Projekty domov s plochou strechou

Plochá strecha domu je často spojená s mestskou krajinou. Existuje však mnoho predmestských nízkopodlažných budov s priamymi formami a plochými strechami - drahé súkromné ​​domy. Oba prípady použitia priamej konfigurácie možno považovať za klasické. Dôležitým znakom plochých striech je ich usporiadanie, aby odolalo stojatým hmotám vody a snehu. Vzhľadom k tomu, že je to dôležité a účel strechy, možnosti umiestnenia a kombinácie rôznych materiálov sú oveľa viac ako hlavné typy strešných krytín. Niektoré typy plochých striech sa objavili pomerne nedávno, napríklad inverziu, a už sa im podarilo obsadiť svoje miesto. K dispozícii sú hotové návrhy domov s plochou strechou. Začlenili niekoľko aspektov naraz, pokiaľ ide o materiály, vybavenie, tvar, farbu a optimálne umiestnenie. Voľba by mala uľahčiť flexibilné oceňovanie.

rysy

Charakteristickým znakom domov s plochou strechou je potreba precíznych výpočtov, aby sa zabezpečila spoľahlivosť konštrukcie. Strecha budovy by mala byť ukončená modernými izolačnými materiálmi - polymérové ​​povlaky, membrány, výrobky z minerálnej vlny. Obyvatelia budú potrebovať systém na organizovanie vypúšťania roztopenej a dažďovej vody, a vo väčšine prípadov špeciálne prostriedky na vykurovanie strechy. Je dôležité zabezpečiť jednoduchý prístup na strechu na čistenie búrkového systému, čistenie snehu a podstielky, na technické kontroly a opravy. Pre ploché strechy existujú špeciálne normy pre GOST a SNiP. Podľa technických predpisov nie je možné vytvoriť dokonale rovný povrch domu. Jedným z dôvodov zákazu zo strany orgánov dohľadu je náročnosť starostlivosti. Sklon musí byť aspoň v rozsahu 1-5% a ak sa strecha nevyužíva, povinný ukazovateľ sa môže zvýšiť na 15%.

Pred návrhom budovy s plochou strechou by ste sa mali poradiť so skúseným architektom!


Výhody a nevýhody plochej strechy

Nespornou výhodou domov s plochou strechou je vzhľad. Moderný dizajn "našiel" mnoho spôsobov použitia takejto strechy. S rovnakou oblasťou vo výstavbe, ktorá zodpovedá nákladom na materiál a technológiu, bude výstavba budovy s rovným povrchom lacnejšia ako šikmá. Plocha plochej strechy môže byť použitá efektívne. Letné a športové areály, bazén - príklady štandardných riešení pre jeho usporiadanie. Nevýhodou je predovšetkým absencia veľkého potenciálneho podielu tepelnej izolácie. Zrážky budú mať silný vplyv, takže budete potrebovať zosilnenú hydroizoláciu a výkonný systém odtoku vody. Čistenie strechy pred snehom môže trvať veľa času, to isté platí pre nečistoty z čistenia. Architekti však tvrdo pracujú na zlepšení čistiacich systémov.


Typy plochej strechy

Typ strechy, ktorý je v ekonomike najrozšírenejší, je nevyužitý. Sila v tomto prípade nehrá dôležitú úlohu, pretože hlavnou úlohou je chrániť priestory. Izolačné a bariérové ​​materiály môžu byť použité s nie optimálnymi vlastnosťami. Na údržbu strechy sa používajú chodníky alebo nosníky. Prevádzková strecha je náter, ktorý poskytuje pevný základ pre umiestnenie rôznych predmetov. Je vhodný na inštaláciu bazénov, trávnikov, tanečných parkiet, atď. Dizajnovým prvkom je zakrytie železobetónového povrchu hydrobarrierom, izoláciou a parotesnou zábranou a potom inštaláciou poteru. Povrch je potom obložený povrchovými materiálmi, ako sú dlaždice alebo dosky. Tretím typom plochých striech je inverzia. Všetky vrstvy hydroizolácie s touto možnosťou sú umiestnené pod izoláciou. Na povrchu môžete umiestniť aj rôzne predmety.
Poddruh nevyužitých striech:

 • membrána;
 • kvapalný polymér;
 • bitúmenu a polymérneho bitúmenu.


Základňa pre plochú strechu

Železobetónové dosky zvyčajne vykonávajú svoju úlohu, ale niekedy sa používa aj konštrukcia z kovových profilov. Môžu byť použité 2 varianty betónových výrobkov: monolitické a duté. Pokrytie sa vykonáva v niekoľkých etapách. Po prvé, tepelne izolačný materiál, parotesná zábrana a vodotesná vrstva sú umiestnené na nosnej základni na ochranu pred zrážaním, vrátane parozábrany. Počet vrstiev strešnej krytiny a výber materiálov závisí od typu strechy. Každá zložka má rovnaký význam av prípade nekvalitnej realizácie môže pokaziť celú konštrukciu. Po oboznámení sa s technologickými a prevádzkovými vlastnosťami (estetika, náklady na výstavbu a údržbu, vodotesnosť, požiarna odolnosť) sa rozhoduje o návrhu a jeho vlastnostiach pre zvolený typ strechy.

Strešné diely a typy plochých striech

Štandardné ploché strechy pozostávajú z betónových dosiek, na ktorých je umiestnená parotesná zábrana. Ten je určený na ochranu izolačnej vrstvy pred prenikaním vlhkosti z priestorov. Parozábrana je usporiadaná pomocou asfaltovej membrány vystuženej skleneným vláknom alebo parotesnou fóliou. Pokládka vrstvy parotesnej zábrany je nevyhnutná, aby v blízkosti okrajov strechy stúpala do výšky izolácie. Pokiaľ ide o izoláciu, zvyčajne sa aplikujú 1-2 vrstvy. Sú pokryté uloženými materiálmi. Inak sa zloženie a štruktúra strešnej krytiny líši v závislosti od typu povlaku. Usporiadanie zelenej strechy sa uskutočňuje pomocou technoelastických materiálov a prepichovacej membrány. Vrstvy tepelnej izolácie a geotextílie sú umiestnené v hornej časti inverzného povlakového koláča, aby sa spoľahlivo ochránila hydroizolácia. „Priedušná“ verzia pozostáva z uniflexových materiálov a povrchových prevzdušňovačov. Ovládaná strecha je čo najsilnejšia, s dekoratívnou vrchnou vrstvou.
Zoznam materiálov použitých pre rôzne typy strešných krytín:

 • izolácia (vrátane minerálnej vlny);
 • geotextílie;
 • drenážny materiál;
 • EDPM a PVC membrány;
 • UNIFLEX;
 • špeciálna obojstranná páska;
 • Technoelast.


Inverzná strecha

Nie je to tak dávno, keď ploché strechy mali významnú nevýhodu - posledná vrstva, vodotesná, rýchlo sa zrútila. Tento proces je podporovaný ultrafialovými lúčmi, mrazom, teplom, dažďom a snehom. Riešením problému bol vynález inverzného typu strešnej krytiny. Koláč tohto povlaku pozostáva zo 7 vrstiev. Na základni je betón, potom je základný náter a dokonca vyšší - hydroizolácia. Ďalej prichádza rad tepelne viazaných geotextílií. Ďalšou vrstvou je tepelná izolácia a v tejto úlohe môže byť použitá polystyrénová pena, ktorá nie je vytlačená vlhkosťou. Po tomto znovu dal geotextílie. Posledná vrstva je ochranná, často uvoľnená. Vďaka vyššie uvedeným vlastnostiam má toto strešné zariadenie mnoho výhod. Hydroizolácia je dobre chránená inými vrstvami a odolná voči zničeniu. Umiestnenie ohrievača na vrchu pomáha zabrániť kondenzácii.


Priedušné strechy

Ochranné vlastnosti strechy majú vlhkosť tepelného izolátora. V dôsledku toho vznikajú praskliny a bubliny, najmä v lete. Vlhkosť môže byť tiež poter a betónový podklad. To všetko skôr alebo neskôr ukončí peeling. Pri "dýchaní" sa strecha ľahko odparuje. Vetranie sa vykonáva pomocou strešných prevzdušňovačov. Tesnosť zabezpečuje materiál uloženého typu. Srdcom priedušného strešného zariadenia je podlahová doska a parotesná zábrana. Potom položte izoláciu, cement-piesok poter a materiál unifleks otvor. Šiesta a siedma vrstva - SBS-spojivo a uniplexný ECP (TCH). Konštrukcia je upevnená skrutkami. Flygarki sú inštalované na povrchu; potom sú naplnené štrkom.

Dôležitou výhodou tohto náteru je možnosť inštalácie na starú podlahu.


Prevádzková strecha

Tento typ strechy umožňuje realizovať nápady na premenu voľného miesta na miesto na odpočinok. Je to dobrý príklad racionálneho využívania územia. Technológia montáže využiteľnej strechy zabezpečuje prítomnosť základov železobetónových dosiek, poterov a parotesnej vrstvy. Potom príde drenážny materiál a izolácia. Ďalšou vrstvou sú geotextílie. Zmes piesku a cementu je už umiestnená ďalej, ale namiesto toho môžu byť použité aj plastové držiaky. Na samom vrchole by mal byť radový kryt, napríklad dekoratívne dlažobné dosky. Vrchný kryt by mal byť čo najsilnejší. Dôležitou výhodou využívaných striech je možnosť využitia priestoru na umiestnenie cieľových oblastí a rôznych doplnkov. Toto je dobré "pole" pre implementáciu dizajnérskych riešení.


Zelená strecha

Strecha môže byť vybavená trávnikmi a záhony s bohatou vegetáciou - výsledkom bude výzdoba celého domu ako celku. Aby sa však toto „vytvorenie“ mohlo realizovať v praxi, bude potrebné vo fáze návrhu zohľadniť veľa. Technológia pokládky koláča "zelenej" strechy zabezpečuje prítomnosť železobetónového základu. Cez to dal hliník. Ďalej je cement-piesok poter a bitúmenu základný náter. Na vrchole sú naskladané dve vrstvy techno-elastu: EPP a GREEN EPP. Na igloprobivna textílie sú inštalované izolácie a dve úrovne tepelne viazaných geotextílií, medzi ktorými je umiestnená drenáž štrku alebo štrku. Horná geotextília je potrebná na ochranu proti vymývaniu pôdy silným dažďom. Potom sa zem naleje a rastliny sa zasadia. Územie je riadne zušľachťované a zdobené.


Strešné zariadenie z PVC a EDPM membrán

Polyvinylchloridová (PVC) membrána eliminuje potrebu ďalšej hydroizolácie. Je termoplastický: na spájkovanie švov postačuje vystavenie horúcemu vzduchu. EDPM je trvanlivý a pružný materiál, ktorý sa „nebojí“ slnka. Na základni membránovej strechy sa používajú betónové dosky a kovové profily. Základňa je pokrytá špeciálnou obojstrannou páskou. Hore je parotesná zábrana. Izolácia je lepšie organizovať vďaka 2 vrstvám izolácie z minerálnej vlny. Vhodná tvrdá alebo kombinovaná verzia tohto materiálu. Polymérna membrána pokrýva vrstvy strešného koláča. Na ňom sa vyrábajú teleskopické držiaky. Strešné PVC a EDPM membrány vydržia mnoho rokov, pri udržiavaní nízkych a vysokých teplôt. Aj materiál je veľmi ľahký, takže inštalácia bude prebiehať bez problémov. Ak sa vykonajú opravy, vlastnosti zostanú na rovnakej úrovni.


Odvodňovací systém

Životnosť plochej strechy závisí priamo na drenážnom systéme. Na ochranu materiálov pred stagnáciou vodných hmôt je potrebné vybaviť dom jedného zo systémov - vonkajšieho alebo vnútorného. Aby sa zabránilo hromadeniu snehu a ľadu v odtoku, je možné použiť vykurovanie vo forme vykurovacieho kábla. Jedným zo spôsobov, ako odstrániť prebytočnú vodu zo strechy - špeciálne drenážne lieviky. V dôsledku poskytnutého svahu sa tieto vody dostanú do týchto zariadení a potom budú odklonené z budovy. Na vrchu lievika sú vybavené mriežkou, ktorá zabraňuje vniknutiu relatívne veľkých predmetov. Je dôležité dbať na spoľahlivosť hydroizolácie na križovatke zariadení na strechu. To chráni strechu, fasádu domu, ako aj základ pred možnou eróziou. V odtoku musíte nainštalovať mriežku na zachytávanie.


Domové projekty

Mali by ste sa zoznámiť s obľúbenými možnosťami pre domy s plochou strechou:
1. Jeden príbeh.
2. Dvojpodlažný.
3. Drevo.
4. S garážou.
Výstavba domov s plochými strechami je už dlho charakteristickým znakom mestskej výstavby. Súčasne trendy v posledných desaťročiach v mnohých krajinách, ako aj vznik novej generácie odolných hydroizolačných materiálov viedli k tomu, že možnosti pre ploché strechy sa široko používajú v nízkopodlažných budovách. Betónové, kovové alebo železobetónové podlahy sú určené na zachytávanie snehu. Tento základ je spoľahlivejší ako jeho náprotivok na šikmej streche. Vzhľadom sú stručné dokončené stavby. Projekt domu na výber je pomerne jednoduchý: čím väčšia je štruktúra, tým lepšie. Vzhľadom na rôzne finančné aspekty však treba porovnať rôzne možnosti. Značná suma ušetrí projekty s hotovou garážou, jednopodlažnými domami, ktoré budú mať dostatok priestoru pre niekoľko ľudí. Drevené možnosti môžu "vyhrať" na úkor vzhľadu.


Jednoposchodové domy

Jednopodlažné možnosti sú určené najmä pre malé rodiny. V tomto prípade by absencia druhého poschodia nemala ovplyvniť úroveň pohodlia. Navyše, jeho neprítomnosť môže byť kompenzovaná väčšou plochou budovy, čo umožní pohodlne umiestniť všetko, čo potrebujete na jedno poschodie, bez zbytočných úspor v priestore. V chladnom období nie je možné vybaviť plochú strechu významnými zariadeniami, preto budú musieť hľadať iné miesto, ktoré je pre jednoposchodovú budovu ťažké. Komín a hriadeľ ventilačného systému sa privedú na strechu a prebytočná vlhkosť sa odstráni cez odtok na fasáde. Vďaka týmto zariadeniam nebude vzhľad budovy rozmaznávaný. Majitelia 1-podlažnej budovy by mali zvážiť rôzne možnosti rozšírenia obytného priestoru, a preto budete musieť rezervovať časť územia v blízkosti domu. K domu na jednom poschodí je vhodné pripojiť terasu a garáž.


Dvojpodlažné domy

Pre dvojpodlažné budovy je typickým riešením umiestnenie obývačky, chodby a kuchyne (jedáleň) na prvú úroveň. Na druhom mieste - miesto pre kanceláriu, spálňu, rekreačnú oblasť s balkónom alebo terasou. Nad týmito miestami je žiaduce vytvoriť baldachýn. Vzhľadom k tomu, že otvorenú strechu nie je možné účinne používať v zime, veľmi dobrou voľbou by bol veľký presklený balkón / terasa. Vo všeobecnosti by sa všetky zóny a potrebné vybavenie mali zmestiť do dvojpodlažnej budovy. V dome na 2 podlažiach s plochým systémom odvodnenia strechy sú komíny a vetracie potrubia spojené do jedného celku a umiestnené vnútri. Garáž musí byť vybavená samostatným ventilačným potrubím. Táto dvojpodlažná budova zahŕňa všetky výhody vidieckych domov a je určená na celoročné bývanie. Budovy tejto konfigurácie sú zvyčajne maľované vo svetlých farbách.


Drevené domy s plochou strechou

Budova dreva alebo guľatiny - odolná, ekologická a teplá stavba. Plochá strecha je v tomto prípade vyrobená pod podmienkou, že prekrytie horného podlažia a konštrukcie poslednej korunky sú ošetrené antiseptikami a spomaľovačom horenia. Odvodnenie je riešené rúrkami vo vnútornej a vonkajšej časti budovy. Drevenica s plochou strechou dokonale zapadá do lesnej krajiny. Pre rámové budovy je dôležitá sila prekrytia posledného podlažia. Opatrne sa utesní, pretože rámové prvky sa môžu pri kontakte s vlhkosťou zhoršiť, čo ovplyvní stabilitu celej konštrukcie. Rám domy sú postavené rýchlo a za relatívne málo peňazí, ale "náročné" na zabezpečenie hydroizolácie podlahy a jej silu. Usporiadanie plochej strechy v rámovom dome je dôsledným výpočtom pomeru zaťaženia snehom k únosnosti konštrukcie a pevnosti.


Dom s garážou

Usporiadanie budovy s plochou strechou ovplyvňuje nielen umiestnenie odvodňovacích systémov, komínov a schodiskových šácht, ale aj umiestnenie garáže. Plochá konfigurácia strechy zjednodušuje rozšírenie garážovej miestnosti. V prípade jednopodlažného domu bude ešte jednoduchšie dokončiť stavbu ako s dvomi podlažiami a je to tiež dobré z hľadiska architektonickej harmónie. Vrchnú časť garáže možno použiť ako pokračovanie strechy alebo dodatočného povrchu, napríklad pod balkónom v prípade budovy na 2 podlažiach. Vnútro miestnosti musí byť vybavené samostatným vetracím potrubím. Len ploché úpravy garáží budú vyzerať dobre s bytovým domom, najmä preto, že sú dnes populárne. Projekty s garážovými miestnosťami poskytujú ďalšie možnosti ich použitia. Je to skvelé miesto pre dielne a staré predmety. Vedľa garáže je vyčlenený sklad pre novú budovu pre iné auto.

Strecha garáže by sa nemala výrazne líšiť v sile od strechy na dome!


Aký štýl urobiť dom s plochou strechou

Je vhodnejšie vybrať si medzi smermi vytvorenými na konci XX. Storočia - začiatkom XXI storočia:

 • konštruktivizmus;
 • high-tech;
 • Biotech;
 • minimalizmus;
 • postmodernismus;
 • Loft.

Vidiecky dom s plochým vrchom vyzerá dobre v mnohých moderných štýloch. Budovy sú častejšie ovládané hladkými čiarami, avšak hladké hrany tiež nestratili svoju relevanciu a dokonca začínajú „vyhrávať“ pozície. Stavebné domy s obdĺžnikovými tvarmi nie sú len módou pre exteriérovú jednoduchosť dizajnu, ale aj spôsob, ako znížiť stavebný rozpočet až dvakrát. Väčšina súkromných budov s plochou strechou sa vyznačuje vysokými oknami, možnosťami posuvných dverí, panelovými prvkami, veľkým počtom zrkadiel a svietidiel. У современных стилей есть много общего, как и некоторых, присущих только конкретному направлению, особенностей. Минимализм, к примеру, создает ощущение легкости, ценится за простоту оформления. Биотек - дорогой, сложный в исполнении вариант. Хай-тек добавляет к ровным линиям несколько креативных задумок. Конструктивизм отличается строгостью и стремлением к доскональности.Loft sa vyznačuje modernými farbami a rôznymi kombináciami.


záver

Súkromný dom s plochou strechou je pôvodným prvkom krajiny. Jeho strecha je navrhnutá pre rôzne potreby, čo ovplyvňuje spôsob výroby náterov - strešné krytiny. Ich konštrukcia zvyčajne zahŕňa betónové dosky alebo kovové profily, parotesnú zábranu, vodotesnosť a izoláciu (1 alebo 2 vrstvy). V prípade priedušnej, zelenej, membránovej, inverznej a strechy sú potrebné rôzne prístupy a materiály, vrátane: technoelastic, uniflex, špeciálnej obojstrannej pásky, PVC a EDPM membrány a minerálnej vlny. Osobitná pozornosť je venovaná drenážnemu systému, pretože závisí od pohodlia, spoľahlivosti konštrukcie a samotnej životnosti strechy. Ideálnym hotovým riešením je dvojpodlažný dom, ale ako alternatíva ponúkajú jednopodlažnú verziu alebo dom s garážou.

Pozrite si video: EKO 27. 88,60 m2. (Február 2020).

Zanechajte Svoj Komentár