Spirea: pristátie a starostlivosť

Obrovská úloha v umení krajinného dizajnu sa dáva rastlinám. Skúsení dizajnéri poznajú takmer všetko o každom druhu, od vlastností trávnikovej trávy až po vlastnosti veľkých stromov. Začiatočník záhradník bude musieť pochopiť všetky jemnosti kombinácie rôznych flóry, študovať vlastnosti kvetov, kríkov. Jedným z prvkov používaných pri návrhu susedného priestoru je tavolga. Zameriame sa na ňu, zvážime jej verzie, spôsoby pristátia a starostlivosť o spirea.

Vlastný pozemok v meste, predmestí, s obytnou, chatovou stavbou - skutočná spása pre obyvateľov mesta. Niektorí ľudia, unavení z večného zhonu, hlučných diaľnic, špinavého vzduchu, získavajú dom v obci. Spolu s pestovaním plodín, mnoho zlepšenie územia, využiť služby špecialistov, a amatéri poľnohospodárstva to urobiť sami.

Spirea - opis rastliny

V starých knihách a klasifikátoroch je táto rastlina známa ako tavolga. Spirea je rod malých trvalých kvitnúcich kríkov z čeľade Rosaceae, zahŕňa asi 70-80 druhov, ako aj mnoho záhradných odrôd vyplývajúcich z hybridizácie. Zástupcovia tohto druhu rastú v severných miernych pásmach Eurázie a Severnej Ameriky. Väčšina typov je však domovom strednej a východnej Ázie.

Listnaté kríky majú plytký koreňový lalokový systém. Výškový rozdiel je významný - od 15 cm (trpaslík) do 250 cm (obrovský). Farba vetiev sa mení od svetlohnedej po tmavohnedú. V tvare sú vzpriamené, rozšírené, ležiace varianty konárov, takže môžu vyliezť po zemi, rásť v kaskáde. Kôra sa pozdĺžne rozkladá. Mnohé druhy majú oválne, laločnaté, kopijovité (podlhovasté so špicatou špičkou), listy dlhé 2,5 až 10 cm, ich okraje sú ozubené, zriedka sa vyskytujú hladko, usporiadané v pároch.

Meadowsweet kvetenstvo sa skladá z veľkého počtu malých kvetov 0,5-1 cm v priemere, ktorý sa skladá z 15-60 tyčiniek, 5 okvetných lístkov, 5 sepals. Kvety môžu tvoriť rôzne kvetenstvo vo forme hustých latiek, štítov v tvare dáždnika. Farba, kvitnutie a trvanie plodenia závisí od odrody. Skoré kvitnutie (na jar) sa vyznačujú bielou farbou, letnetsvetushchy - biela, ružovo-červená tón, neskoré kvitnutie - rôzne odtiene fialovej. Kvitnutie začína v 3-4 rokoch života, semená dozrievajú v priebehu 1,5-2 mesiacov.

Spiraea sa používa v okrasných záhradkách, v medicíne, pretože obsahuje salicyláty, je konzumovaná. Jedná sa o vynikajúce medu rastliny, ktoré sú veľmi oceňujú včelári.

Druhy a odrody

Opadavé kríky sa nachádzajú v rôznych zemepisných šírkach severnej pologule, rastú v mnohých krajinách, z ktorých každý vykonáva výskum v oblasti botaniky, odlišuje jej druhy. V tomto smere pracujú americkí, kanadskí, ruskí, čínski, nemeckí vedci, špecialisti z iných štátov. K dnešnému dňu existuje asi 80 druhov tejto rastliny, mnoho rôznych hybridov boli vyvinuté.

Niektoré odrody sa používajú v okrasnom záhradníctve a hospodárstve lesoparku, iné nie sú široko rozšírené, nachádzajú sa buď v prírodnom pásme alebo v botanickej záhrade. Rastliny možno klasifikovať podľa rôznych parametrov, ale hlavná vec je doba ich kvitnutia, podľa ktorej sa rozlišujú dva typy:

 1. Jarné kvitnutia. Charakterizované skorým kvitnutím, silným odnožovaním. Na natáčanie, kvety začínajú rásť len v druhom roku svojho života. Hlavným rysom - odtiene okvetných lístkov len biela.
 2. Letnetsvetuschie. Na rozdiel od predchádzajúcej skupiny sa kvetenstvo objavuje len na mladých výhonkoch a staré postupne vysychajú a zomierajú. Kvety majú biely, ružový, fialový tón.

Kvitnúce na jar

Existuje mnoho skorých kvitnúcich druhov tejto rastliny, každý z nich má svoje vlastné charakteristické vlastnosti. Zvážte niekoľko najpopulárnejších odrôd, ktoré záhradníci používajú:

 1. Špirála je sivá. Je to hybrid, ktorý sa získal šľachtením cephalus (hypericifolia) a belavo-šedá (cana) spirea, takže sa s pomocou semien nereprodukuje. Výška kríka je 0,9-1,8 m. Je veľmi kompaktná, má dekoratívny vzhľad. Môže byť zasadená ako samostatný prvok, používať celé skupiny. Vetvy špirály nevesty sa zakrivia pod váhou listov lancety a veľkým množstvom bielych kvetov.
 2. Spirea Wangutta. Tento druh je tiež umelo odvodený z kantonského (cantoniensis) a trojlistého (trilobata) druhu. Krík je okrúhly, jeho výška dosahuje 2 m. Rovnako ako v predchádzajúcej verzii sú konáre ohnuté nadol a pokryté mnohými polguľovitými kvetenstvami umiestnenými po celej dĺžke výhonku. Zúbkované listy. Reprodukcia nastáva rezaním, klíčenie semien je minimálne, nepresahuje 5%.
 3. Spirea Nippon. Vlasť tohto druhu je Japonsko, ostrovy Shikoku a Honšú. Opadavý ker, ktorého výška dosahuje 1,5 - 2 m. Šírka dosahuje 2 m. Pobočky sú dlhé, padajú. Vyhnite sa, eliptické letáky 1,5-3 cm dlhé. Kvetiny široké 0,9 cm, kvetenstvo až 3 cm, rastú pozdĺž celého výhonku.

Z existujúcich poddruhov sú najbežnejšie:

 • Snoumaund. Krík rastie do výšky 1,2 m, na šírku - 2,5 -3 m. Je to opadavý ker s partiou malých kvetov.
 • Halvard Silver. Hustý nízky ker, ktorého výška nepresahuje 1 m, priemer 1,2 m. Listy sú eliptické, až 4,5 cm dlhé, kvety sú malé, rýchlo rastú.
 1. Spirea argut. Hybrid Thunberg (thunbeigii) a pestro pestrá odroda. Veľká skladacia rastlina, výška - do 2 m. Listy sú úzke a podlhovasté, silne zúbkované. Dáždnikové kvetenstvo obsahuje mnoho malých prvkov, úplne pokrývajú výhonky. To je jeden z najúčinnejších, vedúcich pozícií v kvitnúcich kríkoch, nenáročný, odolný voči mestským podmienkam.

Kvitnúce v lete

Tieto rastliny dozrievajú neskôr, ale ich krásu si môžete vychutnať oveľa dlhšie. Mladé konáre, na ktorých rastú kvetenstvo, rastú každý rok, po vysušení sa staré sušia najmenej raz za 4 roky. Správna starostlivosť a prítomnosť vyvinutého koreňového systému poskytujú trvanlivosť kríkov. Aby sme sa zoznámili s týmto poddruhom, podrobnejšie sa opierame o niekoľko možností:

 1. Japonská spirea. Vlasť je Čína, Japonsko, Kórea. Vysoký krík 1,2-2 m, s rovnakými parametrami šírky. Listy sú oválne s ozubenými poliami, striedavo pozdĺž stonky. Kvety sú ružové, sú len na koncoch konárov. Má štyri prírodné odrody, pomenované podľa botanikov z rôznych krajín.
 2. Spirey Bumald. Nízka spotreba do 0,8 m. Pomaly rastie. Doba kvitnutia je až 100 dní. Listy sú v tvare vajcia tmavo zelené, svetlozelené, zlatistá. V závislosti od odrody môže mať svetlo ružové, tmavo fialové, tmavo levanduľové odtiene kvetenstvo.
 3. Spirea je ivolistna. Proti mrazu odolný vzpriamený ker, nie vyšší ako 2 metre. Listy sú podlhovasté, podlhovasté, ostré pozdĺž okrajov. Farba okvetných lístkov je ružová, kvetenstvo úzkeho tvaru pyramídy má tendenciu byť valcové. Môže sa pestovať ako okrasná rastlina.
 4. Spirey Douglas. Rastie v západnej časti Severnej Ameriky. Je to vlnený ker. Vzdialenosť od odnože k hornému bodu dosahuje 2 m. Na začiatku leta majú kvety ružovú farbu, časom stmavnú. Listy na špičkách sú ozubené. Lokalita - močiar, bahenné banky, brehy riek. Pôvodní Američania ich používali ako metlu.
 5. Spirey Billard. Umelé druhy získané krížením odrody Douglas a vlka. Bush vysoký až 2,5 m. Okvetné lístky sú tmavo ružové, mnohé kužeľovité kvetenstvo. Výhonky sú vzpriamené, mierne vychýlené do strán, ale nie visieť dole. Listy matne zelené, zúžené a dlhé. Toleruje prerezávanie.

Vlastnosti pristátia

S náležitou starostlivosťou, spiraea dáva dlhú hojnosť kvitnutia. Niektoré druhy majú svoje vlastné požiadavky na pôdu. Všetky špirály budú aklimatizované v úrodnej krajine s pridaním listnatého humusu. Koreňový golier musí byť ponechaný na úrovni zeme, aby sa nezvlhčil a nezhnil.

Výber lokality a príprava pôdy

Ak chcete pozorovať krásu kvitnutia a vychutnať si dokonalý tvar žltého Bush na jeseň, musíte si vybrať správne miesto pre to na mieste. To by mala byť otvorená plocha s maximálnym množstvom slnečného svetla. V tieni spiraea spomalí rast, bude kvitnúť menej hojne. Krov je zasadený skoro na jar, po objavení sa prvých púčikov alebo na jeseň, keď padli všetky listy.

Spiraea rastie dobre vo voľnej pôde zo zmesi tresky s humusom. Časť piesku sa pridá k dvom častiam plodnej zmesi. Zdravé sadenice majú dobre vyvinutý koreňový systém, so stredne vysušenými koreňmi. Ak sú príliš veľké, je potrebné ich skrátiť, aby sa uľahčili výsadby a zakorenenie. Príliš suché korene sú umiestnené vo vode a výhonky sú prerezané.

Pri vylodení spirály na trvalé miesto je potrebné vziať do úvahy jej rýchly rast a výskyt bazálnych výhonkov. Potrebuje veľa voľného miesta. Ak priestor nie je možné vytvoriť, extra vetvy musia byť oddelené od koreňov.

Výsadba špirál na živé ploty, vzdialenosť medzi kríkmi by mala byť najmenej 0,7 m, pri vytváraní kompozícií s jalovcami - do 1 metra v kruhu.

Pristátie na jar

Výber sezóny výsadby závisí od typu spirea. Letné kvitnúce odrody sú zasadené skoro na jar, aby mali čas umiestniť rastlinu do otvoreného terénu pred tým, ako sa objavia listy. Pripravte si pristávací otvor. Jeho hĺbka by mala byť trojnásobok dĺžky koreňového systému, minimálne 70 cm, v spodnej časti (10-15 cm) je položená vrstva drenáže a časť otvoru je naplnená zmesou zeminy, rašeliny a piesku.

Na dne jamy tvorí kopec a sedia na ňom rastlina s narovnanými koreňmi. Naplňte otvor čistou zeminou, trochu ho rozdrvte, hojne ho zalejte vodou. Koreňová zóna je starostlivo skrytá pod mulčovaním.

Výsadba na jeseň

Rané kvitnúce odrody spirea sú zasadené na jeseň. Je dôležité mať čas na umiestnenie rastliny do zeme na niekoľko týždňov pred prvým mrazom. V období návyku by mala byť rastlina v pokoji. Je žiaduce rozdeliť mladé kríky, ktorých vek nepresahuje 4 roky. Koreňový systém starších rastlín bude ťažké extrahovať zo zeme.

Zdieľaný krík je vykopaný a umiestnený do nádoby s vodou, takže lepkavá zem sa odoberá. Ostré nožnice rozrežú krík na kúsky tak, že každý z nich má rozvetvený lalok koreňov a niekoľko letných výhonkov. Potom sa rastlina posiela na zem podľa štandardnej schémy s drenážou, mulčovaním a bohatým zavlažovaním.

Ako sa starať o kríky

Krásna, nenáročná rastlina sa používa v akejkoľvek možnosti záhradkárstva dávať. Dekoratívne možnosti špirály je možné odkryť na maximum, ak je poskytnutá správna starostlivosť Aby sa zachoval atraktívny vzhľad, kríky systematicky prerezávajú, tvoria korunu, robia z nej pyramídové, guľovité, starajú sa o listy. Slabé, staré vetvy odrezané na základni. Spiraeus môže napadnúť škodcov a dokonca aj slimáky. Musia včas bojovať.

zalievanie

Kvôli zvláštnostiam koreňového systému, jeho povrchovej polohe, lúke lesnej sa môže v suchom počasí vyskytnúť nedostatok vlhkosti. Je možné vytvoriť príjemné podmienky a zabrániť sušeniu, ak sa vrstva mulča na koreňoch kríkov každoročne obnovuje. Spiraea reaguje slabo na nadmernú vlhkosť, preto musí byť pravidelne napojená, ale mierne.

Každý dospelý krík na jeden postup by mal dostať najmenej 15 litrov vody. Frekvencia zavlažovania závisí od vonkajších faktorov, vlhkosti, ročného obdobia a počasia. V priemere je potrebné pôdu navlhčiť dvakrát mesačne. Neskoré kvitnúce sadenice vyžadujú viac zalievanie ako skoré odrody.

Plecovanie, uvoľňovanie a mulčovanie

Noha kríkov musí byť voľná. Objavili sa tuleňov v pristvolnyh kruhoch, je potrebné hnetieť, nasýtiť pôdu kyslíkom. Je potrebné konať veľmi opatrne, aby ste sa nedotkli plíživých koní.

Aby bola pôda vždy mäkká a vzdušná, je potrebné ju včas uvoľniť spirálou z burín. Pôda je mulčovaná rašelinou, slnečnicovými šupkami, pilinami. Vrstva mulče by nemala prekročiť 10 cm, inak sa vytvorí skleníkový efekt a korene sa môžu hnilobiť. Mulch sa umiestni odsadený 15 cm od koreňovej zóny, aby sa zabránilo poškodeniu stoniek hlodavcami.

Top dressing a hnojivo

Rastlina nevyžaduje veľa hnojiva, spirea dostatok úrodnej pôdy a zriedkavé zalievanie. Mierne kŕmenie však bude cestou na jar a na jeseň. Počas tohto obdobia sa používa hromadné univerzálne drogy. Je potrebné ich starostlivo umiestniť do pôdy, pričom dodržujte dávkovanie odporúčané výrobcom. Je lepšie ich rozptýliť okolo základne kríka. Posilňuje rastlinu a stimuluje jej rast Vozeň Kemira, azofoska.

Okrem kŕmenia spirea potrebuje hnojivá. Pre každé obdobie rastu boli vyvinuté určité formulácie. Použite nasledujúce riešenia:

 • Organic. Po sanitárnom prerezávaní a pred kvitnutím saturujú pôdu. Zdrojom živín je hnoj, kurací hnoj a superfosfáty. Pre vysoké kríky zozbierané 1-2 vedrá infúzie. Nízko rastúce polovica normy. Ako hnojivo môžete použiť aj kompost, popol, rašelinu.
 • Minerál. V prvej polovici leta sa kladie dôraz na močovinu, dusičnany (amoniak, draslík, vápnik). Zmesi dusíka sa používajú spolu s fosfátovými zlúčeninami pred kvetmi spirea. Na jeseň sa tieto typy hnojív nedajú použiť, pretože môžu spôsobiť rýchly nárast nových výhonkov, ktoré nemajú čas stvrdnúť pred chladným počasím a zomrieť.

Prerezávanie kríkov

Prerezávanie sa vykonáva na rastlinách, ktoré kvitnú na jar av lete. Z akéhokoľvek typu postrekovača sa odstraňujú vyblednuté tabliet. Toto je obzvlášť dôležité pre odrody, ktorých listy majú malebnejší vzhľad ako kvetenstvo. Týmto spôsobom zdôrazňujú svoju expresivitu na začiatku jesene.

Môžete urobiť svieži Bush pre jar-kvitnúce odrody pomocou špeciálneho prerezávanie po odkvitnutí. Najdlhšie výhonky sú skrátené o polovicu alebo tretinu. Z nich pôjde niekoľko konárov a mnoho púčikov. Týmto spôsobom stimulujte svieži kvet.

Na letneretsvetuschim spireas možno aplikovať niekoľko metód rezania. Voľba metódy bude závisieť od účelu výsadby, veku kríka. Jednotlivé kríky sú orezané tri roky po výsadbe, aby vytvorili nové výhonky pre kvitnutie. Nasledujúce typy jarnej liečby sa vykonávajú:

 • stimulácia;
 • formatívne;
 • proti starnutiu;
 • Kozmetické, hygienické.

Chovateľské metódy

Spirea je veľmi obľúbená u záhradkárov. Vyzerá to skvele v živom plote, v kvetinovom záhonu s inými rastlinami alebo v jednej výsadbe. Rastlina je zastúpená mnohými druhmi, ktorých chov je možné vykonávať bez špeciálne vytvorených podmienok. Spiraeus sa môže množiť niekoľkými spôsobmi, na jar alebo na jeseň. Ak je potrebné rozdeliť závod v lete, urobte to lepšie v oblačnom počasí.

semená

Ďaleko od všetkých druhov spirea možno pestovať zo semien. Hybridné druhy nebudú klíčiť, ale aj keď klíčia, zmenia svoje vlastnosti. V iných prípadoch je táto metóda reprodukcie pomerne jednoduchá a racionálna. Výhody pestovania zo semien zahŕňajú tieto faktory: t

 • Môžete získať veľa rastlín naraz;
 • Dobre udržiavané po zbere;
 • Nevyžadujú ďalšiu prípravu na výsadbu;
 • Disperzia semien sa uskutočňuje v skupinách do pripravenej pôdy.

Výsev sa uskutočňuje na jar. Zmes vermikulitu a rašeliny sa umiestni do veľkej krabice a semená sa rozdelia. Top posypaný jemnou pôdou a pokrytý filmom. Keď rastliny vyklíčia, film sa odstráni. Po niekoľkých mesiacoch, výhonky potápať, štipka korene a transfer do priestrannej krabice. V tejto kapacite bude spirea celé leto. Na jeseň je zasadená v záhrade. Na hlavnom mieste prevedené v budúcom roku.

výstrižok

Je možné zachovať všetky vlastnosti obsiahnuté v odrode, ak sa ker šíri vegetatívnym spôsobom - štepením. Táto metóda je rovnako vhodná pre druhové kultúry a hybridy.

Stužené odrezky koreň v septembri. Začiatok jesene je vybraný na zjednodušenie starostlivosti o rastliny, pretože v zime nepotrebujú zalievanie. Na vrúbľovanie sú vhodné iba ročné výhonky, ktoré rastú vertikálne. Sú narezané na niekoľko častí, listy sú ponechané na vrchu, spodné sú odstránené. Umiestnite 12 hodín do nádoby s roztokom vody a 1 ml Appinu. Zasadené odrezky v mokrom piesku pod uhlom a poslať v tieni. V zime sa spiraea pridáva do kvapiek a zabalí. Jarné rastliny môžu byť zasadené v krajine.

vrstvenie

Pohodlný spôsob, ak potrebujete získať nejaké rastliny. Začiatkom jari, v čase kvitnutia prvých listov, je niekoľko spodných vetiev kríka ohnutých a pritlačených k zemi. Затем присыпают землей и обильно поливают. Первые соцветия удаляют, чтоб получить новые растения за короткий срок. На зиму ветки помещают в укрытие.

Следующей весной спирею можно рассаживать, корневая система растений будет полностью сформирована. Отводки аккуратно отделяют и делают пересадку на постоянное место, используя советы специалистов.

Kvitnúce spirea

Obdobie kvitnutia spiraeus je spojené s charakteristikou tvorby kvetenstvo. Na začiatku kvitnutia kvety sú položené na minuloročné výhonky a objavujú sa spolu s listami. Letné kvitnúce odrody tvoria malé kvety v kvetenstvách na konci mladých výhonkov.

Na vrchole kvitnúcej latky pokrývajú celú dĺžku výhonku alebo len jeho hornú časť. Takéto rastliny sa často používajú v mixborderoch, pretože sa úspešne podieľajú na kompozíciách s kvetinovým a listovým oblečením. Na jeseň, vyblednuté panicle prerezané tak, že nemajú kaziť vzhľad ker.

Príprava závodu na zimu

Vzhľadom na dobrú zimnú odolnosť nevyžaduje väčšina druhov spirea špeciálnu prípravu na zimovanie. Kritická teplota pre takéto zariadenie je - 50 ° C. V regiónoch so snehovým zimným počasím by sa na konci jesene mali ešte stále konať niektoré aktivity otepľovania.

Keď sa krík ottsvetet, trávia sanitárne prerezávanie. Odstráňte choré, slabé, mŕtve výhonky. Vznik koruny s nožnicami na prerezávanie môže oslabiť rastlinu, preto je lepšie takýto postup odložiť až do jari.

Po konci pádu listu je potrebné dôkladne uvoľniť okolo celého kríka, hojne ho zalievať a zakryť oblasť v blízkosti koreňov s listami, pilinami, rašelinou. Výška vrstvy mulča by mala byť najmenej 20 cm, pričom táto izolácia zachová koreňový systém, chráni vetvy pred polevou.

Boj proti chorobám a škodcom

S vynikajúcou imunitou je spiraea zriedkavo vystavená chorobám a útokom škodcov. Aj keď sa tejto chorobe nedá vyhnúť, je nepravdepodobné, že bude vážne ovplyvnená. Spiraea môže stratiť svoj dekoratívny účinok v nasledujúcich prípadoch:

 • Útoky vošiek. Veľké kolónie suché mladé konáre, listy. Bežná cesnaková tinktúra s niekoľkými kvapkami mangánu im dobre pomáha. Použite aj špeciálne prostriedky - "Kronefos", "Aktellik";
 • Rosaceous baník. Samice banských mušiek preniknú do listov a kladú do nich vajíčka, čo vedie k smrti vetvy. Larva je zničená látkami obsahujúcimi parafín, insekticídmi na báze pyretru;
 • Listovertka rosany. Húsenice sa objavujú s prvým otepľovaním, listy sú hrýzol a hrýzol. Krov je ošetrený roztokom domáceho mydla a popola s prípravkami Denis Pro a Fitoverm;
 • Spider mite Veľká generácia pokrýva stonky v bielom kvete. Potom vezmú červený odtieň, vyschnú a odpadnú. Na likvidáciu škodcov používajte infúziu popola a pracieho mydla, liekov "Fozalon", "Metofos";
 • Blue-céder. Dokonca aj pár lariev môže vážne poškodiť rastlinu jedením jej výhonkov a listov. Bojovať pomocou insekticídneho postreku.
 • Molica. Živia sa rastlinami miazgy, množia sa rýchlo. Brouci nesú patogénne vírusy. Dospelí sa chytia do pascí špeciálne visiacich v blízkosti Spirea, larvy sa odstránia mydlovou vodou, cesnakovou infúziou.

záver

Zdravý svieži ker môžete pestovať bez akéhokoľvek zvláštneho úsilia. Spiraea je skvelá pre začínajúcich záhradkárov, ktorí sa práve rozhodli vyskúšať si ruky na zemných prácach a rastlinných rastlinách na mieste. Množstvo typov a foriem vám umožní vytvoriť úžasné kompozície v kombinácii s inými krásnymi trvalkami.

Zanechajte Svoj Komentár