Ako urobiť letnú sprchu v krajine: inštrukcie krok za krokom

Chatka pre mnoho ľudí je miestom pre letnú dovolenku. Niekedy nie je dostatok vybavenia v budovách a musíte použiť otvorený priestor pre vodoinštaláciu. V krajine, kúpeľňa nie je tak potrebné ako sprcha, takže kabína pre sprchu bude dosť dosť. Letnú sprchu do záhrady si môžete kúpiť vo forme prefabrikovanej konštrukcie alebo si ju vyrobiť sami. Tento prvok možno umiestniť takmer kdekoľvek. Správne proporcie, princípy dizajnu a postupnosť prác na konštrukcii sprchy dacha nie sú zložité aspekty, dokonca aj začiatočník ich zvládne. K dispozícii sú 4 hlavné typy letných spŕch pre rôzne potreby. Všetky sa vyznačujú dostupnosťou a jednoduchosťou, ale konzumujú veľa vody a nie sú vhodné pre každého. Existujú možnosti s ohrievanou vodou a bez nej.

rysy

Letná sprcha v krajine - plnohodnotná budova. Jeho prevedenie je možné vykonať v niekoľkých verziách. Regál je jedným z najjednoduchších, dokonca aj začiatočník môže vybudovať takúto sprchu. Obchody predávajú hotové návrhy za malú cenu, stačí ich zbierať v krajine. Ďalšou možnosťou je panel. Je umiestnený pozdĺž horizontálnej plochy. Môže to byť plot alebo stena domu. Najbežnejším typom je stánok. Skladá sa z 3 alebo 4 stien a niekedy je doplnená šatňou. Sprchový kút môžete inštalovať takmer kdekoľvek v okolí. Podľa spôsobu zásobovania vodou, záhradná sprcha môže byť 2 typy: s valcom a vodovodným potrubím. Obvykle sú k dispozícii 4 typy sprchy: mobilné, stacionárne, teplé a univerzálne. Teplá sprcha zahŕňa otepľovanie pre použitie na jar a na jeseň. Universal je pomerne veľká budova, navyše so suchým šatníkom.


Výhody a nevýhody

Krajina dacha má mnoho výhod. Dôležitou výhodou je nízka cena hotového dizajnu. Za zmienku stojí relatívne jednoduchá inštalácia. Inštalácia letnej sprchy je vhodnou a ziskovou voľbou pre tie oblasti, kde v dome nie je kúpeľňa a inštalatérske práce. Dizajn neberie veľa miesta a perfektne zapadne do situácie v malej oblasti. Čistenie kabíny pred nečistotami a nájazdmi nie je ťažké. Sprchové materiály sú schopné odolať účinkom čistiacich prostriedkov a veľkým poklesom teploty. Negatívom je vysoká spotreba vody. V tomto ohľade by kúpanie bolo lepšou voľbou ako sprcha. Nádrž bude musieť pravidelne liať značné množstvo vody. V letných podmienkach je však oveľa jednoduchšie urobiť jednu sprchu a nenainštalovať celý inštalačný systém. Je tu ešte jeden mínus - nepohodlie. Nie každý bude pohodlný na to, aby sa osprchoval mimo špeciálne vybavenej izby.


Výber miesta

Miesto sprchy by sa malo zvoliť starostlivo. Vyberá sa s prihliadnutím na umiestnenie slnečnej strany: je vhodnejšie, aby bola sprcha dobre osvetlená slnkom, pretože voda v nádrži sa bude ohrievať rýchlejšie. Treba sa vyhnúť aj tieňovaným miestam v budovách a stromoch. Taktiež sa riadia vlastnými preferenciami: pre inštaláciu si môžete vybrať záhradnú časť pozemku alebo oblasť okolo bazéna alebo doma. Priestor pod kabínou a blízko neho by mal byť dokonale rovný. Vedľa neho musí byť miesto na vypúšťanie vody. V opačnom prípade budete potrebovať zložité rozloženie. Sprcha je ideálne umiestnená v blízkosti hlavnej budovy. Ak chcete vybrať správne miesto, budete musieť skontrolovať celé územie. Je potrebné vziať do úvahy všetky vlastnosti stavby a rozhodnúť, aký druh základov bude potrebné pod kabínou.


 

Veľkosť a prevedenie

Pred výstavbou zariadenia bude potrebné nakresliť výkres. Je lepšie, aby bola kabína priestranná, najmenej 1,5 × 1,5 m. Jej minimálna povolená veľkosť je 1 × 1 m. Je potrebné zabezpečiť šatňu, ktorá postačuje na 1,5 × 0,6 m. konštrukcie vrátane šírky tyče a dosiek. Rúry sú inštalované v rohoch. Horná časť konštrukcie sa ľahšie montuje na zem a potom sa pripevní na bočné mriežky. Všetky osi sa musia zhodovať. Pre konečnú konštrukciu, životnosť a spoľahlivé upevnenie sú dôležité, je potrebné vziať do úvahy zaťaženie od objemu 150-200 litrov. Medzi stĺpmi robíte kosenie. Mali by byť umiestnené v hrúbke steny. Pre podlahu je vhodnejšie nainštalovať paletu, ktorej veľký výber je k dispozícii v predajniach domácich potrieb. Nachádza sa na vyvýšenom piesočnatom povrchu. V podlahe sú potrebné medzery na odvodnenie. Vzhľadom na tieto nuansy, základ by mal mať výšku 20-30 cm.Ak nie je taký základ, voda bude nakoniec robiť jamku.

Treba mať na pamäti, že príliš malá plocha pod budovou môže vyvolať jej zničenie.


Stavebný materiál

Ak použijete polykarbonát - sprcha bude praktická a kompaktná. Tento materiál je elastický a môže mať akúkoľvek formu. Polykarbonátová skriňa sa ľahko montuje a inštaluje takmer kdekoľvek. Vďaka tomuto materiálu môžete použiť akýkoľvek typ prívodu vody, urobiť akýkoľvek typ sprchy. Špeciálna starostlivosť o polykarbonát nie je potrebná; to nie je hniloba, nedáva do korózie a "sa nebojí" vlhkosti. Takýto materiál ako tehla je reprezentovaný širokým pravítkom. Pre pokládku základov a obkladov je lepšie použiť plnohodnotné. Vo všeobecnosti sa materiál vyznačuje odolnosťou voči vonkajším vplyvom, trvanlivosťou a vysokou pevnosťou. Tehla sa dá použiť len na vytvorenie jedného prvku - sprchovacej vaničky. Jeden dôležitý materiál v stavebníctve, profesionálna podlaha, sa aplikuje na pokládku strechy a stien. Jeho prednosťami sú tvrdosť, odolnosť a atraktívny vzhľad.


Ako vybaviť sprchu vodou

Je potrebné nainštalovať vykurovacie zariadenie. To nezaručuje prietok vody požadovanej teploty, takže je možné, že na kanál bude pripojený ďalší, aby sa zmiešala teplá a studená voda a aby sa dosiahla teplota, pri ktorej je vhodné prať. Ak sa používa elektrické kúrenie, potom sú uzemňovacie spojenia vyhotovené z dvoch strán alebo v blízkosti všetkých uhlov. Vnútri kabíny stojí za to držať adaptér pre sprchu, ktorý uľahčí malým ľuďom umývanie. Budete tiež potrebovať odnímateľnú sprchovaciu hlavu. Neďaleko sprchovacieho kúta, ale oddelene od neho, je umiestnený štartér, ktorý spúšťa rúrkový elektrický ohrievač (vykurovacie teleso). Na napájacom zdroji musíte mať žiarovku na zobrazenie zapnutého stavu. V prípade poruchy vykurovacieho telesa musí byť v blízkosti aj prúdový chránič. Elektrické ohrievacie svorky musia byť bezpečne uzavreté proti vode alebo dažďu.


Budovanie letnej sprchy vlastnými rukami

Tento proces zahŕňa nasledujúce kroky:

 1. Naplnenie základov.
 2. Zostavte rám.
 3. Inštalácia nádrže.
 4. Usporiadanie priestoru pre prietok vody.
 5. Modernizácia budovy (vetranie, osvetlenie, dekorácia, dekor).

Aby bolo možné vybudovať sprchovací kút sami, musíte nájsť alebo kúpiť nástroje a materiály. Musíte byť schopní ich používať a poznať príslušné pravidlá pre manipuláciu s nástrojmi. V každom štádiu práce je stanovené určité časové obdobie, ktoré presahuje rámec, ktorý sa neodporúča. Všetko to začína prípravou základne. Bude potrebné vykopať dieru, zozbierať nosné prvky v správnej konfigurácii a pripraviť konkrétne riešenie. Potom sa vyrobí rámček. V tomto štádiu bude návrh dostávať obrysy. Hmotnosť štandardnej nádrže s vodou musí pre ňu vytvoriť primerané zaťaženie - to sa musí vopred zohľadniť. Dôležitým bodom je aj výber nádrže, pretože na nej bude závisieť jednoduchá obsluha a teplota vody. Ďalším krokom je vytvorenie drenážneho otvoru, septika a drenáže. V niektorých prípadoch musí byť kabína vybavená umelým osvetlením a vetraním.

Požadované materiály a nástroje

Budete musieť získať veľké množstvo zariadení. Budete potrebovať nástroje, ako je stierka, vŕtačka, rukoväť, kábel na upevnenie základnej úrovne. Na zohľadnenie geometrických parametrov je potrebné mať hydraulickú úroveň. Na prípravu betónového roztoku je potrebná malá miešačka na betón. Namiesto toho však môžete použiť iné kontajnery špeciálne určené na tento účel. Ak chcete vykopať jamu, budete potrebovať lopatu. Ak chcete vytvoriť úzky otvor v krajine potrebujú vrták. Práca zahŕňa použitie veľkého množstva nástrojov. Sú to spojovacie materiály (vrátane samorezných skrutiek), dosky na umiestnenie debnenia, kovové rúrky a tyče, drvený kameň na použitie v betónovej zmesi, piesok, cement, drevený nosník. Vyžadujú sa aj izolačné materiály. V niektorých prípadoch sú potrebné výstužné tyče.

Príprava základne pre sprchu

Základom sprchy nebudú ťažké náklady, takže nie je potrebná maximálna presnosť. Budovanie nadácie bude trvať len 1 deň. Jeho tvar bude menšia kópia štandardného základu, ale bez veľkých prvkov. V závislosti od vlastností pôdy na pozemku sa vyberie typ základne: stĺpcový, plošný, páskový, vlasový. Najobvyklejšie sa používajú možnosti ostnaté a vlasové.

Väčšina etáp výstavby takýchto pozemkov je úplne identická. Hĺbka jamy na ponorenie prvkov je zvyčajne 60 cm a môže sa od tohto indikátora líšiť v dôsledku podzemnej vody a ukazovateľa pevnosti pôdy. Debnenie sa vykonáva vo všetkých studniach. Do jamiek sa vložia 3 až 4 úzke tyče. Podstavce stĺpikov sú vybavené hydroizolačnou vrstvou, napríklad pomocou strešnej lepenky. Ďalej sa pripravuje betónová zmes. Pridajte k tomu trosky. Po dosiahnutí určitej pevnosti je debnenie odstránené, ale v niektorých situáciách môže byť ponechané.

Ak robíte všetko geometricky správne - získate stabilnú a trvanlivú konštrukciu.

Zariadenie vypúšťací otvor / septik

Pit pod sprchou - efektívna a jednoduchá možnosť. Praktickejším riešením je však usporiadanie priehlbín so šikmými rúrkami, ktorými voda padne do odtokového otvoru. Umiestnenie jamy je zvolené s ohľadom na také nuansy, ako je optimálna veľkosť použitých potrubí (nemala by byť príliš dlhá), ideálna vzdialenosť medzi jamou a sprchou (5-8 metrov). Ďalším dôležitým bodom - objem jamy, dosť pre 0,5 m3 na osobu. Okrem toho je potrebné zvážiť frekvenciu používania sprchy, vane.

Existuje niekoľko možností, čo by mohlo byť septik, ale v každom prípade budete musieť vykonať zemné práce. Ide o jednoduchý, ale namáhavý proces. Najprv sa pripravuje základná jama; Služby rýpadla budú relevantné, takže rýchlosť realizácie sa výrazne zvýši. V predpripravenej úrovni jamy a zhutnenie dna. Ďalej vytvorte odpruženú vrstvu piesku. Zvyšok práce závisí od spôsobu výstavby. Septik je schopný zabrániť šíreniu zastaranej vody.
Septik a drenáž by mali byť umiestnené v blízkosti vypúšťacieho otvoru, pretože ak sa voda dostane na tieto prvky, sú možné také nepríjemné následky:

 • zničenie suterénu;
 • degradácia pôdy;
 • nepríjemný zápach.

Montážny rám a jeho obloženie

Zvyčajne je to pohodlný, ľahko zmontovateľný dizajn, ktorý môže byť inštalovaný kdekoľvek. Zváranie rámu začína po betónovaní základu. Pre rámovú skrinku budete potrebovať profilovú rúrku s parametrami 30 × 30 mm. Pre tento dizajn je celkom prijateľná výška asi 200 až 210 cm. Šírku a dĺžku je možné vyrobiť napríklad v medziach 120-140 cm, po zvarení rámu sú jeho prvky brúsené a natreté. Prakticky akýkoľvek materiál je vhodný pre stavebné práce: film, bridlica, drevo. Otvory lepšie betónované. Rám musí byť dostatočne stabilný, aby vydržal nádrž na vodu. Môžete použiť palcovú dosku, najmä na vytvorenie kože. Je potrebné ju strihať, nasiaknuť škvrnou, antiseptickou a dekoratívnou impregnáciou. Potom sa pripevní na kovový rám pomocou skrutiek.

Výber a montáž nádrže

Tento prvok je vyrobený z plastu, ocele (vrátane nerezu, pozinkovaného, ​​uhlíkového). Teplota vody v plastových výrobkoch sa mení pomalšie - dôležitý argument pre výber prvej možnosti. Avšak na slnečných dňoch, ktoré sú väčšinou v lete, má kovanie viac pozitívnych aspektov. V samotnom návrhu môže byť systém ohrevu vody. Hlavným princípom činnosti pre vyhrievané sprchy je prístup k elektrickej energii a automatické vykurovanie. Pri malom chladení vody pracuje špeciálny mechanizmus a voda zachytáva požadovanú teplotu, to znamená, že je možné udržiavať zadanú hodnotu. Pri výbere nádrže by sa mala venovať pozornosť hmotnosti výrobku. Pri inštalácii a premiestňovaní nádrže by nemali byť žiadne ťažkosti. Zároveň je dôležitá schopnosť odolávať veľkému množstvu vody a sily. Niekoľko ďalších kritérií:

 1. Formulár. V predaji je veľa okrúhlych a štvorcových kontajnerov, ale optimálnym riešením môže byť nákup plochých nádrží. Sú stabilnejšie a sú inštalované aj na šikmej streche.
 2. Farbu. Čím tmavšia je nádrž, tým lepšie. To umožní rýchlejší ohrev vody a vyššie teploty.


Osvetlenie a vetranie

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zabezpečiť oboje, je malé okno v hornej časti steny. Avšak v tme je táto možnosť zbytočná. Osvetlenie je možné vykonať osobne. Bude potrebná dióda, radiátor na jej umiestnenie, prepínač, sklenená nádoba vo forme prázdnej pologule s otvorom pre spínač. Budete tiež potrebovať batériu a napájanie. Ak sa elektrina vedie dovnútra, budete musieť dodržiavať pravidlá pre kladenie elektrických vodičov v miestnostiach s vysokou vlhkosťou. Vetranie miestnosti najskôr vykoná prirodzený výfukový systém. Na stene môže pracovať bežný ventilátor. Ak má sprchovací kút voľný priestor v spodnej časti, napríklad medzi nohami, potom to stačí na udržanie čerstvosti v kabíne. Dokonca aj v stene môžete rozrezať malý fragment, aby ste ho mohli použiť na dočasné nútené vetranie.

Dekorácie a dekor

Okrem plátna sa môžu ako koža použiť aj iné obkladové materiály. Bude to dobre vyzerať z plexiskla a bridlice. Jedná sa o odolné a vodovzdorné materiály, ale neuchovávajú teplo dobre - nebudú fungovať na jar a na jeseň. Pozinkovaná oceľ je trvanlivá, ale vhodná pre najteplejšie dni letnej sezóny alebo pre subtropické regióny.

Plast - dobrý materiál pre dokončenie sprchy, s odolnosťou voči vode. Ale po nízkych teplotách v zime a jarnom otepľovaní stráca svoj tvar a stáva sa krehkým. Pri zdobení dacha sprcha, môžete realizovať takmer všetky nápady. Sú to lezecké rastliny na stenách a súbory niekoľkých závesných kvetináčov. Sprchy vyzerajú reprezentatívnejšie s prútenými tvarmi. Úloha vodnej nádrže môže vykonávať starý vínny sud.

Niektoré ďalšie zaujímavé možnosti dekorácie:

 • prírodné alebo umelé kvety;
 • viacfarebné dlaždice;
 • vitráže


záver

Inštalácia sprchy v otvorenom priestore nebude stáť veľké množstvo. Tieto konštrukcie sú pomerne rýchlo zmontované a vyžadujú minimálne množstvo prídavných zariadení. Bez ohľadu na to, či sprcha bude kúpená alebo vytvorená samostatne, musíte sa rozhodnúť, ktorá možnosť je pre konkrétnu chalupu najlepšia. Nezabudnite vziať do úvahy individuálne parametre a výhody rôznych typov štruktúr. Ak je kabína vyrobená samostatne, najskôr sa nakreslí obrys projektu. Potom sú určené materiálmi. Potom prichádza krok za krokom. Pripravuje sa základ a rám, vyberie sa zásobník vody. Potom urovnajte územie. Nemala by byť neustále mokrá alebo nepríjemná. Nakoniec musí byť sprchovací kút orezaný av prípade potreby ozdobený. Môže byť potrebné nútené vetranie alebo umelé osvetlenie.

Zanechajte Svoj Komentár