Ako skryť vodiče v byte

Elektrické káble, šnúrky, káble z rôznych domácich spotrebičov do elektrických zásuviek môžu výrazne poškodiť vzhľad miestnosti, stať sa ľahkým cieľom pre malé deti, ozubené domáce zvieratá. Keď existuje mnoho elektrických zariadení, vzniká otázka: ako skryť drôty tak, aby neboli viditeľné, alebo sú minimálne viditeľné. Existuje mnoho spôsobov, väčšina z nich sa dá ľahko preložiť do reality vlastnými rukami.

Potreba zamaskovať vodiče

Prečo je potrebné skryť elektrické vodiče, prečo by nemali byť v dosahu:

 • je to škaredé - plexusy šnúr na najvýraznejších miestach kazia vzhľad miestnosti, narušujú integritu väčšiny interiérov, najmä „historických“. Jedinými výnimkami sú priestory navrhnuté v štýle techno, industrial, loft, art-believe;
 • je to nebezpečné - pre kábel, natiahnuté cez miestnosť, je ľahké ho chytiť, spadnúť, zraniť. Deti, ktoré majú zuby, mnoho domácich zvierat, sú schopné zo zvedavosti okusovať elektrické vodiče, čo často vedie k elektrickému šoku rôznej závažnosti.

Okrem samotných šnúr, je vhodné skryť "boxy" nastavovačov, spolu s množstvom miniaplikácií z nich.

Skryť vodiče v stene

Najobľúbenejšou možnosťou je, keď je kábel skrytý priamo v stene - tzv. "Skryté vedenie". Na tento účel vyrežte zodpovedajúce drážky, do ktorých umiestnili elektrické vodiče, zakryte drážky. Ukazuje sa, prašné, dosť dlhé, ale ak je práca vykonaná kvalitatívne, nebezpečné časti sú bezpečne skryté - nebude možné vidieť, oveľa menej ich poškodiť, bez porušenia integrity steny.

Na betónovú / tehlovú stenu

Je žiaduce položiť elektrické rozvody vo fáze opravy, je lepšie naplánovať miestnosť. Pokiaľ sú steny holé, na nich nie je žiadny dekor, zničenie bude minimálne. Je dôležité vedieť, že "ťahať" kábel diagonálne, čo sa niekedy robí, aby sa ušetrilo, je neprijateľné - skryté elektrické vedenie je umiestnené len vertikálne horizontálne. To vám umožní v prípade nehody rýchlo opraviť, čím sa minimalizuje riziko poškodenia elektrickým prúdom. Minimálna vzdialenosť od stropu k skrytým vodičom je 15-18 cm.

Na začiatku je vypracované usporiadanie elektroinštalácie, značenie je realizované konštrukciou alebo laserovou metódou. Ak chcete urobiť drážky, vezmite vŕtacie kladivo, brúsku alebo nástennú frézu. Upínacie svorky sú upevnené na tehlu, betónovú stenu dielu. Po položení kábla sú drážky napustené, omietnuté, stena je vyrovnaná.

V sadrokartónových stenách

Inštalácia elektrických rozvodov pod sadrokartón je oveľa jednoduchšia ako v betóne. Aj tu by ste mali položiť kábel pozdĺž čistej trasy tak, aby ho viac skrutiek nepoškodilo. Pre začiatok, rámec hliníkových profilov a sadrokartónu je „zmontovaný“. Kábel sa vyžaduje v špeciálnej vlnitej rúrke, ktorá má osvedčenie o požiarnej bezpečnosti.
Ak je už k dispozícii sádrokartónová stena a je potrebné do nej položiť kábel, je vyhotovené usporiadanie elektrického zariadenia. Šnúry sú tu natiahnuté horizontálne, vertikálne, vrátane otvorov v kovových profiloch, ktoré podporujú sadrokartón.

Inštalácia v podlahe, strop

Umiestnenie káblov na strop je vhodné, ak je čiastočne alebo úplne vyrobené zo sadrokartónu, natiahnutých fólií, dutých drevených plastových falošných lúčov. Takéto povlaky dokonale maskujú všetky káble, vlnité rúrky a iné komunikácie. To je výhodné v prípadoch, keď sú podlaha, steny takmer pripravené, pre nich je jedinečná, vysoko umelecká povrchová úprava - zmena niečoho problematická.

Káble sú povolené na podlahe, ak to nie je možné na strope a stenách. Potom sa poter stane hrubým štyri až sedem centimetrov - pod touto vrstvou je ľahké skryť ľubovoľný počet elektrických vodičov. Ďalším faktorom pohodlia je umiestnenie zásuviek, spínačov čo najbližšie k podlahe (30-90 cm). Holenie steny inštalovať podrozetnikov tu bude mať dosť, káblové úspory budú tiež významné.

Je dôležité vybrať si najodolnejšie, ťažké zvlnenie pod každým káblom a nainštalovať väčšinu elektroinštalácie vo vzdialenosti 20-30 cm od steny. Upevnenie na podlahu sa vykonáva pomocou pružnej dierovanej pásky, textilného materiálu alebo na mriežke.

Sokel s káblovými kanálmi

Skladacie plastové soklové lišty sú vybavené otvormi, do ktorých je kábel vložený, niekoľko drôtov súčasne. Výhody soklov s káblovými kanálmi: t

 • nie je potrebné robiť steny, porušovať ich integritu, strácať čas pri napĺňaní nezrovnalostí;
 • schopnosť krásne skryť všetky drôty, takmer kdekoľvek v byte;
 • prvok je dostatočne flexibilný - možno ho použiť aj v prípade, že je stena pokrivená;
 • sokel sa ľahko vymyje z rôznych znečistení, nezmizne pod priamymi lúčmi slnka;
 • detail sa vyrába v rôznych farbách, je zvolený pre existujúcu podlahovú krytinu.

Káblový kanál je umiestnený vnútri konštrukcie v strede alebo v odnímateľnej hornej polovici. Prvá možnosť je vhodná, ak potrebujete skryť tri alebo štyri vodiče, druhý - pre niekoľko hrubých šnúr. Základná doska je dôležitá pre výber farby, šírky, montáže z vnútorných rohov miestnosti. Všetky rohy sú uzavreté špeciálnymi ozdobnými obloženiami, zakúpenými spolu so soklami.

V prípade dreva, betónu, sadrokartónových stien sa tu používajú vhodné upevňovacie prvky - sokel by mal tesne priliehať k stene aj k podlahe.


Káblové kanály, ich typy pre maskovacie vodiče

Plastové kanály, do ktorých sa vkladajú, sa držia v kábli, nazývajú sa káblové kanály. To je jedna z najvhodnejších možností na skrývanie elektrických vodičov, ktoré sa používajú po dokončení dokončovacích prác. Často sa používajú v kuchyni - je to vhodné pri opravách, ale neskôr boli zakúpené ďalšie zariadenia ako klimatizácia, práčka a svietidlá.

Káblové kanály sa líšia farbou, dajú sa ľahko vymeniť, pridať nové vetvy. Dizajn je vyrobený z ohňovzdorných materiálov, šnúry v ňom sú maximálne chránené pred poškodením zvonku, ultrafialovým žiarením. Nevýhodou je, že je ťažké vybrať si farby pre niektoré štýly interiéru (baroko, ekologické, impérium, rustikálny atď.), Aj keď dizajn vyzerá oveľa lepšie ako drôty visiace všade. Keď je káblový kanál umiestnený na rohu, každá rímsa, je ľahko háčik.

Prvok je vyrobený z plastu, kovu (pozinkovaná oceľ, eloxovaný hliník), je v tvare písmena U, tvaru písmena W, trojuholníkového, polkruhového prierezu. Upevnenie na stenu, podlahu, skrutky, hmoždinky, klince, železné konzoly, kotvy. K dispozícii sú tiež flexibilné gumy, drôtu, transparentné možnosti.


Maskovacie kryty

Kryt z jednej, viacerých šnúr súčasne môže byť vyrobený ručne z plastových vreciek rezaných na úzke dlhé pásy. Z nich pletenie alebo háčkovanie pleteniny druh "rukáv", ktorý tlačí všetky potrebné vedenia. Aby sa skryla predlžovacia šnúra s dobíjaním, kabelka, ktorá zapadá do veľkosti, je pletená alebo šitá.

Niektoré obchody ponúkajú dekoratívne skladacie plastové kryty vo forme vetiev stromov, farebných trubíc a lesklých hadov. Táto konštrukcia nemá žiadne ochranné vlastnosti, ako napríklad káblové kanály, ale je prípustné s ňou zakryť škaredé drôty. V prípade potreby sa zakúpi špeciálny špirálový prameň - je flexibilný, má estetický vzhľad, umožňuje skryť jeden prvok a mnoho káblov.

Dekorové nálepky, samolepky, improvizované prostriedky

Dekoratívne predmety, ktoré pomáhajú skryť alebo jemne upevniť početné šnúry, sa predávajú takmer všade, sú veľmi lacné. Týmto spôsobom môžete ozdobiť šnúru prichádzajúcu zo svietidla nad posteľou v spálni. Na ozdobenie kábla z televízora sa kábel z ohrievača, ktorý prechádza po podlahe, získa pomocou „hračkárskeho“ mini plota prilepeného k základnej doske. Ak sa má veľa prvkov starostlivo skryť za plot, použijú sa svorky.

Dekoračné svorky sa teraz predávajú vo všetkých obchodoch s elektrickým tovarom. Jedná sa o nastaviteľný pružný klip, ozdobený listami, kvetmi, motýľmi, vtákmi, domami. V romantických interiéroch sú čipky zdobené iskrivkami a perím, v detskej izbe - samolepkami zobrazujúcimi hrdinov rozprávok, obľúbených karikatúr.


 

Drôty ako umelecký predmet

Z dlhej šnúry, kontrastujúcej so stenou, v ktorej sa nachádza, je ľahké vytvoriť originálny obrysový obraz. Keď sú šnúry dostatočne dlhé, ktoré môžu byť usporiadané úmyselne, geometrické vzory, celé naratívne maľby - panorámy miest, siluety zvierat, profily ľudí, stromov, nôh a zadných častí nábytku, rámové zrkadlá sú z nich.

Interiéry v štýle loftu sa dajú ľahko ozdobiť drôtmi, pričom sa z nich kladú tehly, čím sa vytvorí zámerne obrovská vlnitá rúrka potiahnutá bronzovou farbou. Posledne menovaný tiež zapadá do vytvorenej formy.

Farebné elektrické šnúry sa môžu stať pokračovaním nástennej maľby, kopírujúc vzor na záclonách, podlahe, napodobňujúc „chýbajúce“ časti rôznych vzorov.


Kábel ako detail interiéru, štýl

Loft je jedným z mála interiérových štýlov, v ktorých nie je možné skrývať sa, ale naopak zdôrazňovať v každom možnom prípade prítomnosť drôtov na rôznych miestach. Pôvodná elektroinštalácia v štýle "retro", ktorá nebola tak dávno nájdená len v skutočne starých domoch, teraz ponúka mnoho spoločností špecializujúcich sa na elektrické rozvody.

V tomto interiéri sa ľahko stretávame:

 • skrútené elektrické drôty "slonovina", "meď", "mosadz";
 • prepínacie prepínače retro "slonoviny";
 • rozety "starožitnosti";
 • šnúry napodobňujúce staršie striebro.

V podkroví sa drôty vôbec neskrývajú, ale bezpečnosť tu nebola zrušená - ak existuje riziko náhodného poškodenia, prvok je lepšie ukrytý v masívnych káblových kanáloch, ktoré sú štylizované ako meď, oceľ, vlnité rúrky, drevené debny atď.


Nápady, ako skryť kábel z televízora, domáceho kina

Káble, šnúry z televízora, konzoly, reproduktory úhľadne ukryté za poličkou, na ktorej je televízor umiestnený. Ak sa na obrazovke rozhodne zavesiť na stenu - drôt je ukrytý v krabici, prispôsobený farbe tapety, a pod ňou je umiestnená horolezecká rastlina, ktorej antény a vetvičky sa môžu skrútiť po krabici.

Mnohí dizajnéri navrhujú, aby sa skryli drôty, ale jednoducho ich ozdobte farebnými stuhami, na zdobenie bytu v štýle pop artu, s izbovými rastlinami (najlepšie vhodné natáčky) - pre eko-štýl, duté záhyby, drevené panely, ak hovoríme o klasických interiéroch ,

Keď musíte zavesiť konzolu pre ťažkú ​​televíziu, dizajn prvej z nich sa vyberie tak, aby sa tam zmestili všetky zásuvky. Niekedy na stene, kde bude umiestnená televízna obrazovka, zostavia krabicu, v ktorej budú skryté šnúry z reproduktorov, DVD prehrávača a inej elektroniky.


Tipy, spôsoby, ako skryť drôty na pracovisku

V domácej kancelárii, takže vyzerá elegantne, šnúrky prichádzajúce z počítača, router tiež musí byť odstránený. Klip kliešťa vám umožní "dať" kábel, ktorý sa dostane pod povrch stola - od jeho okraja. Úchytku možno ľahko upevniť na stenu, poličku a z niekoľkých takýchto detailov sa získajú originálne oddeľovače pre rôzne nábojové vstupy. Ak existuje takáto príležitosť, drôty visiace okolo zadnej časti stola sú jednoducho pokryté textilnou závesom. Niektoré z nich môžu byť usporiadané v mini-hojdacej sieti - „hlava“ predlžovacieho kábla môže byť ľahko umiestnená tam, spolu s nabíjacími zariadeniami, ktoré silne zasahujú do stola.


Niektoré spoločnosti vyrábajú špeciálne oddeľovače drôtu - dve alebo viac šnúr sa umiestni do drevenej, plastovej, gumovej alebo kovovej konštrukcie. Cool shop možnosť držať vedenie, vyzerá ako dva drôty elektrické zástrčky. Vrecká vyrobené z plastových fliaš, vrecká na šaty vyzerajú vtipne - výrobok je zavesený na nástennej zásuvke, zapne sa a telefón sám a kábel z neho leží ticho vo vrecku.

Jednoduchou modernizáciou stola, ktorý je vybavený priestrannými zásuvkami, sa všetky elektroinštalácie starostlivo schovajú.

Ako skryť vodiče pred nabíjaním

Moderný človek musí často nabíjať niekoľko zariadení naraz. Keď sú všetky z nich vložené do jedného "tee" alebo "multi-tailed" nabíjania, s tromi až piatimi šnúrami pre rôzne zariadenia, všetky prvky sú zostavené pod jednou klznou sponou, pripevnenou k akémukoľvek susednému povrchu. Niektoré zakúpené opcie sú rozdelené do štyroch až šiestich tvarovaných otvorov, cez ktoré sú vynášané iba „chvosty“ náboja. Tento výrobok sa ľahko robí vlastnými rukami, vylepšením jednoduchého boxu na topánky, potiahnutého látkou zabalenou farebným papierom.

Bezpečnosť - ako skryť drôty od dieťaťa

Mnohé spoločnosti, ktoré vyrábajú výrobky pre domácnosť, vyrábajú celý rad ochranných prvkov určených na ochranu malého muža v čo najväčšej miere pred zásahom elektrickou energiou. Spoločnosti ako "Ikea", vyrábajú pohodlné svorky pre drôty - sú ťažké hrýzť, zlomiť a vo vnútri sa ľahko zmestia dve alebo štyri šnúry.

Špeciálne integrované dizajny, ktoré vám umožňujú nabíjať telefón alebo tablet, sú vsadené do akéhokoľvek povrchu nábytku - ľahko sa umiestňujú mimo dosahu dieťaťa. Tá istá spoločnosť vyrába krabice, tašky, obaly na gombíkoch - skrýva predlžovacie boxy v nich, čiastočne elektrické káble, čo umožňuje, aby bol celý priestor čistý. Pre jednotlivé zariadenia existujú úplne bezdrôtové návrhy - na ich nabitie tabletom, telefónom, prehrávačom, stačí vložiť prístroj na takúto nabíjačku.

Ak nie je možné kúpiť ochranné pomôcky pre šnúrky a predlžovacie šnúry, všetky „nebezpečné“ predmety sú ukryté vo veľkých kartónových, plastových, drevených debnách, ktoré sú umiestnené na miestach neprístupných pre dieťa.

záver

Bezdrôtové technológie stále nie sú rozšírené - veľká väčšina elektrických spotrebičov musí byť zapojená. Výstup sa stáva prístreškom šnúr v káblovom kanáli, v stene alebo pod soklom. Pomocou originálnych dekoratívnych prvkov je možné z dlhého drôtu vytvoriť skutočné umelecké dielo. Kvalitne zamaskujte elektrické káble, šnúry zo všetkých spotrebičov do stropu, na podlahu zvyčajne pomáhajú elektrikári.

Pozrite si video: Výklad zásuvka 230V (Január 2020).

Zanechajte Svoj Komentár