Správna starostlivosť o sezónu draka doma

Sukulentné kríky rodiny Dracena boli pestované desiatky alebo dokonca stovky rokov doma v skleníkoch. Pestovanie dracaena, starostlivosť doma nie je ťažké, pretože rastlina je veľmi nenáročný. S riadnou kultiváciou, Dracaena nielenže vyzerá dekoratívne, dosahuje pevnú veľkosť, ale aj kvety.

O rastline

V prírodnom prostredí rastie strom draka v subtropoch, trópoch v Afrike, Ázii a Európe. Jeden z druhov, ktoré rastú na ostrove Socotra, má zaujímavú vlastnosť: ak je jeho kôra poškodená, z kmeňa sa začína vytekať červenkastá šťava s liečivými vlastnosťami. Miestna populácia ju užila ako antiseptikum, imunostimulant. Teraz sú tieto stromy veľmi málo.

Doma, v kanceláriách, rastliny kvitnú veľmi zriedka, av skleníkoch, kde sú vytvorené podmienky, ktoré sú čo najbližšie k prírode, o niečo častejšie. Nevzťahuje sa na palmy, aj keď je to veľmi podobné prítomnosti holého dreveného kmeňa s bujnou hmlou listov na samom vrchole. Rastie pomaly, ale je schopný postupne dosiahnuť veľkú výšku. Medzi kvetmi draka sú trpaslíci a obri, squat a štíhly, so sviežimi zelenými a striebornými listami.

Doma, drak kvetina sa odporúča byť umiestnený v spálni, v miestnosti chorého človeka. Čistí vzduch okolo seba od škodlivých chemikálií (vrátane tých, ktoré emituje nový nábytok), pomáha rýchlo sa zotaviť z kožných ochorení, poranení kostí, problémov so zubami, zlepšuje stav depresie. Výhody „falošnej dlane“ sú nepochybné, ale škoda je tiež prítomná: keď jedia listy kvetu, ktoré niekedy robia deti a domáce zvieratá, rastlina vedie k rozrušenému žalúdku, bolesti hlavy. Preto by väčšina kópií mala byť umiestnená takým spôsobom, aby sa k nim nemohli dostať vyššie uvedené subjekty. Ľudia, ktorí sú náchylní na kožné alergie, môžu reagovať na chĺpky, ktoré sa tvoria na stonke, ako aj prach, ktorý sa môže hromadiť na dlani.

Druhy dracaena

V prírode existuje viac ako 140 druhov. Medzi nimi sú čisto zelené a pruhované formy, kríky a stromy, so širokými a úzkymi listami. Domy sú chované len niekoľko.

Najpopulárnejšie sú:

 • dracaena ohraničená (marginata) - nenáročná, dekoratívna, rastie viac ako tri metre, má tuhý trup. Listy sú úzke, jeden alebo dva cm široké, 45-60 cm dlhé, zelené, menej často s červeno-fialovými pruhmi. Druh je vysoko odolný voči sušeniu;
 • voňavé alebo obyčajné dracaena - vonia dobre počas kvitnutia. Má vzpriamený kmeň, ktorý rastie viac ako dva metre, na ňom sú mierne visiace listy, v strede ktorého je strieborný alebo žltý prúžok. Kvitne veľmi voňavé biele kvety. Ľahko znáša nedostatočné zavlažovanie, zlé osvetlenie a teploty v zime 10–12 stupňov;
 • Deretska Dracaena - má tmavo zelené listy, spolu s bielymi pruhmi. Listy mierne zakrivené v špičkách. Kvetina je vhodná na pestovanie doma, v lete na chate, v kancelárskych priestoroch;
 • Draderna Sander - veľmi elegantný, s tenkým stonkom, až do 90-110 cm, listy sú zvyčajne sivasto-zelené, s dvoma pruhmi žltej farby, trochu sa otáčajú okolo okrajov, rastlina má rada teplé, vlhké podmienky. Špirálovito skrútené výhonky predávané v obchodoch s názvom „bambus šťastia“ alebo „bambus, ktorý prináša šťastie“ - to je presne Dracaena Sander, ktorá umelo (rastúcou v úzkej trubici) tento tvar poskytla;
 • Dracaena Reflex (ohnutý) - horná časť rastliny je zdobená sviežou korunou svetlých listov trčajúcich v rôznych smeroch so zlatým okrajom, pretiahnutým tvarom, jasne zelenými farbami;
 • Godsef je dracaena (Surculosis) je semeno-formovanie kvet, veľmi odlišný od ostatných. V tvare sa podobá kríku s oválne-špicaté listy. Listy samotné sú tmavo zelené, so smotanovo bielymi alebo zlatými škvrnami. Ak sa v miestnosti nachádza niekoľko takýchto vzoriek, je k dispozícii slnečný, elegantný vzhľad.

Pravidlá, tipy pre domácu starostlivosť

Starostlivosť o dracaenu je pomerne jednoduchá - vytvoriť pre ňu priaznivé podmienky. Prijateľná vlhkosť, teplota, svetlo sú vhodné pre jej obvyklé, vnútorné, časté zavlažovanie a hnojenie väčšiny druhov nie sú potrebné. Pozemky vhodné rašeliny alebo sóda, drenáž je potrebná veľká, pretože väčšina koreňov sa nachádza v blízkosti povrchu.

teplota

Najlepšia teplota pre obyvateľov subtropických zemepisných šírok draceni - mierna. V zime, vhodná teplota 14-16 stupňov, v lete - 22-24 stupňov. V lete, kvetina môže byť kladený na balkón, otvorená veranda, ale závod je veľmi bojí prievanu, studený vzduch z otvorených okien v zime.

Vlhkosť vzduchu

Dracaena dokonale prepravuje vysušený vzduch kancelárskych priestorov, ako aj vykurovaciu sezónu, aj keď sú umiestnené v blízkosti radiátorov. Ale tak, že "palma" mal krásny vzhľad po celý rok, jeho listy počas vykurovacej sezóny sú striekané silným teplom. Pravidelne je potrebné umyť prach nahromadený na lístie, kmeň - usporiadať druh sprchy, ale nie príliš chladno.

Pri postreku je dôležité, aby sa kvapky vody v pazuchách listov nes hromadili - čo často vedie k rozpadu.

osvetlenie

V zime sa odporúča držať dracaena na juhu, juhovýchodné okno, v lete - v južnej miestnosti, ale jeden a pol metra od okien. Rastlina miluje penumbra, rozptýlené svetlo, ale priame slnečné svetlo môže spôsobiť popáleniny v ňom. Druhy s pestrými listami vyžadujú viac svetla ako úplne zelené.

Ak je osvetlenie nedostatočné, pestré druhy postupne strácajú svoje dekoratívne sfarbenie.

zalievanie

Kvet nie je vyberavý, čo sa týka zalievania - v lete môže byť zavlažovaný každé tri až štyri dni, v zime - raz týždenne. Je nežiaduce, aby zemina mohla vyschnúť. Približne raz mesačne sa rastlina napojí veľmi voľne, alebo sa pár minút ponorí do vody pri izbovej teplote spolu s hrncom. Niektoré druhy vyžadujú častejšie, takmer denné zavlažovanie.

Hnojivá, dressing

Musíte kŕmiť asi raz za 15-20 dní s akýmkoľvek komplexným hnojivom pre izbové rastliny. Toto kŕmenie je potrebné "dlaň" v období od polovice marca do začiatku septembra - počas obdobia najaktívnejšieho rastu. Druhy s pestrými listami vyžadujú špecializované hnojivá, označené "pre pestrofarebné rastliny".

Chovateľské metódy

Otázka, ako sa šíri dracaena, skôr či neskôr vzniká pre každého, kto sa rozhodol pestovať ju doma. Je povolené zapojiť sa do reprodukcie takmer v každom ročnom období, ale je lepšie zvoliť si jarno-letný čas. V zime je potrebné mierne zvýšiť teplotu, aby sa zabezpečilo dodatočné osvetlenie a zalievanie.

Reprodukcia:

 • odrezanie vrchu, po ktorom nasleduje zakorenenie;
 • Usporiadanie vzduchu;
 • Odrezky stoniek;
 • semená.

Najrýchlejším, najobľúbenejším a najúspešnejším spôsobom reprodukcie je zakorenenie apikálnej časti zeme vhodnej kompozície.

semená

Na predaj je ľahké nájsť semená mnohých druhov dracaena. V prírode kvitne vo veku 10-25 rokov, doma - veľmi zriedkavé. V podmienkach skleníka sú dracenza kvety voňavé, ohnuté, draco, a deremskaya kvet vyžaruje nepríjemný zápach počas kvitnutia. Ak chcete získať semená, opelenie vyrobené mäkkou kefou. Po príjme ovocia (plody nie sú vždy tvorené), sú očistené od buničiny, zasiate do vlhkej zmesi pôdy - odporúča sa kúpiť špeciálnu pôdu.

Pristátie sa vykonáva do hĺbky jedného cm. Je lepšie zasiať v marci až apríli, kontajner je pokrytý filmom, sklo, dať na najteplejšie miesto - 27-29 stupňov, je žiaduce, aby tam je vyhrievané dno. Klíčenie sa uskutočňuje do 40-170 dní, po celú dobu by mala byť pôda mokrá. Keď sadenice rastú štyri až šesť centimetrov vysoké, sú presadené do samostatných malých kvetináčov. Teraz sú rastliny povolené umiestniť v chladnejších podmienkach - 22-24 stupňov.

Ak chcete získať výhonky rýchlejšie, sú klíčiace, zabalené do vlhkej handričky, ktorá je umiestnená v miske, dať na batériu, občas zmáčanie.

Stalk rezne, rezne vrcholy

Ako sa chová pretsenovyh rezne:

 • potrebujete veľmi ostrý nôž, ktorý musíte predspracovať alkoholom;
 • potom sa rastlina rozreže na päť až sedem cm od začiatku kmeňa;
 • odrezať vrch dať do pohára vody, meniť dvakrát týždenne - musíte počkať, kým sa objavia korene, potom transplantovať v hrnci s zmesou pôdy alebo rastlín v krajine bezprostredne po prerezaní;
 • v druhom prípade sa dĺžka rezu vykonáva najmenej päť cm, môžete dokonca odstrániť niekoľko nižších letákov;
 • koreň stonky je posypaný koreňovým práškom, hrniec sa bude hodiť prvýkrát dosť malý - s priemerom nie väčším ako 10 cm do hĺbky;
 • rezanie sa vkladá do vykopaného otvoru, ľahko sa zatlačí, zariadenie môžete položiť pod priehľadný plastový alebo sklenený uzáver;
 • počas prvých dvoch alebo troch týždňov je potrebné zabezpečiť teplotu približne 26 stupňov, časté zavlažovanie, postrek, ak je vzduch v miestnosti suchý;
 • striekanie a zalievanie plodín len pri izbovej teplote.

Pahýľ, vľavo po orezaní, musíte namazať záhradné ihrisko alebo posypať uhlím - dokonca aj vhodnou lekárňou, aktivovanou. Zhora je tiež pokrytá skleneným zvončekom, ktorý čaká na objavenie sa nových výhonkov.

Ďalšou metódou je rezanie stonky, ktorá sa zvyčajne používa len vtedy, keď sa apikálna časť hnije alebo vyschne. Živá, nie pomalá časť kmeňa je strihaná ostrým nožom nad listovými jazvami, na kúsky dlhé 4-15 cm, ponechaná v koreňoch v piesku, perlite, vhodných pôdnych zmesiach, sphagnum mech, vermikulitoch. V horizontálnom variante zakorenenia sa odrezky položia na vlhkú pôdu, mierne do nej vtlačia, zatiaľ čo vo zvislej rovine sa na zem vyleje vrstva piesku s hrúbkou asi 6 cm, kde sa rez do seba vloží do hĺbky dvoch až troch cm.

Optimálna teplota pre zakorenenie je 22-25 stupňov, životaschopné rezanie zakorenené za mesiac a pol, a to vedie k výhonky po dvoch.

Ako orezať

To je veril, že dom dracaena žije asi 15-20 rokov. V rovnakom čase listy rastú len na samom vrchole a kmeň sa postupne stáva holým. Životnosť listov je asi rok, po tomto období sušia, odpadávajú a zanechávajú na trupe jazvy. Ak je rastlina správne rezané, aby sa bočné výhonky, bude to viac "svieži", vzhľadom k veľkému počtu listov, čiastočne pokrývajúce holý kmeň.

„Spiace“ púčiky sú roztrúsené v kmeni „palmy“, prakticky na celom jeho povrchu, preto pri prerezávaní sa kdekoľvek vytvárajú nové výhonky. Prerezávanie sa odporúča počas aktívneho rastu - na jar av lete, ale niekedy sa musí vykonať z núdzových dôvodov. Ak je stonka zlomená, je potrebné ju okamžite znížiť pod slučku.

Pri prerezávaní zvážte nasledovné:

 • horná časť, kde sú listy umiestnené vo svetle - na tomto základe plánovať výšku plodiny;
 • tak, aby nové výhonky vyrastali zo spiacich púčikov, sú vybavené najpriaznivejšími podmienkami - vlhkosť, teplo;
 • nástroje, ktoré sa používajú na prerezávanie, utesnenie rezu, sú preddezinfikované;
 • pre úspešné prerezávanie vezmite rastlinu aspoň 25-35 cm na výšku od úrovne zeme do miesta rastu horných letákov.

Prerezávanie sa vykonáva len vtedy, keď je dračí záves úplne zdravý, dospelý a nie je infikovaný škodcami.

Ako transplantovať

Pri transplantácii sa odporúča dodržať maximálnu presnosť, ak je potrebná:

 • korene rástli natoľko, že sú viditeľné na povrchu a rastlina nemôže jesť normálne;
 • zmes pôdy s časom „chudobnejším“ a nie je schopná uspokojiť potreby rastúceho kvetu;
 • bezprostredne po nákupe - v obchodoch sa rastliny zvyčajne predávajú v nádobách najmenšej veľkosti, ktorá nie je vhodná na trvalé "bývanie";
 • nadmerné zaplavenie vodou s rizikom hniloby, neschopnosť rýchlo odstrániť prebytočnú vlhkosť, ktorá je plná smrti rastliny;
 • porážka "palmových" škodcov;
 • plánované, zvyčajne ročné transplantácie.

Transplantácia sa odporúča na jar, pred začiatkom obdobia najsilnejšieho rastu. Nádoba sa vyberie viac ako približne 2-3,5 cm v priemere, je vybavená niekoľkými drenážnymi otvormi, takže prebytočná vlhkosť rýchlo odchádza. Pôda pre dospelú rastlinu bude vyhovovať sódovému lístku s kompostom-rašelinou - zložky sú brané v pomere 2 až 1 až 1 až 0,5. Ako drenáž, riečny piesok, expandované ílové gule, tehlové triesky sú prijateľné.

Pred presadením "falošnej dlane" nie je voda 36-72 hodín - bude ľahšie ju odstrániť z hrnca. Kvetina sa drží za stonkou, vytiahne sa, mierne poklepáva na dno hrnca, veľké vzorky sa presúvajú spolu. Následne sa kontroluje koreňový systém - ak sú poškodené, sú rezané, poprášené časti s uhlím. Uzemnená guľa striekaná vodou zo striekačky.

Drenážna vrstva je umiestnená v nádobe, kde sa vykonáva transplantácia, potom je tam umiestnená malá zemina, tam sú umiestnené rastliny, vyplňujú všetky dutiny pôdou, manipulujú s ňou a vodu. Neprehĺtajte kvet - komplikuje normálne zalievanie. Prvé dva týždne potrebujú časté zalievanie, pravidelné kŕmenie so stimulátormi pre rast koreňov.

Niektoré druhy rastlín draka sú presadené do spoločného hrnca, prijímajúce druh zmesi, ktorá má vysoký dekoratívny efekt.

Podmienky kvitnutia

Málokto, kto dokáže pozorovať rozkvet Dracenevov v interiéri svojho domu, bytu, kancelárie. Prax ukazuje, že ani nadmerné kŕmenie, ani obrovská veľkosť hrnca nemôže pomôcť. Pravdepodobnosť výskytu kvetov v "falošnej dlani" zvyšuje prítomnosť období zimného pokoja, keď sú zavlažovanie a osvetlenie minimálne, ako aj silné rozdiely medzi dennými a dennými teplotami. Táto druhá možnosť sa dá ľahko dosiahnuť, ak zariadenie žije na presklenom balkóne, lodžii. V lete je potrebné udržiavať vysokú vlhkosť, ale nie príliš veľa na zaplavenie kvetu.

Škodcovia, choroby, ako sa s nimi vysporiadať

Tak ako všetky ostatné rastliny, aj dracaena môže byť poškodená škodcami - štítom, voškami, mealybugs, strapcami, roztočmi. Mali by sa odstrániť mechanicky, potom by sa mali použiť insekticídy. K útoku nebezpečných parazitov dochádza v bezprostrednej blízkosti už infikovaných kvetov, pretože v prípade kúpy novej inštancie sa určitý čas (až tri až štyri týždne) oddelí od ostatných.

Niekedy „dlaň“ ovplyvňuje rôzne choroby:

 • múčnatka (charakterizovaná vzhľadom plaku, podobným múke);
 • strakaté vädnutie (vzhľad bronzovo hnedých škvŕn, pruhov);
 • koreňová hniloba (kmeň sa stáva hnedý, stáva sa mäkkým);
 • sivá hniloba (sivé škvrny);
 • bakteriálna hniloba (tkanivá zmäkčujú, vodnaté škvrny všade);
 • fusarium (žlto-červenohnedé škvrny na listoch);
 • Alternaria (škvrny béžovej farby s bielou bodkou uprostred);
 • bakterióza (vredy okolo kmeňa, vodnaté konce listov) atď.

K tomu zvyčajne dochádza pri oslabených vzorkách, ktoré nie sú riadne udržiavané. Je tiež dôležité z času na čas utrieť listy každej rastliny v zbierke vlhkou handričkou alebo zariadiť teplú sprchu. Umývanie a striekanie sa však nevyžaduje za slnečného počasia - kvapky vody na listoch pod vplyvom slnka vedú k popáleninám.

Čo robiť, keď listy dracaeny žltej farby

Na zastavenie zožltnutia lístia je potrebné odhaliť, prečo sa to stalo. Často sa to stáva pre tých, ktorí sa radi starajú o kvety nadmerne - stagnácia vlhkosti v pazuchách listov po sprchovaní môže viesť k zožltnutiu. Presušenie alebo hnilobenie koreňov vedie k rovnakému účinku. Žltnutie listov, postupne sa stávajú tmavými škvrnami - znakom hnedej hniloby.

Pri útoku pretsenovyh takých škodcov ako strapce, scutes, roztoče, listy tiež žltnúť. Protiopatrenia sú najjednoduchšie: dlaň dôkladne umyte teplou mydlovou vodou a malé množstvo alkoholu, ak to nepomôže, použite insekticídy. Keď sa vrch začal žlto zafarbiť, kvet musí byť odstránený z ponoru, ak zvyšok lístia je matný - vrch bol vystavený priamemu slnečnému žiareniu. Niekedy je žltnutie dôsledkom nedostatku dusíkatých hnojív, nadmerného zavlažovania.

Prečo špičky listov suché

Keď sa "falošná dlaň" náhle začala sušiť konce listov, potom najčastejšie je to znamenie, že vzduch v miestnosti je príliš suchý - vyžaduje neustále zvlhčovanie. Výstupom bude časté striekanie, umiestnenie v bezprostrednej blízkosti nádob s vodou (napríklad akvárium). Je zakázané umiestniť dracaena akéhokoľvek druhu do blízkosti batérie. Sušené časti sú odrezané - už sa nedajú uložiť. Ak listy suché a kučeravé - to je znak nedostatočného zalievania.

Príčiny rozpadu dracaena

Skutočnosť, že "strom šťastia" začal hniť, je okamžite zrejmé z jeho listov - suché plochy pozdĺž okraja sa objaví na nich. S hubovými chorobami sa to isté deje. Корневая система - "сердце" любого растения, погибнут корни - погибнет и цветок. Гниение ствола происходит обычно при чрезмерном заглублении корневой шейки, отсутствии качественного дренажа, в сочетании с чрезмерным поливом. Если гниение только началось, цветок вынимают из горшка вместе с корнями, просушивают земляной ком.Keď proces prešiel príliš ďaleko, ale hrot ešte nebol poškodený, je rezaný, zakorenený.

Príčiny pádu listov

Keď sa listy náhle začali rozpadávať, je potrebné objasniť príčinu tohto javu čo najskôr - potom sú šance na záchranu vzorky veľké. Ak je listy rýchlo a takmer úplne opál všetky, a samotná rastlina je pomalá, znamená to, že koreňový systém zomrel kvôli nejakej dlhodobej chorobe, ktorá nebola včas zaznamenaná. Aby sa tomu predišlo, pri prvých príznakoch straty listov sa odporúča aplikovať hnojivá na báze fosforečnanu draselného.
Rady: je dôležité vedieť, že periodické vypadávanie jedného nižšieho letáku je prirodzený proces, ktorý neovplyvňuje celkový stav kvetu.

záver

"Falošná dlaň" alebo "strom šťastia" - jedna z najobľúbenejších izbových rastlín. Za prirodzených podmienok sa tento strom stáva čoraz vzácnejším, je starostlivo strážený. Desiatky trvalých druhov sa od seba veľmi líšia, ale všetky krásne rastú v bytoch, kanceláriách, skleníkoch, ako aj v letnom období vonku. Je ľahké pestovať Dracene - vyžadujú veľmi málo pozornosti pre seba.

Zanechajte Svoj Komentár