Ako vyrobiť tabuľku z epoxidovej živice: výrobné funkcie

Dizajn interiéru domu alebo bytu je vždy venovaná osobitná pozornosť. Pri registrácii priestorov sa berie do úvahy každý detail: dokončovacie materiály, farebné akcenty, dekoratívne, prevádzkové prvky. Nábytok zohráva dôležitú úlohu pri vytváraní správnej atmosféry. S jeho pomocou, môžete ľahko upgradovať miestnosti, napríklad pridať kreativitu, pridať dotyk luxusu na výzdobu, stačí nastaviť stôl z epoxidovej živice v miestnosti.

Vlastnosti materiálu

Epoxid je viaczložková chemikália. Tieto oligoméry, ktoré obsahujú epoxidové skupiny, keď sú zmiešané s tužidlom, vytvárajú zosieťované polyméry. V čistej forme vyzerá ako číra kvapalina. Má mnoho odtieňov - od bielej po vínovú červenú. Prvýkrát bol vyvinutý vo Francúzsku chemikom Pierre Castanom v roku 1936 av roku 1938 podal prvú žiadosť o patent.

V krátkom čase sa materiál stal populárnym. Začalo sa používať v priemysle: výroba lietadiel, automobilový priemysel, stavebníctvo, výroba elektroniky, elektrotechniky, v iných priemyselných odvetviach vrátane vesmíru. V každodennom živote sa suroviny používajú na rôzne účely, vyrábajú sa z nich remeslá a dekorácie sa používajú na výrobu a opravu nábytku.

Jedným z hlavných znakov látky je, že sa nepoužíva vo svojej čistej forme. Jeho vlastnosti sa objavujú po spojení s tužidlom, na ktorom závisia vlastnosti ako pevnosť, hustota, tuhosť, elasticita. Zložky sa miešajú pri izbovej teplote, pomer závisí od výrobcu, zvyčajne je uvedený v návode na použitie.

Vytvrdená živica sa považuje za neškodnú, ale v kvapalnom stave môže spôsobiť vážne poškodenie zdravia, spôsobiť poškodenie dýchacieho systému, popáleniny pokožky. Pri práci so surovinami by ste mali používať osobné ochranné prostriedky: rukavice, respirátor, ochranné okuliare, kombinézy.

Výhody a nevýhody

Stôl vyrobený z epoxidu zaujme svojím originálnym, vynikajúcim vzhľadom. Hotový výrobok sa vyrába nanesením syntetickej látky na drevený podklad. Dopyt po materiáloch pri výrobe nábytku sa vysvetľuje nielen jeho estetickými, ale aj praktickými vlastnosťami. Medzi hlavné výhody stolovania možno zaradiť konferenčný stolík:

 • dlhá životnosť;
 • odolnosť voči mechanickému poškodeniu;
 • dobrá odolnosť voči opotrebeniu;
 • odolnosť voči vlhkosti;
 • vysoká pevnosť;
 • exkluzivita každého jednotlivého subjektu;
 • pri použití rôznych farbív je možné získať akýkoľvek odtieň;
 • schopnosť používať rôzne materiály na dekoráciu.

Nevýhody nábytkových výrobkov zahŕňajú:

 • náklady na autorské práva sú pomerne vysoké;
 • zvýšené požiadavky na výrobné technológie, malá chyba vedie k neopraviteľným chybám;
 • Kontakt s ohňom uvoľňuje škodlivé látky.

Aby sa zabránilo uvoľneniu toxínov, kuchynský stôl by mal byť navyše pokrytý vrstvou laku.

Odporúčania pre prácu s epoxidovou živicou

Práca s materiálom je pomerne jednoduchá. K tomu nepotrebujete špeciálne zručnosti a schopnosti, prítomnosť profesionálnych nástrojov. Hlavnou požiadavkou je dodržiavanie technológií. Aby sa však predišlo častým chybám, mali by ste dbať na rady a odporúčania odborníkov:

 1. Dodržiavajte bezpečnostné predpisy.
 2. Povinné používanie osobných ochranných prostriedkov.
 3. Ak sa tekutá látka dostane na pokožku, postihnutá oblasť tela sa okamžite treje alkoholom a umyje si ruky.
 4. Ak sa epoxid náhodne dostane do očí, do oblastí sliznice, mali by ste vyhľadať pomoc v zdravotníckom zariadení.
 5. Povrch, na ktorom sa vykonáva práca, sa odporúča zakryť plastovým obalom. Obyčajný papier nechráni podklad pred negatívnymi vplyvmi.
 6. Nemali by ste pracovať v miestnosti s vysokou vlhkosťou vzduchu a teplotou vzduchu nižšou ako +22 ° C, v tomto prípade nastane pomalé zmrazovanie.
 7. Vniknutie vlhkosti, ako v jednotlivých zložkách a v zmesi.
 8. Aby vytvrdnutá živica nesvietila časom pôsobením slnečných lúčov, môžete si kúpiť látku, ktorá obsahuje UV filter.
 9. Je potrebné pripomenúť, že pri pôsobení nízkych teplôt sa vytvrdený materiál stratifikuje.
 10. Pri nerovnomernom miešaní na hotovom výrobku po vysušení sa môžu objaviť škvrny, nevytvrdené miesta.
 11. Ak po zarovnaní bubliniek zostanú vo vrstve zmesi, povrch sa musí mierne zohriať so sušičkou budovy, bez toho, aby sa zastavil na dlhú dobu na jednom mieste.

Ako si vybrať živicu

Pre prácu používajte rôzne typy epoxidov. Voľba konkrétnej značky závisí od mnohých faktorov. V prvom rade sa berie do úvahy rozpočet vyčlenený na tento účel. Dôležité sú aj parametre ako transparentnosť, doba tuhnutia. V závislosti od typu stola, jeho hrúbky, prítomnosti dekoratívnych prvkov, vyberte špecifické zloženie. Zvážte niekoľko spoločných možností:

 • ED-20. Jedinou výhodou je nízka cena. Kvalifikovaní remeselníci neodporúčajú jeho použitie na výrobu nábytku. Má zvýšenú viskozitu, po vytvrdnutí sú vzduchové bubliny viditeľné na povrchu, časom sa transparentný vzhľad stratí, látka sa zmení na žltú.
 • EpoksiMaster. Kompozícia sa vyznačuje nízkou viskozitou. Umožňuje pracovať s veľkými predmetmi, naliať jednu vrstvu až do hrúbky 5 cm Táto odroda má dobrú tekutosť, samonivelačné, preniká do ťažko dostupných miest.
 • QTP-1130. Priehľadný materiál, ktorý je vhodný na výrobu písaného konferenčného stolíka, ak hrúbka výplne nepresahuje 3 mm.
 • PEO - 610KE. Pri pôsobení slnečného žiarenia a tepla nestráca svoju transparentnosť.
 • Art Eco. Výrobcovia vyrábajú širokú škálu rôznych farieb. Vyplňte len tenké vrstvy. Vo svetle sa však môže objaviť žltkastý odtieň.
 • CHS Epoxy 520. Jeden z najpopulárnejších typov používaných pri výrobe stolov. Umožňuje naliať dekoratívne predmety, ako sú mince, korok, herbár.


Ako variť

Môžete si vyrobiť nielen konferenčný stolík alebo stôl z epoxidu, ale aj kuchynský pracovný stôl, barový pult, stoličku, stoličku a ďalšie položky nábytku. Po rozhodnutí o type budúceho produktu, výbere vhodnej značky chemickej látky, má začínajúci majster vždy otázku, ako urobiť riešenie vlastnými rukami.

Epoxid sa zvyčajne predáva s tužidlom, ktoré spúšťa chemickú reakciu. Tieto dve zložky musia byť zmiešané v správnom pomere. Každý výrobca má iné parametre, takže pred začatím práce by ste si mali prečítať návod, vykonať všetky kroky na ňom.

Na miešanie budú zložky vyžadovať dvojrozmerné nádoby. Najprv zmerajte živicu. Ak sa použije farba, mala by sa pridať a dôkladne premiešať pred pridaním tužidla, predhriateho na teplotu + 30-35 ° C, ale nie viac, aby sa zmes nepokazila.

Do pripravenej zmesi sa pridáva tužidlo v pomere, ktorý špecifikuje výrobca. Výsledný materiál sa pomaly a dôkladne premieša až do homogénnej hmoty. V prítomnosti bublín sa jemne vyfúknu so sušičkou. Stojí za to pripomenúť, že hotová zmes má obmedzenú životnosť na odlievanie.

Funkcie hustoty

Jednou z dôležitých vlastností materiálu je jeho viskozita. Konzistencia ovplyvňuje konečný výsledok. Voľba hrúbky závisí od mnohých parametrov, ako je použitý dekor, typ vykonanej práce. Pre niektoré účely vyberte tekuté formulácie pre iné - viskózne. Existuje niekoľko stavov hmoty, z ktorých každá sa používa na rôzne účely:

 • Liquid. Pripravená hmotnosť ľahko steká z palice. Živica sa dobre rozširuje, preniká do všetkých ťažko dostupných miest, zapĺňa všetky dutiny, jamy, rohy a preniká drevom.
 • Semi-kvapalina. Konzistencia je silnejšia a objemnejšia. Používa sa na vyplnenie okrúhlych vrchov, v prípade potreby vám umožňuje vytvoriť dekor.
 • Tlustý. Táto zmes nie je vhodná na odlievanie. Používa sa na reštaurátorské práce, na opravu zvislých povrchov, ako lepidlo.

Niektorí remeselníci, ktorí sa snažia ušetriť peniaze, používajú chemické prísady na zvýšenie obratu. Napríklad pridanie obvyklého rozpúšťadla pre laky do zmesi v objeme 5% z celkovej hmotnosti, výťažok vzrastie o 60%, avšak pevnosť zmesi sa zníži o 35%.

Bezpečnejším spôsobom na zníženie viskozity je zahrievanie komponentov. V tomto prípade sa komponenty zohrievajú oddelene pri teplote nepresahujúcej 50 ° C. V niektorých prípadoch je naopak potrebné urobiť viskóznu látku. Na tento účel použite špeciálne práškové plnivá, napríklad drevnú múku.

Použitie epoxidových živíc

Materiál má jedinečné vlastnosti a hotové výrobky sú exkluzívne, bezchybné. Látka umožňuje vytvárať objekty takmer akéhokoľvek tvaru. Pokrytie studne dekoratívne prvky: dopravné zápchy, mince, mušle, kamene. Pri použití rôznych investícií majstra vytvorte objemové plochy.

Použitie epoxidu pri výrobe stola môže byť buď ako reštaurátorský materiál, alebo ako hlavná alebo neoddeliteľná súčasť výroby nového výrobku. V druhej verzii sú tri hlavné typy nábytku:

 1. Z epoxidovej živice. Je vyrobený z čistej kompozície naliatím do formy. Môže zahŕňať dekoratívne ozdoby.
 2. Drevo a jeho deriváty, potiahnuté zmesou. V tomto prípade sa chemikália používa ako ochranná vrstva.
 3. Kombinovať. Drevené fragmenty sa striedajú s dielmi odlievanými z živice.

Pracovná doska bez opornej plochy

Dizajn nemá základ, je úplne vyliaty z epoxidovej živice. Vyznačuje sa jedinečným, veľkolepým výhľadom. To môže byť úplne transparentné, líšiť v zaujímavej farbe, vrátane dekoratívnych prvkov. Tvar predmetu závisí od skúseností a predstavivosti pána. Hotový výrobok je často zdobený LED, neónovým osvetlením.

Dokonca aj so samonosnou stolovou doskou je pomerne drahá. Pre jeho vylievanie je potrebné vybudovať debnenie, ktoré dodá živici zamýšľaný tvar predmetu. K tomu použite sklo, ktoré je veľmi dôkladne vyčistené a odmastené. Pri montáži debnenia sa venuje osobitná pozornosť spojom, prasklinám a iným chybám.

Po vypočítaní objemu formulára prejdite na výpočet množstva látky potrebnej pre prácu. Na základe získaných údajov pripravte zmes. Pred naliatím sa vnútorné povrchy debnenia upravia separačným prostriedkom, ktorý neumožní epoxidu, aby sa dostal do styku so sklom. Potom zmes vylejte, počkajte, kým nestuhne.

Stolová živica a rôzne nosné prvky

Na rozdiel od predchádzajúcej verzie sa pri výrobe výrobku kompozícia naleje na nosnú základňu. Môže byť štandardný, teleskopický, dekoratívny. V prvom prípade je podpora reprezentovaná centrálnym pilierom, ktorý sa skladá zo štyroch nôh a cára. V druhej - výška stola sa nastavuje pomocou špeciálnych mechanizmov. V tretej - sa používajú najrozmanitejšie a originálne návrhy.

Ak je pracovná doska naliata bez použitia dreva, z čistého epoxidu, potom čelí majster ťažkej otázke týkajúcej sa montáže krytu na nosné prvky. Na tento účel sa vytvoria buď špeciálne vybrania, ktoré sa vytvoria v štádiu prípravy debnenia, alebo vytvoria podpery a podpery v časti dosky stola, pričom ich horné časti vložia do pripraveného tvaru.

Po naliatí epoxidovej živice sa tuhá látka stane celou štruktúrou. Treba však mať na pamäti, že ES v čistej forme nebude schopná odolať ťažkým nákladom. Aby sa zvýšila pevnosť materiálu, pridáva sa k nemu sklolaminát. Pri upevňovaní kovových podpier je možné zaistiť prítomnosť kovových dosiek so zvareným kolíkom vnútri krytu.

Drevený stôl s výplňou a epoxidom

Samotný drevený nábytok má veľmi zaujímavý a krásny vzhľad, ktorý dokáže vyzdobiť akýkoľvek interiér. Ale let dizajnérskych nápadov je neobmedzený. Prítomnosť jedinečných vlastností epoxidu inšpiruje majstrov, ktorí vo svojej práci využívajú všetky úspechy vedy, k vytváraniu neprekonateľných produktov.

Ak sa pri výrobe tabuľky pridať dekoratívne obsah, dostanete exkluzívny produkt. Rôzne materiály sa používajú ako investície: mramorové triesky, polodrahokamy, kamienky, vretená, mušle, kúsky dreva požité kôrovcami. Skutočné majstrovské diela sa však získajú použitím pamätných suvenírov.

Originálny nábytok môže pozostávať z rôznych investícií. Produkty s 3D obrazmi, obrázky vyzerajú zaujímavo. Skúsení dizajnéri nestrácajú zo zreteľa taký konštrukčný prvok ako nohy. Ak sú kovové podpery potiahnuté farbami na báze polyesterových a epoxidových živíc, potom sú dodatočne dekorované drevené podpery.

Doska a živičný stôl

Pri výrobe unikátneho nábytku používa dosky. Ide o pozdĺžne rezy, ktoré tvoria celý kmeň stromu. Najčastejšie sú dosky reprezentované dubom, brestom, topolom. Takéto rezy vám umožnia plne uvoľniť plný potenciál dreva, jeho štruktúry. Prípravu na prácu si môžete objednať a zakúpiť na akejkoľvek píle.

Pri výrobe nábytku používaného v rôznych veľkostiach a tvaroch rezov, ich kombinácia. Stôl sa môže skladať z jednej platne, ktorá sa nachádza v strede a obsahuje dva alebo viac rovnomerne rozložených prvkov. Hotový výrobok bude mať vždy originálny vzhľad, pretože textúra a vzor, ​​ako aj odtlačky prstov, sú jedinečné a nenapodobiteľné.

Masívne stoly, stolové dosky, skrine, barové pulty, malé konferenčné stolíky sú vyrobené z dosky. Práca s materiálom bude vyžadovať prítomnosť stolárskeho vybavenia a špeciálnych zručností. Ak nie sú žiadne, potom je lepšie hľadať pomoc od špecialistov, ktorí budú rezať drevo na požadovanú veľkosť.

Tabuľka "rieka"

V skutočnosti ide o variáciu predchádzajúcej verzie. V tomto prípade sú dve dosky položené tak, že medzi nimi vzniká priestor, ktorý vyzerá ako koryto rieky. Vzhľadom k charakteristickému vzhľadu má výrobok svoj názov. Pre prácu však možno použiť aj masívne drevo, rôzne drevené panely.

Medzi položenými prvkami sa epoxidová živica naleje do modrej, niekedy je úplne priehľadná, má zelený odtieň. Všetko záleží na úmysle autora. Niektorí remeselníci pridávajú do zmesi fosfor, takže produkt svieti v noci. Ako dekor sú použité aj umelé ryby, záhyby a ďalšie zaujímavé prvky.

Technológia samozostaveného stola

Práca na výrobe dielov a zber tabuľky začína výberom vhodných materiálov. Pomocou príkladu nasledujúcej dielne môžete vidieť, aké ľahké je vytvoriť malý konferenčný stolík vlastnými rukami. Po strávení minima improvizovaných prostriedkov a času je možné získať skutočný dizajnový nábytok.

Výroba nosnej konštrukcie

Jedna z dôležitých etáp procesu práce. Aby bola budúca tabuľka silná a stabilná, bude potrebné pripraviť dva drevené kruhy rôznych priemerov - jeden pre podporu, druhý pre stolovú dosku. Ich hrúbka by mala byť aspoň 1 cm, spojovacím prvkom bude plastové potrubie. Budete tiež potrebovať lepidlo na báze epoxidu na upevnenie regálu, samotnú živicu na nalievanie, hranicu nábytku. Ako dekoratívny výplň si môžete vziať ľubovoľný materiál podľa priania. Originálne a štýlové pod výplňovou vrstvou budú vyzerať kovové čiapky piva.

Teraz musí byť konštrukcia zmontovaná. Na podlahu položte menší kruh, označte stred a prilepte rúru. Na morskej strane veka určujeme tiež stred, namažeme miesto pripojenia lepidlom a na horný koniec stojana položíme dosku stola. Povrch stola sa odmastil a natrel.

Príprava debnenia a plnenie

Najprv urobíme prvú montáž - na okraj stola položíme niekoľko poťahov. To je potrebné na presné určenie hrúbky nábytkovej pásky. Dekoratívne predmety by mali byť pochované v epoxidovej živici aspoň polovičnej veľkosti. Po výbere vhodnej výšky výplne prilepte pásku a položte vzor veka. Toto je konečná kalkulácia, takže musíte pozorne zvážiť číslo.

Zadná strana každej časti je potiahnutá lepidlom a opiera sa o povrch. Je potrebné pracovať veľmi opatrne, pretože aj ten najmenší únik lepiacej zmesi bude viditeľný cez priehľadnú výplňovú vrstvu.

Pravidlá liatia živice

Posledná a najdôležitejšia etapa pri výrobe konferenčného stolíka - nalievanie epoxidovej živice. Pripravená kompozícia sa začne vlievať od stredu. Rozprestrie sa na samotnom povrchu a vyrovná sa vlastnou váhou. Если площадь столешницы большая, можно немного отступать от центра к краям.

Когда эпоксидная смола дойдет до краев мебельной ленты, ее надо аккуратно разровнять шпателем. В места возникших пустот и неровностей добавляем немного смеси. Vytvorené bubliny prepichnú špáradlom alebo odstránia pomocou sušiča vlasov. Po ukončení riešenia potrebnej konzistencie je možné vytvoriť rôzne dekoratívne prvky. Z viacerých epoxidov vytvárajú kvapky, šošovky, komplementárne prvky formy. Potom je povrch pokrytý polyetylénom, niekoľko hodín úplne vysušený. Tým sa eliminuje tvorba defektov, prachu.

Pravidlá starostlivosti o produkty

Správne naliata živica na doske vytvorí dokonale rovný povrch. Pre rozšírenie charakteristík kvality je potrebné starostlivo zaobchádzať s produktom a zabezpečiť včasnú starostlivosť. Je potrebné úplne vylúčiť kontakt s vysokoteplotnými predmetmi. Nemôžete si dať na stôl horúce hrnce, varenú kanvicu. Je zaručené, že sa roztaví.

Na čistenie môžete použiť mydlové čistiace prostriedky, špongie, mäkké handry. Agresívne zmesi s abrazívnymi časticami by mali byť vylúčené. Pri kontakte s nimi sa povrch stlmí, stráca lesk.

záver

Stôl vyrobený z epoxidu zdobí akýkoľvek interiér, prinesie v ňom prvok luxusu. Nie je potrebné získať nový produkt, pomocou materiálu môžete dať druhý život na starý nábytok. Ak chcete pracovať s látkou nevyžaduje špeciálne zručnosti, hlavná vec je dodržiavať bezpečnostné opatrenia, riadiť sa pokynmi výrobcu, vziať do úvahy odporúčania odborníkov.

Zanechajte Svoj Komentár