, priestrannú obývaciu izbu, jedáleň, jednu alebo viac kúpeľní, kuchyňu, kotolňu, kanceláriu, garáž, biliardovú miestnosť a ďalšie funkčné izby.

S neobmedzeným financovaním je zoznam ľahko pokračovateľný. Väčšina občanov sa spolieha na dostupnosť určitých finančných prostriedkov. Preto by mal byť zoznam požadovaných miestností optimálny, mal by zobrazovať len tie najnutnejšie miestnosti. Ak sa tak nestalo, zahrňte do projektu všetko, čo chcete, potom na konci jednoducho nemáte dostatok sily ani peňazí na dokončenie stavby, proces bude odložený na dlhú dobu.

Parametre domu sú priamo závislé od počtu izieb a ich veľkostí. Tieto ukazovatele určujú náklady na služby. Je potrebné plánovať budovu veľmi racionálne, bez toho, aby sa zároveň obmedzovali konštantní obyvatelia. Pre pohodlný pobyt pre každú osobu sa vypočíta priemer 30 m².

Každý môže nezávisle určiť požadovanú veľkosť stavby, avšak pri vypracovaní plánu je potrebné zohľadniť existujúce normy a normy špecifikované v SNiP 31-02-2001, PCH 70-88, SNiP 2.08.01-89. Ak budú rozmery priestorov menšie ako prijateľné hodnoty, projekt sa jednoducho odmietne zaregistrovať v ZINZ.

Umiestnenie domu na pozemku

Pred začatím výstavby je potrebné vykonať geologické štúdie lokality, počas ktorých sa určí úroveň výskytu podzemných vôd, zloženie pôdy a krajinné znaky. Tieto údaje sa odovzdávajú architektovi, posudzujú sa samostatne. Výber stavebných materiálov závisí od nich, možnosť zahrnutia suterénu do projektu, ktorý sa nachádza pod domom, čo vedie k výstavbe inžinierskych sietí.

Pri plánovaní umiestnenia domu na mieste sa v prvom rade pozrieme na schválené pravidlá. Napríklad v spoločnom podniku 30-102-99 v odseku 5.3.2 sú jasne definované vzdialenosti od obytného domu, červenej čiary ulíc a príjazdových ciest. V prvom prípade je to 5 m, v druhom - 3 m. Prístavby pre oba varianty by nemali byť menšie ako 5 m. V ustanovení 5.3.4. definujú sa všetky odchýlky od priľahlej lokality a budov na nej umiestnených. Aj v kóde sú normy pre všetky budovy a prístavby pre domácnosti nachádzajúce sa na území.

Dôležitým faktorom je umiestnenie domu vo vzťahu k svetovým stranám. Optimálnym umiestnením bude umiestnenie, pri ktorom budú okná orientované na juh, juhozápad, juhovýchod. V severnom smere by mala byť prázdna stena, nebytové miestnosti s malými okennými otvormi. To vám poskytne nielen dobré prirodzené osvetlenie počas dňa, ale aj to, aby ste si počas zimného obdobia udržali teplo.

Plánovanie výšky stropu v projektoch

Výpočet tohto parametra sa vykonáva s prihliadnutím na minimálne hodnoty špecifikované v SNiP 2.08.01-89 v článku 1.1., Kde je stanovené, že vzdialenosť od podlahy k stropu by mala byť aspoň 2,5 m, a pre obytné budovy na sociálne účely najviac 2, 8 m a 3,0 m, výška vnútorných chodieb je od 2,1 m. Podľa SNiP 31-02-2001 s. 4,5, výška kuchynských a obytných priestorov nie je menšia ako 2,5 m, v niektorých prípadoch určená developerom, viac ako 2 m , 3 m, na chodbách - od 2,1 m.

Vzhľadom na stanovené pravidlá, majiteľ domu sa musí rozhodnúť, akú výšku bude pre neho optimálna. Príliš nízke stropy vizuálne zmenšia priestor, spôsobia depresiu a nepohodlie. Príliš dlhá vzdialenosť bude pokaziť vzhľad každej miestnosti, bude ťažké sa postarať o strop, viac materiálov sa počas výstavby odoberie, vyhrievaná plocha sa zvýši.

Aby sa zabránilo pocitu prázdnoty v miestnosti, ale stráviť tu čas bol pohodlný a útulný, odporúča sa nájsť strednú zem, zvoliť optimálny parameter v rozmedzí 2,5 - 3,2 m. Zároveň by sa mal brať do úvahy výška osoby, plocha izieb, typ stropu povrchové úpravy a elektrické spotrebiče, vlastné preferencie všetkých členov rodiny.

Plánovanie okien vidieckeho domu

Pre splnenie hygienických a epidemiologických požiadaviek v súlade s SNiP 31-02-2001 s. 8.9 o poskytovaní prirodzeného osvetlenia by mal byť pomer medzi okennými otvormi a podlahovou plochou pre kuchynské a obytné priestory väčší ako 1 diel až 8, resp. : 10. Veľkosť okien nie je obmedzená V niektorých prípadoch je vhodné inštalovať veľké moderné okná, bez obáv o možnú stratu tepla.

Pri umiestňovaní okien by sa malo brať do úvahy smer sveta. Napríklad pre spálňu a detskú izbu bude východný smer najlepšou voľbou v kuchyni a kúpeľni - na severe, v obývacej izbe - na východe a na juhu, na chodbe a kotolni - na západe. Je to kvôli špecifikám izieb. Slnečné lúče nespadajú do okien smerom na sever, zatiaľ čo v južných štruktúrach je ich prebytok.

Veľké množstvo okien poskytne nielen ľahký a čerstvý vzduch, ale aj výhľad do dvora. Je tu možnosť pozorovať, čo sa deje na ulici, akcie detí, chodcov. Ak to oblasť dovolí, potom je žiaduce plánovať namiesto jedného veľkého okna niekoľko, dokonca aj neštandardných okien, vzhľad budovy z toho bude mať prospech, ale nemali by ste to preháňať.

Výber domu projektu

Na rozdiel od štandardných bytov nachádzajúcich sa vo viacpodlažných budovách, vlastný obytný dom môže mať ľubovoľný počet izieb, jednopodlažný, dvojpodlažný, sú tu aj budovy troch podlaží. Mnohí dávajú prednosť modelom s verandou, balkónom, terasou, vedľa nej sa nachádzajú rôzne funkčné štruktúry. Zároveň sa obydlia líšia tvarom. Existujú štvorcové, obdĺžnikové možnosti s neštandardným usporiadaním.

V pláne môže byť aj podkrovie a pivnica. V priestore sa nachádza pod strechou, zvyčajne vybaviť spálňu, škôlku, kanceláriu, kúpeľňu. Suterén je využívaný hlavne pre potreby domácnosti, sú tu rôzne komunikácie, dizajn biliardovej miestnosti alebo telocvične, garáže alebo kotolne.

Veľkosť a počet poschodí bytov je ovplyvnená plochou pozemku, počtom obyvateľov. Veľké rodiny pozostávajúce z niekoľkých generácií dávajú prednosť dvojpodlažným zariadeniam, ktoré poskytujú pohodlie a samostatné umiestnenie pre všetky domácnosti. Ak je rodina malá, postačuje kompaktná konštrukcia.

Jednoposchodový dom

Jednopodlažné bývanie na vybudovanie, jednoduchšie plánovanie ako viacúrovňové modely. Veľké budovy sú vhodné pre ľudí, ktorí vlastnia vhodné pozemky, ako aj pre priateľské rodiny. Budova musí obsahovať štandardný zoznam izieb:

 • predsieň;
 • vstupná hala;
 • obývacia izba;
 • kuchyne;
 • kúpeľňa;
 • kotolňa;
 • spálne;
 • technické miestnosti.

Pri navrhovaní projektu sa odporúča dodržiavať určité odporúčania a pravidlá:

 1. Kuchyňa a kúpeľňa by mali byť umiestnené čo najbližšie k sebe, alebo aspoň pozdĺž jednej steny. Tým sa zjednoduší, správne usporiada vodovodná komunikácia, zabezpečí sa uhol rúrok použitých na likvidáciu odpadových vôd.
 2. Pri plánovaní je potrebné vylúčiť prítomnosť priechodných miestností tak, aby boli pohodlné a útulné vo všetkých izbách.
 3. Okná by mali byť umiestnené na kardinálnych bodoch pre každú miestnosť podľa svojich funkcií.
 4. Vyžaduje sa, aby boli pomocné a technické priestory oddelené od obytných a pre nich by malo byť vyčlenené samostatné miesto.
 5. Pri plánovaní podkrovia je potrebné racionálne umiestniť rebrík tak, aby nezasahoval do voľného pohybu.

Dvojpodlažný dom

Na malej ploche sa výstavba veľkého jednoposchodového bývania stáva nemožným a iracionálnym. Dokonca aj na veľkých plochách by bolo vhodné vybudovať štruktúru niekoľkých poschodí, najmä to je dobrá voľba pre veľkú rodinu. Pri stavbe dvojpodlažného domu dostáva majiteľ tieto výhody:

 • úspora miesta na mieste;
 • dobrý prehľad o okolí;
 • možnosť pridať do plánu balkón;
 • racionálne rozloženie obytných a obchodných priestorov.

Takáto štruktúra nie je bez drobných nedostatkov:

 • náklady na výstavbu sa zvýšia vďaka vystuženému základu, ktorý musí odolať podstatným zaťaženiam;
 • bude potrebné predvídať prítomnosť schodiskovej konštrukcie, ktorá zaberá užitočnú plochu.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať stropom a stenám, ktoré by mali byť posilnené.

Pri plánovaní miestností, inžinierskych miestností by mali byť riadne rozdelené medzi poschodia. Zvyčajne v prvom poschodí je predsieň, chodba, obývacia izba, kuchyňa, kotolňa, kúpeľňa, schodisko. Ak to priestor budovy dovoľuje, môžete ešte pridať kanceláriu, jedáleň, hosťovskú izbu. Druhé poschodie sa používa hlavne pre spálne, detské, obývacia izba, šatníková skriňa, niekedy je inštalovaná ďalšia kúpeľňa.

Dom s podkrovím

Vybavenie podkrovného priestoru pre potreby bývania vám umožní zvýšiť užitočnú plochu budovy. Ide o možnosť rozpočtu, ktorá je alternatívou k dvojpodlažným štruktúram. Budova má relatívne malú hmotnosť, čo vám umožní ušetriť na základoch. Zvyčajne v podkroví miesto spálňa, škôlka, kancelária.

Pri usporiadaní priestoru pod strechou je potrebné venovať osobitnú pozornosť izolácii, hydroizolácii, parotesnej zábrane. Z týchto činností bude závisieť teplota v miestnosti, ako je denná zmena teploty, a sezónne. Šikmé okná musia byť vybavené špeciálnymi oknami s dvojitým zasklením, ktoré vytvárajú dobré osvetlenie.

Toto poschodie však nie je bez nedostatkov, a to:

 • ťažkosti spojené s usporiadaním vykurovacieho systému;
 • nepohodlný dizajn interiéru v dôsledku šikmých stien;
 • vysoká spotreba energie;
 • psychologický tlak;
 • ťažké opravy a údržbu.

Dom dvoch izieb

Pre malú rodinu dvoch ľudí je celkom vhodný kompaktný dom. Ak chcete projekt, môžete zvážiť usporiadanie štandardných bytov vo výškovej budove. Z hľadiska plánu je potrebné racionálne usporiadať dve hlavné miestnosti a prideliť im najväčšiu plochu. V niektorých prípadoch bude vhodné kombinovať kuchyňu s obývacou izbou, ktorá bude slúžiť aj ako jedáleň.

V malej budove by mala byť umiestnená kúpeľňa, kotolňa, kuchyňa na jednej strane budovy a obytné priestory sú oddelené chodbou. Tu je vhodné využiť mezanín, špajzu, priestor pod čalúneným nábytkom, stoličky na skladovanie. V predsieni by mala byť možnosť prístelky, rozkladacia pohovka alebo posteľ, ktorá môže byť ukrytá vo výklenku.

Pri budovaní dvojpodlažného domu sú dve hlavné miestnosti vybavené zhora, ďalšie miesto sa objavuje v spodnej časti, aby sa rozšíril priestor kuchyne, aby sa doňho zmestila kompletná skriňa. Vo zväčšenej chodbe namiesto závesu je šatníková skriňa.

Dom troch izieb

Stavbu, pozostávajúcu z troch miestností, možno nazvať kompletnou. Je ľahké ubytovať rodinu s dvoma deťmi. Existuje mnoho projektov trojizbových budov. K dispozícii sú možnosti prechodu s obývacou izbou, z ktorej sa dá dostať do dvoch spální a kuchyne. Je však lepšie uprednostniť modely s oddeleným usporiadaním miestností, aby sa všetky domácnosti, hostia, ktorí zostali cez noc, cítili príjemne.

Jediný rozdiel od dvojizbového domu je prítomnosť inej spálne. Preto sa plocha domu zvýši najmenej o 8 metrov štvorcových. Chodba je lepšie umiestnená v strede budovy tak, aby ju rozdelila na dve rovnaké časti. Na jednej strane si môžete zariadiť dve spálne, na druhej strane obývacia izba, kuchyňa, kúpeľňa, kotolňa, komora. Ak je podkrovie, obývacia izba je prenesená do horného poschodia.

Umiestnenie izieb v dome

Dlhodobé skúsenosti architektov, rovnako ako väčšina obyčajných občanov, ukazujú, že je nežiaduce používať priechodné miestnosti v dome, a je potrebné nielen brať do úvahy súčasné potreby, ale aj brať do úvahy plány do budúcnosti plánovať a budovať bývanie. Pri zostavovaní výkresu by ste mali dodržiavať určité pravidlá a odporúčania, a to:

 • Optimálny tvar každej miestnosti, vrátane kuchyne a kúpeľne, by mal byť čo najbližšie k námestiu.
 • Nemali by ste šetriť v oblasti kúpeľne, kuchyne.
 • Pre každé dieťa je lepšie vybaviť samostatnú spálňu, najmä ak majú veľký vekový rozdiel alebo majú rozdielne pohlavie.
 • V dvojpodlažných budovách je spodná vrstva určená staršej generácii. Pri plánovaní hosťovskej izby je potrebné zabezpečiť prístelku alebo možnosť prestavby celej izby do spálne.
 • Počet koridorov by sa mal znížiť, pretože majú užitočnú oblasť.
 • Veľkosť izieb je určená ich funkčnosťou, osobnými preferenciami. Ich parametre by nemali byť menšie ako minimum špecifikované v predpisoch.

Na chodbe

Podľa SNiP 31-02-2001 s. Šírka prednej časti by mala byť aspoň 1,4 m, vo vnútri koridoru bytu - od 0,85 m. Vzhľadom na tieto údaje, ako aj skutočnosť, že do tejto miestnosti je privedený všetok nábytok, je zvolená jeho optimálna plocha. Pri malých budovách je vhodné spojiť chodbu s obývacou izbou, pred vchodom pripojiť malú predsieň.

Hala je najlepšie umiestnená v centre fasády. Budovu tak rozdelí na dve časti, z ktorých bude možné sa dostať do všetkých miestností v dome. Pre dvojpodlažné možnosti by mala byť chodba posunutá do rohu, potom okolo nej môžete plánovať schody do druhého poschodia. Je vhodné umiestniť skriňu na pouličné oblečenie a obuv, umiestniť veľké zrkadlo.

kuchyne

V bode 2.7. Šírka kuchyne by mala byť aspoň 1,7 ma šírka viac ako 6 m². To bude stačiť pre varnú zónu. Pre jeho príjem je však lepšie zabezpečiť aspoň 10 m². Je tiež vhodné kombinovať miestnosť s obývacou izbou namiesto priečok, aby sa zón s barom.

Je potrebné mať miestnosť s ohľadom na sanitárnu komunikáciu, bližšie k kúpeľni. Tu by ste mali zvážiť dobrý ventilačný systém, nainštalovať kapotu. V kuchyni priestor nestojí za šetrenie. V priestrannej izbe bude vhodné na večeru variť a schádzať sa s celou rodinou.

Obývacia izba

Minimálna plocha spoločnej obývačky vytvorená regulačnými dokumentmi je 12 m². Môže byť kombinovaná s chodbou a kuchyňou. S týmto usporiadaním, jeho námestie by malo byť asi trikrát kuchynský kút. При правильной планировке дома прихожая ведет в зал, который находится в центральной части коттеджа.

Помещение должно быть самым большим в доме. Здесь обычно принимают гостей, при необходимости оставляют на ночь, проводят досуг сами жильцы. Jednou z hlavných požiadaviek je dobré osvetlenie, takže v miestnosti je nainštalovaných niekoľko veľkých okien, na strope je umiestnený luster a sú k dispozícii ďalšie elektrické spotrebiče.

Spálne

Rovnaký SNiP 31-02-2001 s. Uvádza, že spálňa by mala byť väčšia ako 8 m². Veľkosť je určená v závislosti na tom, kto bude spať v miestnosti, počet plánovaného nábytku. Rodičia budú potrebovať viac miesta, pretože mnohí tu vybavia skrine, vyhradia priestor na prácu, zavesia televízor na stenu, nainštalujú počítač.

Hosťovská izba vyžaduje menej miesta. V detskej izbe je pre študentov pripravená hra a pracovisko a v ňom môže žiť niekoľko detí. Priestory musia byť oddelené od ostatných. V dvojposchodovom kompaktnom dome na tento účel môžete využiť celé poschodie. Je lepšie plánovať okná na východ, čo bude spálne svetlé, nebude sa prehrievať v lete.

Kúpeľňa a WC

Podľa normy sa šírka kúpeľne začína od 1,5 m, toaleta od 0,8 m, jej hĺbka - od 1,2 m. Najlepšou možnosťou by bolo izolovať miestnosti s priečkami. Ale v malých domoch by bolo vhodné vybaviť spoločnú kúpeľňu. Z estetických dôvodov by sa miestnosti nemali nachádzať v centrálnej časti budovy a vstup do nich by sa nemal pozerať z obývačky.

Pri vybavovaní hygienických priestorov dvojpodlažného domu je potrebné vziať do úvahy, že miesto pre prirodzené potreby by nemalo byť umiestnené nad obývacou izbou. V prvom poschodí je zvyčajne inštalovaná samostatná kúpeľňa a na druhom poschodí je namiesto kúpeľne inštalovaný sprchovací kút.

Úžitkové priestory

Úžitkové miestnosti sú umiestnené v závislosti od ich účelu. Napríklad: spíž pre jedlé zásoby, polotovary, kuchynské vybavenie, je lepšie mať blízko k kuchyni, šatňa - v spálni alebo hale, žehlenie v obývacej izbe, stroj môže byť umiestnený v chodbe, skrýva ho v skrini alebo výklenku.

Na dosiahnutie tohto cieľa môžete využiť miesta, ktoré nie sú v poriadku, napríklad priestor pod schodmi. To umožní ušetriť užitočný priestor. V garáži, suchom suteréne, môžete zabezpečiť samostatnú miestnosť na uskladnenie rôznych predmetov, ktoré sa používajú zriedka.

Rozloženie priestorov v domoch rôznych typov

Výstavba veľkých, objemných kaštieľov a chatiek je dokonalým zamestnaním, vyžaduje si značné investície a ďalšie náklady na údržbu a údržbu. Väčšina ľudí si vyberá kompaktné štruktúry, ktoré zahŕňajú všetko, čo potrebujete žiť. Existujú dva spôsoby, ako navrhnúť dom: definovať jeho obvod a vyplniť interiér s izbami, alebo najprv urobiť zoznam izieb, a potom nakresliť hranice budovy. Akcie môžete vykonať sami pomocou aplikácie AutoCAD, nakresliť v on-line programe.

Existuje mnoho plánov a rôznych konfigurácií budov, ale medzi nimi je niekoľko typických usporiadaní: 6x6; 8x8; 10x10. V tomto prípade môžu mať štruktúry:

 • druhé poschodie;
 • podkrovie;
 • prízemie alebo suterén;
 • garáž.

Typ 6 až 6

Pohodlné usporiadanie kompaktného domu, v ktorom sa môžu ubytovať len dve obývačky, kuchyňa, predsieň a kúpeľňa. Túto možnosť si vyberajú mnohí záhradníci. Je vhodné žiť tu s rodinou bez detí alebo s jedným malým dieťaťom. Ak sa budova používa len ako vidiecky dom, potom bude ideálnym miestom na relaxáciu malej firmy. Občania žijúci v Chruščove, jednoizbové apartmány sú zvyknutí na malé priestory.

Je vhodné stavať dvojpodlažné budovy alebo manzardovú budovu. Nad ňou môžete vybaviť obývaciu izbu a pracovňu a spodok je miesto pre dve spálne. Alebo naopak, priniesť dve spálne do druhého poschodia. Pred vstupom do domu vyzerá terasa skvele, ktorá bude slúžiť ako letná kuchyňa. Na úsporu miesta môže byť toaleta vybavená na ulici.

Typ 8 až 8

Chata s rozlohou 64 m² je ľahšie naplánovaná. Projekt môže zahŕňať: kuchyňu, dve spálne, malú obývaciu izbu, kúpeľňu, predsieň, technické miestnosti. Takáto stavba je vhodná pre plnohodnotnú rodinu 4 osôb. Nebude nemožné kombinovať kuchyňu s predsieňou, ktorá bude navyše slúžiť ako jedáleň.

Umiestnenie izieb závisí od účelu budovy. Pre vidiecky dom využívaný na rekreáciu stačí vybaviť kuchynský priestor, predsieň, kúpeľňu, parný kúpeľ, spálňu. Počas výstavby dvojpodlažnej stavby sa počet izieb výrazne zvýši. Hore môžete zariadiť 2-3 spálne a balkón, pracovňu, samostatný šatník. Spodná časť tiež vytvára priestor pre garáž, jedáleň a ďalšie funkčné priestory.

Napíšte 10 na 10. t

Jednopodlažný dom s takýmito rozmermi bude sebestačný. Je ľahké nájsť kuchyňu, obývaciu izbu, spálňu a dve deti, predsieň, chodbu, kotolňu, dokonca aj miesto pre kanceláriu. V prítomnosti podkrovia môžete do neho presunúť detské izby a vo voľnom priestore môžete zorganizovať ďalšiu rekreačnú oblasť, parný kúpeľ, saunu.

Ak plán poskytuje druhé poschodie, potom dom bude vhodný pre niekoľko generácií nájomcov a veľkých rodín. Zároveň na prvom poschodí si môžete zariadiť samostatnú spálňu pre staršiu generáciu, miestnosť, v ktorej si môžu oddýchnuť a hrať sa so svojimi vnúčatami, kuchyňou a samostatnou kúpeľňou. Z vyššie uvedeného môžete vybaviť obývaciu izbu, 2-3 spálne pre deti, jednu pre rodičov, pracovisko. Obývacia plocha je dostatočná pre akékoľvek priania majiteľov.

Štýly a farby domu

Pri registrácii domov je možné použiť tri základné smery: moderný, klasický, etnický. Hlavnou požiadavkou - nemôžete ich zmiešať. Zvážte ich podrobnejšie:

moderné:

 • Minimalizmus. Dýha používa bielu farbu, prírodné suroviny so svetlým odtieňom. Aspoň všetko funkčné.
 • Scandinavian. Farebným základom je biely odtieň, svetlé drevo ako akcent - tmavé a svetlé farby. V dizajne veľa ľahkých textílií, doplnkov.
 • Loft. Používajú sa prírodné materiály, nedokončené materiály, murivo, vyčnievajúce rúrky, vybrané nosníky a stĺpy. Dekoratívna omietka sa používa na napodobňovanie betónu.

classic:

 • Modern. Hladké linky na nábytok a obklady. Interiér sa vyznačuje množstvom doplnkov, bez luxusu. Paleta je vyjadrená v prirodzených odtieňoch.
 • Provence. Charakterizovaný komfortom. Interiérový dizajn využíva veľa textílií v pastelových farbách. Prioritou je bronzový odtieň.
 • Gothic. Vhodné pre domy s vysokými stropmi. Dizajn využíva tmavé odtiene. Vitráže, vyrezávané predmety, sviečky sú vítané.

Etnický pôvod:

 • Angličtina. Povrchová úprava je šedá a tmavo zelená. Nábytok z prírodného dreva s vyrezávanými prvkami.
 • Mediterranean. Použiteľné sú iba svetlé odtiene. Používajú sa veľké okná. Interiér sa vyznačuje dobrým osvetlením.
 • Afričan. Skvelá voľba pre dekoračný priestor. Obloženie používa kožu, kožušinu, bambus. Prevládajú púštne farby.

Ako rozšíriť priestor v malom dome

Majitelia malých domov môžu vizuálne zväčšiť priestor, použiť špeciálne predmety na uvoľnenie chýbajúcich metrov štvorcových a kombinovať niekoľko funkčných zón v jednej miestnosti. Ktorákoľvek z možností pomôže urobiť bývanie pohodlnejším a útulnejším.

Ak chcete uvoľniť už malej ploche, môžete nainštalovať skladacie pohovky, postele, ktoré sú odstránené vo výklenku, vybavenie mezanín, inštalácia otvorených políc. Televízor je možné umiestniť na stenu. Priestor pod nábytkom slúži na uloženie rôznych vecí.

Pre vizuálne zväčšenie miestnosti je vytvorená zrkadlová stena, viac okien je inštalovaných, vo výzdobe sú použité svetlé farby a je použité umelé osvetlenie. Fyzicky môžete zväčšiť životný priestor pridaním jednoduchej verandy. Ak spojíte kuchyňu s obývacou izbou, druhá bude slúžiť ako jedáleň.

záver

Plánovanie domu je dôležitým momentom v živote každého človeka, ktorý je sprevádzaný starosťami a ťažkosťami. Ak chcete začať s, musí si vybrať miesto, vykonávať geologické štúdie, vypracovať projekt, a potom ju koordinovať v rôznych vládnych agentúr, získať všetky stavebné povolenia, komunikačné spojenia. Ale výsledok stojí za to, pretože dom je sen majiteľa, ktorý sa rozhodol postaviť ho.

Zanechajte Svoj Komentár