Ako šiť zásteru do kuchyne vlastnými rukami

Každý človek vo svojom živote narazil na taký prvok oblečenia ako zásteru. Je oblečený vo vzdelávacích inštitúciách, napríklad počas tvorivej práce v materskej škole, počas vyučovacej hodiny v škole. Deti dostávajú za úlohu vyrábať takéto výrobky a často sa obracajú na svojich rodičov s otázkou, ako šiť zásteru, a niekedy pre nich všetci robia všetku prácu.

Skúsenosti nadobudnuté v detstve sa určite hodia do budúcnosti, pretože lem pre mnohých je súčasťou pracovného oblečenia. Nosia ho kuchári, čašníci, kaderníci, predavači, asistenti laboratórií a zástupcovia iných profesií. Ženy v domácnosti používajú túto položku v kuchyni pri varení, čistení, praní. To vám umožní chrániť veci pred nečistotami, mastnotou a škvrnami.

História záster

Teraz nie je možné presne povedať, kto a kedy bola vynájdená prvá zástera. Historici veria, že výrobky sa objavili v starovekom Egypte, o čom svedčia obrazy nachádzajúce sa v chrámoch a hroboch, ktoré prežili do našich dní. Prvé prototypy patria do obdobia raného kráľovstva. Oni boli nazývaní "scheti", boli nosené výlučne muži vo verejnej službe, rovnako ako vyššie triedy a faraónov.

Následne si túto tému požičali Arabi, ktorí po mnoho storočí vytvorili vlastné oblečenie. Tento prvok sa sťahoval do starovekého Grécka, kde je veľký vplyv východu a potom na staroveký Rím. Ak by bolo grécke oblečenie pestré a tuhé, Rimania na začiatku republikánskeho obdobia uprednostňovali jednoduché, prísne formy.

Nasledujúce zmienky o zástere patria do stredoveku, kde sa v krajinách západnej Európy od 12. storočia stáva predmetom výzdoby pre ušľachtilé ženy. Pre mužov vstúpil do šatníka pracovného oblečenia. Používa sa len ako obrana, ako doplnok k hlavnému obleku.

V krajinách východnej Európy sa výrobky objavili neskôr. Samotné slovo sa nachádza v ruskom písaní len od roku 1663, v poľštine - od roku 1498. Označenie prišlo k západným Slovanom a neskôr k východnému z nemeckého jazyka. Doslova preložené ako predný šatku. Používali sa ako pracovné odevy, kroje, slávnostné ozdoby.

Kde a ako sa používajú zástery

Zástery sa už dlho stávajú známym prvkom šatníka, ktorý nájdete nielen v kuchyni, ale aj v každodennom živote. Používa sa takmer všade. Nosia ich ženy, muži, dospelí, deti. Táto téma sa vyvinula viac ako jedno storočie, dokonca tisícročia. On vyhral priazeň ľudí, a niekedy išiel na nie. Teraz sa táto vec používa v nasledujúcich prípadoch:

 1. Gen. Ženy v domácnosti používajú zásteru pri varení, umývaní riadu, iných prácach.
 2. Škôlka. Sú nosené pre deti pri jedle, pri tvorivých činnostiach pomocou farieb, hliny a iných značkových vecí.
 3. Školu. V triede ich nosia chlapci a dievčatá. Ženské pohlavie je zdobené zásterou pre školské uniformy počas sviatkov, rôznych podujatí.
 4. Medicine. Existujú modely pre rôzne kategórie zdravotníckeho personálu. Používajú ich chirurgovia, zdravotné sestry.
 5. Komunálna sféra. Špeciálne ochranné zástery pre školiteľov, inštalatérov.
 6. Sektor služieb. Nosia ich predajcovia, kaderníci, obuvníci, slúžky, vrátnici, čističe.
 7. Catering. Toto je povinný atribút kuchárov a čašníkov.
 8. Spracovateľský priemysel. Zástera je určená pre sústruhy, kovové podložky, kováče, zváračov.
 9. Chemický priemysel. Ochranné prostriedky používajú laboratórni technici pri práci s rôznymi činidlami.
 10. Rybársky priemysel. Používajú ich pracovníci v obchodoch s rybami, rybári, ktorí chodia na rybolov.

Typy záster

Existuje mnoho druhov týchto výrobkov. Podľa strihu sú rozdelené do nasledovných typov: strih s náprsníkom, jednodrezaný, bez náprsníka. Podľa pohlavia a vekovej kategórie: ženy, muži, deti. Podľa schôdzky možno identifikovať:

 1. kuchyne;
 2. detské;
 3. pracovný;
 4. škola;
 5. národná;
 6. Sviatky.

Podľa funkčného účelu:

 1. Dekoratívne. Používa sa ako dekorácia.
 2. Štandardné. Používa sa na ochranu odevu pred nečistotami, mastnotami.
 3. OOP (osobné ochranné prostriedky). Patria sem: chemicky odolné (laboratórne); potraviny odolné voči vlhkosti; plátno (pre zváračov); olova (na ochranu pred žiarením, používanie rádiológov, pacientov).

Výber látky

Pri samonosnej zástere je veľmi dôležitý výber vhodného materiálu pre prácu. V prvom rade je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že výrobok musí chrániť odev pred kontamináciou a zároveň zdobiť osobu, preto musia vybrané textílie spĺňať určité požiadavky: t

 1. Pohodlie. Materiál by nemal nositeľovi spôsobiť nepohodlie.
 2. Odolnosť proti opotrebeniu. Použitá tkanina musí vydržať časté umývanie.
 3. Prirodzenosť. Je lepšie používať prírodné suroviny, ktoré nemajú na osobu negatívny vplyv.
 4. Sila. Pri dlhodobej prevádzke by textílie nemali strácať svoju štruktúru a kvalitu.
 5. Atraktívny vzhľad.

Všetky tkaniny, ktoré sa dajú použiť na samo-šitie hotového výrobku, možno rozdeliť do troch hlavných typov:

 1. Prirodzené. Patrí medzi ne bavlna, ľan, hodváb. Sú dobre priedušné, hypoalergénne, príjemné na dotyk, dlhotrvajúce farby.
 2. Syntetické. Patrí medzi ne polyester, fleece, akryl, polysateen. Sú veľmi odolné, odolné voči opotrebeniu, majú vodoodpudivý povlak. Obávajú sa však vysokých teplôt, nenechávajú vzduch prechádzať, hromadia štatistickú elektrinu.
 3. Zmiešané. Toto je taslan, tisy, duspo, taft. Odlišujú sa pri nízkych nákladoch, ľahko sa čistia, počas prania nevyblednú, majú vysokú životnosť.

Sukne a modely na zástery

V plnohodnotnej rodine by mala mať kuchyňa aspoň tri zástery pre všetkých členov: ženy, mužov a deti. Každý je charakterizovaný určitým typom, farbou. Po výbere vhodnej tkaniny pre prácu by ste mali určiť model budúceho produktu. Za týmto účelom zvážte existujúce štýly:

 • Zástery. Toto je najzákladnejší dizajn, pozostáva z kusu látky a pásu, ktorý je viazaný v páse. Toto oblečenie chráni len prednú časť vrchného oblečenia.
 • Jeden strih s náprsníkom. Tento model pokrýva hrudník, brucho, boky. Upevňuje sa na krk a pás. Vyrobené z jedného kusu látky. Je to praktickejšia možnosť v porovnaní s predchádzajúcou.
 • Odnímateľný s podbradníkom. Je podobná predchádzajúcej verzii, ale len čiastočne pokrýva hrudník. Tieto roztomilé veci podčiarkujú pás. Jeho súčasťou je opasok, spodná časť.

Pre praktickejší produkt do neho môžete zašiť vrecká, do ktorých sa vložia drobnosti, čím sa uvoľnia ruky od maličkosti. Pre jeho prispôsobenie sa používa rovnaký materiál ako pri výrobe samotnej zástery.

Vytvorenie vzoru

Vytvorenie vzoru je najťažším momentom v celej práci. Až po vyriešení tohto problému môžete začať zametať časti a šiť výrobok. Ak chcete pripraviť náčrt, musíte vykonať nasledujúce merania:

 • polovica bedrového kĺbu;
 • dĺžka, šírka podbradníka;
 • parametre odbavovacej plochy;
 • dĺžka šnúr na krku, pás.

Merania môžete začať vytvárať skicu. Ak nemáte dostatok zručností pri zostavovaní schémy, môžete si zobrať hotové modely z odbornej literatúry, stiahnuť zo siete a nahradiť dostupné rozmery vlastnými.

Podľa existujúceho plánu, šablóny pre zásteru, opasok, náprsník, kravaty, vrecko. Na to môžete použiť hrubý papier alebo lepenku. Kvalifikovaní remeselníci môžu okamžite aplikovať detaily na textil. Odporúča sa použiť polovičné vzory, pretože je oveľa pohodlnejšie rezať časti zo zložených listov látky.

Sekcia šitia záster

Ak chcete vytvoriť módnu, pohodlnú zásteru vlastnými rukami, musíte si vybrať správne vzory, rozhodnúť o type látky, štýle, dodatočnej dekorácii. Šitý model s náprsníkom v nasledujúcom poradí:

 • Pripravte si všetky detaily rezu, ktorý chcete zamiesť;
 • Vyrábame popruhy, spracovávame hrany;
 • Vykonávame dokončovanie okrajov náprsníka, spojíme s popruhmi;
 • Zavesíme vrecká;
 • Obopíname voľné okraje spodnej časti zástery;
 • Spájame spodok, náprsník a opasok.

Zástera šitie nápady pre celú rodinu

Kuchynská zástera - nepostrádateľná vec. Často sa používa, plní mnoho funkcií, takže musí byť nielen praktická, ale aj estetická. V mnohých národných krojoch hrá úlohu dekoratívnych ozdôb. Rôzne tradičné kuchynské potreby sú veľmi veľké. Vyberte si vhodný model, spôsob registrácie bude schopný každý člen rodiny.

Zástera je prvým produktom, ktorý žiaci šijú v triedach práce na strednej škole. Po preštudovaní magisterských kurzov môžete ľahko doplniť svoje zručnosti niekoľkými prízvukmi detailov. Vlastný štýl, kreatívny model vždy pripomína ženám individuality. V zástere s volánikmi, krásnymi záhybmi nepredstaviteľných farieb je nemožné cítiť sa ako žena v domácnosti. Existuje mnoho neobvyklých nápadov pre celú rodinu.

Zástery pre deti - chlapcov a dievčatá

Všetky deti milujú pomoc rodičom v kuchyni. Užitočné skúsenosti a školenia pre prácu nie sú vždy jasné. Oblečenie detí je často zafarbené a rozmazané. Ľahko sa šije šikovná detská zástera zdobená originálnou aplikáciou.

Najjednoduchšia verzia zástery pre dieťa je vyrobená z plátna a viacfarebných tašiek. Môžete ho pridať pomocou gombíkov, vreciek, vtipnej čipky, ako slúžka alebo čašník. Zástera pre chlapca môže byť vyrobená na rovnakom princípe, ale ako dekorácia použite tlač s autami, lietadlami, parnými lokomotívami. Nemôžete sa obťažovať s komplexnou aplikáciou, ale jednoducho strihať a šiť vzor z obalu.

Zástera pre mamu

Na základe materiálu zástery pre ženy v domácnosti si môžete vybrať aj polyetylén, ozdobiť kvetmi a iným ženským dekorom, ale tento prvok bude vyzerať neesteticky a je vhodný len na aktívne varenie. Zástera pre hostí by mala byť textilná, elegantná. Mali by určite nahradiť týrané typy a všetky potešenie z kuchyne život zástera s príchodom hostí, počas stretnutí v kuchyni, pri podávaní jedla.

Zástera s rovnou siluetou a priamym strihom môže byť v akejkoľvek farbe. Ale snehobiely pohľad bude klásť dôraz na čistotu a starostlivosť o matku. Môžete tiež šiť krásnu ochranu na šaty vzory alebo úplne prepracovať zastaraný kus oblečenia, pridajte veľké vrecká na kaderníctvo, jasný pás, volánky.

Zástera pre otca

Mnohí muži sa aktívne podieľajú na príprave večere, takže, rovnako ako všetci členovia rodiny, potrebujú vlastnú zásteru. Domáce štýlové kuchynské príslušenstvo bude skvelý darček. Môže to byť jednoduchá zábavná verzia polyetylénu, veľkoplošná veľkoplošná tkanina, špeciálne zdobená štýlovou potlačou.

Zástera pre otca môže byť nielen v kuchyni. Ak chcete pracovať v garáži, doma tiež potrebujú spoľahlivú ochranu oblečenia. Zvyčajne je to tkaninový obväz s mnohými vreckami na uskladnenie náradia. Táto zástera môže byť zdobená skromnou výšivkou, nalepte si personalizovanú nálepku.

Zástera pánskej košele

Môžete šiť krásne originálne zásteru z akéhokoľvek oblečenia, ktoré sa už nepoužívajú z niektorého z dôvodov. Pánske tričko je vhodné na tento účel, pretože je to mimochodom, vďaka jednodielnej chrbte a množstvu materiálu. Existuje niekoľko jednoduchých možností rezania (s golierom, modulárnym). Najjednoduchšie - zozadu. Nasledujúci workshop vám pomôže správne vytvoriť vzory:

 • Pripravte si chrbát, odrežte golier, rukávy;
 • Natiahneme okraje budúcej zástery a dobre ju žehli;
 • Šiť stehy na opasku a očko v oblasti krku;
 • Horizontálny šev na úrovni hrudníka je zdobený volánikmi, volánikmi, ozdobnými stuhami;
 • Vrecká, spodná časť výrobku je podľa potreby ozdobená.Zástera zo starých džínsov

Staré nechcené nohavice sa dajú ľahko zmeniť na originálnu príležitostnú zásteru. Džínsy môžete strihať niekoľkými spôsobmi - použite jednu z nôh alebo začnite šiť len zhora so zadnými vreckami.

Zástera z nohy bude mať veľkú veľkosť, celú dĺžku výrobku. Urobte vzor na vzor, ​​svoj vlastný dizajn alebo existujúce zásteru. Hrany spracúvame hranami, napríklad šikmým výrezom. Rovnaká páska sa používa pre reťazce. Orezávací materiál pôjde do vreciek ľubovoľného tvaru.

Je potrebné správne umiestniť nohu, aby vzor. Factory šev by mal byť striktne uprostred.

Ďalšia možnosť, ako vytvoriť modernú zásteru, nie je o nič jednoduchšia ako tá predchádzajúca. Odrežte nohavice z nohavíc obidvoch nôh, odrežte hornú časť na úroveň lietadla. Spracovávame hrany z postrekovania, šijacie šnúry, krásny pás, vrecká.Patchworková zástera

Originálny model je zástera v štýle patchwork. Elegantné pracovné odevy z rôznych náplastí vytvoria dovolenku v kuchyni za každých okolností, čo uľahčí proces aj dlhého varenia komplexných jedál.

Pre prácu pripravíme 30 handrov rovnakej veľkosti. Môžu mať rôzne tvary, ale pre začiatočníkov bude jednoduchšie pracovať s rovnakými štvorcami. Spojíme 6 kusov v páse a šijeme. Tiež robíme 3 ďalšie prípravy. Teraz ich dajte do veľkého obdĺžnika a zošite spolu. Spojíme 4 štvorce a umiestnime ich do stredu hlavnej časti. Ďalšia z dvoch štvorcov tvorí hornú časť zástery.

Zásteru môžete nechať v pôvodnej podobe alebo vytvoriť zárez. Za týmto účelom zložte výrobok na polovicu, označte na krajnom štvorci v druhom rade hladký ohyb a odrežte kus látky cez obe vrstvy. Podšívka pomôže skryť veľké množstvo švov na vnútornej strane. Budúcu zásteru pripájame k kusu monofónnej tkaniny, rezu pozdĺž kontúry s malým okrajom. Pripojte k sebe obe časti so zlou stranou a šiť. Okraje lemujeme bielymi pruhmi. Z toho istého materiálu môžete vytvoriť struny.


Zchátralá elegantná zástera

Vzor pre zásteru chebbi-chic sa líši od štandardných modelov. Vyniká oproti ostatným textíliám so štýlovou, slávnostnou výzdobou. Takáto zástera je zdobená volánikmi, strapcami, mnohými vreckami a podšívkami. Veľkosť každej hostesky si vyberá svojvoľne.

Na šitie budete potrebovať ľahkú tkaninu, hladkú alebo s kvetinovým vzorom, veľa textilnej dekorácie (stuhy, čipky, kvety). Štýl je častejšie používaný krásny, objemový, s montážou v páse. Hlavnou tkaninou je ľan, hrubá bavlna.

Vyznačuje sa krajčírskou zásterou z polyetylénu

Pre niektoré nepredvídané prípady je skvelá myšlienka vyrobiť zásteru z polyetylénu, ktorá je vždy po ruke. Môžu to byť jednoduché balenia, balenie, baliaci materiál. Jednoduchá ochrana môže byť po použití jednoducho odhodená.

Zástera z filmu je veľmi vhodná pre špinavú prácu spojenú s výšivkou (maľovanie, plstenie). Vhodné pre kuchára, umelca. Stačí si vziať kus polyetylénu 120x80 cm, zložiť ho na polovicu, strihať vzor podľa štandardnej, najjednoduchšej schémy. Úloha reťazcov bude hrať filmovú pásku z jedného kusa surovín. Môžete zdobiť akékoľvek materiály po ruke.

záver

Štandardnú zásteru so štandardným vzorom je možné zakúpiť v každom špecializovanom obchode. Ale skutočná exkluzívna vec môže byť šitá len vlastnými rukami. Jednoduchá práca netrvá veľa času, a dokonca aj študent strednej školy sa s tým vyrovná. Deti v materskej škole sa už učia jednoduchému modelovaniu z látky, takže pre dospelých nebudú žiadne problémy s vytváraním jedinečného dizajnu.

Zanechajte Svoj Komentár