Vytrvalé kvetinové záhony: výsadba vzory s farebnými názvami

Majitelia vidieckych domov a chát už dávno prestali uprednostňovať pestovanie plodín. Mnohé moderné priestory sú zdobené všetkými druhmi okrasných rastlín. Takmer všetky krajinné projekty zahŕňajú postele trvaliek. Ideálna kvetinová záhrada nekončí potešením okolitých listov a pukov po celú sezónu. Nepretržité kvitnutie možno dosiahnuť, prísne podľa pravidiel výsadby, požiadavky na pôdu pre každú rastlinu, správny výber odrôd.

rysy

Jasný, hustý kvetinový záhon bude len na osvetlenej ploche. Ak chcete správne vytvoriť kompozíciu, je potrebné vopred vybrať rastliny a prezentovať vzhľad každej vzorky v rôznych obdobiach roka. Transformácia záhrady - časovo náročný proces, ktorý vyžaduje nepretržitú prítomnosť na lôžkach. Pred pokračovaním v práci so zemou by ste mali zvážiť nasledujúce nuansy:

 • Pôdne vlastnosti. Každá kvetina má svoj vlastný typ pôdy;
 • Klímy. Dôraz by sa mal klásť na čisté odrody a hybridy, ktoré dobre zapadajú do pestovateľskej oblasti;
 • Terén. Môžete urobiť krásny záhon v lietadle, na svahu, v údolí. Pre každý variant je vhodný určitý typ rastliny;
 • Osvetlenie. Nie všetky farby zapadajú do slnečného pozemku. Druhy, ktoré milujú penumbru, je lepšie zasadiť sa na posteľ blízko plota, vedľa vysokých kríkov;
 • Hustota výsadby. Je potrebné zachovať určitú vzdialenosť pre každú rastlinu v kruhu susedných kvetov;
 • Doba kvitnutia. Ak chcete kvetinové záhony radosť farby počas letnej sezóny, odrody by mali byť vybrané s rôznym trvaním a trvaním kvitnutia.


Typy záhonov

Veľkosť záhonu môže byť veľmi rôznorodá. Voľba závisí od oblasti lokality, dostupnosti voľného miesta. Lôžka s trvalkami sú klasifikované takto:

 • Modulárny. Rastliny v záhonoch sú oddelené dlažbou, rôznymi architektonickými výrobkami;
 • Mixborders. Nachádza sa pod oknami, pozdĺž tratí. Skladby sa skladajú z rôznych farieb;
 • Pásomnica. Tam sú rastliny v záhonoch, ktoré sú podobné nejakým spôsobom (farba, tvar okvetných lístkov, veľkosť, výška stoniek);
 • Hrebene. Rozšírené pristátie monofónnych rastlín. Často predstavujú určitý ornament a sú súčasťou veľkého kvetinového záhonu;
 • Obrubníky. Krátke prúžky nízkych rastlín. Používajú sa na zvýraznenie niektorých častí kvetinovej záhrady;
 • Skalky. Rastliny v záhonu dopĺňajú výzdobu kameňov, obľúbený názov - kamenné záhrady;
 • Skalné záhrady. Kvety rastú na kopci v niekoľkých úrovniach.


Tvar a veľkosť záhonu

Veľkosť kvetinovej záhrady, ako aj jej dekoratívny obsah, sú vyberané z osobných preferencií. Aby sme nepoškodili celkový vzhľad lokality a nezničili živé rastliny, je potrebné vziať do úvahy niektoré faktory zariadenia. Je potrebné zabezpečiť voľný priestor na pozemku, počet, umiestnenie budov.

Venujte pozornosť aj umiestneniu domu. Ak sa nachádza v strede nádvoria, všetky jeho okná majú výhľad na súkromné ​​územie, bude logické, aby sa pred nimi vytvoril krásny kvetinový záhon akejkoľvek formy fantázie. Chodníky, príjazdové cesty sú zdobené úzkymi záhony malých, tkaných rastlín.

Kvetinové záhony správneho geometrického tvaru vyzerajú lepšie na plochom, dobre upravenom trávniku. Pomocou plotov a nízkych plotov je možné zdôrazniť hranice okrúhlych, štvorcových, obdĺžnikových kvetinových záhonov. Oblúková, abstraktná výsadba sa vykonáva vo forme kombinácií niekoľkých odrôd a skupín rastlín. Napríklad guľovité veľké kríky obklopené niekoľkými prstencami jasných farieb.


Pred výberom rastlín, a to aj pre najjednoduchšie kvetinovú záhradu, je potrebné vyvinúť podrobnú schému.

Kvetinový záhon

Jednoduché kvetinové záhony nikoho prekvapujú. Výsadba sa vykonáva nielen v otvorenom teréne, ale aj v rôznych objektoch nad zemou. Často sa vyrábajú v rovnakom štýle s terasou, verandou, bazénom, najbližšou budovou. V pôvodnom objekte krajinotvorby za pár hodín sa môže obrátiť akýkoľvek objekt, ktorý sa stal prašným v stodole. Záhradné dekorácie môžu byť nasledovné typy kvetinových záhonov:

 • Pravidelné. Rastliny sú usporiadané symetricky, tesne, v hladkých blokoch. Kvety by mali mať jednu dobu kvitnutia, výšku. Na tento účel sú vhodnejšie hybridy;
 • Nepravidelné. Freeform kvetinová záhrada s trvalkami kvitnúce počas celej sezóny striedavo;
 • Koberec. Blízkosť nízko rastúcich rastlín vytvára kobercový efekt. Vytvorte si jasný obraz, ktorý vám pomôže rôzne inertné materiály (kamienky, piesok). Najobľúbenejším príkladom dizajnu sú kvetinové hodiny;
 • Zdvihnutá. Neštandardný kvetinový záhon zvýšený nad zem o 20-100 cm, možno v jednej, niekoľkých úrovniach. Možné je kombinovanie vysokých výšok rastlín;
 • Vertikálne. Používa sa na úsporu miesta. Umiestnené na zemi, zavesené, pripevnené k akémukoľvek povrchu. Hlavnou výhodou tohto dizajnu je nedostatok potreby odstraňovania burín;
 • Multidimenzionálne. Neobvyklá kvetinová záhrada sa nenachádza v rovine, ale v objeme. Vytvárať kompozície pomocou pomocných štruktúr. Napríklad kvetinový záhon z obráteného dáždnika, na stoličke, v košíku;


 • Ring. Sú usporiadané v kruhu okolo objektu (strom, ker, veľký kameň). Na predĺženie jasnej farby sa rastliny striedajú s obdobím kvitnutia;
 • Island. Zahŕňa rastliny rôznych výšok. Najvyššia trvalka v strede, zakrivená na okraji;
 • Kvetinový-panely. Komplexná kvetinová záhrada pripomína kvetinový záhon, ktorý odráža špecifický obraz alebo nápis;
 • Modulárny. V tom istom priestore sú lôžka spojené jedným samostatným dizajnovým priestorom. Oddeľte ich dosky, spevnené cesty.


Základné pravidlá a odporúčania pre tvorbu kvetinových záhonov

Keď organizujete kvetinovú záhradu vlastnými rukami, mali by ste dodržiavať určité pravidlá, aby ste neskončili s chaotickou výsadbou. Vytvorenie aranžovania kvetov je skutočné umenie. Typickým chybám sa môžete vyhnúť, ak budete počúvať odporúčania dizajnérov krajiny.

Výber miesta výsadby a pôdy

Voľba umiestnenia je ovplyvnená veľkosťou a tvarom záhonu. Mal by byť dobre videný, nesmie zasahovať do prechodu a prechodu, chôdze zvierat. Najlepším miestom je predná časť záhrady, vstup do dvora. Vynikajúci vzhľad záhony v blízkosti bazéna s terasou. Dokonca aj tie primitívne výsadby budú vyzerať veľkolepé v dobre osvetlenom priestore.


Všetky rastliny v kvetinovej záhrade by mali mať rovnaké požiadavky na pôdu. Dobré pre všetky exempláre bude úrodná pôda. Je potrebné kŕmiť minerálnymi, organickými hnojivami. Trvalky nepotrebujú transplantáciu a starostlivú starostlivosť v porovnaní s letničkami.

Rastliny, ktoré sú dobre prispôsobené pristávacej oblasti, sa rýchlo zapustia.

Tvorba plánov a farebná škála rastlín

Plánovanie záhonov začína s kreslením schémy. V prvom rade určujeme dizajn. Na papieri je potrebné určiť pristávacie zóny, odhadovaný počet rastlín, ich druhy. Ak je to potrebné, mali by ste zvážiť umiestnenie, konštrukčné prvky a veľkosť dekoratívnych prvkov.

Môžete kombinovať rôzne tóny na kvetinový záhon. Je lepšie, aby sa to príliš kontrast, s náhlymi prechodmi. Monochrome kvetinové záhony vyzerajú krásne - v lete v ružovej, na jeseň v žltej farbe. Kombinácia dvoch susedných odtieňov - modrá a fialová, červená a oranžová vyzerajú skvele. Viacfarebné mixborders pozemkov podľa špeciálnych schém, s výberom dominantné a doplnkové tóny.


Správne rozloženie výšky

Pri vytváraní kompozície s veľkým významom je výška stoniek a bushiness. Najdlhšie trvalky sú umiestnené v strede alebo na pozadí, ak nezatienia zvyšok plantáží. Na lemovanie použite zakrivené kvety (do 20 cm). V strede, nechajte priestor pre sredneroslyh.

Centrum môže byť tiež obsadené trpasličí stromy, poddimenzované ihličnaté kríky. Ich výška by nemala presiahnuť tretinu priemeru záhonu. Pre kvety rovnakej výšky bude vhodný kvetinový záhon v tvare jemnej pyramídy. Žiarovky skorých kvitnúcich rastlín sú najlepšie zasadené v centre, takže ich uschnuté kvety sú skryté za zelenými trvalkami.


Sezónnosť / načasovanie kvitnutia

Rastliny na záhony sa vyberajú v závislosti od očakávaného efektu. Pre jednoduché kvetinové záhony je lepšie, ak ide o odrody s rovnakým obdobím kvitnutia. V tomto prípade nebude prepracovaný vzor rozbitý. Pre konštantný rozsah farieb by mal byť druh veľmi veľký. Integritu kompozície možno dosiahnuť, ak vysadíte kvety do skupín bez ohľadu na veľkosť pukov.

V malom kvetinovom záhonu je lepšie umiestniť rastliny, ktoré sa navzájom hladko nahrádzajú farbou, v určitom období zdobia miesto. Pri zoskupovaní by sa mala zohľadniť rýchlosť rastu, veľkosť každej hotovej vzorky. Príliš rýchlo rastúce druhy sa budú musieť zdržať.


Populárne trvalky pre záhony

Každý skúsený záhradník má zoznam svojich obľúbených rastlín. Najviac preferované sú vysoko dekoratívne farby, ktoré nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Veľkolepá výzdoba letnej chaty v letnej a jarnej sezóne je nasledovná:

 • Astilbe. Tieni-tolerantná rastlina s pernatými, zubatými listami. Niekedy existujú jednoduché formy. Kvety tvoria nadýchané latky rôznych farieb a veľkostí.
 • Helenium. Vysoká trvalka s jasne oranžovými púčikmi. Kvitne hojne a nepretržite, od polovice leta do prvého mrazu;
 • Geranium nádherný. Rastie guľovitý krík v čiastočnom tieni. Listy zachovať atraktívny zelený vzhľad po celú sezónu, sa stanú fialová na jeseň. Kvitne koncom jari;
 • Catnip. Bylina nevyžaduje zvláštne podmienky, vytvára svieže kríky až do výšky 1 m. Všetky jej časti majú príjemnú arómu. Bohaté, dlhé kvety na slnku.
 • Makový východ. Jej krása je schopná zatieniť takmer všetkých susedov v záhonu. Veľké červené, ružové, telesné puky na meter stonky kvitnú na začiatku leta.
 • Manžeta. Zdobí záhradu od skorej jari do neskorej jesene. Je známa svojím neobvyklým tvarom listov a gutačnými schopnosťami. Niektoré druhy sú bohaté na kvitnutie, iné - farba lístia, stonka.


 • Rozchodník. Trvalka rôznych textúr, farieb. Dokonale zapadne do akéhokoľvek rastlinného prípravku. Kvetenstvo s priemerom 15 cm, stonky až 80 cm;
 • Rudbeckia. Dlhé stonky so žltými kvetmi možno vidieť z diaľky. Kvitne v lete, na jeseň. Kvetenstvo môže byť jednofarebné alebo dvojfarebné;
 • Yarrow. Nízko rastúce odrody sú vysadené v skalnatej záhrade, druhy s dlhým kmeňom v pozadí mixborders. Kvetinové záhony vo forme košov rôznych odtieňov zdobia kvetinové záhony od júna do októbra;
 • Hostiteľ. Bezproblémová rastlina sa dobre dostane do kvetinovej záhrady so všetkými susedmi. Nemá rád slnko a silný vietor. Dekoratívne hodnoty sú veľké listy;
 • Sage. Voňavé, rozmanité trvalky majú mnoho druhov. Väčšinou kvitne fialová, ale tam sú žlté, červené kvetenstvo;
 • Japonská sasanka Väčšina odrôd krásnych rastlín kvitne na jar, niektoré dvakrát za sezónu. Môžu byť osamelé púčiky alebo zhromaždené v kvetenstvách.


Odporúčané pristávacie vzory

Začiatočníci záhradníci praxe lepšie v malej oblasti s dobrým osvetlením. Je dôležité nielen vybrať správne odrody, ale aj správne distribuovať rastliny v kvetinovej záhrade. Je potrebné brať do úvahy veľkosť púčikov, kvetenstvo, tvar lístkov a listov, výšku stoniek a bushiness. Ak chcete, aby kompozícia vyzerala čo najprirodzenejšie, je potrebné striktne dodržiavať usporiadanie pri výsadbe podľa zvolenej schémy.

Jednoduchý pristávací vzor

Ak chcete vytvoriť kompozíciu pomocou nenáročných, vytrvalých trvaliek. Záhon môže byť okrúhly, štvorcový, trojuholníkový. Používajú sa tieto rastliny: t

 1. Prvý v centre zasadil panikulózny phlox, fialový, ružový. Môžete to urobiť na jeseň alebo na jar. Kvitne celé leto a september.
 2. Pred ním zasadil ružovú astilbu. Začína kvitnúť o niečo skôr ako phlox, končí v auguste;
 3. Na rovnakej línii s astilba miesto ľalia. Výsadba sa vykonáva na jar v dobre odvodnenej pôde.
 4. Pre hrany použitie geyheru. Jej strieborné listy pridelia kvetinový záhon kedykoľvek počas roka. Kvety v máji pred všetkými zozbieranými druhmi;
 5. Môžete si vytvoriť akcenty s nádhernými pelargónnymi kríkmi. Svetlé kvety sa objavujú v polovici leta a zostávajú až do konca sezóny.


 

Záhonu rastlín kvitnúcich v prvom roku

 1. Najvyššie zásoby ruží sú zasadené v pozadí. Môžete použiť jednu odrodu alebo jednotlivé rastliny niekoľkých farieb. Kvitnú v polovici leta;
 2. Na rovnakej úrovni je miesto pripravené na slnečnice. Rýchlo sa rozrastá, preto by sa malo poskytnúť viac priestoru. Kvitne v auguste a pred chladným počasím;
 3. Španielsky mak bude skvelým doplnkom pre posteľ dlhého kvitnutia. Prvé púčiky sa objavujú v máji;
 4. Hypericum umiestnený na stredovej čiare. V júni vyzdvihuje rozkvet raného druhu;
 5. Pre kardinála Lobelia voľné miesto v centre. Vďaka originálnym listom, jasnému kvitnutiu, je vždy atraktívny;
 6. Prvé levandulové kvety mačiek sa objavujú v máji;
 7. Nižšia úroveň je osadená zvončekmi. Už v júni vytvoria hustý modrý koberec;
 8. Môžete obdivovať krásne modré koše katanan “Blue Cupid” celé leto;
 9. Modrá farba spodnej časti záhonu rozriedi trvalku gravilat;
 10. Najdlhšie sú kvetenstvo sedimentu "Matrona";
 11. Neobvyklé listy a kvety Miraclera geyher sú veľkolepé dekorácie kvetinových záhrad v polovici leta.


Záhonu v ružovej a červenej farbe

 1. V centre sa nachádza horolezec vymeniteľný. Biele kvety na veľkom ker sa objavujú v polovici leta;
 2. Hybrid Mularda priťahuje nielen nádhernú ružovú farbu, ale vyžaruje aj rafinovanú arómu;
 3. Fialové listy a červené malé kvety astrantia vyzerajú skvele ako hrany;
 4. Opačná strana záhonu je zdobená kamenným doskovým rámom. Prvé kvetenstvo sa objavuje v máji;
 5. Jasné zloženie úspešne dopĺňa Phlox "Dragon". Pre neho pridelí miesto v strede;
 6. Geicher s tmavočervenými listami naplnenými jasnými farbami v júni;
 7. Jasne červené tóny pridávajú do kvetinovej záhrady svieži pelargón „Compactum“;
 8. Zriediť nepokoje farieb jemné ružové kvety Sedum "Matron";
 9. Záhradné zvončeky "Loddon Anna" zaplnia záhradu jemnou arómou.


Vytvorenie nepretržite kvitnúceho záhonu

Hlavnou výhodou takejto kvetinové záhony - trvanlivosť. Bude zdobiť miesto s jasnou farbou po celú sezónu. Výdavky na nákup semien budú mať raz. Takéto rastliny nevyžadujú dodatočnú starostlivosť a časté kŕmenie, pretože nespôsobujú ničenie pôdy. Na výsadbu si môžete vybrať akékoľvek miesto, ale v slnečnej zóne bude vývoj a kvitnutie intenzívnejší.

Aby sa dosiahol maximálny obrazový efekt, nie je vôbec potrebné vysádzať mnoho rôznych odrôd. Pre kvetinový záhon nepretržitého kvitnutia bude stačiť 5 druhov trvaliek. Prvá skupina kvitne skoro na jar. Môže to byť krokusy, tulipány, sedmokrásky, pivonky. V lete sú nahradené ruže, ibištek, ľalie, echinacea, hortenzie.


Pokojná ušľachtilá farba obklopuje záhon s príchodom jesene. Počas tohto obdobia kvitnú phlox, canna, karafiáty. Ihličnaté stálezelené trvalky, okrasné rastliny v treelike, zlaté gule craspedia potešia oko mrazom.

Ako sa starať o záhony

Každú záhradu nemožno ignorovať. Na získanie pravidelných návratov aj z tých najnáročnejších rastlín je potrebná neustála starostlivosť. Počas letnej sezóny musíte vykonať nasledujúce akcie:

 • Zalievanie. Mala by byť hojná a pravidelná, najmä v suchých dňoch, počas vegetačného obdobia a kvitnutia. Pripravenosť pôdy na záhony s veľkým množstvom druhov sa kontroluje dotykom. Ak je vrchná vrstva 10 cm suchá, mala by byť navlhčená.
 • Pleť, uvoľnenie. Zvlášť dôležité vo veľkom záhonu. Koreňový systém všetkých záhradných exemplárov musí dýchať bez nedostatku výživy. Je potrebné pracovať ručne, aby nedošlo k poškodeniu koreňov rastlín.
 • Hnojivo. Na podporu vyčerpania pôdy v priebehu rokov môžu byť minerálne, organické hnojivá. Top dressing sa koná trikrát ročne. Prvá - skoro na jar, potom sa objaví púčiky av polovici jesene.
 • Strihanie, podväzok. Poskytujú dekoratívne niektoré trvalky pomoc špeciálnych podpier. Vysoké druhy si zachovajú svoj tvar a nebudú sa rozpadať pod váhou svojich veľkých kvetov.
 • Príprava na zimu. Postupy vykonané koncom jesene. Odrežte všetky sušené časti, zakryte kvetinový záhon mulčovaním. Termofilné druhy sú vykopané a prenesené do kontajnera.


Krásne nápady na vytvorenie kvetinovej záhrady

Krása záhonu závisí od správne vybraných odrôd usporiadaných podľa určitého vzoru. Nesmieme však zabúdať na usporiadanie samotnej kvetinovej záhrady. Dobrým riešením by bolo určenie jasných hraníc. Môžete použiť akékoľvek dostupné materiály.

Môžete urobiť originálny záhonu v strede pozemku z dreva. Môže to byť nízky plot z dosiek alebo konope, zavesených konštrukcií. Ak chcete vytvoriť kvetinové záhony rôznych výšok, môžete použiť kamene, tehly. В ландшафтный дизайн отлично впишется "альпийская горка".

Украсят сад оригинальные цветники из старых покрышек, мебели, пластиковых бутылок. Môžete použiť hrdzavé auto, ktoré sa nedá opraviť, kovové pletivo, staré klavír.


záver

Existuje mnoho variantov navrhovania trvalých kvetinových záhonov, ako aj ich opis. Každý majiteľ lokality si môže vybrať vhodný pristávací režim pre seba alebo prísť s vlastným originálnym nápadom. Kvetinová záhrada jedinečného tvaru a dizajnu s nenáročnými trvalkami bude skutočným vrcholom záhrady, ak správne využijete vlastnosti krajiny.

Zanechajte Svoj Komentár