Bambusová izba

Večne zelený exotický kmeň je doma schopný dlhodobo existovať. S náležitou starostlivosťou bude bambusová izbová rastlina kvitnúť krásnymi malými kvetmi. Frekvencia, veľkosť farby závisí od typu. Ktorýkoľvek z nich sa môže pestovať na zemi alebo umiestniť do vody. Je možné pridať ešte viac dekoratívnosti, ak sú elastické stonky v čase dotiahnuté upevnením na vodiaci objekt spôsobom obmedzenia priestoru. Zelené výhonky vyzerajú dobre av kompozícii.

O rastline

Ďalší názov pre dekoratívne bambus je draderza brúska. V 19. storočí ho z Číny priviezol anglický kvetinár Frederic Sander. Rastlina má holé stonky s kopijovitými listami na vrchole. Zelení sa rýchlo zväčšujú. Po niekoľkých mesiacoch môžu aj trpasličí odrody dosiahnuť výšku 1 meter.

Vnútorný bambus sa používa na dekoratívne účely. Bude dokonale zapadať do každého interiéru, bude originálnou výzdobou obytných, kancelárskych priestorov. Schopnosť stoniek otáčať sa v rôznych smeroch dáva dizajnérom možnosť fantázovať v akomkoľvek smere a vytvárať originálne kompozície.

Druhy a odrody

Vnútorný bambus je miniatúrna rastlina. Pestuje sa doma v kvetináčoch so zemou alebo špeciálnymi priehľadnými nádobami, korenenými kamienkami a naplnené vodou. Bambusová starostlivosť je minimálna. Rastlina vyžaduje osvetlenie, napájanie a pravidelné kŕmenie. Všetky odrody sú spojené dutým kmeňom. Rozmanité druhy sú kvalifikované vo veľkosti a sú rozdelené do nasledujúcich skupín:

 • Nízka. Rastliny rastú na 1 meter. Populárne odrody - "Golden Lily", "Tsuboy";
 • Priemer. Dosiahnite výšku 3,5 metra. Krásne odrody - "Shiroshima", "mexické plač";
 • Vysoká. Vzácne pre interiéry, pretože sú ťahané do 6 metrov. Jasní zástupcovia skupiny, podobne ako obri, - "Tropical black", "Monastic".

Pri výbere odrody je potrebné jasne pochopiť účel výsadby. Je potrebné vziať do úvahy výšku rastliny a ako to bude vyzerať, tvar listov, typ koreňového systému. Pre niektoré druhy je osamotená existencia vhodnejšia, keď sa iní cítia lepšie v skupinách.

Podmienky rastlín

Vytvorenie príjemného prostredia pre bambus môže byť veľmi jednoduché. Domáce zariadenie potrebuje dobré osvetlenie a čerstvý vzduch. Potravinové výhonky získavajú prostredníctvom koreňového systému, preto je dôležité systematické zalievanie a hnojenie. V závislosti od typu pristátia (pôda alebo voda) platia určité pravidlá starostlivosti.

Osvetlenie a umiestnenie

Vnútorný bambus netoleruje priame slnečné svetlo. Miesto by malo byť zvolené jasné, ale s dávkovaným ultrafialovým žiarením. Stmavenie v poludňajšom teple je možné dosiahnuť pomocou závesu. V regiónoch s prevládajúcim oblačným počasím, v období klesajúcich denných hodín, môžu byť rastliny umelo osvetlené špeciálnymi lampami. Nedostatok svetla ovplyvňuje vzhľad zelene - lístie padá, kmeň sa zmení na žltý, rast sa prudko spomaľuje.

Je lepšie umiestniť hrniec s bambusom na západnom, východnom parapete. Nemalo by sa dovoliť, aby sa prevaril, takže v zime je lepšie presunúť nádobu do stredu miestnosti, aby sa starostlivo odvzdušňovali.

Teplota a vlhkosť vzduchu

Ako sa mení sezóna, teplotné preferencie vnútornej bambusové zmeny. Zvýšené hodnoty sú pre neho rovnako deštruktívne, ako aj redukované. Pre udržanie dobrého režimu vlhkosti by teplota v lete nemala prekročiť 35 ° C, v zime - 15 ° C. Ak je miestnosť veľmi horúca, hrniec s rastlinou by mal byť dočasne presunutý do miestnosti bez okien (chodba, kúpeľňa). Optimálne ukazovatele teploty - 25-30 ° C

Vlhkosť nie je pre vývoj rastlín dôležitá. Ale pretože dracaena je tropická rastlina, príliš suchý vzduch mu môže ublížiť. Nepoužívajte striekaciu fľašu na postrek listov, nadbytok tekutiny spôsobí hnilobu stonky. Ak je vzduch teplý a suchý, môžete vedľa bambusu položiť tanier s vodou. Pravidelné trenie listov vlhkou handričkou urobí viac ako zalievanie v horúcom dni.

Voľba kapacity pre pristátie

Nádoba by mala zodpovedať veľkosti bambusu a počtu jeho stoniek. Výstrely musia byť vzdialené najmenej 5 cm od okraja nádrže. Nie je nutné ich presne lokalizovať v strede. Na výsadbu v pôde sa hodia všetky kvetináče s drenážnymi otvormi. Ak sa rozhodne pestovať rastlinu v obyčajnej vode, hydrogél, je lepšie použiť krásnu transparentnú vázu. Skryť koreňový systém, môžete použiť korálky, výplň kameňov.

Kapacita recesie by mala byť dvojnásobok odnože. Plochý, malý hrniec nebude fungovať. Rastliny vysadené vo vode budú musieť byť pravidelne rezané, pretože koreňový systém je rozvetvený a rýchlo rastie. Každý pestovateľ si zvolí rastovú metódu pre seba, pričom odhadne výhody a nevýhody každej možnosti.

Pestovanie v zemi

Možnosť pestovania v krajine je vhodnejšia pre dracenas. Voda krátko zotrváva, čo odstraňuje hnilobu koreňov. Vhodná bude akákoľvek zmes pôd pre izbové rastliny, pozostávajúca z hliny, rašeliny, humusu. Musí byť prítomná drenážna vrstva - 5-6 cm piesku, malé kamienky. Po výsadbe v krajine sa rastlina zavlažuje na niekoľko dní.

Bambus pestovaný s uzavretým koreňovým systémom musí byť oplodnený. Na jar a na jeseň používajte komplexné zmesi trávnikov nasýtené dusíkom. Prvá transplantácia kvetov sa vykonáva po 2 rokoch. Potom nahradia iba hornú vrstvu zeme. Plytký rez na dne kmeňa pomôže stimulovať rozvoj koreňov.

Pri každom transplantácii, musíte starostlivo skontrolovať korene bambusu. Zhnité, staré a poškodené by mali byť odstránené.

Pestovanie bambusu vo vode

Pre dlhú a bezproblémovú existenciu bambusu v tekutom médiu jednoducho nestačí jeho uvedenie do vody. Nenáročná rastlina bude musieť vytvoriť optimálne podmienky pre rýchly rast. Robiť skupinové výsadby, môžete si vytvoriť vlastnú tropickú záhradu v krátkom čase. Pôvodný spôsob pestovania poskytne najlepší výsledok - silný kmeň, svieža zeleň, ak sa výsadba bambusu v dome vykonáva podľa nasledujúceho plánu:

 1. Koreňový systém kontrolovať, odstrániť príliš zarastené, slabé korene. Môžete bezpečne znížiť na 1/3 základne;
 2. Vyberte kapacitu. Mala by to byť nízka, široká váza. Priehľadné sklo s dekoratívnymi prírodnými kameňmi vyzerá krásne;
 3. Dekor a nádoba sa musia pred použitím prevariť vo vode;
 4. Stonka bambusu sa spúšťa do vázy, korene sa opatrne vyrovnajú a upevnia dekorom;
 5. Naplňte rastlinu filtrovanou, usadenou vodou 2 cm nad kameňmi;
 6. Tekutina sa musí vymeniť najmenej raz za dva týždne. Prvé známky toho, že voda vyžaduje výmenu, sú zatuchnutý zápach, pľuzgiere, zakalenie, vzhľad peny;
 7. Pri zavlažovaní sa bambus kŕmi mesačne fosfátovými a dusíkatými hnojivami a ich odrodami.

Ako sa starať o rastlinu

Pestovanie bambusu doma nie je jednoduché, napriek jeho láske k vlhkosti a rýchlemu rastu v priaznivých podmienkach. Vytvorenie takéhoto prostredia si bude vyžadovať neustálu pozornosť, dostupnosť pripravenej vody, určité zručnosti v kvetinárstve. Jedinečná zelená trvalka bude vynikajúci dekor pre dom alebo byt, ak si zaistíte, že má vhodné podmienky rastu - vyberte si umiestnenie správne, včas zvlhčite, orezajte, chráňte pred škodcami a chorobami, riadne sa starajte.

pôda

Bambusová pôda môže byť použitá. Jednoduchá zmes trávnika a piesku. Je však lepšie, ak je pôda kyslá, mierne kyslá. Ťažká pôda prispieva k koreňovej hnilobe a pomalému rastu. Úlohou drenáže môžu byť zlomené črepy, expandovaná hlina, malé kúsky tehál. Spodná vrstva by mala zaberať 25% kapacity.

Rastlina sa umiestni do stredu nádoby, korene sa spustia na drenáž. Potom, čo pôda zaspala, mala by byť mierne stlačená, aby sa uvoľnil vzduch. Zem by mala byť vždy mokrá. Vrchná vrstva sa kontroluje denne dotykom, uvoľňuje sa raz týždenne.

zalievanie

Pôdu je potrebné zvlhčiť len teplým dažďom, usadenou vodou. Bežný kohútik obsahuje veľa nečistôt, ktoré sú škodlivé pre rastliny, ktoré sa hromadia v koreňoch a spomaľujú prirodzené procesy - fotosyntéza sa zhoršuje, listy sa blednú, deformujú sa. V takýchto chvíľach je rastlina náchylná na záchvaty parazitov, stráca imunitu voči mnohým chorobám. Ak nie je možné kvapalinu zachytiť a prefiltrovať, môžete ju zmäknúť. Voda sa naleje do plastovej fľaše a umiestni do mrazničky. Po rozmrazení je vhodný na zavlažovanie.

Frekvencia zalievania bambusových paliem závisí od sezóny. Na jar av lete by mala byť vlhkosť bohatá, na jeseň av zime - mierna. S príchodom chladného počasia môže byť rastlina prenesená na nezávislú kontrolu potreby vlhkosti presadením do vázy s vodou.

Odporúča sa, aby sa bambus cez vodu. Korene rastliny absorbujú tekutinu podľa svojich potrieb. Po niekoľkých hodinách sa z panvice naleje voda. Postup sa opakuje, keď je ornica úplne suchá. Sprej a vodu nemôžete používať v koreňovom priečinku. Takéto spôsoby hydratácie môžu viesť k tvorbe hniloby na koreňoch.

Zalievanie by sa malo zastaviť, ak zem začne vyžarovať hnilobný zápach. Ak je vrchná vrstva pôdy pokrytá sivým, bielym kvetom, musí byť nahradená, umyť bambusové korene, dezinfikovať.

transplantácia

Najťažšia a najrýchlejšie rastúca tráva sa dá presadiť, keď má dostatok koreňového systému, až do 4 - 5 cm, preto sa rezanie umiestni do vody a ponechá sa na osvetlenom mieste. Príliš dlhé korene musia byť skrátené na najmenej 7 cm, inak sa môžu zamotať a rozbiť na samom základe. Postup transplantácie je nasledovný:

 1. Rezanie pred výsadbou sa odstráni z prostredia klíčenia, stále vlhké korene sa ošetrujú zakorenením;
 2. Vložia výhonok do otvoru alebo na drenáž, pokropia ho po častiach a pôdu spolu so zmesou ošetria pre koreňový rast;
 3. Pozemok by sa mal dostať na horný okraj hrnca, ak sa pri zalievaní usadil, mal by sa pridať.

Je lepšie sa vysporiadať s bambusovými transplantáciami skoro na jar, aby sa koreňovému systému podarilo posilniť a jeho listy nespadli s príchodom chladného počasia. Pot by mal byť hlbší a širší ako ten predchádzajúci. Počas obdobia rastu by sa rastlina nemala dotýkať koreňov stenami nádoby.

Počas vegetačného obdobia možno bambus niekoľkokrát presádzať. Podporuje pohyb rýchleho rastu, túžbu znásobiť rastlinu.

Hnojivá a hnojivá

Vnútorný bambus rastie oveľa lepšie v živnom médiu, aj keď to môže byť v bežnej vode na dlhú dobu, je spokojný len s jeho obnovou. Hlavná vec pri práci s hnojivami nie je preháňať to. Množstvo živín, najmä v prvých týždňoch po transplantácii, spôsobí poškodenie.

Všetky pôdne typy bambusu sa raz za mesiac posilňujú od jari. V lete, počas obdobia aktívneho rastu, môže byť dávka znížená a časový interval medzi prístupmi môže byť znížený. Môžete použiť univerzálne hnojivá špeciálne určené pre palmy alebo ozdobné listnaté trvalky.

Tráva rastúca vo vode musí byť pravidelne hnojená, dokonca aj v zime, pretože takéto prostredie obsahuje oveľa menej živín ako pôda. Na tento účel sa používajú kvapalné prostriedky na báze dusíka, fosforu. Odporúčaná dávka na obale musí byť znížená najmenej o 5-krát, aby nedošlo k rýchlemu rastu. Môžete tiež použiť list top-dressing miesto koreňa, striktne dodržiavať pravidlá postrekovania.

Orezávanie bambusu

Môžete si vytvoriť akékoľvek tvary z bambusu. Flexibilná, nenáročná rastlina dokonale toleruje prerezávanie s dobrým zakorenením a bez toho, aby sa vyskytla najmenšia choroba. Po prvé, zbavte sa suchých prebytočných stoniek, ktoré sa nachádzajú na základni závodu. Potom zvoľte bod vetvy, v prípade potreby pripojte výhonky páskou, odrezte pod označeným uzlom. Takéto bylinné vzorky už nebudú rásť smerom nahor.

Pre krásny vertikálny rast by mali pravidelne prerezávať konáre. Riedenie je nevyhnutné pre rovné aj špirálové typy bambusových lakov. Rezané miesta sú posypané popolom alebo voskované. Na zakorenenie sa používajú orezané odrezky. Ak chcete urýchliť proces vzniku koreňov pomôže malé rezy v dolnej časti stonky.

Metódy pestovania bambusu

Môžete získať niekoľko rastlín z jedného kmeňa Sander dracaena niekoľkými spôsobmi. Výber najlepšieho spôsobu chovu doma je nevyhnutný po vyhodnotení rôznych faktorov, ktoré môžu ovplyvniť ďalšie vývojové procesy bambusu. Je potrebné zohľadniť vlhkosť miestnosti, teplotu, osvetlenie. Častejšie sa odrezky oddelia od zdravej rastliny počas transplantácie, ale môžu sa použiť aj semená. Každá z možností má svoje vlastné charakteristiky.

Reprodukcia odrezkami

Najobľúbenejší spôsob chovu bambusu. Často sa používa doma, pretože jeho realizácia si vyžaduje minimálne úsilie. Pre exotické rastliny - to je najlepšia voľba. Existuje niekoľko možností na rezanie bambusu:

 • Apikálnej. Na získanie vhodných odrezkov z materskej rastliny sa odreže vrch. Segment by mal byť dlhý najmenej 15 cm, potom sa narezáva do vody, pridá sa koreňový stimulátor. Tak, že v procese rastu koreňov stonky nie hnije, sú všetky plátky rozmazané tekutým voskom.
 • Stem. Zakorenenie sa uskutočňuje štandardnou metódou vo vode s roztokom rastového stimulantu. Materská rastlina je rozdelená na časti a ošetruje každý segment. Metóda je relevantná, ak sa hrot nevysunie, nenarazí, nie je postihnutý chorobami alebo škodcami.
 • Reprodukcia kolenami. Metóda sa zriedka používa v kvetinárstve, ale to neznamená, že je menej efektívna. Zalomený chov sa používa, ak je potrebné zachrániť starú, oslabenú rastlinu. Korene na stonke rastú na križovatke segmentov. Sú oddelené, zakorenené a vštepené do zeme.

semená

Pestovanie bambusu zo semien nie je ľahká úloha, vyžaduje si to veľa času a úsilia. Táto metóda chovu sa doma prakticky nepoužíva. Od pristátia po vznik výhonkov bude trvať najmenej 2 týždne.

Pred prenesením semien do pôdy by mali byť jeden deň namočené v prečistenej vode. Tento čas je dosť na to, aby sa embryo prebudilo vo vnútri. Sadiť je do špeciálneho substrátu povrchovej pôdy, popola, drevnej štiepky. Všetky zložky musia byť zmiešané a preosiate, aby sa odstránili odpadky, malé kamienky.

Prvá výsadba nasiaknutých semien sa robí vo veľkom, jednodielnom kontajneri. Sú umiestnené jeden po druhom do hĺbky 2-5 mm, pokryté zeminou, bez podkopávania. Klíčenie vyžaduje čerstvý vzduch, dávkované slnečné svetlo, denné zalievanie.

Zvláštnosťou bambusových semien je počiatočná tvorba koreňa, nie výhonok. O niekoľko mesiacov neskôr, akonáhle sa vytvoria prvé výhonky, sa rastliny zasadia do kvetináčov v rašelinovej zmesi.

Vlastnosti starostlivosti v zime

S nástupom chladného počasia rastlina spomaľuje svoj rast, vstupuje do stavu pokoja. Počas tohto obdobia je potrebné vykonať určité zmeny v starostlivosti. Najprv znížiť zalievanie. Teraz je potrebné raz týždenne zvlhčovať pôdu kombináciou postupu s utieraním listov a postrekovaním.

Inštalácia zariadenia na zimu by mala byť na teplom mieste, kde teplota neklesne pod +18 ° C a vlhkosť pod 40%. Pomocou špeciálnej lampy môžete usporiadať dodatočné osvetlenie. V zime je lepšie, ak pôda neuvoľňuje alebo nerobí veľmi zriedka.

Choroby a škodcovia

Bambus má dobrú imunitu voči chorobám, takže najčastejším problémom je tvorba žltých listov, otupenosť stonky. Príčinou straty farby je často nekvalitná starostlivosť. Silné a konštantné osvetlenie, zalievanie špinavou vodou z vodovodu, nedostatočné odvodnenie môže spôsobiť poškodenie zariadenia a viesť k podobným následkom. Nadmerná vlhkosť spôsobí výskyt hniloby, plesní a vzniku baktérií.

Po nájdení aj malých škvŕn na listoch, musia byť odrezané. Po vysušení je miesto odstraňovania ošetrené uhlím, niekoľko hodín po dezinfekcii, je potiahnuté voskom.

Škodcovia ovplyvňujú vnútorný bambus zriedka. Ale ako vo všetkých domácich kvetoch, roztoče sa nachádzajú na Sander dracaena. Odstráňte rastliny z hmyzu ošetrenie všetkých jeho častí mydlom a vodou.

Bambus v dome: príznaky, povery a Feng Shui

Všetky značky spojené s bambusom v dome sú mimoriadne pozitívne. Odolná, vytrvalá rastlina má priaznivý vplyv na ľudský život. Je daná a prijímaná ako dar s túžbou zlepšiť blahobyt, priťahovať šťastie, harmonizovať všetky životné procesy. Podľa označenia je každá časť bambusu zodpovedná za určité štádium života.

Мощное по энергетике растение может, как улучшить, так и ухудшить ситуацию в доме, поэтому следует знать правила его расположения. Поместив "дерево счастья" в определенное место в доме, можно скорректировать нужные сферы жизни. Большое значение, согласно китайскому учению Фэн-шуй, имеет количество стеблей. Они оказывают следующее влияние:

 • 2 stonky - symbol lásky a silného manželstva;
 • 3 - blaho rodiny, šťastie;
 • 4 - symbol smrti, nie je možné držať takéto skladby doma a prezentovať ich priateľom;
 • 5 - bohatstvo, finančný úspech;
 • 7 - zlepšenie blahobytu, podpora zdravia;
 • 8 - úspech v každom podniku;
 • 9 - úspešná práca, kariérny rast;
 • 20 - „Veža lásky“ posilní priateľstvo, obnoví lásku, teplé rodinné vzťahy.

záver

Pestovaný bambus doma nie je o nič horší ako exotické exotické záhrady. Zakrivené ozdobné vetvičky vo forme špirály budú originálnym darčekom, ktorý môže zostať vo vode na dlhú dobu aj bez vyvinutého koreňového systému. Prechod na zem predĺži životnosť stálezelenej rastliny na niekoľko ďalších rokov, poskytne príležitosť vidieť viac ako jeden snehobiely kvet.

Zanechajte Svoj Komentár