Mansardová strecha

Priestor pod strechou ako obytný priestor bol prvýkrát použitý vo Francúzsku v 17. storočí. Popularizované domy s manzardovou strechou Francoisa Mansarta, po ktorom boli pomenovaní. Parížania túto myšlienku okamžite ocenili, najmä možnosť obísť komunálny zákon, podľa ktorého štát odstránil poplatok za každé poschodie, čo nebolo podkrovím. Postupne sa podkrovná móda rozšírila po celom svete, najmä tento typ architektúry sa páčili obyvateľom Európy a Ameriky.

Pred sovietskym obdobím boli takéto nadstavby nevyužité, počas existencie superveľmoci boli vyvinuté SNiPs a GOSTs pre usporiadanie takýchto štruktúr, ktoré však získali širokú distribúciu len nedávno. Zároveň sa experti dohadujú o ich vhodnosti, niektoré citujúce argumenty, iní ich vyvracajú, dokazujú, že úspory na výstavbe sú bezvýznamné, ba dokonca úplne chýbajúce, a koncept krásy je úplne individuálny.

Výhody a nevýhody manzardových striech

Podľa vonkajších znakov, podkrovie a podkrovie sú podobné, ale použiť jedno meno na iné je nesprávne. Po prvé, je to vykurovaná miestnosť, po druhé - obytná, tretia - je privedená do projektu, registrovaná ako funkčná časť domu, ku ktorej sú pripojené všetky potrebné komunikácie. Hlavným znakom je, že strecha slúži aj ako strecha, strop a steny.

Hlavný rozdiel medzi podkrovím a podkrovným priestorom je minimálna výška stien jeden a pol metra, čo vyplýva z definícií tohto návrhu v regulačných dokumentoch, napríklad SNiP 2.08.02-89 Príloha 2, SP 118.13330.2012 Príloha B, SNiP 31-01-2003, z iných zdrojov.

Medzi hlavné výhody tejto štruktúry patria:

 1. Estetické vlastnosti a dizajn. Použitie vyššej, konštruktívnej strechy, vybavenej oknami, dáva budovu kompletný vzhľad a robí ju originálnou.
 2. Úspora na stavebných materiáloch. Hmotnosť konštrukcie je omnoho menšia ako celá podlaha, takže nie je potrebné vytvárať zosilnený základ.
 3. Možnosť dostavby. S dobrým základom, môžete previesť hotové budovy, zvýšiť svoj obytný priestor na úkor podkrovia.
 4. Rýchlosť konštrukcie V porovnaní s dvojpodlažnými budovami trvá výstavba podkrovnej strechy menej času.
 5. Maximálne využitie priestoru. Umožňuje použitie prázdneho, nevyužitého priestoru.
 6. Skvelý výhľad. V noci môžete počas dňa sledovať oblohu.

Nie je zbavený dizajnu a nedostatkov, vzhľadom na to, že vývojári niekedy opustia svoje plány na vybavenie:

 1. Šikmé stropy. Zníženie použitej plochy, je ťažké priblížiť sa k nízkej stene, na usporiadanie vnútorného priestoru bude potrebný špeciálny nábytok.
 2. Izolácia hluku. Dokonca ani s najlepšími materiálmi nebude možné úplne izolovať zvuk od padajúcich dažďových kvapiek, krupobitia a fúkacieho vetra.
 3. Náklady na vykurovanie. V porovnaní s bežnou podlahou sa tu tepelné straty zvyšujú o 30-40%, čo si bude vyžadovať vysoké náklady na vykurovanie v zimnom období.
 4. Udržiavateľnosť. Zastrešenie je zakryté vrchným náterom, na dne vrstvou izolácie a dekorácie. Pre kontrolu stavu strechy je potrebné demontovať obloženie.
 5. Obmedzený výber stavebných materiálov. Strom, ktorý je súčasťou krovu, mení svoje vlastnosti počas celej doby prevádzky, preto nie sú vylúčené niektoré posuny prenášané do cieľa.
 6. Teplo, hydroizolácia. Pre pohodlný a útulný pobyt musíte vykonať komplexnú prácu na izolácii a ochrane pred vlhkosťou.
 7. Komplexné zariadenie. Je problematické správne vykonávať všetky výpočty, aby ste mohli kresliť vlastnými rukami, potrebujete pomoc špecialistov.

Stavebné požiadavky

Každá stavba začína vypracovaním projektu, ktorý zohľadňuje všetky požiadavky existujúcich regulačných dokumentov. Podkrovie nie je výnimkou. Pri plánovaní by sa mali dodržiavať ustanovenia uvedené v SNiP 2.08.01-89, SNiP 21-01-97, SNiP 23-05-95, a to:

 • je potrebné zachovať minimálnu výšku stropu s rôznymi svahmi svahov;
 • brať do úvahy ustanovenia o rozdelení obytného priestoru, minimálne hodnoty pre oblasť izieb;
 • usporiadanie schodov;
 • prísne dodržiavanie noriem a pravidiel požiarnej bezpečnosti;
 • poskytovanie prirodzeného osvetlenia miestnosti;
 • bezpečné prepojenie všetkých komunikácií spájajúcich podkrovný priestor so zvyškom domu;
 • dodržiavania bezpečnostných predpisov počas práce.

Pri navrhovaní nového domu sa ľahko zohľadňujú všetky normy, ale pri dodatočnej montáži existujúcej obytnej štruktúry nie je vždy možné vytvoriť krytinový priestor. To nie je možné vykonať s nedostatočne silným základom, ktorý nie je schopný odolať ďalším zaťaženiam, ako aj ak nie je možné z nejakého dôvodu výšku stropu dosiahnuť na najvyššom mieste najmenej 2,5 m.

Systém krokvy: vlastnosti, typy a dizajn zariadenia

Systém krokvy možno nazvať kostrou akejkoľvek šikmej strechy, je to rámec pre pokládku a držanie stavebných materiálov používaných pri usporiadaní strešnej krytiny. Pre podkrovie slúži aj ako stena a podlaha. Záleží na sile, spoľahlivosti, estetike a štylistickom smerovaní, na životnosti celého zariadenia. Na základe konštrukčných prvkov, medzi všetkými konštrukciami existujú dva hlavné typy:

 1. Zavesenie.
 2. Naslonnye.

Každý jednotlivý typ sa vyznačuje vlastnými charakteristickými vlastnosťami, ktoré sú preňho jedinečné. Výber konkrétneho modelu závisí od mnohých faktorov, medzi ktoré patria:

 • rozmery budovy;
 • hmotnosť strešnej krytiny, izolácie, dokončovacieho materiálu;
 • prítomnosť vnútorných kapitálových oddielov;
 • geometria strechy;
 • možnosť výberu vybraného stavebného materiálu pre samotárov;
 • klimatické pásmo, atmosférický stres vo forme snehu, dažďa, vetra;
 • finančné možnosti developera.

závesný

Typ konkrétneho systému je určený vo fáze návrhu budovy. Voľba je však jednoduchá, štruktúra zavesenia bude jedinou možnosťou pre konštrukcie, ktoré nemajú vnútorné steny stien - priečky. Ich hlavnou črtou je, že sa spoliehajú výlučne na dve protiľahlé vonkajšie ložiskové priečky.

Je lepšie inštalovať konštrukcie v dome, ktorého vzdialenosť medzi bočnými stenami nepresahuje 6 m. V tomto prípade je najjednoduchší nosník konštruovaný, pozostávajúci z dvoch priehradových nosníkov spojených zhora pod určitým uhlom. Spodne vodorovne je spevnený ťahmi z drevených trámov. Na tieto účely môžete použiť aj kovový profil, ktorý sa nazýva šnúra. Takéto zariadenie umožňuje znížiť zaťaženie rozpery na referenčných bodoch.

Oddychy, ktoré sa nachádzajú na spodnej časti raftov, slúžia ako strop spodného poschodia, podkrovie. S rastúcou šírkou medzi priečkami do 9 m sa krovu pridáva babička a golier, až 14 m - prídavné zariadenie rovnátka a babička. Pri výbere tohto systému by ste nemali zabúdať, že celá záťaž dopadá len na dva body podpery, preto by ste mali znížiť hmotnosť strechy v dôsledku strešných krytín.

Naslonnaya

Tento typ konštrukcie sa montuje do budov s vnútornými nosnými stenami. V porovnaní s predchádzajúcou verziou je zariadenie a inštalácia tohto typu oveľa jednoduchšia. V tomto prípade sa rozloženie zaťaženia vyskytuje rovnomerne na všetkých podperách. Systém sa skladá z mauerlaty (tyče umiestnené na hornom konci vonkajších nosných stien), horizontálneho žľabu, hrebeňového nosníka namontovaného na vertikálnych regáloch, vzperách, krokvách a debnách.

Závesný systém sa najčastejšie používa pri výstavbe bytových stavieb. Môže mať rôzne vzory, medzi ktorými sú:

 1. Zdvíhacie plošiny bez podpery. Charakterizované prítomnosťou prísneho a voľného upevnenia. Sú rozdelené do troch poddruhov:
 • spodná časť krokvy je pevne pripevnená, vrch je voľný;
 • spodná časť nohy krokvy je upevnená na posuvných prvkoch, pevne na hornej strane;
 • dno - posuvné, horné - pevne pritlačené na hrebeň s tyčami.
 1. Dištančné krokvy bez podpery. Ide o priemernú možnosť medzi námornou a závesnou strechou, kde hrebeň plne nevykonáva svoje funkcie.
 2. Krokvy s trakmi. To sú obidva vyššie uvedené pohľady, s pridržiavacími prvkami, ktoré podporujú nohy krokiev.
 3. S nosníkmi subrafter. V tejto schéme je hrebeň úplne neprítomný. Táto možnosť je vhodná pre budovy s dvomi ložiskovými priečkami umiestnenými vo vnútri.

Materiály na výrobu krovu

Pre konštrukciu krovu je obmedzený počet materiálov použitých v práci. Môžete si vybrať medzi kovom a drevom, kombinovať oba druhy surovín. Tiež sú tu železobetónové konštrukcie, ale nie sú využívané pri stavbe predmestských budov. Väčšina vývojárov uprednostňuje prírodné drevo. Je ľahšie s ním pracovať, je to šetrný k životnému prostrediu.

Drevené krokvy možno nazvať klasickým vzhľadom. Na ich výrobu sa používajú pevné polená, dosky, lepené laminované drevo. Pri výbere je vhodné venovať pozornosť kvalite dreva, ako aj skutočnosti, že ihličnaté stromy sú v zime zrezané, tvrdé drevo v lete. Odborníci odporúčajú nákup nasledujúcich druhov: smrekovec, dub, borovica, smrek. Prvé dva typy sú najodolnejšie, ale ťažko sa s nimi manipuluje.

Veľmi dôležitým bodom je stupeň stromu. Pre mauerlat, lezhne, hrebeňový nosník je najlepšie použiť dub alebo smrekovec najvyššej kvality. Stehná, stojany môžu byť vyrobené z ihličnatých variantov, a to ako v prvom, tak aj v druhom stupni, a dokonca aj tretí je vhodný pre vzpery. Pri výpočte stavebných materiálov štandardného systému sa 75% obyčajne prideľuje na drevo prvej triedy, 25% na druhú triedu.

Všetky drevené polotovary sú rozdelené do troch hlavných typov: surové, polosuché, suché. Odborníci odporúčajú, aby pri montážnych prácach bola zvolená len posledná možnosť, ktorá následne zabráni deformácii súčiastok.

Tiež pre výstavbu súkromnej stavby pomocou kovu. Najčastejšie sa využíva, ak je to potrebné, na usporiadanie prekrývania s dĺžkou 10 metrov. V tomto prípade je drevená tyč nahradená profilovou rúrkou. Prvky sú spojené zváraním. Tam sú kombinované možnosti, keď posteľ, mauerlat, hrebeň nosník, regály sú vyrobené z kovu, všetky ostatné časti dreva.

Prvky mansardových strešných konštrukcií

Konštrukcia každej strechy je odlišná, všetko závisí od účelu strešného priestoru. Po prvé, berie do úvahy sezónne použitie podkrovia. Najkomplexnejšia strešná krytina je postavená v prípade, ak bude miestnosť využívaná nepretržite. Zahŕňa nasledujúce komponenty:

 1. Strešný stavebný materiál: kovová dlažba, vlnitá lepenka, flexibilná bitúmenová, kompozitná, prírodná, keramická, cementovo-piesková dlažba.
 2. Systém vetrania: prirodzený, nútený, nútený a odsávač, kombinovaný.
 3. Hydroizolačná vrstva: perforovaná fólia, polymérna membrána, polymér-bitúmenový povlak.
 4. Tepelnoizolačná vrstva: minerálna vlna, polystyrénové penové dosky, polyuretánová pena, ekologická vlna.
 5. Parozábrana: jednovrstvová, viacvrstvová, reflexná fólia.
 6. Povrchová úprava: sadrokartón, obloženie stien, blok domu, MDF panely, viacvrstvová preglejka, PVC panely, iné materiály.

Každá z týchto vrstiev je veľmi dôležitá, bez nich nie je možné vybaviť pohodlný obytný priestor, ozdobiť interiér, urobiť krásny vonkajší plášť. Všetky tieto prvky sú namontované na krokvicovom systéme, ktorý sa skladá z: výkonovej dosky, hrebeňového nosníka, nosných stĺpikov, latiek, protiľahlých mriežok, plytkých, krokiev, vzpier.

Montážna technológia

Pre neskúseného vývojára, ktorý nepozná všetky nuansy, je dosť ťažké pripraviť projekt, nakresliť kresbu, označiť všetky potrebné. Dokonca aj skúsení architekti a stavitelia, ktorí poznajú takýto konštrukt, môžu urobiť chybu. Porušenie technológie, najmenšia nepresnosť v organizácii ventilačného systému, hydro, tepelná izolácia, bude viesť k nenapraviteľným dôsledkom, bude dôvodom na realizáciu nákladných opráv.

Po pevnom rozhodnutí postaviť dom s manzardovou strechou, mali by ste sa najprv oboznámiť s regulačnými dokumentmi, preskúmať konštrukčné vlastnosti takýchto konštrukcií, správne naplánovať, vykonať výpočet krovu, vybrať najvhodnejšie materiály použité na prácu a pozrieť sa aj na hotové príklady. Ak neexistuje úplná dôvera vo vlastné vedomosti a zručnosti, je lepšie hľadať pomoc od odborníkov, ktorí buď robia svoju prácu sami, alebo pomáhajú majiteľovi s radami.

Príprava projektu

Akékoľvek vážne stavebné činnosti začínajú dizajnom. Tento problém by sa mal riešiť zodpovedne, závisí od sily, funkčnosti, estetiky, trvanlivosti konštrukcie. Pri vypracovaní plánu je potrebné spoliehať sa na platné pravidlá a predpisy, a to: SNiP 2.08.02-89, SP 20.13330.2016 (SNIP 2.01.07-85), SNiP 23-05-95, SNiP 21-01-97, SP 70.13330 0,2012. Vzhľadom na tieto dokumenty vytvorte projekt, ktorý obsahuje:

 1. Schéma systému väzníkov so zobrazením všetkých prvkov.
 2. Dispozičný plán pre vodnú, parnú a tepelnú izoláciu.
 3. Výkres označujúci umiestnenie strešných krytín.
 4. Typ dekorácie interiéru.
 5. Všeobecný nákres strešnej krytiny, udávajúci uhol sklonu, výšku strechy.
 6. Načrtnite s usporiadaním okien, aby ste zabezpečili prirodzené osvetlenie.
 7. Umiestnenie odtokov, vetranie, komín.
 8. Kladenie umelého osvetlenia.
 9. Vykurovanie.
 10. Kanalizačné komunikácie, očné linky a odtok.
 11. Usporiadanie vnútorného priestoru.

Výpočet systému väzníkov

Pri navrhovaní podkrovia je veľmi dôležité vyhnúť sa chybám. Je potrebné správne vypočítať systém krovu, ktorý závisí od typu konštrukcie, materiálov použitých v práci, vrátane povrchových materiálov. Najjednoduchší spôsob, ako urobiť potrebné výpočty pomocou špeciálnych programov, stiahnuť on-line, pomocou on-line projektov. Takéto akcie možno vykonať vlastnými rukami, preto je potrebné zvážiť nasledujúce body:

 • určiť typ konštrukcie: zavesenie, naslonny;
 • poznať dĺžku a šírku budovy;
 • na posúdenie úrovne sezónnych zrážok, na to stačí zadať dotaz do akéhokoľvek vyhľadávacieho nástroja: špecifickej oblasti zrážkovej mapy, uhol sklonu strechy bude závisieť od tohto parametra;
 • určiť zaťaženie vetrom (analogicky s predchádzajúcou verziou);
 • vzdialenosť medzi časťami.

Online kalkulačky zverejnené na Internete tento problém úplne nevyriešia. Je ťažké overiť získané výsledky samostatne, aby sa zabezpečilo, že sú spoľahlivé. Výpočty môžu vykonávať len skúsení inžinieri. Môžete si to vyskúšať sami, ale pre výpočet parametrov by ste mali byť oboznámení s presnými metódami, napríklad so SNiP II-25-80, TCP 45-5.05-146-2009.

Výrobný rám

Pre jasnosť, zvážte malý master triedy na inštaláciu rozbité strechy. Celý proces je krok za krokom nasledovný:

 1. Strešný materiál je navinutý na koncovej časti nosných stien.
 2. Po celom obvode stavby je na hornej strane hydroizolačnej vrstvy, ktorá je mauerlat, inštalované drevo, ktoré je pripevnené k priehradke pomocou kotiev.
 3. Prekrývajúce sa nosníky, pozostávajúce z troch dosiek, z ktorých dve majú rovnakú šírku ako ten istý stavebný parameter, a jeden z nich je o 1 meter širší, vyčnievajúci z každej strany za steny o 0,5 m, sú zrazené.
 4. Znížené guľatiny sa ukladajú na rozpätie s medzerou 0,5 m, na oboch stranách pripevnenými k výkonovej doske pomocou skrutiek a kovových rohov.
 5. Na úrovni mauerlatu sú nosné nosníky pozdĺž dvoch priečok prísne kolmo inštalované a pripevnené na nosníky podlahy. Prvky umiestnené na paralelných priečkach s hornými koncami sú prepojené doskou.
 6. Vyčnievajúce dosky podlahových nosníkov sú spojené s hornými koncami nosných nosníkov pod určitým uhlom pomocou stehov, na upevnenie sa používajú kovové dosky.
 7. Na vrchu stehov je položená hydroizolácia, na ktorej je umiestnená mriežka a prepravka.
 8. Zhora v strede dizajnu umiestnite výstuž v potrebnej výške na zabezpečenie zodpovedajúceho uhla naklonenia.
 9. Inštalácia krokiev, ktoré sú spojené cez hrebeňový nosník.
 10. Ďalej vykonajte činnosti opísané v odseku 7.
 11. Začnite tvoriť frontu. Za týmto účelom nainštalujte demontáž, pripevnenú na jednej strane k najbližšiemu stropu lúča, v strede k prednej časti múru. Vzdialenosť medzi nimi a výčnelkom za stenou je 0,5 m.
 12. На выносы устанавливаются фронтальные стойки с учетом планируемого посередине окна.
 13. Следующим этапом станет обшивка каркаса кровельными материалами.

Утепление и пароизоляция

Po inštalácii systému priehradových nosníkov, vonkajšieho sústruženia a mriežky proti smeru priechodu, prejdú k izolácii konštrukcie. Odborníci odporúčajú použitie minerálnej vlny, ktorá sa dobre mieša so stromom, umožňuje vlhkosť, umožňuje drevo dýchať. Aj na tieto účely sa používajú polystyrénové dosky, polyuretánová pena, ekologická vlna. Hrúbka vrstvy je zvyčajne v rozsahu 20-25 cm, ale niekedy dosahuje 30 cm.

 1. Z materiálu vybraného pre prácu sú vyrezané časti zodpovedajúcej veľkosti.
 2. Medzi krokvami je inštalovaná izolácia.
 3. Ak nie je šírka nôh krovu dostačujúca, vrchná mriežka sa nakloní na vrchol, položí sa druhá úroveň tepelnoizolačných materiálov.
 4. Vrchná minerálna vlna pokrytá parotesnou zábranou. Na tento účel použite jednovrstvové viacvrstvové reflexné fólie.
 5. Kôš je pribitý na vrchole stavby.
 6. Vykonávame interiérové ​​dekorácie zo sadrokartónu, MDF, PVC, iných stavebných materiálov.

Inštalácia laty

Strešný koláč má pomerne zložitý systém. Kontra-mriežka a obreshetka sú veľmi dôležitými zložkami celkového dizajnu. Prvým prvkom je pomerne tenký protiľahlý regál, ktorý je zodpovedný za zabezpečenie strechy vetraním, druhý je základom pre upevnenie strešnej krytiny a dokončovacieho materiálu.

Vonkajšie montážne práce začínajú po položení vrstvy hydroizolačnej vrstvy na krokvy. Inštalácia protismerov nespôsobuje ťažkosti, sú pripojené rovnakým krokom ako krokvy. Nad pevnou mriežkou. V závislosti od stavebného materiálu použitého na nátery sa likviduje dvoma spôsobmi:

 1. Pevná látka. Dosky sú položené tesne vedľa seba. Táto možnosť sa používa pre šindle, vlnité.
 2. Riedke. Vzdialenosť medzi tyčami je 50 - 60 cm, je vhodná pre bridlice a dlaždice.

Možnosti dokončenia

Pri výbere vhodného strešného materiálu berte do úvahy niekoľko bodov: estetický, funkčný. Na jednej strane je potrebné zdôrazniť konštrukciu budovy, jej štýl na druhej strane - zabezpečiť spoľahlivú ochranu strešnej krytiny pred zrážkami. Zohľadňuje tiež hmotnosť povlaku, jeho trvanlivosť. Výrobcovia stavebných materiálov vyrábajú mnoho rôznych možností, ktoré spĺňajú rôzne požiadavky zákazníkov, medzi ktorými sú:

 • Kovové dlaždice a profesionálne podlahy. V skutočnosti je to oceľový plech s inou textúrou, pokrytý niekoľkými ďalšími vrstvami: zinok, antikorózny, základný náter, polymér, ochranný. Tento materiál je v dopyte pri dokončovaní súkromných domov s podkrovím.
 • Mäkká strecha. Pre pracovné použitie šindľov, šindľov, membrán. Tieto stavebné materiály ľahko nadobúdajú požadovaný tvar, nepodliehajú korózii. Doba fungovania je 50 rokov.
 • Medená strecha. To je najdrahšia možnosť zo všetkých. Jeho životnosť je 150-200 rokov. Nevyžaduje opravu a údržbu.
 • Prírodné (keramické, cementovo-pieskové) obklady. Tento materiál sa pomaly zahrieva a ochladzuje, čo zabezpečuje uchovanie tepla v zime a chlad v lete. Vyznačuje sa dobrou zvukovou izoláciou.

Typy strechy

Hlavné typy mansardových dizajnov sa od seba líšia dizajnovými prvkami. Môžu byť rozdelené do dvoch veľkých skupín - jednoúrovňovej a dvojúrovňovej. Prvé sú kombinované so strechou akéhokoľvek typu (zlomené, dvojité), druhé sú montované na zmiešaných podperách určených pre miestnosti na rôznych úrovniach.

Jednolôžkový bar

Jednoduché zariadenie strechy kvôli nedostatku hrebeňa a ťažkostiam s jeho usporiadaním. Takéto konštrukcie majú neštandardný vzhľad. Na protiľahlých stenách rôznych výšok namontujte mauerlat a upevnite nosníky, skosenie je vytvorené s uhlom sklonu 30-45 ° С. Nedá sa to robiť menej, pretože môžu nastať ťažkosti s odtokom snehu, dažďovou vodou, čo povedie k dodatočnej záťaži na podperách.

Šikmá strecha umožňuje inštaláciu veľkých okien na vysokú stenu podkrovia. Jednoduchý a lacný dizajn má niekoľko významných nevýhod. Miestnosť zo strany zúženia bude nevhodná na použitie, budú existovať obmedzenia pri výbere jej účelu. Predtým, ako si vyberiete túto možnosť pre výstavbu, musíte zvážiť efektívnosť používania miestnosti.

Pre výstavbu prístrešku strechy bude vyžadovať niekoľko krokvy. Sú uložené na stenách v krokoch po 1 metri. Medzi nimi leží izolačný a vodotesný materiál. Správna inštalácia - záruka na zníženie tepelných nákladov na minimum.

štít

Najbežnejšia, ekonomická verzia strechy. Ľahko sa inštaluje a udržiava. Tradičná forma - dvukhskatnaya byt, vhodný pre jednopodlažnú konštrukciu, má vzhľad klasického trojuholníka.

Vzhľadom k dizajnu funkcie - prítomnosť svahov z dvoch strán, tam sú ťažkosti s výzdobou interiéru v obývacej izbe (je nemožné nájsť vysoký nábytok, pocit stláčania). Na vyriešenie problému pomôže racionálne využitie rohov, napríklad na lôžko alebo zmenu plánu v počiatočnom štádiu výstavby - zvýšenie systému krovu na požadovanú výšku.

Zlomená čiara

Každá rampa je vyrobená z dvoch častí, ktoré sú navzájom spojené pod určitým uhlom. Taká prestávka môže komfort podkrovia. Rovnaká veľkosť základne domu a rozbitá strecha vám umožní zvýšiť o 50% obytný priestor podkrovia, na rozdiel od jednoduchej konštrukcie dvojitého svahu.

Užitočná plocha zvyšuje spodné časti, strmý hrot znižuje náklady na strešné krytiny. Vysoké stropy v izbách pod takou strechou dávajú pocit slobody a priestoru.

Konštrukcia rozbitej strechy je komplikovaná, pretože vyžaduje vytvorenie masívneho rámu priehradového nosníka. Je vhodnejší pre štvorcové domy. Osobitná pozornosť by sa mala venovať vypracovaniu návrhu. Presnosť a spoľahlivosť rozbitej strechy bude závisieť od presnosti vykonaných výpočtov. Zvážte nasledujúce faktory:

 • Hmotnosť strešnej krytiny;
 • Zatepľovacie komponenty;
 • Krok prepraviek, krokiev;
 • Hmotnosť mrežový dizajn a kontrlatki;
 • Uhol sklonu;
 • Dĺžka svahov od hrebeňa po odkvap;
 • Pravdepodobné zaťaženia (sezónne, dočasné a iné).

So vzdialenými konzolami

Populárna varianta manzardovej strechy, napriek zložitosti dizajnu. Hlavnou výhodou je možnosť rozšírenia priestoru posunutím na okraj jednej strany miestnosti. Dizajn umožňuje zatlačiť vonkajšiu vertikálnu stenu mimo fasády a urobiť z nej veľké okná.

Okrem výhod majú strechy so vzdialenými konzolami značné nevýhody - zložitosť inštalácie, vysoké náklady na stavebné materiály. Na jednej strane je to veľké posadené lietadlo a na druhej strane sú už dve. Pod širokým rímsím si môžete urobiť prístrešok alebo verandu, krytú terasu.

mezonet

V domoch s vysokou strechou, viac ako 5 metrov, je možné v podkroví vybaviť viacúrovňovú plošinu. Môžu to byť dve samostatné miestnosti prepojené schodiskom, veľké štúdio s schodmi, šatňa niekoľkých oddelení.

Samostatne takáto nadstavba nemá. Dvojúrovňové izby musia byť vopred naplánované, dokonca aj vo fáze návrhu, vždy s prihliadnutím na zvláštnosti nadácie. Schéma systému väzníkov je zložitá, je vyvinutá s prihliadnutím na asymetrické usporiadanie svahov.

Najmä je potrebné urobiť výpočty pre druhú úroveň podkrovia, pretože sa bude spoliehať na stĺpce. Využitím panoramatického osvetlenia týchto stavieb môžete vytvoriť v podkrovných skleníkoch, zimných záhradách.

Viacnásobná strecha

Od štandardných verzií sa líši prítomnosťou niekoľkých štítov (3 alebo viac). Strecha vyzerá reprezentatívne a masívne, vďaka niekoľkým oddeleniam, najmä ak dekorácia zodpovedá štýlovému architektonickému riešeniu.

Systém s viacerými hrotmi sa skladá zo samostatných svahov spojených v jednom vyhotovení. Časť steny medzi svahmi sa nazýva štít. V obyčajných manzardových strechách sú len dve. Výrobky z niekoľkých štítkov môžu mať rôznu zložitosť a sú vyrábané v rôznych variantoch. Miesto pre predĺženie môže byť zrušené, časť steny pre panoramatické okno je zväčšená.

Inštalácia takejto strechy je komplikovaná a nákladná. Stavebné materiály budú vyžadovať omnoho viac, ako budovanie štandardného systému. Vzhľadom k veľkému rezervnému priestoru zostáva zložitá konfigurácia veľkým množstvom zvyškov a zvyškov strešných materiálov. Takéto negatívne body však viac ako kompenzujú tieto výhody systémov s viacerými kliešťami:

 • Vysoká nosnosť;
 • Vysoká odolnosť voči vonkajším vplyvom (poryv vetra, sneženie, jasné slnko);
 • Jednoduchá údržba. Vzhľadom k veľkému sklonu svahov, dažďová voda a odpadky na nich neostávajú;
 • Vysoký kôň. Možnosť usporiadania obývacích izieb pod ním.

těžkomyslný

Strešný systém má štyri rampy. Môžu byť identické v typu bedrovej strechy, párovo identické. V prvom prípade nebude možné zabezpečiť prístup cez denné svetlo cez štandardné okná, bude potrebné inštalovať podkrovné otvory a protilietadlové lampy.

Projektovanie akéhokoľvek typu valbovej strechy musí byť riešené zodpovedne. Štruktúry majú mnoho spojovacích bodov, vyžadujú pevné steny a pevný základ. V závislosti od prevedenia chaty, vlastností stavby, vyberte typ strechy hlavnej budovy.

těžkomyslný

Takáto strecha sa skladá z dvoch párov lichobežníkových a trojuholníkových ramp. Hrebeň v hornej časti je 2 krát kratší alebo o 3/4 väčší ako samotný dom. Dizajn bude trvanlivý a navonok atraktívny s vhodným dizajnom a dodržiavaním určitých požiadaviek na membrány a drevo.

Hip, poluvalmovaya strecha má zaujímavú štruktúru, ktorá má pozitívny vplyv na vnímanie stropu v miestnosti. Zdá sa, že je vyšší. Výhodou strechy bedra je:

 • Vizuálne zväčšuje vnútorný priestor, pričom pohľad z fasády zostáva nezmenený;
 • Možnosť vytvárať panoramatické osvetlenie;
 • Odolnosť voči vetrom v dôsledku osobitného tvaru svahov;
 • Konštrukcia zvýšenej tuhosti je trvanlivá a bezpečná.

stan

Je postavená nad konštrukciou s rovnostrannými nosnými stenami so štvorcovým základom. Všetky rampy majú rovnakú veľkosť. Hlavným rozdielom takejto strechy je úplná absencia hrebeňa. Jeho funkciu vykonáva centrálna podpera, na ktorej vrchole sú krokvy zatvorené. Hip strecha sa vykonáva v rôznych verziách, ale všetky typy musia mať rebríky, mauerlat, sane, vertikálne stojaté, krokvy.

Neprítomnosť štítov znižuje konštrukčné náklady na konštrukciu, nie je potrebné zaťažovať základ. Je tu rovnomerné ohrievanie strechy a odpadovej vody. Medzi nedostatky je možné rozlíšiť komplexný krovový systém. Každý uzol veľkého počtu prvkov môže stratiť stabilitu.

asymetrický

Originálne, netradičné riešenie má množstvo výhod spojených nielen s vonkajšími vlastnosťami. Správne umiestnené svahy riešia otázky úspory energie, kompaktnosti, šetrenia stavebných materiálov. Takéto strechy sú postavené nad neúplnými hornými poschodiami a podkrovnými podlažiami, ktorých plocha je menšia ako prvá úroveň.

Štýlový, originálny dizajn je pohodlný a ľahko navrhovateľný. Takýto dom môže byť spojený s akýmkoľvek terénom a krajinným dizajnom. V podkroví pod asymetrickou strechou je vhodné inštalovať technologické zariadenia - vetracie systémy, kúrenie, solárne panely. Populárne sú tieto typy striech:

 • Normálne asymetrické;
 • Čiastočne zlomené;
 • S hrebeňom v strede;
 • S korekciou korčule.

S "kukačkou"

Malá rímsa v podkroví - "kukačka" má svoj vlastný architektonický systém. Prvok je spojený s hlavnou strechou pokrytou rovnakou strechou. Pred zaradením do projektu by ste mali byť presvedčení o tejto potrebe, pretože to zníži pevnosť krovu a môže spôsobiť, že voda prenikne do podkrovia.

"Kukučka" na streche plní nielen dekoratívne funkcie. Dizajn umožňuje pridať jedno alebo viac okien, čo zvyšuje praktickosť miestnosti. Ďalší priestor môže byť použitý pre akékoľvek domáce účely. Takéto rozšírenie môže byť vykonané vlastnými rukami v nasledujúcich variantoch:

 • klenutý;
 • valbová;
 • S jedným alebo dvoma rampy.

L-tvarovaný

Poradie konštrukcie strechy v tvare L sa bude líšiť v závislosti od šírky štítov a ich vzájomnej kompatibility. Stavebný systém sa skladá z dvoch obojstranných striech, ktoré sa navzájom narážajú. V najkomplexnejšom uzle sa pripájajú pod uhlom 90 ° C.

Strecha budovy v tvare L môže mať rôznu zložitosť. Koncové steny jednoduchej konštrukcie majú rovnakú šírku, štíty komplexnej konštrukcie majú rozdielne rozmery. Proces spájania v tomto prípade komplikuje odlišnú výšku korčúľ. Takéto strechy sú často rozbité, s rôznymi výškami štítových polovíc.

Použitie CIP panelov na strechu

Vytvorenie strechy nad manzardom z panelov VULTURE - najpohodlnejší spôsob. Podľa projektu, vytvorený s touto technikou v mysli, strecha nebude musieť byť ďalej ohrievaný. Pre exteriér je možné použiť akýkoľvek materiál. Strecha bude v každom prípade pevná a plochá.

Ak máte správny nástroj a určité zručnosti, je ľahké postaviť jednoduchú strechu vlastnými rukami alebo zložitou konfiguráciou, s niekoľkými oknami, korčulí rôznych veľkostí. Teplá strecha panelov CIP môže výrazne zlepšiť životné podmienky v existujúcej budove.

Pri navrhovaní projektu je potrebné brať do úvahy možné ťažkosti pri výstavbe stavby. Strecha bude mať mnoho spojov, čo môže nepriaznivo ovplyvniť jej pevnosť. Vzhľadom na veľký počet zostávajúcich konštruktov sa finančné výdavky zvýšia. Na vytvorenie nosných konštrukcií bude potrebné viac dreva a iného pomocného materiálu.

Dizajn: interiérová výzdoba podkrovia

Ak chcete vytvoriť rozpočet, funkčný interiér v podkroví, môžete použiť rôzne materiály. Častejšie sú steny opláštené sadrokartónovými doskami, šindľom, preglejkou. Moderný dizajn umožňuje vytvoriť miestnosť nad hlavným domom v akomkoľvek architektonickom smere.

Interiér podkrovia bude závisieť od účelu miestnosti. Ak je dom postavený z dreva, interiér by mal byť z rovnakého materiálu. Eco štýl - najviac víťazná možnosť. V každej miestnosti je možné pristavať jednoduché podkrovie. Z horného poschodia dostanete dobre osvetlenú štúdiu, priestrannú šatňu, oddychovú miestnosť a herňu pre deti.

Obvyklý vysoký nábytok pre podkrovie nebude fungovať. Mali by to byť len tie najpotrebnejšie položky. Objemné pohovky budú vyzerať smiešne v miestnosti s nízkymi stropmi. Dobre vyzerajúci modulárny dizajn, nízke poufs.

záver

Podkrovná strecha má svoje výhody aj nevýhody. Pri príprave projektu je potrebné zohľadniť všetky nuansy, aby sme boli konečne presvedčení o jeho potrebe. Len prerobiť podkrovie nebude stačiť, je potrebné prepracovať, aby bola spoľahlivá strecha a tepelná izolácia.

Zanechajte Svoj Komentár