Recept na studený porcelán si urobte sami

Porcelán je samostatný poddruh keramiky. Materiál sa získava vypaľovaním pri vysokých teplotách ílov rôznych druhov (najmä kaolínu) s prídavkom živca, kremeňa a iných nečistôt (v závislosti od receptúry). Hotový výrobok bielej farby sa ukáže byť pevný, nedovolí, aby voda pretekala, vytvára špeciálny prsteň pri poklepaní. Materiál je neporézny. Tenká vrstva porcelánu má miernu priehľadnosť. Výroba materiálu prebieha v niekoľkých stupňoch, to znamená opakovaná kalcinácia. Približne 25% výsledného porcelánu je eliminovaných ako manželstvo, čo je vysvetlené komplexnou výrobnou technológiou. Rodiskom materiálu bola staroveká Čína. Prvý čínsky porcelán mal svetlomodrý a zelený odtieň. Mliečne biely, on sa stal oveľa neskôr.

Neskôr sa začali objavovať nové druhy materiálu: glazované (alternatíva k „sušienkam“ bez glazúry), kosť, mäkká (európska myšlienka bez kaolínu). Číňania dychtivo vyviezli porcelán do iných krajín, ale tajomstvo výroby materiálu bolo prísne udržiavané, aby sa zachoval monopol. Dokonca aj samostatné „uzavreté“ mesto Jingdezhen sa vtedy objavilo v Nebeskej Ríši. Pracovala keramika artels len na výrobu porcelánu. Na ochranu tajomstiev pred špehmi, mesto bolo doslova zatvorené na noc, takže vojenské hliadky na uliciach. Hoci Jingdezhen bol porcelán centrum, ďalšie provincie boli tiež zapojené do procesu výroby materiálu. Napríklad v Jiangxi ťažil "porcelánový kameň", skladajúci sa zo zmesi kremeňa a sľudy. V tej istej provincii bola prvýkrát objavená špeciálna hlina, kaolín. Ten, ktorý dal porcelánové belosti. Hotové výrobky pokryté glazúrou a maľované. Spočiatku tam bola móda pre modré tóny, potom pre zelené a ružové. Tajomstvo čínskeho porcelánu bolo tak starostlivo strážené, že mnohé z nich boli nenávratne stratené. Zručnosť hrnčiarov nebeskej ríše bola taká vysoká, že mnohé z ich výrobkov, ktoré prežili do našich dní, sú pozoruhodné vo svojej kráse, ale naďalej zachovávajú tajomstvo svojich výrobných technológií. A ani moderné techniky neumožňujú nájsť presný "recept". Pre tých, ktorí sa zaoberajú modelovaním doma a nie sú schopní spáliť obrobky v špeciálnych peciach pri extrémne vysokých teplotách, bol vynájdený špeciálny materiál, nazývaný studený porcelán. Zvážte sériu workshopov o jeho výrobe doma a možnosti ďalšieho použitia.

Studený porcelán - čo to je: vlastnosti a vlastnosti materiálu

Začiatočníci niekedy zamieňajú studený porcelán s polymérnou hlínou. Materiály sú vlastne úplne odlišné. Jediné, čo ich spája, je schopnosť stvrdnúť (hlina počas streľby, porcelán, keď je v kontakte so vzduchom) a dodržanie súladu počas tvarovania. Argentína je považovaná za miesto narodenia studeného porcelánu. V devätnástom storočí sa tu prvýkrát objavila špeciálna kompozícia pre umelecké modelovanie. V pôvodnej receptúre boli ako prísady použité olej, kukuričný škrob, glycerín a lepidlo.

Moderné zloženie hotového studeného porcelánu je veľmi odlišné od originálu. Materiál je absolútne bezpečný a vhodný aj na kontakt s detskými rukoväťami. Existujú odkazy na iného vynálezcu studeného porcelánu, teraz o našom krajanovi. Pôvodný materiál vytvoril približne v rovnakom čase ako argentínski majstri, ale inovátori konali nezávisle. Niekto, pán Ulyanovič Ivanov, ktorý pracoval v Imperial porcelánovej továrni, vyrobil kvety, ktoré ohromili ich jemnosťou práce a milosti. Pre svoje výrobky používal špeciálny materiál, ktorý sa tiež nazýva studený porcelán. Mnohé z jeho diel prežili až do súčasnosti, čo sa nedá povedať o tajomstve technológie na vytvorenie základu, ktorý sa stratil okamžite po smrti pána. Nie je to tak dávno, čo sa snažili znovu vytvoriť recept pomocou moderných metód analýzy zloženia farieb Ivanov. Tieto pokusy boli dokonca korunované úspechom, ale technológia nebola nikdy oznámená širokému publiku. Mnohí budú mať otázku, čo má táto hmota pre modelovanie spoločné so skutočným čínskym porcelánom?


Vizuálne je materiál neuveriteľne podobný originálu. Iba profesionál s vyškoleným okom dokáže odlíšiť výrobok vyrobený z porcelánu, ktorý tvrdne vo vzduchu z pravého. Materiál sa používa na vyrezávanie drobných výrobkov (väčšinou realistických farieb). Kvalitný studený porcelán sa nebojí krátkodobého kontaktu s vodou, ale niektoré zmesi môžu zmäknúť, ak sa produkt z nich dostane do vody na viac ako 30 minút. V chlade sa stáva veľmi krehkým a krehkým, a preto si vyžaduje starostlivé zaobchádzanie. Materiál je nutné skladovať iba v tesne uzavretom obale alebo pevne viazanom vrecku, aby sa predišlo tvrdnutiu. Počas prevádzky, studený porcelán ľahko nadobudne akýkoľvek tvar, môže byť zvinutý a aplikovaný pomocou stohu najjemnejších vzorov na povrchu (napríklad pruhy letáku). Materiál je pomerne silný a nie je pokrytý trhlinami. Má okraj flexibility a dobre zvinuté plechy môžu byť dokonca mierne stočené v kalenej forme.


Rovnako ako akýkoľvek iný materiál, ktorý vyschne v dôsledku straty vlhkosti, studený porcelán sa zmršťuje. Toto sa musí brať do úvahy pri práci tak, aby hotové kvety neboli príliš malé.

Nezávislá výroba materiálu

Studený porcelán je k dispozícii v každom obchode, kde je široká škála materiálov pre kreativitu. Ak sa z nejakého dôvodu majster rozhodne ušetriť peniaze, potom môžete tento materiál urobiť doma. Je to naozaj nie je tak ťažké, ako sa môže zdať na prvý pohľad. Zvážte viac ako päť populárnych spôsobov, medzi ktorými určite nájdete tú správnu.

Klasický recept

Klasický recept zodpovedá takmer všetkému, čo používajú argentínski majstri lisovania. Na prácu bude potrebné:

 • 200 g kukuričného škrobu.
 • 200 g lepidla PVA.
 • 2 polievkové lyžice. lyžice glycerínu.
 • 1 polievková lyžica. lyžica detského krému (namiesto masla)

Lepidlo sa naleje do nádoby (nielen hliník) a do tekutiny sa pridá lyžica detského krému. Pot dal na pomalý oheň. Teraz musíte pridať glycerín a škrob. Paralelne s vyhrievanou hmotou by ste mali dôkladne premiesiť drevenou stierkou. Príprava na test "studený porcelán" bude pripravený, keď sa jeho konzistencia priblíži k tvarohom. Akonáhle sa zahusťuje, odstráňte hrniec z tepla a extrahujte z neho obsah. Kus horúceho cesta je umiestnený na drevenej doske, veľkoryso potretý rovnakým krémom. Nechá sa mierne vychladnúť a pokračuje v miesení. Proces sa nelíši od prípravy obvyklého cesta z múky na koláče alebo knedle. Hmota by mala byť homogénna a prchavá. Domáce studený porcelán je pripravený.


Originálny recept

Tento originálny recept vám umožní získať dokonale biele cesto pomocou citrónovej šťavy a benzoátu sodného. Ak chcete pracovať, musíte si vziať:

 • 500 g lepidla.
 • 250 gramov ryže alebo pšeničného škrobu.
 • 1 polievková lyžica. lyofilizát sodný.
 • 1 polievková lyžica. lyžica citrónovej šťavy.
 • 1 polievková lyžica. lyžice stearínu.
 • 2 polievkové lyžice. lyžice glycerínu.
 • 2 polievkové lyžice. lyžice tekutej vazelíny.
 • 1 polievková lyžica. lyžica špeciálnej emulzie, bieliace cesto.

Studený porcelán sa varí na panvici s vysokými bočnými stenami. Najprv premiešajte lepidlo a škrob. Potom pridajte zvyšok ingrediencií do hmoty a dajte na pomalý oheň. Najprv bude cesto vodnaté a pri varu začne postupne hustnúť. Hlavnou vecou nie je nechať ho „horieť“ v čase. Potom sa hmota bude podobať tvarohu, a nakoniec sa stane elastické, ako detské modelovanie hliny. Hlavnou podmienkou "pripravenosti" studeného porcelánu je voľné lepenie zo stien panvice.


Kukuričný škrob recept

Kukuričný škrob sa používa v takmer každom receptúre. Tá istá zložka bola prítomná v pôvodnom zložení prvého argentínskeho studeného porcelánu. Kukuričný škrob sa nedá nazvať nevyhnutným. Namiesto toho si môžete vziať zemiaky, pšenicu alebo ryžu, ale mali by ste vziať do úvahy vlastnosti pasty, ktorá z nej vychádza. Prvá možnosť, získaná zo zemiakových hľúz, pri kontakte s kvapalinou poskytne takmer transparentnú hmotu s vysokou viskozitou. Íly a kukuričný škrob sú v mnohých ohľadoch podobné. Majú mliečny odtieň. V porovnaní so zemiakovým škrobom majú nižšiu viskozitu. Prášok z ryže, ako by "bielil" hmotnosť, ako krieda. Kukuričný škrob je považovaný za ideálny pre studený porcelán práve kvôli špeciálnym vlastnostiam pasty, ktoré dodávajú výrobku požadovanú elasticitu, ale nerobia ich príliš tvrdými alebo naopak poddajnými. Z tohto dôvodu obsahuje takmer každý recept (s výnimočnými výnimkami) presne túto zložku.


Výroba v mikrovlnnej rúre

Na prípravu studeného porcelánu v mikrovlnnej rúre budete potrebovať:

 • 200 g lepidla.
 • 1 polievková lyžica. lyžice glycerínu.
 • 1 tsp kyseliny citrónovej.
 • 1 polievková lyžica. lyžice detského krému alebo telového mlieka.
 • 200 g kukuričného alebo ryžového škrobu.

Všetky zložky okrem škrobu sa dôkladne premiešajú v priehľadných sklenených nádobách. Potom sa hmota odošle do mikrovlnnej rúry. Čas jeho ohrevu sa musí určiť individuálne empiricky, pretože výkon mikrovlnnej rúry môže byť odlišný. Hlavným znakom "pripravenosti" cesta je aktívna tvorba bublín, ktoré vytvárajú "čiapku", ktorá sa rýchlo plazí, ako v mlieku. Potom musí byť nádrž naliehavo odstránená. Nenechajte cesto vychladnúť, do neho nalejte škrob a pomaly ho premiešajte. Po prvé, s lyžičkou, keď je hmota stlačená, začnú pracovať s rukami. Keď sa cesto stane elastickým a hustým, je takmer pripravené, zostáva len trochu času na to, aby sa „uvoľnilo“.


Formaldehydový recept

Pre tento recept sa vo svojej čistej forme nepoužíva formaldehyd, ale jeho roztok nazývaný formalín, ktorý sa voľne predáva v lekárňach. Táto zlúčenina je známa ako jedno z najlepších balzamovacích roztokov. Je toxický, preto nie je možné umožniť kontakt s sliznicami a otvorenými miestami kože. Môžete pracovať iba v rukaviciach. Nevdychujte výpary formalínu. Uchovávajte mimo dosahu detí. V nasledujúcom príklade bude tiež prítomný roztok formaldehydu, takže by sa tam mali dodržiavať rovnaké opatrenia. Nižšie je recept na výrobu veľkého kusu cesta. Ak masy pre modelovanie potrebujú minimum, potom si môžete vziať menej zložiek, ale s ohľadom na daný pomer. Pre prácu bude potrebné:

 • 600 g kukuričného škrobu.
 • 600 g lepidla na báze vinylu.
 • 150 g studenej vody.
 • 1 polievková lyžica. lyžice detský krém.
 • 1 polievková lyžica. lyžica rastlinného oleja.
 • 1 polievková lyžica. lyžice kyseliny stearovej, ktorá zachráni hotový výrobok pred trhlinami.
 • 1 polievková lyžica. lyžica formalínu.

V prípade potreby možno do zmesi studeného porcelánu pridať potravinárske farbivo alebo zmes 1-2 lyžičiek. lyžice ryžového škrobu a 1 lyžičky benzoátu sodného, ​​ak potrebujete bieliť veľa. Zmes zložiek:

 • Po prvé, škrob a detský krém, maslo sú pridané do lepidla.
 • Potom sa do hmoty vmieša voda, kyselina stearová a formalín.

Cesto by malo byť pevné, ale elastické.


Chladný spôsob

Na prípravu studeného porcelánového predpisu bez varenia bude potrebné:

 • 200 g ryžového škrobu.
 • 200 g suchej kriedy.
 • 400 g lepidla na báze vinylu.
 • 6 lyžičiek kvapalnej konzistencie vazelíny.
 • 6 kvapiek formalínu.

Najprv musíte zmiešať škrob a kriedu. Potom sa prášok naleje lepidlom a pridá sa k nemu vazelína. Cesto sa dôkladne premiesi, potom sa pridá formalín. Hmotnosť znovu hnette na poslednú zložku rovnomerne rozloženú. Ak hotové cesto dopadlo príliš "cool", môžete doň pridať trochu studenej vody. Ak je hmota naproti tomu príliš ťažná a drží si svoj tvar zle, potom sa k nej pridá trochu viac škrobu alebo kriedy. V procese miešania zložiek, môžete naliať potravinárske farbivo, ak chcete získať cesto určitej farby.


Recept bez lepidla

Môžete urobiť studený porcelán a bez použitia lepidla. Lakonický zoznam zložiek pre takéto tmely zahŕňa: t

 • 100 kukuričného škrobu.
 • 100 g sódy.
 • 100 g studenej vody.

Všetky ingrediencie sa zmiešajú v smaltovanom hrnci alebo na panvici s vysokými bočnými stenami. Kapacita kladená na malý oheň. Keď hmota začne bublinkovať, je mierne miešaná a drží malé kúsky do jedného veľkého. Po odparení vody a zahustení cesta sa nádoba z tepla odstráni. Opatrne, špeciálny nástroj (najlepšie veľká lyžica), ktorý je odstránený z panvice a dať na drevenú dosku vychladnúť. Nemôžete brať tmavé ruky, pretože je horúce. Keď teplota cesta klesne, mala by byť starostlivo hnetená na konzistenciu mäkkej hliny. Je lepšie pracovať s hmotou potom, čo „má odpočinok“ na niekoľko hodín, a nie hneď po ochladení.

Pravidlá a vlastnosti práce s materiálom

Pri práci so studeným porcelánom by sa malo dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • Nenechávajte materiál v otvorenej nádobe alebo balení. Pri kontakte so vzduchom rýchlo tuhne. Zmäkčiť ho už nie je možné.
 • Porcelán rôznych odtieňov stvrdne ešte rýchlejšie ako obyčajná biela. Ak sa rozhodnete uvariť masu vlastnými rukami, potom je lepšie, aby ste ju neskladali na budúce použitie, ale okamžite si vyrobte sumu, ktorú potrebujete na jeden výrobok.
 • Pri práci s kyselinami a formalínom používajte gumové rukavice.

Nenechávajte deti samotné so studeným porcelánom. Materiál môže dieťaťu pripomenúť zvyčajné cesto, preto chce kúsok vyskúšať podľa chuti.

Potrebné nástroje pre prácu

Pre prácu so studeným porcelánom potrebujete rovnaké nástroje ako pre modelovanie z polymérnej hliny, ílu alebo tmelu. Minimálny súbor zariadení zahŕňa:

 • Špeciálna doska alebo koberec, ktorý ušetrí povrch stola od kontaktu s testom "". "
 • Sada rezákov a komínov.
 • Šablóny, tvary, katétre.
 • Ďalší dekor.

Na farbenie štetcami s štetinami rôzneho stupňa "načechranosti". " Niektoré prvky remesiel budú musieť byť spojené lepidlom. K tomu potrebujete štetiny (kefa so zvýšenou tuhosťou).

Ako maľovať studený porcelán

Studený porcelán môže byť natretý dvoma spôsobmi:

 • Pridajte farbivo do štádia miesenia cesta. Potom hotová hmota dostane jednotný odtieň.
 • Maľovať produkt po vytvrdnutí porcelánu. Možnosť je vhodná pre tie remeslá, ktoré musia byť natreté v rôznych farbách, s kontrastnými okrajmi a hladkými prechodmi, kde sú odtiene zmiešané.

V procese výroby studeného porcelánu sa pridáva suchá tempera alebo potravinárske farbivo. Po vytvrdnutí sa používajú aj temperové farby, akryl, kvaš a dokonca aj akvarel, pastel. Ako je známe, posledný typ farbiva je podobný kriede a sprchuje sa s produktom. Pre fixáciu zloženia je remeslo držané asi 5 minút nad parou, ktorá mierne zjemňuje povrch studeného porcelánu a „absorbuje“ farbu. Môžete opraviť farbu s lakom.


Čo sa dá urobiť

Robia vlásenky, bižutériu, trojrozmerné maľby (nástenné maľby), šperky na odevy, sošky, malé sochy, figúrky zvierat, tváre pre bábiky a ruky / nohy, misy, misy, malé kufre, miniatúrne domy a hračky, dekoratívne misky zo studeného porcelánu. Tento materiál je ideálny na vytvorenie kuchynského náčinia v bábikovom dome alebo na ozdobenie stola "crazy tea" v najlepších tradíciách Lewisa Carrolla. Zoznam možností môže pokračovať veľmi dlho. Zoberme si niekoľko príkladov, ktoré jasne demonštrujú schopnosti studeného porcelánu.


kvety

Porcelán nám predstavila Čína a keramické floristika v Japonsku. Obe krajiny výrazne prispeli k rozvoju „výtvarného umenia“. Hlavnou úlohou majstra pri tvorbe kvetov je ich maximálny realizmus. Studený porcelán je ideálny na vytvorenie jemných pukov a najjemnejších lístkov. Okrem základného materiálu bude práca vyžadovať floristický drôt, ktorý bude hrať úlohu kostry, a špeciálne lepidlo na báze latexu na držanie jednotlivých častí kompozície.


Figurky / hračky

Studený porcelán robí skvelé miniatúrne hračky. Tieto figúrky môžu vyzdobiť domáce zbierky milovníkov keramiky, políc s knihami a fotografiami, kulinárske majstrovské diela hostesky. Napríklad, materiál môže byť použitý, aby sa nevesta a ženích na svadobnú tortu alebo postavy z obľúbených karikatúr dieťaťa na oslavu narodenín. Ďalšou možnosťou použitia materiálu je tvár, ramená a nohy veľkých handrových bábik. Pomôžu sprostredkovať jemné emócie v tvári alebo tvári, ale nedajú kompozícii ďalšiu váhu. „Masku“ z studeného porcelánu upevnite lepidlom na plnku. Dlanky a chodidlá sú umiestnené na drôte rámu kufra.


Použitie porcelánu na dekoráciu

Studený porcelán môže pôsobiť nielen ako hlavný materiál pre výrobok, ale aj na dekoráciu niektorých jeho častí. Malé kvety, motýle, vetvičky, figúrky vyrobené z tohto materiálu sa často používajú pri zdobení ready-made vázy, fotorámčeky alebo maľby, kávové a čajové šálky, fľaše, čajové kanvice. Fixujte porcelánovú dekoráciu lepidlom. Materiál je vhodný pre všetky povrchy: drevo, plast, kov, keramiku.


bižutérie

Из холодного фарфора получаются необычные украшения: медальоны, брошки, серьги, клипсы, браслеты, кулоны, заколки. Samozrejme, že materiál len zdobí základňu, ale detail obrazu vyzerá naozaj elegantný a štýlový, najmä v podmienkach vysokého dopytu po ručne vyrábaných výrobkoch. Studený porcelán je zvyčajne vyrobený miniatúrne puky, listy, vážky, motýle, ovocné rezy, bobule, korálky.


Ako vysušiť hotový výrobok

Suchý porcelán zo studeného porcelánu môže byť prirodzený a zrýchlený. Prvý z nich trvá niekoľko dní až týždeň. Na urýchlenie procesu sušenia je možné výrobok umiestniť do pece (priemerná teplota 180-200 stupňov). Po "pečení" remesiel niekoľko hodín, je ešte potrebné nechať 12 hodín, aby sa ochladili a vysušili.

záver

Stretli sme sa s takým nádherným materiálom ako studený porcelán. To sa stane hodnou alternatívou k polymérnej hline, na ktorú si toľko majstrov zvyklo. Samozrejme, s týmto porcelánom (okrem vzhľadu) nemá takmer nič spoločné. Možno tí, ktorí dali meno novému materiálu, sa rozhodli prejaviť iróniu. Len bohatí ľudia si predtým mohli dovoliť prírodný porcelán vysokej kvality, zatiaľ čo jeho „studený“ menovec bol široko dostupný, a ako sme už pochopili z majstrovských kurzov, dá sa ľahko urobiť doma. Dva "" porcelán "", ktorý zaberá úplne odlišné výklenky v hrnčiarstve a modelovaní, ale zároveň v ruke majstra sa premieňajú na ozdoby úžasnej krásy a milosti.

Zanechajte Svoj Komentár