Záhradná chryzantéma

Medzi širokú škálu rastlín v krajine, záhradný chryzantéma zaujíma samostatné miesto. "Kráľovná jeseň" otvára svoje púčiky v auguste, naplnenie stránky s ohromujúci koláč chuť. S pravidelnou, primeranou starostlivosťou sa poskytuje krásne kvitnutie až do mrazu. Existuje mnoho druhov chryzantém, ktoré sa líšia tvarom, farbou okvetných lístkov, štruktúrou stoniek. Každá tradičná, exotická odroda má svoje vlastné vlastnosti a vyžaduje určitú starostlivosť.

Dokonca aj nováčik v lete môže pestovať jednoduchú chryzantému. Je nenáročný, nevyžaduje ročný transplantát. V prípade zmeny miesta dokonale zakorení na nové. Väčšina odrôd (viac ako 500) je ideálna pre vonkajšie použitie. Svetlé voňavé farby vytvoria radostnú náladu v predvečer chladného počasia na každom pozemku.

História a pôvod

Tisícročná história chryzantém vzniká v krajine kultúry kvetov - Číny. Aj vtedy mocní cisári obdivovali úžasné farby. V niektorých obdobiach sa porovnávali so zlatom a robili ziskové burzy.

Existuje mnoho legiend, ktoré hovoria o vzhľadu kvetu. Jeden z najviac uctievaných stavov, že zlý drak chcel ukradnúť slnko, ale svetlo ho pálilo. Zúrivý ho roztrhol na kúsky. Iskry padajúce na zem sa zmenili na chryzantémy. Z gréčtiny sa názov rastliny prekladá ako zlatá farba.

V záhradníckych podmienkach sa chryzantéma pestovala v 5. - 6. storočí pred naším letopočtom. Prvá písomná zmienka pochádza z Konfucia. Najpresnejší opis starých kvetov bol vyrobený v roku 1753 otcom modernej taxonómie, Carl Linnaeus. Prekvapivo, vo voľnej prírode, táto rastlina nebola nikdy nájdená, až do súčasnosti.

Predchodca všetkých odrôd - indická chryzantéma a moruše. Prvé pestované druhy mali malé, iba žlté kvety. Po prvýkrát v Európe sa rastlina objavila v 17. storočí, ruskí záhradníci mali šťastie, že kópie dostali až do konca 19. storočia.

Výhody pestovania chryzantém na mieste

Zaujímavou vlastnosťou chryzantém je viazanie odrody na špecifickú oblasť. Práve v mieste pôvodu sa prejavujú úplne. Ohromujúce trvalky dokonale znášajú slabé mrazy, dlhodobo si zachovávajú farbu. Medzi výhody rastu na stránke patria nasledujúce faktory:

 • Obrovské množstvo odrôd a skupín, s ktorými môžete vytvárať zaujímavé kompozície, závodné samostatne;
 • Doba kvitnutia padá hlavne na jeseň;
 • Nestrácajte nádheru kvetenstvo ani pri nízkych teplotách, s nedostatkom slnka;
 • Ľahko sa množia, rezané stonky môžu byť vo vode až mesiac;
 • Odolný voči škodcom, chorobám;
 • Schopný tolerovať akékoľvek nepriaznivé vplyvy na životné prostredie (silný vietor, krupobitie, dlhotrvajúce zrážky).

Typy času kvitnutia

Každá krajina, v ktorej bol výber chryzantém a rozvinutých odrôd má svoju vlastnú klasifikáciu. Ale pre všetky druhy vyvinul jednu divíziu pre termín kvitnutia. Tieto sú skoré, stredné, neskoré a zimné. So všetkými zástupcami na mieste, krásne kvitnúce začne na začiatku leta a končí na konci jesene. Každý typ farebných vzoriek vyžaduje určitú starostlivosť, má špeciálne preferencie v pôde, osvetlení a top dressingu.

Včasné odrody

Takéto rastliny sú obzvlášť populárne medzi záhradkármi. Začnú kvitnúť začiatkom leta. Vo výške, ich stonky dosahujú 1,5 metra, môžu byť jednotlivé alebo zoskupené do kríkov. Veľkosť kvetu možno tiež meniť.

Takéto chryzantémy sú vysadené semenáčikom spôsobom, ako je to možné počas prvých otrokov. Najlepší čas, kedy denné hodiny dosiahnu 9 hodín, je zvyčajne v polovici februára. S skorým výsevom, kvitnúce kríky poteší svojou krásou počas májových sviatkov.

Bezprostredne vysadené rastliny v otvorenom teréne nemôžu byť, potrebujú najmenej 15 dní na spevnenie. V čase, keď sú prenesené do pôdy, je potrebné sa vyhnúť spätným mrazom. Medzi obľúbené odrody patria:

 1. Anita - biely jediný kvet guľovitého tvaru s priemerom 20 cm;
 2. Sazl lila - vetvička s ihličkovitými kvetmi;
 3. Regalia - stredne kvetinový druh má červené puky až 15 cm;
 4. Monagua - malé červené kvety, ako sedmokrásky, sa zbierajú v kvetenstvách;
 5. Rezavý - biely guľovitý pupík, s priemerom 20 cm;
 6. Natasha - kvet môže byť jeden stredne veľký alebo sa môže skladať z niekoľkých stoniek (Natasha-vetochnaya).

Neskoré odrody

Vytrvalý neskorokvetý chryzantéma sa cíti skvele v pôde a dlho zostane v stave porezu. Výška stoniek je 100-160 cm, rýchlo rastie a mení sa z jedného kvetu na silný vzpriamený ker. Stonky môžu byť tak husté, že vydržia aj silný vietor a nie zlom.

V neskorých chryzantémach sú takmer všetky kvety na rovnakej úrovni. Trvalka vyzerá ako nádherná kytica, zdobenie exteriéru stránky. Kvitne od začiatku jesene až po prvý mráz. Je lepšie pestovať takéto odrody v mierne tmavých oblastiach. Akákoľvek pôda s humusom urobí, čo poskytne kvety vysokej kvete. Obľúbené odrody: Avignon, Moskva, Ribonet, Champagne, Super White.

Pre kvitnúce trvalky, musíte nájsť slušné prostredie (astry, ľalia). Vysoké chryzantémy vyzerajú skvele na pozadí okrasných vždyzelených kríkov alebo ako samostatný krík na trávniku.

Stredná trieda

Jesenné chryzantémy, ktoré kvitnú začiatkom augusta a koncom októbra, sú trvalými kríkmi s členitým zeleným lístím. Pochádza vzpriamene, môže dosiahnuť výšku 1 meter. Jednotlivé rastliny sa takmer nikdy nevyskytujú. Častejšie má trvalka strom, guľovitú korunku.

Je potrebné zasadiť chryzantémy stredne kvitnúce vedľa vysokých ovocných kríkov, stromov, ktoré vytvárajú tieň v poludnie. V otvorených oblastiach sa môžu spáliť kríky listov. Táto skupina zahŕňa tieto typy: Anastasia, Kazan, Syvena, Viking, Chita, Tom Pierce.

Zimné rezistentné odrody chryzantém

Mrazuvzdorné odrody dlhého kvitnutia postupne nahrádzajú jarné a letné rastliny. Sú menej náladové, pokojná zima v krajine. Častejšie trvalky s takými charakteristikami sa vyskytujú v skupine kórejských chryzantém. Odlišujú sa v nasledujúcich ukazovateľoch:

 • Výška puzdra;
 • Doba kvitnutia;
 • Druh kvetenstvo;
 • Farebná škála kvetov.

Len otvorené mrazuvzdorné odrody môžu zima v otvorenom teréne. Ale aj takéto rastliny musia zmierniť úlohu, mať pripravené dobre pred prvým mrazom. Platí to najmä pre severné regióny. Aby sa zvýšila odolnosť chryzantém na konci septembra, pôda je hnojená hnojivami z fosforu a draslíka. Mali by ste tiež neustále kontrolovať rastliny, aby ste nevynechali prvé príznaky choroby. Slabé kvety nebudú tolerovať mráz.

Prvé mrazy nepoškodia kórejské mrazuvzdorné odrody, ale začiatkom decembra by sa rastliny mali rozrezať, ponechajúc 10 cm stonky a dobre odhodené okolo podzemku. Ak v zime nebude sneh, kvetinový záhon by mal byť pokrytý suchými listami, jedľovými vetvami.

Odrody chryzantém podľa veľkosti kvetenstva a štruktúry kvetu

Všetky druhy záhradných chryzantém sa kombinujú do skupín podľa určitých charakteristík a vlastností. Rastliny môžu byť trpaslíci aj gigantickí. Výška sa pohybuje od 15 cm do 1,5 m. S rôznymi tvarmi, veľkosťami, farbami kvetenstvo, môžete vytvoriť úžasné farebné krajiny.

Veľké kvety chryzantémy

Veľké kvety rôznych farieb na silných dlhých stopkách sú ideálne na skladanie kompozícií a kytíc. Patria do rodiny Astrov, majú zahustený koreňový systém, silne rozvetvené výhonky. Listový list veľký - 20 cm na dĺžku, 10 cm na šírku. Tvar hrán je zvlnený bez odštiepenia.

Veľké kvety môžu zostať jednotlivé, alebo urobiť viac kvetenstvo s košom do 30 cm v priemere.Kvetiny môžu byť sasanky, guľaté, pologule, s jednoduchými, vyžarovať, pavúk-ako, kučeravé-zložené púčiky Bush.

Hlavnou výhodou veľkokvetých chryzantém - vynikajúce externé dáta. Veľký výber odtieňov vám umožní vytvoriť krásne kompozície z rôznych druhov, kombinovať ich s inými malými, vysokými kríkmi. Väčšina odrôd kvitne viac ako 3 mesiace, odolná voči mrazu. Kvety netolerujú nadmerne vlhkú pôdu, nedostatok tepla a slnka, sú náchylné na plesňové ochorenia.

Stredne kvitnúce odrody

Možno pestovať v otvorenom teréne, v kvetinových záhonoch alebo v kvetináčoch, ako dekor pre terasy a balkóny. Výška stonky je 50-70 cm, priemer kvetov je až 18 cm, kvetenstvo je ihličkovité, ploché alebo valcované do tubulu. Najčastejšie sa používajú na zdobenie stránky. Populárne odrody: Golden Fleece, Champagne Splashes, Pink Daisy.

Dekoratívne vnútorné chryzantémy so strednými kvetmi vyžadujú určitú starostlivosť. Nádoby by sa mali pravidelne odoberať na čerstvý vzduch, umiestniť do tienidla. Nepotrebujete časté zavlažovanie, vlhkosť môže byť nahradená postrekom. Aby rastlina nestratila svoju ozdobu, je potrebné pravidelne odstraňovať sušené stonky a vyblednuté púčiky.

Malé kvetované odrody

Kompaktné malé kvety odrody rastú nízke kríky. Väčšina z týchto druhov bola chovaná v Kórei, takže boli pridelené do samostatnej skupiny hybridov - kórejskej chryzantémy. Trvalky rýchlo zakoreniť v otvorenom poli a jednotlivých kvetináčoch. Používajú sa na záhradné dekorácie, ako izbové rastliny.

Výška odrody obrubníka nepresahuje 30 cm, kvety Sredneroslye môžu rásť až do 50 cm, vysoké skupiny sú zriedkavé. Pestujú sa pod rezom, aby sa vytvorili kytice a darčekové kompozície. Malé kvetované kvetenstvo má 2-5 cm a podľa tvaru púčika sú rozdelené do nasledujúcich typov: t

 • Pompon so skrytým kvetenstvom;
 • Terry s lístkami;
 • Jednoduché, pripomínajúce harmanček.

Malé kvetované chryzantémy s guľovou korunkou vyzerajú veľmi elegantne, nepostrádateľné v dizajne lokality. Kvety ohromujú množstvom farieb. Neobvyklé tóny - bordová, čierna, oranžová sa stanú skutočným vrcholom kvetinového záhonu. Nízke kríky sa často nazývajú dubové stromy, pretože majú podobnú formu listov so storočným stromom.

Farebná odroda

Vďaka chovateľom existuje mnoho druhov chryzantém s najúžasnejšími a neobvyklými farbami. Často prevládajú monofónne, žlté, ružové, biele farby. Hybridné odrody môžu byť dvojfarebné, viacfarebné, najviac nepredstaviteľné tóny (čierna, oranžová, zelená, modrá).

Okvetné lístky viacfarebných kvetenstiev môžu byť pozdĺžne natreté, uchytené uprostred a lemované. Tam sú hladké prechody odtieňov, od oranžovej až bledožltej, kontrastné kombinácie bielej a jasne červené. V kvetoch s kučeravými ohnutými, pavúčovitými okvetnými lístkami sú najbližšie k stredným listom často oveľa bledšie ako tie extrémne, masívne.

Pravidlá vykládky

Rast chryzantém v otvorenom poli je veľmi jednoduchý. Najčastejšie používať semená, ale môžete zasadiť rezne. Ak je obľúbená odroda už rastie na mieste, môžete pridať niekoľko ďalších kríkov pomocou jeho oddelenie. Niektoré zručnosti na výsadbu sa nevyžadujú. Dekoratívne kvety potešia každý rok ohromujúcou farbou, ak budete postupovať na záhrade zodpovedne a budete dodržiavať určité pravidlá.

Výber miesta

Chryzantéma nie je obzvlášť náročná na zloženie pôdy, ale rovnako ako všetky rastliny, miluje teplé, mierne svetlo. Keď sme sa rozhodli doplniť miesto o nové kvitnúce plodiny, je predovšetkým potrebné, aby si našli miesto. Malo by byť zrejmé, že všetky odrody netolerujú vysokú vlhkosť, rastú v tieni slabo. Potrebujú dostatok slnečného svetla. V opačnom prípade bude farba zelenej farby menej nasýtená, kvety budú oveľa menšie, kvetenstvo stratí svoju pompézu, stonky - rovnosť.

Pre jednoročnú, celoročnú kultúru bude ideálnym miestom pre pristátie kopec. Rastliny sa rýchlo adaptujú a majú čas, aby sa stali silnejšími pred nástupom chladného počasia. Skúsení záhradníci neodporúčajú držať kvet na jednom mieste viac ako tri roky. Pravidelná opätovná výsadba, zmena kvetinovej záhrady pomôže predísť útokom škodcov, koreňovej hniloby a mnohých chorôb.

pôda

Najlepšia pôda pre chryzantému - voľná, bohatá na organickú hmotu, priepustná. Vhodná kyselina, neutrálna pôda s dobrou drenážnou kapacitou. Zem môže mať akékoľvek zloženie okrem ťažkej hliny.

Poskytujú bohaté kvitnutie môže, ak pridáte do pôdy rašeliny, vhodný komplex, minerálne hnojivo. Na odvodňovanie ťažkých pôd s použitím čisteného piesku. Rastlina dobre prežíva na piesčitých, hlinitých pôdach. Ak je pôda príliš kyslá, pridáva sa k nej popol.

Hnoj na kŕmenie musí byť okamžite odstránený - chryzantémy ho netolerujú.

Čas pristátia

Najlepší čas na výsadbu a presadenie chryzantém je skoro na jar. Po prvom mraze si môžete zobrať rastliny na záhradu. Na novom mieste sa budú môcť pokojne usadiť, pripraviť sa na jesennú zimu, niektoré odrody na zimovanie. Počas teplého slnečného obdobia aj najslabší jedinci zakorenia.

Jesenná výsadba je menej výhodná, pretože zvyšuje riziko smrti kvetov v dôsledku abnormálne skorého príchodu studeného počasia. Rastliny budú vyžadovať zvýšenú pozornosť a starostlivosť, bude potrebné pripraviť sa na zimu.

Dôvodom pre pestovanie chryzantém v krajine na konci sezóny môže byť rozmnožovanie, keď je naliehavé zasadiť kvetinovú záhradu. Aj na jeseň výsadba ospravedlňuje túžbu posilniť koreňový systém, zvýšiť odolnosť voči mrazu, kalenie pre nasledujúce roky. Pri výbere času na výsadbu chryzantém musíte zvážiť nasledujúce body:

 • Klimatické charakteristiky regiónu;
 • Vlastnosti miesta pristátia;
 • Charakteristiky odrody, skupiny;
 • Stav pôdy, výsadba materiálu.

Príprava a vylodenie vrtu

Hĺbka pristávacieho otvoru by nemala presiahnuť 40 cm, každý otvor musí byť dobre odvodnený, oplodnený a napojený. Pripravené puzdro sa spúšťa do otvoru a po kvapkách sa pridáva. Pre vysoké rastliny musíte okamžite nainštalovať dočasnú podporu. Na konci pristátia by mali byť pripnuté. V horúcom počasí, musí byť sadenice skryté v tieni, umiestnené pod baldachýnom po dobu 10-15 dní, kým dostatok času pre dobré zakorenenie.

Môžete pestovať chryzantémy v kvetinovej záhrade alebo v radoch. Pri výpočte potrebnej zarážky zo susedných vzoriek sa berie do úvahy odroda, veľkosť kríka, veľkosť kvetenstva. Pri nedostatočnej veľkosti a stredne veľkom odstránení 30 cm je potrebná výška minimálne 50 cm.

Pristátie sa najlepšie vykonáva v oblačnom počasí, za mierneho dažďa, večer, ráno. Ak to z akéhokoľvek dôvodu nie je možné, môže byť pristátie v zemi odložené až na jar. Sadenice je umiestnená v širokom plytkom hrnci, ktorý je poslaný na chladné miesto. V zime ho budete musieť trochu zastrihnúť a občas ho zaliať vodou. Koncom februára sa chryzantéma posiela do záhrady na trvalé miesto.

Ako sa starať o rastlinu

Včasná a kompetentná starostlivosť - sľub svieži, jasný, bohatý kvitnutia. Všetky postupy môžu byť minimalizované, ak sú správne zvolené optimálne podmienky pre rastliny. Niekedy po pristátí chryzantémy v krajine, by malo byť pripnuté na zvýšenie vetvenia. Najlepší moment je, keď závod uvoľní ôsmy list. Keď bočné výhonky začnú rásť, je s nimi potrebné vykonať rovnaký postup. Pre veľké kvety chryzantémy, toto pravidlo neplatí. Bočné procesy, ktoré potrebujú odstrániť a koreň v susedstve. Starostlivosť o koreňový systém, potreba kŕmenia vo všetkých druhoch kultúry je rovnaká.

Zavlažovanie a uvoľňovanie

Chryzantéma je lepšie, aby voda vôbec, ako nadmerne zvlhčiť pôdu. Dokonca aj pri silnom suchu sa bude cítiť dobre. Kvitnúť zostal svieži a listy sú zdravé a zelené, rastlina musí byť podávaná pravidelne piť, ale veľmi starostlivo, neustále monitorovať stav pôdy.

Systémové zavlažovanie je nevyhnutné vo fáze aktívneho rastu v letných mesiacoch. Počas obdobia kvitnutia sa musí zastaviť alebo minimalizovať hydratácia. Môžete použiť iba čistenú, usadenú, dažďovú vodu. Nemôžete mokré listy a nasmerovať prúd na korene v strede Bush. Medzi zavlažovaním by mal substrát úplne vyschnúť v hornej, strednej vrstve.

Voda na zalievanie chryzantém by mala byť teplá. Studená kvapalina urýchli vystuženie stoniek. Každý postup musí skončiť uvoľnením pôdy. Iba horná vrstva pôdy môže byť naplnená kyslíkom, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému, ktorý sa nachádza na povrchu kvetov. Takéto postupy sa môžu vykonávať dovtedy, kým kultúra neposkytne púčiky. Potom je lepšie použiť metódu mulčovania.

mulčovanie

Dôležitý proces pre chryzantémy by sa mal uskutočniť na jar a na jeseň. Na tento účel sa môžu používať ihličie, kompost, ovsená slama a kôra stromov. Поверхностное покрытие почвы защитит растения от грибковых заболеваний. Питательный слой не даст попасть возбудителям болезней на листья, ствол при поливе, с каплями дождя.

Jesenné mulčovanie je nevyhnutné na zabezpečenie pokojného zimovania výsledných mladých roziet rastlín. Kríky sú rezané, zanechávajúc nízke konope 10 cm, posypané mulčovaním, vrstvu 20 cm Trvanie procedúry závisí od odrody a počasia. Zvyčajne mulčovacie kvety v polovici októbra.

Nie je možné použiť padlé lístie alebo rašelinu ako mulčovanie. Prírodné materiály majú tendenciu zadržiavať vlhkosť, čo prispeje k diskusii o koreňoch v zime.

Hnojenie a hnojenie

Správne a včasné kŕmenie môže zabezpečiť normálny rast a luxusné kvitnutie. Aktívny rozvoj chryzantém je zaručený v pôde bohatej na chemické zloženie. Nasledujúce látky by mali byť prítomné v dostatočnom množstve: t

 • Dusík. Prispieva k tvorbe kríkov s hustými, veľkými listami, životaschopnými výhonkami. Nedostatok prvku je indikovaný zožltnutím lístia, redukciou kvetov.
 • Draselný. Zlepšuje kvitnutie, pomáha bojovať proti chorobám. S nedostatkom substancie, okraje listov vysychajú a kvety sú zdeformované.
 • Fosfor. Zložka je dôležitá v období aktívneho života, s vaječníkom púčikov. Ak chýba, kvitnutie je neskoro a na okrajoch listov sa objaví fialový obrys. Je potrebné zložiť prvok čo najskôr, akonáhle sa sneh roztopí.

Krmivá sú tiež veľmi dôležité. Aplikácia živín by sa mala vykonávať aspoň trikrát za sezónu. Každá pôda pred výsadbou chryzantém hibernating v nádobách by mali byť oplodnené kompostom, rašelinou. Druhá fáza kŕmenia - vegetačné obdobie, pred tvorbou púčikov. Posledná úprava by sa mala uskutočniť na jeseň, keď je rastlina vyčerpaná a oslabená. Príprava na zimu je dôležitá nielen pre kvety zostávajúce v pôde, ale aj pre vnútorné odrody.

Starostlivosť o podväzok a vzhľad

Jednoduché spracovanie chryzantémových kríkov vám umožní vytvoriť skutočné kvitnúce majstrovské diela z nich. Ak chcete získať krásny sférický Bush, po zimovaní rastlín je prerezané a štipka. Existujú druhy s prirodzeným pravidelným tvarom, napríklad Multiflora. Rastú s jasnými hranicami, ak si nenecháte ujsť vzhľad druhého úniku a neodstránite ho včas.

Uštipnutie akéhokoľvek druhu sa vykonáva pred výskytom púčikov. Chryzantémy s malými, stredne veľkými kvetmi sa spracúvajú, keď hlavný výhonok dosiahne 10 cm, potom sa narezané bočné vetvy narezajú na rovnakú dĺžku. Následne budú všetky výhonky aktívne rozvetvené.

Získajte nádherný ker s obrovskými kvetmi, ak sa správne starať o jeho vzhľad. Rastliny z veľkokvetej skupiny sú prerezané len niekoľkokrát za sezónu, častejšie v júni. Pasykut od polovice júla - čistil denné výhonky, ktoré sa objavili z listových pazúrov. V auguste sa postup vykonáva každé tri dni.

Aby dlhé stonky chryzantémy neboli ovplyvnené silným vetrom, mali by byť zviazané. Za týmto účelom vložte drevené kolíky do zeme v etape pristátia. Krovia sa musia pravidelne kontrolovať, aby sa neuniklo nástupu choroby, porážke mikroorganizmov. Škodcovia sa často usadzujú v starých zvädnutých listoch, musia byť neustále odrezaní.

Odchod po kvitnutí a príprava na zimovanie

Pripraviť chryzantému na zimovanie by sa malo začať v septembri, počas jeho hojného kvitnutia. Podmienky prípravy môžu byť posunuté v závislosti od oblasti pristátia. Na severe sa to robí v auguste, na juhu - v októbri. Starostlivosť po odkvitnutí je nasledovná:

 • Prerezávanie topy. Rastlina toleruje mierny mráz, takže stonky sú rezané s nástupom stále nízkej teploty. Bush kontroluje, odstraňuje sušené výhonky. Záhradné nožnice rezané stonky, takže konope 15 cm od zeme.
 • Top dressing kríkov s hnojivami. Postup by mal prebiehať v čase kvitnutia, mesiac pred nástupom chladného počasia. Počas tohto obdobia je koreňový systém chryzantémy plne asimilovanými živinami. Pod kríkom sa hnojivá obsahujúce draslík, fosfor.
 • Liečba stoniek zlúčeninami, ktoré zvyšujú odolnosť proti chorobám proti škodcom. Dva týždne po oplodnení rastliny sa pôda okolo nej ošetrí zmesami proti hrdzi, fusáriom, hubovým chorobám. Za teplého počasia sa kvet rozstrekuje zmesou basezol, Bordeaux. Z vošiek používajú roztoče insekticídy.
 • Vytvorenie útulku pre pohodlné zimovanie, presadenie do hrnca. Na zohrievanie kórejských odrôd a iných malokvetých trvaliek používam agrofabric, drevné štiepky, rašelinu. Veľké kvety, ako napríklad Multiflora, prenesené do kontajnerov.

Chovateľské metódy

Chryzantéma môže byť množená niekoľkými spôsobmi. Voľba metódy je ovplyvnená odrodou, pestovateľskou oblasťou, zložením pôdy a ďalšími faktormi. Pred výberom najvhodnejšej možnosti by ste mali určiť účel pestovania nových plodín. Aby sa zachovali všetky vlastnosti rastliny, napríklad veľkosť, froté, kefy, tvar, farba, je potrebné zvoliť spôsob vegetatívnej reprodukcie. Semená sa používajú na chov nových odrôd.

semená

Táto metóda je vhodná pre druhy s malými kvetenstvami, pretože bude veľmi ťažké zachovať stupeň veľkoplošných kvetov. Semená sa používajú, zbierajú sa z kvetov v záhrade alebo sa nakupujú v špeciálnej predajni.

Čas výsevu určuje začiatok kvitnutia každého druhu. Semená ranne kvitnúcich odrôd sú umiestnené do pôdy koncom februára, neskorokveté v polovici apríla. Môžete zasadiť do otvoreného terénu alebo nádoby na sadenice. Výsadba na mieste je nasledovná:

 1. Kapacity na pestovanie ošetrené vodou s manganistanom draselným;
 2. Naplňte prepravky úrodnou pôdou zmiešanou s pieskom a humusom;
 3. Šírte semeno na povrch zeme, nezakrývajte zem, pretože potrebuje svetlo;
 4. Obal nádoby so sklenenou fóliou. Tým sa zachová potrebný mokrý režim;
 5. Zvlhčovanie sa vykonáva pomocou striekacej pištole:
 6. Po 10-15 dňoch, keď sa objavia výhonky, sa sklo odstráni;
 7. Akonáhle sa objaví prvý pár listov, rastliny sa prenesú do väčšej nádoby.

Nemenej úspešné bude pristávanie priamo do zeme. Pripravte plytké jamky vo vzdialenosti 10 cm od seba. Do každej jamky sa položí 3 až 5 semien a prekryje sa sklom. Vyčistite ho, keď prvé výhonky. Keď sa objavia prvé listy, chryzantéma sa dá presadiť na trvalé miesto.

graftage

Rozmnožovanie odrezkami vám umožní zachrániť všetky vlastnosti danej odrody. Príprava odrezkov sa vykonáva na jar, ale materský krík sa musí určiť od jesene. Postup prác je nasledovný:

 1. Vybrané zdravé rastliny počas kvitnutia. Nemali by byť ovplyvnení škodcami, mať príznaky ochorenia;
 2. Po vyblednutí puzdra sa odrezá časť zeme;
 3. V októbri, novembri, je rastlina vykopaná, prenesená do boxu, určeného na chladnom mieste;
 4. Kráľovská vzorka sa zavlažuje len vtedy, keď je pôda úplne suchá;
 5. V januári, februári, box je umiestnený na osvetlenom mieste, čím sa zvyšuje napájanie;
 6. Vzhľad púčikov, koreňových výhonkov - signál pripravenosti na štepenie.

Strieľanie sa odreže ostrým nožom pod uhlom, čím sa uvoľní spodná časť listov. Zvyšné zelené na vrchole sú orezané nožnicami, aby sa eliminovala nadmerná absorpcia vlhkosti. Stonka je zasadená do nádoby s pripravenou pôdou, ktorá zvlhčuje proces v špeciálnom roztoku, ktorý stimuluje rast koreňov. Dĺžka zakorenenia závisí od času pristátia. Zimné odrezky potrebujú aspoň mesiac, jar - 1-2 týždne.

Deliace puzdro

Najjednoduchší spôsob chovu. Vykonajte postup na jar, keď je krík pokrytý mladými výhonkami. Týmto spôsobom môžete nielen úspešne šíriť rastliny, ale aj omladiť. Ak sa nezaoberáte sedením chryzantém, potom po 3 rokoch získa nezvládnuteľný vzhľad, kvety budú plytké a odpadnú. Rozdelenie kríkov prebieha v niekoľkých fázach:

 1. Krov jemne kopať a pomaly vytiahnuť, snaží sa zachovať integritu koreňov;
 2. Zem sa odstráni - vytrepe sa alebo zmyje pod tečúcou vodou;
 3. Rozdeľte krík do troch častí, takže jeden má korene, ďalšie dve len výhonky;
 4. Namočte časť koreňmi v slabom roztoku manganistanu draselného po dobu 30 minút;
 5. Pripravujú sa plytké studne;
 6. Zasadené rastliny v zemi, opatrne pritlačili na zem;
 7. Dobre napojená a pritenyuyut.

Ako sa vysporiadať so škodcami a chorobami chryzantém

Chryzantéma nemá dobrú imunitu voči chorobám, a preto si vyžaduje osobitnú pozornosť počas vegetačného obdobia. Aby nedošlo k ohrozeniu kvetov, je potrebné neustále sledovať stav lístia, stonky, včas prijať preventívne opatrenia, starať sa o pôdu. Ak sa porážke nedá vyhnúť, je dôležité ju správne rozpoznať, použiť najúčinnejšie metódy boja za jej odstránenie. Chryzantémy môžu mať nasledujúce ochorenia:

 • Septorióza - škvrna listov. Najprv sa vytvoria žlté škvrny, postupne stmavnú až čierne. Po prvé, choré oblasti sú odrezané. Celé puzdro je ošetrené fungicídmi.
 • Rust. Bledé plochy sú tvorené na povrchu zelene. Postihnuté listy sú odstránené, zdravé pre lepšie vetranie. Rastlina by mala byť tiež ošetrená fungicídmi.
 • Vädnutie listy. Huba preniká rastlinou cez pôdu, blokuje tok živín. Všetky infikované oblasti sa odstránia a pH pôdy sa zvýši na 7,0.
 • Mierne rosa. List pokrýva belavý bodový kvet. Postihnutý rastlinný materiál sa odstráni, ker sa ošetrí antimykotikami.
 • Mosaic. Vírusom infikovaná chryzantéma má zakrpatené, žlté listy. Mal by byť odstránený z koreňa, v budúcnosti sa aktívne zaoberať burinami v tejto oblasti.

Okrem chorôb môžu rôzne organizmy spôsobiť poškodenie chryzantémy. Najnebezpečnejšie sú listové háďatká, vošky, roztoče. Nečlenené červy útočia na koreňový systém. Môžete s nimi bojovať iba úplným odstránením zariadenia spolu s okolitým terénom. Šírenie parazitov zabráni jarnému mulčovaniu. V horúcom počasí spôsobuje nebezpečenstvo chryzantémy vošky, ktorá sa živí šťavou mladých výhonkov. Môže byť odstránený silným prúdom vody, potom by mal byť puzdro ošetrené insekticídmi, roztokom medi a mydla.

Vlastnosti výsadby chryzantém pred zimou

Mnohí záhradníci získajú na jeseň nové stromčeky, keď môžete vidieť a oceniť krásu farby chryzantém. Aby sa rastlina dokázala chytiť pred mrazom, mala by byť zasadená v polovici septembra. Nemôžete ho rozdeliť na menšie prvky. Kvetu treba pomôcť prispôsobiť sa novým podmienkam, ktoré priaznivo ovplyvnia jej budúce kvitnutie.

Šanca zakoreniť až do mrazu je len v zdravých, silných exemplároch. Slabý výsadbový materiál bude trvať oveľa dlhšie. Takéto rastliny môžu byť umiestnené pred pružinou do nádoby. Pristátie v zime v teréne sa vykonáva takto:

 • Vykopať výsadbu dieru, 30 cm hlboký, dať odvodnenie na dne;
 • Vytvorte komplexné hnojivo na plodnosť najviac 500 g;
 • Ťažká pôda zjemňuje rašelinou, pieskom, bohato zvlhčuje;
 • Ponorte rastlinu do diery, bez prehlbovania podzemkov, posypaných zemou a napojených;
 • Pre vysoké exempláre, oni okamžite riadiť v kolíku pre podporu;
 • Ihneď po vysadení chryzantémy štipka;
 • Ak je to potrebné, postavte sa na stromček zo slnka.

Vlastnosti pestovania chryzantémy Multiflora

Chryzantéma Multiflora medzi množstvom druhov zaberá osobitné miesto. Skupina obsahuje mnoho rôznych odrôd, líšiacich sa farbou, veľkosťou, tvarom. Zástupcovia kvitnú dlhú dobu v inom období.

Čínska sférická chryzantéma je radom záhradných plodín s niekoľkými malými kvetmi. Trieda je určená na výzdobu záhrady, tvorbu originálnych kompozícií. Okvetné lístky sa rozpúšťajú veľmi skoro začiatkom augusta. Kvetina nepotrebuje prerezávanie, umelé formovanie krásnej korunky, tieto momenty sú v nej geneticky položené. Make Chrysanthemum Multiflora perfektné, môžete jednoducho štipka na vrchol. Jedinou nevýhodou je zlá odolnosť voči mrazu. Mnoho odrôd zmrazí, dokonca aj pokryté.

Podobne ako všetky chryzantémy, aj Multiflora vyžaduje svetlo, uprednostňuje byť neustále na slnku. Nemôžete zasadiť závod v blízkosti plotov a živých plotov, čím sa porušuje ekvivalentné pokrytie. Pôda pre Bush je pripravený na jeseň, takže humus, popol, kopanie. Na jar sa postup opakuje.

Aké sú farby s chryzantémami - tipy na vytváranie záhonov

Pri plánovaní výsadby chryzantém v záhrade, je potrebné vziať do úvahy výšku, šírku Bush a veľkosť kvetenstvo. Môžete vytvoriť úžasné kompozície s kvitnúcimi trvalkami najrôznejších foriem (vo forme kaskády, v samostatných častiach). Dosiahnuť lepšie výsledky dodržiavaním určitých pravidiel pri kombinovaní rastlín. Je dôležité zvoliť správnych susedov, s rovnakými požiadavkami na osvetlenie, napájanie. Kvetinový záhon bude atraktívny, ak na ňom zbierate rovnaké prípady kvitnutia.

Chryzantémy spolu dobre vychádzajú so všetkými susedmi v kvetinovej záhrade. Sú dobre zatienené záhradnými obilninami, brečtanom, šalviou. Na záhonu v niekoľkých úrovniach môžete zasadiť sedmokrásky, georgíny, aster, nechtík. Najlepšia voľba pre kvitnúce trvalky - monoclime s viacfarebnými chryzantémami rôznych odrôd.

záver

Záhradná chryzantéma - favorit mnohých záhradkárov, začiatočníkov i profesionálne zaoberajúcich sa krajinným dizajnom, chovom nových odrôd. Pre ňu je vždy miesto kdekoľvek v chate. Po správnom vyzdvihnutí kríkov pre kompozície je možné získať aromatickú kvetinovú záhonu s kontinuálnym kvitnutím po celú sezónu.

Zanechajte Svoj Komentár