Dokončenie balkóna s plastovými panelmi: krok za krokom sprievodcu

Usporiadanie teplého balkóna umožňuje pridať ďalšie obytné plochy do obytného priestoru, čo určite nebude zbytočné. Aj keď miestnosť nie je veľká, je stále možné vybaviť funkčnú oblasť: kanceláriu, spálňu, dielňu, knižnicu, budoár a dokonca aj mini-jedáleň. Dokončovanie - prvá etapa opravárenských prác. Ak chcete priniesť balkón, aby sa zahriať a dať mu "lesk", môžete použiť rôzne materiály. Stavebný trh ponúka široký sortiment, ale plastové panely vynikajú na pozadí obloženia stien, MDF, drevotrieskových dosiek a sadrokartónu. Pre domáceho spotrebiteľa, materiál už dávno prestal byť novinkou, ale úplne nestratil svoju popularitu. Tam sú ešte legendy okolo samotného názvu "plast": jeho toxicita, krehkosť a nespoľahlivosť. PVC bolo presne toto pred dvadsiatimi rokmi, keď vyspelá technológia jeho výroby ešte nebola vynájdená. Moderné a staré plasty - materiály majú úplne iný vzhľad a základné vlastnosti. Bohužiaľ, pre mnohých spotrebiteľov bola táto kvalitná revolúcia pokojná a nenápadná, zatiaľ čo myšlienky o starom materiáli zostali. Poďme sa porozprávať, ako vybrať správny materiál a ako dokončiť balkón s plastovými panelmi.

O materiáli

Aj keď sa spotrebiteľ zoznámil s plastmi pomerne nedávno, materiál bol vynájdený začiatkom minulého storočia. Okrem toho chemik, ktorý dostal cenný recept, sa vôbec nesnažil vymyslieť niečo podobné. V tom čase pracoval na úplne inom projekte. PVC, podobne ako mnohé iné vynálezy, ktoré sa stali slávnymi a ktoré priniesli úžitok človeku (aspoň penicilínu), možno nazvať výsledkom náhodného experimentu.

Spočiatku bol plast ťažký a mal porézny povrch. Takýto materiál nebol vhodný na dekoráciu interiéru a nemohol konkurovať doskám z dreveného odpadu (drevotriesková doska, MDF). Žiadal zlepšenie, a výrobcovia, ktorí skôr ako zvyšok, si uvedomil, že PVC je budúcnosť, boli rýchlo urobiť. Tvrdohlavo sa snažili o dokonalosť a nakoniec, v Nemecku, bola vynájdená zásadne nová technológia (metóda voľného penenia PVC), ktorá z PVC urobila vedúci trh pre konečnú úpravu materiálov (a nielen). PVC panely sa stali svetlými a ich povrch je hladký. Rad farieb a textúr bol rýchlo doplnený novými vzorkami, ktoré napodobňujú rôzne materiály: elegantný vzor dreva, "škvrny" a "škvrny", charakteristické pre kameň, hrubý povrch tehly. Panely z polyvinylchloridu začali nahrádzať farby a tapety, obklady stien, drevotrieskových dosiek a drevovláknitých dosiek, sadrokartónové dosky. Konkurenti postupne strácali pôdu a PVC si vďaka svojej dostupnosti vydobyl trh.


Výhody a nevýhody konečnej úpravy a materiálu

Čo je teda dobré na PVC a čo je za týmto dlhým, komplexným názvom? V skutočnosti je všetko celkom jednoduché: rovnováha stupníc označených ako "dôstojnosť" výrazne prevyšuje kapacitu označenú ako "nevýhody". Takýto pomer kladov a záporov bol kľúčom k popularite materiálu. Dlhý zoznam výhod PVC zahŕňa nasledujúce vlastnosti:

 • Nízke náklady. PVC panely sú ideálne na opravu rozpočtu. Pomer "cena-kvalita" v tomto prípade našiel perfektnú rovnováhu.
 • Odolnosť voči výkyvom teploty. Tento materiál je vhodný ako pre teplé balkóny, tak aj pre chladné miestnosti, kde sa teplota líši od ulice o niekoľko stupňov.
 • Samo-šnupanie a vysoká teplota horenia. Na rozdiel od mylných predstáv, plasty používané na výzdobu interiéru nie sú tak ľahké zapáliť oheň. MDF, drevotrieskové dosky a drevovláknité dosky sa zapaľujú pri nižších teplotách a počas spaľovania emitujú viac žieravého dymu a toxických látok. Dôvodom bolo "lepidlo", ktoré upevňuje drevené vlákna a triesky, ktoré tvoria dosky.
 • Jednoduchá inštalácia. Plastové panely sa dajú ľahko strihať a spôsoby upevnenia nebudú schopné jazdiť do slepej uličky ani tých najskúsenejších remeselníkov.
 • Nízka odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Plastové panely nie je možné označiť za krehké, ale so silným nárazom môže dôjsť k poškodeniu ich povrchu a vzniku zubov. Takéto plochy steny alebo stropu môžu byť nahradené bez demontáže zvyšku dokončovacej tkaniny.


 • Odolnosť voči vlhkosti. Plast sa nebojí priameho kontaktu s vodou. Vďaka tejto vlastnosti sú panely obľúbené nielen pre balkóny a lodžie, ale aj pre kúpeľne a kuchyne.
 • Jednoduchá starostlivosť. Panely je možné prať akoukoľvek domácou chemikáliou, pretože materiál sa nebojí ani výrobkov s abrazívnym účinkom. V plastoch nie sú žiadne póry, do ktorých by sa mohol upchať prach a nečistoty. Z tohto dôvodu materiál neakumuluje "usadeniny" plesne a plesne.
 • Bohatý sortiment farieb a textúr.
 • Dodatočná tepelná a hluková izolácia. PVC panely sa nezhrejú v horkom chlade, ale vďaka bunkovej štruktúre „pomôžu“ hlavnej izolácii, aby udržali tepelné čiastočky vnútri balkóna.
 • Nízka hmotnosť. Táto výhoda panelov zohráva osobitnú úlohu najmä pri balkónoch, pretože sa neodporúča preťažovať tieto konštrukcie, najmä po čiastočnej demontáži priečky.
  Ďalšou výhodou v "prasiatke" z PVC panelov bude nedostatok potreby vyrovnať povrch steny alebo stropu pred ich inštaláciou. Materiál naopak slúži na zakrytie defektov. Pokiaľ ide o životnosť, výrobcovia uvádzajú rôzne čísla od 25 do 50 rokov. Možno, že panely môžu naozaj stáť polstoročie, ale v akej forme splnia svoj vek je záhadou.


Samozrejme, v akomkoľvek sude medu je miesto na lietanie v masti. Hoci zoznam nevýhod PVC panelov je omnoho skromnejší ako zoznam výhod, mali by byť spomenuté:

 • PVC panely sú pomerne krehké a vysoko citlivé na mechanické namáhanie. Neformálne o tom už bolo spomenuté vyššie. Ak porovnáte silu polyvinylchloridu s MDF alebo DSP, materiál určite stratí s drvivým skóre. Parallels s radom dreva a nestojí za to.
 • Toxicita pri spaľovaní. PVC nehorí, ale topí. V blízkosti by ste nemali klásť horúce elektrické spotrebiče. Počas tavenia môže materiál uvoľňovať toxické látky, avšak v nižších koncentráciách ako napríklad drevotriesková doska počas spaľovania. Toxicita materiálu sa veľmi líši v závislosti od technológie výroby. Nízko kvalitné výrobky, ktoré predávajú nečestní predajcovia, sú oveľa nebezpečnejšie pre ľudské zdravie. Kvalitné PVC musí mať "pas" - špeciálne osvedčenie.
 • Burnout. Bohužiaľ, PVC panely vyblednú na slnku za pár rokov. Problém je relevantný pre balkóny otvorené pre slnko. Toto je obzvlášť viditeľné na svetlých plochách s obrázkami. Pre obyčajné biele panely, problém nemá význam, ale takýto materiál je príliš nudný a monotónny. V poslednej dobe výrobcovia experimentujú a vytvárajú nové vzorky materiálu, ktoré nereagujú tak prudko na stály kontakt so slnečným svetlom.

Ďalšia podmienená chyba môže byť pripísaná tomuto zoznamu - postoj predsudkov. Týka sa to najmä domácich spotrebiteľov, ktorí sú na podvedomej úrovni spájaní s nízkou kvalitou a slovom „plast“ s jednorázovým riadom a nízkohodnotným letným nábytkom.

Odrody materiálu

Plastové panely majú svoju klasifikáciu podľa troch hlavných charakteristík (okrem rozdielov v dizajne):

 • Veľkosť.
 • Vlastnosti pokrytie.
 • Výrobná metóda.
 • Typ spojenia (bezšvové, so skosením, s reliéfnym povrchom).

Hovorme o každej kategórii podrobnejšie.


Namontujte na panely

Veľkosti panelov z PVC sa môžu značne líšiť. Ich hrúbka závisí od miesta určenia:

 • Stenové obkladové panely majú obvykle šírku 0,8 cm a až 2-3 cm (sú tu aj hustejšie materiály).
 • Panely na orezávanie stropu sú tenšie, ich hrúbka sa pohybuje v rozsahu 0,5 cm až 0,8 cm.

Dĺžka panelov môže byť tiež odlišná, ale najbežnejšie varianty sú 2,7 m, 3,5 m, 5,95 m. Šírka sa pohybuje od 0,1 do 0,5 m.


Podľa typu pokrytia

V závislosti od typu náteru sú plastové panely rozdelené do troch skupín:

 • Jednoduché monochromatické produkty. Ich povrch je bez výkresov, takže sa nepoužíva dodatočné pokrytie. Monotónnosť mnohých sa môže zdať nudná. Takéto panely sa najčastejšie používajú na pokrytie kancelárskych priestorov.
 • Lakovaný. Na povrchu materiálu ofsetovou tlačou alebo tepelným prenosom dajte obraz. To, že obraz bol upevnený zhora, je pokrytý vrstvou špeciálneho laku. Kompozícia zlepšuje plastickú hmotu, ale zároveň ju robí „jemnejšou“ a citlivou na škrabance, ktoré sú viditeľné na takomto povrchu.
 • Laminát. Povrch panelov je zdobený konštrukčným vzorom. Laminovaný materiál zvyčajne spoľahlivo napodobňuje textúru dreva alebo kameňa.

Aj keď lakované a laminované panely vyzerajú bohatšie a diverzifikujú škálu materiálov na povrchovú úpravu, trpia „fotofóbiou“ a podliehajú vyblednutiu. Bohužiaľ, „krásne“ a „praktické“ nie vždy idú ruka v ruke.


Podľa spôsobu výroby

PVC panely sú k dispozícii v troch variantoch:

 • Dlaždice.
 • Obloženie stien.
 • Listový materiál.

Podšívka je dlhá lamela, ktorá môže byť umiestnená vodorovne alebo zvisle, v závislosti od ich dĺžky a veľkosti miestnosti. Plechové moduly, ktorých výška môže dosiahnuť 4 ma šírku 2,3 ​​m. Používajú sa hlavne na opláštenie stien. Len jeden list môže pokrývať veľkú plochu, takže inštalácia sa bude vykonávať zrýchleným tempom. Možnosť optimálne vhodná pre "lenivých" alebo ponáhľajúcich majstrov.


Ako si vybrať

Predtým, ako pôjdete do obchodu s hardvérom, si vezmite niekoľko užitočných tipov, ktoré vám pomôžu vybrať kvalitný materiál:

 • Overte si dostupnosť certifikátu pre produkty. Len certifikované produkty sa môžu nazývať kvalita.
 • Hrúbku panela je možné skontrolovať jednoduchým stlačením prsta. Ak na materiáli zostane zub, jeho povrch je príliš pružný a je úplne nevhodný na dokončenie balkóna.
 • Vnútri sa musí kontrolovať kvalita materiálu. Panel sa musí stlačiť dvoma prstami a zistiť, ako sa budú spevňovače na strihu správať. Ak sa zlomia, potom takýto materiál netrvá dlho. Čím viac výstužných materiálov v materiáli, tým silnejší je.
 • Dajte si pozor na nákup panelov ľahký "myš" odtieň. Táto farba materiálu najčastejšie označuje použitie recyklovaných materiálov.

Ak plány zahŕňajú rozsiahly nákup materiálu „do budúcnosti“, potom by sa panely mali odoberať z tej istej šarže, potom sa zaručí, že sa nebudú líšiť farbou o niekoľko tónov. Na ich povrchu by nemali byť žiadne zárezy, škrabance, triesky. Nezabudnite skontrolovať kvalitu pripojenia: medzi dvomi panelmi by mal zostať hladký, sotva znateľný šev a okraje modulov sa navzájom hodia ako kľúč so zámkom.


 

Ako urobiť výpočty

Výpočty sa robia pomocou jednoduchého algoritmu. Je potrebné oboznámiť sa len s dvomi parametrami:

 • Povrch, na ktorý sa má obrátiť.
 • Dĺžka a šírka panelov, ktoré sú násobené, a to dopadá na plochu jedného modulu.

Samozrejme, okrem toho je potrebné vziať do úvahy typ panelu (plech, dlažba, obloženie).

Spôsoby montáže

Panely možno montovať dvoma spôsobmi:

 • Priamo na povrch steny pomocou špeciálneho lepidla.
 • Na prepravke.

Prvá metóda je vhodnejšia pre "studené" balkóny, pretože v tomto prípade neexistuje žiadne ustanovenie o izolácii. Podrobnejšie zvážte obe možnosti.

Upevnenie lepidlom

Panely upevnite lepidlom len na dokonale hladké steny. Na povrchu panelu sa určite prejaví sebemenší skreslenie alebo nerovnosti. Clay je potrebné kúpiť špeciálne. Pevne spája povrch steny s plastovým panelom, takže nie je možné ľahko vymeniť jeden kus obloženia, možno ho len roztrhať „mäsom“. Najvážnejšou nevýhodou tohto spôsobu je nemožnosť položenia vrstvy izolácie pod materiál. V tomto prípade panely jednoducho vytvárajú vizuálny efekt „krásnej povrchovej úpravy“ a mierne (veľmi mierne) zachránia priestor, ktorý by mohol byť rezervovaný pre latu.


Namontujte s prepravkou

Lišta alebo rám má zjavné výhody, ktoré zdiskreditujú spôsob upevnenia panelov lepidlom:

 • Urobí dizajn udržateľnejším.
 • Umožňuje pridať vrstvu izolácie.
 • Ak je to potrebné, môžete ľahko vymeniť aj samostatný panel (ak je rozdrvený alebo popraskané), a celý kryt, keď, napríklad, tam bola túžba a možnosť poškriabať balkón s iným materiálom.

Montáž dosiek značne komplikuje proces obloženia stien, ale hra stojí za sviečku a výsledok je čas strávený.

Postupujte podľa pokynov krok za krokom

Zvolili sme preto spoľahlivejší a solídnejší spôsob montáže plastových panelov - s prepravkou. Celý pracovný postup je rozdelený do nasledujúcich krokov:

 • Prvý krok. Merania, nákup materiálov, výber nástrojov.
 • Príprava stien.
 • Inštalácia prepraviek.
 • Otepľovania.
 • Inštalácia panelov.

A teraz zvážime každú fázu v detailoch.


Materiály a nástroje

Ak chcete pracovať s plastovými panelmi, budete potrebovať nástroje, ktoré sú už v "čiernom malom kufri" v každom sebaúctyhodnom pánovi. Nič nové alebo nezvyčajné nebude musieť kupovať. Preto je potrebné skladovať tieto materiály a nástroje:

 • Ruleta, úroveň, ceruzka.
 • Píla a stavebný nôž.
 • Vrták, skrutkovač (môžete vymeniť skrutkovač).
 • Stavebné zošívačky.
 • Hmoždinky, skrutky s gumovými rukávmi.
 • Izolácia (pena a pena).
 • Kovové profily pre laty.
 • Príručky pre panely.
 • Panely z plastu.

Samostatne na prípravu steny bude vyžadovať plnivo a základný náter. Ak sú veľké praskliny, musia byť vyčistené pomocou brúsky.

Príprava steny

Príprava stien nezaberie veľa času. Ak sú nerovnomerné, potom latovanie pomôže napraviť tento nedostatok a konečná úprava neodhalí toto strašné tajomstvo. S prítomnosťou trhlín bude musieť vyrovnať na vlastnú päsť. Najprv je potrebné starostlivo preskúmať povrch po obvode balkóna. Ak sú praskliny a praskliny stále tam, potom sú starostlivo vyčistené a potom pokryté tmelom. Keď je kompozícia suchá, stena je pokrytá vrstvou primeru. Je lepšie používať výrobky s antiseptickým a tesniacim účinkom. Zabránia vlhkosti stien, vzhľadu húb a plesní, "úniku" tepla. Primer môže byť aplikovaný v dvoch vrstvách pre väčšiu spoľahlivosť. Po vysušení zmesi (je lepšie opustiť balkón sám na jeden deň) prejdite na inštaláciu laty.

Inštalácia laty

Pre prepravky sa zvyčajne vyberajú drevené laty. Vzhľadom k tomu, balkón je potenciálne nebezpečné miesto pre drevo v dôsledku možnej vlhkosti, je lepšie zostať na kovový profil. Reiki ošetrené špeciálnymi zlúčeninami. Potom začnite tvoriť prepravku. Pomocou samorezných skrutiek s plastovými objímkami alebo hmoždinkami sa montujú vertikálne moduly. Nenechajte ich okamžite v blízkosti steny. Možno, že ich umiestnenie bude musieť byť upravený pomocou obloženia, ak je stena nerovnomerná. Vzdialenosť medzi lamelami zvyčajne nie je väčšia ako 0,5 m. Skúsení remeselníci odporúčajú upevniť ich na stenu na troch miestach: na úrovni kolien, pásu a ramien. Tieto oblasti sa považujú za "traumatické", to znamená, že na pokrytie rizika náhodného mechanického poškodenia je oveľa vyššie. Po posilnení zraniteľných pásiem musíte skontrolovať pomocou úrovne, ako hladko je prepravka nainštalovaná. V prípade potreby sa poloha koľajníc upraví, potom sa úplne pripevnia k stene.

O poveternostných podmienkach

Medzi lamely sa musí opatrne položiť vrstva izolácie. Hoci sortiment materiálov je rozsiahly, väčšina si vyberá lacný, ale nie menej účinný penový plast. Je ideálny pre "surové" balkóny, pretože sa nebojí vlhkosti, napríklad minerálnej vlny. Pre ňu by musela dodatočne inštalovať vrstvy hydro- a parozábrany. Spoje medzi kusmi peny sú vyplnené montážnou penou, po ktorej môžete pristúpiť k montáži plastových panelov.

Ohrievač je potrebný aj na tých balkónoch, ktoré ešte nie sú vybavené zapečatenými oknami s dvojitým zasklením, ale sú už v plánoch majiteľov. Následne sa bude musieť plastový povlak demontovať, aby sa položila vrstva izolácie. Aby ste sa vyhli práci navyše, je lepšie ju okamžite použiť.


Montáž na panel

Inštalácia panelov začína inštaláciou vodidiel. Môžu mať rôzne tvary a môžu sa líšiť v účele. Vodidlá upevnite pomocou konštrukčnej zošívačky alebo skrutkovača a skrutiek. Potom pokračujte v konsolidácii prvej dosky. Mal by začať s najviac neprístupným a "nepríjemným" uhlom. Lišta sa nezatvára okamžite: musí byť vyrovnaná zvisle (pomocou úrovne) a až potom, čo sa úplne opraví. После этого работа пойдет быстрее: новую планку стыкуют с той, что была установлена раньше, и закрепляют. Области под и над дверными проемами оставляют на сладкое.

Чтобы разрезать планку вдоль, лучше использовать специальный строительный нож. Pre rezanie cez pílu zapadajú.

Nulové výplne otvorov

Krycie otvory sme odišli na dezert. Pred orezaním a inštaláciou posledného pásu musíte skontrolovať kvalitu dokovania a tesnosť okrajov tých, ktoré sú už pripojené k prepravke. Ak sa vyskytnú problémy vo forme medzery, môžete ju zamaskovať plastovou soklovou lištou, zasadenou na lepidlo. V balkónových dverách (ak sú k dispozícii) musíte urobiť niekoľko priechodných otvorov v rade, aby ste zabezpečili výmenu vzduchu medzi izbou a balkónom. Posledný proces docking švy medzi a v rohoch. Sú pokryté tmelom. Namiesto transparentného je lepšie zvoliť kompozíciu podľa farby plastového povlaku. Toto riešenie bude vyzerať veľkolepejšie a krajšie v každom interiéri.

Ako sa starať o panely

Panely nepatria do kategórie vrtošivých materiálov. V starostlivosti sú veľmi nenároční: z povrchu plastu čas od času musíte odstrániť malé nečistoty a vrstvu prachu, ktorý je mimochodom veľmi pomaly ukladaný na PVC. Všetko, čo potrebujete, je špongia alebo špeciálny mop na okná s mäkkou tryskou (ak potrebujete utrieť strop) a čistiaci prostriedok. Umývací panel môže byť akéhokoľvek zloženia: mydlom a vodou, práškom, čistiacimi prostriedkami na sklo alebo riadmi. Hlavnou vecou nie je preháňať ju s prísadami, inak to bude trvať dlho, kým sa vymažú rozvody. Osobitná pozornosť by sa mala venovať najšpinavejším oblastiam: v blízkosti základnej dosky, vedľa okien, pod balkónovými dverami.

záver

Dokončenie balkón s plastovými panelmi bude naozaj trvať málo času a nebude vyžadovať špecifické zručnosti. Inštalácia náteru môže byť považovaná za vyučovaciu lekciu, v ktorej je nepravdepodobné, že nováčik naplní hrbole, ale dostane neoceniteľnú skúsenosť. Ak sa rozhodnete použiť panely s potlačou alebo vzorom, potom je ich povrch lepšie chránený pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia a závesov alebo žalúzií na okná. Potom si povlak zachová svoj pôvodný vzhľad dlhšie a opakovaná oprava balkóna sa oneskorí najmenej o niekoľko rokov.

Zanechajte Svoj Komentár