Vyrábame nábytok z kartónu

Husté obaly z domácich spotrebičov a iných výrobkov môžu byť vynikajúcim materiálom pre tvorbu nielen originálnych remesiel, ale aj praktických bytových doplnkov. Nábytok z kartónu je možné vyrábať ručne pomocou jednoduchých schém a majstrovských kurzov. Rôzne varianty výkresov umožnia realizovať najneobvyklejší nápad. Lepenka má mnoho výhod, vďaka ktorým môžete robiť veľa funkčných vecí. Ručne písané výtvory budú vhodné na použitie, vydrží dlho, ak si vyberiete správny materiál a spôsob jeho spracovania.

Lepenka - vlastnosti a vlastnosti materiálu

Lepenka je vyrobená z odpadového papiera, rôznych drevnej buničiny. Materiál sa skladá z niekoľkých vrstiev - vnútorný priestor je vyplnený lacnými mechanickými trieskami, odpadom, zvonka pokrytý trvanlivou, drahšou celulózou s bielením alebo bez neho.

Kartón, ako papier, pozostáva prevažne z rastlinných vlákien. Jeho minimálna hrúbka je 0,2 mm. Výrobná technológia je takmer identická s výrobou papiera. Najprv sa rozdrví surový materiál, potom sa rozomelie, lisuje a suší. Na výstupe môžete získať dva typy produktov - značky A a B. Charakterizovať produkty sú nasledovné parametre:

 • Hmotnosti.
 • Hrúbka.
 • Indikátory vlhkosti.
 • Elektrické izolačné vlastnosti.
 • Schopnosť absorbovať vlhkosť (voda, benzín, olej).
 • Stupeň deformácie počas zmáčania a sušenia.

Typy lepenky

Lepenka sa líši hustotou a charakteristikami. Každý druh materiálu má svoj vlastný účel. Používa sa hlavne na balenie, aby sa zachovala integrita obsahu. Tiež z neho vyrábajú nádoby na balenie, dekoratívne, darčekové krabičky, jednotlivé listy. Podľa zloženia a účelu je kartón rozdelený do nasledujúcich typov:

 • Packaging. Používa sa pri výrobe na balenie výrobkov akejkoľvek skupiny a rozmerov. Vlnitá lepenka je rozdelená do tried podľa počtu vrstiev a ich hustoty. Má vysokú pevnosť a tlmenie nárazov.
 • Tlač. To robí zložky, brožúry, kryty, rôzne rozloženie. Povrch kartónu je dokonale hladký, bielený. Výrobky majú zvýšenú pevnosť voči mechanickému poškodeniu, pri stlačení nie sú stlačené, nestláčajú sa.
 • Hromerzats. Takéto kartónové škatule sa vyrábajú z čisteného dreva a celulózy, alebo bielené. Používa sa hlavne na balenie maloobchodného tovaru (šperky, parfumy, detergenty, cukrovinky atď.). Nižšia v popularite vlnitej lepenky kvôli vysokým nákladom. Napriek malému počtu vrstiev (maximálne 4) má dobrú hustotu.
 • Dekoratívny dizajn. Vyrobené z kvalitných a drahých surovín. Materiál môže byť rôznych tvarov, veľkostí, farieb. Získali najväčšiu popularitu v reklame. Vizitky, letáky, brožúry, personalizované pozvánky. Používa sa aj na balenie vysoko kvalitnej kávy, liehovín, sladkostí.
 • Topánka. Používa sa v továrňach na obuv av opravovniach. Robia stielky, podpätky, polovičné vložky. Je vyrobený zo syntetických materiálov a koženého odpadu.


Výhody a nevýhody kartónového nábytku

Nezávislá výroba nábytku z jednoduchého a viac ako cenovo dostupného materiálu je skvelý spôsob, ako diverzifikovať interiér, urobiť dočasné zmeny v dizajne miestnosti. Môžete robiť funkčné predmety, ako je stôl, stoličky, pohovka, police alebo dekoratívne hračky remeslá v origami štýle, bábiky domy, detské lietadlá a autá. Kartónové výrobky majú nasledujúce výhody:

 1. Ekonomické prínosy. Suroviny na výrobu nábytku nemusíte kupovať, míňať peniaze na dodanie, inštaláciu. Môžete použiť obaly z domácich spotrebičov ležiace na balkóne alebo v garáži alebo jednoducho požiadať v sklade každého obchodu.
 2. Originálny dizajn. Môžete vytvoriť jedinečné veci pre neobvyklé vzory. Krásne vyzerajú pohovky s malými voštinami, domy pre bábiky v plnom raste dieťaťa, stoly na kučeravé lepenkové nohy.
 3. Jednoduchosť a mobilita. Nábytok z kartónu sa môže pohybovať aj dieťa. Môžete ľahko zmeniť umiestnenie masívnej pohovky, vyrobené na šablóne veľkej obývacej izby.
 4. Bezpečnosť pre ľudí a zvieratá. Zloženie kartónu neobsahuje škodlivé chemikálie. Vadné súčiastky sa môžu likvidovať s výhodou a bez poškodenia životného prostredia (použitie na zapálenie pece, požiaru).


Významnou nevýhodou radu lepenky z nábytku je rýchla strata tvaru vo vlhkom prostredí. Dokonca aj kvapka vody zachytená na papierovom stole, stojane alebo skrini môže zničiť vzhľad výrobku.

Kde používať kartónový nábytok

Lepenkové predmety dokonale zapadnú do rustikálneho, škandinávskeho interiéru. Nábytok pre zvyšok je vždy miesto v priestrannej obývacej izbe, na lodžii, uzavretej terase vidieckeho domu. Závesné hojdačky z papierových trubíc a mobilných stoličiek si môžete vziať na piknik alebo rybárčenie.

Dizajnérske stoly a kartónové stoličky sa čoraz častejšie nachádzajú v kaviarňach a reštauráciách. Lacné krásne predmety môžu trvať niekoľko mesiacov bez straty pôvodného vzhľadu. Môžu byť rýchlo a jednoducho nahradené podobnými, bez narušenia celkového štýlu zariadenia.


Lepenkové vnútorné predmety nemôžu byť umiestnené v otvorených priestoroch, v blízkosti vozovky, fontány, rybníky, jazerá. Materiál sa vo vlhkom prostredí rýchlo zhoršuje, je ťažké ho čistiť.

Nápady a možnosti, ktoré môžu byť vyrobené z lepenky

Sila správne navrhnutých a spracovaných hotových výrobkov z kartónu nie je o nič nižšia ako nábytok z drevotrieskovej dosky a preglejky. Každá izba bytu alebo domu môže byť úspešne transformovaná pomocou originálnych objektov. Na parapete v detskej izbe, môžete pripojiť svetlo dom pre Barbie, miesto stôl a stoličky z lepenky na podlahe. To bude vyzerať skvelé podlahy police vyrobené z lepených v niekoľkých vrstvách lepenky vo forme zvierat, mužov.

V kuchyni si môžete urobiť originálny jedálenský kút. Hlavný a prídavný materiál vo forme upevňovacích prvkov, spojovacích konzol, v tomto prípade bude musieť vynaložiť oveľa viac. Autorove štýlové police budú klásť dôraz na osobné kvality a profesionalitu kreatívnych pracovníkov v kancelárii.


Master class: vytvoriť nábytok vlastnými rukami

Módne hobby s výhodou recyklácie odpadového materiálu doma sa stali veľmi populárne. Môžete si vlastnými rukami vytvoriť nielen nábytok pre vašu domácnosť alebo chalupu, ale aj veľké herne, atribúty pre rekreačné oblasti, pohodlné kreslá a funkčné regály. Môžete použiť najvýraznejší nápad. Nábytok z kartónu nie je jednoduchý ručný výrobok, ale dlhodobo vyhľadávaný trend v modernom dizajne. Pred začatím práce je potrebné dôkladne preštudovať učiteľskú triedu, ktorá sa vám páči, a vykonať všetky opísané úkony postupne.

Požadované materiály a súprava náradia

Nábytok z kartónu bude funkčný a atraktívny, ak na jeho výrobu použijete kvalitné materiály. Novici budú musieť pracovať so zariadeniami na rezanie hrubých papierových a metodických príručiek so vzormi, podrobnými diagramami. Z polí môžete vytvárať kompletné položky pomocou nasledujúcich materiálov a nástrojov:

 • Kartón. Môže ísť o staré obaly, zakúpené listy alebo prepravné boxy;
 • Lepiaca páska rôznych šírok (priehľadná, farebná, obojstranná);
 • Kancelársky nôž, nožnice;
 • Veľké pravítko (minimálne 50 cm), zvinovacie metre;
 • Jednoduchá ceruzka, strúhadlo;
 • Lepidlo (PVA, superglue, lepiaca pištoľ);
 • Kraft papier, pauzovací papier;
 • Brúsny papier na brúsenie.

Schémy a výkresy produktu

Proces prípravy na prácu zahŕňa nielen výber materiálu, jeho čistenie a analýzu, ale aj tvorbu výkresov. Najprv musíte rozhodnúť o type nábytku a modelu. Potom vyzdvihnúť najúspešnejší systém. Podrobný popis nájdete v akejkoľvek hlavnej triede.

V ďalšej etape je potrebné zmerať plochu miestnosti, v ktorej bude kus nábytku stáť. Na základe týchto údajov je potrebné opraviť výkres tak, aby stôl alebo pohovka vyzerali harmonicky v miestnosti. Teraz môžete vytvoriť trojrozmerné rozloženie s prenosom vzorov, detailné kreslenie všetkých prvkov.


Tvorba dielov a montáž výrobkov

Bez ohľadu na zložitosť kresby a veľkosť, rysy budúceho dizajnu, nábytok z kartónu je vyrobený podľa jediného algoritmu. Papierové vzory sú aplikované na hlavnú surovinu, obklopené ceruzkou a vystrihnuté. Získané časti musia byť pripravené na montáž - odrezané plochy očistite brúsnym papierom. Pohľad z vlnitej lepenky textúry možno prilepiť s lepiacou páskou, dekoratívne papier.

Po starostlivom spracovaní prejdite na montáž a upevnenie všetkých prvkov medzi sebou. Kartón môžete pripojiť špeciálnymi slotmi, páskou a lepidlom. K výrobku mal čistý vzhľad, nepravidelnosti v miestach rezov a spojov zapečatených tmelom.

Všetky prvky zlepené vo vrstvách po dobu sušenia sú umiestnené pod lisom. Je potrebné organizovať tlak na všetky oblasti s rovnakou silou. K tomu môžete použiť veľké knihy, iné ťažké predmety s rovným povrchom. Nepravidelnosti vzniknuté po lepení sa maskujú sulfátovým papierom. Po úplnom vysušení nábytku ho môžete začať posilňovať a zdobiť.

Posilnenie konštrukcií

Každý kus nábytku musí byť posilnený v rôznej miere. Domy pre bábiky pre deti, truhlice, remeslá pre hry môžu robiť bez takéhoto postupu. Police pod TV, stoly, pohovky, obuvníci by mali byť nevyhnutne trvanlivé.

Rebrá poskytujú dodatočnú fixáciu na všetky časti akéhokoľvek dizajnu. Bez nich, nerobiť pri výrobe skrine, regálov a iných rozmerových položiek. Drážky spojov takýchto predmetov musia byť pri montáži nevyhnutne prilepené lepidlom. Tým sa predĺži životnosť výrobkov, uložia sa do nich uložené položky. Tiež zvýšiť pevnosť štruktúr pomôže tieto techniky: t

 • Dobre chráni kartónový nábytok pred vlhkosťou parketového laku. Obal je už zmontovaný, dekorovaný dizajn.
 • Symetrický nábytok je stabilnejší ako predmety nepravidelného tvaru, nevyžaduje dodatočné upevnenie podpier;
 • Pevnosť konštrukcií ovplyvňuje počet priečnych častí. Čím viac z nich, stabilnejšie skrine, stoly alebo pohovky;
 • Dvojvrstvové diely budú omnoho spoľahlivejšie, najmä ak skombinujete dve časti s rôznymi smermi vĺn kartónu.

výzdoba

Vo finálnej fáze zdobia vyrábané predmety. Môžete použiť rôzne metódy - kúpiť špeciálne dokončovacie materiály alebo použiť dostupné nástroje. Správny dekor a metódy jeho aplikácie tiež pomôžu posilniť nábytok. Na zdobenie lepenkových štruktúr sa používajú nasledujúce techniky:

 1. Poťahová tkanina. Hmotu možno prilepiť, pripevniť zošívačkou alebo položiť na špeciálne špendlíky;
 2. Povrchová úprava. S pomocou akrylových kompozícií, môžete maľovať nábytok v jednej alebo viacerých farbách, aplikovať akýkoľvek vzor cez šablónu alebo vytvoriť autorské maľovanie;
 3. Decoupage. Tento spôsob dodá nábytku nielen originálny vzhľad, ale aj papierový materiál dodatočnou vrstvou lepidla a laku;
 4. Vkladanie filmom, dekoratívnym papierom, tapetami. Môžete použiť tú istú farbu alebo ozdobu, ktorá sa nachádza na stenách, strope, na iných povrchoch, vytlačiť akékoľvek obrázky;
 5. Kreslenie laku, flitre. Svietiace domy pre bábiky, miniatúrne teremki v detskej izbe bude vyzerať báječne, ak ozdobíte ich strechy korálkami, korálkami, prírodnými materiálmi;
 6. Zasklenia. Pomocou rôznych kompozícií dosahujú hlbokú transfúziu niekoľkých odtieňov.


Nábytok z kartónových trojuholníkov a rukávov

Originálne interiérové ​​predmety si môžete vyrobiť nielen z celých veľkých listov kartónu. V kurze si môžete dať malé krabičky, rukávy z toaletného papiera. Na výrobu funkčných stoličiek bude potrebné, aby stoly neobvyklého tvaru pripravili veľa trojuholníkov. Táto technika je podobná modulárnemu modelovaniu, ale vo veľkom meradle. Kartón je narezaný na prúžky, šírka závisí od požadovanej veľkosti trojuholníka. Potom zložiť niekoľkokrát v technike origami. Základ pre prácu by nemal byť tvrdý a viacvrstvový.

Ako spoľahlivý materiál na vytvorenie originálneho nábytku môžete použiť bežné rukávy. Na vytvorenie rozmerových funkčných objektov je potrebné akumulovať veľké množstvo stavebných prvkov.

Tieto trubice vytvárajú krásny zážitok z dizajnu jaskyne. Lepenie je na výšku, môžete si vytvoriť originálne stoličky a stôl. Na povrchu stola návrhár organizátor rukávov. Môžete tiež urobiť vynikajúci závesný luster, plátno-delenie, zbierať obraz v podobe náhubkov mačiek, psov a iných zvierat.

Pre veľké remeslá zbierať požadovaný počet rukávov problematické. Môžu byť nahradené akoukoľvek lepenkovou rúrkou rôznych veľkostí, napríklad z natiahnutých fólií, rukávov na pečenie alebo vyrobených nezávisle od hárku kartónu.

Pravidlá starostlivosti

Je nepravdepodobné, že život kartónového nábytku rozšíri právo a včasnú starostlivosť. Ak budete dodržiavať nasledujúce odporúčania, bude to slúžiť čo najdlhšie bez straty pôvodného vzhľadu:

 • Lepenkové predmety by nemali byť ponechané vo vlhkej miestnosti, na vonkajších plochách bez baldachýnu;
 • Kartón sa rýchlo rozsvieti, takže stoly, stoličky a pohovky by mali byť v bezpečnej vzdialenosti od plynových kachlí v kuchyni, krbov, ohnísk;
 • Krehký materiál podlieha aj najmenšiemu mechanickému poškodeniu. S takýmto nábytkom sa musí zaobchádzať opatrne a opatrne.

záver

Nábytok z kartónu je možné vyrobiť rôznymi spôsobmi. Vláknitý materiál je vhodný na vytváranie štruktúr akejkoľvek zložitosti. Existuje mnoho nápadov na výrobu rámových, modulárnych modelov v technike lepenia po vrstvách. Dizajn takéhoto nábytku sa už nikomu nepáči. Takéto interiérové ​​predmety sú vhodné pre kreatívnych, výnimočných ľudí, ktorých preferencie sa neustále menia.

Zanechajte Svoj Komentár