Vešiak na šaty s vlastnými rukami

Vešiak je dôležitým atribútom v každej domácnosti. Je to produkt určený na dočasné umiestnenie oblečenia, klobúkov. Niektoré modely obsahujú skriňu na topánky. Môžu mať odlišný dizajn - od bežného klinca zatĺkaného do steny až po celú dekoračnú kompozíciu, ktorá zdobí interiér miestnosti. Tam sú podlahy, steny, prenosné možnosti.

Prvé prototypy boli objemné, objavili sa vo Francúzsku od polovice 16. storočia. Obyčajný v každodennom živote sa používal až v 18. storočí vo forme šatníkov. Prototyp ramien bol vynájdený oveľa neskôr, patentovaný v roku 1869 O.A. Norton z Connecticutu, nazývaný "háčik na kabáty".

Druhy a ciele závesov

Všetky modely vešiakov možno rozdeliť do dvoch hlavných skupín - otvorené a uzavreté. Objekty sa používajú na uskladnenie oblečenia, vďaka ktorému zostáva v nepoškvrnenom stave. Pri výbere produktov je potrebné určiť ich funkčnú záťaž, ktorá závisí od konkrétneho typu:

 1. Nástenné. Majú horizontálne a vertikálne umiestnenie, sú tu rohové a predné modely, môžu byť dodatočne vybavené zrkadlom, poličkou, priečnikom (činka) pre ramená. Dizajn je vhodný pre miestnosti s malou kapacitou, ideálne pre chodby, malé rozmery, verejné šatne, malé organizácie. Počet háčikov sa vyberie podľa potreby.
 2. Floor. Výhodná poloha v chodbe, spálni, kancelárii, súkromnej klinike. Existuje niekoľko typov výrobkov - stacionárnych a mobilných na kolesách, otvorených alebo uzavretých, transformujúcich. Hlavným kritériom výberu je udržateľnosť.
 3. Pozastavené. Neštandardná možnosť. Je to kruhová vodorovná priečka upevnená k stropu so závesmi. Počet zavesených vešiakov závisí od jeho dĺžky. Existujú vertikálne vzorky pozostávajúce z jedného alebo viacerých háčikov.


Z akých materiálov sa môže vešiak vyrobiť?

Rôzne materiály, umelé aj prírodné, sa používajú na nezávislú konštrukciu stavby. Ale výrobok vyrobený z dreva vyzerá najviac organicky. Je šetrný k životnému prostrediu, má prirodzený vzor. Vyznačuje sa trvanlivosťou, správnym spracovaním a nepretržitým odchodom - trvanlivosť. Vzhľadom k prítomnosti rôznych farieb, drevo je maľované v akejkoľvek farbe.

Na výrobu použitých nielen prírodných surovín, kovov a plastov sú tiež populárne. Prvý sa vyznačuje zvýšenou pevnosťou a prísnosťou, druhý má nízku hmotnosť a najnižšie náklady. Originálny vzhľad kovaných výrobkov, ktorý možno nazvať umeleckým dielom.

Urobiť vešiak na oblečenie vlastnými rukami pod silou každého. K tomu môžete použiť akékoľvek dostupné materiály, od kožených pásov, kovania, klov slonov, rohov jeleňov. Je tiež možné kombinovať rôzne suroviny, napr. Drevo s umeleckým kovaním, lano s fluoroplastickou tyčinkou.

Výroba drevených vešiakov vlastnými rukami

Po rozhodnutí o vyrobení výrobku vlastnými rukami je potrebné vypracovať jeho projekt, ktorý zohľadňuje tieto parametre:

 • Trvanlivosť. Ošetrenie dreva špeciálnymi lakami a škvrnami, ktoré ho chránia pred vlhkosťou, hmyzom a inými účinkami;
 • Trvanlivosť, spoľahlivosť. Z týchto ukazovateľov bude závisieť maximálna záťaž, napríklad schopnosť konštrukcie vydržať zimné oblečenie, mokré oblečenie, iné predmety;
 • Rozmery. Zohľadnite dĺžku, šírku, výšku. Ovplyvňujú počet háčikov a ramien, prítomnosť ďalších komponentov vo forme políc na topánky, klobúky;
 • Estetické vlastnosti. Spojovacie prvky musia byť zakryté. Uzávery skrutiek sú vsadené do dosky a natreté. Háčiky sú umiestnené na rovnakej priamke, police sú hladké, bez skreslenia;
 • Výber miesta. Použitie vešiaka by malo byť pohodlné pre všetkých členov rodiny;
 • Stylistický dizajn. Predmet musí byť kombinovaný so všeobecným interiérom miestnosti, v ktorej sa nachádza.


Aký strom je lepšie robiť

Drevené konštrukcie môžu byť vyrobené z akéhokoľvek materiálu. To bude vyzerať skvelý produkt z dosiek. Zvyčajný záber s uzlami dodá interiéru originálny vzhľad. Pre dlhodobú výstavbu je potrebné používať kvalitné komponenty, preto pri výbere surovín sa osobitná pozornosť venuje nasledujúcim charakteristikám:

 • Farba dreva by mala byť jednotná, táto vlastnosť charakterizuje jeho pevnosť;
 • Je potrebné zvoliť dosky bez uzlov, v prítomnosti sa znižuje trvanlivosť materiálu, jeho spracovanie sa stáva oveľa komplikovanejším;
 • Výhodnejšie je dávať listnaté druhy. Ihličnany nakoniec strácajú svoju plasticitu;
 • Okraj by nemal byť zaoblený, bez zvyškov kôry. Mnohí výrobcovia sa v snahe o zisk snažia ušetriť peniaze a získať čo najviac hotového výrobku zo surového dreva;
 • Prítomnosť trhlín v tyči indikuje jeho nízku kvalitu.

Nákup reziva prírodnej vlhkosti povedie k problémom spojeným so zmrštením, zmenou tvaru, znížením objemu a vznikom trhlín. Aby sa zabránilo takýmto dôsledkom, je potrebné vybrať suroviny, sušené v súlade s GOST na špecializované zariadenia.

Požadované nástroje

Skôr ako začnete vytvárať vešiak, mali by ste pripraviť nástroje na prácu. Ak sa tak nestane, budete musieť rozptýliť hľadanie chýbajúcich častí. Na vykonanie tejto činnosti budú potrebné tieto komponenty:

 • Skrutky alebo hmoždinky na stenové konštrukcie;
 • Jigsaw, skrutkovač, vŕtačka;
 • Skrutkovač, kladivo;
 • Úroveň, zvinovací meter, ceruzka alebo fixka;
 • Brúsny papier na vyhladenie povrchu.


Vonkajší drevený stojan na kabáty

Veci vytvorené zo stromu veľmi kvalitné a odolné. Vešiak na šaty je funkčný, používa sa nielen na dočasné umiestnenie vrchného ošatenia, ale aj na ňom klobúky, dáždniky, batohy, nákupné tašky, tašky, detské hračky. Často sú takéto skladovacie systémy umiestnené v rohu, v rovnakej vzdialenosti od oboch stien, pričom sú dominantným mobilným prvkom dekoru so zameraním na seba. Zostavte si produkt s vlastnými rukami je ľahké, pre prehľadnosť uvažujeme niekoľko základných príkladov:

 1. Ako základ si môžete vziať hotový drevený priečnik pre novoročný strom, vertikálne ho pripevniť do stredu rezu zo záhradného náradia (lopaty, hrable). Nechajte háčiky na stojan.
 2. Na základni vytvoriť sušený kmeň stromu alebo vetvu, ktoré majú dobré silné vetvenie, schopný vydržať zaťaženie.

Okrem primitívnych možností môžete vyrábať vysoko kvalitné výrobky vo forme stojanových svietidiel, rámov, panelov. Za týmto účelom analyzujeme základnú triedu pre konštrukciu jednoduchej rámovej konštrukcie:

 • Príprava materiálov. Pre prácu potrebujeme guľatú drevenú palicu, jej dĺžka bude závisieť od rozmerov závesu. Tiež medené prvky, menovite: 6 zvonov (kolená), 4 odpaliská, rovnaké čiapky, ktorých vnútorný priemer musí zodpovedať vonkajšiemu guľatému drevu.
 • S pražcom sme rezali drevo do 14 úlomkov, menovite vyrábame segmenty v dĺžke: 2 x 150 cm, 2 - 100 cm, 4 - 20 cm, 6 - 15 cm.
 • Uvedenie prvkov do jednej štruktúry. Začneme z jednej strany základne. Za týmto účelom vezmite tri segmenty 15 cm a spojte ich s medeným tee. K dvom koncom guľatiny, umiestnenej na jednej priamke, s kolenom upevneným kolmo k "nohám", zakrytým medenými zátkami. Musia byť v rovnakej rovine ako tretí segment, ktorý sa nachádza v odbočke. Rovnakým spôsobom zostrojíme druhý stojan.
 • Na výčnelky zo získanej strany základne pripevníme odbočku, do ktorej vložíme jeden meter kruhového reziva spájajúceho konštrukciu horizontálne a dva segmenty jedného a pol metra, ktoré sa tiahnu nahor.
 • V záverečnej fáze pomocou zostávajúcich zásuviek nainštalujte priečku.

Nástenné drevené vešiaky

Najlepšie riešenie pre malé oblasti. Je to konštrukcia vo forme horizontálnej priečky, na ktorej sú umiestnené háčiky. Môže mať prídavné komponenty vo forme políc, zrkadiel. Pomocou príkladu postupných inštrukcií sa zoznámime s príkladom ručnej výroby:

 1. Vytvoríme kresbu budúceho dizajnu, nakreslíme na papier základný náčrt, stiahneme si šablónu zo siete.
 2. Po nanesení šablóny prevedieme kresbu na suroviny použité pri práci, napr. Doska, doska z drevotrieskovej dosky, laminovaná drevotriesková doska, laminát.
 3. Pomocou elektrickej píly vyrežte obrobok, ktorý bude slúžiť ako základ výrobku, upevnite ho priamo na stenu.
 4. Pre pevnú montáž hornej police môžete použiť kovový roh, koľajnicu.
 5. Spracovávame polotovary s antiseptikami, vodotesnými lakmi a škvrnami.
 6. Na pripravený podklad pripevníme háčiky. Môžu byť tiež vyrobené nezávisle na dostupných materiáloch, napríklad drôte, klince, lyžice.
 7. Hotový výrobok inštalujeme na vopred vybrané miesto.


Vešiak na strom

Na výrobu konštrukcie môžete použiť nielen drevený materiál vo forme dosiek, drevotrieskových dosiek, ale aj skutočné prírodné drevo s uzlami, ktoré budú hrať úlohu háčikov. Vytvorenie takejto kompozície je jednoduché. Aby ste to mohli urobiť, musíte nájsť háčik, ktorý spĺňa požiadavky, očistiť ho od kôry, odstrániť prebytočné vetvy a skrátiť ich v prípade potreby. Polotovar nalakujte. Potom ho pripevnite na stenu, zaveste na strop, namontujte na základňu.

Originálne výrobky môžu byť vyrobené z klinu. Odporúča sa zvoliť dub. Prvým krokom je nájdenie paluby s požadovaným počtom vetiev (priemer do 4 cm). Ďalej sa polená rozrezajú na polovicu. Čip je ošetrený rovinou. Povrch je očistený od kôry, ošetrený škvrnami. V konečnom štádiu zostáva len opraviť štruktúru.

Ak sa vyskytnú ťažkosti pri hľadaní vhodných palúb alebo stromov, môžete použiť suroviny ako suroviny, ktoré sa dajú ľahko nájsť v sadení, parku. Rez môže byť pripevnený k upravenej doske namiesto háčikov, nastavený v obdĺžnikovom ráme. Inštalujte priamo na stenu.

Trieda Master: rúry (kovové; PVC)

Originálne príslušenstvo môže byť vyrobené z jednoduchých kovových alebo plastových rúr. Inštalatérske výrobky sa predávajú vo veľkom rozsahu, akéhokoľvek priemeru a za prijateľné ceny. Na vytvorenie jedinečnej veci potrebujete jednoduchú sadu nástrojov, trpezlivosť a zaujímavé nápady.

Požadované materiály a nástroje

Zostávajúce po oprave, vykonanie komunikačných rúrok možno použiť na vytvorenie užitočného závesu. Ich zábery, počet zástrčiek a adaptérov bude závisieť od konštrukcie konštrukcie, typu materiálu. Ak chcete vytvoriť kovový horizontálny záves, budete potrebovať nasledujúce materiály a nástroje:

 • Dĺžka rúrky 150 cm - 2 kusy;
 • Dĺžka rúrky 60 cm - 4 kusy;
 • Dĺžka rúry 90 cm - 1 kus;
 • Tričko - 2 kusy;
 • Rohový - 2 kusy;
 • Uzáver - 4 kusy;
 • Epoxidové lepidlo.

PVC rúrky sú vhodnejšie na vytvorenie prvého závesu vlastnými rukami. Ľahký materiál je ľahko rezateľný a spracovateľný. Vertikálnu štruktúru môžete zostaviť z nasledujúcich častí:

 • Dĺžka rúrky 80 cm - 1 kus;
 • Dĺžka rúry 10 cm - 1 kus;
 • Dĺžka rúrky 20 cm - 2 kusy;
 • Dĺžka potrubia 15 cm - 3 kusy;
 • Dĺžka rúry 12 cm - 6 kusov;
 • Roh - 7 kusov;
 • Tričko - 6 kusov;
 • Čiapky a čiapky;
 • Epoxidové lepidlo.


Návod na montáž krok za krokom

Bežný kus nábytku, ako je vešiak na šaty, sa môže premeniť na funkčné umelecké dielo. Môže to byť vertikálna alebo horizontálna konštrukcia rúrok akéhokoľvek typu. Montáž konštrukcií z rôznych materiálov má svoje vlastné charakteristiky.

Vešiak na kovové rúry:

 1. Vytvorenie rámca. Spojíme horizontálne cez tee 2 rúry 60 cm a pôsobíme aj na zostávajúci pár rúrok takej dĺžky;
 2. Horná lišta. Prilepte dva rohy ku koncom potrubia 90 cm;
 3. Jeden koniec každej rúrky umiestnime 150 cm do základne T, druhý je zakrytý rohom hornej tyče;
 4. Konce základových rúr sú uzavreté zátkami.


Vešiak na rúry z PVC:

 1. Vytvorenie stojana. Horizontálne spájame 6 rúrok 12 cm s odbočkami. Ukázalo sa, že tri samostatné prvky. Predávame jednu z medzier v zostávajúcich odpaliskách. Vytvorte nohy rohov;
 2. Vešiaky rúk. Zhromažďujeme diely - tee, rúra 15 cm, roh;
 3. Recepcia. V centrálnom stojane Tee stojan vložte rúru 80 cm, potom ruku, rúra 20 cm, inú ruku a opäť rúru. Vrch je pokrytý uzáverom. Ruky vešiaka by mali byť nasmerované rôznymi smermi a rohy by mali byť vztyčené.

Originálne nápady a riešenia vešiakov v interiéri

Výrobok sa ľahko vyrába. Materiály môžu byť akékoľvek položky, stačí sa rozhliadnuť. Zvážte niekoľko zaujímavých možností z improvizovaných prostriedkov:

 • Ako základ môžete použiť staré lyže, bežcov. Stačí ich natrieť, pripevniť k nim háčiky, zavesiť na stenu.
 • Originálna náhrada za bežné háčiky bude slúžiť ako kladivá, šachové figúrky, drevené vešiaky, narezané na polovicu, nepoužité jedálenské predmety. Princíp vytvorenia je identický so sklopnými policami. Jediný rozdiel je, že staré kladivá budú použité ako háčiky, pričom väčšina rukoväte bude odrezaná, ostatné položky budú uvedené.
 • Alternatívnou možnosťou je použitie riadidiel na bicykli upevnených na okrúhlych drevených podkladoch alebo preglejke. Môžu byť náhodne zavesené na stenu.
 • Môžete použiť staré dvere ako podlahové konštrukcie, pridávanie políc pre topánky.
 • Pripojte odrezávacie gombíky, rohy na jelene, štetce na povrch steny, zaveste háčiky od závesu k stropu.


záver

Výber medzi nákupom alebo výrobou ramien na šaty vlastnými rukami, je lepšie dať prednosť druhej možnosti. Robiť prácu osobne pod silou každého. Výsledok práce bude zároveň vyzerať elegantne, originálne. Vďaka obrovskému výberu materiálov môžete vytvoriť dizajn v rôznych štýloch, ktoré sa zmestia do každého interiéru.

Zanechajte Svoj Komentár