Hranice pre záhradu vlastnými rukami

Človek a zem boli vždy jedno, sú nerozlučne spojené. Väčšina obyvateľov veľkých miest sa s ňou spojila. Na to, aby získali dacha pozemky, pestovať miestne oblasti, pestovanie rôznych plodín. Na vytvorenie funkčnej záhrady využívajú všetky vedomosti nahromadené predchádzajúcimi generáciami, inštalujú obrubníky pre postele, stavajú skleníky, hnojia pôdu a vykonávajú ďalšie činnosti.

Ak sa pre dedinčanov záhrada zaoberá najmä otázkou ich prežitia, potom pre mešťanov je to miesto odpočinku, kontakt s prírodou. Tu môžete pracovať terapia, zber čerstvých plodín, ukázať svoje dieťa, ako rastú zemiaky, reďkovky a iné produkty. Pestovanie zeleniny je dobrá vec, ale mnohí chcú, aby to bolo ziskové. Táto otázka závisí od rôznych faktorov, predovšetkým od správneho usporiadania a kultivácie lôžok.

Úloha obrubníkov pre záhradné postele

Záhradníci, ktorí investujú prácu, sa snažia dosiahnuť dobrý výsledok vo forme bohatej úrody. Na tento účel správne kombinujú zeleninu, aby rastliny vysadené v jednej oblasti medzi sebou nebojovali rovnaké živiny. Pripravte pôdu, vyrábajte minerálne a organické hnojivá, chráňte lôžka. Hranice hrajú dôležitú úlohu pri zariaďovaní záhrady, umožňujú riešiť množstvo významných problémov:

 1. Dozrievanie pôdy. Pôda v oplotenom lôžku na jar sa otepľuje lepšie pod slnkom, čo vám umožní začať výsadbu oveľa skôr.
 2. Estetická funkcia. Miesto pre pestovanie plodín bude vyzerať dobre upravený, čistý, expresívny. Záhradná a prímestská oblasť ako celok bude uprataná.
 3. Ochrana pred hlodavcami. Na tento účel vložte do spodnej časti krabice vo výstavbe jemnú sieťovinu.
 4. Teplé postele. Ak chcete, môžete odstrániť vrchnú vrstvu pôdy a ležiace organické látky, ktoré vám umožnia pestovať skoré odrody zelene a sadeníc.
 5. Ukladanie prostriedkov. Voda počas zavlažovania rovnomerne nasiakne pôdu a strany bridlice, tehly, dreva si dobre zachovávajú vlhkosť.
 6. Ochrana burín. Oplotené plochy sú chránené pred prenikaním burín.
 7. Znížená fyzická námaha. Plocha pre burinu, kopanie, kŕmenie je znížená. Nie je potrebné kopať záhradu každý rok, to je dosť uvoľniť pôdu pred výsadbou.
 8. Zvýšte úrodnú vrstvu. Pri pridávaní kompostu a kompostu sa pôda stáva výživnejšou, čo vám umožní získať dobrú úrodu.
 9. Pohodlie v organizácii skleníka, mini-skleníky. Stačí nainštalovať a upevniť oblúk k plotu.


Obkladové materiály a výška - výhody a nevýhody

Pre zónovanie na stránke môžete použiť akýkoľvek materiál. Pri výbere by ste mali zvážiť jeho vlastnosti a vlastnosti. Obrubníky pre postele by mali byť silné a spoľahlivé, schopné odolať tlaku váženej vlhkej pôdy. Je potrebné vziať do úvahy špecifiká pôdy, vplyv chemikálií na časť plotu zapusteného do zeme. Všetky záhradné obrubníky môžu byť inštalované ručne, niektoré typy môžu byť vyrobené nezávisle od šrotu. Veľkosť plotu závisí od oblasti, konfigurácie záhonov alebo lôžok.

plastický

Suroviny na výrobu hraníc - netoxický polymér. Materiál nevypúšťa toxické látky do pôdy a nedeformuje sa pri nízkych, vysokých teplotách. Pre všetky klimatické podmienky sú vhodné tieto druhy plastových plotov: t

 • Obruba pásky. Pružný polymér môže byť široký 0,1 až 0,5 metra. Vhodné na vytvorenie lôžok a na oplotenie kríkov. Mobilný, ľahký výrobok sa ľahko inštaluje. Stačí vykopať plytký výkop okolo trávnika, natiahnuť pásku, zapnúť pomocou kolíkov. Nevýhody - krehkosť, vysoká pravdepodobnosť deformácie v dôsledku mechanického poškodenia.
 • Grid. Používa sa na územný pozemok, oplotenie kvetinových záhonov a nízkych postelí. Často sa používa ako dodatočná bariéra. Nevýhody - nezachováva vlhkosť v zavlažovacej zóne, kolísavý, nestabilný dizajn.
 • Plastové panely. Vynikajúca vlhkosť, tlak pôdy. Šírka každého kusu polykarbonátu nepresahuje 15 cm, v prípade potreby ich môžete spojiť a vytvoriť vysoký plot. Jednoduchá konštrukcia je zostavená vďaka uhlovým uchyteniam a drážkam drážky.
 • Záhradný dizajnér. Univerzálna súprava pre postele obsahuje niekoľko plastových dielov, ktoré sú spojené špeciálnymi drážkami. Môže byť použitý pre kvetinové záhony, záhradné záhony akéhokoľvek nepravidelného tvaru. Je to podobné panelom, ale líši sa zložením, vzhľadom. Dosky sú vyrobené z drevného odpadu a polymérov. Výrobok má textúru prírodného materiálu. Hotový box je upevnený v zemi vďaka pántom, kolíkom.


kov

Ploché okraje sú vyrobené z ocele, vlnité, pozinkované, potiahnuté polymérmi, čo výrazne zvyšuje odolnosť materiálu voči negatívnym vplyvom vlhkosti. Dekoratívne vzory si môžete zakúpiť v obchode alebo si vyrobiť kovovú škatuľku zo železa a rohov.

Niektoré z najodolnejších typov hraníc jednoznačne definujú hranice ciest, v súlade so všetkými krytinami záhradných chodníkov. Kovové ploty môžu byť vo forme stužiek, tyčí, blokov profilovaných plátov, ktoré sú schopné opakovať akékoľvek krivé formy lôžok.

Dekoratívne oplotenie má niekoľko významných nevýhod - rýchlo sa zahrieva na slnku, čo je škodlivé pre rastliny, ktoré prichádzajú do styku s ním. Znížte teplotu prekrytím vnútra plota kartónom. Tiež znižuje dopyt po tomto type hraníc vysoké náklady na materiál.


tehla

Tehla hranica vyzerá spoľahlivo a zdravo. Odoláva zmenám teploty, vonkajším podmienkam, stálym kontaktom s pôdou schopnou čeliť tehlám. Jednoduchý materiál na označenie okrajov vám umožní nastaviť výšku dizajnu, perfektne zapadne do akéhokoľvek dizajnu miestnej oblasti.

Urobte hranicu tehál, pena blok môže nezávisle každý majiteľ dacha. Práca nevyžaduje špeciálne stavebné zručnosti. Rýchla a jednoduchá realizácia za prijateľnú cenu. Vďaka univerzálnej forme červených prúžkov je možné postaviť okraje akéhokoľvek tvaru - vo forme rebríka, v radoch na rebre. Negatívne aspekty zahŕňajú potrebu naplniť nadáciu, dlhotrvajúcu inštaláciu.


Plot z betónového pásu

Trvanlivé betónové malty majú najdlhšiu životnosť. Kapitálová štruktúra je inštalovaná na vopred pripravenej pôde. Budete tiež musieť urobiť debnenie a pripraviť roztok cementu, vody, piesku. Forma na nalievanie môže byť vyrobená z drevených dosiek, preglejky, s prihliadnutím na šírku budúceho oplotenia - mala by byť aspoň 15 cm.

Praktické betónové obrubníky nemenia kyslosť pôdy. Takýto plot môže byť natiahnutý naprieč celým úsekom, v jednom štýle usporiadať postele, záhony, zvýrazniť chodníky. Šedý nevzhľadný materiál môžete diverzifikovať pomocou mozaiky. Horný okraj hraníc je zdobený sklenenými úlomkami, farebnými kameňmi, škrupinami, dnami sklenených nádob na nápoje.

Nedostatok betónových páskových plotov - veľa hmotnosti, neschopnosť rozobrať. Táto doska by nemala byť inštalovaná na voľnej pôde. Z estetického hľadiska je vhodný pre postele s masívnymi, vysokými kultúrami. Jemné jahody, prvosienky budú vyzerať smiešne na pozadí betónového plotu.

Prírodný alebo umelý kameň

Kamenné ploty majú najatraktívnejší vzhľad. Dekoratívny, umelý kameň nie je horší v pevnosti ako betón a tehly. Rôzne materiály vám umožnia vytvoriť skutočné dizajnérske diela, aby sa vytvorili jednoduché, vyvýšené návrhy.

Lôžka s kamenným plotom - jasný obrazový prvok. Povrch častí môže byť hladký, štiepaný, spálený, leštený, starý, atď. Bez ohľadu na dizajn, prírodný materiál nestráca svoju príťažlivosť, vyzerá krásne v každom ročnom období. Proti nevyhnutnému znečisteniu môžete bojovať pomocou špeciálnych impregnácií.

Umelý kameň napodobňuje vzhľad a textúru prírodného materiálu, ale stojí menej. Odolné obrubníky môžu mať akýkoľvek tvar. Jedinou ťažkosťou je potreba minimálnych zručností muriva, striedanie nerovných hrán, aby ste získali pevný plot.


košiny

Akonáhle nezmenený atribút vidieckeho nádvoria bol veľmi populárny. Wattle sa zúčastnil každého okrsku. Moderné letné obyvateľstvo využíva zdanie toho, aby vytvorili originálne postele a záhony v etnickom, ekologickom štýle. Opletené štruktúry dávajú stránke prirodzený vzhľad bez akýchkoľvek finančných investícií.

Rámové hranice flexibilných vetiev sú prevažne dekoratívne, dobre kombinované s inými materiálmi na stavenisku. Môže byť zavesené, uzemnené. Ploty môžu byť vykopané do zeme alebo inštalované bez upevnenia a pohybujú sa akýmkoľvek smerom. Na ťahanie viniča medzi regálmi používajte niekoľko metód: horizontálne, vertikálne, šachové, šikmé.

drevo

Klasická verzia rámovacích postelí. Môžete použiť strom akejkoľvek veľkosti, končí. V kurze je obloženie, doska, orezávanie dosiek, tuhé sudy, guľatina. Lacný, cenovo dostupný materiál môže ľahko posúvať kvetinový záhon na ľubovoľnom mieste, má prirodzený, estetický vzhľad. Box môže byť ponechaný bez dna alebo zakrytý spodok rámu od hlodavcov s kovovou mriežkou.

Ale nie každé drevo je vhodné na pestovanie zeleniny. Niektoré plemená môžu produkovať živice, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú zloženie pôdy. Aj drevený obrubník musí byť pravidelne ošetrovaný roztokom proti hnilobám.


Pergony

Oceľové boxy s drveným výplňou vyzerajú moderne a elegantne. Mrežové vysoké boxy plnené sutinami, kamienkami, kameňom, spracovaným sklom. Funkčné, praktické, estetické hranice zaplnia stránku harmóniou a pokojom, zdôrazňujúc intimitu s prírodou.

Lôžka môžu byť vyrobené z pevných konštrukcií alebo inštalovať samostatné bloky na diaľku. Môžu to byť nízke, vysoké, naskladané nárazníky. Dokonale dopĺňajú originálne výrobky rovnakého typu plota, spevnené chodníky. Cena pergónu je ovplyvnená výplňou, typom upevnenia, profilom, potrebou základne. V každom prípade to nebude lacné.

Ploty pre záhradné postele s remeselnými výrobkami

Na chate, domovom pozemku, môžete postaviť oplotené lôžka, vytvoriť atraktívnu a funkčnú záhradu bez toho, aby ste investovali značné prostriedky. Koncipované materiály, ktoré možno nájsť v každej domácnosti, pomôžu priniesť túto myšlienku do života. Na tento účel použijete nasledujúce suroviny:

 • Plastové a sklenené fľaše;
 • Pneumatiky pre automobily;
 • bridlice;
 • Kuchynský riad, ktorý sa stal nepoužiteľným;
 • staré vedrá, umývadlá, sudy;
 • zvyšky stavebných materiálov;
 • keramické dlaždice, kovové dlaždice;
 • Rozbitý nábytok;
 • iné nevhodné veci v domácnosti.

Spojením vašej fantázie, rozhliadnutím sa okolo seba môžete ľahko nájsť na prvý pohľad nepotrebný materiál, ktorý bude slúžiť ako plot pre postele. Pre prehľadnosť zvažujeme niekoľko najobľúbenejších možností takéhoto usporiadania.


Posteľné postele

Vlnová a plochá bridlica sa už dlho používa na vybavenie úhľadných postelí. Ak sú po výmene strešnej krytiny kúsky tohto stavebného materiálu, nemali by ste ho okamžite poslať na skládku. Bude to vynikajúca surovina na vytváranie hraníc, a ak bude natretá vodou odpudzujúcimi farbivami, získa atraktívny vzhľad. Je však dosť ťažké vybaviť postele materiálu. To bude vyžadovať:

 1. Označte územie, na ktorom bude stavba inštalovaná.
 2. Vykopať výkop na označenie 25-30 cm do hĺbky, nainštalovať kolíky, vytiahnite šnúru.
 3. Materiál rozrezajte na brúsku na rovnakú výšku a šírku.
 4. Nainštalujte každú dosku po obvode drážky a poklepte na ňu kladivom, aby ste zarovnali.
 5. Posilnite každý prvok tyčovými prútmi alebo drevenými kolíkmi.
 6. Naplňte bridličku zeminou v priekope.
 7. V záverečnej fáze zostáva výsledná štruktúra plná hnojív a úrodnej pôdy.


Okrem hlavných funkcií, bridlica chráni úrodu pred všadeprítomnou medvedkou, pretože je hlboko vykopaná do zeme. Pri výbere tejto suroviny by sa však malo vziať do úvahy, že obsahuje azbestový cement, ktorý má negatívny vplyv na pôdu. Tiež sa veľmi rýchlo zohrieva a odvádza teplo do pôdy, čo vedie k odparovaniu vlhkosti, preto bude potrebné zvýšiť frekvenciu zavlažovania vysadených rastlín.

V čase ťažkých, dlhotrvajúcich dažďov, častého zavlažovania sa stavebný materiál neustále nakláňa, takže sa musí pravidelne zarovnávať.

Sklenené alebo plastové zábradlie

Usporiadať záhony a hrebene môžu byť rôznymi spôsobmi. Medzi najdostupnejšie, nevyžadujúce finančné náklady a špeciálne fyzické úsilie, oplotenie plastových alebo sklenených fliaš. Tento materiál, ktorý väčšina občanov hodí na skládku, môže byť použitý na rôzne účely, niektoré dokonca postaviť obytné budovy. Ak chcete vytvoriť hranice, budete musieť vykonať nasledujúce kroky:

 1. Označenie územia sa vykonáva. Drážka až do hĺbky 10 cm je kopaná pozdĺž zamýšľaného obvodu.
 2. Pripravené suroviny. Na tento účel sa štítok odstráni z plastového povrchu skla, fľaša sa premyje a vysuší.
 3. Pripravené prvky sú naplnené pieskom, ktorý im dodáva stabilitu.
 4. Vedúci nadol je kontajner inštalovaný cez priekopu blízko pri sebe.
 5. Ako nastane fixácia, výkop sa naleje do pôdy.


Týmto spôsobom môžete oplotiť hotový záhon, vytvoriť novú záhradnú posteľ. Pre prácu sa odporúča použiť rovnaký typ kapacity ako jeden objem. Letoví obyvatelia si tento materiál už dlho vybrali kvôli jeho trvanlivosti, odolnosti voči negatívnym vplyvom na životné prostredie, udržiavateľnosti. Ak chcete vytvoriť oplotenie fliaš pod silou každej osoby, a ak je to potrebné, je celkom jednoduché rozobrať.

Plot môžete ozdobiť z pevných nádob, rôznych častí, pásikov z plastových modelov. Je zaujímavé pozrieť sa na možnosti, keď sú fľaše stohované v horizontálnej polohe, čo vám umožňuje vytvárať štruktúry rôznych výšok.

Pneumatiky pre automobily

Staré pneumatiky sa dajú bezpečne nazvať klasickým spôsobom oplotenia. Vytvárajú nezávislé viacvrstvové štruktúry, inštalujú ich ako plot, robia multimeterové ploty na ochranu záhrady. Materiál je narezaný na kusy a použitie jednotlivých prvkov, čo výrazne zvyšuje jeho funkčnosť. S cieľom nezávisle vybudovať oplotenie okolo záhrady, v ktorej sa bude nachádzať pôda a voda, je potrebné vykonať niekoľko jednoduchých činností, a to: t

 1. Označte územie.
 2. Výrobok nakrájajte na polovicu.
 3. Orežte bočnú stenu, ponechajte len chránič a rameno.
 4. Výsledný obrobok je nastavený po obvode hrebeňa.
 5. Spojky jednotlivých prvkov pripojte, medzi nimi položte gumové kusy, upevnite ich konzolami na obe časti rôznych pneumatík.
 6. Set vnútri kolíkov, ktoré posilnia plot, nedovoľte, aby sa materiál zvlnil v kruhu.
 7. Hotová štruktúra je naplnená pôdou.


Môžete si vytvoriť rôzne návrhy, kopať výrobky v polovici zeme, ak potrebujete len chrániť niektoré oblasti, položte ich na seba. Ak chcete dať im reprezentatívny vzhľad, sú maľované v jednoduchom pozadí alebo vytvoriť farebné kompozície, v prípade potreby kresliť kvety, ozdoby, obrazy. Existuje mnoho možností pre zdobenie, rovnako ako spôsoby, ako vytvoriť kryt.

Tvar a veľkosť lôžok

Postele môžu mať rôzne formy, výber závisí od predstavivosti majiteľa stránky. Tam sú okrúhle, štvorcové, lichobežníkové, oválne, zakrivené, iné modely. Najbežnejšie - obdĺžnikové možnosti. Je to kvôli jednoduchosti, praktickosti a jednoduchosti používania a údržby tohto zariadenia.

Ak vezmeme do úvahy veľkosť konštrukcie, potom je najprv potrebné určiť jej šírku. Záleží na viacerých faktoroch. Ak je prístup na záhradu len na jednej strane, potom by tento parameter nemal presiahnuť 50-60 cm Pre obojstranný prístup je vhodná šírka 70-100 cm. až do stredu bude problematické. Zároveň by mala byť minimálna šírka medzi uličkami najmenej 50 cm, výška hrebeňov nesmie byť väčšia ako 20 cm.


Dĺžka závisí od veľkosti lokality, terénu, svahu. Optimálna hodnota je 4-8 m. Najbežnejšia výška je 15-20 cm, pre starších záhradníkov je vhodnejšie udržiavať hrebene 30-40 cm vysoké pomocou skladacej stoličky. Nezabudnite na takýto parameter ako na zaujatosť. Nemala by byť väčšia ako 2-3 cm na 1 m dĺžky, inak sa voda bude koncentrovať len v spodnej časti konštrukcie.

Ako sa starať o záhradné postele

Для получения хорошего урожая недостаточно соорудить грядку, за ней необходимо постоянно ухаживать. В почву периодически вносят удобрения. Многие огородники на этом ограничиваются, оставляя без внимания подпочвенный слой, который со временем уплотняется. V dôsledku toho prestáva prechádzať vodou a vzduchom, zabraňuje rastu koreňov, resp. Rastliny spomaľujú rast, prestávajú prinášať ovocie.

Skúsení záhradníci odporúčajú raz za 1-2 roky na jeseň, aby sa hlboké uvoľnenie, najmä podložia, do hĺbky 60-90 cm.Po takých akciách na jar, stačí len vykopať vrchnú vrstvu, aplikovať hnojivá, ktorých množstvo by nemalo prekročiť normy stanovené pre normálnu kuchynskú záhradu bez vybavených hrebeňov.

V zime je potrebné chrániť pôdu pred poveternostnými vplyvmi, prikryť polyetylénom. Na jar, pred výsadbou, je potrebné skontrolovať integritu uzatváracej konštrukcie, v prípade potreby ju posilniť. Pre každé lôžko musíte vybrať vhodné typy rastlín, ktoré nebudú bojovať za rovnaké živiny.


záver

Zušľachťujte svoju krajinu pomocou lôžok pre každého. Tým sa zlepší návrh územia, okrem zavlažovania, racionálneho využívania dostupného priestoru a zvýšenia výnosov. Je možné postaviť stavbu z akéhokoľvek dostupného materiálu, bez významných investícií, a hotové stavby budú pýchou každého záhradníka.

Zanechajte Svoj Komentár