Ako si vybrať strop v kúpeľni

Je ťažké si predstaviť, že aj v 19. storočí boli pravidelné hygienické procedúry považované za luxus a v obyčajnom obydlí nebol žiadny priestor špeciálne navrhnutý pre tieto potreby. Pokrok však nezostáva v beznádeji, čo prináša hygienu do popredia. Kúpalisko vybavené sanitárnymi zariadeniami je neoddeliteľnou súčasťou každého domu alebo bytu. Tu sa človek fixuje po spaní, odplaví nečistoty a prach na konci prechádzky, vezme si relaxačnú sprchu. Izba môže povedať veľa o svojom majiteľovi, takže každý zámerne pristupuje k dizajnu interiéru, starostlivo vyberá materiály pre podlahy, obklady stien a strop v kúpeľni. Kvalita opravy bude závisieť od pohodlia celej rodiny.

Základné požiadavky na strop v kúpeľni

Každý sa neustále snaží zlepšovať svoje životné podmienky vo svojich domovoch. Na tieto účely boli zakúpené nové spotrebiče, nábytok, vykonali interné a externé opravárenské činnosti. Kúpeľňa nie je výnimkou, ale vyžaduje osobitnú pozornosť. Je to kvôli špecifikám miestnosti. Pri výbere materiálov použitých na dokončenie stropu by ste mali zvážiť požiadavky na ne:

 1. Odolnosť voči vlhkosti. Obklad bude neustále vo vlhkom prostredí. Pára stúpa na strop, na ňu padajú rozstrekované kvapky, hromadí sa kondenzácia.
 2. Jednoduchá starostlivosť. Povlak by nemal zachytávať všetky nečistoty. V kúpeľni je ťažké čistiť, pretože mnoho položiek. Vyberte predmety, ktoré je možné vyčistiť bežnou špongiou alebo handričkou.
 3. Estetika. Kompatibilita s celkovým dizajnom miestnosti je veľmi dôležitá. Môžete z neho urobiť prízvuk.
 4. Strata výšky V miestnosti s nízkou úrovňou stropu nie je potrebné inštalovať viacvrstvové konštrukcie, ktoré môžu mať výšku 10-15 cm.
 5. Odolnosť voči poškodeniu. Ak sa stratí integrita materiálu, môže sa rýchlo stať nepoužiteľnou a plesne a plesne začnú na stenách.
 6. Odolnosť voči teplotným zmenám. Konečná úprava by nemala stratiť pôvodnú kvalitu a štruktúru.
 7. Trvanlivosť a odolnosť voči strate vzhľadu.
 8. Náklady. Hrá dôležitú úlohu pre mnohých kupujúcich. Nie vždy najdrahší povrch je najlepší.
 9. Zložitosť inštalácie. Parameter určuje schopnosť inštalovať štruktúru vlastnými rukami, ako aj cenu služieb zúčastnených špecialistov.
 10. Ekologická kvalita. Suroviny by nemali uvoľňovať škodlivé látky nebezpečné pre ľudské zdravie.


 

Obľúbené možnosti stropu kúpeľne

Pri dokončovaní stropu v kúpeľni, môžete použiť rôzne materiály, ktoré sú vhodné pre požiadavky pre miestnosti s vysokou vlhkosťou. Ak výber možností pre obývacie izby má veľký vplyv na estetiku, potom v prípade sprchy a WC, praktickosť je na prvom mieste. Je možné vykonať kvalitnú opravu ľubovoľným spôsobom - od jednoduchého rozpočtového omietania, až po návrh modelovania zrkadlami a prírodnými doskami. Všetko závisí od osobných preferencií, celkového štýlu miestnosti, finančných možností.

Omietanie a bielenie

Najdostupnejší spôsob, ako dokončiť strop do kúpeľne. S pomocou omietky je ľahké odstrániť menšie chyby, úroveň, transformovať povrch akejkoľvek veľkosti. Môžete pripraviť a aplikovať špeciálnu zmes odolnú voči vlhkosti bez pomoci špecialistov. Vykonajú sa nasledujúce riešenia:

 • Na báze cementu. Pri správnom použití nezrážajte. Do roztoku sa zvyčajne pridávajú piesok, vápno. Hlavnou nevýhodou zmesi - vysokokvalitné omietky môže vykonávať skúsený majster;
 • Zmes polymérov. Plastový materiál sa ľahko aplikuje, nevyžaduje prípravu. Líši sa vo vysokej cene, preto nie je racionálne používať ho na veľkých plochách. Najlepšia voľba pre opravu jednotlivých častí omietaného stropu;
 • Sadrovú omietku. Zmes zmäkčovadiel, solí kovov a iných zložiek, ktoré zvyšujú pevnosť, odolnosť voči vlhkosti. Priľne k tehlu, betónu. Nie je vhodný pre kúpeľne s vysokou vlhkosťou a slabým vetraním.

Omietka sa aplikuje v niekoľkých vrstvách, pričom každá sa osuší a dobre vysuší. Povrchová úprava je bielenie. Ekologicky výhodná verzia má antiseptický účinok, nedovoľuje vývoj plesní. Z minusov možno spomenúť jednoduchý nezvládnuteľný vzhľad, veľké pracovné náklady pri príprave a aplikácii zmesi na strop. Bielenie v kúpeľni sa musí aktualizovať každý rok.

farbenie

Vynikajúca možnosť rýchlej opravy bez špeciálnych nákladov. Namaľovaný povrch neznižuje výšku stropu, preto je vhodný pre malé kúpeľne. Základné požiadavky na farby - odolnosť voči vlhkosti, tepelná odolnosť. Ak chcete pridať farbivo akejkoľvek farby, ktorá je v súlade so všeobecným interiérom, môžete použiť len špeciálne prípravky. Po predbežnom naplnení stien je možné použiť zastaraný spôsob dokončenia stropu.

Pred maľovaním stropu by sa kúpeľňa nemala používať najmenej 24 hodín. Miestnosť by mala byť suchá, bez kondenzácie na povrchoch. Je vhodnejšie použiť farbu na vytvorenie hladkej textúry, aby sa strop ľahšie zotieral a čistil. Povrch môže byť vyrobený monochromaticky alebo môže aplikovať akýkoľvek vzor, ​​použiť šablóny.

Farba v kúpeľni by sa mala aplikovať na ploché stropy. Nemali by ste šetriť na materiáloch, na malej ploche je potrebné ich minimálne množstvo. Nevýhody - zmena farby po niekoľkých rokoch, potreba pravidelného farbenia plôch na križovatke dosiek, najmä pri častých záplavách susedov.


Vkladanie tapety na strop

Tento spôsob konečnej úpravy sa používa zriedka. Dokonca aj tie najodolnejšie umývateľné, vlhkosť-dôkaz tapeta nebude žiť dlho na strope v kúpeľni. Ale ak si vyberiete ten správny materiál, dekoračná metóda bude pozostávať z niekoľkých výhod, čo vám umožní vytvoriť zaujímavý interiér.

Pre strop v kúpeľni je lepšie použiť kombinovanú metódu konečnej úpravy. Napríklad priestor nad sprchovým kútom by mal byť obalený plastom, zvyšok povrchu by mal byť odolný voči vlhkosti. V tomto prípade musí byť lepidlo vodotesné, s vynikajúcou priľnavosťou, protiplesňovými vlastnosťami.

Papierové tapety nie sú vhodné ani na čiastočné prilepenie určitej miestnosti. Je lepšie používať materiál na báze vinylu. Tolerujú trvanlivý kontakt s parou a vodou. Tekuté tapety - ideálne riešenie pre kúpeľňu. Inštaláciou sa podobajú omietke. Pre dodatočnú ochranu môžu byť lakované. Môžete tiež použiť kovové tapety, s pridaním sklenených vlákien. Musíme však pamätať na to, že nechcú vzduch prechádzať, miestnosť bude musieť byť často vysielaná.

PVC strop

Jeden z najobľúbenejších typov kúpeľňových úprav. Ľahko inštalovateľné, ľahké PVC panely si zachovávajú reprezentatívny vzhľad v podmienkach vysokej vlhkosti a teploty. Plastové diely sú schopné odolať záplavám susedov akéhokoľvek stupňa závažnosti, náklady na opravy budú minimálne. Praktický materiál za prijateľnú cenu ľahko rieši problém nerovných stropov, vďaka dobrému reflexnému povrchu opticky rozširuje malý priestor.

Bezpečný termoplastický polymér má vynikajúci výkon. PVC panely sa vyrábajú vo forme dlhých pásov, možnosti stropu sa líšia hmotnosťou. Materiály vhodné na inštaláciu do kúpeľne nie sú tenšie ako 8 mm. V opačnom prípade svetlo z reflektorov urobí dizajn transparentným a neestetickým. Okrem výhod, PVC výrobky vo vlhkej miestnosti majú niektoré nevýhody - znižujú strop o niekoľko centimetrov nižšie, a spoje panelov sa ťažko čistia.

Stojací strop

Moderný spôsob zdobenia povrchov v kúpeľni vám umožňuje vytvoriť estetický povrch, ktorý sa izoluje od hluku. Je jednoduché skryť potrubné a káblové vedenia za závesné stropné systémy, aby bolo možné namontovať akékoľvek osvetľovacie zariadenia. Úzke, dlhé prvky môžu byť plastové alebo kovové. Dokovanie sa vykonáva na úkor špeciálnych ohnutých hrán niekoľkými spôsobmi - otvorených, uzavretých, bez medzier. Ľahko sa montujú na akékoľvek zakrivené povrchy.

Detaily zavesenej regálovej konštrukcie môžu byť pevné alebo perforované. Druhá možnosť je vhodná najmä pre povrchy vyžadujúce cirkuláciu vzduchu. Vzhľadom k rôznorodosti materiálov, tvarov a veľkostí koľajníc, vzhľad stropu dokonale zapadne do dizajnu každého interiéru.

Ak je na dokončenie stropu potrebné použiť drevené latové prvky, mali by byť vopred ošetrené špeciálnymi ochrannými látkami.

Typ kazetového stropu

Zaujímavý dizajn zavesených častí dokonale zvládne úlohu, ktorá mu bola zverená v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Materiál na obloženie by mal byť zvolený s ohľadom na vlastnosti mikroklímy. Rôzne veľkosti a tvary kazetových modulov umožňujú kombinovať ich so zabudovanými ventilátormi zodpovednými za cirkuláciu vzduchu.

Dekoratívne panely sa ľahko montujú na kovový rám. V kúpeľni je lepšie použiť moduly z plexiskla, akrylu, ocele, minerálnych komponentov, hliníka. Ľahké kazety môžu byť jednofarebné, farebné, s rôznymi vzormi. Ktorýkoľvek z prvkov sa dá ľahko vymeniť, ak je poškodený. Nevýhody - vysoké náklady, zníženie výšky stropu o 15 cm.

Expandované stropné obklady z polystyrénu

Ak chcete znížiť strop v kúpeľni, môžete použiť niekoľko typov jednoduchého penového materiálu. Povrch reliéfu vytvára pohodlie, vhodné pre mnoho interiérových štýlov. Pripevnený k povrchu stropu lepidlom. Ak je to potrebné, môže sa periodicky natierať vzduchová vrstva. Pre kúpeľne používajte niekoľko druhov výrobkov z pórovitého materiálu:

 • Extrudované dlaždice. Hrúbka modulov je 3 mm. Je vyrobený z penového polystyrénového materiálu, pokrytého ochranným filmom;
 • Vyrazené. Hrúbka je 8 mm. Má voľný povrch. Vyrába sa lisovaním blokov z penového polystyrénu;
 • Injekcií. Hrúbka je 14 mm. Na získanie prvkov sa surovina roztaví a naleje do formy, vďaka čomu je strop upravený podľa bezšvíkovej technológie.

Pokládka keramických obkladačiek

Izby so špeciálnou mikroklímou potrebujú vysoko kvalitnú trvanlivú povrchovú úpravu. Keramická dlažba - jedna z týchto možností. Doska zachováva akúkoľvek teplotu, vlhkosť, spevňuje strop. Je jednoduché ho udržiavať, stačí ho občas utrieť handrou, môžete použiť akýkoľvek čistiaci prostriedok. Materiál má výnimočné estetické vlastnosti, okrem štandardných štvorcov, môžete použiť zrkadlo, textúrované dlaždice.

Proces pokládky keramických obkladačiek je pracný a nákladný, ale celkom ľahko realizovateľný vlastnými rukami. Povrch je starostlivo pripravený - očistený, omietnutý, opatrený základným náterom. Potom položte lepidlo na dlaždice a nechajte uschnúť niekoľko hodín. Urobte značky a položte dlaždice.

Stretch strop

Stretch stropy sú vhodné do kúpeľne len s dobrou ventiláciou. Tkaniny na báze tkaniny, PVC neumožňujú vzduch, vlhkosť sa neodparí, takže vzhľad huby je jednoducho poskytnutý. Zbavte sa to bude veľmi problematické. Dokonca aj najmenšie záplavy povedú k veľkým problémom, tvorbe farieb a plesní.

Stretch strop v kúpeľni môže byť vynikajúcou alternatívou k regálu, plastové možnosti, ak je prevedenie vykonáva v priestrannej kúpeľni súkromného domu. Lesklý, matný povrch rôznych farieb vytvorí váš vlastný štýl miestnosti.


Na reflexných plochách nie je lepšie montovať reflektory. Miestnosť bude vyzerať ako operačná sála a osvetlenie oslepí oči.

Zrkadlový strop

Štýlové riešenie používané mnohými dizajnérmi. Praktická, originálna dyha bude vyzerať dobre v miestnosti ľubovoľnej veľkosti. Reflexné prvky rozširujú priestor, prenášajú vlhkosť, zlepšujú osvetlenie. S ich pomocou môžete vytvoriť jedinečný dizajn, ktorý sa dá ľahko kombinovať s inými dokončovacími materiálmi. Nevýhody - krehkosť, vysoká hmotnosť, vysoké náklady.

Môžete použiť niekoľko typov reflexných prvkov pre konečnú úpravu - sklenené diely sú pevné, s fasetovými, vzorovými a polystyrénovými doskami so špeciálnym povlakom. Spôsob upevnenia pre každú možnosť bude iný, použite skrutky, špeciálne lepidlá.

Sádrokartónový strop

Na vykonávanie konečnej úpravy v miestnostiach s vysokou vlhkosťou môže byť len vodotesný materiál HL. Obsahuje hydrofóbne prísady, všetky vrstvy lepenky sú ošetrené špeciálnymi zlúčeninami. S ním môžete vytvoriť hladký, zakrivený povrch, skrinky na lampy. Inštalácia zaberie minimálny čas. Nevýhody - krehkosť, potreba rámu, dodatočné úpravy.

Po nainštalovaní sadrokartónu na rám sú dosky omietnuté a trením. Ako povrchová úprava sa používajú tapety odolné voči vlhkosti, farbenie, lepenie penovými dlaždicami a iné možnosti, ktoré sú lacné.

Drevené obloženie

Strop v kúpeľni môže byť vykonaný s rôznymi materiálmi z dreva. Najčastejšie sa používa prírodná podšívka. Všetky prvky budúceho dizajnu si po dlhú dobu zachovajú prirodzenú farbu a chuť. Na paneli sa aplikuje špeciálna impregnácia, ktorá neumožňuje absorpciu vlhkosti, chráni pred ohňom, účinky iných negatívnych faktorov.

S inštaláciou ťažkostí nevznikne. Obloženie je pripevnené k základnému rámu tyčí pomocou klincov. Ak v priebehu času strop stráca vzhľad, nie je potrebné ho znovu ošúchať. Dosky môžu byť natreté, pokryté moridlom a lakom.

Akú farbu zdobí strop v kúpeľni

Vytvorenie stropu - jednej z hlavných podmienok pre vytvorenie akéhokoľvek interiéru. Správne vybraná paleta vám umožní získať útulnú atmosféru, pomôže vám relaxovať, pohodlne relaxovať v teplej kúpeľni. Pri výbere správneho odtieňa by ste mali dodržiavať nasledujúce požiadavky:

 1. Psychologický vplyv. Niektoré farby môžu upokojiť, iné spôsobujú nepokoj, agresiu:
 • Zelene. Pôsobí pokojne, zmierňuje únavu a upokojuje nervový systém.
 • Modro. Pomáha znižovať tlak, relaxovať, zmierňuje úzkostné pocity.
 • Modro. Rozptyľuje stres. Nie je nutné ho používať vo veľkom objeme, naopak, bude viesť k negatívnym následkom - depresii, ponoreniu do depresie.
 • Žlto. Vytvára ilúziu pohody, tóny, mierne stimuluje nervový systém.
 • Red. Aktivuje telo, podporuje činnosť, spôsobuje agresiu.
 • Bielu. Neutrálna farba. Na jednej strane to uisťuje - na druhej strane spôsobuje pocit izolácie, odlúčenia a sklamania.
 1. Výška miestnosti. Pre vizuálne zvýšenie priestoru použite studené svetlé odtiene, aby ste zmenšili - tmavé.
 2. Všeobecný štýl. Kombinácia s farbou stien, vodovodných armatúr, vybavenia inštalovaného v miestnosti.


 

 1. Prítomnosť a intenzita prirodzeného a umelého osvetlenia. Tmavé tóny sa neodporúčajú používať v zle osvetlených miestnostiach.

Najbežnejšie odtiene sú biele a mliečne. Sú kombinované s ľubovoľnými farbami. Ak chcete vytvoriť kúpeľ v námornom štýle, mali by ste použiť modrú, svetlozelenú, tyrkysovú farbu. Môžete kombinovať rôzne tóny medzi sebou, zvažovať čiernobiele, viacfarebné možnosti.

Strop a štýl - aký štýl zdobí strop

Štýl stropu by mal zodpovedať interiéru kúpeľne. Pri výbere je potrebné brať do úvahy farebnú paletu, formu a typ nainštalovaných objektov, materiály použité na obkladanie stien a podláh, textúru existujúcich alebo plánovaných plôch. Existuje mnoho rôznych smerov, ktoré možno nájsť v modernom dizajne. Zvážte niekoľko možností pre populárny dizajn:

 • Loft. Dobrý spôsob, ako zariadiť izbu s vysokými stropmi. Tu sa používajú hrubé materiály bez omietky. Môžete nechať holé betónové steny. Pôvodný vzhľad budú drevené trámy, povrch, ktorý imituje murivo.
 • Minimalizmus. Povrch by mal byť výnimočne hladký. Výkresy a ozdoby nie sú povolené. Vhodné plastové, keramické obklady, zrkadlá. Hlavnou vecou je pozorovať prísnosť. Počet svietidiel by mal byť minimálny. Pri registrácii je lepšie použiť 1-2 odtiene. Okrem štandardnej bielej a šedej farby môžete použiť žltú, modrú, zelenú.
 • Scandinavian. Hlavnou požiadavkou je hladký, jasný strop. Vhodné pre dokončovacie tmely, biele vodotesné farby, strečové stropy z PVC fólie. Pre osvetlenie s použitím vstavaných svetiel.
 • Modern. Farebnú schému tvorí zlato, zlatá čierna, biela, perlová, kávová, béžová. Používajú sa zavesené konštrukcie, sadrokartón a farba odolná voči vlhkosti. Aplikované lampy vo forme kvetov, listov.


Horné stropy z hľadiska dizajnu

Po zvážení možných materiálov použitých na dekoráciu povrchu stropu, je ťažké si vybrať, vybrať najvhodnejšiu možnosť. Po prvé, stojí za to vziať do úvahy dizajn iných miestností v dome, využiť rady špecialistov, pozri ready-made príklady, na základe ktorých vybrať vhodný dizajn.

Ak pristupujete z hľadiska estetických vlastností, potom je vhodnejšie zastaviť sa na falošných stropoch, sádrokartónových konštrukciách. Prvým z nich je dať prednosť, keď je pripravený investovať do interiérového dizajnu upratanú sumu. Závesné konštrukcie sú vhodné do miestností s veľkými výškami, z ktorých môžu susedia vyplniť zhora. Druhá možnosť bude vyžadovať nižšie náklady a inštalácia sa môže vykonať ručne. Viacúrovňové systémy sú pozoruhodné svojou krásou a rozmanitosťou.

Samostatne stojí za to zostať na zrkadlové stropy. Zrkadlo dodá miestnosti bohatý vzhľad, vytvorí útulnú a pohodlnú atmosféru. Tvárou v tvár je pomerne vzácna, takže to bude vrcholom každého domu alebo bytu, ktorý sa môže pochváliť priateľmi. Problémy spôsobené zahmlievaním povrchu môžu byť odstránené pomocou špeciálnych nástrojov, ktoré potrebujú pravidelne spracovávať materiál.


Najobľúbenejšie stropy pre praktickosť

Estetické vlastnosti povlaku hrajú dôležitú úlohu, ale pri výbere stropného materiálu, ktorý spĺňa všetky požiadavky, by sa mala venovať osobitná pozornosť jeho praktickosti. Potom, čo strávil veľa ľudských zdrojov a zdrojov, nikto nechce riešiť túto otázku znova, s možným náhodným poškodením povrchu.

Jedným z najpraktickejších povlakov sú plastové PVC panely. Nainštalujte ich pod silou každého nezávisle. V prípade poškodenia samostatného prvku nie je nutné demontovať stropný plášť úplne, stačí vymeniť jednu malú časť. Rovnaké vlastnosti majú roštový strop z plastu, hliníka, nehrdzavejúcej ocele. Tento náter je drahší, ale kombinuje praktickosť a krásu.

Niektorí argumentujú, že najlepším riešením z praktického aj estetického hľadiska bude zavesený strop. Tento pohľad má zmysel len v miestnosti s vysokými stropmi a veľmi dobrou ventiláciou, ktorá by mala byť v priestore medzi podlahou a podlahovou doskou. V opačnom prípade môže takýto dizajn iba poškodiť ľudské zdravie. Napríklad po zaplavení môže byť voda vypustená cez akýkoľvek otvor určený pre svietidlo na vyrovnanie materiálu ohrevom. Vlhké steny však zostanú vo vnútri, čo nevyhnutne povedie k vzniku a vývoju plesne.


 

záver

Predtým, keď vykonávali opravy v kúpeľni, bola venovaná malá pozornosť povrchu stropu, s použitím obyčajného vápna. S príchodom rôznych materiálov, z ktorých každý má niekoľko výhod, sa zmenil postoj k dizajnu stropu. Teraz je ľahké nájsť krásnu podšívku, ktorá dokáže premeniť miestnosť, urobiť ju útulnejšou, pohodlnejšou a upokojujúcejšou. Posúdenie výhod a nevýhod navrhovaných metód konečnej úpravy, môžete si vybrať najvhodnejšiu možnosť, ktorá úplne vyhovuje všetkým.

Zanechajte Svoj Komentár